Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Siedlce - Schidlitz

ginnungagap - Wto Mar 08, 2005 11:01 am
Temat postu: Siedlce - Schidlitz
Witam. Pierwszy raz na tym forum. Mam pytanko czy ma ktoś może jakieś stare zdjęcia z dzielnicy siedlce mam kilka ale wiadomo w trakcie jedzenia apetyt rośnie. Posiadam zdjęcia panoramy siedlec, kościół ewangelicki (nieistenijący już) i kościół przy Emaus. Mogą być zdjęcia lub jakieś wiadomości na temat siedlec. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
Grün - Wto Mar 08, 2005 11:08 am

Zajrzyj do Innego Dawnego Gdańska i na Stronę Sabaotha
pumeks - Wto Mar 08, 2005 11:12 am

Ja mam taką pocztówkę z widokiem kolonii działek.

PS. a tak w ogóle to masz fajnego nicka :% Ziejąca otchłań.

Sabaoth - Wto Mar 08, 2005 11:13 am

A moze bys sie podzielil z nami swoimi zdjeciami?
ginnungagap - Wto Mar 08, 2005 12:42 pm
Temat postu: fotki
Pierwsza fotka. Panorama siedlec
ginnungagap - Wto Mar 08, 2005 12:46 pm
Temat postu: fotki 2
Kilka innych fotek
Grün - Wto Mar 08, 2005 12:53 pm

Kilka z nich wygląda bardzo znajomo :) Zwłaszcza pod względem formalnym :^^
pumeks - Wto Mar 08, 2005 12:58 pm

W razie czego, jedno z powyższych zdjęć w lepszej rozdzielczości możesz ściągnąć stąd. :%
ginnungagap - Wto Mar 08, 2005 12:58 pm

Khm muszę się przyznać że chyba 2 lub 3 zdjęcia są ze stronki http://sabaoth.infoserve.pl/danzig-online/ autor stronki chyba się nie obrazi :wink: Pozdrawiam go niezła robota ze stronką tak dalej. :)
Grün - Wto Mar 08, 2005 12:58 pm

Ano właśnie :^^
ginnungagap - Wto Mar 08, 2005 1:04 pm

Mam pytanko. Skąd bierzecie te stare zdjęcia? I jak można się czegoś dowiedzieć np. o Siedlcach?
pumeks - Wto Mar 08, 2005 1:04 pm

Z albumów, pocztówek i z netu :)
rispetto - Wto Mar 08, 2005 1:14 pm

Z szuflady :hiihihi:
Grün - Wto Mar 08, 2005 1:53 pm

Z płytek :^^
Sabaoth - Wto Mar 08, 2005 1:57 pm

A ja wyjmuję je ze specjalnej teczki :hihi:
seestrasse - Wto Mar 08, 2005 1:58 pm

agent!
Marcin - Wto Mar 08, 2005 2:02 pm

Cytat:
ze specjalnej teczki

Geheim! 8)

Corzano - Wto Mar 08, 2005 2:14 pm

Sabaoth napisał/a:
A ja wyjmuję je ze specjalnej teczki :hihi:

Z napisem "Bolek"? :hihi:

parker - Wto Mar 08, 2005 2:42 pm

a wy znowu teorię spiskową... :wink:
Sabaoth - Wto Mar 08, 2005 3:09 pm

Właśnie, ja mam specjalną, plastikową teczkę chroniącą zdjęcia i mapy przed uszkodzeniem i wyblaknięciem :<>
Corzano - Wto Mar 08, 2005 3:12 pm

Teraz poważnie: na czym polega "specjalność" tej teczki? Ciekawy jestem, bo ja trzymam pocztówki i zdjęcia w kopertach i nie jestem zbyt zadowolony z takiego sposobu przechowywania. Z chęcią poznam jakąś wygodniejszą metodę.
Przepraszam za odbieganie od tematyki wątku.

rispetto - Wto Mar 08, 2005 3:13 pm

Przyznam się - ja trzymam je w pudle.
Zoppoter - Wto Mar 08, 2005 3:24 pm

rispetto napisał/a:
Przyznam się - ja trzymam je w pudle.


Profan :hihi: :mrgreen:

Sabaoth - Wto Mar 08, 2005 3:26 pm

Ja pocztówki trzymam w albumie do zdjęć, niektórzy pewnie mieli okazję się z nim zapoznać. A teczka? Zwykła, plastikowa, ale dosyć pojemna, zamykana na gumkę. Format A4. Trzymam w niej zdjęcia, broszury, mapy. Nie pogniotą się i mam wszystko w jednym miejscu. Pudło też jest dobre, szczególnie na różne drobiazgi.
rispetto - Wto Mar 08, 2005 3:26 pm

I żebyście nie myśleli. W tym pudle nie ma wizyt intymnych, telewizora, książek, siłowni i codziennej prasy. :hihi: Rygor jak w Alcatraz.
rispetto - Wto Mar 08, 2005 3:45 pm

Sabaoth napisał/a:
Ja pocztówki trzymam w albumie do zdjęć, niektórzy pewnie mieli okazję się z nim zapoznać. A teczka? Zwykła, plastikowa, ale dosyć pojemna, zamykana na gumkę. Format A4. Trzymam w niej zdjęcia, broszury, mapy. Nie pogniotą się i mam wszystko w jednym miejscu. Pudło też jest dobre, szczególnie na różne drobiazgi.

To rozwiązanie jest dobre przy zamkniętej kolekcji (jeśli oczywiście segregujesz je w jakikolwiek sposób). Kiedyś tak robiłem, ale po tym, jak kilkarotnie musiałem przekładać kilkadziesiąt pocztówek, bo coś tam doszło mi "na początku", to zapakowałem je w folijki i poukładałem w kartonikach.

Sabaoth - Wto Mar 08, 2005 8:47 pm

Ja po prostu dodaję kolejne na koniec :mrgreen:
rispetto - Wto Mar 08, 2005 10:06 pm

Ja nie mogłem wtedy nic znaleźć.
Sabaoth - Wto Mar 08, 2005 10:56 pm

Cytat:
Ja nie mogłem wtedy nic znaleźć.

Trzeba ich szukać na końcu :hihi:

danziger - Sro Mar 09, 2005 12:42 am

rispetto napisał/a:
To rozwiązanie jest dobre przy zamkniętej kolekcji (jeśli oczywiście segregujesz je w jakikolwiek sposób). Kiedyś tak robiłem, ale po tym, jak kilkarotnie musiałem przekładać kilkadziesiąt pocztówek, bo coś tam doszło mi "na początku", to zapakowałem je w folijki i poukładałem w kartonikach.

Wyjściem z sytuacji jest album do pocztówek - do dostania w sklepach filatelistycznych. Są ostępne albumy z wyjmowanymi "kartkami" na zasadzie skoroszytu lub podobnej - wówczas przełożenie pocztówek z miejsca na miejsce nie jet tak utrudnione :)

rispetto - Sro Mar 09, 2005 8:12 am

Jestem malkontentem :hihi: Takie albumy też małem i za dużo miejsca zajmowały.
danziger - Sro Mar 09, 2005 12:35 pm

rispetto napisał/a:
Jestem malkontentem :hihi: Takie albumy też małem i za dużo miejsca zajmowały.

Mniej więcej tyle samo, co albumy do zdjęć. Są różnej wielkości - mozna dostosować do liczby "eksponatów". Więc zajmowanie miejsca zależy bardziej od tego ile masz tych pocztówek :)

rispetto - Sro Mar 09, 2005 1:37 pm

Znalazłem jeszcze taką pocztówkę z Siedlec
Sabaoth - Sro Mar 09, 2005 6:12 pm

Odsyłam do mojej strony, już tak od długiego czasu wisi :hihi:
ginnungagap - Sro Mar 09, 2005 8:10 pm

Jakie sympatyczne zdjęcie ale się podjarałem jak je zobaczyłem :P naprawdę czad. Czy dobrze zabaczyłem że to obecna ulica Zakopiańska?
Sabaoth - Sro Mar 09, 2005 8:21 pm

Cytat:
Czy dobrze zabaczyłem że to obecna ulica Zakopiańska?

Tak. Widok w stronę Emaus.

rispetto - Sro Mar 09, 2005 10:00 pm

Jedyne 60 Euro :hihi:
ginnungagap - Pią Mar 11, 2005 10:31 pm

Ja bym nie powiedział Sabaoth, że w tle jest kościół na Emaus tylko Kościół Ewangelicki. Kościół na Emaus w tamtym okresie posiadał iglicę a tu zbytnio nie widać tego elementu. Ale mogę się mylić.
ginnungagap - Nie Lip 24, 2005 10:00 pm
Temat postu: Rycina Siedlec
Siedlce ciągnące się na północ od Chełma w dolinie Potoku Siedleckiego w zasadzie stanowiły przedłużenie Zach. Nowych Ogrodów i części Pogórza. Wydaje się że podobnie ja i na Nowych Ogrodach, także i na Siedlcach znaczną rolę odgrywało ogrodnictwo. Nasłonecznione, mające dogodną ekspozycję południową i chronione przed chłodnymi wiatrami północnymi stoki północne Doliny Siedleckiej sprzyjały sadownictwu, a w okresie szczególnie łagodnego klimatu panującego w Gdańsku w XVI i w pierwszej połowie XVII w. – nawet uprawianiu winorośli. Świadczy o tym między innymi dawna nazwa tego rejonu, a później, około połowy XVII w. – ulicy (Weinberg Strasse - dziś ulica Zakopiańska i przebiegający jej zachodnim przedłużeniem odcinek ul. Kartuskiej) wyraźniej już ukształtowanej i obsługującej rejon ten oraz zaplecze gospodarcze parcel północnej pierzei dzisiejszej ul. Kartuskiej. Około połowy XVII w. bardziej zwartą zabudową pierzei południowej wyróżnia się druga, boczna ulica, biegnąca równolegle do ul. Kartuskiej wzdłuż ocienionych stoków doliny, zwana później Zasiedlecką lub Górną (Hinter Schidlitz – dziś ul. Malczewskiego), której odcinek wschodni, położony między Nowymi Ogrodami a Siedlcami bywał traktowany jako odrębna osada (Schladhl). Północną pierzeję ulicy Zasiedleckiej stanowiły dojazdy i zaplecza gospodarcze posesji leżących po stronie południowej ulicy Kartuskiej. W części zachodniej ulica Zasiedlecka w dwóch miejscach miała charakterystyczne wrzecionowate poszerzenia, z których zachodnie wykształciło nawet rodzaj osobno zagospodarowania nawsia. Główna ulica Siedlec – dzisiejsza ulica Kartuska - znacznie zwężała się w kierunku zachodnim, a poruszanie się jej traktem dodatkowo utrudniało redukujące jezdnię koryto Siedleckiego Potoku oraz przeskok komunikacyjny na dzisiejszą ulicę Zakopiańską.
jahrek - Nie Lip 24, 2005 11:58 pm

Wczoraj zrobiłem sobie krótki spacer w rejonie od Pobiedziska do Szarej... tylu żółtych tabliczek na budynkach jeszcze na raz nie wiedziałem ...8O tylko patrzeć jak ta stara zabudowa zniknie...:II fotki mam, ale zrobione w pośpiechu i trzeba będzie kiedyś powtórzyć wyprawę dla lepszego efektu...
Sabaoth - Pon Sie 28, 2006 9:20 pm

Odświerzając temat Siedlec (a raczej Emausu). Takie dwa ciekawe ujęcia, które w pierwszym odruchu chciałem wrzucić do zagadek :^^

848 to widok w stronę Nowego Ujeściska (Wzgórze Mickiewicza), u dołu zdjęcia młyn przy ul. Kartuskiej, która biegnie w poprzek zdjęcia. Po prawej, w górę biegnie ul. Łostowicka.

849 to widok z przeciwnej strony (ze Wzgórza Mickiewicza), po prawej widać budynek młyna, a na lewo od niego budynek wyburzony podczas budowy skrzyżowania Kartuskiej z Nowolipie.

yama - Sob Wrz 02, 2006 10:30 am

Witam

Na zdjęciu 848 pierwszy budynek to nic innego jak szkoła 30 której juz nie ma, za budynkiem szkoły ul. A Struga a na wysokości szkoły numery 14 16 i 18

johan - Pon Wrz 10, 2007 9:56 pm

Pocztóweczka znaleziona w necie


nonnenacker - Wto Wrz 11, 2007 8:18 am

Rewelacyjna pocztówka, czy kawałek budynku widoczny w prawym rogu nie stoi przypadkiem po dziś dzień ?

Chodzi mi o budynek na rogu ulicy Goszczyńskiego i Zakopiańskiej ( z czerwonej cegły ) obok którego znajdował się kiedyś skup butelek :)

Mustafa - Wto Wrz 11, 2007 12:16 pm
Temat postu: REWELACJA!
Rewelka! :szczena: Pierwszy raz widzę pocztówkę nie mówiąc o choćby zdjęciu rejonu ulic Goszczyńskiego czy Zagórnej!
adzygmunt - Nie Wrz 30, 2007 6:56 pm
Temat postu: Trzydziestka
yama napisał/a:
Witam

Na zdjęciu 848 pierwszy budynek to nic innego jak szkoła 30 której już nie ma, za budynkiem szkoły ul. A Struga a na wysokości szkoły numery 14 16 i 18

Ja myślę, że jest trochę inaczej. Szkoła 30tka mieściła sie pospołu ze szkołą 12 w tym samym budynku. 30tka na dwóch górnych piętrach, 12tka na dole. 30 tkę przeniesiono w 55 r do nowego budynku obok: obecna 14tka. Wychodzi mi na to, jest tam VIII LO, które mieściło się dalej na południe za skrzyżowaniem Łostowicka i na Morenę (dawniej polna droga na Nowolipie) W tym budynku najpierw była 13tka, po przekształceniach VIII LO A w między czasie koszary Zomo?
Reasumując opis zdj 848 jest mylący, albo ja nie chodziłem do 30tki w latach 48-55.

Justine - Pią Paź 05, 2007 8:28 pm

http://goscniedzielny.wia.../1191397881.pdf W numerze 39/2007 "Gościa Niedzielnego" artykuł z okazji 100-lecia parafii pw. św. Franciszka z Asyżu na Siedlcach, na końcu którego znajduje się zaproszenie do obejrzenia wystawy fotograficznej zorganizowanej w Kaplicy św. Franciszka, a ukazującej dzieje parafii. Na stronie domowej parafii www.pgsiedlce.diecezja.gda.pl/ogloszenia.htm czytamy o tejże: "Są oryginalne zdjęcia sprzed wojny oraz z 1945 roku, ukazujące zniszczenia wojenne naszego kościoła. Przez trzy lata nabożeństwa i Msze św. odbywały się na plebanii". Jestem ciekawa, czy znalazły się tam jakieś ciekawe, niepublikowane wcześniej fotografie, np. wypożyczone przez parafian - może ktoś z Forumowiczów widział już tę ekspozycję?
yama - Wto Lis 06, 2007 10:21 pm
Temat postu: Re: Trzydziestka
adzygmunt napisał/a:
yama napisał/a:
Witam

Na zdjęciu 848 pierwszy budynek to nic innego jak szkoła 30 której już nie ma, za budynkiem szkoły ul. A Struga a na wysokości szkoły numery 14 16 i 18

Ja myślę, że jest trochę inaczej. Szkoła 30tka mieściła sie pospołu ze szkołą 12 w tym samym budynku. 30tka na dwóch górnych piętrach, 12tka na dole. 30 tkę przeniesiono w 55 r do nowego budynku obok: obecna 14tka. Wychodzi mi na to, jest tam VIII LO, które mieściło się dalej na południe za skrzyżowaniem Łostowicka i na Morenę (dawniej polna droga na Nowolipie) W tym budynku najpierw była 13tka, po przekształceniach VIII LO A w między czasie koszary Zomo?
Reasumując opis zdj 848 jest mylący, albo ja nie chodziłem do 30tki w latach 48-55.


Przyjacielu na parterze tego budynku po prawej stronie była sala gimnastyczna, na I piętrze mieściła się sala matematyczna z geografią w której wykładała Pani Góra. To po pierwsze a po drugie szkołę trzydziestkę zamknięto w roku 80 wiem bo byłem ostatnim rocznikiem który ukończył tę szkołę, a po za tym mieszkałem po drugiej stronie tej że szkoły pod 14 przy ul. A. Struga, tak więc coś nie coś mogę powiedzieć na temat umiejscowienia tegoż budynku na przedmiotowym zdjęciu.

adzygmunt - Sob Lis 10, 2007 6:08 pm
Temat postu: Dwugłos o trzydziestce
Odświeżanie pamięci to całkie ciekawa sprawa. Według mojej pamięci,to każdy z Was ma rację,tylko po środku coś zostało zmienione.
Szkołę 30 w 1955 nie zlikwidowano.tylko przeniesiono do dawnych koszar wojskowych przy ul.Kartuskiej,za kościołem. Przez jakiś czas była to szkoła pod patronatem TPD. Po wybudowaniu 14, uczniów z 30 będących pod opieką TPD przeniesiono do 14, a 30 dalej funkcjonowała. Szkołę zlikwidowano i wyrównano teren. Kiedy nie pamiętam,ale ten z ulicy Struga będzie lepiej pamiętał,bo budynek mieścił się pomiędzy tymi ulicami. My pamiętamy 30 z okresu razem z 12. Po rozparcelowaniu szkoły, ja od klasy 6 uczęszczałem do VIII obok cmentarza i przechodziłem koło 30 po koszarach. VIII była szkołą podstawową i ogólnokształcącą w której zdawałem maturę. Pamiętający 30 obok ul.Struga pewnie jest dużo młodszy i zna ją tylko w ostatnim okresie istnienia.

Cytuję dosłownie odpowiedź mojego kolegi, który z racji tego, że młodszy, i że bliżej mieszkał, wie lepiej.
Moja pamięć zatrzymała się na 55r. (dot 30tki) Potem zacząłem nauki w I Liceum dumnie nosząc czapkę tej szkoły.
A rzeczywistość obeszła mię bokiem, choć niemal codziennie byłem na Kartuskiej, aż do roku 1963. Potem wyemigrowałem a z nią prawdziwa historia 30tki (z mojej głowy). Jestem absolwentem tej szkoły z roku 55.
Za uwagę dziekuję. Korekta moja jest konieczna Twoja również.
Zwlekałem z odpowiedzią, bo przypomniałem sobie z porzednich lektur, jak ktoś prosił o historię wybuchu gazu na Struga 12. Szukając znalazłem Twojego posta na ten temat. Niestety, szukającego jeszcze nie. Ale może już dotarł do Twojego szkicu.

yama - Sob Lis 17, 2007 5:59 pm

MAsz rację ja pamiętam dzieję 30 od roku 72 do 80 bo w tym właśnie roku szkoła zakończyła swoją działalność edukacyjną. Co do wybuchu gazu to pamiętam ten dziań a właściwie wieczór bardzo dobrze gdyzmieszkałem pod 14 a wybuch był pod numerem 12.
dandola - Pon Paź 11, 2010 8:26 pm

Nie wiem, gdzie dać herb Siedlec więc dam tutaj.
adzygmunt - Wto Paź 12, 2010 7:41 am

Gdziekolwiek bys nie umieścił, dobrze że to zrobiłeś także tutaj.
Powstaje pytanie skąd masz ten herb Nie podałeś źródeł!
Bardzo dawno temu do jakiegoś 1955 roku mówiło się Siedlice Idąc tym "tropem" powinno sie powiedzieć herb Siedlic. Obecnie chyba powiedziałbym Siedlic, ale może poprawniej byłoby herb Siedlców? , albo zupełnie bez odmiany herb Siedlce?

danziger - Wto Paź 12, 2010 10:43 am

Kto co - Siedlce. Herb kogo czego - Siedlec.
Dawniej po polsku mówiło się Szydlice o ile się nie mylę - wówczas byłby herb Szydlic.
"Herb Siedlce" zdecydowani nie - tam można by powiedzieć gdyby to sam herb nosił nazwę "Siedlce".

adzygmunt - Sro Paź 13, 2010 2:19 pm

Mam inne zdanie Od 1945 roku mieszkałem na Siedlicach. Gdzieś do roku 1955. Potem nie zmieniając lokum mieszkałem na Siedlacach i tak zostało do dzisiaj, z mała zmianą, od 74 już tam nie mieszkam chociaż stale jestem.
Tak samo było Suchonino, by przekształcić się w Suchanino, Cyganka, by na końcu było Cygańska Góra. Jak jest teraz?
Pohulanka, To dzisiejszy Chełm? czy w całości?
Sianki to Stogi!
Popraw mię, bo ja to piszę z głowy czyli... z niczego! :hmm:

Sabaoth - Sro Paź 13, 2010 3:02 pm

adzygmunt napisał/a:
Sianki to Stogi!

Heubude -> Hejbudy -> Sianki -> Stogi taka maa ewolucja nazewnicza :hihi:

Sbigneus - Sro Paź 13, 2010 3:32 pm

Troyl-> Trojan-> Przeróbka :dziadek:
Miro - Pon Lis 08, 2010 6:40 pm

Bardzo ciekawa panorama Gdańska od strony Siedlec z 1865 roku.
Jak sądzę widoczna droga to dzisiejsza ul. Kartuska.

Miro

Krzysztof - Pon Lis 08, 2010 10:09 pm

Miro napisał/a:
Jak sądzę widoczna droga to dzisiejsza ul. Kartuska.

Tak, ale na drugim planie. Tych troje ludzi stoi na Zakopiańskiej.
Ciekawe, że tak pusto. Na wcześniejszej mapie, z 1807 r. cała dolina jest zabudowana. To z pewnością wojny okresu napoleońskiego są odpowiedzialne za to spustoszenie. :szabelka: :pojedynek: :ej_ty: :karate: :impr: :szabelka: :pojedynek: :ej_ty: :impr: :szabelka:

dandola - Nie Sty 23, 2011 11:34 am

Schidlitz - Tal 1910
Bartosz B. - Nie Sty 23, 2011 2:23 pm

dandola napisał/a:
Schidlitz - Tal 1910


Toż to Emaus, ujęcie z obecnych działek na zachód (południe) od ul . Nowolipie (po lewej wzgórze na przedłużeniu Kurpińskiego).

Miro - Pią Lut 04, 2011 11:34 am

Dwa zdania o Szydlicach i ich herbie.

Miro

dandola - Sob Lut 05, 2011 6:52 pm

Bartosz B. napisał/a:
dandola napisał/a:
Schidlitz - Tal 1910


Toż to Emaus, ujęcie z obecnych działek na zachód (południe) od ul . Nowolipie (po lewej wzgórze na przedłużeniu Kurpińskiego).

Tak podpisane Schidlitz - Tal

danziger - Wto Lut 08, 2011 8:08 pm

Wszystko się zgadza.
To dwie nazwy tego samego, z grubsza, obszaru.

Bartosz B. - Sro Lut 09, 2011 10:09 am

To chyba wszyscy o tym wiemy. Precyzja jednak też ważna.
Szkoda, że jakość fotki słaba.

Bartosz B. - Sro Lut 23, 2011 11:34 am

Pod adresem http://www.przeklej.pl/pl...pg-0027f512e03p 8 MB skan (http://z1.przeklej.pl/prze1249/aab1fa4b000188074d63eaac/siedlice1645150.jpg) Siedlec z 1645. Małe zdjęcie jest na poprzednich stronach.
Może na tak dużym formacie ustalimy lokalizację?

Miro - Pon Lut 28, 2011 9:15 am

Dom s-ni "Danziger Heimat" Siedlce.

Miro

dandola - Pon Lut 28, 2011 12:24 pm

On chyba istnieje. Naprzeciw był obok "Lido" parterowy sklep, chyba spożywczy i motoryzacyjny. Obok tego bloku niegdyś znajdował się cmentarz.
Miro - Wto Mar 15, 2011 1:15 pm

Domy gdańskiej s-ni mieszkaniowej "Siedlungsgenossenschaft" na Siedlcach,
okolice ul. Kartuskiej według projektu Bruno Bahr.

Miro

Bartosz B. - Pią Mar 25, 2011 12:38 pm

Co to za kamień?

http://gdansk-siedlce.moj...p=412936#412936

kwidzin - Pią Mar 25, 2011 12:43 pm

Miro napisał/a:
Dwa zdania o Szydlicach i ich herbie.

Z jakiej książki pochodzi ten skan?

pumeks - Pią Mar 25, 2011 12:46 pm

Bartosz B. napisał/a:
Co to za kamień?
http://gdansk-siedlce.moj...p=412936#412936

Wygląda na stary nagrobek w popularnej swego czasu formie, symbolizującej "ścięte drzewo życia".

Miro - Pią Mar 25, 2011 7:02 pm

kwidzin napisał/a:
Miro napisał/a:
Dwa zdania o Szydlicach i ich herbie.

Z jakiej książki pochodzi ten skan?


Jak dobrze pamiętam skan ten pochodzi z książki Mariana Gumowskiego

"Pieczęcie i herby miast pomorskich".


Miro

Miro - Pią Kwi 15, 2011 5:44 pm
Temat postu: " Weinberg Schidlitz "
W przewodniku po Gdańsku i okolicy z 1873 roku znalazłem wzmiankę o gospodzie
" Weinberg Schidlitz ".
Autor pisze,

" Idąc ulicą Neugarten przez Neugarten Tor prosto drogą w kierunk wsi i miejsca odpczynku Schidlitz dochodzimy do prostej gospody „Weinberg“ gdzie prosty lud spędza wolne niedziele. Ładny widok miasta w perspektywie, dalej dolina i jezioro."

Do tekstu dołączony rysunek tego miejsca.
O jakim miejscu jest mowa......

Miro

Krzysztof - Pią Kwi 15, 2011 7:52 pm

Miro napisał/a:
O jakim miejscu jest mowa......

Panorama Gdańska podobna jak na tym widoczku z 1865 r. To może być nad tymi domkami.

Piotr J. - Nie Kwi 17, 2011 10:10 am

Zdjęcia Siedlec wstawione przez Mira i inne (z opisem) można obejrzeć także tu:
http://bcpw.bg.pw.edu.pl/...d=1352&dirids=1
Ukazały się w periodyku 'Architektura i Budownictwo" nr 11/1931

Miro - Wto Maj 03, 2011 9:39 am

W 17 i 18 wieku barzo popularne wśród Gdańszczan stało się posiadnie grodu.
W pczątkowym okresie była to forma dzierżawy później kupowano na własność.
Siedlce stały się takim miejscem gdzie masowo powstawały ogrody i ogrodowe altany
nie koniecznie najbogatszych Gdańszczan.

Miro

Miro - Sro Lip 06, 2011 4:29 pm

Wracając jeszcze do gospody " Weinberg Schidlitz" to na przedstawionym poniżej
fragmencie ryciny z 1740 roku jest zaznaczona góra Weinberg.

Miro

pumeks - Sro Lip 06, 2011 4:45 pm

Miro napisał/a:
Wracając jeszcze do gospody " Weinberg Schidlitz" to na przedstawionym poniżej fragmencie ryciny z 1740 roku jest zaznaczona góra Weinberg.

Tylko, że zaznaczono ją między Chełmem a Zaroślakiem, więc to raczej okolica dzisiejszej ul. Cienistej (do 1945 Neuweinberg), daleko od Siedlec.

Miro - Sro Lip 06, 2011 5:11 pm

Też to zauważyłem i dlatego wstawiłem to zdjęcie.
Z drugiej strony rycina nie musi tak do końca przedstawiać stan faktyczny.
Inne spojrzenie i wizja artysty mogły tu trochę coś zmienić.
Jeśli nie to, to mamy drugą " górę" Weinberg.
Wzmianka o gospodzie " Weinberg Schidlitz " pochodzi z przewodnika z 1873 roku,
a więc 133 lata później.


Miro

pumeks - Sro Lip 06, 2011 5:24 pm

No ale do 1945 istniały obie nazwy: Weinbergstrasse na Siedlcach, Neuweinberg między Chełmem, Zaroślakiem i St. Szkotami. Czyli na pewno istniały dwie "winnice"
Miro - Sro Sie 10, 2011 4:36 pm

Idąc od ul.Szarej schodami w w kierunku Osiedla Mickiewicza
w połowie drogi kilkanaście metrów od schodów znajduje się
cokół pomnika. Zniszczony obmalowany przez " artystów "
pozbawiony głowy. Starzy mieszkańcy mówią, że była to głowa Mickiewicza.
Na tablicy napis.. wszystko co nasze jest ojczyzny jest...

To co pzostala niżej.

Miro

seestrasse - Sro Sie 10, 2011 7:30 pm

co prawda nie jestem ani "starą", ani nigdy nie byłam mieszkanką osiedla Mickiewicza, ale mogę potwierdzić bo na własne oczy widziałam - to był (jest?) pomnik Wieszcza :wink:
grzechuu - Czw Sie 11, 2011 9:25 pm

To ja wrzucę coś, co mi się zupełnie nieoczekiwanie znalazło niedawno na aukcji i automatycznie zakupiło :)
kwidzin - Czw Sie 11, 2011 9:36 pm

A to nie łaska podejść na UP 50 i nabyć za 0,30 zł :hmm: Trzeba zaraz na aukcjach nabywać? :hihi:
Danzigerek - Sob Sie 13, 2011 9:49 am

Miro napisał/a:
Idąc od ul.Szarej schodami w w kierunku Osiedla Mickiewicza
w połowie drogi kilkanaście metrów od schodów znajduje się
cokół pomnika. Zniszczony obmalowany przez " artystów "
pozbawiony głowy. Starzy mieszkańcy mówią, że była to głowa Mickiewicza.
Na tablicy napis.. wszystko co nasze jest ojczyzny jest...

To co pzostala niżej.

Miro

Jeszcze w roku 2005 jak mieszkałem czasowo na Szarej pomnik był cały
Potem o ile dobrze pamiętam to sylwestrze 2005/2006 głowa wieszcza leżała obok i "ktoś" ja zabrał

grzechuu - Sob Sie 13, 2011 4:25 pm

kwidzin napisał/a:
A to nie łaska podejść na UP 50 i nabyć za 0,30 zł :hmm: Trzeba zaraz na aukcjach nabywać? :hihi:

takie sprzed 10 lat majooom? to reklamować trza było ;)

kwidzin - Sob Sie 13, 2011 6:53 pm

Tam zaraz reklamować trza. Myślałem, że kto chciał już nabył. A walory to i starsze się zdarzają. Świetny karnet z blokiem i znaczkiem Millennium Gdańska w cenie bodaj 6.50 zdążył już wypłowieć ze starości na wystawie taki popyt :hihi: Wpadam tam zwyczajowo dwa razy do roku, trochę pomolestuję sprzedawczynię aby zerknęła do przykurzonych szuflad i zawsze coś ciekawego znajdzie. Dodatkowo bieżące nakłady można jeszcze nabyć na UP 1 i UP 2, choć ostatnio poczta w tym względzie nas nie rozpieszcza. W ubiegłym roku dwie emisje (400 lat konsulatu Francji w Gd., wystawa f. Polscy Nobliści pod stempel z patronem naszego airportu), w tym jak dotąd trzy (rok Heweliusza, JP II pod datownik okolicznościowy UP 50 i 200 lat kąpieliska w Brzeźnie). Się mały off-top zrobił... :zamykamy2:
danielewicz - Nie Sie 14, 2011 12:44 am

kwidzin napisał/a:
Dodatkowo bieżące nakłady można jeszcze nabyć na UP 1 i UP 2


A gdzie jest UP 2? Pytam bo jako taki urząd chyba zamknęli...

kwidzin - Nie Sie 14, 2011 7:42 am

Został przeniesiony do budynku głównego dworca PKP.
Miro - Sob Lis 12, 2011 9:56 am

Piękne zdjęcie i koniec.

Miro

Miro - Nie Lis 20, 2011 2:35 pm

Jeszcze jedna panorama z kościołem, którego juz nie ma.

Miro

dandola - Nie Lis 20, 2011 2:53 pm

Miro napisał/a:
Jeszcze jedna panorama z kościołem, którego juz nie ma.

Miro
????????????? :głupi_ty:
feyg - Nie Lis 20, 2011 3:31 pm

Myślę że bardziej na miejscu byłby ten emot.... :rozpacz:
Miro - Nie Lis 20, 2011 3:31 pm

Dandola czy wszystko OK,
chyba w Suwałkach zimno i w ten sposób się rozgrzewasz.
Ostatnio piszesz tak jakbyś odbierał na innych falach.

Miro

pumeks - Pon Lis 21, 2011 9:07 am

Nieco więcej ujęć z lotu ptaka (Siedlce i Emaus, 1924):
http://gdansk-siedlce.moj...pic.php?t=76647

Miro - Pon Lis 28, 2011 11:06 am

Siedlce zdjęcie zrobione przed 1918 rokiem.
Czy jest to ul. Kartuska ?
Tor tramajowy może to sugerować.

Miro

justine2 - Pon Lis 28, 2011 11:09 pm

Miro napisał/a:
Siedlce zdjęcie zrobione przed 1918 rokiem.
Czy jest to ul. Kartuska ?
Tor tramajowy może to sugerować.

Miro


Mam wątpliwości związane z zakręcaniem ulicy i torów za szeregiem budynków - w prawo. Przebieg Kartuskiej współcześnie, jak i do 1945 roku to jeden wielki łuk w lewo.

Krzysztof - Wto Lis 29, 2011 11:09 am

Był skręt w prawo. Dopiero dalej skręcała w lewo.
justine2 - Wto Lis 29, 2011 5:30 pm

Krzysztof napisał/a:
Był skręt w prawo. Dopiero dalej skręcała w lewo.


Moje "prawo" to przy kierunku patrzenia na mapę z zachodu na wschód - skręt na południe. Na zdjęciu wklejonym przez Miro wydaje mi się, że łuk w prawo jest o wiele głębszy niż na Twoim planie z zaznaczeniem czerwoną linią, Krzysztofie.

Krzysztof - Wto Lis 29, 2011 6:19 pm

justine2 napisał/a:
Moje "prawo" to przy kierunku patrzenia na mapę z zachodu na wschód - skręt na południe.

Moje też. Na zdjęciu ten skręt jest też minimalny. Od osi drogi o jakieś pół jej szerokości. Widać następny skręt w lewo.

justine2 - Wto Lis 29, 2011 6:59 pm

Czyli mogłoby chodzić wyłącznie o sam środek odcinka między obecną Szkołą nr 14, a Ciasną, tak? Na zdjęciu Miro widać z prawego brzegu wlot jakiejś bocznej dróżki, no i budynek o ciekawym - trójkątno - łukowatym dachu, o wiele niższy niż te na środku kadru.
Krzysztof - Wto Lis 29, 2011 10:47 pm

Ten plan z 20 r. ma sporo braków. Nie ma wielu wtedy już istniejących domów. Sądząc po ich wyglądzie powinny na tym planie być. Sprawdziłem na planie z 33 r. i :ok:
justine2 - Czw Gru 01, 2011 11:54 am

@Krzysztofie - wysłałam Ci wiadomość priv, czy mógłbyś ją odebrać? Pozdrawiam.
Miro - Czw Lut 09, 2012 11:59 am

Stare domy przy ul.Szarej nazywane często przez mieszkańców
bloków z płyty " slamsami " mają swą długą historię.
Ten pod numerem 26 został zbudowany w 1896 roku.

Miro

Miro - Sro Lut 22, 2012 6:39 pm
Temat postu: Mapa 1913
Siedlce - Emaus.
Mapa z 1913 roku.

Miro

rispetto - Czw Lut 23, 2012 9:24 am

Miro napisał/a:
Stare domy przy ul.Szarej nazywane często przez mieszkańców
bloków z płyty " slamsami " mają swą długą historię.

Dyskutowałbym kto tu w slumsie mieszka :haha:

justine2 - Sob Lut 25, 2012 8:39 am

rispetto napisał/a:
Miro napisał/a:
Stare domy przy ul.Szarej nazywane często przez mieszkańców
bloków z płyty " slamsami " mają swą długą historię.

Dyskutowałbym kto tu w slumsie mieszka :haha:


Pozory mogą być mylące - w jednym z wieżowców przy ww. ulicy, w zwyczajnym M (ileś-tam... celowo nie podam dokładniejszych danych) mieszka jeden z głównych udziałowców wielkiego koncernu papierniczego z naszego województwa. Bardzo skromny, starszy pan. Jak śpiewała Krystyna Prońko - "w tej samej kurtce szósty rok", a z drugiej strony biegły w operacjach giełdowych multimilioner, ze swoją niezwykłą dla większości sąsiadów tajemnicą .

Romek52 - Pią Mar 02, 2012 10:37 pm

Przeglądając stara dokumentację budowlaną znalazłem kilkanaście interesujących zdjęć.Głównie są to fotografie Siedlec z lat 1946 do 1978.Dla mnie są to zdjęcia sentymentalne.Na Siedlcach mieszkałem od 1958 do 1968.Uczęszczałem do SP 12 od 1 do 8 klasy.
Takich Siedlec to ja nie pamiętam.

Krzysztof - Sob Mar 03, 2012 8:08 am

Romek52 napisał/a:
kilkanaście interesujących zdjęć.

Prosimy o pozostałe :LL:

justine2 - Sob Mar 03, 2012 8:14 am

Rewelacja :== Proszę o więcej! Wstrząsające jest to, że - jak widać - wieża ewangelickiego zboru stała praktycznie cała - straciła tylko zadaszenie, a nie zdecydowano o odbudowie tej świątyni (wiadomo - polityczne względy).
Romek52 - Sob Mar 03, 2012 10:09 am

Teraz może dla odmiany z innej strony
Romek52 - Sob Mar 03, 2012 12:49 pm

Ta sama uliczka tylko 17 lat później
Romek52 - Sob Mar 03, 2012 10:00 pm

Na zakończenie ostatnie zdjęcie tego rejonu.Następne fotki wstawię jutro, jak będzie trochę czasu.
justine2 - Nie Mar 04, 2012 7:58 am

Od którego roku były dwa tory? Widoczna na fotografii sieć trakcyjna raczej nie sugeruje mijanki (choć jeden przewód jakby był pod kątem względem drugiego?), bo w tym miejscu pierwotnie jej nie było.
Krzysztof - Nie Mar 04, 2012 8:22 am

Tylko ten dolny przewód to zasilanie odbieraka (pantografu). Lewy, wyższy to coś innego :???:
justine2 - Nie Mar 04, 2012 8:48 am

Krzysztof napisał/a:
Tylko ten dolny przewód to zasilanie odbieraka (pantografu). Lewy, wyższy to coś innego :???:


Racja. Na wcześniejszej fotografii Romka widać, że jest jeden przewód trakcyjny wraz z drugą - techniczną liną (taki tandem), czyli wniosek, że w 1965 roku był jeszcze jeden tor. To pozostałe widoczne osieciowanie - na moje oko - przebiega zdecydowanie wyżej.

Zbych - Nie Mar 04, 2012 8:49 am

Krzysztof napisał/a:
Lewy, wyższy to coś innego

Ten wyższy mógł być przewodem zasilającym poszczególne odcinki sieci trakcyjnej, o ile już wtedy stosowano dzielenie sieci na odcinki.

Romek52 - Nie Mar 04, 2012 1:42 pm

Prace przy ułożeniu nowych torów rozpoczęto prawdopodobnie w 1968 ,bo na zdjęciu z 1969 prace były już daleko zaawansowane.
adzygmunt - Nie Mar 04, 2012 4:29 pm

Nie mam pewności. Do 1968 pracowałem w sp 68 I w zasadzie zagłosowałbym, że w tym czasie mijanki jeszcze były!
Mam pare fotek z Kartuskiej tamtego okresu ale niestety bez torowiska.
Natomiast Zakopiańską pamietam bez bloków, posprzatane ruiny. A w szczególności te "kocie łby". Jeszcze w latach 1971-2 chciało urwać całe zawieszenie!
A kto pamięta otwarta strugę?
Była swietna zabawa w czasie ulew. Zatykały się kraty Potok był czyszczony przed wlotem pod Karuska i często wylewał na ulicę!

Romek52 - Nie Mar 04, 2012 7:51 pm

Być może prace przy przebudowie ulicy i torowiska rozpoczęto wiosną 1969.Przedstawione zdjęcia są z albumu G.B.P.B.O.(niestety nie znam rozwinięcia).Album ma 55 cm.długości ,a zdjęcia są wklejone w panoramie.Panorama to kolejne zdjęcia wycinane i wklejane tak aby w miarę dobrze pasowały do siebie.Co widać na przedstawionych fotkach.Całość naprawdę ciekawie się prezentuje.Wstawiam zdjęcia po kolei tak aby całość była zgodna z oryginałem, ale wyszło tak że początek to fotka 9 czyli od strony Gdańska do kościoła na Emaus.
justine2 - Nie Mar 04, 2012 8:21 pm

Zemdlałam z wrażenia, Romku52! Wielkie, Wielkie, Wielkie, Wielkie dzięki - wspaniałe, unikalne zdjęcia - uczta dla oczu!
slowik45 - Nie Mar 04, 2012 8:48 pm

:== fajne foty .
Romek52 - Nie Mar 04, 2012 9:12 pm

Na razie to wstawiłem jakieś O,5 mb zdjęć,pozostało jeszcze jakieś 15 mb.Piszę w metrach bieżących ,bo fotki są posklejane jako panorama po 50 cm .Następne oczywiście w ramach możliwości, możliwie szybko.Pewnie się Wam znudzi :hihi:
justine2 - Nie Mar 04, 2012 9:22 pm

Romek52 napisał/a:
(...) Pewnie się Wam znudzi :hihi:


Nie żartuj - będę świętowała do moich urodzin - pod koniec sierpnia :) .

Tak, przy okazji - co to za tajemnicza, sześciokątna budka?

slowik45 - Nie Mar 04, 2012 9:31 pm

Kiedyś były takie budki z lodami .
Romek52 - Nie Mar 04, 2012 9:40 pm

No właśnie.Wysmykło :D mi się zdjęcie,które powinno być jako (2).I tu widać dokładniej tą budkę z lodami.
justine2 - Nie Mar 04, 2012 10:11 pm

Na zdjęciu z 1951, które dostałeś Bartosz od znajomej Niemki - Karen, wiata dla pasażerów na przystanku (chyba PKS?) miała jeszcze oszklenie. Czy to możliwe, żeby przetrwała w takim kształcie od wojny? Jakaś taka jest "modernistyczna" - za porządna w stylu, jak na powojenną siermiężność - bylejakość.
Krzysztof - Pon Mar 05, 2012 12:05 am

justine2 napisał/a:
wiata dla pasażerów na przystanku (chyba PKS?)

Chyba tramwajowa. Podobne stały przy pętli w Oliwie, przy przystanku tramwajowym przy Abrahama i przy Marynarki Polskiej w Letnicy.

slowik45 - Pon Mar 05, 2012 5:46 pm

A kiosk przez lata ma się dobrze i jest w tym samym miejscu :D
Romek52 - Pon Mar 05, 2012 7:55 pm

Dalszy ciąg widoku ul.Kartuskiej od nr 163 do tzw. nowych bloków, jak wówczas nazywaliśmy nowe stodołowce.
adzygmunt - Pon Mar 05, 2012 10:36 pm

Namieszały mi w pamięci te zdjęcia. Piszę z głowy czyli z niczego. Ja tak zapamiętałem ten fragment Kartuskiej.
Zdj. 13 Widać wejście na Goszczyńskiego obok domu pod kogutkiem. W prawo w głębi widać boczną ścianę na Goszczyńskiego.
Zdjęcie 14 Widać ścianę boczną bloku na Goszczyńskiego, oraz słynna dla nas gorę z piasku. Skakało się tam po kilka metrów lecąc w dół. U podnóża tajemniczy „bunkier” opisywany na forum.
Dodam jako ciekawostkę. Po jednym ze skoków przyszły rzecznik prasowy prezydenta Wałęsy odleżał rok w korycie gipsowym ratując uszkodzony kręgosłup.
Zdj. 15 Widoczny zagadkowy „bunkier”, są domy na Zakosach, lecz nie pamiętam tego domu z starymi oknami.
Zdj. 16 Są domy na Zakosach a u podnóża „chałupnicze rękodzieło domu”, który z altany działkowej z czasem stał się domem.
Zdjęcie 17 Wszystko wraca do normy. Widok na wyloty ulic Zakopiańskiej i Kartuskiej. Czas prostowania zakrętu. Tutaj tramwaje zwalniały a my dzieci 12 i 30 tki skakaliśmy z otwartych pomostów ostatnich wagonów tramwajowych. Niestety nasza koleżanka rok 1952-3 zapomniała że do tego celu nadaje się tylko pomost ostatni. Skoczyła i wpadła pod tramwaj tracąc nogę /nogi/!
I to było na tyle!

justine2 - Wto Mar 06, 2012 8:35 am

Z Andrzejem Drzycimskim, bo chyba o niego chodzi - ciekawa - "krwawa" historia, @Adzygmuncie :) .

Co to mogło być - po prawej stronie początku Goszczyńskiego - kufloteka - mordownia?
Tuż obok była tzw. środkowa mijanka tramwajowa (w stronę "bunkra" patrząc), ale to przecież nie przystanek?

Romek52 - Wto Mar 06, 2012 9:17 am

Zgadza się to budka i piwko.Będzie zbliżenie tego miejsca.Ja mieszkałem pod 139 czyli ten mały,ceglany domek po lewej.Prawe okno od drzwi na parterze
justine2 - Wto Mar 06, 2012 9:20 am

Romek52 napisał/a:
Zgadza się to budka i piwko.Będzie zbliżenie tego miejsca.Ja mieszkałem pod 139 czyli ten mały,ceglany domek po lewej.Prawe okno od drzwi na parterze


Woooow! Ja się cieszyć, ja się cieszyć! Zorientowałam się, że pomydliło mi się z ze zwyczajowym nazywaniem mijanek - środkowa była przy Ciasnej, rzecz jasna.

Romek52 - Wto Mar 06, 2012 11:01 am

Jeśli chodzi o mijankę ,to była ostatnia przed pętlą na Emaus.Rozjazd był blisko moich okien,przy numerze 141 do 147 czyli w strone kościoła.Jak jechał nocny to nie czekał na mijance tylko jechał a hałas był taki że przez kilka nocy jak się tam wprowadziliśmy to nie można było spać.Po kilku dniach można było przywyknąć(jak mawiała Pawlakowa) :lol:
justine2 - Wto Mar 06, 2012 11:34 am

Aaaaa, to takie buty! Na jakiejś starej mapie, mijanka - musiałabym poszukać i ewentualnie zeskanować fragment - mijanka była umiejscowiona na prawo od tej kufloteki (w stronę Gdańska), a w rzeczywistości było akurat inaczej - dzięki, Romku52 za wyjaśnienie. Trochę już rozreklamowałam Twoje fotografie: http://gdansk-siedlce.moj...c2c450460e9decd
Krzysztof - Wto Mar 06, 2012 4:17 pm

Dla tych co nie pamiętają mijanek.
Romek52 - Wto Mar 06, 2012 4:35 pm

Na planie Krzysztofa ostatnia mijanka jest tak jak mówiłem. :dziadek:
Romek52 - Wto Mar 06, 2012 7:14 pm

Teraz może boczne uliczki po tej stronie Kartuskiej.Jedna z nich to Goszczyńskiego . Jest to krótka, ślepa uliczka której nawierzchnia nie zmieniła się do dnia dzisiejszego.
Bartosz B. - Pon Mar 12, 2012 10:25 am

Romek, czy będa jeszcze jakieś zdjęcia, a zwłaszcza z Emaus?
Pytałem ciebie już o to tydzień temu wiadomością prywatną, ale widzę u siebie, że wciąż jej nie odebrałeś (u góry, pod napisaem "Dawny Gdańsk" powinno Ci się świecić, bodaj na czerwono, że masz wiadomość).

Romek52 - Pon Mar 12, 2012 1:26 pm

Przepraszam,odpisuje :oops: Wieczorem następne fotki.
Romek52 - Pon Mar 12, 2012 6:49 pm

Po lewej stronie Goszczyńskiego,pomiędzy nr 15-17 znajduje się mała uliczka Zagórna.
Romek52 - Pon Mar 12, 2012 8:54 pm

Idąc dalej prawą stroną Kartuskiej w kierunku kościoła na Emaus, dochodzimy do uliczki Starodworska. Była to uliczka bardzo zaniedbana i właściwie biegnie wzdłuż starego cmentarza. Dzisiaj po cmentarzu nie ma śladu (przypomina o nim płyta nagrobna od Kartuskiej) Jest tam park i długie schody na Suchanino.
justine2 - Pon Mar 12, 2012 10:22 pm

Te fotografie są bardzo smutnym świadectwem tego, jak barbarzyńsko postąpiono z większością gdańskich nekropolii za nowej ludowej władzy, równając je z ziemią, bez ekshumacji zmarłych, byle tylko zatrzeć pamięć o niemieckojęzycznych mieszkańcach. W 1969 roku to było zaledwie 12 lat od ostatniego pochówku przy Starodworskiej.
Krzysztof - Wto Mar 13, 2012 9:04 am

justine2 napisał/a:
bez ekshumacji zmarłych

To nie tylko miano rozwłóczyć elementy nagrobków, a również kości zmarłych :nerwus:

Romek52 - Wto Mar 13, 2012 8:52 pm

No to idziemy dalej prawą stroną Kartuskiej.Przed kościołem jest nawet dzisiaj, malownicza uliczka Kolonia Zręby.Od Kartuskiej po lewej jest stacja PZMot, po prawej sklep Zatoka. Idąc dalej po obu stronach uliczki stoją małe domki i jest bardzo dużo zieleni.Latem jest tu naprawdę pięknie .
Romek52 - Wto Mar 13, 2012 8:55 pm

A tak wyglądało osiedle domków na Kolonii Zręby kilka lat później,podczas budowy Suchanina
TomaszK - Wto Mar 13, 2012 9:18 pm

Witam!!
Z wypiekami na twarzy oglądam te zdjęcia, dziękuje bardzo za udostępnienie fotek.

Dieter - Wto Mar 13, 2012 10:33 pm

Tak Romku, i ja jestem Ci bardzo wdzieczny!!! :==
To wszystko wazne dla potomkow. :dziadek:
A tak miedzy nami: musisz miec bardzo gleboka piwnice, gdzie te fotki wygrzebales. :hiihihi:

Yac.Ek - Sro Mar 14, 2012 7:08 am

Na zdjęciu powyżej zatytułowany PZM pamiętam kiedyś był skup butelek. Prowadził go prawdopodobnie taki stary Niemiec z żoną, chyba nazywał się "KUCZKA" czy jakoś tak.
Yac.Ek - Sro Mar 14, 2012 7:10 am

....a po lewej na górze mieszkał Gapis w połowie lat siedemdziesiątych dom się spalił.
Romek52 - Sro Mar 14, 2012 7:45 am

No właśnie też tak myślałem ,ale nie byłem pewny.Sądziłem że po tylu latach mogłem przekręcić nazwisko.No i mam potwierdzenie.Dzięki. :zgooda:
justine2 - Sro Mar 14, 2012 9:37 am

Yac.Ek napisał/a:
Na zdjęciu powyżej zatytułowany PZM pamiętam kiedyś był skup butelek. Prowadził go prawdopodobnie taki stary Niemiec z żoną, chyba nazywał się "KUCZKA" czy jakoś tak.

A przed epoką skupu butelek stała tam kamienica, w której być może mieszkała rodzina wymienionego pana Kuczki?

Bartosz B. - Sro Mar 14, 2012 11:35 am

Romek52 napisał/a:
A tak wyglądało osiedle domków na Kolonii Zręby kilka lat później,podczas budowy Suchanina


Od ponad 20 lat czekałem na takie zdjęcie.
Pozwolę sobie przekleić je tutaj http://forum.dawnygdansk....t=5091&start=30 .

Fotki ze Zrębów też wymiatają.

Romek52 - Sro Mar 14, 2012 7:31 pm

No to z grubsza mamy pokazaną prawą stronę ulicy Kartuskiej czyli stronę południową.Na zakończenie tematu panorama całości południowego stoku.
justine2 - Sro Mar 14, 2012 8:21 pm

W domku od lewej, na pierwszym zdjęciu od góry (1969-Kartuska,stok pd.1.jpg) zdaje się mieszkał szewc, do którego chadzał Dieter - tak przynajmniej zrozumiałam Jego wypowiedź w jakimś wątku :) .
justine2 - Pią Mar 16, 2012 8:23 am

Aktualnie na portalu aukcyjnym do kupienia, ujęcie Krzywego Łokcia z 1902 roku, z tramwajem pokonującym łuk.


Romek52 - Pią Mar 16, 2012 6:34 pm

Dzisiaj wracamy do pętli tramwajowej i okolic kościoła
justine2 - Pią Mar 16, 2012 7:31 pm

Romku, czy mogłabym Cię prosić o nieco większy skan zaznaczonego przeze mnie fragmentu? A może pamiętasz jak wyglądały tamte budynki?
Romek52 - Pią Mar 16, 2012 7:50 pm

Niestety nie pamiętam. :???:
justine2 - Pią Mar 16, 2012 9:44 pm

Rewelacja to powiększene - wielkie dzięks, Romku :) !

Zrobiłam szybciutko trzy wizualki topograficzne. Numer 5 to istniejący do dziś budynek Szara 21, pozostałych już nie ma. Niebieska, przerywana linia pokazuje współczesny przebieg chodnika - schodów prowadzących na Osiedle Mickiewicza.

Romek52 - Sob Mar 17, 2012 6:05 pm

Przechodzimy teraz na lewą stronę Kartuskiej,czyli na stok północny. Parę fotek z południa na północ.
justine2 - Wto Mar 20, 2012 7:19 am

Romku, prośba, czy mógłbyś ponownie zrobić zoom, możliwie dużej rodzielczości skanera na poniższy fragment? Interesuje mnie, czy w gęstwinie zieleni będą majaczyły jakieś zarysy ruin.
Romek52 - Wto Mar 20, 2012 4:03 pm

Bardzo proszę.Pewnie są to budynki Szara 18,22 i 24.Jeszcze trochę i do nich dojdziemy.
justine2 - Wto Mar 20, 2012 9:57 pm

No i jednak coś ciekawego - nieznanego mi udało się dostrzeć na powiększeniu - dzięks jeszcze raz, Romku!
Zielony budynek - Szara 23, czerwony - Szara 22, niebieski - Szara 21, żółty - stojący częściowo na miejscu dzisiejszego bloku Szara 5 nosił numerację - Szara 18 właśnie?

Romek52 - Sro Mar 21, 2012 7:57 pm

No to jeszcze kilka ujęć ul.Kartuskiej z 1969 roku
Romek52 - Czw Mar 22, 2012 6:01 pm

Dalsze widoki z Kartuskiej.
Krystyna - Czw Mar 22, 2012 7:38 pm

Na zdj.15 jest budynek w którym mieszkała P.Sturmowska (nauczycielka),która
uczyła języka polskiego byłych "Gdańszczan"którzy pozostali w Gdańsku.
Były to lekcje bezpłatne z dobrego serca.Moja Mama i brat też tam uczęszczali.Pamiętam zapisane zeszyty.Ja jako 8-latka zaczęłam chodzić do szkoły
Podst.Nr. 8 . Mieliśmy nauczycielkę p. Gdaniec,która mówiła po niemiecku i po polsku.
I tak w ciągu pół roku nauczyliśmy się języka polskiego.To był rok 1946.Oglądając te
wspaniałe zdjęcia wracają wspomnienia.Jak to się wszystko zmieniło.Chodziło się między gruzami z Zaborni do miasta pieszo,między zburzonymi,wypalonymi domami.
Wdomu Parafilnym w Emaus odbywały się Msze św.W korytarzu Ks. Cymanowski słuchał spowiedzi.Czy to ktoś jeszcze pamięta?

justine2 - Czw Mar 22, 2012 8:45 pm

Krystyna napisał/a:
(...)Chodziło się między gruzami z Zaborni do miasta pieszo,między zburzonymi,wypalonymi domami.


Czy pamięta Pani w którym roku zburzono kościół ewangelicki (Heilandskirche)? Na zdjęciu Romka52 z 1949 wieża jeszcze stoi.

adzygmunt - Czw Mar 22, 2012 10:38 pm

Skrajna - pamietam wędrówki za mlekiem. Szlismy z chłopakami aż z Brukowej z bańkami.
W spozywczym na rogu Goszczynskiego i Kartuskiej juz nie było, a tam w tym domu była"mleczarnia". Bańki aluminiowe, specyficzny zapach tego sklepu, czekaliśmy cierpliwie w kolejce a tu "towaru" ubywaało! Czasem wracało się z pustymi bańkami. Częściej z upitymi do połowy!
Do 1955 roku byłem w 30 tce. Pamiętam, że będąc w czwartej klasie wieża stała. "Jopek" Średnicki chyba nieżyjący już prowadził nas tam i uczył palić papierosy. Nie nauczyłem się, lecz nauki pamietam bo chwalił sie jeszcze dwoma sztuczkami - widzę je do dzisiaj, wciągał nitkę nosem a wyjmował buzią. I bardziej makabryczną, wbijał igłę z nitką w policzek i przeszywał na wylot wyjmując igłe z nitka ze środka.
Wieża kościoła jakoś w tym czasie została rozebrana. Była bardzo niebezpieczna w środku. Gruz żelaztwo i ... chyba nie zabezpieczone. Tak jak zrujnowana; obecna sala gimnastyczna. Jeśli dobrze pamiętam, to wybudowano ją koło roku 1954, po czym wysypano w niej tony zboża na podłogę.
A myśmy grali na gliniasto piaszczystym boisku uważając, by nie wybić okien w baraku dwunastki
Kiedy pogoda była brzydka ćwiczyliśmy na górze w auli. Podłoga, drewniana pomalowana czarnym tłustym smarem, a do ćwiczenia rozkładało się pod stopami gazety.
Gimnastyki uczył pan Kuśnierz?

pumeks - Pią Mar 23, 2012 7:02 am

adzygmunt napisał/a:
Kiedy pogoda była brzydka ćwiczyliśmy na górze w auli. Podłoga, drewniana pomalowana czarnym tłustym smarem, a do ćwiczenia rozkładało się pod stopami gazety.

Ten czarny tłusty smar to chyba tzw. pyłochłon? i oczywiście ćwiczyło się na boso?

justine2 - Pią Mar 23, 2012 7:40 am

adzygmunt napisał/a:
(...) Tak jak zrujnowana; obecna sala gimnastyczna. Jeśli dobrze pamiętam, to wybudowano ją koło roku 1954, po czym wysypano w niej tony zboża na podłogę.

Sala gimnastyczna pochodzi z tego samego okresu, co dwie szkoły w neogotyckim stylu - jest na planie z 1940. Może w 1954 roku odbudowano ją z ruin?



http://gdansk-siedlce.moj...=38692&start=15

Romek52 - Pią Mar 23, 2012 8:20 am

A do czego służył mały domek z prawej strony sali gimnastycznej.Obecnie jest to budynek gospodarczy.Za moich czasów ,w latach 1959-1967 też był gospodarczy.Pełny starych ławek,krzeseł,i innych rupieci.Może kiedyś to był budynek WC dla chłopców ,o który pytał Dieter w jednym z postów .
Krystyna - Pią Mar 23, 2012 1:11 pm

justine2 napisał/a:
Krystyna napisał/a:
(...)Chodziło się między gruzami z Zaborni do miasta pieszo,między zburzonymi,wypalonymi domami.


Czy pamięta Pani w którym roku zburzono kościół ewangelicki (Heilandskirche)? Na zdjęciu Romka52 z 1949 wieża jeszcze stoi.


Nie pamietam,ale mam obraz przed oczami jak on wśrodku wyglądał.Nad prezbiterium
było malowidło Chrystusa Króla w jasnych kolorach,a posadzka piękna kolorowa mozaika,też pastelowe kolory. Nie był wypalony ,tylko zniszczony przez bombardowanie.

adzygmunt - Pią Mar 23, 2012 3:08 pm

Rewelacja. Nie uświadamiałem sobie, że to było tylko gruzowisko.
Nawy kościoła nie pamiętam. Juz w okolicach 1952-53 chyba jej nie było a wieża-resztki jakies były? Niestety pamięć dziecka co innego widzi, ale jeszcze chyba coś było w tych latach.

Romek52 - Pią Mar 23, 2012 7:05 pm

Kartuską chyba mamy przedstawioną dokładnie z 1969 roku, kiedy budowano nową ulicę i torowisko.
Dla porównania kilka fotek z 1972 kiedy zakończono prace.

justine2 - Pią Mar 23, 2012 7:27 pm

Tradycyjnie, Romku :) - wielkie plzzz o kolejny zoom - z góry dziękuję.
Romek52 - Pią Mar 23, 2012 7:39 pm

Jak widać na powiększeniu, na Struga nr3 jest już wybudowany zakład dla inwalidów.
Jutro będą fotki z Szarej od strony kościoła.

justine2 - Pią Mar 23, 2012 7:46 pm

Szał! Wiercę dziurę w brzuchach Radzie Osiedla (Dzielnicy) o zorganizowanie wystawy starych fotografii Siedlec - Twoje zdjęcia, Romku, o ile oczywiście zgodzisz się - będą trzonem, główną atrakcją, jak sądzę.

Na powiększeniu widać też szkołę nr 30, tramwaj (chyba typu N4) na pętli - to jak odkrywanie skarbu!

W kółeczko wzięłam budynek przy Struga 12, który 4 lata po zrobieniu tych zdjęć wyleciał w powietrze (chyba to ten?).


Romek52 - Pią Mar 23, 2012 8:06 pm

Zgadza się , to ten budynek.
Romek52 - Pią Mar 23, 2012 10:12 pm

Ciąg dalszy spaceru po Siedlcach.
Po lewej stronie równolegle do Kartuskiej jest kilka uliczek takich jak :Szara ,Ogińskiego,
Malczewskiego .Uliczki prostopadłe to Kościelna, Skrajna.
Właściwie oprócz kilku domów z prawdziwego zdarzenia , był to zlepek budek ,dobudówek,chałupek i rozpadających się ruder.Większość bez kanalizy i WC.
Dzisiaj jesteśmy na Szarej.

justine2 - Pią Mar 23, 2012 11:00 pm

Na dwóch fotkach od góry - na moje oko - widać stary płot parafii - sam jego południowo-wschodni narożnik - sugerowałaby to charakterystyczna zaokrąglona górą podmurówka, istniejąca do dziś. Później w tym miejscu stanęły wiaty na planie litery L, a jedna miała wycięty w dachu otwór na gruszę (widoczną na Twoim zdjęciu). Księża chyba nie hodowali biednych zwierząt futerkowych - tylko ich sąsiedzi z prawej (od wschodu)?
Romek52 - Sob Mar 24, 2012 6:02 pm

Futerka hodowali prawdopodobnie mieszkańcy tego budynku.
justine2 - Sob Mar 24, 2012 6:37 pm

:== :szczena: :== :szczena: :== :szczena: !!!!!!
Prozacu nie trzeba brać - jestem tak chwęśliwa i ładosna dzięki Twoim fotkom, Romku! Wielkie, wielkie dzięki jeszcze raz!
Zauważyłam, że w kościółku jest jeszcze tymczasowe zaślepienie środkowego okna w prezbiterium - centralnie za ołtarzem. W późniejszych latach zamurowano je, a z zewnątrz otynkowo.

eno - Nie Mar 25, 2012 2:02 pm

Romku52, świetne i unikatowe zdjęcia, dzieki za ich zamieszczenie! :) Czy dysponujesz jeszcze jakimiś ujęciami Zakopiańskiej? Pozdrawiam serdecznie!
Danzigerek - Nie Mar 25, 2012 3:55 pm

Macie może zdjęcia Szarej 22 i okolicznych budynków???????????
Romek52 - Nie Mar 25, 2012 6:48 pm

Mam fotki Szara 18 do 32.Jadę po kolei.Jeśli chodzi o Zakopiańską to tylko wieżowiec nr 14 .
justine2 - Nie Mar 25, 2012 8:46 pm

Romek52 napisał/a:
Mam fotki Szara 18 do 32.Jadę po kolei.Jeśli chodzi o Zakopiańską to tylko wieżowiec nr 14 .


Dobrze, że numery, które szczególnie mnie interesują są na początku tej listy, bo bym nie umiała spokojnie wyczekać, chi, chi ;).

Stary budynek przy Szarej 22 to było praktycznie lustrzane odbicie zaprezentowanego przez Romka domku Szara 18 - parterowy ze spadzistym dachem, z gankiem od wschodniej strony, przyklejony (chyba?) zachodnim - wąskim bokiem do kamienicy Szara 21. Na podwórzu, w garażach - zapewne jakiejś dawnej wozowni (budynek był wysoki) funkcjonował przez kilka lat warsztat montujący autoalarmy - "Cerber".

Ja najbardziej zapamiętałam niezwykłego mieszkańca posesji przy Szarej 22 - psa łazika - wagabundę, imieniem Rusan, mieszańca owczarka niemieckiego, z okaleczonym - uciętym przez jakiegoś nastoletniego zwyrodnialca ogonem. Pies ten imponował ponadprzeciętną inteligencją, miał wyjątkowo pogodne - przyjacielskie usposobienie - w jego zachwycająco pięknych, wielkich, mądrych bursztynowych oczach było widać tylko miłość. Bezkresną - przecież kompletnie nielogiczną ufność dla człowieka, od którego spotykało go tyle cięgów. Przede wszystkim zaś, Rusan miał naturę wolnego zwierzęcia - takiego archetypicznego prapsa - wilka, a że nie był trzymany na uwięzi, często wyprawiał się na długie włóczęgi po sąsiednich dzielnicach, ale zawsze szczęściarz wracał cały i zdrowy na swoje rodzinne śmieci - do starej budy, na zaniedbanym podwórku. Jego państwo - tacy wygodniccy pseudo-właściciele, do których należała mama Rusana - Psota dawno wyprowadzili się, a jego nie zabrali ze sobą (bo niby po co by mieli...) i tylko od czasu do czasu przyjeżdżali, aby dojrzeć posesji - cennej działki budowlanej. Raz jednak stała się rzecz straszna, Rusanek został wywieziony przez psychopatę z pobliskiego dwuklatkowego wieżowca, który notorycznie ciskał w niego kamieniami, kopał, kilkadziesiąt kilometrów za Gdańsk, żeby więcej nie miał styczności z jego wymuskaną suczką, do której biedak "miał czelność" przychodzić w konkury. Rusan po kilku tygodniach wrócił, niestety w opłakanym stanie, wychudzony jak szkielet, cały ubłocony, z zapaleniem płuc i otwartym - zgorzelowatym złamaniem łapy. Dobrzy, współczujący ludzie próbowali mu jeszcze pomóc, zmieniać opatrunki, ale... cóż - po prostu happy endu nie było :(.

Romek52 - Nie Mar 25, 2012 9:37 pm

Bardzo ciekawie opowiadasz.Twoje ciekawe wspomnienia i te fotki uzupełniają się wzajemnie.Obrazy zaczynają ożywać .Proszę o więcej :D
adzygmunt - Nie Mar 25, 2012 9:56 pm

justine2
Ten pies, czytałem i do teraz mi źle z tą wiedzą. Ludzie są okrutni!!!
Mam nadzieję, że ktoś nie pozwolił mu umrzeć w męczarniach!

justine2 - Nie Mar 25, 2012 10:06 pm

adzygmunt napisał/a:
justine2
Ten pies, czytałem i do teraz mi źle z tą wiedzą. Ludzie są okrutni!!!
Mam nadzieję, że ktoś nie pozwolił mu umrzeć w męczarniach!


Byłam dzieckiem - naprawdę nie wiem, czy ktoś z opiekujących się wolontaryjnie dwójki moich sąsiadów - lekarzy zadecydował o eutanazji - skróceniu cierpień Rusanowi, czy on sam skonał w wyniku niewydolności organów. Ludzie potrafią być bestiami, to prawda.

Romku, spróbuję przy najbliższej okazji podpytać sympatyczną starszą panią, która mieszka od wojny przy Szarej 21 (zaznaczyłam okno jej mieszkania) o mieszkańców nieistniejącego "slumsu" Szara 20 z Twojej fotki.

justine2 - Pon Mar 26, 2012 6:39 pm

Sorki, że zdubluję własny post pod postem, ale sprawa jest arcyciekawa. Dziś zwerbowałam dla naszego forum koleżankę, która wie, kim jest ta mała dziewczynka z dziecięcym wózeczkiem przed budynkiem Szara 20. Obiecała, że dołączy do nas wkrótce (wie, że może sie spodziewać nieprzyjemnych reperkusji z mojej strony, gdyby tego nie zrobiła) i - mam nadzieję - przeleje na forum parę ciekawych wspomnień z Siedlec.
Romek52 - Pon Mar 26, 2012 7:41 pm

Fajnie,coraz więcej wspomnień .No to dokładam następne.Szara nr 22
adzygmunt - Pon Mar 26, 2012 10:06 pm

Ogladam te zdjęcia wysilając szare komórki by wywołac z nich oddalone czasem obrazy. Niestety w zasadzie mi sie nie udaje, chociaż /przynajmniej/ wiem jak tam dotrzec piechotą bez GPS z odległości 50 lat i 650 km
Czasem dla porównania wpisuje w google mapy adres na przykład Goszcczyńkiego 1 Gdańsk, biorę ludka z lewego narożnika wlokę go na Goszczyńskiego na mapie puszczam i mam obraz realny z roku wstecz?. Co ważne mogę wędrować i oglądnąć z każdej strony piękne stare drewniane domy na rogu Goszczyńskiego i Zagórnej.

Szara - Wto Mar 27, 2012 10:07 am

Witam gwałtownie na Forum jako nowicjusz,ale na Szarej jako weteran :D
Do dziś mieszkam w okolicach kościoła i dzięki za info o tak fantastycznych fotkach od Romka52 :== :huuurra: ,to fotki z mojego dzieciństwa.Wiele nie wniosę,ale zawsze tyle ile pamiętam. :)
Napewno na Szarej 18 mieszkał p.Sabatowski z kimś z rodziny(chyba siostrzenica z rodziną)Było tam dwoje dzieci,młodszy Krzyś i starsza chyba Bożenka i to jest ta dziewczynka z wózeczkiem na podwórku.
W fermie fetrzaków(właściciela nie pamiętam na razie)mieszkała też rodzina Okrój czy Okroj i mieli tam kilka córek.
Jest tu jedno zdjęcie klatki schodowej ponoć z Szarej 26,ale tam nie ma takich schodów,prędzej to schody z parteru na piętro w budynku Szarej 23.
Szara 22 była prywatną posesją rodziny Suszek i mieli tam stajnie,to te graniczące z podwórkiem Szarej 21.Potem w tych pomieszczeniach "szalał" CERBER wyjąc całymi dniami przy montażu alarmów samochodowych.
Pozdrawiam.

Romek52 - Wto Mar 27, 2012 11:24 am

Witam koleżankę Justynki. :zgooda: No to widzę że wątek Siedlec nam się rozwinie.Ja wprawdzie tylko dzieciństwo spędziłem w tym rejonie,ale kilka razy w tygodniu jadę Szarą od Kościelnej do Struga.To prawie tak jakbym mieszkał.
Szara - Wto Mar 27, 2012 12:21 pm

Witam bardzo :zgooda: i zacznę od malutkiego sprostowania mojej notatki.Otóż p.Sabatowski mieszkał pod 20,a nie pod 18 tam gdzie była ferma futrzaków :oops:
Mam nadzieję,że choć w nikłym stopniu pomogę pasjonatom tego rewiru :wink:

Romek52 - Wto Mar 27, 2012 8:54 pm

Szara nr 23,24
Dostojny Wieśniak - Sro Mar 28, 2012 12:45 am

Cytat:
Witam gwałtownie na Forum
Cześć. :zgooda: Rzuć okiem :arrow: tutaj. :)
justine2 - Czw Mar 29, 2012 5:12 pm

Szara napisał/a:
(...)Otóż p. Sabatowski mieszkał pod 20


No to wygląda na to, że: http://gdansk-siedlce.moj...pic.php?t=67289 został wykopany właśnie w miejscu, gdzie stał jego dom - może trzymał go w ogródku, tudzież w piwnicy. Zakładam, że pierwotnie pochodził z cmentarza przy Starodworskiej. Swoją drogą, straciłam kontakt z panem z ZDiZ, na którego podałeś namiary, Pumeksie. Nie mam pojęcia, czy kamień był na tyle ciekawy, aby trafić do lapidarium przy PG, czy został wrzucony na jakieś magazynowe składowisko? Wstyd się przyznać, ale nie byłam tam na spacerze, aby sprawdzić.

Romek52 - Czw Mar 29, 2012 7:14 pm

Dzisiaj następne budynki.Szara nr 25 ,a właściwie zaplecze istniejącego do dzisiaj budynku.
Romek52 - Czw Mar 29, 2012 7:30 pm

Dla porównania stan obecny.
Na przestrzeni 42 lat to wiele się nie zmieniło.

justine2 - Czw Mar 29, 2012 7:35 pm

Romku - czy można prosić o zoom następującego fragmentu?:
Romek52 - Czw Mar 29, 2012 7:52 pm

Przykro mi ,ale chwilowo zdjęcia pożyczyłem koleżance.Jeszcze nie oddała.
Jak będę miał to zrobię skan. :OO

pumeks - Czw Mar 29, 2012 10:04 pm

justine2 napisał/a:
straciłam kontakt z panem z ZDiZ

Jestem z nim notorycznie w kontakcie, a w piątek 30 marca powinienem się z nim spotkać w okolicznościach służbowych, to zasięgnę języka.

Romek52 - Sob Mar 31, 2012 5:29 pm

Powracam do tematu ostatniej mijanki tramwaju przed pętlą na Emaus.Znalazłem swoje zdjęcie
na którym można dokładnie ją umiejscowić.
Oczywiście przystojny właściciel tego rowerka to ja :mrgreen:

justine2 - Sob Mar 31, 2012 6:22 pm

Romek52 napisał/a:
(...) tego rowerka to ja :mrgreen:


Żadnego tam rowerka - super sprzęcior - myślę, że nie jeden Twój kolega wodził za nim zazdrosnym spojrzeniem.

Krzysztof - Sob Mar 31, 2012 8:23 pm

Romek52 napisał/a:
Oczywiście przystojny właściciel tego rowerka to ja :mrgreen:

Któryś z twoich sąsiadów miał rower, który mnie podniecił. W pierwszej połowie lat 60 ktoś wyprowadzał się z któregoś z tych domów, a na samochód z meblami położono rower poprzedniej generacji. Z olbrzymim przednim kołem i małym tylnym. Był w prawdzie bez ogumienia, ale i tak wspaniały :wow:

Romek52 - Sob Mar 31, 2012 9:47 pm

Na dzisiaj Szara nr 28 i 29
adzygmunt - Nie Kwi 01, 2012 7:19 am

W tym rowerku rzecz znamienita!
Przy siodełku podczepiona torebka na narzędzia. Takie czasy! w środku klucze, łatki na dziury w dętce. I pompka, ho, ho!!!

justine2 - Nie Kwi 01, 2012 9:45 am

A ja jeszcze pobawię się w małą dedukcję i wysnuję hipotezę, że na Twój portret z rowerem został wykonany w czerwcową niedzielę. Wydaje mi się, że mogłyby to sugerować relatywnie liczne postaci ludzi na chodniku - na trasie do kościoła, a i Twój - schludny, odświętny strój, Romku :) .
eno - Sro Kwi 04, 2012 1:25 pm
Temat postu: ul. Zakopiańska
Wykorzystując przerwę w ostatnim temacie, mam pytanie. Ciekawi mnie modernistyczny, trzyklatkowy budynek z półokrągłymi balkonami przy Zakopiańskiej u wylotu Tarasów. Z zamieszczonych na forum map wynika, że został zbudowany między 1918 a 1940, a chyba nawet przed 1931, na co wskauje fotografia z Budownictwa i Architektury właśnie z 1931 r.

Jedyne zdjęcie, jakie udało mi się znaleźć, zostało zamieszczone na stronie skyscrapercity.com przez użytkownika torrone.

Jest to skan z książki R. Cielątkowskiej i P. Lorensa. Może posiadacie jakieś inne zdjęcia tego budynku (z pierwszego zdjęcia) lub jego otoczenia, albo jakieś informaje dotyczące jego budowy? Nie udało mi się ustalić, czy został zbudowany, jak inne budynki w okolicy przez Siedlungsgenossenschaft Schildlitz. Pozdrawiam!

Romek52 - Czw Kwi 05, 2012 10:00 pm

Niestety ja również posiadam tylko te same fotki pobrane z neta.Innych nie mam. :???:
Romek52 - Czw Kwi 12, 2012 6:54 pm

No nie mogę się oprzeć pokusie :oops:
i ................. :^^ dam stan aktualny

Romek52 - Czw Kwi 12, 2012 9:15 pm

No to jedziemy dalej ulicą Szarą,potem dalej Skrajną, Malczewskiego i Ogińskiego.
justine2 - Pią Kwi 13, 2012 5:14 pm

Autko faktycznie niesamowite - Jaguar Mk. II (najpewniej). Nie masz, Romku fotki na której widać ten samochód w całej okazałości?
Romek52 - Pią Kwi 13, 2012 6:03 pm

No właśnie fotograf nie zrobił akurat autka,tylko ruderki :głupi_ty:
Ale właściwie to są zdjęcia z dokumentacji :hmm: rozbiórkowej

eno - Pią Kwi 13, 2012 6:40 pm

Dziękuję Romku za zdjęcia z Zakopiańskiej. Kojarzę, że w Gdyni przy Świętojańskiej stoi podobna kamienica z balkonami. Jak tam będę, zrobię foto i zamieszczę dla porównania.
Romek52 - Pią Kwi 13, 2012 7:47 pm

Dzisiaj ostatnie zdjęcia Szarej.
Romek52 - Pon Kwi 16, 2012 5:37 pm

Koleżanka oddała pożyczone fotki i mogę spełnić prośbę Justynki .Powiększenie fragmentu zdjęcia z Szarej 25.Prawdopodobnie są to zabudowania Kartuska-Kolonia Zręby.Tak by mi pasowało, albo Szara 18.
Romek52 - Pon Kwi 16, 2012 10:09 pm

Teraz uliczka Skrajna, prostopadła do Kartuskiej od Malczewskiego do Szarej.
Yac.Ek - Pon Kwi 16, 2012 10:22 pm

Pamiętam, że w miejscu na zdjęciu powyżej (stara mleczarnia) mieszkali dwaj bracia, jeden kulawy, mówiło się na nich Munt i Elwart. Ten który był kulawy wskakiwał do tramwajów na pętli i to podobno było przyczyna jego kalectwa, a swoja drogą ciekawe czy jeszcze żyją i co się z nimi teraz dzieje ?
justine2 - Wto Kwi 17, 2012 8:41 am

Romek52 napisał/a:
Powiększenie fragmentu zdjęcia z Szarej 25.Prawdopodobnie są to zabudowania Kartuska-Kolonia Zręby.Tak by mi pasowało, albo Szara 18.


Dzięks! To pierwsze - druga strona Kartuskiej, tam gdzie dziś jest parking i sklep Zatoki.

Ładnie była pęknięta szczytowa ściana domu Skrajna 4.

Romek52 - Wto Kwi 17, 2012 8:21 pm

Proszę wycieczki,nie zasypiamy ,tylko idziemy. :mrgreen: :tu: dalej Skrajna
Romek52 - Sro Kwi 18, 2012 8:02 pm

Teraz uliczka Ogińskiego.Równoległa do Kartuskiej w kierunku do Kościelnej,przecinająca Skrajną.
Bartosz B. - Czw Kwi 19, 2012 4:12 pm

Romek52 napisał/a:
Ogińskiego nr 16,od podwórka(w oddali na górze gospodarstwo Gapisa).


Czymś się to gospodarstwo wyróżniało, że tak zapamiętane jest z nazwiska gospodarza?

Romek52 - Czw Kwi 19, 2012 7:18 pm

W latach 50-tych razem z mamą chodziliśmy do Gapisa po mleko i jajka.Nawet nie pamiętam jak miał na imię. Wszyscy mówili tylko Gapis.
Yac.Ek w jednym z postów potwierdza nazwisko gospodarza i dodał że w latach 70-tych
dom się spalił.
Ja z rodzicami już w 1968 wyprowadziliśmy się do nowego mieszkanie na osiedlu Wejhera w Oliwie.

Romek52 - Czw Kwi 19, 2012 9:17 pm

Sorki, ale dzisiaj tylko 2 fotki.
Pepo - Pią Kwi 20, 2012 9:56 am

...a nie przyszło nikomu do głowy, by zrobić jakiś wernisaż zdjęć...? Z opisami, jakimś tłem historycznym? Rada Siedlec na pewno by się do tego przychyliła, bo wiem z pierwszej ręki, że szukają inicjatyw historycznych związanych z dzielnicą... Może warto byłoby o tym pomyśleć?
Bartosz B. - Pią Kwi 20, 2012 9:57 am

Romek52 napisał/a:
Yac.Ek w jednym z postów potwierdza nazwisko gospodarza i dodał że w latach 70-tych dom się spalił.


Tak, czytałem to (z opóźnieniem), a w wątku o Emaus zwróciłem uwagę na ten dom na obecnej ul. Liszta. On chyba i tak musiał zostać wykwaterowany w związku z budową osiedla (kak wiemy z Twoich zdjęć w 1973 roku w sąsiedztwie trwała już budowa bloków). Może spalił go sam, kiedy się już przeprowadzał?. A może dom stał już pusty i ktoś inny go podpalił? Możliwe, że ktoś z rodziny Gapisów mieszkał potem na Suchaninie. Ciekawe jak oni sami nazywali miejsce swojego zamieszkania.

A to może przy okazji, czy pamiętasz aby za Gapisami, między obecnymi ul. Powstańców Warszawskich a Paderewskiego (i to końcówką Otwartej), stały samotne baraki?
Gdzieś tutaj http://maps.google.com/ma...,278.41,,0,2.01 ? Rozebrano je dopiero w latach 90.

Romek52 - Wto Kwi 24, 2012 7:34 pm

Nie pamiętam aby za Gapisami były jakieś zabudowania. Wydawało mi się że gospodarstwo stało samotnie na górce. :???:
Romek52 - Wto Kwi 24, 2012 10:04 pm

Dzisiaj Ogińskiego 18
Bartosz B. - Sro Kwi 25, 2012 2:52 pm

Romek52 napisał/a:
Nie pamiętam aby za Gapisami były jakieś zabudowania. Wydawało mi się że gospodarstwo stało samotnie na górce. :???:




Gospodarstwo było chyba mniej więcej tam gdzie czerwony kwadrat.
Baraki rozebrano jakoś na początku wieku. Kwestia czy to pozostałość z czasów wojny z obozu pracy (jak gdzieś w którymś wątku na tym forum ktoś twierdził), który gdzieś był na Suchaninie, czy też raczej pozostałość z budowy osiedla.

Czy Gapis uprawiał pola obok swego gospodarstwa (tam gdzie teraz są bloki)?

Romek52 - Czw Kwi 26, 2012 9:08 am

Pamiętam jak chodziliśmy do Gapisa to była wydeptana w trawie ścieżka pod górę.Nie widziałem nigdy żadnego zboża, tylko trawę.
Może jakieś zboże rosło,ale chyba z tyłu gospodarstwa,
Nie pamiętam. :???:
Jak się ma kilka lub kilkanaście lat to wiele spraw jest ważniejszych, takich jak bieganie z drutem i fajerką od pieca po bruku albo gra w piłkę.
Nie zwraca się uwagi na różne szczegóły. :brake:
Po latach jest inaczej. :dziadek:

Romek52 - Czw Kwi 26, 2012 7:14 pm

Po 9 latach na miejscu ruderki Ogińskiego nr 18 wybudowano budynek nr 16.
Dom nr 13 pozostał bez zmian.

tobocian - Czw Kwi 26, 2012 9:35 pm

Romek52, wspaniałe foty!
Gratulacje i oby więcej takich ludzi co nie zostawią bez pamięci swoich okolic. :==

Romek52 - Wto Maj 08, 2012 8:23 pm

No to po długiej majówce trzeba wracać do roboty :co_jest:

Dzisiaj ostatnie budynki na ul.Ogińskiego :nie_spac:

Romek52 - Czw Maj 10, 2012 8:58 pm

Następna ulica na Siedlcach to ul.Malczewskiego.Ciągnie się od ul.Skrajnej aż do ul.Pohulanka.
Romek52 - Pon Maj 14, 2012 9:53 pm

Powoli do przodu. :tu:
Romek52 - Wto Maj 15, 2012 9:33 pm

:nie_spac:
Romek52 - Sro Maj 16, 2012 9:41 pm

:aparat:
Romek52 - Nie Maj 20, 2012 9:29 pm

Zwiedzamy dalej :lol:
Bartosz B. - Wto Maj 22, 2012 12:27 pm

A ulica Pobiedzisko, i tereny obecnego węzła AK z Sikorskiego też będą?
Romek52 - Sro Maj 23, 2012 8:22 pm

Niestety nie :II Malczewskiego jeszcze kilkanaście zdjęć i kilka ze Skarpowej i Powstańców Warszawskich.
Więcej nie mam. :???:

Romek52 - Sro Maj 23, 2012 9:33 pm

:wena:
justine2 - Nie Maj 27, 2012 9:42 am

Słuchajcie, wygrzebałam - pewnie dobrze znaną Wam - mapę z 1918 roku, na której między Unterstrasse i Karthauser Str., na wysokości dzisiejszych budynków Szara 7 - Szara 9 wyraźnie na błękitno zaznaczony zbiornik wodny (retencyjny?) o bardzo regularnych granicach. Przyznaję, że nie zdawałam sobie z jego istnienia sprawy.

Romek52 wklejał, m.in. taką fotkę Potoku Strugi z powyższej okolicy, na chwilę przed jego zamknięciem w podziemnym kanale:



Tak sobie jeszcze myślę nad jedną teorią. Profesor Andrzej Januszajtis pisał kilka lat temu w GW o dwóch młynach na Emaus. Jeden - dobrze znamy - przetrwał do dziś - stoi przy skrzyżowaniu Kartuska/Nowolipie. A drugi, czy mógł nim być budynek zaznaczony na tym fragmencie mapy w samym środku (na nazwijm to - cyplu) owego tajemniczego zbiornika/stawu? To by pasowało, jeśli chodzi o ewentualny system spiętrzania wody - nadawania jej większej energii, by uruchomić młyńskie koła wodne.

Krzysztof - Nie Maj 27, 2012 9:40 pm

justine2 napisał/a:
o dwóch młynach na Emaus.
Ale chyba nie pisał, że były napędzane kołami wodnymi :hmm:
Dawniej i na małych ciekach opłacało się spiętrzać wodę, ale takie młyny były niewielkie, pracujące krótko po "nazbieraniu" wody. Ten zachowany to kolos i nie nad samym strumieniem. Musiał mieć inny napęd. Pewnie parowy.

justine2 - Pon Maj 28, 2012 9:16 am

Krzysztof napisał/a:
justine2 napisał/a:
o dwóch młynach na Emaus.
Ale chyba nie pisał, że były napędzane kołami wodnymi :hmm:
Dawniej i na małych ciekach opłacało się spiętrzać wodę, ale takie młyny były niewielkie, pracujące krótko po "nazbieraniu" wody. Ten zachowany to kolos i nie nad samym strumieniem. Musiał mieć inny napęd. Pewnie parowy.


Wydaje mi się, że młyny stały tu jeszcze przed epoką pary. Ten zachowany młyn mógł mieć przecież doprowadzenie wody z Potoku Siedleckiego /Strugi jakimś oddzielnym korytem, no chyba, że pracowały koniki w kieracie.

adzygmunt - Pon Maj 28, 2012 10:10 am

Czy młyn o którym piszecie to ten sam rozebrany lat temu kilka na Emaus?
A jesli jeszcze jakis to podeślecie fotkę?
Te biało czarne fotografie ... niezwykła fotograficzna pamięć miejsc. Ktoś, komu się chciało je dokumentować był/jest niezwykłym człowiekiem!
Szkoda, że oglądnąć je trudno, chyba że obrobić, rozjaśnić. To jak dla mnie duża sprawa!

Krzysztof - Pon Maj 28, 2012 5:06 pm

To ten młyn. (zdjęcie z wątku: Emaus - gdzie byly te budynki ) Nie jest rozebrany. Niedawno rozebrano dom młynarza, ale podobno po to, aby postawić replikę :brake:
justine2 napisał/a:
Ten zachowany młyn mógł mieć przecież doprowadzenie wody z Potoku Siedleckiego /Strugi jakimś oddzielnym korytem, no chyba, że pracowały koniki w kieracie.
O korycie nie pomyślałem :oops: , ale ze względu na niewielką ilość wody mógł być i kierat.
Potok Siedlicki sam niewielki, a dodatkowo jego wodę i tą sztucznie doprowadzoną do niego z J. Jasień od stawu powyżej Zaborni rurociągiem prowadzono do Gdańska.
http://forum.dawnygdansk....hlight=jasie%F1

Romek52 - Wto Maj 29, 2012 8:34 pm

Dzisiaj dalej Malczewskiego
luanda - Wto Maj 29, 2012 8:45 pm

Romek52 napisał/a:
Niestety nie :II Malczewskiego jeszcze kilkanaście zdjęć i kilka ze Skarpowej i Powstańców Warszawskich.
Więcej nie mam. :???:


Skarpową proszę ;)

Romek52 - Wto Maj 29, 2012 9:24 pm

Będzie za kilka dni jak zwiedzimy Malczewskiego :zgooda:
luanda - Sro Maj 30, 2012 1:55 pm

Romek52 napisał/a:
Będzie za kilka dni jak zwiedzimy Malczewskiego :zgooda:


Z góry dziękuje ;)

Romek52 - Czw Maj 31, 2012 6:50 pm

:tu: :nie_spac:
Danzigerek - Nie Cze 03, 2012 1:13 pm

Więcej, więcej ... :brake:
Romek52 - Nie Cze 03, 2012 9:02 pm

Dzisiaj ostatnie zdjęcia z Malczewskiego :cry:
Romek52 - Nie Cze 03, 2012 9:10 pm

Obecnie w miejscu wyburzonych starych budynków od numeru 65 do 75 wybudowano w 1977 roku jeden ,
ale za to duży. :dziadek:
Malczewskiego nr 78 a-h :szczena:

Romek52 - Wto Cze 05, 2012 6:56 pm

Ostatnie zdjęcia rejonu od VIII LO do kościoła na Emaus.
Widok z Piaskowej Góry(tak nazywaliśmy górę z bunkrem jako dzieci) :D

Romek52 - Wto Cze 05, 2012 8:40 pm

Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień.
Widok z tej samej górki, podobne miejsca , aleeeeee 40 lat później :co_jest:
:wow:

slowik45 - Wto Cze 05, 2012 8:44 pm

Ohydne są te ''szafy" :vomit:
Dieter - Pon Cze 11, 2012 10:42 pm

slowik45 napisał/a:
Ohydne są te ''szafy" :vomit:

Potwierdzam. Ja mowie pudla, ale jest to samo. :głupi_ty:
Ja mam zawsze jeszcze nadzieje, zobaczyc zegar na wiezy koscielnej. :dziadek:

Romek52 - Sro Cze 13, 2012 9:33 pm

Coraz bardziej zbliżamy się w kierunku centrum.
Kilka zdjęć ul.Skarpowej.

Romek52 - Czw Cze 14, 2012 9:30 pm

Ostatki :???:
Romek52 - Sob Cze 16, 2012 2:27 pm

Ostatnie zdjęcia Siedlec :amen:
Niestety więcej nie mam.

adzygmunt - Sob Cze 16, 2012 3:30 pm

Autor wie lepiej ale to zdjecie Skarpowa 1965 to moim zdaniem Zakopiańska od strony stromej skarpy, przylegaqjącej do ul Zakosy
Romek52 - Pon Cze 18, 2012 12:21 pm

Mam taki opis na zdjęciach,ale jak wyzdrowieje to sprawdzę. :co_jest:
adzygmunt - Pon Cze 18, 2012 3:27 pm

życzę zdrówka, także jak ja masz półpaśca? Ta cholera boli, szczególnie w nocy!!! :roll:
Romek52 - Pon Cze 18, 2012 5:24 pm

Na szczęście tylko zapalenie krtani. :mrgreen:
Jutro do pracy :huuurra:

Romek52 - Wto Cze 19, 2012 9:10 pm

Jestem już zdrowy,no i oczywiście byłem w pracy.
Ale po chorobowym nie można tak od razu porwać się na robotę ,bo może zaszkodzić. :dziadek:
Na rekonwalescencje wybrałem się na ul.Skarpową. :brake:
Wizja lokalna potwierdziła podany opis. :wink:
I tak : Foto 1 - Skarpowa ,zdjęcie robione przed budynkiem nr 20,a widok na budynki nr 22 i 23
Foto 2 - Skarpowa,podobne ujęcie ale z balkonu bud. nr 23 w kierunku budynków nr 22,24,26
Foto 3 - Skarpowa nr 23 od wejścia do budynku,w głębi nr 25.
Oczywiście zabrałem aparat i przedstawiam porównanie po 47 latach.
Co się zmieniło ? ,noooo drzewa urosły :mrgreen: a przepraszam nowe tynki. :lol:

adzygmunt - Sro Cze 20, 2012 8:21 am

Napisałem: autor ma rację, a dałbym sobie rękę uciąć że "sąd,. sądem a racja musi być po mojej stronie"
Mam nadzieję być w Gdansku we wrześniu, to podeprę moje niesłuszne poglądy fotką!.
Bo jak dotąd pisałem z głowy czyli ... z niczego!
A widok szare komórki zarejestrowały z przed 50 lat!!!

adzygmunt - Sro Cze 20, 2012 8:21 am

Chce ten powtórzony post usunąc i nie umiem :głupi_ty:
Miro - Nie Paź 07, 2012 3:15 pm

Na ebay pojawiła się pocztówka "Conditorei Fritz Siegling, Carthäuserstr. 36"
poniżej reklama "Cafe Sonsonci " Carthäuserstr. 32. z 1925 roku.

Miro

Miro - Pon Paź 22, 2012 10:59 am

Laubenkolonie Danzig Schidlitz 1911.

Miro

Miro - Sob Paź 27, 2012 7:49 pm

Przed wojną przy obecnej ulicy Kartuskiej
mieścił się "Kaffee und Konzerthaus Fridrichshain".
Znadowała się tam też " Stehbierhalle".
W takim wolnym tłumaczeniu chodzi o miejsce gdzie można
napić się piwa na stojąco.
Gdzie się ten obiekt znajdował... może Dieter pamięta.

Miro

pumeks - Sob Paź 27, 2012 8:03 pm

Karthäuser Strasse 66
justine2 - Czw Lis 01, 2012 8:16 am

Ten sam lokal na widokówce, aktualnie do kupienia:


Miro - Wto Lis 06, 2012 9:42 am

CAfe Derra 1916 r.
Ebay aukcja.

Miro

justine2 - Wto Lis 06, 2012 6:29 pm

Ciekawe, że na pieczątce są podane Nowe Ogrody, a nie Kartuska. Natomiast krzesła wyglądają bardzo podobnie, jeśli nie identycznie do tych ukazanych na późniejszej widokówce, reprodukowanej na fotopolska.eu:


tadter - Wto Lis 06, 2012 10:31 pm

B R A W O !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
justine2 - Sro Lis 07, 2012 8:31 am

Warto przypomnieć też widokówkę pokazywaną rok temu przez Miro:

http://www.forum.dawnygda...t=2325&start=15

Śmiać mi się chce trochę z niesławnej - głównie nazistowskiej historii tej budowli, związanej z z wykreowaniem nazistowskiego "świętego" - Güntera Deskowskiego, itd. Pan Aleksander Masłowski na lipcowym, pierwszym spacerze po Siedlcach wprost powiedział, że nie miałby nic przeciwko temu, jakby barak zrównano z ziemią.

justine2 - Sro Gru 26, 2012 7:06 pm

Na serwisie flickr (ewentualne sorki za przysłowiowe odkrywanie Ameryki) znalazłam zdjęcia ślicznych (autentycznie zachwyciłam się ich urodą!) uczennic szkoły dla dziewcząt przy Rektorweg z 1942. W tle dobrze widać wejście do szkoły oraz kamienicę* po drugiej stronie ulicy:

http://www.flickr.com/pho...in/photostream/


* znaną ze zdjęcia zamieszczonego przez Wojciecha Gruszczyńskiego:

pumeks - Sro Gru 26, 2012 9:19 pm

Miro wklejał kiedyś zdjęcie z kuchnią polową w tym samym miejscu, chyba wcześniejsze.


justine2 - Sro Gru 26, 2012 11:47 pm

pumeks napisał/a:
(...)w tym samym miejscu, chyba wcześniejsze.

Tyle, że dziewczynki pozowały przed swoją szkołą - nieistniejącym współcześnie budynkiem, a chłopcy przed ocalałym - obecnym VIII LO. Dieter kiedyś wklejał zdjęcie z własnego albumu - ujęcie z boiska - lata 50., na którym widać majaczące w tle ruiny nieodbudowanej po wojnie szkoły dla dziewcząt. Mocno tragiczne pokolenie, niestety, z przerwanym przez traumę wojny, wysiedlenia dzieciństwem...

Dieter - Sro Gru 26, 2012 11:47 pm

Miro napisał/a:
Znadowała się tam też " Stehbierhalle".
W takim wolnym tłumaczeniu chodzi o miejsce gdzie można
napić się piwa na stojąco.
Gdzie się ten obiekt znajdował... może Dieter pamięta.Miro

Nie, nie pamietam. Zeby nie upasc, pilem piwo tylko siedzac w wieku dzieciecym. :huuurra:

pumeks, Twoje foto "arrivel of the field kitchen", to jest wlasnie przed VIII. LO.
W 1946/1947 przyjezdzaly panie z Dunskiego Czerwonego Krzyza i dawaly nam po jednym duzym "czerpaku" zupy z kuchni polowej. Miske i lyzke kazdy sam przynosil.
Naraz to przestalo. Dunki musialy wyjechac z Polski, a w "Glosie Wybrzeza" stalo: "nasze polskie dzieci nie potrzebuja ta kapitalistyczna zupe". A glod panowal... :evil:

justine2 - Czw Gru 27, 2012 12:20 am

Dieter napisał/a:
Miro napisał/a:
Znadowała się tam też " Stehbierhalle".
W takim wolnym tłumaczeniu chodzi o miejsce gdzie można
napić się piwa na stojąco.
Gdzie się ten obiekt znajdował... może Dieter pamięta.Miro

Nie, nie pamietam. Zeby nie upasc, pilem piwo tylko siedzac w wieku dzieciecym. :huuurra:

pumeks, Twoje foto "arrivel of the field kitchen", to jest wlasnie przed VIII. LO.
W 1946/1947 przyjezdzaly panie z Dunskiego Czerwonego Krzyza i dawaly nam po jednym duzym "czerpaku" zupy z kuchni polowej. Miske i lyzke kazdy sam przynosil.
Naraz to przestalo. Dunki musialy wyjechac z Polski, a w "Glosie Wybrzeza" stalo: "nasze polskie dzieci nie potrzebuja ta kapitalistyczna zupe". A glod panowal... :evil:

Dieter, ta fotka (Miro) jest sporo starsza - pochodzi z okresu I wojny światowej. Nie rozpoznajesz którejś z dziewczynek na drugiej fotografii? Na pewno w większości pochodziły z Siedlec/Emaus, rocznik: 1932 - 1933? Może to Twoje trochę starsze od Ciebie sąsiadeczki?

Dieter - Czw Gru 27, 2012 6:19 am

justine2 napisał/a:
Nie rozpoznajesz którejś z dziewczynek na drugiej fotografii? Na pewno w większości pochodziły z Siedlec/Emaus, rocznik: 1932 - 1933? Może to Twoje trochę starsze od Ciebie sąsiadeczki?

Droga Justynko! Mam tylko jedna kolezanke starsza; ta jest rocznik 1931. Ta klasa jest mlodsza.

Dodam, ze takie duze klasy z 50-ciu byly wtedy i po wojnie zawsze. Ja skonczylem 7. klase w 1951 w SP12 (adres byl ul. Ujejskiego 5 - dzis czesc Kartuskiej) i zdalo nas 43.

Ja wszystkich od 2003 roku szukalem i znalazlem (oprocz jednej). Jedna w Sztokholmie. Szukanie bylo trudne, bo wiekszosc dziewczat, ktore za maz wyszly.
W czerwcu mielismy 7. roczne spotkanie. 14 nie zyje. 4 nie zyczy kontaktu. Mam tez spis nauczycieli. :dziadek:

pumeks - Czw Gru 27, 2012 8:34 am

justine2 napisał/a:
dziewczynki pozowały przed swoją szkołą - nieistniejącym współcześnie budynkiem, a chłopcy przed ocalałym - obecnym VIII LO.

A, sorry :oops: ten neogotycki portal mnie zmylił, wydawało mi się, że to ten sam budynek.

justine2 - Czw Gru 27, 2012 8:41 am

Drogi Pumeksie, to nieważne przecież, czy chodzi o 100 metrów w lewo, czy w prawo, istotne jest: http://www.youtube.com/watch?v=qQtmGcdSDAI - 3:30 minuta, do końca!

Trudno będzie nazwac to komparatystyką z prawdziwego zdarzenia. Przedstawiam zdjęcie AD 1976, pochodzące z rodzinnego albumu, zrobione najpewniej od strony zachodniej baraczku należącego do VIII LO, czyli na dawnym dziedzińcu szkoły dla dziewcząt. Minęło od tej chwili mniej więcej tyle lat, ile dzieliło moment wykonywania fotografii polskich - "ludowo-socjalistycznych" przedszkolaków od zdjęcia niemieckich/niemieckojęzycznych uczennic. Na dalszym planie nie ma jeszcze wieżowca, który stanie tam za kilka lat - na początku 80.


Miro - Pią Gru 28, 2012 6:44 pm

Szkoła dla dziewcząt Danzig-Schidlitz Rektorweg, 1941 rok.
Zdjęcie z forum.danzig.de , ukazało się w "Unser Danzig", April 1998, Seite 38

Miro

Miro - Sro Sty 02, 2013 2:29 pm

Jeszcze jedno zdjęcie uczniów szkoły przy Rektorweg .
Klasa dziewcząt podczas zajęć praktycznych z gotowania.
Zdjęcie z forum.danzig.de , ukazało się w "Unser Danzig" Januar 1998, Seite 33
1940 Danzig-Schidlitz Rektorweg, Mädchenschule Kochunterricht.
Miro

justine2 - Nie Sty 06, 2013 3:48 pm

Ciekawy widok na kościół Franciszka, jak głosi podpis - lata 1960 - 1963, strona fotomemoria.pl:

Bartosz B. - Nie Sty 06, 2013 6:17 pm

A to dziwne, że nie podpisali jej ani dzielnicowo (są tam fotki określone jako "Siedlce"), ani ulicznie . Jest jeszcze drugie ujęcie, nieco lepsze. Wstawię je do "właściwego" wątku. ;)
Miro - Sro Sty 09, 2013 2:36 pm

Schidlitz druga klasa szkoły dla dziewcząt, rok 1942.
Zdjęcie pochodzi z forum.danzig.de.

2. Klasse der Mädchenvolksschule Schidlitz 1942.

Miro

justine2 - Sro Sty 16, 2013 5:48 pm

Po nieco uważniejszym przyjrzeniu się jednemu ze zdjęć kościoła św. Franciszka zamieszczonego na fotomememorii.pl, dostrzegłam wskazówki (!) na północnej tarczy zegara (jednej z trzech zachowanych do dzisiaj): http://fotomemoria.pl/pl/p/SM-01438-GDANSK/10457 Zdjęcie pochodzi z początku lat 60. Zatem skoro przetrwały II wojnę, jest szansa, że zabezpieczono je po demontażu i kiedyś będą mogły posłużyć jako szablony do odtworzenia pełnego kompletu?
EwkaW - Sro Sty 16, 2013 10:11 pm

Miro napisał/a:
Schidlitz druga klasa szkoły dla dziewcząt, rok 1942.

To co napiszę, zainteresuje raczej Forumowiczki :)
Zwróćcie uwagę na fryzury dziewczynek. Sporo z nich ma uczesanie tzw. "w loka" (3-cia od prawej u góry, trzy od prawej na dole, środkowa na dole chyba w wersji z warkoczami). Jeszcze na początku lat 50-tych często tak czesano dziewczynki.
Bardzo proste, wygodne i twarzowe - pasmo włosów zwinięte na czubku głowy w rulon i przypięte spinką.
Bardzo rzadko natomiast dziewczynki miały przyciętą grzywkę.

justine2 - Czw Sty 17, 2013 9:19 am

EwkaW napisał/a:
Miro napisał/a:
Schidlitz druga klasa szkoły dla dziewcząt, rok 1942.

To co napiszę, zainteresuje raczej Forumowiczki :)
Zwróćcie uwagę na fryzury dziewczynek. Sporo z nich ma uczesanie tzw. "w loka" (3-cia od prawej u góry, trzy od prawej na dole, środkowa na dole chyba w wersji z warkoczami). Jeszcze na początku lat 50-tych często tak czesano dziewczynki.
Bardzo proste, wygodne i twarzowe - pasmo włosów zwinięte na czubku głowy w rulon i przypięte spinką. Bardzo rzadko natomiast dziewczynki miały przyciętą grzywkę.

I to jest fajny przykład kulturowego uniwersalizmu, przekraczania geopolitycznych granic przez mody. Takie same uczesania miały małe Polki, czy Amerykanki w tamtym okresie.

Osobiście bardziej zwróciłam uwagę na "aryjską blondasowatość" większości panienek: http://farm5.staticflickr...d97d93f76_b.jpg Super są, np. dwie bliźniaczki: trzecia i czwarta w drugim rzędzie. Z kolei czwarta w najwyższym rzędzie musiała być niepoprawną wygłupialską - zrobiła komicznego zeza. Bardzo chciałabym poznać ich poźniejsze losy.

Miro - Wto Sty 22, 2013 10:33 am

Powojenne zdjęcie Kościóła Odkupiciela (Heilandskirche).

Miro

Bartosz B. - Wto Sty 22, 2013 10:50 am

Miro napisał/a:
Powojenne zdjęcie Kościóła Odkupiciela (Heilandskirche).


Fajne. Wielka szkoda, że tego nie zostawione w spokoju.

Ale skąd ta fotka?

grzechuu - Wto Sty 22, 2013 11:33 am

W albumie jest kilka ujeć z Siedlec

Miniatury są tutaj http://www.gruszkowski-gdansk.pl/album
a większy rozmiar od niedawna w księgarniach ;)

justine2 - Wto Sty 22, 2013 3:15 pm

Dałoby się wycisnąć więcej szczegółów ze skanu o wysokiej rozdzielczości tej fotki?
Mamy taki plan, aby zaprzyjaźniona artystka-plastyk na podstawie znanych nam fotografii tego kościółka namalowała obraz (olej?), który następnie po reprodukcji do formy blaszanej tablicy, obejmującej także niezbędną notkę historyczną, zawisłby naprzeciwko ławeczki ufundowanej przez Radę Osiedla, stojącej niemalże dokładnie na miejscu tej budowli.

Dostojny Wieśniak - Sro Sty 23, 2013 12:13 am

Cytat:
Mamy taki plan, aby zaprzyjaźniona artystka-plastyk na podstawie znanych nam fotografii tego kościółka namalowała obraz (olej?), który następnie po reprodukcji do formy blaszanej tablicy,
Straszliwie skomplikowana ta technologia. :wink:
justine2 - Sro Sty 23, 2013 12:02 pm

Oj, proszę Cię, nie żartuj, że przekombinowana technologia. Chodzi o ciekawy wyraz artystyczny, a jednocześnie przeniesienie maksymalnej ilości szczegółów. Widokówki z Heilandskirche, które dotąd wypłynęły raczej nie nadają się do reprodukcji wprost, bo, raz, że nie obejmują aksonometrycznie całej bryły, dwa, co tu dużo mówić - są marnej jakości.

Przy okazji serdeczna prośba. Dałoby się zrobić jakąś komparatystykę parceli z kościołem z nałożeniem na nią warstwy graficznej współczesnego ukladu jezdni, chodników, torowiska tramwajowego?

Bartosz B. - Sob Sty 26, 2013 5:07 pm

grzechuu napisał/a:
W albumie jest kilka ujeć z Siedlec
Miniatury są tutaj http://www.gruszkowski-gdansk.pl/album
a większy rozmiar od niedawna w księgarniach ;)


Jest drugie ujęcie w kierunku Emaus (kościół w tle) i dwa w kierunku Gdańska.
Poza tym Emaus http://www.forum.dawnygda...p=139063#139063 i fajne ujęcie na Powstańców Warszawskich na wysokości Cmentarza Francuskiego. I tyle. Reszta to jak zwykle to samo, czyli Śródmieście. Ileż można. Oczywiście parę fotek bezpośrednio mnie interesujących też tam znalazłem, ale wiadomo, królewstwo za fotki z przedmieść. Zresztą nawet sam autor stwierdza, że takie miejsca nie stanowiły zainteresowania dla fotografów. Niestety.

Ten kościół ewangalicki wreszcie tak wspaniale widać. Tak ja Dieter mówił, zachował się w wyśmienitym stanie. Chociaż tę wieżę było zostawić (jak na Zaroślaku)...

grzechuu - Sob Sty 26, 2013 10:52 pm

Bartosz B. napisał/a:
i fajne ujęcie na Powstańców Warszawskich na wysokości Cmentarza Francuskiego.


i na tym zdjęciu fajnie, że załapała się 'Kolonia Praca', która dziś już prawie nie istnieje.
Za młody jestem żeby pamiętać, a jeszcze na żadnym zdjęciu nie widziałem :)

No szkoda, że tak mało terenów podmiejskich, szkoda...

azdt - Nie Lut 03, 2013 1:24 pm

Ja mam to szczęście że mieszkam tuż obok i jeszcze bardzo dobrze pamiętam stare kolonie w miejscu których jest obecne osiedle Focha :D
andrzejp - Pią Kwi 26, 2013 12:11 am

adzygmunt napisał/a:

Do 1955 roku byłem w 30 tce. Pamiętam, że będąc w czwartej klasie wieża stała. "Jopek" Średnicki chyba nieżyjący już prowadził nas tam i uczył palić papierosy. Nie nauczyłem się, lecz nauki pamietam bo chwalił sie jeszcze dwoma sztuczkami - widzę je do dzisiaj, wciągał nitkę nosem a wyjmował buzią. I bardziej makabryczną, wbijał igłę z nitką w policzek i przeszywał na wylot wyjmując igłe z nitka ze środka.


A to ciekawe, Jopek chodził ze mną do SP14 obok. Był jeszcze jego kolega Szczerbicki Rysiek, też ślad po nim zaginął.

justine2 - Sob Sie 24, 2013 6:55 am

W galerii trójmiasto.pl pojawiło się zdjęcie powojennej procesji Bożego Ciała, błędnie podpisane - jako lata 20. XX wieku:

Piotr J. - Sob Sie 24, 2013 6:23 pm

jakoś wyjątkowo zimne było to Boże Ciało wnioskując po ubiorach ludzi, pewnie wypadło dość wcześnie. Z tabeli http://pl.wikisource.org/...4%85t_ruchomych wynika, że np. 24 maja obchodzono Boże Ciało w 1951 r, może to ten rok?
HENRYK0072 - Sob Sie 24, 2013 6:45 pm

Dlaczego zimne.To chyba początek procesji więc jest szansa ,że zdjęc jest gdzieś więcej
justine2 - Sob Sie 24, 2013 7:00 pm

Moda - końcówka lat 40. / początek 50., wg mnie. Na dalekim planie majaczy ostrosłupowy dach budynku - sporawej "willi", która stoi do dziś, tuż obok początku pieszego szlaku na Kurpińskiego. Wiem, kto tam mieszka - znam tę panią, więc teoretycznie można by przy okazji zapytać, w którym roku go wybudowano.
Yac.Ek - Pon Sie 26, 2013 3:22 pm

Po 70 roku procesja na Siedlcach szła inną trasą mianowicie ul.Szara, Kościelna, Ogińskiego Skrajna i do kościoła.
Bartosz B. - Wto Sie 27, 2013 6:16 pm

Spytałem oczywiście Panią Krystynę:
Z lewej strony drzewa widać młode panienki,to z naszego chóru.Myśmy zawsze wyprzedzali procesję, żeby zdązyć się ustawić przy następnym ołtarzu. w tym przypadku to mógł być rok 55-56 .Ołtarz 1-wszy był przy spółdzielni po lewej stronie przed zakrętem.Czy to nawet ja nie jestem w tym jasnym płaszczu.

Miro - Sob Wrz 07, 2013 2:43 pm

II klasa szkoły Danzig Emaus, rok 1926.

Miro

Yac.Ek - Nie Wrz 08, 2013 3:24 pm

To jest na tle budynku dawnej szkoły nr 30 przy Kartuskiej.
Miro - Pon Wrz 09, 2013 9:52 am

Siedziba Ochronki Polskiej przy ul.Kartuskiej 58.

Miro

Miro - Wto Wrz 10, 2013 9:21 am
Temat postu: 126 lat linii tramwajowej Gdańsk- Siedlce
Wieczorne wydanie " Danziger Zeitung " z 17 Maja 1887 donosiło:

komisja w składzie:
Polizeirat --- Lutterkorth,
Landesbauart --- Oltmann
Stadtrat --- Samter
Stadtbaurat --- Licht
Baumeister --- Otto

dziś rano przyjęła i dokonała otwarcie linii tramwaju konnego z Heumarket do Schidlitz.
Dwa wagony tramwaju konnego o nr 50 i 54 zostały odświętnie udekorowane kwiatami i wieńcami. Uprzeż koni ubarwiona została czarnymi, białymi i czerwonymi wstążkami.
Dr Tornwaidt i dyrektor Kuferschmidt uczestniczyli osobiście w pierwszej jeździe nowej linii.
Nowe wagony tramwaju konnego, które zostały dostarczone przez producenta P. Herbrand und Co z Ehrenfeld (okolice Köln) różnią się znacznie od wagonów dotychczas stosowanych.
Pierwsz typ wagonu ma całkowicie zamknięte pomieszczenie. Z przodu i z tyłu pomieszczenia znajdują się zadaszone platformy z 4 siedzeniami. Drugi typ wagonu posiada pięcęć stojących ławek poprzecznych mogących pomieścić 20 posażerów. Wagon ten jest zadaszony jednak nie posiada on ścian bocznych. Dzisiejsza pierwsza podróż udał się bardzo dobrze pod każdym względem, a od jutra zacznie już funkcjonować połączenie tramwajem konnym między Heumarket i Schidlitz.

Miro

Bartosz B. - Pią Wrz 13, 2013 8:09 pm

Nowości u Kosycarza:

Budowa domow na ul. Kartuskiej w Gdansku Siedlcach.1961
Fotek jest więcej, także z SP14.

Miro - Pią Wrz 20, 2013 7:56 am

Taki ładny, kolorowy rysunek Felicitas Wild.

Miro

adzygmunt - Pią Wrz 20, 2013 10:38 am

Dużo pisaliście na temat budynku dzisiejszego VIII LO przy ulicy Kartuskiej. Fotki z zewnątrz z różnych okresów. Ja posyłam współczesne, ale od środka.
Pofolgowałem pokusie i umieściłem współczesny portal dawnych dwóch szkół 12 - dwa dolne piętra i dwa górne z aulą 30. Zamieściłem także fotkę sali gimnastycznej, odbudowanej w 1954 r,? i natychmiast zamienionej na magazyn zbożowy.
Za salą widać budynek przedszkola na ulicy Kościelnej? Nie ma natomiast śladu po kościele ewangelickim. którego wieża i wnętrze , choć zrujnowane stała w latach pięćdziesiątych.

adzygmunt - Pią Wrz 20, 2013 10:40 am

W wejściu do szkoły.
adzygmunt - Pią Wrz 20, 2013 10:42 am

Korytarze przyznaję, zadbane o historyczny wygląd.
adzygmunt - Pią Wrz 20, 2013 10:45 am

Tu na podłodze z lastrika PRZEDWOJENNEGO, GŁADKIEGO JAK TAFLA SZKŁA plus rozlany gęsty krupnik, którego smak do dzisiaj czuje w ustach /z kotła, nie ten z podłogi/ były wspaniałe ślizgawki!
adzygmunt - Pią Wrz 20, 2013 10:53 am

Sala gimnastyczna o której pisałem.
Wieża i kościół to teren zabaw w chowanego i wspinaczek - niebezpiecznych, ale to teraz wiem.
Także pierwszych papierosów. Na szczęście nie załapałem się na nie - do dzisiaj. Ale... wszystko przede mną.
Przepraszam moderatora, że nie umieściłem fotek w jednym poście Nie umiem tego zrobić.

Miro - Sob Wrz 21, 2013 6:43 pm

Ciekawa ujęcie Siedlec, jak mi się wydaje
chyba z okolic dzisiejszego Wzgórza Mickiewicza.
Jaką ulicę widać po lewej stronie zdjęcia.

Miro

pumeks - Sob Wrz 21, 2013 6:46 pm

To Dieter ci najlepiej odpowie :mrgreen:
Krzysztof - Sob Wrz 21, 2013 8:40 pm

Miro napisał/a:
chyba z okolic dzisiejszego Wzgórza Mickiewicza.

To raczej ul. Na Zboczu.

grzechuu - Sob Wrz 21, 2013 9:45 pm

ten by pasował:
https://maps.google.pl/maps?ie=UTF-8&layer=c&z=17&iwloc=A&sll=54.346513,18.620258&cbp=13,335.9,0,0,0&cbll=54.346417,18.620332&q=gda%C5%84sk+ul+na+zboczu+86&ei=6gQ-Us9A5onQBZOxgeAD&ved=0CCsQxB0wAA

(ciekawe czy ten dziwny link zadziała :hihi: ale powinien pokazać się domek )

pumeks - Sob Wrz 21, 2013 9:54 pm

U mnie zadziałało :zgooda:
justine2 - Nie Wrz 22, 2013 9:27 am

Miro, a może Ty dotarłbyś do następującej publikacji: https://opac.ub.uni-marburg.de/DB=2/SET=1/TTL=1/SHW?FRST=1 ?

Skojarzyło mi się z rycinami pani Felicitas. Od kilku lat chcę poznać zawartość tej książeczki- vide:

http://gdansk-siedlce.moj...=10572&start=15

Miro - Pon Wrz 23, 2013 11:36 am

justine2 napisał/a:
Miro, a może Ty dotarłbyś do następującej publikacji:


Nie wiedziałem o istnieniu takiego wydania.
Spróbuję coś zrobić.
Tymczasem jeszcze jeden rysunek pani Felicitas.

Miro

adzygmunt - Pon Wrz 23, 2013 9:49 pm

Nie ma na nim budynku obecnego VIII LO. rok budowy 1902. Jest Kościół św Franciszka rok budowy 1904. Jak to wyjaśnić?
Na kolorowej rycinie kilka postów wcześniej budynek LO jest!

Miro - Wto Wrz 24, 2013 7:59 am

Może pod tym kątem kościół sw. Franciszka zasłaniał budynek szkoły.
Dodam tylko, że Felicitas Wild urodziła sie w Gdańsku w 1914 roku.

Miro

Krzysztof - Wto Wrz 24, 2013 8:55 am

Miro napisał/a:
Felicitas Wild urodziła sie w Gdańsku w 1914 roku

Wynika z tego, że jej rysunek nie był wykonywany z autopsji. Po prostu nie wiedziała, że:
adzygmunt napisał/a:
budynku obecnego VIII LO. rok budowy 1902. Jest Kościół św Franciszka rok budowy 1904

Miro - Sob Wrz 28, 2013 8:05 pm

Fragment wiekszego zdjęcia.
Kto pierwszy odgadnie jaka to ulica.

Miro

justine2 - Sob Wrz 28, 2013 10:08 pm

Oberstrasse/Malczewskiego?
seestrasse - Sob Wrz 28, 2013 10:55 pm

Goszczyńskiego?
adzygmunt - Sob Wrz 28, 2013 11:13 pm

Goszczyńskiego na pewno nie. To będzie ulica Kościelna? W dali majaczy wieża kościelna?
Ale też coś mi wygląda na Rogaczewskiego?

Miro - Nie Wrz 29, 2013 10:41 am

justine2 napisał/a:
Oberstrasse/Malczewskiego?


Tak to jest ul.Malczewskiego ( Oberstrasse ).

Miro

Miro - Sob Paź 05, 2013 7:27 pm

Kościół św. Franciszka lata powojenne.
????

Miro

justine2 - Sob Paź 05, 2013 7:55 pm

Powojenne - nie ma tarczy zegara, no i szpetnie wygląda podłużny budynek (okno zabite jakąś dyktą jakby).
Bartosz B. - Sob Paź 05, 2013 9:15 pm

To chyba nie dykta, tylko jakaś forma "żaluzji". Jest na obu oknach na zdjęciu z 1951 od Karin (we właściwym wątku). Widać ją też na fotce z Fotomemorii z roku 1960-63.
Miro - Nie Paź 06, 2013 8:07 pm

Dzisiaj odkopana prawdziwa perełka.

Unterstrasse 10 (Szara 10).

Miro

Miro - Nie Paź 06, 2013 8:16 pm

Dodam jeszcze zdjęcie domu przy ul.Szarej 10 zrobione w zimie.

Miro

justine2 - Pon Paź 07, 2013 2:38 pm

Ekstra pozują mieszkańcy na wyższych piętrach, ciekawe, czy dałoby się choć część z nich zidentyfikować - dopasować do którejś z przedwojennych ksiąg adresowych na podstawie numerów mieszkań?

W 1937 i 1942 lista mieszkańców domu przedstawiała się następująco. Fotka zamieszczona przez Miro jest jednak dużo starsza, patrząc na stroje - ca. 1910 (?), wg mnie.

Miro - Czw Paź 17, 2013 4:22 pm

Kościół Odkupiciela (Heilandkirche)

Miro

Miro - Pon Paź 21, 2013 11:47 am

Ulica Kartuska w kierunku Gdańska
początek lat 50-tych.

Miro

Krzysztof - Pon Paź 21, 2013 5:31 pm

Pokazuje, że drewniane słupy trakcji tramwajowej były nie tylko na Długiej.
Bartosz B. - Pon Paź 21, 2013 6:18 pm

Miro napisał/a:
Ulica Kartuska w kierunku Gdańska
początek lat 50-tych.


Zdjęcie zrobione z Krzywego Łokcia?

adzygmunt - Pon Paź 21, 2013 10:07 pm

Pewnie się mylę, może dlatego, że lecz pierwszy raz określenie "krzywy łokieć" pojawiło, jak dla mnie.
Jeśli miałoby to być miejsce słynnego zakrętu "S" Kartuska wylot południowy Zakopiańskiej to mi nie pasuje. Za mały skręt i nie widać Zakopiańskiej.
Jest sporo zdjęć powojennych okolic kościoła Emaus, Zakopiańskiej i nie pasują mi do mojej pamięci tej okolicy.

Krzysztof - Wto Paź 22, 2013 9:26 am

Mnie pasuje. Zakopiańska jest poza kadrem. Na dalszym planie widać szczyt budynku stojącego przy niej.
Zastanawiam się, czy ten długi dom, z czarnymi otworami okiennymi, to budynek przedwojenny, czy nowa inwestycja?

adzygmunt - Wto Paź 22, 2013 9:51 am

Nigdy nie twierdzę że mam kategorycznie rację! / e tam czasem mi się zdarza/
Jeśli masz rację, to nie widzę ruin Kartuskiej po prawej stronie, a ze zdjęcia i domów po lewej stronie ulicy.
Mnie mimo szczerych chęci nie pasuje obrazek do opisu, ale zapytam kolegów jak to oni widzą.
Może odezwie się Dieter? On mieszkał niedaleko na Zboczu i w tamtych latach chodził do '12' ja do '30' . Ma wcześniejszą pamięć tych miejsc niż ja. Mnie obrazy kojarzą się tak od 50-51 roku.
Powinno od 1948 ale byłem za smarkaty, by wówczas rejestrować w pamięci takie fakty.
Nie zarejestrowałem także pustostanu terenowego, a ruiny domów.
Tory tramwajowe w stosunku do dzisiejszych dwóch także były w innym miejscu, bardziej na prawo patrząc na północ /Gdańsk/
Lubię taka dyskusję!!!

justine2 - Wto Paź 22, 2013 2:49 pm

Krzysztof napisał/a:
Zastanawiam się, czy ten długi dom, z czarnymi otworami okiennymi, to budynek przedwojenny, czy nowa inwestycja?


Moim zdaniem, już nowa. To budynek stojący vis a vis dzisiejszej poczty (ta wysokość)

Miro - Czw Paź 24, 2013 3:42 pm

Zdjęcie zrobione tuż po wojnie.
Kościół Odkupiciela (Heilandskirche).

Miro

Dieter - Czw Paź 24, 2013 10:55 pm

Mnie nie pasuje ten wysoki budynek po prawej stronie ...
Cos nie tak... :???:

Mapa jest swietna. Ta dolna ulica to Malczewskiego. W polowie ona ma polaczenie z Kartuska (nazwy nie pamietam, jakis ...gang czytam) i po jej prawej stronie tej drozki to sa baraki siostr zakonnych. One mialy dom dzieciecy i biala kapliczke, gdzie ja przez wiele lat bylem ministrantem u ksiedza prof. Papenfussa. Wewnatrz bylo duze podworko. A to pole az do tego bialego domu "Kolpingsheim" przy ul. Ciasnej, to te siostry uprawialy: mialy tam warzywa, kartofle, kapuste. :huuurra:
adzygmunt: tory pasuja, po prawej byl chodnik. Zakopianska nie moze byc na fotce, bo ona dalej na lewo. Jak tramwaj konczy "S" w kierunku Emaus, wtedy z prawej strony leci Zakopianska. :dziadek:

TOMB - Pią Paź 25, 2013 1:03 am

Miro napisał/a:
Dodam jeszcze zdjęcie domu przy ul.Szarej 10 zrobione w zimie.

Miro

Mimo że kolorowe to obecnie jakby.... szare. :hihi:

adzygmunt - Pią Paź 25, 2013 10:20 am

Mam rozumieć że od zakrętu w stronę gdańska po drugiej stronie chodnika nie było domów lub gruzów po domostwach?
Czyli nowa Kartuska od lat powiedzmy od końca lat 50 tych ma te bloki? Od dawnego skrętu w stronę Gdańska? Czyli tak od SP 14 na północ - na Gdańsk?

Krzysztof - Pią Paź 25, 2013 10:48 am

adzygmunt napisał/a:
od zakrętu w stronę gdańska po drugiej stronie chodnika nie było domów lub gruzów po domostwach?

Troszkę gruzów ja tam widzę. Możliwe, że przed wykonaniem zdjęcia dobre cegły zostały wybrane i pojechały na odbudowę Warszawy, a elementy drewniane już zostały spalone w gdańskich piecach.
adzygmunt napisał/a:
nowa Kartuska od lat powiedzmy od końca lat 50 tych ma te bloki?

Nawet od połowy lat 50.

justine2 - Sob Paź 26, 2013 6:35 pm

Heilandkirche raz jeszcze (jeśli była już ta fotka, sorki)

Ze strony Instytutu Herdera www.herder-institut.de




Czy to możliwe, aby na wieży ocalały dzwony (któryś z dzwonów), bo po wykadrowaniu, pomimo utraty ostrości, ciemny zarys przypomina jakby jego kształt?

Miro - Nie Lis 10, 2013 1:22 pm

Całkiem nowo zdobyta panorama Siedlec.
Ponad ulicą Karthäuserstrasse u góry Nonnenacker ( Winiewskiego)
dalej Zigankenberg w kierunku Pietzkendorf.

Miro

adzygmunt - Nie Lis 10, 2013 9:42 pm

Drobna uwaga ulica Wieniawskiego mylę się?
Dla mnie jest to widok przez Kartuską, Zakopiańską, dopiero byłaby Wieniawskiego, początek Skarpowej. Fotograf stał na dachu budynku, no właśnie, Jasnej, lub trochę wyżej z Malczewskiego? A może jeszcze dalej, chyba że z samolotu?
Dlaczego nie widać Bema? Ja mam o czym myśleć!

Miro - Sro Lis 13, 2013 5:59 pm

Kościół św. Franciszka początek lat 50-tych.

Miro

justine2 - Czw Gru 05, 2013 7:47 am

Heilandskirche raz jeszcze:
Miro - Czw Gru 05, 2013 2:03 pm

Jeśeli dobrze pamiętam to grafika ta była ilustracją do artykułu.
Było tam jescze jedno zdjęcie kościoła.
Czy tekst ten nie zawiera ciekawych informacji.

Miro

justine2 - Czw Gru 05, 2013 5:02 pm

Miro napisał/a:
Jeśeli dobrze pamiętam to grafika ta była ilustracją do artykułu.
Było tam jescze jedno zdjęcie kościoła. Czy tekst ten nie zawiera ciekawych informacji. Miro


Oczywiście, że zawiera - choćby na temat wystroju wnętrza. Niestety nie ja miałam szczęście nabyć to wydawnictwo, ale tekst z dwóch stron artykułu - dzięki dobremu skanowi - jest wyraźny, bez trudu można wszystko odczytać:

http://img5.fotos-hochlad...1kx356tg0qf.jpg

Być może na następnej, były chyba najcenniejsze w tej chwili, ilustracje prezentujące budowlę od wnętrza? Może ktoś z naszych Forumowiczów zaangażowanych w zawodowe pisarstwo o dziejach Gdańska w tajemnicy cieszy się tym wydawnictwem, a ilustracje z wnętrza pojawią się - ekskluzywnie - tylko na jego domowej stronie o Gdańsku i/lub zostaną zamieszczone w jakiejś przygotowywanej do druku pozycji książkowej?

feyg - Czw Gru 05, 2013 7:35 pm

justine2 napisał/a:

Być może na następnej, były chyba najcenniejsze w tej chwili, ilustracje prezentujące budowlę od wnętrza?

Niestety na następnej stronie znajduje się dokończenie artykułu oraz trzy rzuty budowli.
Całość do obejrzenia TU

Miro - Wto Gru 10, 2013 10:20 am

Panorama Siedlec widziana z Cygańskiej Góry z 1941 roku.
Z przodu ul. Zagórna (Höhenweg), po lewej stronie ul. Goszyńskiego (Rothahnchengang)
W tle Stolzenberg i Gut Altdorf po prawej stronie.

Miro

adzygmunt - Wto Gru 10, 2013 10:27 pm

Nie wiem jaki obszar zajmowała Cygańska Góra. Pozycję fotografa mogę określić z dokładności do +/- 20 m. To tzw wały gdzie kopaliśmy codzienne w piłkę Od skrzyżowania Nad Jarem Powstańców Warszawskich druga może trzecia latarnia na południe od skrzyżowania Zobacz mapa w Google
Oczywiście w tamtych czasach żadnych bloków nie było. Dużo wyżej była wieża ciśnień a w dół jak widok z fotografii były ogródki działkowe w tym mojej mamy! Dzisiaj w górze bloki a w dole osiedle nad Zagórną Osiedle Południowy Stok.
Na tych polach w górze zbierało się laski prochu trafiały się naboje. To se ne wrati! i dobrze!

Mustafa - Wto Gru 10, 2013 11:29 pm
Temat postu: Super fota!
Pocieszające jest to że prawie wszystkie domy znajdujące się za pierwszym planie zdjęcia nadal stoją. Nawet te z pruskiego muru. Jedynie Goszczyńskiego 10 został zburzony.
adzygmunt - Sro Gru 11, 2013 10:53 am

Na Goszczyńskiego wyburzeń oprócz domu Matysów jest więcej. Szczegóły jestem pewien poda kilku forumowiczów.
Swoją drogą, dlaczego wyburzono ten dom. Wydawał się tak samo dobry jak bliźniacze obok?

Mustafa - Czw Gru 12, 2013 11:21 pm
Temat postu: Wyburzenia
Faktycznie wyburzeń było więcej bo numer 6 na zakręcie przed 10 i dom vis a vis sklepu to chyba nr 5 był. Co do nr 10 to wyburzenie poprzedziło zaprószenie ognia przez mieszkańców I piętra ale bez dużych strat ( ktoś zasnął z papierosem ) znalazł się pretekst było szybkie wyburzenie ( Patronacka ma duży apetyt na sąsiednie tereny a i odpowiednie znajomości u włodarzy miasta również...)
Krzysztof - Pią Gru 13, 2013 8:31 pm

Wprawdzie na pierwszej stronie tego wątku pojawiło się to zdjęcie:

ale to z facebooka Anny Pisaeskiej-Umańskiej jest większe i kolorowe :wink:
https://www.facebook.com/...&type=1&theater
Cytat:
Ewangelicki, neogotycki Kościół Zbawiciela w roku 1920. Został zbudowany w 1901 i w wyniku uszkodzeń wojennych rozebrany w 1945. Stałby obok VIII LO.

W prawdzie rozebrany został trochę później, ale po prostu ładne!

Miro - Nie Gru 15, 2013 7:29 pm

Tow.Polek w Siedlcach w Ochronce zorganizowało wieczorek z tańcami.
Adres Karthäuserstrasse 121.
Tutaj wstawiłem zdjęcie ochronki Karthäuserstrasse 58.
Pytanie, czy były dwie ochronki na Siedlcach, czy gdzieś nastąpilo przekłamanie.
Nie wykluczone, nastąpiła przeprowadzka.

:haha: Dzieciom wstęp wzbroniony :hihi:

Miro

Miro - Pon Sty 13, 2014 12:30 pm

Na zdjęciu czworobok bloków miedzy ul. Kartuską a Zakopiańską „Falckhof“ , którego budowę rozpoczęto 1928 roku dzięki inwestorowi Albertowi Falk.
Według relacji świadków w czasie działań wojennych w kwadracie „Falckhof“ zostały zniszczone tylko dwa domy. Teren ten został zajęty przez Rosjan i przeznaczony na tymczasowe koszary.
Kiedy Rosjanie „Falckhof“opuścili pozostały tylko ruiny.

Miro

adzygmunt - Pon Sty 13, 2014 10:59 pm

Nie umiem "dopasować" położenia do istniejącej zabudowy. Może jakaś pomoc?
Krzysztof - Wto Sty 14, 2014 8:58 am

To mniej/więcej - tak.
adzygmunt - Wto Sty 14, 2014 11:03 am

Dziękuję Po przetłumaczeniu nazewnictwa ulic, na planie dość nieczytelne potrafiłem "zobaczyć" to miejsce.
Reasumując to są domy i mały skwerek przyległe do Kartuskiej naprzeciw SP 68 do skrzyżowania Kartuskiej z Bema, mam rację?

adzygmunt - Wto Sty 14, 2014 11:05 am

Na niemieckim planie ulic jest zaznaczona poczta. Czy znajdowała się +/- naprzeciw dzisiejszej poczty czy tak jak jest obecnie?
Miro - Wto Sty 14, 2014 11:25 am

Z albumu " Gdańsk na fotografii lotniczej z okresu międzywojennego",
panorama Siedlec w całości.

Miro

Krzysztof - Wto Sty 14, 2014 11:49 am

adzygmunt napisał/a:
mam rację?

Nie. To obecna ul. Tarasy.

Męczyk - Sro Sty 15, 2014 3:00 pm

Poszukuję informacji dotyczących budynku na Malczewskiego 51, dzisiejszego gimnazjum. Od pewnego czasu pracuję w tej szkole jako nauczyciel historii, i chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć o tym miejscu. Niestety, poszukiwania idą jak po grudzie, stąd też moja prośba. Jeśli ktoś z Was mógłby mnie skierować we właściwym kierunku, byłbym naprawdę bardzo wdzięczny :)
adzygmunt - Sro Sty 15, 2014 4:11 pm

Tarasy z autopsji nie były zagruzowane w czasie wojny jak i po wojnie. Tak samo również kilka budynków wzdłuż Kartuskiej w stronę centrum. Została np Zagrodowa Dopiero następne budynki były dobudowywane aż po skrzyżowanie Bema, Zakopiańska. Skarpowa. Także budynki zostały całe na Wieniawskiego i przyległe do niej w bliskiej odległości.Na planie niemieckim jest pokazany zielony teren Czy to nie cmentarz w przyległy do Bema, Zakopiańskiej i Powstańców Warszawskich.
Moje spostrzeżenia piszę z głowy czyli z ...niczego. Czegóż się można spodziewać po 72 letniej głowie! :skolowany:

adzygmunt - Sro Sty 15, 2014 4:15 pm

MIRO napisz na zdjęciu, które mnie bardzo interesuje parę wskazań np Ojcowska!
A ten duży budynek centralnie stojący obok czworoboku budynków to jest?

Miro - Sro Sty 15, 2014 6:32 pm

adzygmunt napisał/a:
MIRO napisz na zdjęciu, które mnie bardzo interesuje parę wskazań np Ojcowska!
A ten duży budynek centralnie stojący obok czworoboku budynków to jest?


Odpowiadam na drugą część pytania cytatem ze wspomianego albumu.


Cytat:
Po prawej stronie budynków widać, cofnięty w głąb działki, gmach zakładu dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo ( Krüppelkinder-Heim). Budowę zakładu rozpoczęto w 19233 r., a prace zakończono w 1927 r. Należał do Towarzystwa Opieki nad Niepełnosprawnymi Dziećmi w Prusach Zachdnich (Westpreußischer Krüppelfürsorge-Verein.


Miro

Krzysztof - Sob Sty 18, 2014 9:36 am

adzygmunt napisał/a:
parę wskazań np Ojcowska!

adzygmunt - Sob Sty 18, 2014 10:37 am

Na tym zdjęciu nie widać Ojcowskiej?
Brukowa była budowana w okolicy 1928 roku Znalazłem gazety uszczelniające framugę okna i jako podkład pod tapetami z tą datą.
Ojcowską budowano w 1929 -30 r.
Wniosek czy prawidłowy? zdjęcie jest z początku 1929 roku!

Krzysztof - Sob Sty 18, 2014 10:49 am

Brukowa już jest.
Jeszcze żadnych prac przy Ojcowskiej nie rozpoczęto.

adzygmunt - Sob Sty 18, 2014 4:01 pm

I jesteśmy... "w domu"!
Miro - Nie Sty 19, 2014 5:32 pm

Zdjęcie z albumu "Był sobie Gdańsk",
podpisane, "Ogrodowa restauracja na Siedlcach"!
Może spróbujmy ustalić jak lokal przedstawia ta fotografia.

Miro

Miro - Pon Sty 27, 2014 8:03 pm

Bardzo interesującey obraz olejny Simeon Forst "Widok oblężonego Gdańska 1807 r."
Muzeum Wersal.
Na moje oko w środkowej części to Dolina Siedlecka.
Co widzimy na tym obrazie.

Miro

Krzysztof - Pon Sty 27, 2014 9:02 pm

Ciekawostka :hmmmm:
Ale malarz nie za bardzo rozpoznał topografię okolic Gdańska. Dysponując mapą i z pewnością panoramą miasta próbował stworzyć panoramę okolicy. W kilku miejscach popełnił duże błędy.
Miro napisał/a:
Na moje oko w środkowej części to Dolina Siedlecka.

Generalnie tak, oraz po lewej stronie Zigankenberg - tu wcale nie wygląda na wysoczyznę, a po prawej Chełm, ale droga w stronę Ujeściska wpada do jakiejś rozpadliny.
Kanał Raduni skierował do Motławy zamiast do miasta.

Zbych - Pon Sty 27, 2014 11:13 pm

Krzysztof napisał/a:
... po lewej stronie Zigankenberg - tu wcale nie wygląda na wysoczyznę ...
Wygląda wręcz na kotlinę.
grzechuu - Wto Sty 28, 2014 3:26 am

A ja miałem to wkleić od kilku dni, ale się namyślałem z opisem - czy na pierwszym planie jest to, co ja przypuszczam? ;)
Bartosz B. - Sro Sty 29, 2014 12:11 pm

A ten staw prawie na pierwszym planie to gdzie umiejscawiamy?
adzygmunt - Sro Sty 29, 2014 12:38 pm

Jak zwykle mam wątpliwości.
Ta rzeka to Radunia? czy Struga? chociaż Struga to był raczej strumyk!
Podstawowym dla mnie pytaniem jest: co to są za budynki w środku planu na dole?

Krzysztof - Sro Sty 29, 2014 2:22 pm

Bartosz B. napisał/a:
A ten staw prawie na pierwszym planie to gdzie umiejscawiamy?

Dolina potoku Siedlickiego dość dobrze jest przedstawiona.
Od fortyfikacji Nowych Ogrodów widać zwartą zabudowę Siedlic, po małej przerwie kilka domów w Emaus (tu odchodzą na obie strony drogi), dalej 3 domy Krzyżowników, a ten staw to Zabornia.
To wijące się wzdłuż to raczej droga, bo namalowane obok stawu. Ale może celowo artysta namalował to dwuznacznie, bo nie był pewien czy ta linia na planie który mu dano za wzór przedstawia drogę, strumień, czy rzekę (podejrzewam, że malował to gdzieś we Francji).
Pierwszy plan to oczywiście "imaginacja artystyczna" - zabudowania, zaprzęgi, jezdni i piechurzy.

Miro - Sro Sty 29, 2014 4:39 pm

Krzysztof napisał/a:
(podejrzewam, że malował to gdzieś we Francji).


Obraz ten został namalowany w 1842 roku.

Miro

Bartosz B. - Czw Sty 30, 2014 11:45 am

Krzysztof napisał/a:
Dolina potoku Siedlickiego dość dobrze jest przedstawiona.
Od fortyfikacji Nowych Ogrodów widać zwartą zabudowę Siedlic, po małej przerwie kilka domów w Emaus (tu odchodzą na obie strony drogi),


Powiedzmy. Łostowicka jest bardziej równoległa niż prostopadłą do Kartuskiej.

Krzysztof napisał/a:
dalej 3 domy Krzyżowników, a ten staw to Zabornia.


Czyli staw przy Kartuskiej w Pieklisku (Hölle), czy we właściwej Zaborni (Christinenhof) przy Myśliwskiej? Bo z ukłądu terenu i odległości od Kartuskiej wygląda, że ten drugi.

A te okazałe budynki na pierwszym planie? Może jeden to już Nynkowy?

Krzysztof - Czw Sty 30, 2014 1:29 pm

Ty się nie zastanawiaj nad topografią przedstawioną na tym obrazie. Doceń kunszt malarski. :biedactwo:
Topografię warto analizować na mapie którą "uartystyczniał" malarz.
Wydaje mi się, że znalazłem tą mapę. To "PLAN du Siege de DANZIG (...) Avril 1807", której kopię dołączono kiedyś do Gazety Wyborczej.
Na obrazie uwypuklone są te same elementy co na tym planie. A i błędy też się powtarzają. Na przykład zlanie się w jedną dolinę Doliny Królewskiej i Jaśkowej Doliny.
Zaznaczyłem jaki fragment artysta odwzorował na obrazie.
Domy na pierwszym planie to Migowo i Piecki.

adzygmunt - Czw Sty 30, 2014 1:52 pm

http://www.google.pl/url?...RwDetW-AVHRonMg
I to by było na tyle?

grzechuu - Czw Sty 30, 2014 3:08 pm

Tak, ja wiem, że to "wizja malarska", ale Piecki pasują bardzo :)

Pasuje też temat roku 1807, bo jak wiadomo - o dworze w Pieckach:
Cytat:
W 1807 roku miał w nim główną kwaterę dowodzący oblegającymi Gdańsk wojskami Napoleona marszałek François Joseph Lefebvre. Tutaj planowano działania operacyjne, stąd wychodziły rozkazy i listy, krążyli kurierzy, przyjeżdżali i odjeżdżali dowódcy odcinków - wśród nich stojący na czele 4 tysięcy polskich legionistów gen. Ignacy Giełgud. http://morena.mojeosiedle...trona=4&h&spi=2

Miro - Pią Sty 31, 2014 7:41 pm
Temat postu: "Cafe Derra"
„Cafe Dera”- temat ten przewija się w kilku innych wątkach, najczęściej prezentowane są zdjęcia i pocztówki tego lokalu.
Jednak „Cafe Derra” to Siedlce i tutaj spróbuje przedstawić historię tego znanego przedwojennego gdańskiego lokalu na podstawie informacji, które udało mi się zebrać.

Miro

Cytat:
„Cafe Derra“ - Ein Schidlitzer Saal- und Gartenrestaurant

Pierwsza wzmianka o lokalu przy Karthäser Strasse 22/24 pochodzi z 1895 r. z wyciągu rejestru gruntów. Gartenlokal należał do restauratorów Saalbach i Schultz.W dniu 10.03.1910 r. przejął Josef Derra wraz z żoną „Cafe Moldenhauer” zmieniając jej nazwe na „Cafe Derra”. Całość lokalu składała się z następujących pomieszczeń: Gaststätte, Kaffeesaal, Bilardzimmer, duży ogród z dorodnymi drzewami , dwie werandy i Musikpavilon. Dodatkowo jeszcze znajdował sie tam plac zabaw dla dzieci i młodzieży. Josef Derra rozbudował swój lokal tak, że w powiekszonej sali głównej mogło pomieścić się 500 gości, dodatkowo w ogrodzie pośród drzew i w letnich altankach miejsca było dla 1000 osób.
„Cafe Derra” proponowała swoim gościom zabawy karnawałowe, letnie nocne bale, popołudniowe zabawy dla dzieci, jesienią Weinfeste, koncerty na świeżym powietrzu, w soboty i niedziele zabawy taneczne, Weihnachfeiern dla dzieci i dorosłych i na koniec roku oczywiście wielki bal sylwestrowy. Nie można zapomieć o wiosennych majowych wieczorkach tanecznych „Tanz in den Mai“. Przed pierwszą wojną światową w lokalu Josefa Derra odbywała się rekrutacja młodych męszczyzn do armii cesarskiej. W pierwszych miesiącach wojny „Cafe Derra” udostępniła swoje pomieszczenia do dyspozycji rannych i chorych żołnierzy. Hilfslazarett pełnił swoją funkcję do końca wojny. Pomieszczenia „Cafe Derra” widziały nie tylko radość i zabawę. Przez długi czas gościła tam troska, rozpacz matek, ból rannych młodych żołnierzy , niejednokrotnie śmierć. Po zakończeniu wojny cały obiekt został gruntownie wyremontowany i przebudowany, dostosowany ponownie do potrzeb gości tak popularnego wśród Gdańszczan lokalu. Z usług pomieszczeń „Cafe Derra”. korzystały m.in. Turn-Sportklub DT, Verein der Zollbeamten. W 1922 r. zmarł Josef Derra, dalsza działalność lokalu prowadzona była nadal przez jego żonę. Dziesięć lat później najstarszy syn Horst Derra zastąpił matkę i przejął lokal.
„Cafe Derra” poza czysto gostronomiczno-rozrywkową działalnością proponowała również okazionalnie wystawy psów, królików, gołebi, kotów. Dużą popularnością cieszyły się wystawy połączone z sprzedażą wyposażenia ogrodowego, od drobnych narzędzi po piękne altany ogrodowe. Miały tam miejsce również walki bokserskie. Pod koniec lat 20-tych na scenie „Cafe Derra”. wystawiona została sztuka teatralna „Annchen von Tharau “. Bogata działalność lokalu została zachwiana w latach 30-tych, kiedy to coraz wiekszą siłą polityczną w Gdańsku stała się NSDAP. „Cafe Derra” została w dużym stopniu przejęta jako lokal gdzie odbywały się spotkania i wiece NSDAP na której czele stanął 29 letni Albert Forster. Takim przykładowym wiecem propagandowym, do którego przwiązywano dużą wagę był „Tag der alten Kämpfer”. W latach 30-tych powstała w Gdańsku organizacja o nazwie „Arbeitsdinst”, która w pomieszczeniach „Cafe Derra” corocznie świętowała dzień swojego powstania. Pod koniec lat 30 tych rozpoczął się powolny upadek lokalu. Nie był on już tak lubiany i odwiedzany.
W 1939 r. pomieszczenia „Cafe Derra”. zostały przejęte przez wojsko. Gromadzono tam wszelkiego rodzaju zapasy na potrzeby wojny.
W czasie działań wojennych „Cafe Derra” prowadziła normalną działalność tylko przez półtora roku. W 1941 r. ponownie wojsko zajęło do swojej dyspozycji lokal wraz ogrodem i pomieszczeniami gospodarczymi.
Działania wojenne w Gdańsku „Cafe Derra” przetrwała nienaruszona. Po kapitulacji Wermahtu nowi gospodarze Rosjanie wzięli w posiadanie ten obiekt. Powstał tam wielki magazyn wszystkiego co można było zabrać z plądrowanych a następnie podpalanych domów.
Rosjanie magazynowali tam meble, maszyny do szycia, zegary, dywany, obrazy.
Wszystko co zostało tam zgromadzone zostało zapakowane i przgotowane do transportu przez niemieckie kobiety.
Ostatni rozdział w historii „Cafe Derra”.
Należy tutaj wspomieć, że Anglicy w zajętej przez siebie strefie zatrzymali Alberta Forstera, którego przetransportowali do Gdańska. W pomieszczeniach „Cafe Derra” przeprowadzone zostały czynności wstępne do otwarcia postępowania sądowego przeciwko niemu.
Według innych dokumentów proces Forstera w całości odbył się w Sporthale w budynku dzisiejszej opery w Gdańsku Wrzeszczu.
Pół wieku istnienia tego tak popularnego lokalu, jasne i ciemne punkty, burzliwe przejścia ściśle połączone z historią i dramatem Gdańska i ludzi, którzy ten lokal odwiedzali.


adzygmunt - Pią Sty 31, 2014 10:15 pm

Uzupełnię historię Cafe Derra, w której brałem udział W latach 1968 -1973 szkoliłem w tej sali młodych adeptów koszykówki. Hala była udostępniana przez klub GKS Wybrzeże dla młodzieży SP 68 sąsiadującej z nią.
Tego zdjęcia nigdy nie widziałem!

Miro - Nie Lut 09, 2014 3:17 pm

Ogłoszenie z "Gazety Gdańskiej" z 1919 roku nr 148.

Miro

EwkaW - Nie Lut 09, 2014 6:19 pm

Na miejscu Szanownej Klienteli pobiegłabym natychmiast :wink: z centryfugą pod pachą w reakcji na to urocze ogłoszenie :huuurra: .
To se już ne wrati :hmm: :dziadek:

Rysio - Pon Lut 10, 2014 11:26 pm

EwkaW napisał/a:
Na miejscu Szanownej Klienteli pobiegłabym natychmiast :wink: z centryfugą pod pachą w reakcji na to urocze ogłoszenie :huuurra: .
To se już ne wrati :hmm: :dziadek:

Z powodu ...braku centryfugi? :roll:

EwkaW - Sro Lut 12, 2014 12:38 am

Rysio napisał/a:
Z powodu ...braku centryfugi? :roll:

Też :hihi:
Ale bardziej mi żal tych słownych zawijasów, choć osobiście doświadczyłam ich tylko w formie mówionej :hmm:
Powojenny język gazet i ogłoszeń był raczej siermiężny, tak jak i nasze codzienne życie :II

Rysio - Sro Lut 12, 2014 7:07 pm

EwkaW napisał/a:
Rysio napisał/a:
Z powodu ...braku centryfugi? :roll:

Też :hihi:
Ale bardziej mi żal tych słownych zawijasów, choć osobiście doświadczyłam ich tylko w formie mówionej :hmm:
Powojenny język gazet i ogłoszeń był raczej siermiężny, tak jak i nasze codzienne życie :II

Tak mi tego brak. Na poczcie, u krawca zwracano się do rodzica: pani, pana godność ?. Czasy siermiężne,ale zaczęła się era planu, ilość, tony, metry ponad wszystko. Dzisiaj zalew chamstwa. Zapisałem sobie fragment wywiadu z J. Englertem o utyskiwaniu, pluciu polskim na swój kraj:
" Ojczyzna oznacza "to, co ja mam". Dość plebejskie pojęcie. Dla chłopa ziemia, czyli ojcowizna, była jego ojczyzną, ale już u sąsiada nie było ojczyzny.
W Polsce nie było dżentelmenów, byli panowie. Obowiązywał prosty podział na pana i chama. Jeśli pani woli, to ja jestem pan. Zagłoba mówił, że chama trzeba bić po pysku, nie zsiadając z konia. Kłopot polega na tym, że w tej chwili cham siedzi na koniu. Dlatego mam pewien problem z definicją słowa "dżentelmen".
Może poza tematem, ale smuto mi z tym obrazem powszechnego chama. A było tak pięknie :)

adzygmunt - Sro Lut 12, 2014 10:26 pm

http://www.google.pl/url?...UA9EwdX-e3cw1Cw
Kto u kogo praktykował? majster W H Rose z Sidlic u Tuwima, czy Tuwim u majstra?

EwkaW - Sro Lut 12, 2014 11:00 pm

Rysio napisał/a:
A było tak pięknie :)

Teraz też w wielu aspektach jest pięknie, tyle że inaczej.
Nasi rodzice z rozrzewnieniem wspominali czasy przedwojenne, my też chętnie wracamy do lat młodości. Taka jest naturalna kolej rzeczy :hmm:
Cieszmy się, że nam głowy funkcjonują i mamy dostęp do ogromnej kopalni informacji i wiedzy jaką jest internet, nie mówiąc o kontaktach
To dopiero jest piękne :huuurra:
Pozdrawiam :D

Miro - Pią Lut 21, 2014 8:18 am
Temat postu: "Cafe Derra"
Gazeta Gdańska w nr 284 z 12.12.1928 r.
informuje o pożarze w kawiarni "Cafe Derra"

Miro

Miro - Sob Mar 15, 2014 9:14 pm
Temat postu: Strajk artystów w kabarecie Derry
Gazeta Gdańska z 1936 nr 68 donosiła o strajku artystów w kabarecie Derry.

Miro

Miro - Pią Mar 21, 2014 12:50 pm
Temat postu: "Cafe Derra"
Z budynku byłej "Cafe Derra" została tylko ściana frontowa.
Rozbiórka na całego.

Miro

Miro - Wto Kwi 01, 2014 8:45 am
Temat postu: Alte i Neue Sorge
Alte i Neue Sorge

Alte Sorge
Nazwa ulicy Alte Sorge, która była w tym czasie tylko drogą dla pieszych z małymi domami położona na zboczu powstała stąd,
że mieszkańcy przwidiwali, że kiedyś ich domostwa obsuną się na dół.
SORGE (zmartwienie,kłopot, troska.)

Neue Sorge
Ulica powstała później, została zbudowana poniżej Alte Sorge i dokładnie tak jak mieszkańcy Alte Sorge matwili się,
że kiedyś na nich głowy spadną domy ulicy Alte Sorge.
Mieszkańcy obu ulice mieli więc kłopot z którym musieli żyć, ale żadno nieszczęście się nie przytrafiło.
Po wojnie ulica Alte Sorge została nazwana Kłopot a Neue Sorge, Pobiedzisko.

Miro

Miro - Wto Kwi 01, 2014 8:49 am

Pomyliłem posty.

Miro

Rysio - Wto Kwi 01, 2014 10:32 pm

Miro napisał/a:
Pomyliłem posty.

Miro

Absolutnie nieszkodliwie. Czekamy na opowieść o ul. Ambaras, Chochlik :roll:

Miro - Pią Kwi 04, 2014 9:04 am
Temat postu: Brama Siedlecka
Brama Siedlecka, początek Siedlec z niską zabudową.

Miro

Rysio - Nie Kwi 06, 2014 2:01 pm

Fantastyczne zdjęcie. :== Nie potrafiłem jej sobie wyobrazić. A to tak niedawno.
adzygmunt - Nie Kwi 06, 2014 3:03 pm

Do niedawna stały te drewniane domy po lewej patrząc na Gdańsk. Pamiętam małe warsztaciki jakie w nich były. W jednym z nich dorobił mi Pan Majster nakręcaną końcówkę na gwint wentyla samochodowego z z drugiej na gwint od igły do pompowania piłek, Dwa w jednym. Mam ją do dzisiaj, jako pamiątkę sentymentalną! Stale musiałem duże ilości ich pompować. specjalnie do tego celu kupiliśmy sprężarkę.
Potem coś się "samo "spaliło! Czy jeszcze coś z nich zostało? Wydaje się, że trzy lata temu chyba jeden stał!

Miro - Czw Kwi 17, 2014 1:43 pm
Temat postu: Straßenbahn Schidlitz
Jeszcze nie numer ale szyld z napisen dokąd
tramwaj kursuje.
Zdjęcie zrobione na Targu Węglowym.

Miro

pumeks - Czw Kwi 17, 2014 1:44 pm

Bo numery wprowadzono dopiero w 1914 r.
adzygmunt - Pon Maj 12, 2014 10:23 pm
Temat postu: Ks Cymanowski
Dieter prosi mnie bym wkleił na forum informację o księdzu Cymanowskim. Robię to, ale zdjęcie wycinka z gazety jakiej i z jakiego dnia? nie wiem. Wycinek jest bardzo zniszczony zębem czasu. Przepraszam!
Miro - Wto Cze 17, 2014 8:59 am
Temat postu: D-Zug Damaschkeweg
Potocznie zwany D-Zug Damaschkeweg (Ojcowska)
i powiekszone dwa fragmenty,

Kleine i Große Molde (Wyczółkowskiego, Skarpowa).

Miro

block16 - Wto Lip 29, 2014 8:01 pm

Miro napisał/a:
Z albumu " Gdańsk na fotografii lotniczej z okresu międzywojennego",
panorama Siedlec w całości.

Miro

jestem nowy Miro wstawił zdjęcie panoramy Siedlec w całości, interesuje mnie czy ktoś wie coś na temat budynku który został wybudowany na terenie starego cmentarza Św. Barbary między ulicami Zakopiańska oraz Powstańców Warszawskich, ponoć jest z roku 1935. nie mogę znaleźć żadnych zdjęć

dziękuję za pomoc :)

na zdjęciu zaznaczyłem prawdopodobnie budynek o który mi chodzi, Zakopiańska 8

Miro - Sro Wrz 10, 2014 3:51 pm

Zdjęcie z gazety z 1929 roku.
Jak sądze przedstawia prawie ukończone domy przy ul.Kartuskiej
na wysokości ul. Wesołej.

Miro

justine2 - Sro Wrz 10, 2014 7:08 pm

Obejrzałam uważnie współczesne zdjęcia narożnego budynku przy Wesołej, który - wydaje mi się - jednak trochę różni się od tego z Twojego zdjęcia, Miro. Przede wszystkim chodzi o wystające poza obrys głównej bryły budynku balkony, gdy na Twojej fotografii widać wyraźnie lodżie. Inny jest też układ - liczba, szerokość środkowych okien, no chyba, że to wszystko powojenne zmiany - modernizacje? Zabawne, że na street view Google w ujęciu z Kartuskiej widać zakład pogrzebowy Kalia, a wjeżdżając w Wesołą - poprzedniego najemcę lokalu użytkowego na parterze - sklepik spożywczy "U Romana".
Miro - Pon Wrz 22, 2014 9:18 am
Temat postu: Kawiarnia i restauracja Steppuhn
Kawiarnia i restauracja „Steppuhn” nazywana też „Bürgergarten“ 1929 rok.
Znany i popularny w całym mieście lokal, miejsce spotkań socjaldemokrarów, związkowców i wielu innch gdańskich organizacji zostanie rozebrany.
Miasto Gdańsk sprzedało działkę, na której znajdowa się lokal Seppuhna. W miejscu tym powstanie nowoczesne osiedle mieszkaniowe.
Kiedy robiono to zdjęcie dni tego obiektu były już policzone.

Miro

Miro - Wto Wrz 23, 2014 8:50 am
Temat postu: Albert Falk
Na miejscu gdzie znajdował się lokal „Steppuhn”, jak również gdzie było wiele ogródków działkowych
firma Alberta Falka rozpoczęła prace przy budowie osiedla mieszkaniowego Falkhof (Tarasy).

Miro

Miro - Sro Wrz 24, 2014 2:24 pm

Tak wyglądał front (długość 120 metrów)
osiedla „Falkhof” od strony dzisiejszej ul. Kartuskiej

Miro

Miro - Pią Wrz 26, 2014 6:44 pm

Osiedle „Falkhof” widziane od strony Weinbergstraße.

Miro

Miro - Pią Lis 28, 2014 9:12 am
Temat postu: "Am Falkhof"
Na osiedlu „Falkhof” w prawym skrzydle otwarty został lokal
o nazwie "Am Falkhof".

Miro

eno - Pon Gru 01, 2014 5:17 pm
Temat postu: Kawiarnia "Sansouci"
Miro, super materiały:) Dorzucam reklamy, chyba nie było. Kawiarnia "Sansouci" przy ul. Kartuskiej 32, ogłoszenia z lat 1924 i 1925. [Pomorska Biblioteka Cyfrowa].
justine2 - Pon Gru 08, 2014 11:08 pm

Przypadkowo odkryłam poważny błąd przewodnika - pana Aleksandra Masłowskiego, który w dość autorytatywny sposób zasugerował podczas prowadzonego przez siebie spaceru latem 2013 roku, że Karczma Emaus mieściła się w budynku Domu Młynarza (kompleksu młyna). To znaczy na wysepce między rozwidloną Kartuską i Nowolipie. Niestety, ale nie ma racji.

Dokładnie na tym amatorskim nagraniu jest o tym mowa:

https://www.youtube.com/w...ae0wjd_sK324Pyg

Budynek z kolorowanej litografii, który rzekomo miał być Domem Młynarza, to zupełnie inny dom:

http://ii.forum.mojeosied...c_franc_242.jpg - tu widziany od południa. Stał on na wschód od kościoła Franciszka.

Miro - Wto Gru 09, 2014 8:48 am
Temat postu: DANZIGER BÜRGERGARTEN
Do kupienia DANZIGER BÜRGERGARTEN.

ebay..

Miro

adzygmunt - Wto Gru 09, 2014 12:25 pm
Temat postu: Kogutek
A tymczasem znika ślad po jednym z najstarszych zajazdów, oberż, piwiarni, niepotrzebne skreślić :II
pumeks - Wto Gru 09, 2014 2:16 pm

Wydawało mi się że zniknął już kilka lat temu :II
Tzn. mam nadzieję że "ktoś" go zdemontował i przeniósł w jakieś godne miejsce, kiedy domek oklejano styropianem :???:

adzygmunt - Wto Gru 09, 2014 2:41 pm

Może i tak jest bo zdjęcie zrobione jest w 2011 r.
Nie mam możliwości sprawdzenia bieżącego. Mieszkam 650 km od Gdańska

Krzysztof - Wto Gru 09, 2014 7:10 pm

justine2 napisał/a:
Budynek z kolorowanej litografii, który rzekomo miał być Domem Młynarza, to zupełnie inny dom:
http://ii.forum.mojeosied...c_franc_242.jpg - tu widziany od południa. Stał on na wschód od kościoła Franciszka.

:zgooda: Dowodem na to, że stał po wschodniej stronie kościoła są widoczne szyny tramwajowe i na twoim zdjęciu i na litografii.

m@rek - Sob Sty 10, 2015 5:40 pm

Miro napisał/a:
Całkiem nowo zdobyta panorama Siedlec.
Ponad ulicą Karthäuserstrasse u góry Nonnenacker ( Winiewskiego)
dalej Zigankenberg w kierunku Pietzkendorf.

Miro


Od razu proszę o wybaczenie za "archeologię". Po długich poszukiwaniach doszukałem się zdjęcia ul. Paska! To ta po prawej stronie zdjęcia!
Szuka dalej, może jeszcze coś znajdę :wink:

adzygmunt - Nie Sty 11, 2015 6:16 pm

Jana Chryzostoma Paska? Tylko czy to ta sama?
Mapy w Google pokazują ulicę poprzeczną do Kartuskiej naprzeciw dawnego posterunku milicji! obok szkoły podst nr 68.

m@rek - Nie Sty 11, 2015 9:06 pm

No oczywiście! SP68 to hmmm...moja szkoła. Wcześniej, dopóki jej nie zbudowali, to I i II klasę SP uczęszczałem na Skarpowej do SP 58. do "nowej" poszedłem od III klasy.
Aha! J. CH. Paska to dokładnie ta, która łączy Zakopiańską z Kartuską. Na zdjęciu widoczny jest jedynie jej kawałeczek, bo przysłania ją biały budynek. Być może właśnie w nim mieścił się posterunek MO. Ja tylko wiem, że mieszkała tam moja koleżanka z klasy a jej ojciec był krawcem.

yama37 - Wto Sty 13, 2015 1:22 pm

Komisariat Milicji mieścił się w budynku, który stoi przy przystanku w kierunku Centrum Gdańska
m@rek - Wto Sty 13, 2015 1:41 pm

Moja świadomość zaczyna się w wieku pięciu, sześciu lat. Czyli tak gdzieś w okolicach 1960 roku. Wtedy już komisariatu chyba nie było. :roll:
Romek52 - Sob Sty 17, 2015 6:34 pm

Od 2011 do 2015 nic się nie zmieniło,jest jak było. Nikt kogutka nie naprawił :%
Dobrze że jeszcze jest :roll:

fotografior - Sob Sty 17, 2015 8:44 pm

Wiadomo kogucik drobi, Pan miecio kradnie :D
pumeks - Sob Sty 17, 2015 10:08 pm

Romek52 napisał/a:
Od 2011 do 2015 nic się nie zmieniło,jest jak było. Nikt kogutka nie naprawił :%
Dobrze że jeszcze jest :roll:

Ufff. Znaczy, że niepotrzebnie posądzałem ludzi o zamach na koguta :oops: . Cieszę, że ma się dobrze :huuurra:

m@rek - Nie Sty 18, 2015 2:23 pm

A mnie cały czas zastanawia, gdzie stał kościół ewangelicki? Z zamieszczonych na forum zdjęć i mapek wynika, że...? I tu właśnie problem.na tym planie wyraźnie widać, że stoi przed "krzywym łokciem" (patrząc z Emaus w kierunku Siedlec). Na zdjęciach Emaus wygląda, że stoi za nim. Już zgłupiałem :hmm: Oświeci mnie ktoś?
Z planu wynika, że stał gdzieś w okolicy skrzyżowania ul. ul. Kościelnej i Unterstrasse/Szara.

adzygmunt - Nie Sty 18, 2015 4:34 pm

Ja byłem w gruzach kościoła w latach około 1950 W zasadzie dla mnie, nie patrząc na mapę, ale mówiąc z głowy, czyli z niczego, był przyległy do obecnej sali gimnastycznej VIII LO, przedszkola sióstr - czy jest ono jeszcze? To gdzieś w tym miejscu! :dziadek:
Miro - Nie Sty 18, 2015 4:51 pm
Temat postu: Cafe Friedrichshain
Konzert-Haus, Cafe Friedrichshain około 1918 roku.

Miro

Miro - Sro Mar 04, 2015 6:08 pm

Coś tak na Siedlcach cicho, żeby temat trochę ruszyć wstawię
zdjęcia pokazujące to co pozostało po słynnej "Cafe Derra".

Miro

Miro - Czw Kwi 16, 2015 12:31 pm

Aukcyjna pocztówka ebay.
Siedlce 1902 r.

Miro

Krzysztof - Czw Kwi 16, 2015 2:05 pm

Szkoda, że tak mizerna czytelność (zwłaszcza lewego widoku) :hmmmm:
Miro - Czw Kwi 16, 2015 2:38 pm

Trochę większe....

Miro

adzygmunt - Sob Kwi 18, 2015 8:54 am

Cafe Friedrichshain Gdzie to było, jaka ulica?
Adamdownunder - Sob Kwi 18, 2015 11:24 am

Schidlitz Karthäuser Straße 120; dzisiejsza Kartuska - Siedlce :wink:
adzygmunt - Sob Kwi 18, 2015 1:09 pm

Dziękuję za info. Czy dzisiejsza numeracja ulicy jest korelująca do przedwojennej?
Może jest gdzieś do odszukania foto Kartuskiej z tamtego czasu?

Krzysztof - Sob Kwi 18, 2015 1:36 pm

Sprawdziłem na mapie z 33 r. Numeracja wtedy była "okrężna". Nr 1 po prawej stronie na początku i rosły do Emaus, a wracały lewą stroną. Czytelne numeru 99 i 102 przy Krzywym Łokciu. Potem dość długo nic i 126, albo nawet 120. Na rogu Sowiej 13(?).
Miro - Czw Kwi 23, 2015 5:13 pm
Temat postu: Brama Nowych Ogrodów.
Brama Nowych Ogrodów.

Miro

EwkaW - Czw Kwi 23, 2015 6:18 pm

Nooo, to jest dla mnie rewelacja :==
Szkoda, że dosyć niewyraźne, ale i tak widać o co biega :wink:

eno - Pią Maj 08, 2015 8:28 pm

Miro napisał/a:
Aukcyjna pocztówka ebay.
Siedlce 1902 r.

Miro


Ciekawa pocztówka. Czy na drugim zdjęciu może być widoczna ul. Zakopiańska powyżej Winnickiej i Tarasów, czyli prawdopodobne tereny dawnych winnic? Czy w ogóle wiadomo, w którym dokładnie miejscu znajdowały się winnice? Bardzo proszę o powiększenie:) Pozdrawiam!

Miro - Sob Maj 09, 2015 1:15 pm

Prawe zdjęcie omawianej pocztówki.

Miro

Miro - Pią Maj 22, 2015 6:30 pm
Temat postu: Ludolf - König - Weg
Nowe domy przy Ludolf-König-Weg ( Legnicka ) 1928 rok.

Miro

Miro - Sro Lip 01, 2015 5:16 pm
Temat postu: Ludolf-König-Weg
Jeszcze jedno zdjęcie Ludolf-König-Weg ( Legnicka ),
Podobnie jak poprzednie zdjęcie z około 1928 roku.

Miro

Mirekaszub - Czw Sie 13, 2015 10:17 am

Nie wiem czy ten widok już był prezentowany ale jeżeli nawet tak to warto sobie przypomnieć ówczesna zabudowę.
Mirekaszub - Czw Sie 13, 2015 10:27 am

Uprzedzam uwagi :( To nie Siedlce a Orunia :)
Inga - Czw Sie 13, 2015 7:56 pm

Mój szydlicki mlecznik (a w zasadzie mleczniczek, 7 cm wysokości w najwyższym miejscu) z Cafe Grabow :)
Adamdownunder - Czw Sie 13, 2015 11:51 pm

Bardzo Ładny ten mlecznik tylko szkoda że mu ucho się urwało. :bieedny: ale :ok:
Miro - Pon Sie 17, 2015 8:32 am
Temat postu: ul. Malczewskiego 40
Kamienica przy ul. Malczewskiego 40, rok budowy 1903.

Miro

johan - Pon Sie 17, 2015 6:27 pm

Mała poprawka,Malczewskiego 80.Dokładniej róg Mqalczewskiego i Pobiedzisko.
Miro - Sro Sie 19, 2015 4:36 pm
Temat postu: Heilandskirche
"Heilandskirche Schidlitz"
Rysunek Walter Rohloff.

Miro

Miro - Czw Sie 27, 2015 3:52 pm
Temat postu: ul.Tarasy ( Falkhof)
Na Sedlcach z roku na rok coraz mniej obiektów, które przypominają „stare” Schidlitz.
Padł również kompleks bloków przy ul.Tarasy ( Falkhof), no może nie tak dosłownie.
Domy otrzymały nową elewację. Chyba jak wszędzie styropian i dekoracyjna cegiełka okryła stare mury.
Zdjęcia zrobiłem w połowie lipca 2015.

Miro

Dostojny Wieśniak - Pią Sie 28, 2015 12:03 am

Jaki piekny klinkier. Zgroza. :evil:
justine2 - Nie Wrz 06, 2015 10:10 pm

Czy ta niesamowita widokówka z kościołem Franciszka w tle była już prezentowana? Kartuska
djjack - Sro Wrz 09, 2015 8:22 am
Temat postu: Die Alte Volksschule in Danzig-Schidlitz


Artykuł z 1960.

justine2 - Sro Wrz 09, 2015 9:26 pm
Temat postu: Re: Die Alte Volksschule in Danzig-Schidlitz
djjack napisał/a:
Obrazek

Artykuł z 1960.


http://www.gdansk-siedlce...pic.php?t=38692 Ten budynek stał tam, gdzie dziś jest boisko VIII LO.

justine2 - Sro Paź 07, 2015 7:24 pm

Czwartoklasiści w roku szkolnym 1953 / 54 pozują obok budynku Szkoły Podstawowej nr 12 (współcześnie parterowy barak należący do VIII LO). Może Dieter kogoś rozpoznaje? Zdjęcie zaczerpnięte z portalu dlasiedlec.pl, pochodzi ze zbiorów Haliny Wendy.

http://dlasiedlec.pl/wp/w...-SP12-1953r.jpg

Dieter - Nie Paź 25, 2015 11:16 pm

justine2 napisał/a:
Czwartoklasiści w roku szkolnym 1953 / 54 pozują obok budynku Szkoły Podstawowej nr 12 (współcześnie parterowy barak należący do VIII LO). Może Dieter kogoś rozpoznaje?
http://dlasiedlec.pl/wp/w...-SP12-1953r.jpg

Nie, niestety. Urodzeni 1933-39 to bym moze znal. :???:
Ja w tym czasie juz chodzilem do Conradinum.

Dieter - Pon Paź 26, 2015 8:29 pm
Temat postu: Re: Die Alte Volksschule in Danzig-Schidlitz
djjack napisał/a:
Artykuł z 1960.

Ja mam trzy swiadectwa z drugiej klasy (polroczne, roczne i udzial w religii) "Volksschule Jungen in Danzig - Schidlitz" podpisane (stemplem) pana Rektora Schrödera. :zgooda:

Miro - Czw Sty 14, 2016 3:14 pm

Na stronie 27 tematu Siedlce przedstawiłem historię Caffe Derra. Wpomiałem tam, że w lokalu tym przed I wojną światową odbywała sie rekrutacja poborowych do wojska.
Poniżej dokument, wezwanie do stawienia sie na komisję wojskową z 1915 roku.

Miro

Miro - Sro Kwi 27, 2016 12:45 pm

Powojenne zdjęcie Wiesława Gruszkowskiego jest dobrym materiałem do porównania co się zmieniło,
a co jeszcze z dawnych Siedlec pozostało.

Miro

adzygmunt - Sob Kwi 30, 2016 8:42 am

Zdjęcia nie kłamią /o ile nie są edytowane/
To jednak jest w dla mnie mało rozpoznawalne. Może dlatego, że fotograf kolorowej fotki nie jest w tym samym miejscu co jego poprzednik?

Miro - Pon Maj 02, 2016 11:05 am

Jak widać z tego ogłoszenia mieliśmy na Siedlcach "Cafe Rosengarten",
tylko ogłoszenie, gdzie, kiedy nie wiadomo.

Miro

justine2 - Pon Maj 02, 2016 1:13 pm

Miro napisał/a:
Jak widać z tego ogłoszenia mieliśmy na Siedlcach "Cafe Rosengarten",
tylko ogłoszenie, gdzie, kiedy nie wiadomo. Miro

Ależ wiadomo gdzie się znajdował ten lokal. Przy Kartuskiej 76 (przed 1934 rokiem - numeracja 115 - 118). To właśnie ten budynek został w 1919 roku przystosowany przez siostry karmelitanki na kaplicę i dom zakonny St. Josef und St. Theresienheim.

justine2 - Pon Maj 23, 2016 5:38 pm

Bardzo zaintrygował mnie herb /symbol na pięknym stemplu pocztowym odbitym w liście z 1877 roku (do kupienia na ebay'u). Postagentur Schidlitz. Czy skrót K, druga literka nieczytelna z przodu oznacza może KP - Königreich Preußen? Rozumiem, że to korona z godła Królestwa Prus, tak?
pumeks - Pon Maj 23, 2016 5:56 pm

Myślę że jesteś na dobrym tropie, K.(öniglich-)P.(reussische) Postagentur = Królewsko-pruska agencja pocztowa.
Miro - Wto Maj 24, 2016 8:47 am

Panorama Gdańska z okolic ul. Zakosy (Am Marienblick), rok 1941.

Miro

adzygmunt - Wto Maj 24, 2016 10:21 am

Mieszkałem od 1945 roku na Brukowej, to sąsiednia ulica. Nie bardzo przypominam sobie tej barierki Czyżby to był koniec Zakosów /wiszący na Skarpową?/ czy też zejście na Wieniawskiego /jeden "zakos" wcześniej/?
m@rek - Wto Maj 24, 2016 10:52 am

Moim zdaniem to zejście na Wieniawskiego. Chodziliśmy z Paska na Suchanino na działkę właśnie tamtędy. Na końcu, przy Brukowej były schodki z taką poręczą.
adzygmunt - Wto Maj 24, 2016 11:18 am

Na Brukowej poręczy nie było
adzygmunt - Wto Maj 24, 2016 11:24 am

Chce wysłać zdjęcie już zmniejszyłem na 114 kb i nie wychodzi - szkoda!
Może tym razem pójdzie 113 kb
Brukowa bez poręczy!

m@rek - Wto Maj 24, 2016 12:07 pm

A widzisz ;) Pomyliłem Brukową z Zakosami :roll:
TomaszK - Czw Cze 23, 2016 11:46 am

Dzień dobry, czy wie ktoś gdzie na Siedlcach mogłabyć rozlewnia J.C. Albrecht?
TomaszK - Sro Cze 29, 2016 9:32 pm

Mam taką porcelankę i chciałbym się dowiedieć czegoś więcej. Może któryś z forumowiczów posiada jakiekolwiek informacje na temat?
Mustafa - Sro Lip 06, 2016 6:04 pm
Temat postu: Zdjęcie Zakosów od Mira
Co do zdjęcia Zakosów wrzuconego przez Mira mała wizja lokalna

Krzysztof - Sob Paź 29, 2016 1:53 pm

Takie ładne zdjęcie. Te tramwaje chyba przed zajezdnią, bo przystanek końcowy był po drugiej stronie ulicy.
https://www.facebook.com/...?type=3&theater

Miro - Czw Mar 09, 2017 2:33 pm

Projekt osiedla "Danziger Heimat".
Domy te znajdują się w kwadracie ulic:
Kartuskiej, Wesołej, Malczewskiego, Jasnej.

Miro

adzygmunt - Czw Mar 09, 2017 3:53 pm

Front tej formacji budynków to obecna Kartuska /krótszy bok/?
pumeks - Czw Mar 09, 2017 4:00 pm

Tak, ten wysoki blok z prawej to Kartuska 12/14/16/18. Całe osiedle istnieje do dziś, stosunkowo nieznacznie przekształcone (trochę nadbudowanych poddaszy).
m@rek - Czw Mar 09, 2017 4:54 pm

No i tych balkonów z lewej strony (od Wesołej) nie ma.
Miro - Pią Mar 10, 2017 11:40 am

m@rek napisał/a:
No i tych balkonów z lewej strony (od Wesołej) nie ma.

Tych balkonów nigdy nie było. Na stronie 5 tego tematu znajduje się zdjęcie tego narożnika bez balkonów. Widać projekt został trochę skorygowany.

Miro

Miro - Czw Kwi 27, 2017 1:44 pm

Ludolf-König-Weg (Legnicka) 1928 rok.

Miro

Miro - Sro Maj 31, 2017 11:38 am

Informacja o otwarciu nowej restauracji „Zur Weinberg“ Weinbergstraße 27.

Miro

Dieter - Sro Maj 31, 2017 6:46 pm

Miro napisał/a:
Informacja o otwarciu nowej restauracji „Zum Weinberg“ Weinbergstraße 27.

To jest ul. Zakopianska.
Oni zachecali tym, ze maja "Volkspreise", czyli taniocha.
Miro, gratuluje za 1.800 posty. :zgooda: :==

eno - Pią Cze 02, 2017 11:20 am

Witam! Czy ktoś się orientuje, w którym dokładnie miejscu była ta restauracja, tzn gdzie znajdował się nr 27?
Dieter - Pią Cze 02, 2017 11:44 am

eno napisał/a:
Witam! Czy ktoś się orientuje, w którym dokładnie miejscu była ta restauracja, tzn gdzie znajdował się nr 27?

Numery domow nie zmieniono.
Wiec nr. 27 byl/jest od miasta po lewej stronie Zakopianskiej na wysokosci ul. Zagrodowej. :dziadek:

eno - Nie Cze 04, 2017 3:37 pm

Dzięki Dieter! Pytałem, bo wydawało mi się, że przynajmniej niektóre domy po wojnie miały inną numerację niż dzisiaj.
Dieter - Nie Cze 04, 2017 10:57 pm

Ja mam nawet dwa spisy ulic, wydane tuz po wojnie: niemieckie ulice jak sie teraz nazywaja i polskie nazwy ulic jak po niemiecku brzmialy.
Przyslowie mowi: "nicht verzagen - Dieter fragen" :hiihihi: :huuurra: (nie poddac sie)

justine2 - Czw Lis 29, 2018 1:02 pm

Ładnie odbita pieczęć Kościoła św. Franciszka z Asyżu z lat 30. oraz druga - dzielnicowego Urzędu Stanu Cywilnego (Staatliches Standesamt Danzig-Schidlitz)
Dieter - Czw Lis 29, 2018 8:53 pm

Olala, ze Justynka takie kosztowne rzeczy ma, to ja podziwiam i zazdroszcze.
Dziekuje Ci bardzo ze nam to tutaj pokazalas. :dziadek: :== :zgooda:
Gorna pieczatka jest z Pierwszej Komuni Swietej, a ostatnia z koscielnego slubu. To od Twoich dziadkow?

justine2 - Czw Lis 29, 2018 10:18 pm

Dieter napisał/a:
To od Twoich dziadkow?

No nie żartuj, Dieterze. Nie mam korzeni, czy to niemieckich, czy polonijnych związanych z WMG. Moja rodzina pochodzi z Kujaw i Wielkopolski.

To od Twojego dobrego kolegi - Huberta. Z przyjemnością informuję Cię, że ksiądz Hubert w ogóle nie wygląda na swój wiek. Wyprostowana sylwetka, pewny głos, bujna czupryna, a prowadzi wielkie terenowe auto, jak czterdziestolatek. Aż trudno było za nim nadążyć. Mamy w planach wybrać się wspólnie do Żarnowca, by w kronice parafii poszukać śladów po rodzinie Stanisława Białka - przedwojennego proboszcza Kościoła św. Franciszka.

Dieter - Sob Gru 01, 2018 8:04 pm

justine2 napisał/a:
To od Twojego dobrego kolegi - Huberta.
Zaskoczylas mnie.
Ja sobie slabo przypominam, ze mieszkasz w wiezowcu na Siedlcach, ale skad Ty Huberta znasz i jak dlugo Wy sie juz znacie?

Opowiem Ci rzeczywista historie z 1949 roku.
Jego tatus przyjechal po latach z sowieckiego obszaru Niemiec.
My dzieci chodzilismy juz do polskiej szkoly
Przepalila sie zarowka i pan Nok. pyta sie swoich chlopcow: "wie heißt Birne auf polnisch?" - "Gruszka". On idzie do sklepu i mowi "poprosze gruszka". Ta pani sie smieje, wiec on powtarza "poprosze gruszka". Ona mowi "nie ma". To on pokazuje palcem gdzie lezaly. "A pan chce zarowke". Kupil, idzie do domu i okrzania swoich chlopakow, ze mu zle podpowiedzieli, a synowie w smiech.
Na codzien Niemiec nie mowi "Glühbirne", tylko Birne,

justine2 - Sob Gru 15, 2018 12:51 pm
Temat postu: Wyczółkowskiego / Kleine Molde 73 (lub 75?)
Na ebay pojawiła się karta pocztowa nadana w grudniu 1929 z Landsbergu nad Wartą, czyli obecnego Gorzowa Wielkopolskiego, a adresowana do rodziny Willego Moritza mieszkającego przy Kleine Molde - obecnej Wyczółkowskiego 73 lub 75. Na kartce widnieje numer 75, ale w książce teleadresowej Gdańska z 1933 roku jest podane, że Willy Moritz, który był urzędnikiem Senatu WMG (Senatsangestellter) mieszkał pod nr 73. Państwo Moritzowie mieli telefon o nr 241 29. Nie wiem, niestety co oznacza: "PK 8068"? Czy możecie pomóc z odczytaniem kartki?
justine2 - Sob Gru 15, 2018 1:33 pm

Znalazłam nekrologi senatora Willego Moritza z listopada 1960:
Dieter - Sob Gru 15, 2018 5:43 pm

PK 8068 pod adresem musi oznaczyc Polizei Komissariat Nr. 8068
ale nie jestem pewny. :k11:
Z tresci tej kartki moge odczytac tylko co drugie slowo, bo sie tych liter juz nie uczylem.

justine2 - Sro Gru 19, 2018 3:21 pm

Co sądzicie o takim tłumaczeniu?

" Moi Kochani. Otrzymałem Wasze najserdeczniejsze pozdrowienia. Cieszę się z Wami. Gratuluję Wszystkim bardzo serdecznie. Mam nadzieję, że idzie Wam wszystkim dobrze. Nam też, o ile można tak powiedzieć, przy nawale pracy. Drugi sklep (interes?) dobrze się rozwija. W połowie grudnia [KTOŚ...?] sprowadza się do Gdańska. Pozdrowienia macie gwarantowane. [COŚ...? np. dostaniecie?] przedtem adres Karola. Lotta i Ryszard mieszkają w Kostrzyniu. Mają małe mieszkanko.
Karolu, Otto, Hansie, Willy, Wy musicie mi też napisać długi list. Czy u matki Berthela wszystko dobrze? Serdeczne pozdrowienia na Boże Narodzenie od Waszego Klausa [Z KIMŚ?]".

Napiszę wprost, że rozważałam, iż Moritzowie to żydowska rodzina. Tak mi się kojarzy to nazwisko. No i przez przynależność Willego do SPD. Jednak bożonarodzeniowe życzenia od rodziny wykluczają raczej taką opcję. Zresztą, skoro wiadomo o nich, że w 1945 wylądowali w Szlezwiku Holsztynie, to znaczy, że opuścili Gdańsk dopiero pod koniec wojny. Gdyby senator miał żydowskie korzenie, naziści by go nie zostawili w spokoju.

MłodyBocieK - Pią Gru 28, 2018 1:08 am

Kamyczek do emauskiego ogródka: czyżby chorągiew z parafii Schidlitz Emaus- fota z ebaya (aukcja już się odbyła- ma łeb archiwum )

justine2 - Sob Gru 29, 2018 4:35 pm
Temat postu: Znowu coś związanego z Willym Moritzem

djjack - Sob Gru 29, 2018 4:37 pm
Temat postu: Re: Znowu coś związanego z Willym Moritzem
justine2 napisał/a:
Obrazek

Jest podwójne http w adresie i nie widać tego obrazka
A chodzi o taką kopertę
https://i.ebayimg.com/images/g/wgwAAOSwO-hcJRji/s-l1600.jpg

justine2 - Sob Gru 29, 2018 5:02 pm

Czy ktoś z Forumowiczów dysponuje może zdjęciem senatora Moritza?
Dieter - Sob Gru 29, 2018 11:37 pm

justine2 napisał/a:
Czy ktoś z Forumowiczów dysponuje może zdjęciem senatora Moritza?

Jest foto innego Willy Moritz, ale ten dozyl 102 lata, wiec nie ten.

justine2 - Pon Lut 18, 2019 10:25 am

Super gorąca prośba do Pana Bogdana - kolekcjonera z Gdańska, który miał szczęście kupić wczoraj na ebay.de dwie grawerowane plakietki przybite onegdaj do drzewców sztandarów należących do Parafii św. Franciszka z Asyżu o umożliwienie ich odkupienia, by przekazać je do zbiorów Parafii, gdzie zostaną pięknie wyeksponowane. Tak mało rzeczy ocalało z przedwojennego wyposażania Kościoła, dlatego bardzo prosimy!
Michał_S - Pon Wrz 09, 2019 11:43 pm

W nawiązaniu do mojego zapytania o tekst z mapy - żeby nie było, że tylko pytam. W posagu :mrgreen: zdjęcie z drugiej połowy lat 30-tych, wykonane na obecnej ul. Wyczółkowskiego. Świetnie widać, jak pierwotnie wyglądały budynki, z których wiele - łagodnie mówiąc - zostało dość mocno oszpeconych w ostatnich latach.
Zgodnie z przekazami, które mogą być błędne, na zdjęciu jest rodzina osoby biorącej udział w powstawaniu zabudowy wspomnianej ulicy - stąd dom, którego podwórko widać, jest nieco inaczej wykonany.

P.S. Teraz zdjęcie jest większe

Michał_S - Czw Wrz 12, 2019 7:10 pm

Widzę, że już 41 razy zdjęcie pobrano ;) - to wrzucę coś jeszcze.
Dom, który na zdjęciu poprzednim jest schowany - lata 50-te lub późne 40-te. Na obydwu zdjęciach widać dość ciekawy szczegół - domy miały własne maszty na flagi.

justine2 - Pią Wrz 20, 2019 7:55 am

Michał_S napisał/a:
/.../stąd dom, którego podwórko widać, jest nieco inaczej wykonany.

O adresie Wyczółkowskiego 109.

Michał_S - Sob Wrz 21, 2019 9:49 pm

Zgadza się ;) - a po drugiej stronie jest Nr 87.
To inne wykonanie odznaczało się między innymi:
- parkietem zamiast zwykłych desek na podłogach,
- terakotą na posadzkach w piwnicy,
- płytami we wzory (wydawało mi się, że to terakota - ale chyba jednak nie) na chodniku przy schodach.

W pozostałych domach takich "luksusów" nie było.
Ponadto fragment stropu nad piwnicą we wszystkich tych domach jest żelbetowy - jako namiastka schronu. U mnie strop piwnicy w 1945 był dodatkowo podparty drewnianymi słupami.

grzeski - Nie Wrz 22, 2019 8:20 pm

Ciekawa sprawa z tymi masztami na flagi. A to przypadkiem nie osiedle ARBEITSFRONTU? Tylko pytam... :hihi:
Michał_S - Pon Wrz 23, 2019 8:26 pm

Osiedle to koniec lat 20-tych (około 1927-28 roku) - więc jeszcze sprzed epoki Arbeitsfrontu, zresztą było raczej zbyt kosztowne dla robotników.
Z tego, co wiem, nasz maszt został zlikwidowany z uwag na zły stan, pewnie na początku lat 60-tych.

Krzysztof - Nie Gru 22, 2019 9:03 am

https://www.ebay.de/itm/F...U5DdgCWEvU3lD7U
Krzysztof - Wto Lut 25, 2020 12:57 pm

Z: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
Cytat:
Siedlce, lata 60.

W 60 latach torowisko tramwajowe już ścinało drugi zakręt.

Piotr J. - Wto Lut 25, 2020 11:30 pm

W 1954 jak widać też. Zdjęcie z " Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny oraz powstanie zespołu Gdańsk - Sopot Gdynia " aut. J. Stankiewicz, B. Szermer , wyd. Arkady 1959 r, str.300
MłodyBocieK - Nie Gru 13, 2020 10:03 am

Oberstraße 45 z piekarnią

MłodyBocieK - Nie Sty 10, 2021 7:22 pm

Ulica dla ludzi:



edycja
dokładam miniaturę skoro obraz z łebarchiwum się chimerycznie pokazuje

seestrasse - Pon Sty 11, 2021 6:02 pm

super fota! :==
Krzysztof - Czw Sty 14, 2021 9:12 pm

Dwunastka dojeżdża do końcowego.
Z: https://www.facebook.com/...89158351265743/
Cytat:
1958 r. Siedlce Kościół św. Franciszka, Emaus i Tramwaj jadący przez Kartuską.
fot. zb. Iwona Kłosiewicz
Ten domek z za tramwaju tu jest widoczny.

EwkaW - Czw Sty 14, 2021 11:58 pm

No i słup ogłoszeniowy z dawnych, ale też powojennych lat ... też historia.
Krzysztof - Pią Paź 22, 2021 5:49 pm

Z: https://www.facebook.com/...83518255119840/
Cytat:
Kartuska na wys Paska 😎- domek rozebrany
Cytat:
Te detale wiele lat temu przy wyburzaniu tego budynku przekazano do Muzeum Narodowego w Gdańsku

Miro - Pon Maj 22, 2023 12:47 pm

Przedwojenne zdjęcie domu ul. Kartuska 56.

Miro

Krzysztof - Czw Wrz 21, 2023 6:26 am

Z: https://www.facebook.com/...588179471218813 i fotopolski.
Emaus i Krzywy Łokieć.

Miro - Czw Wrz 21, 2023 3:59 pm

Zdjecie z 1944 roku przed domem przy ul. Wyczółkowskiego 51.

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group