Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - domki fińskie

wrangla - Sob Sty 01, 2005 9:31 pm
Temat postu: domki fińskie
Znalazłam coś takiego:
Cytat:
Rok 1948. Pierwsze gdańskie nowe "osiedle" - 27 drewnianych domków fińskich.

Nie mogę skojarzyć gdzie te domy się znajdują. W jakiej to dzielnicy?
Czy one jeszcze istnieją?

parker - Sob Sty 01, 2005 9:34 pm

Kojarzy mi się "Zielony Trójkąt".... :hmmm:
seestrasse - Sob Sty 01, 2005 10:05 pm

a mnie ulice Pstrowskiego, Górnicza, Kopalniana... :hmmm:
Petelka - Sob Sty 01, 2005 10:07 pm

Wg mnie to osiedle istniejących do dzisiaj domków fińskich między Hallera a Chrobrego (m.in. ul. Pstrowskiego).
seestrasse - Sob Sty 01, 2005 10:08 pm

no to chyba się zgadzamy :D
Petelka - Sob Sty 01, 2005 10:17 pm

seestrasse napisał/a:
no to chyba się zgadzamy :D

Na pewno - ja pamiętałam tylko ul. Pstrowskiego, Ty - jak widać - wszystkie. :)
A bardzo lubię to osiedle domków finskich; wprawdzie niektóre zostały poprzerabiane, co odrobinę zmieniło klimat, ale i tak (na szczęście) nie powstały tam takie potworki jak np. na Suchaninie. :)

seestrasse - Sob Sty 01, 2005 10:27 pm

Petelka napisał/a:
seestrasse napisał/a:
no to chyba się zgadzamy :D

Na pewno - ja pamiętałam tylko ul. Pstrowskiego, Ty - jak widać - wszystkie

A gdzie tam. Zajrzałam szybko do planu miasta :hihi: (też pamiętałam tylko przodownika pracy)

Gdanszczanin - Sob Sty 01, 2005 10:36 pm

Zaraz a podobne domki nie stoją też przy wyjeżdzie z miasta w okolicy rafinerii ? Stoją pod wiaduktem ( nie mam pojęcia co to za ulica )
seestrasse - Sob Sty 01, 2005 10:37 pm

Miałki Szlak :D
Maciek - Sob Sty 01, 2005 11:02 pm

Kilka fińskich domków znajduje się też na Przymorzu w okolicy ul.Bora Komorowskiego. Ale to na pewno nie te na zdjęciu, bo jest ich mniej .Tych na Bora jest oczywiscie mniej :D
DarioB - Sob Sty 01, 2005 11:29 pm

parker napisał/a:
Kojarzy mi się "Zielony Trójkąt".... :hmmm:


Proszę nie odmładzać tak mojej Zielonki :)
Jak widać na obrazku nr 3 w tej galerii osiedle powstało w 1921.
Zaś wspomniane domki fińskie ja znam z okolic dawnego Kamm & Kauff'a czy jak go tam zwali :) . Z tego co kojarzę jest tego jednak więcej w Gdańsku.

PS.
No dobra w końcu się na coś przydam :) Po napisaniu tego posta zajrzałem do "Wydrzyło się w Gdańsku" str 115.
Cytuje: "W maju poświęcono pierwszą kolonię fińskich domków położoną na Zaspie koło cmentarza [...] Robotnikom pracującym w porcie przekazano 90 jedno- i dwurodzinnych domów. Było to pierwsze tego typu osiedle w Polsce."

seestrasse - Sob Sty 01, 2005 11:31 pm

a ów Komm und Kauf to gdzie był? :hihi:
ja kojarzę taki sklep na pasie startowym

wrangla - Nie Sty 02, 2005 12:00 am

Dzięki za oświecenie mnie :)
Maciek - Nie Sty 02, 2005 10:34 am

No dobra ,ale dlaczego te domki na fotografii są białe(jasne), kiedy wszem wiadomo , że domki fińskie są czarne (ciemne) ? :hmmm:
Marcin - Nie Sty 02, 2005 1:17 pm

Ależ Maćku... Świeże deski są przecież jasne, dopiero z czasem ciemnieją.
Grün - Nie Sty 02, 2005 1:34 pm

Zapomnieli polakierować :hiihihi:
bassa - Nie Sty 02, 2005 1:45 pm

Ale sie okna nie zgadzają ...to jednak raczej nie jest Kopalniana.Swoja droga, tez ostatni moment na zdjęcia-przerabiane sa te domki, nawet trzeba uczciwie powiedzieć, ze na ładniejsze wersje, z polotem....ale za chwile nawet kawałka oryginalnej konstrukcji się nie zobaczy!!!Ze juz o zdjęciach nie wspomne-nie bedzie czego fotografowac ! :hmmm:
Maciek - Nie Sty 02, 2005 3:20 pm

Cytat:
Świeże deski są przecież jasne, dopiero z czasem ciemnieją.

Ale aż tak ciemnieją ?? Te deski na domkach wyglądaja jak podkłady kolejowe po kilku latach, takie czarne jakby jakimś smarem pociągnięte...

Grün - Nie Sty 02, 2005 4:34 pm

Może zdjęcia zrobiono przed zabezpieczeniem ścian - do tego stosowało się właśnie substancje smołopochodne
knovak - Nie Sty 02, 2005 5:20 pm

Drugi "komm & kauf" to dzisiejszy "Nomi" naprzeciwko cmentarza na Zaspie.
A to że okna się nie zgadzają - czy przypadkiem nie jest to fotka od strony podwórek?

Grün - Nie Sty 02, 2005 6:12 pm

knovak napisał/a:
Drugi "komm & kauf" to dzisiejszy "Nomi" naprzeciwko cmentarza na Zaspie.
A to że okna się nie zgadzają - czy przypadkiem nie jest to fotka od strony podwórek?


Tak - na terenie obozu "Narwik-2"

doraa - Nie Sty 02, 2005 7:49 pm

a były jeszcze w okolicy ul. czyżewskiego tzn między czyżewskiego a grunwaldzką, o ile dobrze pamietam.... :hmmm:
Mikołaj - Nie Sty 02, 2005 8:00 pm

są!
seestrasse - Nie Sty 02, 2005 8:07 pm

no dobrze, ale... dlaczego fińskie??? :hmmm:
wrangla - Nie Sty 02, 2005 8:10 pm

No ja mam jeszcze jedno pytanie... Czym dokładnie charakteryzuje się "domek fiński"?
To, że jest drewniany i ma skośny dach to chyba za mało, by był "fiński"?
Jak to jest?

seestrasse - Nie Sty 02, 2005 8:11 pm

Wranglo, to chyba się nazywa telepatia? :hihi:
wrangla - Nie Sty 02, 2005 8:14 pm

seestrasse napisał/a:
Wranglo, to chyba się nazywa telepatia?

...między nami kobietami... :^^

seestrasse - Nie Sty 02, 2005 8:18 pm

wrangla napisał/a:
...między nami kobietami... :^^

istoty wyższe... :haha:

Mikołaj - Nie Sty 02, 2005 8:20 pm

Z tego co się orientuję to fińskie dlatego, że zostały zbudowane z elementów darowanych przez Finów.
Marcin - Nie Sty 02, 2005 8:26 pm

Cytat:
istoty wyższe...

Powiało mi tu "Sexmisją", siostry. :hihi:

seestrasse - Nie Sty 02, 2005 8:27 pm

Marcin napisał/a:
Powiało mi tu "Sexmisją", siostry. :hihi:

właśnie leci na TV4 :hihi: Stuhr z okrzykiem "Avanti!!!" rzucił się na Zającównę, a Łukaszewicz Olgierd ze stopą w wiadrze wybiegł z celi...

Mikołaj - Nie Sty 02, 2005 8:29 pm

replay, replay!
seestrasse - Nie Sty 02, 2005 8:31 pm

no nie dały ripleja... :hihi:
Marcin - Nie Sty 02, 2005 8:42 pm

Jadwiniu! Proszę natychmiast rozwiązać tatusia i przeprosić!!! :hihi:
seestrasse - Nie Sty 02, 2005 8:50 pm

Wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!
Grün - Nie Sty 02, 2005 11:40 pm

No cóż... podobno one nas tak naprawdę to w ogóle nie potrzebują :)
Mikołaj - Nie Sty 02, 2005 11:46 pm

- a co to jest?!
- to? życie!

Grün - Pon Sty 03, 2005 12:04 am

- Jak to wyginęli? przecież to nie były mamuty!!!!
parker - Pon Sty 03, 2005 12:06 am

Grün napisał/a:
No cóż... podobno one nas tak naprawdę to w ogóle nie potrzebują :)


czasem potrzebują... w końcu czasem trzeba wyprowadzić psa na spacer albo wynieść śmieci :hihi:

Mikołaj - Pon Sty 03, 2005 12:07 am

:<>
Marcin - Pon Sty 03, 2005 12:38 am

Cytat:
w końcu czasem trzeba wyprowadzić psa na spacer

Przed chwilą właśnie wróciłem ze spaceru. :hihi:

Mikołaj - Pon Sty 03, 2005 12:46 am

dobry samczyk!
seestrasse - Pon Sty 03, 2005 12:53 am

parker napisał/a:
czasem potrzebują... w końcu czasem trzeba wyprowadzić psa na spacer albo wynieść śmieci

ale worek ze śmieciami należy bezwzględnie umieścić w takim miejscu, by wychodzący rano do pracy małżonek (partner) mógł się o niego potknąć, inaczej w ogóle go nie zauważy :hihi:

Grün - Pon Sty 03, 2005 4:45 am

No proszę... to jednak do czegoś się tam czasem przydajemy...
parker - Pon Sty 03, 2005 9:22 am

seestrasse napisał/a:
parker napisał/a:
czasem potrzebują... w końcu czasem trzeba wyprowadzić psa na spacer albo wynieść śmieci

ale worek ze śmieciami należy bezwzględnie umieścić w takim miejscu, by wychodzący rano do pracy małżonek (partner) mógł się o niego potknąć, inaczej w ogóle go nie zauważy :hihi:


prawda, prawda... :hihi:

Zoppoter - Pon Sty 03, 2005 11:02 am
Temat postu: Re: domki fińskie
[quote="wrangla"]Znalazłam coś takiego:
Cytat:
Rok 1948. Pierwsze gdańskie nowe "osiedle" - 27 drewnianych domków fińskich.


Od lewej:
Fiat 500 Topolino
Opel Olympia
Chevrolet
Opel Kadett lub "licencyjny" Moskwicz 400
Packard

następne ludzie zasłaniają...

Corzano - Pon Sty 03, 2005 11:05 am

Czy tam w pierwszym rzędzie jest ksiądz? Ten w jasnym wdzianku.
wrangla - Pon Sty 03, 2005 11:09 am
Temat postu: Re: domki fińskie
Zoppoter napisał/a:

Od lewej:
Fiat 500 Topolino
Opel Olympia
Chevrolet
Opel Kadett lub "licencyjny" Moskwicz 400
Packard
następne ludzie zasłaniają...

wprawne oko :)

Zoppoter - Pon Sty 03, 2005 11:26 am
Temat postu: Re: domki fińskie
wrangla napisał/a:
wprawne oko :)


Ostatni to może być Skoda Tudor, czy ta osoba, co zasłania chłodnicę zechce sie nieco przesunąć...?

A ten w białym to ksiądz jak w mordę strzelił. W 1948 roku to nawet w szkołach religia jeszcze była...

wrangla - Pon Sty 03, 2005 11:49 am
Temat postu: Re: domki fińskie
Zoppoter napisał/a:
Ostatni to może być Skoda Tudor, czy ta osoba, co zasłania chłodnicę zechce sie nieco przesunąć...?

Może te zasłaniające osoby wymazać w PhotoShopie?
Widoczność się poprawi... :P

parker - Pon Sty 03, 2005 12:27 pm

A właściwie czemu oni wszyscy stoją tak daleko tych domków, na dodatek tyłem i modlą się do jakiegoś krzaka? 8O
Corzano - Pon Sty 03, 2005 12:42 pm

parker napisał/a:
A właściwie czemu oni wszyscy stoją tak daleko tych domków, na dodatek tyłem i modlą się do jakiegoś krzaka? 8O

...a mistrzem ceremoni jest 4-letni chłopczyk. :hihi:

wrangla - Pon Sty 03, 2005 12:47 pm

Przyjrzałam się jeszcze raz dokładnie zdjęciu...
Obok krzaka stoi wielka mównica, na mównicy stoi jakiś łysy facet, tuż za nim wkopana jest młoda brzóska (jak na Boże Ciało...).
Usiłuję też rozszyfrować napisy na tablicy przy domu, ale chyba się nie da...
Nie wszyscy przyszli na tę uroczystość....jeden facet kręci się między domkami, ktoś też siedzi w oknie (trzeci dom od lewej)...

Pepo - Sro Sty 05, 2005 4:25 pm

... co do samych domków, powracając do tematu:

Finlandia po II wojnie światowej (za udział, niewielki bo niewielki, ale jednak, w agresji niemieckiej na ZSRR) musiała zadośćuczynić. Także Polsce. W ramach tego Gdańsk dostał właśnie pewną ilość (nie wiem dokładnie jaką, być może właśnie 26, tak jak zostało tu już wczesniej wspomniane) domków fińskich. Chodzi właśnie o te osiedle przy Kopalnianej, Koksowej, Pstrowskiego.
Nie orientuje się, czy Finlandia coś jeszcze nam ofiarowała, czy tylko taki "prezencik" otrzymał Gdańsk.
Ale domki te , poza nazwą (bo chyba ona odnosi się właśnie przede wszystkim do stylu,jakiś cech archt.,ale nie jestem sure) związane są z Finami bardziej niż może się nam zdawać :)

lucy - Sro Sty 05, 2005 6:08 pm

Nie wiem czy rzeczywiscie masz rację bo..przeleciałam w wyszukiwarce mnostwo stron i okazuje się, że tych osiedli domków finskich jest mnostwo w całej Polsce. Sporo, w różnych miejscowosciach na Ślasku, w Warszawie, identyczne jak te w Gdańsku. Ale była też informacja na stronie Pasłęka, że jeszcze przed wojną :

"W XIX wieku Dymnik należał do szlachty von Keltsch i spowinowaconego z nimi rodu von Arnim. W 1925 roku wymieniana jest tu Magdalena, a w 1932 roku Helena i Estera von Arnim, jako użytkujące majątek. Ród von Arnim zaliczany był do starej szlachty, wzmiankowanej już w 1280 roku, pochodził prawdopodobnie z Holandii (Arnheim). Byli na Pomorzu, w Prusach, Brandenburgii, Saksonii i Frankonii. Herb von Arnim przedstawiał czarnego orła z żółtą koroną w srebrnym polu. Właścicielem był Helmuth von Graevenitz z Wiednia, a dobra liczyły 360 ha i specjalizowano się w hodowli bydła i owiec. Graevenitz wybudował przed wojną małe osiedle domków fińskich dla wielodzietnych rodzin, zachowane do dziś w dobrym stanie. "

villaoliva - Pią Mar 17, 2006 11:55 pm

Trafiłem na wątek wskazujący na fakt, że domki otrzymywaliśmy od Sowietów (a nie od Finów), być może z okupowanej przez nich Karelii :hmmm:

Otóż w Warszawie....

Cytat:
Przy ulicy Jazdów zadziwić nas może niezwykła zabudowa, jak na centrum jednej ze stolic europejskich. Tu pośród parkowych drzew napotykamy niewielkie drewniane domki parterowe, z przytulnymi ogródkami. Są to tzw. fińskie składane domki ofiarowane Polakom w latach 1945-1946 przez ZSRR, kiedy to Warszawa była jednym wielkim rumowiskiem i nie było mieszkań. Na początku było ich 350, dziś pozostało tylko kilka.
Trakt Królewski

Z kolei niejaki Kret wspomina
Cytat:
Kto przekroczy ulicę Chrobrego znajdzie się w otoczeniu kilku uliczek zastawionych identycznymi domkami jednorodzinnymi. Są to tak zwane "fińskie domki", poskładane z drewnianych elementów przywiezionych statkami po wojnie jako dar z Finlandii, przeznaczone na mieszkania dla robotników. Zresztą nazwy ulic mówią same za siebie: Dźwigowa, Kopalniana, Wincentego Pstrowskiego - super przodownika pracy.

Martino - Pią Mar 31, 2006 7:54 pm

Na bank...to osiedle we wrzeszczu

Publikowane było w wielu materiałach.

feyg - Sob Cze 21, 2008 12:38 am

Domki fińskie: Galeria



seestrasse - Sob Cze 21, 2008 1:02 am

uuu, fajna stronka! :==
Tadeusz Marek - Sro Mar 04, 2009 10:00 pm

Interesują mnie wspomniane już tutaj domki fińskie na rogu Chłopskiej i Bora-Komorowskiego (okolice ulicy Chociszewskiego)...wiadomo o nich coś konkretnego? może jakieś zdjęcia się uchowały z początków?
Wiadome jest mi tylko to,że mieszkali tam pracownicy budujący lotnisko na dzisiejszej Zaspie...

beaviso - Nie Mar 08, 2009 11:35 am

W kontekście nazwania domków "fińskimi" ciekawostką wydaje się być plan sąsiedniego obozu wynaleziony przez "feyg" - http://architekturmuseum....79&Daten=173040

Zwracam uwagę na lewy górny róg planu. Znajdują się tam "Parzellen fuer schwedische Holzhaeuser" - parcele pod szwedzkie domki drewniane. Jak dla mnie - zbieżność nie może być przypadkowa. Niemcy w 1942. roku planowali postawić tam "szwedzkie domki drewniane", a Polacy 6 lat później ulokowali w tym samym miejscu drewniane domki "fińskie", w ogóle zapewne nie znając tego niemieckiego planu. A może - Niemcy coś tam już postawili przed końcem wojny, a Polacy tylko dostawili kolejne domki? Czy ktoś je policzył?

M.

pumeks - Nie Mar 08, 2009 10:03 pm

beaviso napisał/a:
Niemcy w 1942. roku planowali postawić tam "szwedzkie domki drewniane", a Polacy 6 lat później ulokowali w tym samym miejscu drewniane domki "fińskie", w ogóle zapewne nie znając tego niemieckiego planu. A może - Niemcy coś tam już postawili przed końcem wojny, a Polacy tylko dostawili kolejne domki? Czy ktoś je policzył?

To chyba jest niezupełnie to samo miejsce. Wzdłuż ulicy Chrobrego żadnych domków chyba nie postawiono. A poza tym, wydaje mi się, że Graudenzer Strasse z tego planu nie pokrywa się z obecną ulicą Grudziądzką, bo ta stara leżała kawałek dalej w stronę Brzeźna - na wysokości oczyszczalni ścieków Zaspa. Więc wydaje mi się, że te parcele w lewym górnym rogu planu leżą naprzeciwko cmentarza (to wprawdzie niedaleko powojennych "fińskich domków" ale jednak nie to samo miejsce).

grzechuu - Pon Mar 09, 2009 12:44 am

nie do końca rozumiem posty :skolowany: ale może mapka z około 1960 roku coś pomoże (tak in case)
grzechuu - Pon Mar 09, 2009 12:47 am

Tadeusz napisał/a:
Interesują mnie wspomniane już tutaj domki fińskie na rogu Chłopskiej i Bora-Komorowskiego (okolice ulicy Chociszewskiego)...wiadomo o nich coś konkretnego? może jakieś zdjęcia się uchowały z początków?
Wiadome jest mi tylko to,że mieszkali tam pracownicy budujący lotnisko na dzisiejszej Zaspie...

I jeszcze mam foty tych innych, o które pytał Tadeusz - to chyba ulica Chociszewskiego na Przymorzu

beaviso - Pon Mar 09, 2009 2:11 am

pumeks napisał/a:
To chyba jest niezupełnie to samo miejsce. Wzdłuż ulicy Chrobrego żadnych domków chyba nie postawiono. A poza tym, wydaje mi się, że Graudenzer Strasse z tego planu nie pokrywa się z obecną ulicą Grudziądzką, bo ta stara leżała kawałek dalej w stronę Brzeźna - na wysokości oczyszczalni ścieków Zaspa. Więc wydaje mi się, że te parcele w lewym górnym rogu planu leżą naprzeciwko cmentarza (to wprawdzie niedaleko powojennych "fińskich domków" ale jednak nie to samo miejsce).

Ukazana na niemieckim planie budowy obozu Graudenzer Strasse nie pokrywa się z obecną. Jest to droga, której brukowany fragment widać za bramą przy prawej ścianie budynku S-ni Inwalidów, prowadząca dawniej przez teren obecnej zajezdni w kierunku dzisiejszej Powstańców Wielkopolskich i ujęcia wody.
Bauparzellen wzdłuż Chrobrego jak najbardziej znajdują się na odcinku między dzisiejszą Pstrowskiego a Dźwigową, a nie naprzeciw cmentarza. Powstało tam 5-6 domków i jakiś warsztat.

M.

dotik - Sro Kwi 15, 2009 10:53 pm

http://www.fotohistoria.p...2_itemId=124463

Zerknijcie tu, tych zdjęć jest sporo.

Wiercipietek - Sro Wrz 08, 2021 7:49 pm

Dzisiaj krążąc po rewirach przyuważyem, że zniknęli domek przy Kopalnianej 25. Wycięli w pień, wykarczowali, a dziurę w ziemi zasypali i udeptali. Jeżeli ktoś chce ten "zespół urbanistyczny" jeszcze jakoś sobie udokumentować (najlepiej z drona), to chyba nie zostało duzo czasu. MPZP 0616 przewiduje (w ramach WARUNKÓW WYNIKAJĄCYCH Z OCHRONY ŚRODOWISKA KULTUROWEGO):
"Zespół zabudowy przy ul. Kopalnianej – do zachowania typ zabudowy i charakter budynków. Rozbudowa możliwa przy zachowaniu elewacji od strony ul. Kopalnianej"
ale jak widać, papierek spychacza nie powstrzyma :evil:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group