Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Wyspa Sobieszewska

Mikołaj - Sro Kwi 07, 2004 4:16 am
Temat postu: Wyspa Sobieszewska
Bylismy na Wyspie z Asią i inspektorem Fidelem w niedziele. Oprócz niezapomnanego spaceru kamienną groblą oddzielajacą jezioro od Wisły Śmiałej postanwoiliśmy też zobaczyć Forserówkę. Jako że cały wyjazd był improwizowany, nie sprawdziłem jak tam trafić. Wyobraźcie sobie, że nikt nie wiedział co to jest ani gdzie to jest! (Co, biały drewniany domek? ale jaki domek? czyj domek?)
Jak już tam trafiliśmy, to okazalo się oczywiście, że teren (obecnie domek należy do ośrodka wypoczynkowego) jest zamknięty, furtka zamknięta na kłodkę. Znaleziony cieć-ochronarz (inaczej nie sposób go nazwać) znanym wam dobrze tonem oznajmił: "a pozwolenie jest? bez zgody urzędu miasta niw wpuszczę".
Jednak, jak już pisałem w innym wątku, w płotach zawsze są dziury i udało mi sie domek obejrzeć, choć prawdę mówiac z zewnątrz to nie specjalnie co jest oglądać.
Na Wyspę chętnie bym się jeszcze wybrał, byłem tam już kilka razy rowerem i myślę, że to najlepszy sposób. Można sie przeprawić na drugą stronę Wisły, obejrzeć śluzę w Przegalinie, posłuchać ptaszków, przejść sie groblą, zobaczyć ujście(a) Wisły, poszukać śladów po Mennonitach. Kto się pisze?
no i porcja linków:
Rzygacze rzecz jasna
o Forsterówce - wyspa.pl szkoda tylko, że piszą te wyświechtane bzdurki o Bursztynowej Komnacie
atrakcje wyspy

lucy - Sro Kwi 07, 2004 3:33 pm

O Forsterówce pisała Kasia na stronie Rzygaczy. Są i zdjęcia. Chciałam dać link ale strona rzygaczowa mi się nie otwiera:((

O! Już sie otworzyła :lol:

http://www.rzygacz.friko.pl/forsterowka.htm

Mikołaj - Sro Kwi 07, 2004 4:30 pm

ten link umieśiłem jako pierwszy, jakze mógłbym inaczej...
lucy - Sro Kwi 07, 2004 4:42 pm

O faktycznie :oops:
Pietrucha - Sro Kwi 07, 2004 5:43 pm

Ja z chęcią wybrałbym się na wycieczke rowerową :lol:
W ostatni weekend byłem na dwudniowej wycieczce rowerowej do Malborka i Elbląga z klubem "Bąbelki" ( http://www.babelki.glt.pl ). Jechaliśmy m.i. mennonickim szlakiem rowerowym :mrgreen:

Kasia_57 - Sro Kwi 07, 2004 6:43 pm

Cytat:
z zewnątrz to nie specjalnie co jest oglądać


A rogi na południowym szczycie są jeszcze?!?!?! Bo w zeszłym roku jakiś dureń usiłował je sobie przywłaszczyć. Rynien drewnianych na poddaszu świetlicy tez już pewnie nie ma, co?

Grün - Sro Kwi 07, 2004 11:31 pm

No o co Ci chodzi, przecież to mienie pohitlerowskie - można rozgrabić
Petelka - Czw Kwi 08, 2004 11:51 am

Grün napisał/a:
No o co Ci chodzi, przecież to mienie pohitlerowskie - można rozgrabić

Rogi pohitlerowskie? Raczej pojelenie :wink:

Mikołaj - Czw Kwi 08, 2004 11:37 pm

zdjęcia się wywołały
Kasia_57 - Czw Kwi 08, 2004 11:49 pm

O matko! i nie ma rogów!!!! no co za .............. (kontrola publikacji). choroba jasna. jakiemuś ............... przeszkadzało!
Marek Z - Czw Kwi 08, 2004 11:59 pm

Cytat:
O matko! i nie ma rogów!!!!


Czy to ta dziura na szczycie jest po rogach ? Hmm.. musiały ładnie tam wyglądać. A może zostały tylko zdjęte ? Bo złodziej, żeby je ukraść musiałby wysoko podskakiwać... :? :)

Mikołaju, ale zdjęcia są bombowe !!

Grün - Pią Kwi 09, 2004 12:04 am

Niesamowity jest ten kościotrup łodzi ...
Kasia_57 - Pią Kwi 09, 2004 12:05 am

Już w zeszłym roku wisiał tam kabel, bo ktoś już raz usiłował... nie udało się, bo jacyś się pojawili na kawę w kawiarni i spłoszyli. Napisałam do W.N. - ale delikatnie mówiąc ... nie odpisał. No i z braku zainteresowania - zainteresował się nimi ktoś.
A domek modrzewiowy, i kiedyś zczeźnie. I na to liczyło FWP, w którego gestii był jeszcze 3/4 lata temu. Kiedy poprzedni dzierżawcy (świetni ludzie - fascynaci) chcieli odkupić, i wyremontować, nie dostali zgody. Jest ponoć już plan co tam powstanie jak sie to zawali... kurczę.

Kasia_57 - Pią Kwi 09, 2004 12:06 am

Grün napisał/a:
Niesamowity jest ten kościotrup łodzi ...


on tam jest i jest!!!! i cały czas ma się nieźle:))))

Grün - Pią Kwi 09, 2004 12:09 am

Jak to kościotrup :wink:
Marek Z - Pią Kwi 09, 2004 12:33 am

Cytat:
Napisałam do W.N. - ale delikatnie mówiąc ... nie odpisał. No i z braku zainteresowania - zainteresował się nimi ktoś.

To bardzo tajemniczy tekst... A kto to jest W.N. ?

Mikołaj - Pią Kwi 09, 2004 12:35 am

skoro tak się wam podoba mam jeszcze wersję art :wink:
Grün - Pią Kwi 09, 2004 1:02 am

Wygląda jak zdechły wieloryb.
Ale zdjęcia piękne.

pumeks - Pią Kwi 09, 2004 8:51 am

Marek Z napisał/a:
A kto to jest W.N. ?

Zapewne pewien wysoki urzędnik miejski, autor różnych książek i artykułów o wyspie sobieszewskiej ;)

Kasia_57 - Pią Kwi 09, 2004 10:24 am

pumeks napisał/a:
Marek Z napisał/a:
A kto to jest W.N. ?

Zapewne pewien wysoki urzędnik miejski, autor różnych książek i artykułów o wyspie sobieszewskiej ;)



yhm. I tylko potwierdza pewne stare porzekadło o chłopie i "panu".
Poprzedni konserwator zaś twierdził, że spokojnie on "ma Forsterówkę na oku"... to w rozmowie z Gazetą, kiedy padły zarzuty, ze modrzewiowy domek niszczeje i że kręcą się tam różni jacyś - polujący na te rogi choćby, opowiadał kocopoły, że tak, że mają jakieśtam plany. No jasne, plany!!!! nie chce mi się już na ten temat nawet myśleć.

Petelka - Pią Kwi 09, 2004 10:37 am

Nie ma rogów :cry: A jeszcze niedawno były... Dwa lata temu na pewno...
A sama Grobla też jest niesamowita :) Mikołaju, czy jak przeprowadziłeś już przez to Morze Czerwone to na końcu też spotkała Was brama przez którą trzeba było przełazić?

Grün - Pią Kwi 09, 2004 11:23 am

Może ustanowimy odznaczenie "Baszty pod Zrębem". Będziemy je przyznawać za wybitne osiągnięcia w tragicznych w skutkach zaniedbaniach ochrony obiektów zabytkowych.
pumeks - Pią Kwi 09, 2004 11:37 am

Grün napisał/a:
Może ustanowimy odznaczenie "Baszty pod Zrębem". Będziemy je przyznawać za wybitne osiągnięcia w tragicznych w skutkach zaniedbaniach ochrony obiektów zabytkowych.


Nie nadążyłbyś z przyznawaniem tego odznaczenia... nawet gdyby to był medal z kartofla, trzeba by pewnie kupić caly worek ziemniaków ;)

Marek Z - Pią Kwi 09, 2004 2:10 pm

Cytat:
pewien wysoki urzędnik miejski, autor różnych książek i artykułów o wyspie sobieszewskiej

Aaaa... już wieem ! Niejaki pan Waldemar ! Ale czy on jest wysoki ? Widziałem go, jest trochę mniejszy ode mnie... :D :wink: :D

Mikołaj - Pią Kwi 09, 2004 4:10 pm

Cytat:
Może ustanowimy odznaczenie "Baszty pod Zrębem".


śmiech przez łzy

Grün - Pią Kwi 09, 2004 9:00 pm

Ja już nawet stosowny medal kazałem wybić...
Mikołaj - Pią Kwi 09, 2004 9:05 pm

pomysł i realizacja są świetne!
jeszcze druga nagroda by się przydała za udane nawiązania do dawnej zabudowy i układu przestrzennego miasta.
może nagroda "zieleniaka"?

Grün - Pią Kwi 09, 2004 9:08 pm

Myślałem raczej o nagradzaniu zaniedbań, ale możnaby go również przyznawać autorom i realizatorom architektonicznej dewastacji Miasta.
Mikołaj - Wto Kwi 13, 2004 2:00 pm

gazeta
zainteresowała sie domkiem, czy tych dwoje czytelników, co sie kontaktowali, to ktoś z nas?

Grün - Wto Kwi 13, 2004 6:35 pm

Chociaż nie, za błyskotliwe projekty architektoniczne musi być medal City Forum - zaprojektuję coś...
Pietrucha - Wto Kwi 13, 2004 8:38 pm

Cytat:



gazeta
zainteresowała sie domkiem,


Strona nie wyświetla się

Grün - Wto Kwi 13, 2004 11:09 pm

u mnie też się nie wyświetla
Mikołaj - Sro Kwi 14, 2004 1:22 am

właśnie kliknąłem i się wyświetla, jakbyście nadal mieli kłopoty to mogę tekst na krótko wrzucić. na krótko, bo wiecie, prawa autorskie :roll:
Marcin - Pon Sie 02, 2004 11:50 pm

Ostatniej soboty wraz z Patrycją i Vegą również wyruszyliśmy na Wyspę Sobieszewską (i tak jak Pętelka od wschodniej strony ). Na początku "dokonaliśmy oględzin" XIX-wiecznej śluzy w Przegalinie. Następnie pojechaliśmy do Świbna by stąd ruszyć piechotą w poszukiwaniu ujścia Wisły i Rezerwatu "Mewia Łacha".
Warto było tu dotrzeć, bo widok ujścia w iluminacji zachodzącego słońca był naprawdę uroczy.
Chociaż plany związane z Wyspą Sobieszewską mieliśmy znacznie większe - niestety musieliśmy je radykalnie zredukować w związku z zapadnięciem zmroku. Ale co się odwlecze to nie uciecze - jak mawia porzekadło. Tak więc mam nadzieję, iż wkrótce znów powrócimy na Wyspę by kontynuować zwiedzanie. :D

seestrasse - Wto Sie 03, 2004 12:07 am

co za zbieg okolicznosci. tez bylismy w sobote w Swibnie :D
ale o tej porze to bylismy juz zupelnie gdzie indziej i gwarzylismy z Kolezanka popijajac smaglersa :zrowko:
a powaznie: Marcinie, czy zwróciles uwage w Przegalinie na tory kolejki? sa jeszcze? czy zbieracze surowców wtórnych juz sie do nich dobrali?

Marcin - Wto Sie 03, 2004 12:10 am

Cytat:
czy zwróciles uwage w Przegalinie na tory kolejki? sa jeszcze? czy zbieracze surowców wtórnych juz sie do nich dobrali?

Zwróciłem - są. :D

seestrasse - Wto Sie 03, 2004 12:15 am

dzieki :D
Petelka - Wto Sie 03, 2004 7:40 am

Cytat:
Na początku "dokonaliśmy oględzin" XIX-wiecznej śluzy w Przegalinie. Następnie pojechaliśmy do Świbna by stąd ruszyć piechotą w poszukiwaniu ujścia Wisły i Rezerwatu "Mewia Łacha".

Piękne zdjęcia, piękne miejsce. :D My zrobilismy identyczną trasę parę tygodni temu, przedłużając ją tylko o spacer wzdłuż brzegu aż do wysokości Wieńca. A wogóle cała Wyspa jest magiczna. A juz koniecznie trzeba odwiedzić ją na wiosnę - w porze kwinienia bzów. :D

Aaaa i jeszcze jedno - warto również przepłynąć promem do Mikoszewa i 'zaliczyć' tamten brzeg przekopu Wisły. Nie wspomnę już o samym Mikoszewie. :lol:

Kasia_57 - Wto Sie 03, 2004 10:46 am

Cytat:
warto również przepłynąć promem do Mikoszewa i 'zaliczyć' tamten brzeg przekopu Wisły

no i potem koniecznie mostami ... do samego Nowego Dworu....

Petelka - Wto Sie 03, 2004 10:59 am

Cytat:
no i potem koniecznie mostami ... do samego Nowego Dworu....

No nie wiem, czy mł. insp. Vega da radę - to jednak kawałek drogi. :hihi:

seestrasse - Wto Sie 03, 2004 11:48 am

Kasia_57 napisał/a:
Cytat:
warto również przepłynąć promem do Mikoszewa i 'zaliczyć' tamten brzeg przekopu Wisły

no i potem koniecznie mostami ... do samego Nowego Dworu....


tak, tak - a najlepiej waskim pociagiem :D

knovak - Sro Sie 04, 2004 10:08 pm

I koniecznie z "mykiem" by zaoczyć śluzę w Gdańskiej Głowie. Jest chyba ciekawsza od Przegaliny...
Petelka - Czw Sie 05, 2004 7:39 am

knovak napisał/a:
I koniecznie z "mykiem" by zaoczyć śluzę w Gdańskiej Głowie. Jest chyba ciekawsza od Przegaliny...

... a na pewno ładniej położona. :D
I też bym ją polecała w porze kwitnienia bzów. :wink: :D

parker - Nie Lip 03, 2005 9:06 pm

I ja też byłam i całą Wyspę zwiedziłam... zachęcona służbowym wypadem sprzed dwóch tygodni i szukaniem na wariata Forsterówki, tym razem wybrałam się z pełnym wyposażeniem - mapami, wydrukami, aparatami i lornetkami. Fotorelacja wkrótce :)
parker - Nie Lip 03, 2005 9:43 pm

Na początek był Ptasi Raj :)
parker - Nie Lip 03, 2005 9:59 pm

Parę widoczków po drodze...
parker - Nie Lip 03, 2005 10:19 pm

Forsterówkę to już wszyscy widzieli (ja niestety tylko zza płotu), ale za to dworek przy Kwiatowej to jest coś, na co wydam pieniądze, jak tylko wygram w totka :)
Ma wszystko - nawet napisy na murach i prawdziwą żywą sowę na kominie - sowa niestety nie dała się sfotografować.

seestrasse - Nie Lip 03, 2005 11:03 pm

fajoskie! :== :== :==
parker - Nie Lip 03, 2005 11:03 pm

A na koniec jeszcze śluza w Przegalinie :)
seestrasse - Nie Lip 03, 2005 11:12 pm

och Parkerku, dzięki za dedykację :love: :wink:
cieszę się, że tory jeszcze nie ukradzione...

Marcin - Nie Lip 03, 2005 11:50 pm

Cytat:
sluza03.jpg
Nie mogłam się powstrzymać :)

A dlaczego? :wink:
A o śluzie więcej tu -
Klawitterowie.

Boskey - Wto Mar 21, 2006 2:24 pm

Pare fotek z wczorajszego, falstartowego witania wiosny na wyspie...




















dandola - Wto Sty 05, 2010 12:53 pm

Nie wiem, czy ta ilustracja będzie pasowała do tego tematu. Przedstawia ona zniszczenia dokonane przez wylew Wisły na Żuławach narysowane przez J. Wittego, a pochodzi z "Illustrirte Zeitung" ok. 1870.
dandola - Wto Kwi 06, 2010 4:44 pm

Drugie ujęcie sobieszewskiego kościoła, które można porównać z powyższym.
Aniusia_1988 - Nie Maj 02, 2010 10:32 pm

Jednym z ciekawych obiektów fortyfikacyjnych na tym terenie jest schron gauleitera o powierzchni ok. 50 m². Schron został wybudowany w wiosną 1941, zmodernizowany w 1944

znalazlam to w interecie, czy ten schron jeszcze tam istnieje? czy mozna go zwiedzic?

Ponury2 - Pon Maj 03, 2010 12:36 pm

Istnieje, zwiedzić nie bardzo - zaniedbany i grozi zawaleniem.
Mikołaj - Pon Maj 03, 2010 6:07 pm

foty z 2008 r.
http://forum.dawnygdansk....p=104758#104758
wtedy spokojnie można było wejść

Linka - Wto Maj 04, 2010 12:49 pm

Będąc 2 lata temu na Wyspie Sobieszewskiej, prawdopodobnie gdzieś w okolicach Sobieszewka, natrafiliśmy na walącą się chałupę. Dom, choć przepiękny, był istną ruiną, pełną niewiarygodnych ilości śmieci. Tym, co nas wprowadziło w osłupienie, jest wiek domu - we wnętrzach zachowała się data 1740. W 1864 r. poddany został renowacji , co pokażę na zdjęciach. Czy ten budynek jeszcze istnieje, ktoś wie? Bo raczej miał marne szanse na przetrwanie...
Linka - Wto Maj 04, 2010 12:50 pm

i dalej:
Linka - Wto Maj 04, 2010 4:33 pm

Coś nie wkleiłam wyglądu ogólnego. Mógł być to budynek podcieniowy?
Dostojny Wieśniak - Wto Maj 04, 2010 10:43 pm

Pewnie, ze mógł to być dom podcieniowy. - Widoczne słupy na fot. 01.JPG. "Pełna ściana powinna mieć inną konstrukcję. :)
Linka - Wto Maj 04, 2010 11:07 pm

No właśnie te słupy dały nam do myślenia :wink: Poza tym ta data renowacji wraz z inicjałami sugeruje, że przebudowy podcienia dokonano właśnie w XIX w. Ciekawa jestem, czy mógł być to dom mennonicki. Czy w ogóle wiadomo coś na jego temat?
Dostojny Wieśniak - Wto Maj 04, 2010 11:30 pm

Linka napisał/a:
Ciekawa jestem, czy mógł być to dom mennonicki.
A to ma jakieś znaczenie? Trzeba by było zlokalizować budynek i pogrzebać w książce adresowej. :lol:
Linka - Wto Maj 04, 2010 11:34 pm

Pytam z czystej ciekawości :roll: :mrgreen:
Dostojny Wieśniak - Wto Maj 04, 2010 11:51 pm

Jasne. Może znajdzie się ktoś z drugiej strony rzeki i coś powie? Może tutaj coś znajdziesz? :hmm:
Linka - Sro Maj 05, 2010 12:46 pm

Dzięki, na pewno obadam tę stronę :D
Linka - Sro Maj 05, 2010 10:46 pm

Stronka taka, jak inne - w skrócie o atrakcjach (i że niby praktycznie nie ma zabytków, :hmm: ), ale przypomniała mi o czymś, zresztą na owej stronie błędnie datowanym, czyli takim ładnym obiekcie z 1902 roku - budynku mieszkalnym wraz z zabudowaniami gospodarczymi, który to zespół stanowi od 1946r. Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Bardzo ładnie położony i zadbany. Zdjęcia zrobiłam 2 lata temu podczas wycieczki rowerowej :)
HENRYK0072 - Sro Lut 22, 2023 12:09 am
Temat postu: dom z poprzedniej strony
Dzięki Pani Linka mamy chyba jedyne zdjęcia całego domu na Przegalińskiej 57 ,najstarszego na Wyspie ,może mu dorównać tylko numer 83-85 zbudowany podobno w 1841.Ten z Pani zdjęć jest skończony od kilku lat zawalony,nie do uratowania

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group