Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Wejście do tunelu.

Mroovka - Pon Lis 17, 2008 3:07 pm
Temat postu: Wejście do tunelu.
Witam serdecznie!
Mam pytanie takie. Czy może ktoś z forumowiczów orientuje się czemu służy wejście zlokalizowane w wale pomiędzy torami kolejowymi a kanałem Raduni na Zaroślaku? Ostatnio są tam ślady bytności jakiejś ekipy remontowej najprawdopodobniej ale jestem tam niestety poza godzinami ich pracy. Wejście to znajduje się na wysokości Urzędu Wojewódzkiego.
Przeszukałem wszystkie fora i inne źródła ale: albo nie umiem szukać albo nic nie ma na ten temat :???: Zdjęć niestety nie posiadam - aparat padł. :%

pumeks - Pon Lis 17, 2008 3:45 pm

Ja sie orientuję. Jest to współcześnie, bodajże po powodzi 2001 (szczegóły sprawdzę wieczorem w domu) odkryty fragment tunelu (poterny) który łączył koszary na Biskupiej Górce z okolicami klasztoru Franciszkanów (tunel wspomina choćby Grass w "Psich Latach" o ile dobrze pamiętam). Na pytanie "czemu służy" odpowiedź w zasadzie brzmi "służy zamknięciu dostępu do tunelu" :)
pumeks - Pon Lis 17, 2008 11:47 pm

Sprawdziłem. Według moich informacji jest to faktycznie, odkryty przypadkowo w 2001 r., wschodni koniec zachowanego odcinka poterny. Reszta poterny (prowadząca do fosy przy bastionie Wieben) została zniszczona w latach 90. XIX wieku w związku z poszerzaniem wykopu kolejowego.
Po odnalezieniu zasypanego końca tunelu w 2001 r podjęto decyzję o wykonaniu w tym miejscu portalu i bramy, wzorowanych na architekturze fortecznej z epoki powstania poterny (czyli I poł. XIX wieku).
W uzupełnieniu: widok z mostku na Kanale Raduni w kierunku dawnych koszar na Biskupiej Górce - widoczny betonowy schron (?) z okresu II wojny św., połączony ze wspomnianą poterną. I zdjęcie górnego końca poterny, obok dawnych koszar.

Mroovka - Wto Lis 18, 2008 12:06 am

Dzięki wielkie za info. Coś zaczyna mi świtać - faktycznie przed powodzią w 2001 nie było tego wejścia. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!
BillyBoy - Wto Lis 18, 2008 12:55 am

pumeks napisał/a:
odkryty fragment tunelu (poterny) który łączył koszary na Biskupiej Górce z okolicami klasztoru Franciszkanów

Z tego co mi wiadomo, to poterna łączyła koszary na Biskupiej Górce z Wiebenkaserne i miała w razie potrzeby umożliwiać szybkie wzmocnienie załogi na Biskupiej Górce żołnierzami z koszar przy Fleischergasse/Poggenpfuhl.
Co do współczesnego wykorzystania tego tunelu to jakieś 2 lub 3 lata temu brygada remontująca i oczyszczająca kanał Raduni na czas robót zrobiła sobie w nim magazyn (czytaj: zacienione miejsce gdzie w spokoju można popijać pyffko).

pumeks - Wto Lis 18, 2008 8:33 am

Co do Wiebenkaserne, to czy masz jakieś dowody? tunel musiał powstać w latach dwudziestych XIX wieku, wraz z budową koszar na Biskupiej G., a wtedy jeszcze żadnych Wiebenkaserne nie było. Moim zdaniem, poterna z Biskupiej G. dochodziła tylko do fosy przy bastionie Wieben. Przejścia pod fosą raczej nie było. Oczywiście po wewnetrznej stronie fosy był dalszy system kazamat i potern, więc oczywiście możliwość komunikacji z koszarami Wiebego (po ich wybudowaniu) zawsze istniała.
BillyBoy - Wto Lis 18, 2008 9:16 am

pumeks napisał/a:
Co do Wiebenkaserne, to czy masz jakieś dowody?

No nie, żadnych prac wykopaliskowych ani badań przy użyciu georadaru nie uskuteczniałem. :mrgreen:
Wzmianka o połączeniu Wiebenkaserne z Biskupią Górką pojawiła się w prasie lokalnej ("Dziennik Bałtycki" ?) parę lat temu jak odsłonięto rzeczony fragment tunelu. Jeśli od tego miejsca pociągnąć linię prostą to jej wylot faktycznie byłby w koszarach Wiebego.

Pepo - Sro Lis 19, 2008 9:35 am

Budowę podziemnego, długiego korytarza (poterny) łączącego Biskupią Górkę z miejskimi fortyfikacjami planował już gen. Haxo, przy okazji budowy analogicznego połączenia wychodzącego z Redity Napoleońskiej na Forcie Góry Gradowej. Ostatecznie udało się zrealizować jedynie to drugie.

Nie wiem dokładnie, kiedy powstała omawiana przez nas poterna, z pewnością jednak w I poł. XIX w. Na Biskupiej stacjonowała załoga pruska już od 1814 r. (najprawdopodobniej urządzono jakieś tymczasowe koszary). Koszary te, które znamy, powstały w okresie 1827-1833. Do 1818 r. wojska przebywające w mieście nie były demobilizowane (a przynajmniej większość z nich), utrzymywano ich w stałym pogotowiu. W tym czasie prace fortyfikacyjne ograniczały się jedynie do bieżących napraw i uzupełnień - jestem więc prawie przekonany, że datację poterny należy umieścić gdzieś w przedziale 1818-1833.

Od lat 30. XIX w. fortyfikacje Biskupiej Górki zmieniały swój kształt dopiero w II poł. XIX w. - dotyczyło to m.in. Szańca Jezuickiego. Pod koniec XIX w. zmodernizowano też same koszary. Ale wówczas nie budowano by już takiego chodnika - fortyfikacje lądowe Gdańska traciły na znaczeniu (upraszczano jedynie właśnie forty Biskupiej i Gradowej, planowano jedynie umocnienia linii kolejowej i na terenie Zaspy), a poterna (tak mi się wydaje) była już wówczas swego rodzaju anachronizmem (inna sprawa - przecież wew. ciąg obwałowań miał ulec rozbiórce...).

Poterna nie łączyła się z koszarami, a jedynie z bastionem Wijbego.

BillyBoy - Czw Lis 20, 2008 12:24 am

To zdjęcie wykonałem ok. 2002 r.
groszek - Czw Lis 20, 2008 1:58 am

I co z nim(z tym wejsciem ze zdjecia) się stało?Można wiedzieć?To bardzo ciekawe o czym piszecie.
Ponury2 - Pią Lis 13, 2009 11:52 pm
Temat postu: Tunel z Biskupiej Górki?
http://www.chem.univ.gda....kprzewodnik.htm

Cytat:
Na południe od Siedlic wznosi się Biskupia Góra (Bischofsberg), której nazwa pochodzi stąd, że stał tu niegdyś pałacyk biskupów kujawskich z Włocławka.

Dojście przez ul. Schwarzes Meer i Grosse Berggasse. Zejść stąd można podziemnemi schodami na Petershagen. Ze szczytu piękny widok na miasto i okolicę.


Zasypany czy jak?

groszek - Sob Lis 14, 2009 12:45 am

Ciekawostka taka, ta stronka i piękne widoczki Miasta (którego już nie ma no i znów nachodzi ,ze Miasto piękne b y ł o :II )
Ponury2 napisał/a:
Zasypany czy jak?
No właśnie?A co na to forumowi "znawcy tematu" :hmm: to też ciekawostka taka.
dandola - Sob Lis 14, 2009 7:29 pm

Czy można prosić ewentualnie o jakiś plan przedmiotowego tunelu?
Krzysztof - Sob Lis 14, 2009 11:14 pm

To o tej konstrukcji?
groszek - Nie Lis 15, 2009 5:43 pm

Pewnie o to chodzi , Krzysztof masz więcej materiałów? Napisz to takie ciekawe :roll: .
grzechuu - Nie Lis 15, 2009 6:14 pm

A po co tak od razu :hihi:
To o tym? ;)


[Picasa Web Albums]

Remington1 - Nie Lis 15, 2009 7:00 pm

Tunel szedł dalej i łączył się niby z Bastionem św. Gertrudy. Jak Gertruda była otwarta, to eksplorowaliśmy z kumplami dość obszerny, zawalony na końcu chodnik. Możliwe, że to było to.
pumeks - Nie Lis 15, 2009 7:01 pm

Zapewne o tym.
Formalnie rzecz biorąc to nie jest tunel tylko poterna.

Krzysztof - Nie Lis 15, 2009 8:22 pm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Poterna
Poterna (potajnik) – w fortyfikacji podziemne przejście umożliwiające komunikację wewnątrz twierdzy bądź fortu pomiędzy poszczególnymi stanowiskami bojowymi na wałach lub w rowach fortecznych, schronami, koszarami itp. bez narażenia się na bezpośredni ostrzał.
Remington1 napisał/a:
Tunel szedł dalej i łączył się niby z Bastionem św. Gertrudy.

Nie wierzę w tunel pod fosą :brake:
Według mnie tunel ten został wykonany dla transportu zaopatrzenia fortu bezpośrednio z wagonów kolejowych.
Ostatnio przyglądałem się mostkowi nad Kanałem Radunii, znajdującym się w linii tego ciągu transportowego. Jest trochę grubszy niż wymagałaby tego jego wytrzymałość, ale tunel w jego wnętrzu nie może być wystarczająco wysoki, aby odbywała się tam normalna komunikacja. Może w tym tunelu jeździła jakaś kolejka szynowo - linowa o niewielkich gabarytach. :hmm:

groszek - Nie Lis 15, 2009 10:57 pm

Ciekawe czy jeszcze można wejść do środka i zrobić fotki :hmm: .Może się jakiś odważny superman znajdzie :wink: .
pumeks - Pon Lis 16, 2009 8:20 am

Krzysztof napisał/a:
Nie wierzę w tunel pod fosą :brake:
Według mnie tunel ten został wykonany dla transportu zaopatrzenia fortu bezpośrednio z wagonów kolejowych.
Ostatnio przyglądałem się mostkowi nad Kanałem Radunii, znajdującym się w linii tego ciągu transportowego. Jest trochę grubszy niż wymagałaby tego jego wytrzymałość, ale tunel w jego wnętrzu nie może być wystarczająco wysoki, aby odbywała się tam normalna komunikacja. Może w tym tunelu jeździła jakaś kolejka szynowo - linowa o niewielkich gabarytach. :hmm:

Poterna powstała razem z redutą koszarową Biskupiej Górki, a zatem przed 1833. Z pewnością nie prowadziła do linii kolejowej (która w tym miejscu pojawiła się dopiero 1866/1867) tylko do fosy przy bastionie Wiebego (a nie Gertrudy!). Na pewno nie szła dalej, bo raczej nikt nie miałby wtedy środków technologicznych by przewiercić się pod fosą.
Różnica między poterną a tunelem jest zasadniczo właśnie taka, że tunel się drąży, a poterna to okop przesklepiony i zasypany ziemią.
Nie sądzę, żeby istniało coś takiego jak "tunel we wnętrzu mostku", poza tym mam wrażenie, że mostek w tym kształcie powstał stosunkowo niedawno (czy nie po powodzi w 2001 r?).
Opisy dotyczące wykorzystywania tej poterny jako "skrótu" na Biskupią Górkę są u Zwarry i u Grassa (Psie lata).

PS. Propozycja dla moderatorów - powyższe posty można by przenieść do wątku http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=4508

Remington1 - Pon Lis 16, 2009 10:19 am

Też nie bardzo wierzę w połączenie z Biskupią. Jednak warto by się zainteresować zawaloną poterną w Gertrudzie, gdyż pod gruzem znajdują się ludzkie szczątki, zapewne uciekinierów z 1945r, o czym świadzczyć mogą typowe sprzety pierwszej potrzeby.
groszek - Pon Lis 16, 2009 11:00 am

Remington1 napisał/a:
Jednak warto by się zainteresować zawaloną poterną w Gertrudzie, gdyż pod gruzem znajdują się ludzkie szczątki, zapewne uciekinierów z 1945r, o czym świadzczyć mogą typowe sprzety pierwszej potrzeby.
A skąd masz te wiadomości?
Remington1 - Pon Lis 16, 2009 11:11 am

Dawno temu się tam grzebało.
fotek już raczej nie mam.

groszek - Pon Lis 16, 2009 11:19 am

I nie wiesz co stało sie z tymi szczątkami? :hmm:
Remington1 - Pon Lis 16, 2009 11:24 am

Z pewnością leżą tam sobie nadal. Jak do Gertrudy dało się jeszcze wejść, to czasem zapalałem im świeczkę, czy cóś.
groszek - Pon Lis 16, 2009 3:43 pm

Cytat:
Jak do Gertrudy dało się jeszcze wejść, to czasem zapalałem im świeczkę, czy cóś.
:== :== :== Nic dodać nic ująć , po prostu brawo. :roll:
Duqq - Pon Lis 16, 2009 10:17 pm

Brawo? No a nikogo nie poinformowales o tym, ze znalazles tam ludzkie szczatki?
Remington1 - Wto Lis 17, 2009 9:56 am

W tym kraju zgłaszanie takich rzeczy to ściąganie na siebie problemów. Jak masz dobre intencje, to cię kopną za to w d...
Wystarczy upamiętnienie takiego miejsca krzyżem, świeczką i chwilą zadumy. Nie ma co wokół tego szumu robić. No chyba że ktoś chce, to może zrobić akcję z prasą, tv, itp, wie gdzie szukać.

Duqq - Wto Lis 17, 2009 10:10 am

Nie no, moim zdaniem nawet anonimowy telefon wraz z "znalazlem zwloki tu i tu, prosze to sprawdzic" najzwyczajniej by wystarczyl. Policja ma obowiazek takie sygnaly sprawdzac, wiec na pewno by kogos tam wyslali. A ci ludzie, ktorzy jak mowisz tam spoczywaja, chyba maja prawo do normalnego pochowku. Po prostu z mojego punktu widzenia to raczej z przeslanek etycznych powinno sie cos z tym zrobic.
Swoja droga, czy to mozliwe zeby w tyle lat po wojnie, w miejscu ogolnodostepnym (skoro mowisz, ze mozna tam bez problemu bylo wejsc), jest mozliwe aby zachowaly sie jeszcze jakies ludzkie szczatki? Jezeli tak to przykre, ze nikt z tym nic nie zrobil do tej pory.

Remington1 - Sro Lis 18, 2009 10:52 am

Gdańsk to jedno wielkie cmentarzsko. Z każdej wojny, czy oblężenia przybywała masa zwłok. O większości nawet nie wiemy gdzie ich pochowano, tj. zadołowano w masowych grobach.
Policja byłaby zainteresowana, gdyby szkielet miał dres i buty adidasa.

uKrawczyka - Pon Mar 25, 2013 10:15 pm

Odkryte wejście... Nie do końca tak było. Odkryty został tylko dla promieni słonecznych, bo znane było od zawsze. Widoczne na fotce wejście faktycznie było przykryte ziemią, ale kolejne wejście znajdowało się kilkanaście metrów dalej w kierunku Biskupiej Góry - w przedniej częśći mostu ceglanego biegnącego nad Radunią.

Wejście znajdowało się z boku mostu , od strony Orunii, duże , prostokątne a za nim spore pomieszczenie , od którego szedł chodnik a właściwie dwa , jeden w kierunku ul. Toruńskiej, gdzie mijał odkryte wejście i szedł dalej , kolejne wejście było , jest nadal, tylko , że teraz zamknięte , na rogu trawnika przy początku ul. Toruńskiej vis a vis przy przejścia dla pieszych w kierunku Urzędu Wojewódzkiego. Tunel szedł pod torami kolejowymi i musiał dawniej iść pod fosą.

Drugi tunel , węższy , szedł w samym moście ceglanym w kierunku Biskupiej Góry , nad Radunią w chodniku zrobiono okragły otwór wg. mnie po to by można było czerpać wodę w razie potrzeby.

W latach sześćdziesiątych nie było tam trupów , były różne przedmioty z panzefaustami włącznie.

Wewnątrz pomieszczenia/chodnika, za widocznymi drzwiami, odkrytego wejścia, te które leży obok torów kolejowych, ściany były osmalone ogniem, widocznie użyto tam miotacza ognia.

Był to fragment przejść, którymi można było obejść całe miasto , z Biskupiej Góry przejścia szły pod kościołem Chrystusa Króla w kierunku fortów i w kierunku szpitala im Kopernika. Jedno z wejść było w skarpie przy w/w Kościele , betonowe obramowanie i stalowe drzwi wysokości ok. 1.20 metra , ale zostało zasypane/znniszczone przy budowie trasy AK / Wiaduktu prowadzącego na Pohulankę.

Niemcy wykorzystywali dane systemy do swoich celów np. budując schronisko na Biskupiej Górze zachowali dawne poterny i włączyli je do użytkowania np. wjeżdżając na policję od strony Biskupiej Góry , na przeciw ostaniego budynku , który stoi po lewej stronie , jest wjazd do garażu nie-garażu, jest to duże pomieszczenie ze stalowymi dużymi drzwiami , spokojnie mogła tam wjechać ciężarówka , z tego pomieszczenia , z jego prawego końca idzie poterna w kierunku budynków policyjnych, wysoka na jakieś 180 - 190 cm a szeroka na ok 80-90 cm cała zrobiona z cegieł , sufit w łuku. Nie doszedłem do końca bo nie byłem przygotowany , wprowadził mnie tam przy okazji pewnej syn milicjanata, więc nie wiem , gdzie prowadziła. W późniejszym czasie okoliczna młodzież urządziła tam sobie nieoficjalny klub.

aldek1944 - Pon Paź 27, 2014 8:26 pm
Temat postu: Film mój z poterny
https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be
bavar - Sob Lis 01, 2014 11:07 pm

Byłem pod koniec lat 90. w tym moście jeszcze przed remontem. Z kolegami wkręciliśmy sobie wówczas, że ten tunel prowadził kiedyś do... Bastionu św. Gertrudy 8)) Nie pytajcie mnie jak, bo nie wiem :brake:
fazi - Sro Cze 15, 2022 8:43 pm

O jaki fajny temat, dopiero teraz go znalazłem. Pozwolę go sobie odświeżyć. To jak w końcu przebiegała ta poterna - podsumujmy. Wejście na Biskupiej Górce koło koszar osobno stojący budyneczek. Biegła do ul. Zaroślak/Na Stoku a tam znajduje się betonowa konstrukcja z szeregiem metalowych drzwi ,to jak gdzieś wyczytałem robota Niemca z okresu II wojny, wejście do poterny, która miała robić jako zastępczy schron przeciwlotniczy dla okolicznych mieszkańców. Czy miałby to być koniec poterny, którego wyjście zostało przebudowane? Wg mnie raczej sama poterna biegła dalej, pod ulicą Zaroślak/Na Stoku, a to jest tylko dobudowane dodatkowe wejście. A zatem korytarz biegnie dalej w kierunku mostku. Ten został swojego czasu przebudowany czyli można pokusić sioę o stwierdzenie, że był dwupoziomowy? Górą ogólnodostępny, dół - dalszy ciąg poterny kończący się dziś bramą wychodzącą na tory, kiedyś wychodzącą aż na fosę. A nad fosą jakaś kładka do przeprawienia się na drugą stronę do miasta? Bo pod fosą to nie widzę jakoś korytarza, zbyt ryzykowne, nie ta technika nie ten czas.
Wiercipietek - Czw Cze 16, 2022 10:17 am

No pod fosa to raczej nie - to juz chyba wyjaśniono w tym wątku. Po rozbudownie linii kolejowej wychodziło się na stację Petreshagen. Mozna było kartofle i skrzynie z amunicją nosić od razu na górę (na Górę).
fazi - Czw Cze 16, 2022 2:04 pm

Ok, nie wątpię, że po przebudowie poterna wychodziła na stację. Ale została zbudowana gdy jeszcze istniała fosa i właśnie połączenie tych dwóch interesuje mnie
pumeks - Sob Cze 18, 2022 7:06 pm

Niejaki Fotomemoria zamieścił kiedyś zdjęcie pokazujące, jak wyglądał wylot poterny przed II wojną światową (a może nawet wcześniej):





Z pewnością nie było tunelu pod dnem kanału Raduni i droga dla żołnierzy prowadziła po mostku. Natomiast! na jednym z odczytów pan Robert Hirsch pokazywał rysunek projektowy z pruskiego archiwum wojskowego, który mógłby pokazywać tenże mostek jako blokhauz, z grubymi ścianami i nakryty od góry, dzięki czemu przechodzący mostkiem byliby ukryci przed obserwacją, a tym bardziej przed nieprzyjacielskim ostrzałem,

Krzysztof - Sob Cze 18, 2022 10:24 pm
Temat postu: Re: Film mój z poterny
aldek1944 napisał/a:
https://www.youtube.com/watch?v=EbkQQJECdY8&feature=youtu.be

Ciekawe zdjęcia. Szkoda, że nie opisane. Te lokalizacje które rozpoznałem opisałem przy stopklatkach.
Przeanalizowałem również to co uwieczniono na planie Buhsego. To co pod ziemią nie zaznaczono (pod jezdnią, miedzy kanałem, torem). Most cały zakreskowany jak budynki. Dalej tylko mury zewnętrzne, tak jakby nie były przykryte stropem. W murach widzę dwie bramy (narysowane tylko filary w których były osadzone) dla umożliwienia komunikacji cywilnej.
Nie rozszyfrowałem, gdzie może być ta studnia. Podejrzewam, że może być za mostem.

Wiercipietek - Nie Cze 19, 2022 12:22 am

Dziewczynka przy mostku to może być przełom wieków, lub nawet końcówka XIX.
Tego co zmalował Buhse, to szczerze trochę nie rozumiem. Projekt to, czy wyburzenia?
Ciekawe, że na planach, które mam zakompostowane w zakamarkach dysku, od Schroettera do Buhsego nic w tym miejscu nie ma - oprócz mostka.

Krzysztof - Nie Cze 19, 2022 8:42 am

Wiercipietek napisał/a:
Projekt to, czy wyburzenia?

Buhse nie projektował; on przedstawiał stan zastany. Te mury przegradzające ulicę musiano rozebrać (możliwe, że jeszcze w XIX w.). O tym, że mogły one być i na moście mogą świadczyć grube, masywne, ceglane balustrady na moście i na zachodnim przyczółku. A z dokumentacji Buhsego wnioskuję, że były i na wschodnim przyczółku i osłaniały schody do poterny pod drogą przedstawione na filmie.

Wiercipietek - Nie Cze 19, 2022 11:11 am

Krzysztof napisał/a:

Buhse nie projektował

Racja nie Buhse - na jego planach smarowano później różne rzeczy (w urzędach czy pracowniach projektowych). Nawet na powyższym fragmenciku są przekreślenia, poprawki, a mur tej "szyi" od mostka ma dodatkowe oznaczenie. To nie jest czysty rysunek z pracowni Buhsego, tylko zapewne skan ksero z ksero z kopii wydruku odbitego z kamienia trawionego na podstawie buhsowego kreślenia.

Krzysztof - Nie Cze 19, 2022 1:30 pm

Jeszcze mapa z 1815 r.
Wygląda tak jakby schody na skarpie były odkryte.

Wiercipietek - Nie Cze 19, 2022 2:13 pm

Ooo, takie ładne kolorowe i jeszcze nie w mojej puszce?
Tym planem otwierasz oczy niedowiarkom 8O
Choć jednocześnie cel tej "przystani" nad fosą coraz bardziej sie rozmywa.

Edyta :
a jest jakaś opcja na zorganizowanie wyprawy badawczej ?

fazi - Wto Cze 21, 2022 2:11 am

pumeks napisał/a:


Z pewnością nie było tunelu pod dnem kanału Raduni i droga dla żołnierzy prowadziła po mostku. Natomiast! na jednym z odczytów pan Robert Hirsch pokazywał rysunek projektowy z pruskiego archiwum wojskowego, który mógłby pokazywać tenże mostek jako blokhauz, z grubymi ścianami i nakryty od góry, dzięki czemu przechodzący mostkiem byliby ukryci przed obserwacją, a tym bardziej przed nieprzyjacielskim ostrzałem,

Czyli można przyjąć, że wyjście widoczne na zdjęciach znajdowało się w połowie drogi z góry, ale dalsza odnoga szła pod mostek jako drugi niewidoczny poziom? No bo po co byłoby to wejście od strony torów, dokąd by prowadziło jak nie do mostku

Krzysztof - Wto Cze 21, 2022 7:30 am

fazi napisał/a:
No bo po co byłoby to wejście od strony torów, dokąd by prowadziło jak nie do mostku
Do mostu, ale schodami na końcu poterny pod drogą i dalej na
pumeks napisał/a:
mostek jako blokhauz, z grubymi ścianami i nakryty od góry, dzięki czemu przechodzący mostkiem byliby ukryci przed obserwacją

fazi - Wto Cze 21, 2022 11:02 am

A swoją drogą też rad bym był, gdyby dało wleźć do środka i porobić fotki....
Wiercipietek - Wto Cze 21, 2022 10:35 pm

Fotki to robią instagramowe cieniasy. Prawdziwi eksploratorzy liczą cegły :dziadek:
pumeks - Sro Cze 22, 2022 9:21 am

Chyba 3 albo 4 lata temu, w każdym razie przed lockdownem, jeden z naszych forumowiczów prowadził spacer po obiektach fortecznych Biskupiej Góry. Trzeba było wtedy być, to byście sobie obejrzeli ten dolny odcinek, czyli w zasadzie podkop pod wałem kanału Raduni. Może w tym roku też będą podobne spacery? Ale na jakieś spektakularne odkrycia nie liczcie :P
fazi - Czw Cze 23, 2022 11:57 pm

Brałem udział, ale łaziliśmy tylko po terenie schroniska z wyłączeniem wieży bo ponoć niestabilna była :II , do poterny nie zaglądaliśmy (chyba że chodzi o inny spacer)
pumeks - Pią Cze 24, 2022 11:06 am

No raczej inny :D
fazi - Pią Cze 24, 2022 12:06 pm

Łeee, przegapiłem
Wiercipietek - Pią Cze 24, 2022 2:37 pm

Bo takie spacery są jakoś tak raz na dekadę, a lista chętnych jak stąd do Raciborza.
fazi - Pią Cze 24, 2022 11:44 pm

A kto ma klucz od tego? Może by się skrzyknąć....Tylko jak tak mało ludzi tu zachodzi w porównaniu z tym co kiedyś, to nie wiem czy by zmontował jakąś konkretną ekipę
Wiercipietek - Sob Cze 25, 2022 9:18 am

No błagam, chcesz tam cały autokar ciągać? :D Konkretna ekipa to najwyżej 4-6 osób. Komplet do brydża chyba jeszcze sie tu da skrzyknąć :zgooda:
fazi - Pon Cze 27, 2022 3:58 pm

Żeby uderzyć trzeba wiedzieć kto może mieć klucz
pumeks - Wto Cze 28, 2022 7:19 am

Ja już wiem :wink:
Wiercipietek - Wto Cze 28, 2022 1:39 pm

Hmmm :hmm:
a czy ten ktoś dałby sie zbałamucić i wpuściłby "konkretną ekipę" w te czeluście?

pumeks - Wto Cze 28, 2022 2:55 pm

Powiedzmy, że jest prawdopodobieństwo zorganizowania wejścia dla kilku osób, natomiast mam problem z terminami (sezon wakacyjny, rozumiecie). Np. chciałbym, żeby wziął w tym udział Fram44 czyli Wojtek, to właśnie ta osoba z którą zwiedzałem te "lochy". Sam jako człowiek pracujący mógłbym pójść raczej tylko w dzień wolny, i już Wojtek zapowiedział, że u niego pierwszy weekend który by wchodził w grę to dopiero koniec lipca. Więc może uzbrójcie się na razie w trochę cierpliwości... a ja tymczasem obrobię obrazki, które dostałem od Frama i chciałbym tu zaprezentować.
fazi - Wto Cze 28, 2022 7:15 pm

Dzień wolny od pracy mi pasuje, pod koniec lipca również byle nie sobota 30 lipca gdyż mam już zarezerwowane bilety na podróż "Statkiem po trawie"
pumeks - Wto Cze 28, 2022 8:41 pm

Fram44 przysłal mi trochę obrazków, w tym kilka "odfotografowanych" w czasie odczytu Roberta Hirscha, o którym wspominałem wyżej
pumeks - Wto Cze 28, 2022 8:43 pm

To chyba też ciekawe
Wiercipietek - Wto Cze 28, 2022 11:01 pm

Cie pierona, to wygląda jak brama wodna. Z tyloma strzelnicami miało niezłą siłę ognia.
Obrazek w kolorkach ma jakąś datę i opis/podpis?
Co do terminów - najmniej odpowiada mi pomiędzy 4.00 i 8.00, bo wtedy zwykle odsypiam "pilne, nagłe i juz natychmiast ma być zrobione". Dzień tygodnia obojętny.

pumeks - Sro Cze 29, 2022 7:17 am

Wiercipietek napisał/a:
Cie pierona, to wygląda jak brama wodna. Z tyloma strzelnicami miało niezłą siłę ognia.

Tak zdaje się rozumiano wtedy blokhauz - ideowy przodek dwudziestowiecznych bunkrów z żelbetu i stali. Z tym, że to tylko projekt - nie ma dowodu, że obiekt w tym kształcie kiedyś zaistniał - o czym w kolejnym poście.

Wiercipietek napisał/a:
Obrazek w kolorkach ma jakąś datę i opis/podpis?

Niestety nie, ale sytuacja jest w zasadzie tożsama z planem Buhsego. Te przekreślenia mogą moim zdaniem oznaczać zgodę (ze strony wojska) na rozbiórkę obiektu, który stracił już znaczenie militarne. Dopisek odczytałem jako "An Magistrat verprüft", czyli sprawdzone (uzgodnione?) w cywilnym zarządzie miasta.

pumeks - Sro Cze 29, 2022 7:50 am

Przy okazji dogrzebałem się do wpisu Krzysztofa z 2013 r., z ciekawym planem także pokazującym interesujące nas tu obiekty:
KLIK


Wiercipietek - Sro Cze 29, 2022 9:13 am

Na planie Buhsego to właśnie tak jakoś wygląda : z wieżyczkami, solidnie zamknięte, przekryte (zakreskowane jak budynki obok).
Jeżeli ten oststni plan Zaroślaka powstał faktycznie w 1882, to trzymam kciuki za to, że się znajdzie jakieś zdjęcie

Krzysztof - Sro Cze 29, 2022 10:06 am

Próbowałem rozczytać tytuł tego szkicu, ale nie dałem rady.
Do czego to można się dokopać na tym forum :zarobiony:

pumeks - Sro Cze 29, 2022 11:06 am

Krzysztof napisał/a:
Próbowałem rozczytać tytuł tego szkicu, ale nie dałem rady.

O którym szkicu piszesz? ten plan z APG? Ma tytuł "Skizze des linken zur Bischofsberg-Befestigung hinaufführenden Colonne-Weges.". Czyli "szkic lewej drogi kolumnowej(?) prowadzącej pod górę do fortyfikacji Biskupiej Góry" I dopisek w prawym górnym rogu, że to załącznik do raportu z 3 sierpnia 1882.

Wiercipietek napisał/a:
trzymam kciuki za to, że się znajdzie jakieś zdjęcie

No zdjęcie jest. Tylko że na nim blokhauz-mostek ma inny wygląd, niż na szkicu projektowym z odczytu.

Krzysztof - Sro Cze 29, 2022 3:33 pm

:==
fazi - Sro Cze 29, 2022 6:54 pm

O jaaa 8O 8O
Wiercipietek - Sro Cze 29, 2022 9:51 pm

pumeks napisał/a:
na nim blokhauz-mostek ma inny wygląd, niż na szkicu

Ojtam ojtam, jest prawie taki sam, a nawet dużo lepszy :)
Zabudowa okoliczna mnie zafascynowała. Kiedy pstryknięte?

pumeks - Sro Cze 29, 2022 11:44 pm

Wiercipietek napisał/a:
Zabudowa okoliczna mnie zafascynowała. Kiedy pstryknięte?

No masz. Jakbym wiedział, to bym napisał. Ale na moje oko to jeszcze przed wytyczeniem toru linii kolejowej do N.Portu, czyli przed 1867. Fram mówił mi, że skanował z albumu o dawnej fotografii Ireneusza Dunajskiego. Jak macie pod ręką, to może znajdziecie.

pumeks - Pią Lip 01, 2022 7:33 pm

Wiercipietek napisał/a:
Zabudowa okoliczna mnie zafascynowała. Kiedy pstryknięte?

Feedback od Wojtka (Fram44) zgodny z moim przypuszczeniem: 1865

Wiercipietek - Pon Lip 25, 2022 6:39 pm

HmHm, i generalnie jak tam w wiadomej sprawie?
pumeks - Pon Lip 25, 2022 6:45 pm

Dziękuję za przypominajkę :) spróbuję podpytać w temacie klucza :)
Wiercipietek - Pon Lip 25, 2022 6:51 pm

To ja juz rychtuję uprząż i liny. Mam też karabinki, pętle i pół małpy (prawe). Jakby kto miał ósemkę, to się przyda. No i koniecznie maczety i sztylpy z wkładka kewlarową. W śodku to chyba tylko czołówki potrzebne?
fazi - Wto Lip 26, 2022 3:58 pm

To ja wezmę kompas, racje żywnosciowe na 2 dni,i strój grotołaza :D
Wiercipietek - Sro Sie 24, 2022 11:54 pm

No dobra, zdejmuję uprząż. W końcu trzeba się wykompać. I rodzina od miesiąca dziwnie na mnie patrzy. Fazi pewno ugotował się w tym swoim grotołazie ...
fazi - Pią Sie 26, 2022 11:20 pm

:mrgreen:
pumeks - Sro Maj 03, 2023 6:59 pm

Wojtek czyli Fram44 proponuje wycieczkę do tunelu w najbliższą sobotę, czyli 6 maja. Są zainteresowani?
Wiercipietek - Sro Maj 03, 2023 10:16 pm

Ach, te Pumeksowe obiecanki ....
Ale pokusa wlezienia w ciemną dziurę jest silniejsza. Proszę o wpisanie na listę.

pumeks - Pią Maj 05, 2023 9:32 am

6 maja 2023, godz. 10.00
Wiercipietek - Pią Maj 05, 2023 11:04 am

Ok
Krzysztof - Pią Maj 05, 2023 7:46 pm

Niestety nie dam rady :II :II
fazi - Sob Maj 06, 2023 11:02 am

O nieeeeeeeeeee!!!!!!! Dopiero teraz wszedłem na forum i przeczytałem. Za późno.... :II
Wiercipietek - Sob Maj 06, 2023 3:07 pm

no to smuteczek :/
Trzeba było lecieć, kręciliśmy sie po rewirach ze trzy godziny. Wróciłem brudny, zdyszany - czyli zadowolony. Dopiero co ztrząsnąłem z siebie kurz historii i zmyłem pomrokę dziejów.
Wyprawa był interdyscyplinarna, alpinistyczno-speleologiczna. Poczyniono wiele cennych obserwacji i wysnuto kilka ciekawych teorii.

Wiercipietek - Sob Maj 06, 2023 4:42 pm

Badacze w akcji
fazi - Nie Maj 07, 2023 4:39 pm

Ej , pany, dajcie popatrzeć swoimi oczami. Więcy fotek proszę
Wiercipietek - Nie Maj 07, 2023 6:02 pm

Może na fejsa pany już powrzucali?
Tam z takich obserwacji wyssałem teorię, że ów tajemniczy rów w korytarzu był latryną. Tylko teoria, ale wszystkie elementy składowe są : źródło wody (studnia z pomieszczeniu obok), przepust przez ścianę, rów ze spadkiem,odpływ na wewnątrz, studzienka przed schodami i duża studnia na końcu schodów, która mogła odprowadzać wojskowe guano pomiędzy żaby w fosie.
Koliduje to oczywiście z funkcją komunikacyjną poterny, ale miejsce to zmieniało swój wygląd i funkcje.

Krzysztof - Nie Maj 07, 2023 6:38 pm

Wiercipietek napisał/a:
Może na fejsa

A pod jakim adresem?

fazi - Nie Maj 07, 2023 6:50 pm

Właśnie, gdzie na Fejsie?
Wiercipietek - Nie Maj 07, 2023 6:51 pm

Sorki, nie wiem. Pod adresami fejsowymi nie bywam.
Fram44 - Pon Maj 08, 2023 3:47 pm

https://www.facebook.com/...562523203780598
Krzysztof - Pon Maj 08, 2023 6:20 pm

Nie mogłem być :II
Czy ktoś potrafiłby nanieść na ten planik lokalizację tej studni i gdzie wychodzi okienko widoczne na zdjęciu?

Fram44 - Pon Maj 08, 2023 7:32 pm

okienko
Fram44 - Pon Maj 08, 2023 7:34 pm

Studnia wypada po środku brukowanej ulicy idącej wałem Kanału
Wiercipietek - Pon Maj 08, 2023 9:53 pm

mniejwięcej
Krzysztof - Wto Maj 09, 2023 7:42 am

:LL: :zrowko: :ok: :masta:
Wiercipietek - Wto Maj 09, 2023 10:03 am

Dodam jeszcze, że te duże cegły, użyte przy budowie schronu (ul. Na Stoku), są zaprawdę solidne : 9x13,5x28 cm. Czyli mają dwukrotnie większą objętość od typowych współczesnych cegieł. Ciekawe, czy była to jakaś wojenna norma do wznoszenia takich budowli
Fram44 - Wto Maj 09, 2023 11:56 am

moje nieudolne pomiary
Fram44 - Wto Maj 09, 2023 2:05 pm

zapiski konserwatora?
Krzysztof - Wto Maj 09, 2023 2:47 pm

Dzięki.
Fram44 - Czw Maj 11, 2023 5:22 pm

Klucza do Mostu już nie mam ale w sobotę o 9.30 będziemy ponownie wchodzić(wpełzać) do klatki schodowej. Niezbędne rękawice bo szkła, pokrzywy, strzykawki... i ubłocić się można.
Wiercipietek - Czw Maj 11, 2023 10:07 pm

Buty. Buty z podeszwą antyprzebiciową - absolutnie niezbędne w takich miejscach. Jak wleziesz na szkło lub zardzewiałe gwoździe, będzie płacz. Osobiście na takie okazje mam także aktualne szczepienie na tężca. I wogóle ciuchy do ogólnego brudzenia.
Fram44 - Sob Maj 13, 2023 12:39 pm

i po spacerze
Krzysztof - Sob Maj 13, 2023 3:05 pm

Ta rycina z którego roku może być?
Przekrój w lewym, górnym rogu to "g", ale nie mogę rozszyfrować przekroju obok.
W przekrojach widać 2 poziomy. Byliście tylko w górnym?

Fram44 - Sob Maj 13, 2023 6:29 pm

1829
Wiercipietek - Sob Maj 13, 2023 11:18 pm

Nazwanie tego drugim poziomem to gruba przesada. To po prostu przestrzeń pod łękiem podtrzymującym schody. Widać go miejscami, tam, gdzie schody się rozpadły. Jeżeli tego nie zasypano w czasie budowy schodów, ma wymiary borsuczej nory.
Bardzo fajny rysuneczek. Potwierdza moje przypuszczenia co do konstrukcji schodów, które snułem w tunelu.

Fram44 - Sob Maj 13, 2023 11:34 pm

dokładnie jak mówiłeś...
Fram44 - Nie Maj 14, 2023 8:40 am

https://www.facebook.com/...581182108581374
Fram44 - Nie Maj 14, 2023 1:46 pm

moje nieudolne pomiary
pumeks - Pon Maj 15, 2023 11:36 am

Dobra robota, chłopaki :==

Wiercipietek napisał/a:
Nazwanie tego drugim poziomem to gruba przesada. To po prostu przestrzeń pod łękiem podtrzymującym schody. Widać go miejscami, tam, gdzie schody się rozpadły. Jeżeli tego nie zasypano w czasie budowy schodów, ma wymiary borsuczej nory.

A to nie jest przypadkiem odprowadzenie wody, żeby nie zalewała schodów przy opadach?

Wiercipietek - Pon Maj 15, 2023 12:33 pm

Jeżeli nie ma tam szczelnej posadzki, płynąca woda w tej przestrzeni byłaby katastrofą - podmyłaby fundamenty ścian.
Nie widzę posadzki, nie widzę też odprowadzenia wody ze schodów do tych "kanałów". Ergo jestem na nie.

Krzysztof - Pon Maj 15, 2023 2:00 pm

Ja tu widzę kompleksowy system odprowadzenia wody (a głównie ścieków) z terenu koszar. Stacjonowało tam sporo żołnierzy. Nie tylko załatwiali potrzeby fizjologiczne, ale mieli na pewno umywalnię. Wodę dostarczano beczkowozami i nie powinna zalegać na górze.
Nie wiem co oznacza ciemnobrązowy kolor w dolej (niebieskiej) części przekrojów, ale wyraźnie jest to inny materiał niż górna obsypka. Dno dolnej części wyprofilowane jest jako kaskada. To dla wytłumienia energii płynących ścieków.
Na dole, pod ulicą jest z pewnością przesklepiony kanał doprowadzający ścieki pod most. Pod mostem musiała być jakaś rura wprowadzająca ścieki do wschodniego przyczółka poprzez okienko widoczne na zdjęciu A. Wewnątrz kaskadą o podobnych gabarytach, jak ta pod schodami (zdjęcie B) i korytarzem (zdjęcie C) docierały do studni D. Na dole studni musiał być przesklepiony kanał do fosy.
Widzę tu wytłumaczenie dwoistości zwiedzanego fragmentu. Północna część wykorzystywana do transportu: poziomy korytarz, schody które wyprowadzały na zadaszony most (teraz kończą się pod późniejszym stropem) i dalej wewnątrz tego obiektu



Południowa część - kanalizacyjna oddzielona kiedyś drzwiami od części komunikacyjnej dla powstrzymania nieprzyjemnego zapachu.

Wiercipietek - Pon Maj 15, 2023 6:23 pm

Krzysztof napisał/a:
Dno dolnej części wyprofilowane jest jako kaskada. To dla wytłumienia energii płynących ścieków

Tak wyglada fundament na spadku - uskoki ław fundamentowych.
Następnym razem musimy zrobić odkrywkę. Tam przecież może być złoty pociąg albo bursztynowa komnata :hmm:

Wiercipietek - Pią Cze 16, 2023 3:55 pm

Macie na oku jeszcze jakieś ciemne brudne zakamarki, które możemy poeksplorować?
U mnie ostatnio nudy - muzealne pustostany i strychy bez krzty pajęczyn

fazi - Pon Cze 19, 2023 11:38 am

Na oku to mam. ale nie wpuszczą tam :/ Bastion Św. Gertrudy
Zbych - Sro Cze 21, 2023 11:42 am

Fram44 napisał/a:
moje nieudolne pomiary


Nie rozumiem jednej rzeczy: Czy to co wygląda na tym rysunku jak schody to schody, czy to fundament, a schody są nad niebieskim polem?

Wiercipietek - Sro Cze 21, 2023 3:38 pm

Niebieskie to betonowa ława fundamentowa. Nad nią, równymi odcinkami, drobno ząbkowane schody. Patrz jednocześnie na przerój poprzeczny. Czerwone, domalowane przez Fram44 krechy, to XX w. ściany ustawione na spocznikach.
Krzysztof - Sro Cze 21, 2023 8:23 pm

Niebieskie to fundament, ale nie sądzę żeby był betonowy.
Zbych - Sro Cze 21, 2023 9:25 pm

Dziękuję za odpowiedzi.
Pokusiłem się o dokonanie nieudolnych obliczeń głębokości, na jakiej te schody się kończą, oraz ich długości w rzucie poziomym, takim jak na mapie. Zakładam, że wartości 6,8 i 5 m były mierzone na kierunku pochyłym. Wtedy ich rzut pionowy wynosi odpowiednio 3,48 i 2,56 m, a całkowita różnica poziomów jest sumą ich rzutów pionowych, czyli 5 x 3,48 + 2,56 = 19,96 m.
Długość pozioma to suma długości części pochylonych w rzucie poziomym 5 x 5,84 + 4,3 = 33,5 m plus suma długości spoczników 5 x 1,7 + 1,2 = 9,7 m, razem 43,2 m.
Kąt, jaki mają pochyłe części schodów zmierzony na rysunku wyszedł mi 30,8 stopnia.

Wiercipietek - Sro Cze 21, 2023 10:25 pm

Czy w tych liczbach mogą być zakodowane namiary na Bursztynową Komnatę? Carskie Sioło jest na 30.25E, czyli blisko twoich wyliczeń 8O
pumeks - Czw Cze 22, 2023 10:13 am

Krzysztof napisał/a:
Niebieskie to fundament, ale nie sądzę żeby był betonowy.

Też mi się wydaje, że w czasie budowy tego obiektu nie stosowano w Gdańsku betonu. Gdzieś czytałem, że najwcześniejsze jego użycie u nas to schron na Szańcu Jezuickim, około 1867

Wiercipietek - Czw Cze 22, 2023 11:54 am

Sie nie upieram, może faktycznie za wcześnie na beton. W każdym razie, rysunek sugeruje, że to nie cegła. Może kamulce z zaprawą.
Parę łopat, kilof i możemy wykonac odkrywkę.

fazi - Czw Cze 22, 2023 3:18 pm

Wiercipietek napisał/a:

Parę łopat, kilof i możemy wykonac odkrywkę.

Dobła dobła, tu nie wkręcaj, chcesz pomocy przy szukaniu skarbów a nie tam stwierdzenie beton czy nie beton :D


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group