Dawny Gdańsk

Materialne ślady przeszłości - Królewsko-pruski znak wysokościowy

pumeks - Pon Cze 07, 2004 4:34 pm
Temat postu: Królewsko-pruski znak wysokościowy
Mogłoby też być w "Grünowych zagadkach" ale lepiej dam to tutaj... znalazłem ostatnio coś takiego, byłem święcie przekonany że to wylot hydrantu i nawet niektórym z Was zdążyłem ten kit wcisnąć :oops: Ale na szczęście Mikołaj czuwał i uświadomił nas, co to tak naprawdę jest :)
Maciek - Pon Cze 07, 2004 6:44 pm

To co to jest ? (wiem że jak w temacie) Ale jakbyś powiedział więcej... :hmm:
Grün - Pon Cze 07, 2004 7:51 pm

Zajrzyj na Inny Gdańsk - No. 500
Mikołaj - Pon Cze 07, 2004 10:25 pm

Na tych zdjęciach widać wszystko jak na dłoni.
Landesaufnahme to "pomiar kraju, geodezja"

Maciek - Pon Cze 07, 2004 10:41 pm

OK mniej więcej juz się orientuję :mrgreen: :==
pumeks - Wto Cze 08, 2004 8:46 am

Szkoda, że na tym mariackim nie widać jaka jest niwelacja (znaczy: wysokość ponad tzw. poziom morza). Potrzebna by była opalarka do farby olejnej chyba...
Mikołaj - Nie Cze 13, 2004 2:22 pm

Znalazłem kolejny - jest na elbląskim kościele NMP

Marcin - Sob Wrz 25, 2004 11:56 pm

Co prawda nie królewsko-pruski, ale mimo wszystko znak wysokościowy z Doliny Radości.
Mikołaj - Nie Wrz 26, 2004 12:14 am

czemu taki fioletowy? widziałem kilka takich znaków, myślisz, że są przedwojenne?
Marcin - Nie Wrz 26, 2004 12:22 am

Na przedwojenność wskazywałby skrót. A około 1,5-2 km dalej znalazłem następny, ale już polski "znak wysokości".
Grün - Nie Wrz 26, 2004 12:22 am

Ten skrót nie daje się chyba po polsku rozwinąć...
Mikołaj - Nie Wrz 26, 2004 12:39 am

Cytat:
Ten skrót nie daje się chyba po polsku rozwinąć...

Jeśli przyjać, że to na pewno znaki wysokości... ale generalnie nie protestuję. 8))

Tak na marginesie - zaiste intrygujaca jest koncepcja mobilnych znaków wysokosci.

Grün - Nie Wrz 26, 2004 12:55 am

Nie miałeś geografii w szkole ? :D nie wiesz że góry się wypiętrzają i rosną? A inne podlegają erozji i maleją? Bierzesz taki znak pod pachę i przenosisz w odpowiednie miejsce - żeby sie zgadzało :)
Marcin - Pon Paź 11, 2004 12:22 pm

I jeszcze jeden "HaPek" z Wrzeszcza - z kamienicy przy Placu Komorowskiego.
Mikołaj - Pon Paź 11, 2004 7:34 pm

Dzisiaj wypatrzyłem taki znak na św. Mikołaju od strony ul. Świętojańskiej.
Marek Z - Wto Paź 12, 2004 1:09 pm

Cytat:
wypatrzyłem taki znak na św. Mikołaju

A co, św Mikołaj miał wytłoczony taki znak ? :hihi:
6 grudnia już niedaleko.. :hihi:

jahrek - Sro Mar 09, 2005 10:56 pm

jako zielony zupelnie w tych sprawach- spytam szczerze: Czy to takze znak wysokościowy? Znajduje się na nieczynnej stacji kolejowej (gdzie? tu poproszę Zoppotera o pomoc- podczas objazdu WWN, pamiętasz nazwę stacji?) sama stacja jest ciekawym objektem, nie wspomnę o ciekawych szaletach z epoki ;))
Zoppoter - Czw Mar 10, 2005 8:31 am

jahrek napisał/a:
jako zielony zupelnie w tych sprawach- spytam szczerze: Czy to takze znak wysokościowy? Znajduje się na nieczynnej stacji kolejowej (gdzie? tu poproszę Zoppotera o pomoc- podczas objazdu WWN, pamiętasz nazwę stacji?) sama stacja jest ciekawym objektem, nie wspomnę o ciekawych szaletach z epoki ;))


No tak... Dopiero priva mi musiałeś wysłać, żebym się zorientował, że Ty to Ty, a nie kto inny...

Ta stacja kolejowa jest w Sobowidzu (linia Hohenstein - Berent, czyli Pszczółki - Kościerzyna), przedstawia soba obraz nędzy i rozpaczy, czyli typowy dla polskich kolei na nieczynnych liniach.

Hanemann - Czw Mar 10, 2005 6:03 pm

Poczekamy, zobaczymy - liczę że na te linii pociągi może SKM uruchomi.
jahrek - Sob Kwi 02, 2005 10:39 pm

Pruszcz Gdański. Prawa strona wejścia głównego do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego
jahrek - Sro Kwi 06, 2005 4:15 am

dzisiaj...ups, wczoraj zrobiłem moim aparatem HP zdjęcie takiemu HP na ścianie Ratusza Staromiejskiego [od Korzennej]
pumeks - Sro Kwi 06, 2005 9:28 am

Tych to jest mnóstwo... pamiętam że jest na studzience koło Zbrojowni, na którejś z bram wodnych też widziałem, i w wielu innych miejscach...
Marcin - Sro Cze 01, 2005 3:33 pm

Co kraj to oczyczaj... :wink:
W Czechach na zamku Kost znalazłem taki znak wysokościowy. :D

Makabunda - Sro Cze 01, 2005 3:38 pm

Będąc w Luzinie spójrzcie na mury kościoła. Tam jest polski znak wysokościowy - jeszcze przedwojenny. kiedyś brałem z niego wysokość do niwelacji.
Marcin - Nie Cze 12, 2005 8:51 pm

A takie "coś" :wink: odnalazłem na ulicy Skarpowej.
Sabaoth - Nie Cze 12, 2005 9:31 pm

Po polsku, :hmmm: musi być bardzo stary, może nawet prasłowiański.
pumeks - Wto Sie 09, 2005 10:17 am

Na kościele przy rynku w Kartuzach - kompletnie skorodowany, ale słowa "ZNAK WYSOKOŚCI" dało się odgadnąć.
DarioB - Pon Lis 07, 2005 5:28 pm

Dla podtrzymanai tematu, załączam HaPeka z mostu na Litewskiej.
seestrasse - Pon Lis 07, 2005 11:38 pm

ze zrujnowanego kościoła w Gnojewie
Makabunda - Wto Lis 08, 2005 11:08 am

Zadziwiające sa te dokładności do milimetra. Ale robiłby błąd ten, który by nie traktowałby ich serio. Dla informacji podam, że wysokości podane na tych znakach wysokościowych mogą się różnić o dzisiejszych podawanych przeważnie w systemie Kronsztad. Z tego co pamiętam w Prusach posługiwano się sytemem Amsterdam czyli średnim poziomem morza w Amsterdamie.
Hagedorn - Nie Gru 31, 2006 3:13 pm

a ja dziś sfociłem jeszcze u siebie w Sztumie świeżo odkrytą plakietkę (nawet nie wiem do końca czy to "plakietka", ktoś wie co oznaczać mogą cyfry w środku?) - podobna już chyba kiedyś była, o ile się nie mylę, z kościoła w Gnojewie...
danziger - Nie Gru 31, 2006 3:20 pm

znak wysokościowy
DarioB - Nie Gru 31, 2006 3:21 pm

Hagedorn napisał/a:
a ja dziś sfociłem jeszcze u siebie w Sztumie świeżo odkrytą plakietkę (nawet nie wiem do końca czy to "plakietka", ktoś wie co oznaczać mogą cyfry w środku?) - podobna już chyba kiedyś była, o ile się nie mylę, z kościoła w Gnojewie...


To nie do tego wątku :)
To jest HaPek czyli Królewsko Pruski Znak Wysokościowy (czy jakoś tak). Użyj :search: a się przekonasz.

Hagedorn - Nie Gru 31, 2006 3:29 pm

danziger napisał/a:
znak wysokościowy


dzięki! tak podejrzewałem - czyli wychodzi na to, że rynek w Sztumie znajduje się na wysokości 52 m npm.?
to prędko nas roztopione lodowce nie zaleją... :hurra:

Makabunda - Nie Gru 31, 2006 6:29 pm

Hagedorn napisał/a:
danziger napisał/a:
znak wysokościowy


dzięki! tak podejrzewałem - czyli wychodzi na to, że rynek w Sztumie znajduje się na wysokości 52 m npm.?
to prędko nas roztopione lodowce nie zaleją... :hurra:


Tylko, ze to jest na poziom Morza Północnego a jak Bałtyk się rozszaleje to i Sztumu sięgnie. :hiihihi:

Hagedorn - Nie Gru 31, 2006 9:39 pm

znalazłem podobny znak z kościoła w Gnojewie - tylko 7 m npm., no ale to już Żuławy, więc nie dziwota!
seestrasse - Nie Gru 31, 2006 9:56 pm

posprzątane :D
Hagedorn, zajrzyj na poprzednią stronę wątku :wink:

Hagedorn - Pon Sty 01, 2007 11:20 am

seestrasse napisał/a:
posprzątane :D
Hagedorn, zajrzyj na poprzednią stronę wątku :wink:

dzięki Zesiu! jakoś nie mogłem znaleźć tego wątku, choć pamiętałem, że znaczek z Gnojewa gdzieś mi już mignął... :wink:
a przy okazji: wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!!!
:co_jest:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group