Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Sopockie pocztówki i ich tajemnice

Mikołaj - Czw Mar 31, 2005 11:23 pm
Temat postu: Sopockie pocztówki i ich tajemnice
W puszukiwaniu lokalizacji sopockiego Forsthausu

natknąłem się na kto wie czy nie ciekawszą i równie zagadkową pocztówkę.

Jak widać jest opisana jako Partie aus dem Schäferthal mit Kaiserhoehe
Problem w tym, że nie znalazłem na żadnej mapie wzgórza o nazwie Kaiserhoehe, a jedynie ulicę o tej nazwie, do tego oddziela je przynajmniej kilkaset metrów...
No i zastanawia mnie ten mostek (?) na dole...
Mam pewne podejrzenia (vide: mapka), ale trzeba będzie to skonfrontować w terenie. No chyba, że ktoś z Was od razu będzie wiedział co jest co.

Mikołaj - Czw Mar 31, 2005 11:49 pm

Chyba namierzyłem w pobliżu nasz tajemniczy Forsthaus, nazwany tutaj Jagdhaus. Tarasowe ułożenie terenu by pasowało.
(Jagd- gonitwa, łów, pogoń, polowanie)

seestrasse - Czw Mar 31, 2005 11:55 pm

Och, Sherlocku! :love: :==
Grün - Pią Kwi 01, 2005 12:11 am

:== :== :==
Gratulacje. Jeszcze trzeba się udać na wizję lokalną :)

Mikołaj - Pią Kwi 01, 2005 12:16 am

Teraz tam stoją domki jednorodzinne, wątpię, by cokolwiek pozostało.
Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 7:43 am

Mikołaj napisał/a:
Chyba namierzyłem w pobliżu nasz tajemniczy Forsthaus, nazwany tutaj Jagdhaus. Tarasowe ułożenie terenu by pasowało.
(Jagd- gonitwa, łów, pogoń, polowanie)


I ten Jagdhaus to ma być ten dom z wiezyczką, którego zbliżenie pokazałeś na drugim obrazku?

bo on jest zupełnie inny niż Forsthaus z pocztówki Sabaotha...

Mikołaj - Pią Kwi 01, 2005 12:05 pm

...
Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 1:12 pm

Mikołaj napisał/a:
...


O rany, ale to pomieszane... Byś mógł czasem wziąć pod uwage, ze tu nie tylko inteligentni prawnicy bywają, czasem zjawi się prosty spedytor.

Czyli Jagdhausu na zdjęciu nie ma, a Ty go skojarzyłeś z Forsthausem jedynie droga dedukcji, tak?

Sabaoth - Pią Kwi 01, 2005 1:18 pm

Dla mnie Forsthaus i Jagdhaus to dwa zupełnie różne budynki. Jagdhaus "wypłynął" przy okazji :mrgreen:
Mikołaj - Pią Kwi 01, 2005 1:21 pm

Więc było to tak... szukając informacji o inkryminowanym Forsthausie natknąłem się na dziwną pocztówkę z Schaferthal. Zabrałem się za jej rozszyfrowywanie, a tu nagle olśnienie - przecież na mapce w pobliżu Schaferthal jest nasz Forsthaus zwany tutaj Jagdhausem!
To był pewien proces, wrzucając piwerwszego posta nie dostrzegłem jeszcze Jagdhausu.
I nie jest to primaaprilis.

Mikołaj - Pią Kwi 01, 2005 1:24 pm

Forsthaus=Jagdhaus, a dom na mojej pocztówce to inna inszość. Chłopaki, co z wami... :%
Sabaoth - Pią Kwi 01, 2005 1:25 pm

Wiesz co? Może i masz rację :hmmm: Plan domu mógłby nawet pasować.
pumeks - Pią Kwi 01, 2005 1:28 pm

Ja się zgadzam z Mikołajem, że dom nazwany na pierwszej pocztówce "Forsthaus" może być tym samym, który na planie ma nazwę "Jagdhaus". Zgadzają się tarasy, schody prowadzące z obiektu w dół i nawet ogólny zarys budynku w rzucie.
Sabaoth - Pią Kwi 01, 2005 1:39 pm

Cytat:
Chłopaki, co z wami...

No ja taki dzisiaj zakręcony jestem :kuku:

Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 1:46 pm

Sabaoth napisał/a:
Wiesz co? Może i masz rację :hmmm: Plan domu mógłby nawet pasować.


No dobra. jak nie zapomnę to tam dziś podjadę, kiedy odbiore dziecko z przedszkola. Z tym, że i tak nie mam aparatu cyfrowego. Ale obejrzę to miejsce. Jak nie zapomnę.

pumeks - Pią Kwi 01, 2005 1:55 pm

Ja też jestem zakręcony, nijak nie mogłem sobie tego czarno-białego planu ustawić w terenie, zanim do mnie dotarło, że on ma północ po prawej stronie... czyli ten Jagdhaus jest, o ile rozumiem, w rejonie ulicy Struga, która na starym planie nazywa się Jäger-Strasse?
Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 1:58 pm

pumeks napisał/a:
Ja też jestem zakręcony, nijak nie mogłem sobie tego czarno-białego planu ustawić w terenie, zanim do mnie dotarło, że on ma północ po prawej stronie... czyli ten Jagdhaus jest, o ile rozumiem, w rejonie ulicy Struga, która na starym planie nazywa się Jäger-Strasse?


Tak, róg Struga i Abrahama. Według mojego kolegi, który niedlaeko stamtąd mieszkał ponad 30 lat, to tam stoi jakieś coś niedawno wybudowane. Ale zobaczę teren.

wrangla - Pią Kwi 01, 2005 2:21 pm

Jagdhaus - zdjęcie lotnicze z 1933r.!!!
Pięknie wszystko widać :OO

oraz zdjęcie lotnicze tego terenu z 1999r.:
1. Struga
2. Abrahama
3. Mickiewicza

Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 2:26 pm

wrangla napisał/a:
Jagdhaus - zdjęcie lotnicze z 1933r.!!!
Pięknie wszystko widać :OO

oraz zdjęcie lotnicze tego terenu z 1999r.:
1. Struga
2. Abrahama
3. Mickiewicz


No tak, jak zwykle zapomniałem o tych lotniczych zdjęciach... Pewnie nawet jak tam pojadę, to i tak nie będę mógł dojść do tego miejsca, pewnie wszystko ogrodzone...

parker - Pią Kwi 01, 2005 2:35 pm

to z 99 takie tajne, ze az sie nie otwiera :wink:
wrangla - Pią Kwi 01, 2005 2:39 pm

hmm, mi się otwiera bez problemu. :???:
seestrasse - Pią Kwi 01, 2005 2:42 pm

bo Ty masz świetną przeglądarkę :mrgreen:
Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 6:45 pm

pumeks napisał/a:
Ja też jestem zakręcony, nijak nie mogłem sobie tego czarno-białego planu ustawić w terenie, zanim do mnie dotarło, że on ma północ po prawej stronie... czyli ten Jagdhaus jest, o ile rozumiem, w rejonie ulicy Struga, która na starym planie nazywa się Jäger-Strasse?


Byłem tam. Nie wiedziałem, że to zrobi na mnie az takie wrażenie, az musiałem Mikołajowi SMS-a wysłać.. :mrgreen:

Bo Forsthaus vel Jagdhaus stoi na swoim miejscu jak byk!!! :hurra: Pod adresem ul. Andrzeja Struga 6. Troche "uproszczony": brakuje ozdobnych detali, wieżyczka jest sciąta i pokryta przedłuzonym dachem budynku. Wygląda teraz bardziej na okrąggłą przybudówkę. Dom jest mniejszy niż się wydaje na zdjęciu; szerokość szczytu koło wiezyczki (ściana z dwoma oknami) to najwyzej 3 - 4 metry. Dom da sie obejrzeć tylko od tyłu, to znaczy od strony tych drzew. Z przpdu te tarasy są rozpalcelowane i zabudowane okazałymi domami jedno lub dwurodzinnymi, które skutecznie zasłaniają Forsthaus od strony, skąd zrobiono zdjęcie. Zatem komparatystyka nie wchodzi w rachubę. Żeby obejrzec dom od frontu, trzeba wejśc na prywatny teren, czyli na działkę, na której dom stoi.

Sabaoth - Pią Kwi 01, 2005 6:52 pm

Zoppoter, jesteś wielki :==
Marcin - Pią Kwi 01, 2005 6:56 pm

Prawie dwa metry! :mrgreen:
Sabaoth - Pią Kwi 01, 2005 7:04 pm

Ja miałem na myśli przenośnię, chociaż dosłownie też :^^
Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 7:17 pm

Sabaoth napisał/a:
Zoppoter, jesteś wielki :==


To nie ja, to Mikołaj. To on przecież zaryzykował tezę, ze Forsthaus to Jagdhaus. On też znalazł ten drugi na planie miasta.

Co wiecej on też zaraz wrzuci tu zdjęcia. Co profesjonalista, to profesjonalista. Ja nawet gdybym miał aparat cyfromwy, to pewnie i tak nie nosiłbym go przy sobie...

Ale tyle mojego, że miałem radośc jako pierwszy Wam oznajmić, że ten dom to ten dom, i ze nadal stoi. Ucieszyłem sie jak dziecko...

Sabaoth - Pią Kwi 01, 2005 7:21 pm

Zoppoter, Mikołaj, jesteście wielcy (w przenośni, żeby nie było komentarzy :mrgreen: )!
Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 7:48 pm

Sabaoth napisał/a:
Zoppoter, Mikołaj, jesteście wielcy (w przenośni, żeby nie było komentarzy :mrgreen: )!


Oczywiście, że w przenośni. Wszak w sensie dosłownym to ja jestem wychudzonym kurduplem... :mrgreen:

Marcin - Pią Kwi 01, 2005 8:38 pm

I jeszcze jedno powiększenie... :wink:
Mikołaj - Pią Kwi 01, 2005 9:16 pm

Aż miło spojrzeć, jak się temat pięknie rozwinął. Szkoda Zopciu, że nie dzwoniłeś, tylko wysłałeś esemesa, bo przeczytałem go dopiero ok. 20. Pojawiliśmy się tam z Asią niedługo po Tobie, moglibyśmy się wtedy razem tym odkryciem pozachwycać.
W rzeczywistości jest mniejszy niż wydaje się to na pocztówce. Zniknęła ozdobna weranda. Komparatystyka rzeczywiście trudna jest do przeprowadzenia, może innym razem spróbuję namówić właścicieli posesji niżej położonej, żeby mnie do siebie wpuścili.
No ale dobrze, postawmy fotograficzną kropkę nad i:

wrangla - Pią Kwi 01, 2005 9:22 pm

Super :==

Ciekawe czy obecni mieszkańcy tego domu wiedzą jak kiedyś on wyglądał...

Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 9:29 pm

wrangla napisał/a:
Super :==

Ciekawe czy obecni mieszkańcy tego domu wiedzą jak kiedyś on wyglądał...

Można im pokazać kopie tej pocztówki. Tylko, czy ich to w ogóle zainteresuje...?

A nie dzwoniłem, bo nie wiedziałem, ze sie tam juz dzisiaj od razu wybireacie. Nie zapowiadałes takiej wycieczki....

Mikołaj - Pią Kwi 01, 2005 9:30 pm

Zanim wszedłem na teren tej posesji by pstryknąć m.in zdjęcie nr 058 zadzwoniłem do drzwi, by zapytać mieszkańców o zgodę. Zadzwoniłem raz... po chwili drugi i usłyszałem "zaraaaz k..wa, no przecież nie będę jak głupi zapie...lał do tych drzwi!" Starszy pan spojrzał na mnie przez okienko, kiedy wyjaśniałem o co mi chodzi i wykrztusił "dooobra wchodź pan". Jakoś nie miałem ochoty na dalszą dyskusję. :roll:
Sabaoth - Pią Kwi 01, 2005 9:52 pm

Cytat:
zaraaaz k..wa, no przecież nie będę jak głupi zapie...lał do tych drzwi!

To nie było chyba ciepłe przyjęcie. :% Ale z tych zdjęć można zrobić już komparatystykę.

Mikołaj - Pią Kwi 01, 2005 10:01 pm

Szkoda wieżyczki i werandy, to były najciekawsze elementy tego domu.
Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 10:22 pm

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
zaraaaz k..wa, no przecież nie będę jak głupi zapie...lał do tych drzwi!

To nie było chyba ciepłe przyjęcie. :%


A to dlaczego? To polska wersja szwedzkiego "God afton, välkomna till hus" (pewnie zrobiłem mnóstwo błędów, ale zapewne domyslisz sie o co chodziło temu panu...).
:mrgreen:

Sabaoth - Pią Kwi 01, 2005 10:28 pm

No tak, był czas odwyknąć :hihi:
Grün - Pią Kwi 01, 2005 10:37 pm

Cytat:
zaraaaz k..wa, no przecież nie będę jak głupi zapie...lał do tych drzwi!

Taki napis powinien się znajdować przy każdym domofonie :)

Mikołaj - Pon Kwi 04, 2005 8:31 pm

Skoro poszło nam tak gładko z Forst/Jagdhausem, to może wrócimy do pocztówki opisanej Partie aus dem Schäferthal mit Kaiserhoehe . Może uda się zlokalizować tę kamienicę?
Mikołaj - Pon Kwi 04, 2005 10:42 pm

Zanim rozwiąże nam się powyższa prawdziwa zagadka, mam dla Was własną specjalnie sprokurowaną.
Co przedstawia poniższy obrazek?
Odsłona pierwsza:

seestrasse - Wto Kwi 05, 2005 12:15 am

ten domek po lewo kojarzy mi się z budką w której sprzedawano bilety na SKMkę tuż obok schodów na peron Sopot Wyścigi
ale jak znam życie, zapewne nie mam racji 8))

Mikołaj - Wto Kwi 05, 2005 12:26 am

:biedactwo: pudło...
z odsłoną drugą poczekam za Zoppotera

seestrasse - Wto Kwi 05, 2005 12:31 am

dzięki choć za emota :hiihihi:
Zoppoter - Wto Kwi 05, 2005 8:05 am

Mikołaj napisał/a:
:biedactwo: pudło...
z odsłoną drugą poczekam za Zoppotera


Po prawej widzę mostek. Nad któryms potokiem sopockim? Na razie nie wiem, gdzie to jest.

Mikołaj - Wto Kwi 05, 2005 8:06 am

no to odsłona druga:
Sabaoth - Wto Kwi 05, 2005 8:18 am

Az tak dobrze Sopotu nie znam. Mieszkajac we Wrzeszczu do Sopotu jezdzilem glownie na wycieczki "na Molo" no i pozniej na uniwerek.

Moze te sopockie tajemnice sklonia kogos do dokladniejszej penetracji terenu i przy okazji uda sie odnalezc miejsca z tych zdjec:

1. Podobno Sopot, z czasopisma Moewe z 1940 r. tak sie zastanawiam, czy nie jest to przypadkiem Jelitkowo :hmmm:
2. Gymnastikschule w Sopotach.

Zoppoter - Wto Kwi 05, 2005 8:40 am

Rany, nie wszyscy na raz :%
Ja jestem w pracy! :evil:

Później się zastanowię.

Zoppoter - Wto Kwi 05, 2005 1:51 pm

No więc tak:

Nadal nie wiem gdzie szukać tego ogrodzonego terenu z budką obok mostka na Mikołajowym zdjęciu. Ten dom w drugiej odsłonie mi nie pomógł...

Kamienicę spróbuję zlokalizować, takie coś w tym rejonie powinno nadal stać.

Mostek nad wodą może byc rzeczywiscie w Jelitkowie. Może też być w Sopocie przy końcówce Nordstraße, ale jesli tak, to nic z tego nie zostało, łącznie z tym stawem.

Gymnastikschule bym musiał wyszperać, ale to dopiero po maturze. Zresztą i tak nie wiem, czy znajdę.

Zoppoter - Wto Kwi 05, 2005 5:01 pm
Temat postu: Re: Sopockie pocztówki i ich tajemnice
Mikołaj napisał/a:
Jak widać jest opisana jako Partie aus dem Schäferthal mit Kaiserhoehe
Problem w tym, że nie znalazłem na żadnej mapie wzgórza o nazwie Kaiserhoehe, a jedynie ulicę o tej nazwie, do tego oddziela je przynajmniej kilkaset metrów...
No i zastanawia mnie ten mostek (?) na dole...
Mam pewne podejrzenia (vide: mapka), ale trzeba będzie to skonfrontować w terenie. No chyba, że ktoś z Was od razu będzie wiedział co jest co.


Więc tak:

Kaiserhoehe to może byc Zajęcze Wzgórze, co zreszta widac na załączonych przez Ciebie planach. Ten jasny dom na górze byc moze nadal istnieje, ale wzgórze jest dzisiaj zarosnięte sporymi drzewami i z dołu trudno zidentyfikowac kształt domu. Zwłaszcza, że z ulic na dole widok na wzgóze jest skutecznie zasłonięty przez domy (urocze swoja drogą) pobudowane juz po wykonaniu tego zdjecia. Byc może należy do niego dojść jak do Forsthausu, czyli od "tylnej" strony (ul. Reymonta?) Tam dzisiaj jeszcze nie dotarłem. Prosze o wyrozumiałość, ale ja to robie w ramach przywiezienia dziecka z przedszkola, nie mam za bardzo czasu na porządną inspekcję. Moze w Wochenende mi się uda?

Mostek na pierwszym planie jest przerzucony nad rozlewiskiem górnej częsci Potoku Haffnera (tego, który jest odsłonięty koło sopockiego ratusza). Znajduje sie to rozlewisko "na tyłach" posesji nr 6 przy ul. Wybickiego (Schäferstraße), miedzy Al. Niepodległości (Danzigerstraße) i Armii Krajowej (Koenigstraße). Obecnie to miejsce jest "ucywilizowane", niemniej nadal sa tam dwa zbiorniki wodne i dwa mostki o podobnym kształcie, tyle, ze teraz dominuje tam beton. Można to miejsce odwiedzić idąc przez skwerek naprzeciw Liceum Ogólnokształcącego nr 2. Niewykluczone, że własnie poddasze tego liceum (czyli dawnej Mädchenschule) posłuzyło fotografowi jako punkt widokowy. Moze stamtąd dałoby się zidentyfokowac kształt jasnego domu na wzgórzu (on juz pewnie dawno nie jest taki jasny, a wzgórze jest zalesione)

Kamienica z narozna wieżą i dwoma ozdobnymi szczytami na prostopadłych do siebie scianach stoi na rogu Armii Krajowej (Koenigstraße) i Wybickiego (Schäferstraße), ma adres Armii Krajowej 61. Jest trochę zapyziała, ale ogólnie chyba w przyzwoitym stanie. Podobnie jak Forsthaus jest mniejsza, niz wydaje sie na zdjeciu. Moze dlatego, że na zdjęciu jest to jedyna kamienica południowej pierzei Schäferstraße, a teraz ul. Wybickiego jest gęsto zabudowana. Podobnie w tle zdjęcia brakuje domów stojących dziś przy ul Kopernika.

A teraz ktoś by mógł jakies zdjecia tam machnąć...

Mikołaj - Wto Kwi 05, 2005 9:25 pm

:hurra: :kumple:

Szukałem tego domu w dniu, kiedy fotografowałem Jagdhaus, tyle że nie mając w rekach pocztówki rozglądałem się jedynie za jakąś dużą, wyrózniającą się kamienicą. Kawałek tej właściwej przypadkiem wszedł mi w kadr, kiedy fotografowałem kamienicę na drugim rogu...

Domu na wzgórzu już nie ma, być może jego fragmenty zostały wykorzystane do budowy obecnej kamienicy.
Ostatnie zdjęcie przedstawia widok od strony jak na pocztówce.

Mikołaj - Wto Kwi 05, 2005 9:31 pm

Czas na trzecią odsłonę mojej zagadki. Góra celowo zamazana.
Zoppoter - Sro Kwi 06, 2005 7:11 am

Mikołaj napisał/a:
Czas na trzecią odsłonę mojej zagadki. Góra celowo zamazana.


Cegielnia w okolicach Doliny Prątki?

Mikołaj - Sro Kwi 06, 2005 7:16 am

...
Zoppoter - Sro Kwi 06, 2005 7:19 am

Mikołaj napisał/a:
...


Gdyby fotograf skierował obiektyw troche w lewo, to sfotografowałby remize strażacką. I dom-bliźniak, o który dawno temu kłóciłem sie z Knovakiem. Chociaż nie, ten dom to chyba nawet widać po lewej...

Sabaoth - Sro Kwi 06, 2005 8:00 am

Gimnazjum miejskie :huuurra:
Mikołaj - Sro Kwi 06, 2005 10:50 am

No i na koniec pocztówka w całej okazałości.
Jest do nabycia za jedyne 50 zł w antykwariacie na Seestrasse/Morskiej/Obrońców Monte Cassino/Bohaterów Monte Cassino/Monciaku/stricie.

Corzano - Sro Kwi 06, 2005 10:53 am

Mikołaj napisał/a:
Jest do nabycia za jedyne 50 zł w antykwariacie na Seestrasse/Morskiej/Obrońców Monte Cassino/Bohaterów Monte Cassino/Monciaku/stricie.

W jakiej miejscowości? :wink:

Zoppoter - Sro Kwi 06, 2005 11:09 am

Mikołaj napisał/a:
No i na koniec pocztówka w całej okazałości.
Jest do nabycia za jedyne 50 zł w antykwariacie na Seestrasse/Morskiej/Obrońców Monte Cassino/Bohaterów Monte Cassino/Monciaku/stricie.


No i remiza się znalazła po prawej... A ten punkt widokowy istnieje do dzisiaj, on jest tak nad psiarnią w lesie.

Gdybys od razu pokazał ten komin, to bym wcześniej zgadł cegielnię. Choc przyznam, ze moja dusza od razu podpowiadała ten rejon, choć początkowo podejrzewałem okolice bliższe tyłom dzisiejszego uniwersytetu.

pumeks - Sro Kwi 06, 2005 11:16 am

Zoppoter napisał/a:
Mostek nad wodą może byc rzeczywiscie w Jelitkowie. Może też być w Sopocie przy końcówce Nordstraße, ale jesli tak, to nic z tego nie zostało, łącznie z tym stawem.

A mnie się kojarzy z terenem Ogrodu Botanicznego w Parku Oliwskim, tam jest taka miniaturowa wysepka na którą prowadzi mostek. :hmmm:

Sabaoth - Sro Kwi 06, 2005 11:20 am

pumeks napisał/a:
Zoppoter napisał/a:
Mostek nad wodą może byc rzeczywiscie w Jelitkowie. Może też być w Sopocie przy końcówce Nordstraße, ale jesli tak, to nic z tego nie zostało, łącznie z tym stawem.

A mnie się kojarzy z terenem Ogrodu Botanicznego w Parku Oliwskim, tam jest taka miniaturowa wysepka na którą prowadzi mostek. :hmmm:

To musialo byc gdzies blizej Sopotow, to zdjecie pochodzi z Die Moewe i jest obok innych zdjec pokazujacych Sopoty, obok jest tez krotki artykul o Sopocie poza sezonem.

Mikołaj - Pią Kwi 08, 2005 9:29 pm

...
Mikołaj - Wto Lis 15, 2005 11:38 pm

Pamiętacie dom na szczycie Kaiserhoehe, który próbowaliśmy w tym wątku wcześniej zlokalizować? Po wizji lokalnej napisałem, że "Domu na wzgórzu już nie ma, być może jego fragmenty zostały wykorzystane do budowy obecnej kamienicy".
No i chwilę trwało zanim trafiłem na jakiś trop, skojarzyłem fakty i znalazłem u Saaba ponizszą pocztówkę. :hurra:

Wyczytałem też u Hanny Domańskiej w "Opowieściach sopockich kamienic", że na szczycie Kaiserhoehe czyli Cesarskiego Wzgórza w latach 1902-1930 znajdowało się słynne Sanatorium Powietrzne Maksa Gundlacha (jak by to brzmiało - Luftsanatorium?). Spłonęło w 1930 r., a jego resztki tkwią do dnia dzisiejszego w fundamentach i murach :^^ domu numer 5, stojącego przy obecnej ulicy Conrada, a w pobliżu ul. Reymonta.

Mikołaj - Sro Lis 16, 2005 12:08 am

aaa i jeszcze jedna rzecz, która tłumaczy brak drzew na drugim planie - moim zdaniem pocztówka Sabaotha została zrobiona od strony Oliwy, tak jak to zaznaczyłem zieloną strzałką.

I przy okazji zagadka, na którą odpowiedzi nie jestem pewien - czy ktoś znany nie mieszka czasem w domu zaznaczonym żółtą kropką?

seestrasse - Sro Lis 16, 2005 12:36 am

:==
pumeks - Sro Lis 16, 2005 10:01 am

Aha... nie pamiętam czy już tego nie pisałem - to BTW sopockich willi - w którymś z wczesnych "30 Dni" był Artykuł pana Fułka "Wiluś w Sopocie" i tam pewne ciekawe szczegóły na temat willi Kronprinza, znalazłeś to?
Mikołaj - Sro Lis 16, 2005 10:08 am

nie, ale rzeczywiście sobie przypominam, że był
didid - Czw Gru 22, 2005 1:32 am

Witam!

Pierwszy raz na forum i poszukuję starych fotografii (pocztówek) sopockich.
Jestem bardzo pod wrażeniem projektów i dokonań na forum (szczególnie opisów obiektów i porównywania budowli ze stanem obecnym i lokalizacji w terenie).

Zebrałem znaczną kolekcję zdjęć pochodzących w większości ze źródeł internetowych.
Z zebranych materiałów chciałbym zrobić swego rodzaju bazę dawnych obiektów i nanieść je możliwie na plan razem z opisem. Projekt w fazie budowy dostępny jest pod adresem http://www.dawnysopot.prv.pl/

Obecnie poszukuję zdjęć z ul. Obrońców Westerplatte (dawniej chyba Villen Strasse).
Oraz Kamiennego Potoku, ul. Okrężnej, etc.
Z chęcią podzielę się spostrzeżeniami i z wdzięcznością wysłucham uwag.

Pozdrawiam serdecznie

Zoppoter - Czw Gru 22, 2005 8:14 am

didid napisał/a:


Obecnie poszukuję zdjęć z ul. Obrońców Westerplatte (dawniej chyba Villen Strasse).


Villenstrasse, ale jeszcze przed pierwsza wojna przemianowana na Rickertstrasse. Nie ma zbyt wielu zdjęć tej ulicy. Ale ja sobie to rekompensuje codziennym jej widokiem - mieszkam przy niej.

didid napisał/a:

Oraz Kamiennego Potoku, ul. Okrężnej, etc.
Z chęcią podzielę się spostrzeżeniami i z wdzięcznością wysłucham uwag.



Z Kamiennego Potoku to kiedys tu analizowaliśmy zdjecie z rogu obecnych ulic Luzyckiej i Obodrzyców. Poza tym tez bieda, fotografowie się tam za bardzo nie zapuszczali.

Mikołaj - Czw Gru 22, 2005 2:08 pm

Cytat:
Z zebranych materiałów chciałbym zrobić swego rodzaju bazę dawnych obiektów i nanieść je możliwie na plan razem z opisem. Projekt w fazie budowy dostępny jest pod adresem http://www.dawnysopot.prv.pl/


:== :== :==
Naprawdę wielkie brawa. Patrzę z zazdrością na to, co udało Ci się zrobić, bo o czymś podobnym dla Gdańska (interaktywna mapa, gdzie po najechaniu na określony budynek/ulicę pojawiają się informacje o tym obiekcie, stare zdjęcia i pocztówki, współczesne zdjęcia np. zachowanych napisów itp.) myślę od dawna, tylko brak mi umiejętności.

Cieszę się, że się u nas pojawiłeś, myślę, że będziemy mogli sobie nawzajem w wielu sprawch pomóc.

Corzano - Czw Gru 22, 2005 2:11 pm

Mikołaj napisał/a:
Naprawdę wielkie brawa. Patrzę z zazdrością na to, co udało Ci się zrobić, bo o czymś podobnym dla Gdańska (interaktywna mapa, gdzie po najechaniu na określony budynek/ulicę pojawiają się informacje o tym obiekcie, stare zdjęcia i pocztówki, współczesne zdjęcia np. zachowanych napisów itp.) myślę od dawna, tylko brak mi umiejętności.

No patrz, ja coś podobnego chcę zrobić dla Brzeźna. Umiejętności przyjdą w trakcie tworzenia. :wink:

Mikołaj - Czw Gru 22, 2005 2:15 pm

No to się umówimy kiedyś i obgadamy sprawę. Mam już kilka rzeczy przemyślanych i łącząc siły jeszcze z kilkoma innymi osobami jesteśmy w stanie sprawę ruszyć. :co_jest:
Corzano - Czw Gru 22, 2005 2:22 pm

Proszę bardzo i bardzo chętnie. :)
didid - Czw Gru 22, 2005 3:34 pm

Dziekuje za słowa otuchy,

Jeżeli chodzi o sprawy techniczne związane z taką aplikacją to rzeczywiście nie jest to skomplikowane - raczej pracochłonne. Ja z przyjemnością podzielę się swoją wiedzą w tym zakresie.

Wracając do pocztówek- gdzie należało by szukać "rzadkich okazów" - czy jest to sprawa losowa - szukanie na chybił trafił w antykwariatach i internecie, czy może ktoś próbował nawiązać współpracę np. z Muzeum Sopotu?, czy istnieją jakieś miejsca na necie gdzie możliwa jest wymiana takich fotografii.?(Czy pocztówka z ul. Łużyckiej jest gdzieś dostępna w internecie?)

Jeżeli chodzi o moje zbiory to z chęcią się nimi podzielę.

Z góry dziękuję za wskazówki.

pumeks - Wto Gru 27, 2005 12:02 pm

didid napisał/a:
Czy pocztówka z ul. Łużyckiej jest gdzieś dostępna w internecie?


To właściwie nie jest pocztówka, tylko zdjęcie pamiątkowe ze strony
http://www.kukri.de/danzig.html

Po Muzeum Sopotu za wiele sobie nie obiecuj - placówki tego typu generalnie nie po to gromadzą zbiory, żeby je udostępniać do takich 'podejrzanych' :wink: celów jak zamieszczanie w internecie. Chyba że akurat to muzeum okaże się wyjątkiem... :hmmm:

Zoppoter - Wto Gru 27, 2005 7:40 pm

pumeks napisał/a:
Po Muzeum Sopotu za wiele sobie nie obiecuj - placówki tego typu generalnie nie po to gromadzą zbiory, żeby je udostępniać do takich 'podejrzanych' :wink: celów jak zamieszczanie w internecie. Chyba że akurat to muzeum okaże się wyjątkiem... :hmmm:


W każdym razie pozwoliło Mikołajowi obpstrykać mapy. I to zdjęte w tym celu specjalnie ze ściany i trzymane przeze mnie w rekach.

didid - Sro Gru 28, 2005 11:22 am

Dzięki wielkie - teraz poznaję to zdjęcie. Po raz pierwszy gdy je widziałem nie miałem pojęcia że to właśnie ta okolica.

Pozdrawiam

Sabaoth - Pon Sty 02, 2006 7:57 pm

Nie wiem, czy pamiętacie jeszcze moją pocztówke z Forsthaus w Sopocie, znalazłem właśnie szersze ujęcie tego miejsca:
Mikołaj - Pon Sty 02, 2006 8:18 pm

ale cudo! :== zwłaszcza jak się wie, jak to miejsce dziś wygląda
Federico - Sob Sty 07, 2006 9:46 pm

A co jest na tym kamyczku z gdańskimi celnikami wyryte? :???:
Zoppoter - Sob Sty 07, 2006 10:21 pm

Federico napisał/a:
A co jest na tym kamyczku z gdańskimi celnikami wyryte? :???:


Ten napis jest starannie zniszczony obecnie. Mozna sie domyslać, że jest to jakiś pamiątkowy napis zwiazany ze zbudowaniem widocznego w tle budynku tudziez jeszcze dwóch innych domów przy obecnej ulicy Obodrzyców.

Były to zbudowane z inspiracji Alberta Forstera w 1934 roku budynki służące wychowaniu dzieci i młodziezy. Budynek widoczny na zdjęciu zawierał w sobie przedszkole (i do dzisiaj tak jest), za nim wzdłuz Obodrzyców jest mały dom mieszkalny (byc moze dla kadry) a na rogu Obodrzyców i Junaków stoi dom, gdzie teraz siedzi PBS, wczesniej była przychodnia, a pierwotnie to był bodajże "Dom Przyjaźni" czy jakos podobnie. Coś w rodzaju świetlicy i harcówki dla młodziezy szkolnej.

turecki - Nie Sty 08, 2006 1:25 am

Mikołaj napisał/a:
Pamiętacie dom na szczycie Kaiserhoehe, który próbowaliśmy w tym wątku wcześniej zlokalizować? Po wizji lokalnej napisałem, że "Domu na wzgórzu już nie ma, być może jego fragmenty zostały wykorzystane do budowy obecnej kamienicy".
No i chwilę trwało zanim trafiłem na jakiś trop, skojarzyłem fakty i znalazłem u Saaba ponizszą pocztówkę. :hurra:

Wyczytałem też u Hanny Domańskiej w "Opowieściach sopockich kamienic", że na szczycie Kaiserhoehe czyli Cesarskiego Wzgórza w latach 1902-1930 znajdowało się słynne Sanatorium Powietrzne Maksa Gundlacha (jak by to brzmiało - Luftsanatorium?). Spłonęło w 1930 r., a jego resztki tkwią do dnia dzisiejszego w fundamentach i murach :^^ domu numer 5, stojącego przy obecnej ulicy Conrada, a w pobliżu ul. Reymonta.

faktem jest domek na Conrada 5.Jego wygląd obecnie zastanawia fantazją architekta a położenie na znacznej wysokości odpowiada temu na widokówce.Mam podejżenie co do firmy na parterze czy nie jest redakcją któregoś radia...?

Federico - Nie Sty 08, 2006 6:30 am

Zoppoter napisał/a:

Ten napis jest starannie zniszczony obecnie. Mozna sie domyslać, że jest to jakiś pamiątkowy napis zwiazany ze zbudowaniem widocznego w tle budynku tudziez jeszcze dwóch innych domów przy obecnej ulicy Obodrzyców.


...ostatnie słowo to oczywiście Zoppot, a data chyba 1938?

didid - Pon Sty 09, 2006 2:26 pm

Czy możecie pomóc w zidentyfikowaniu czterech lokalizacji ze starych Sopockich pocztówek?:

- pierwsze to Ostseesanatorium - zastanawiam sie czy to nie jest w miejscu gdzie obeznie znajduje się Sanatorium Leśnik (wskazywalby na to zalesiony teren), ale to tylko przypuszczenie
- drugie to zdjecie ze starej pocztówki z Serii Stengla 1898 rok - przypuszczam że to 3 maja lub 23 marca (lub inna z ulic wcinająca się w dolinę a prostopadła do Armii Krajowej)
- trzecie zdjęcie - podobna sprawa jak z poprzednim jednak zdjęcie wydaje się dużo nowsze (lata 20?)
- ostatnie to hotel i restauracja "Zur Traube" - może gdzieś w okolicy ul. Haffnera??

Przesyłam jeszcze linka (może już był) do materiału na temat okolic kościoła św Jerzego - starej posiadłości patrycjuszowskiej Schwedenhof - obecnie plebania kościoła http://home.arcor.de/miro2/schwhof.htm

ponizej pocztówki:





Zoppoter - Pon Sty 09, 2006 3:01 pm

didid napisał/a:
Czy możecie pomóc w zidentyfikowaniu czterech lokalizacji ze starych Sopockich pocztówek?:

- pierwsze to Ostseesanatorium - zastanawiam sie czy to nie jest w miejscu gdzie obeznie znajduje się Sanatorium Leśnik (wskazywalby na to zalesiony teren), ale to tylko przypuszczenie


To akurat stoi na obecnej Sobieskiego, dawniej Haffnerstrasse.

Reszte przeanalizuję później.

Mikołaj - Pon Sty 09, 2006 3:17 pm

1. Ostseesanatorium stoi na swoim miejscu przy ul. Sobieskiego 35 (Haffnerstrasse)
2. wygląda na ul 23 marca (Taubenwasserweg)
3. wygląda na ul. Kopernika wchodząca w Armii Krajowej - widok z Kaiserhohe
4. w miejscu hotelu "Plażowego" (Strandhotel) w 1909 powstał wielki hotel "Metropol", dzisiaj w tym miejscu jest pawilon Cepelii :II

didid - Pon Sty 09, 2006 5:08 pm

Dziękuję. Interesujące, zwłaszcza odnośnie hotelu plażowego. Jeszcze jedna rzecz, a mianowicie, na stronie miasta sopotu w rubryce "zabytki" ( http://www.sopot.pl/intgm...Kul2?EL_ID=1240 ) istnieje wpis: "Dom mieszkalny ul. Obrońców Westerplatte 3 dawne Sanatorium “Ostsee“ " - czy chodzi tu o inne sanatorium, a może wkradł się tam byk??
Mikołaj - Pon Sty 09, 2006 5:20 pm

nie na placu Wolności, tylko na placu Czerwonym, nie rozdają, tylko kradną... :wink:

chodzi zapewne o kamienicę przy ul. Obrońców Westerplatte 5-7, projektował ją ten sam architekt (Wilhelm Werner) co Ostsee, tyle że 2 lata wcześniej, to pierwowzór sanatorium

I tak przy okazji - gorąco polecam "Opowieści sopockich kamienic" Hanny Domańskiej

turecki - Pon Sty 09, 2006 8:28 pm

no i fotki domu z Conrada 5 .Kto chce niech robi porównanie do widokówki Mikołaja,a kto chce lepsze rozmiarówki to na priva...
didid - Wto Sty 10, 2006 8:37 pm

Sabaoth napisał/a:
Nie wiem, czy pamiętacie jeszcze moją pocztówke z Forsthaus w Sopocie, znalazłem właśnie szersze ujęcie tego miejsca:



Czy jest możliwość zamieszczenie tego zdjęcia Forsthausu (nie w oryginalnych rozmiarach) w projekcie www.dawnysopot.prv.pl ??

didid - Sro Sty 11, 2006 5:17 pm

Sabaoth napisał/a:
Az tak dobrze Sopotu nie znam. Mieszkajac we Wrzeszczu do Sopotu jezdzilem glownie na wycieczki "na Molo" no i pozniej na uniwerek.

Moze te sopockie tajemnice sklonia kogos do dokladniejszej penetracji terenu i przy okazji uda sie odnalezc miejsca z tych zdjec:

1. Podobno Sopot, z czasopisma Moewe z 1940 r. tak sie zastanawiam, czy nie jest to przypadkiem Jelitkowo :hmmm:
2. Gymnastikschule w Sopotach.


Odnośnie Gymnastikschule w Sopocie - ostatnio natrafiłem na ciekawą rzecz. Adres na ulotce mówi iż zajęcia organizowane są na Menzenplatz, który znajdował się przy Nord Str. - ul. Powstancow Warszawy (można zlokalizować go na mapie z 1924 roku). Na mapie widnieje samotnie stojący budynek - pasujący mniej więcej do zdjęcia. (tuż przy końcu ulicy i początku alejek nadmorskich).

Sabaoth - Sro Sty 11, 2006 7:16 pm

Na Manzelplatz był stadion, na którym odbywały się różne zawody sportowe i festyny. Może szkoła sportowa też tam była w okolicy.
Mikołaj - Sro Sty 11, 2006 10:25 pm

Cytat:
był stadion

no nie przesadzajmy, boisko. w tych samych celach bywa wykorzystywane i dziś

Sabaoth - Sro Sty 11, 2006 10:35 pm

Pójdźmy na kompromis, boisko z trybuną :^^
Zoppoter - Czw Sty 12, 2006 7:23 am

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
był stadion

no nie przesadzajmy, boisko. w tych samych celach bywa wykorzystywane i dziś


Z tym, ze dziś stoja tam tablice z napisem "Zakaz gry w piłkę"... :evil:

didid - Nie Lut 05, 2006 1:51 pm

Umieściłem lokalizację Szkoły Gimnastycznej i boiska na mapie. Nie znalazłem jeszcze jednak jednoznacznego oficjalnego potwierdzenie tej lokalizacji..

w wyszukiwarce wystarczy wpisać: Szkoła Gimnastyczna (www.dawnysopot.prv.pl)
Jestem na etapie wpisywania innych ciekawych obiektów. Może w między czasie wpadną jakieś ciekawe materiały :)

didid - Czw Lut 09, 2006 1:35 pm

Pytanie o następną pocztówkę Sopocką. Gdzie mieściła się restauracja KaiserCafe?
Wygląda na ulicę Montecassino. :hmmm:

Zoppoter - Czw Lut 09, 2006 2:17 pm

didid napisał/a:
Pytanie o następną pocztówkę Sopocką. Gdzie mieściła się restauracja KaiserCafe?
Wygląda na ulicę Montecassino. :hmmm:


To mogloby byc na rogu Seestrasse/Monciaka i Nordstrasse/Powstanców Warszawy, ale nie dam sobie glowy uciąć za to...

didid - Czw Lut 09, 2006 7:02 pm

Tak to by mogło sie zgadzać. Porównałem latarnie na innych fotografiach z tego okresu na Nordstrasse i sa takie same (niczego to nie udowadnia ale zwiększa prawdopodobieństwo). Ponad to rzeczywiście na skrzyżowaniu Monciaka i Powstańców stal budynek z podobna drewnianą werandą - przybudówką (za Metropolem w kierunku Zatoki) - jest ledwo widoczny na pocztówkach przedstawiających Metropol.

Ciężko mi sie dokopać do jakichkolwiek materiałów wyjaśniających lokalizację tego budynku.

Tymczasem pojawiła się następna zagatka: Willa Guttjahr (ul. Obrońców Westerplatte??)

Zoppoter - Czw Lut 09, 2006 7:09 pm

didid napisał/a:
Tymczasem pojawiła się następna zagatka: Willa Guttjahr (ul. Obrońców Westerplatte??)


Nie. Mieszkam przy tej ulicy, niczego takiego tu nie ma... Chyba, ze ocś bardzo mocno przebudowanego. Nie masz wiekszego zdjęcia?

didid - Czw Lut 09, 2006 8:24 pm

Zoppoter napisał/a:
didid napisał/a:
Tymczasem pojawiła się następna zagatka: Willa Guttjahr (ul. Obrońców Westerplatte??)


Nie. Mieszkam przy tej ulicy, niczego takiego tu nie ma... Chyba, ze ocś bardzo mocno przebudowanego. Nie masz wiekszego zdjęcia?



Nie niestety nie ma wiekszego :(

Mikołaj - Pią Lut 10, 2006 2:14 am

Villa Guttjahr to przecież dzisiejsze teatr, kino i empik - Seestrasse 39/41, wg. obecnej numeracji 55/57. Budykowi sporo uwagi poświęca Domańska w "Opowieściach sopockich kamienic".
Zoppoter - Pią Lut 10, 2006 7:09 am

Mikołaj napisał/a:
Villa Guttjahr to przecież dzisiejsze teatr, kino i empik - Seestrasse 39/41, wg. obecnej numeracji 55/57. Budykowi sporo uwagi poświęca Domańska w "Opowieściach sopockich kamienic".


No, miałem nadzieje, że coś w tej książce znajdziesz. Bo ja jeszcze nie zanabyłem...

Czyli to nie moja ulica, ale dom też bardzo mocno przebudowany...

didid - Pią Lut 10, 2006 12:51 pm

Mikołaj napisał/a:
Villa Guttjahr to przecież dzisiejsze teatr, kino i empik - Seestrasse 39/41, wg. obecnej numeracji 55/57. Budykowi sporo uwagi poświęca Domańska w "Opowieściach sopockich kamienic".


o łał - kino zmienione nie do poznania. Wygląda na to że "Opowieści sopockich kamienic" to obowiązkowa lektura. Trzeba będzie się w nią zaopatrzyć. Jest może tam jakaś wzmianka o KaiserCafe?? Dzięki stokrotne!

Mikołaj - Pią Lut 10, 2006 3:31 pm

Cytat:
Jest może tam jakaś wzmianka o KaiserCafe

właśnie szukałem wczoraj i nie znalazłem. niestety nie ma indeksu :II

didid - Wto Lut 14, 2006 1:51 pm

Kaiser Cafe pozostaje nadal zagadką. Ustaliłem tylko że na pewno nie jest to budynek znajdujący się za Metropolem przy Seestrasse (sprawdzałem w kilku ujęciach).

Pojawiła się następna zagadka do przetestowania. Zdjęcie Hollandischer Garten z 1926r. Na pierwszy rzut oka przypomina to plac taneczny przy Grandzie, ale nim nie jest. Czy ktoś może zna lokalizację tego miejsca?

Mikołaj - Wto Lut 14, 2006 2:34 pm

Cytat:
Hollandischer Garten z 1926r

To samo pytanie zadałem tutaj. Póki co brak pomysłów...

Zoppoter - Sob Mar 04, 2006 6:37 pm

didid napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
2. Gymnastikschule w Sopotach.


Odnośnie Gymnastikschule w Sopocie - ostatnio natrafiłem na ciekawą rzecz. Adres na ulotce mówi iż zajęcia organizowane są na Menzenplatz, który znajdował się przy Nord Str. - ul. Powstancow Warszawy (można zlokalizować go na mapie z 1924 roku). Na mapie widnieje samotnie stojący budynek - pasujący mniej więcej do zdjęcia. (tuż przy końcu ulicy i początku alejek nadmorskich).


Ten budynek popadł w zupełną ruinę. W ostatnich latach został rozebrany i postawiono w jego miejscu jego replikę. Stoi po wschodniej stronie ulicy, front ma zwrócony ku południu, czyli w stronę Placu Mancowego, a znajduje sie opodal ujścia Kamiennego Potoku.

didid - Sob Mar 04, 2006 8:17 pm

Hmm... czyli teoretycznie układ na mapie sopotu z 1924r., zdjęciach lotniczych z 1933 r i porównanie z pocztówkami świadczy o tym że ten budynek z dużym prawdopodobieństwem był szkołą gimnastyczną. (czy mam rację??)

Co tam znajdowało się po wojnie? Mi utrwaliło się w pamięci iż był tam Hufiec Harcerski ( w latach 80 i 90 )??

didid - Sro Mar 08, 2006 1:12 pm

To zdjęcie już było ale może w międzyczasie ktoś wpadł na pomysł gdzie się znajduje ten budynek. :hmmm:
Mikołaj - Sro Mar 08, 2006 1:19 pm

:szukaj:
http://www.forum.dawnygda...p?p=59799#59799


gargoyle dfl - Sro Mar 08, 2006 7:54 pm

Cytat:
o łał - kino zmienione nie do poznania

chyba "zmienione nie do Sopotu" :^^

didid - Sro Mar 08, 2006 11:48 pm

Dzieki! Aleśta się chłopaki pokłócili - dobrze że wątek się zakończył tak dorze - dzieki wielkie za pomoc! (teraz bedę musiał wybadać który to dokładnie dom na mapie :) )
Sabaoth - Czw Mar 09, 2006 7:40 pm

Z okazji dzisiejszego podwójnego święta :^^ czyli Nieurodzin Kubusia Puchatka i Dnia Zoppotera taka pocztówkowa zagadka, do czego służył komin stojący na lewo od Kurhausu i kiedy to było?
Mikołaj - Czw Mar 09, 2006 8:38 pm

dzisiejsza latarnia to właściwie bardziej obudowa komina :hihi:
a od czego? pewnie od kotłowni, skoro to warmbad
a kiedy? przed 1909 bo wtedy rozebrano drugi Kurhaus

didid - Pią Mar 10, 2006 3:31 pm

tak no właśnie .. ja wyszperałem coś takiego na ten temat:

W 1903 roku u nasady sopockiego molo wybudowano Zakład Balneologiczny. Aby komin nie szpecił budynku, postanowiono obudować go tworząc wieżę widokową. po zainstalowaniu w niej światła pełniła rolę morskiego znaku nawigacyjnego. W 1977 roku kiedy zainstalowano w sopockiej wieży silne źródło światła widoczne z 17 mil morskich uzyskała miano latarni morskiej.

A tutaj zdjecie zabudowanego komina i jeszcze starego kurhausu :)

didid - Pią Mar 10, 2006 5:48 pm

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
Hollandischer Garten z 1926r

To samo pytanie zadałem tutaj. Póki co brak pomysłów...


Jest inne ujęcie Holandischer Garten (widziałem w sumie 3 pocztówki) - wygląda na to że to gdzieś nad morzem było... (może w miejscu gdzie Grand stoi teraz??? - tak mi się jakoś kojarzy) :hmmm:

Goldwasser - Sob Mar 11, 2006 2:33 pm

didid napisał/a:
Kaiser Cafe pozostaje nadal zagadką. Ustaliłem tylko że na pewno nie jest to budynek znajdujący się za Metropolem przy Seestrasse (sprawdzałem w kilku ujęciach).

Pojawiła się następna zagadka do przetestowania. Zdjęcie Hollandischer Garten z 1926r. Na pierwszy rzut oka przypomina to plac taneczny przy Grandzie, ale nim nie jest. Czy ktoś może zna lokalizację tego miejsca?


Ze zdjecia wynika, ze Kaiser Cafe nalezala do Rich(arda) Steinbeissa. Zakladajac, iz nazwy lokali sie zmienialy, ale pozostawaly one w "rodzinie" nowym wlascicielem Kaiser Cafe zostal Otto Steinbeiß (najprawdopodobniej syn Richarda), a "Gaststätte und Fremdenhaus" zmienila nazwe z cesarskiej na "Pod starymi Bardami". Zopotter Einwohnerbuch z 1940 roku nie zawiera juz starej nazwy lokalu, a i wlasciciel nosi inne imie, tylko lokalizacja pozostalaby niezmieniona i jest to dzisiejsza ulica Powstancow W-wskich 9a.

Goldwasser - Sob Mar 11, 2006 2:38 pm

Odnosnie Holländischer Gartenu to - jak powiedziala mi pewna starsza Sopocianka- znajdowal sie on w bezposrednim sasiedztwie Lazienek Poludniowych. Taka lokalizacje potwierdzalby opis jednej z pocztowek z Ebaya wstawionnej dwa lata temu. Aukcja powielona byla na AlleAuktionen pod nr. 17705408. Tytul brzmial: "Holländischer Garten und Südbad Zoppot."
Typuje odcinek miedzy Miramarem, a Lazienkami Pld. Dokonalem "kwerendy" za 1910 rok - zajrzalem do przewodnika z 1910 r. "Zoppot Ostseebad an der deutschen Riviera", z ktorego pozwolilem sobie zaprezentowac kilka reklam pensjonatow, hoteli itp. z jego czesci nazwanej "Zoppot - Hotel -und Pensions - Anzeiger. Inserater - Anhang."

Zoppoter - Sob Mar 11, 2006 2:43 pm

Goldwasser napisał/a:
lokalizacja pozostalaby niezmieniona i jest to dzisiejsza ulica Powstancow W-wskich 9a.


To ten dom chyba nadal stoi. Tylko, że bez tej drewnianej werandy (?), tarasu(?). Na rogu obecnych Powstańców i Morskiej.

didid - Sob Mar 11, 2006 4:23 pm

Goldwasser napisał/a:
didid napisał/a:
Kaiser Cafe pozostaje nadal zagadką. Ustaliłem tylko że na pewno nie jest to budynek znajdujący się za Metropolem przy Seestrasse (sprawdzałem w kilku ujęciach).

Pojawiła się następna zagadka do przetestowania. Zdjęcie Hollandischer Garten z 1926r. Na pierwszy rzut oka przypomina to plac taneczny przy Grandzie, ale nim nie jest. Czy ktoś może zna lokalizację tego miejsca?


Ze zdjecia wynika, ze Kaiser Cafe nalezala do Rich(arda) Steinbeissa. Zakladajac, iz nazwy lokali sie zmienialy, ale pozostawaly one w "rodzinie" nowym wlascicielem Kaiser Cafe zostal Otto Steinbeiß (najprawdopodobniej syn Richarda), a "Gaststätte und Fremdenhaus" zmienila nazwe z cesarskiej na "Pod starymi Bardami". Zopotter Einwohnerbuch z 1940 roku nie zawiera juz starej nazwy lokalu, a i wlasciciel nosi inne imie, tylko lokalizacja pozostalaby niezmieniona i jest to dzisiejsza ulica Powstancow W-wskich 9a.


Interesujące, po porównaniu zdjęć nie wpadłbym na to że to ten sam budynek (zakładając że ujęcie jest to samo), ale przez 20 -30 lat moze sie duzo zmienic.... :) Fantastyczy wywiad!

didid - Pią Mar 17, 2006 2:46 pm

Następna partia zdjęć-zagadek. Zupełnienie mam pojęcia gdzie to może być :yyy:
didid - Wto Kwi 11, 2006 9:45 am

Sabaoth napisał/a:
Na Manzelplatz był stadion, na którym odbywały się różne zawody sportowe i festyny. Może szkoła sportowa też tam była w okolicy.


Z tego zdjecia wynika iz szkola znajdowala sie niopodal Placu Kusocinskiego - nie jestem pewien czy dokładnie na miejscu dzisiejszego enzymu / meduzy - czy moze trochę dalej... ciekawostka - co wy na to? :hmmm:

Zoppoter - Wto Kwi 11, 2006 11:34 am

didid napisał/a:

Z tego zdjecia wynika iz szkola znajdowala sie niopodal Placu Kusocinskiego - nie jestem pewien czy dokładnie na miejscu dzisiejszego enzymu / meduzy - czy moze trochę dalej... ciekawostka - co wy na to? :hmmm:


Ale Ty pytasz o Szkołę Gimnastyczną? Już gdzies pisałem, że to jest taki dworek/pałacyk w ostatnich latach odbudowany przy skręcie ul. Powstańców Warszawy w strone Sępiej. Kilka lat temu oryginał rozebrano, ostatnio postawiono replikę.

didid - Wto Kwi 11, 2006 4:40 pm

Zoppoter napisał/a:
didid napisał/a:

Z tego zdjecia wynika iz szkola znajdowala sie niopodal Placu Kusocinskiego - nie jestem pewien czy dokładnie na miejscu dzisiejszego enzymu / meduzy - czy moze trochę dalej... ciekawostka - co wy na to? :hmmm:


Ale Ty pytasz o Szkołę Gimnastyczną? Już gdzies pisałem, że to jest taki dworek/pałacyk w ostatnich latach odbudowany przy skręcie ul. Powstańców Warszawy w strone Sępiej. Kilka lat temu oryginał rozebrano, ostatnio postawiono replikę.


no tak racja,juz było troche na ten temat, ale zastanowiło mnie to zdjęcie - czy to ten sam budynek w głębi alejek?

didid - Sro Kwi 19, 2006 4:54 pm

ciekawe czy zgadniecie tę lokalizację?? ... :)
Mikołaj - Sro Kwi 19, 2006 8:03 pm

wspaniałe, masz może większe? :D

a odpowiedź na zagadkę jest tutaj

didid - Sro Kwi 19, 2006 8:22 pm

tak zgadza się! Mój ojciec się śmieje że napis został skuty po tym jak słał do mojego wujka listy zaadresowane "Willa Helena" - zjawili się niebawem potem robotnicy z odbijakiem i skuli gotycki napis. Większe mogę przesłać na emaila - forum nie łapie rozmiaru :yyy:
Mikołaj - Sro Kwi 19, 2006 9:29 pm

bardzo proszę - na mikolaj@dawnygdansk.pl
Cytat:
skuli gotycki napis.

hitlerowski był! :%

didid - Wto Kwi 25, 2006 7:01 am

Następna zagadka... 8))
Zoppoter - Wto Kwi 25, 2006 7:07 am

didid napisał/a:
Następna zagadka... 8))


Villenstrasse, vel Rickertstrasse, vel ul. Obr. Westerplatte.

Mikołaj - Wto Kwi 25, 2006 9:12 am

Cytat:
Villenstrasse, vel Rickertstrasse, vel ul. Obr. Westerplatte.

no to się zdecyduj! :P

Zoppoter - Wto Kwi 25, 2006 9:14 am

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
Villenstrasse, vel Rickertstrasse, vel ul. Obr. Westerplatte.

no to się zdecyduj! :P


Kiedy nie wiem, z ktorego roku to zdjecie. Ale ostatnia opcję bym wykluczył raczej...

seestrasse - Wto Kwi 25, 2006 9:24 am

moja szkoła zawodowa! 8O 8O 8O :== :hurra:
można większy skan...? :LL:

didid - Wto Kwi 25, 2006 11:14 am

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
Villenstrasse, vel Rickertstrasse, vel ul. Obr. Westerplatte.

no to się zdecyduj! :P


Tak jasne! Kiedyś poszukiwałem zdjęć z tej okolicy i szukanie opłąciło się (zdjęcie z ok 1910r.)

Gargi1961 - Wto Maj 16, 2006 8:51 pm
Temat postu: ogród Holenderski
plac taneczny znany z wielu widokówek (sam posiadam 3) znajdował się między hotelem Imperial a pensjonatem Miramar na dzisiejszej Al. Wojska Polskiego. Miramar stoi do dziś (w niewiele zmienionej formie róg al. WP i Chrobrego) natomiast w miejscu Imperialu stoi ... Imperial - Wojskowy Dom Wypoczynkowy (adres Kordeckiego). Plac rekreacyjny między tymi dwoma budynkami to Hollandischer Garten
Gargi1961 - Wto Maj 16, 2006 9:45 pm
Temat postu: gdzie to jest?
nie pocztówka to wprawdzie lecz zdjęcie ale zapewne sprawi wiele przyjemności odnalezienie tego miejsca eksploatorom sopockich pamiątek. Zdjęcie zostało wykonane 20.02.1903 przez sopockiego fotografika Johna Faltina
didid - Sro Maj 17, 2006 9:11 pm
Temat postu: Re: gdzie to jest?
Gargi1961 napisał/a:
nie pocztówka to wprawdzie lecz zdjęcie ale zapewne sprawi wiele przyjemności odnalezienie tego miejsca eksploatorom sopockich pamiątek. Zdjęcie zostało wykonane 20.02.1903 przez sopockiego fotografika Johna Faltina


dla mnie rewelacja :)

didid - Pon Lip 03, 2006 8:58 am

Czy ktos wie gdzie znajduje sie/ znajdowal sie dawny Hotel Parkowy w Sopocie (wg. nowej numeracji) i posiada jakie kolwiek informacje na temat tego obiektu ?
Zoppoter - Pon Lip 03, 2006 4:19 pm

didid napisał/a:
Czy ktos wie gdzie znajduje sie/ znajdowal sie dawny Hotel Parkowy w Sopocie (wg. nowej numeracji) i posiada jakie kolwiek informacje na temat tego obiektu ?


A czy to by mógł byc dom na rogu Grunwaldzkiej i skweru prowadzacego na molo? To dzisiaj nalezy do szpitala, miedzy Grunwaldzka i Parkiem Południowym....

didid - Wto Lip 04, 2006 8:49 am

Tak to by sie zgadzalo - dziwi mnie tylko perspektywa 2 zdjecia - wyglada jakby bylo zrobione od strony ul. grunwaldzkiej / montecassino, a przeciez front budynku zwrocony jest w kierunku domu zdrojowego/ dawnego kasyna.

Czy mozna gdzies znalezc informacje dotyczace historii budynku?

Zoppoter - Wto Lip 04, 2006 9:34 am

didid napisał/a:
Tak to by sie zgadzalo - dziwi mnie tylko perspektywa 2 zdjecia - wyglada jakby bylo zrobione od strony ul. grunwaldzkiej / montecassino,


Dlaczego tak uważasz? Po prawej jest Südstrasse, czyli Grunwaldzka, nad drzewami widać nawet kawałek kamienicy, która do dziś stoi po wschodniej stronie tej ulicy miedzy dawnym (miedzy miejscem po Werminghoffie a Ogrodową)

didid - Wto Lip 04, 2006 10:47 am

Zoppoter napisał/a:
didid napisał/a:
Tak to by sie zgadzalo - dziwi mnie tylko perspektywa 2 zdjecia - wyglada jakby bylo zrobione od strony ul. grunwaldzkiej / montecassino,


Dlaczego tak uważasz? Po prawej jest Südstrasse, czyli Grunwaldzka, nad drzewami widać nawet kawałek kamienicy, która do dziś stoi po wschodniej stronie tej ulicy miedzy dawnym (miedzy miejscem po Werminghoffie a Ogrodową)


Mylace sa te krawezniki i uklad drzew -poza tym wszystko co piszesz ma sens - dzieki za odpowiedz, pozdrawiam

Gargi1961 - Wto Lip 04, 2006 11:14 pm
Temat postu: Park-Hotel
Sudstr. 1-5 (dziś to część WZR - Grunwaldzka 1) na pocztówce z ok. 1915 (prezentowanej przez Ciebie) jako właściciel figuruje Georg Bade, na kolejnej widokówce z lat 30 (patrz załącznik), gdzie budynek ma swój dzisiejszy wygląd, jako właściciel wpisany jest J. Klein. Porównując natomiast oba prezentowane zdjęcia można postawić hipotezę, że część starego hotelu wkomponowano w zabudowę nowego.
didid - Sro Lip 05, 2006 10:54 am

Zdjecie piekne. Dziekuje za odzew !
Gargi1961 - Czw Lip 06, 2006 9:16 pm
Temat postu: sopockie pocztówki gargiego
co pewien czas będę się starał wystawiać ciekawsze pozycje z mojej kolekcji. w większości będą to widokówki przedwojenne aczkolwiek od czasu do czasu znajdą się i te z czasów PRL-u. na pierwszy ogień materiał porównawczy II zakład kąpielowy i wybudowany w tym miejscu zakład balneologiczny. pierwsze zdjęcie wykonane zostało między 1901 a 1903 rokiem drugie pomiędzy 1903 a 1905.
Corzano - Pią Lip 07, 2006 6:03 am
Temat postu: Re: sopockie pocztówki gargiego
Gargi1961 napisał/a:
będę się starał wystawiać ciekawsze pozycje z mojej kolekcji.

Brawa i dzięki!

didid - Pią Lip 07, 2006 1:24 pm
Temat postu: Re: sopockie pocztówki gargiego
Gargi1961 napisał/a:
co pewien czas będę się starał wystawiać ciekawsze pozycje z mojej kolekcji. w większości będą to widokówki przedwojenne aczkolwiek od czasu do czasu znajdą się i te z czasów PRL-u.


pocztowki genialne! - moze udaloby sie zrobic stala ekspozycje z tych zbiorow?
(w formie elektronicznej)

Gargi1961 - Sro Lip 12, 2006 10:09 pm
Temat postu: Balneologii cd.
dzis dwie widokówki (1907/1928) na których można zobaczyć dwa główne wejścia do Warmbadu pierwsze od strony północnej (przed którym znajdowała się mała fontanna) zlikwidowane jeszcze przed wojna, może ktoś wie kiedy? i drugie od strony zachodniej istniejące do dziś...
turecki - Czw Lip 13, 2006 8:21 pm

Gargi-a masz takie z sopocką linią 7[tramwajową]?
Gargi1961 - Czw Lip 13, 2006 11:05 pm

takiej z tramwajem, to chyba nikt nie widział :) no może ktoś zdjęcia robił, ale ja takich jeszcze nie widziałem. natomiast o przygotowaniu linii i jej otwarciu mam artykuły w Dzienniku B. z 1946 r.
turecki - Czw Lip 27, 2006 10:26 pm

no ,ale jest nadzieja...już za kilka miesięcy...
Gargi1961 - Pon Sie 28, 2006 10:39 am
Temat postu: skąd zrobione jest to zdjęcie
od dłuższego czasu zastanawiam się skąd zrobione jest to zdjęcie, może ktoś z Was potrafi ustalić lokalizację robiącego te fotografię oraz ponumerować budynki widoczne w dole.
Mikołaj - Pon Sie 28, 2006 11:56 am

widok z Koenigshoehe
Gargi1961 - Sro Sie 30, 2006 7:33 am
Temat postu: skąd zrobione jest to zdjęcie
raczej nie, domy na pierwszym planie musiały by stać na Al. Niepodległości a takich nie ma...
Zoppoter - Sro Sie 30, 2006 7:43 am
Temat postu: Re: skąd zrobione jest to zdjęcie
Gargi1961 napisał/a:
raczej nie, domy na pierwszym planie musiały by stać na Al. Niepodległości a takich nie ma...


No właśnie, ja tez początkowo pomyslałem o Koenigshoehe, ale to mógłby tez byc punkt widokowy nad psiarnią.... Ale i tego nie jestem pewien

Mikołaj - Sro Sie 30, 2006 12:31 pm

Cytat:
domy na pierwszym planie musiały by stać na Al. Niepodległości

to akurat zależy od używanych obiektywów, mówiąć dzisiejszym językiem od zoomu :wink:
Cytat:
to mógłby tez byc punkt widokowy nad psiarnią

chyba nie, bo mielibyśmy cegielnię i jej komin, straż pożarną z wieżą, sąd, gimnazjum etc.
Moim zdaniem zdjęcie jest robione albo z Koenigshoehe albo z innego wzniesienia w tej okolicy, w tej lini (zwróćcie uwagę na latarnię/komin zakładu balneologicznego i wieżę kościoła - widać fragment jej północnej ściany)

Mogłaby jeszcze wchodzić w grę willa Junckego przy Goyki albo skarpa przy której jest położona.

Mikołaj - Sro Sie 30, 2006 12:54 pm

spójrzmy na jeszcze na te pocztówki, może coś uda się wspólnie ustalić
Zoppoter - Sro Sie 30, 2006 8:24 pm

Po krótkim spacerze z Państwem Mikołajostwem tudziez po przejrzeniu innych zdjęć, pokazywanych swojego czasu na forum dochodze do wniosku, ze Miko miał rację - to widok z Koenigshohe, tyle, że jest to niewielki fragment widocznej stamtąd panoramy.
Gargi1961 - Czw Sie 31, 2006 5:03 pm
Temat postu: częściowe rozwiązanie
korzystając z dzisiejszej słonecznej aury, udałem się na wizję lokalną i ustaliłem co następuje: budynki znajdujące się na pierwszym planie w dole fotografii to mieszczące się przy Al. Niepodległości
poz. 3 - AN 825
poz. 4 - AN 823
poz. 6 - AN 827
poz. 5 - AN 822
w głębi ul. Obrońców Westerplatte
poz. 1 - OW 24
poz. 2 - OW 27
zaś samo zdjęcie zrobiono (Chapeux bas!) przed Mikołajem i Zoppoterem z Koenigshohe (na 99 %) tudzież z komina Sopotpolastu (na 1%)

Gargi1961 - Czw Sie 31, 2006 5:08 pm
Temat postu: cd
cd zdjec
Mikołaj - Czw Sie 31, 2006 5:57 pm

Nam (w zasadzie Zopowi, bo nagle jak trafiony piorunem wskoczył na jedno z podwórek) udało się wczoraj po ciemku zlokalizować jedynie dom przy Obr Westerplatte 27. Profesjonalna fotorelacja :== Gargi, nie wiem czemu, ale myślałem, że Ty gdzieś poza Trójmiastem mieszkasz :???: Może przy następnej okazji połączymy siły.
Mikołaj - Czw Sie 31, 2006 6:06 pm

Partie am Bahnhof
Ciekawe zdjęcie, można zobaczyć, jak ta część Sopotu się mocno zmieniła.
Zagadką natomiast jest dla mnie, dlaczego ktoś chce za nią dać blisko 200zł? :???:

Sabaoth - Czw Sie 31, 2006 6:32 pm

Ostatnio ludziom zaczęło odbijać, na e-bayu kilku kupujących z Polski jest skłonnych płacić ogromne kwoty za pocztówki. A Allegro jak widać podobnie.

P.S. Tą pocztówkę mam w swojej kolekcji, poczekam jeszcze trochę i wtedy sprzedam za jeszcze więcej :hihi:

didid - Czw Sie 31, 2006 7:41 pm

Serwus! Czy wie ktos moze pod ktorym nr przy obecnej ul. Kosciuszki miesci sie willa Herbstow??
Gargi1961 - Czw Sie 31, 2006 8:26 pm
Temat postu: willa Herbsta
Kościuszki 29, tuż obok urzędu Miejskiego
didid - Czw Sie 31, 2006 9:29 pm

Swietnie - Dziekuje !
Mikołaj - Czw Sie 31, 2006 9:44 pm

29
Mikołaj - Czw Sie 31, 2006 9:45 pm

:hihi: rychło w czas
didid - Czw Sie 31, 2006 9:56 pm

A jakieś informacje na temat rodziny i domu? - wiem ze rodzina z Lodzi - maja dosc interesujacy i duzy grobowiec na cmentarzu komunalnym i ufundowany witraz w kosciele garnizonowym... o samym budynku nic mi nie wiadomo ????
Mikołaj - Czw Sie 31, 2006 10:19 pm

Marek Sperski Sopot.Przewodnik

jak będziesz potrzebował czegoś więcej o Herbstach w Łodzi to mogę czegoś poszukać

didid - Pią Wrz 01, 2006 8:26 am

Dziekuje! Kazde informacje sie przydadza. Jesli bedziesz mial cos wiecej daj znac!
Mikołaj - Sob Wrz 02, 2006 10:32 pm

plon popołudniowej wycieczki
didid - Nie Wrz 03, 2006 9:18 pm

Niezle zdjecia - zwlaszcza potoku babidolskiego i Thalmuhle - ostatnio umiescilem kilka interesujacych zdjec http://www.dawnysopot.pl/...uracjathalmuhle

Ciekawe czy ktos da rade odswierzyc starymi pocztówkami zdjecie tej ruiny - poznajecie??

didid - Sro Paź 04, 2006 4:15 pm

Następna zagadka tym razem mniej współczesna.. Czy ktoś może będzie w stanie stwierdzić co to za wieża widoczna nad dachami kasyna (ta po prawej) i gdzie się dokładnie znajdowała??
Mikołaj - Sro Paź 04, 2006 4:47 pm

może to coś tymczasowego, bo na lotniczym zdjęciu ani na żadnej innej pocztówce takiej wieży nie znalazłem :???:
Sabaoth - Sro Paź 04, 2006 5:51 pm

Mi ta wieża kojarzy się z Nowym Portem i identyczną wieżą na lewym brzegu ujścia wisły. Nie mam pod ręką jej zdjęcia ale jest ono dość znane. Nie jestem pewien, czy aby na szczycie nie znajdował się dzwon :hmmm:
Mikołaj - Sro Paź 04, 2006 6:02 pm

ta czy ta?
Sabaoth - Sro Paź 04, 2006 6:36 pm

Mikuś, ta mniejsza, na lewym brzegu (patrząc w stronę Szwecji :^^ ). Znaczy, ta z mniejszego łobraska.
Sabaoth - Sro Paź 04, 2006 8:13 pm

O, znalazłem i zrobiłem małą komparatystykę. Może sie komuś klisze nałożyły :hihi:
Mikołaj - Sro Paź 04, 2006 8:29 pm

:hiihihi: :== :masta:
didid - Sro Paź 04, 2006 9:56 pm

ale jaja... :hiihihi:
gargoyle dfl - Czw Paź 05, 2006 1:15 am

to sie nazywa dobry zoom!
didid - Nie Paź 08, 2006 6:14 pm

Nowa zagadka... Wydaje się że może to być droga do Grendzlewa (???)
Mikołaj - Nie Paź 08, 2006 8:40 pm

Cytat:
droga do Grendzlewa (???)

Tzn od leśniczówki? Dzisiejsza Reja? Tam nie ma takiej zabudowy. To musi być gdzieś bardziej na północ - być moze okolice ul. Mickiewicza (Büllow Allee)

didid - Nie Paź 08, 2006 11:10 pm

tak... lub górna część ul. Żeromskiego... ciekawe
Mikołaj - Pon Paź 23, 2006 1:50 am

W nawiązaniu do wcześniejszych pytań o Herbstów:
http://rzygacz.webd.pl/index.php?id=20,494,0,0,1,0

Sabaoth - Pon Paź 23, 2006 6:32 pm

Jest to aukcja ale według mnie, ta sopocka pocztówka powinna znaleźć się tutaj.

AK Ostseebad Zoppot - Flieger-Denkmal im Nordpark

Czy ktoś potrafi o tym pomniku coś powiedzieć?

Mikołaj - Pon Paź 23, 2006 7:23 pm

pierwszy raz go widzę :???:
Gdynka - Pon Paź 23, 2006 7:28 pm

To chyba Pomnik Marynarzy
Mikołaj - Pon Paź 23, 2006 7:57 pm

Cytat:
To chyba Pomnik Marynarzy

w takim razie nie pierwszy :hihi:

Sabaoth - Pon Paź 23, 2006 8:10 pm

Drzewa mi nie pasują, a konkretnie ich wysokość :hihi: Ale dlaczego nazwali to Flieger-Denkmal :hmmm:
didid - Wto Paź 24, 2006 8:34 pm

Stoi na terenie Parku Północnego przy alei Franciszka Mamuszki, w sąsiedztwie Łazienek Północnych. Składa się z głazu narzutowego o wysokości 1,7 m, umieszczonego na prostopadłościennym cokole o wysokości 0,8 m, wykonanym z granitowych ciosów oraz kotwicy ze stalowym łańcuchem, ustawionej przed cokołem. Pomnik ten został zbudowany w czasach Wolnego Miasta Gdańska jako pomnik Lotnika. Po drugiej wojnie światowej, na głazie pomnika umocowano marmurową tablicę z napisem: 1939–1945. Marynarzowi polskiemu, który nie szczędził krwi ani sił za Polskę Ludową silną na morzu. ZUWZ. ONID, Sopot 1948 r.

Źródło: Marek Sperski, Sopot. Przewodnik
http://www.sopot.pl/intgm...alUzd?EL_ID=233

Sabaoth - Wto Paź 24, 2006 8:40 pm

Przed wojną na pomniku pewnie był inny napis :hihi: Ale nie w tym rzecz, była też kotwica, dlaczego? Pomnik lotnika powinien zamias kotwicy mieć śmigło.
Gargi1961 - Wto Paź 24, 2006 11:09 pm
Temat postu: pomnik lotnika
Sperski a za nim Golec błędnie podają rok odsłonięcia tego pomnika na 1920 (jeśli mnie pamięć nie myli). Ja w swoich zbiorach posiadam tę pocztówkę a że na szczęście jest z obiegu to wyraźny datownik określa nieomylnie datę przed którą pomnik stanął tj, 26.06.1916
Corzano - Sro Paź 25, 2006 6:40 am

Sabaoth napisał/a:
Pomnik lotnika powinien zamias kotwicy mieć śmigło.

Bo nie chodzi o lotnika, a pilota. Portowego.
:wink:

danziger - Sro Paź 25, 2006 3:08 pm

Corzano napisał/a:
Bo nie chodzi o lotnika, a pilota. Portowego.
:wink:

Lotsendenkmal :hihi:

Mikołaj - Pon Lis 06, 2006 12:01 am

didid napisał/a:
A jakieś informacje na temat rodziny i domu? - wiem ze rodzina z Lodzi - maja dosc interesujacy i duzy grobowiec na cmentarzu komunalnym i ufundowany witraz w kosciele garnizonowym... o samym budynku nic mi nie wiadomo ????

Wracając jeszcze do Herbstów - wybrałem się dziś na cmentarz, szukałem okazałego grobowca, wyobrażałem sobie, że pewnie będzie otoczony ozdobnym, wykuwanym płotem jak inne stare groby. Szukam, szukam i nic, więc poszedłem obejrzeć ciekawą kaplicę górującą nad całą nekropolią i co widzę: Ruhestätte (miejsce spoczynku) von Herbst !
Co ciekawe, obok poustawiano kilka starych płyt nagrobnych, tworząc małe lapidarium.

Wybrałem się następnie na ul. Kościuszki do willi Herbstów (toż to mały blok obecnie, wydzielono tam kilkanaście mieszkań!) i do św. Jerzego, gdzie nie udało mi się znaleźć witraża, o którym wspomina didid - wszystkie są współczesne (zdaje się z lat 70-tych). Jedyna szansa, to że jest to mały witraż wbudowany w południową ścianę kościoła, zaraz na lewo od wejścia.

Wybaczcie kiepską jakość zdjęć, ale oczywiście musiały paść baterie w normalnym aparacie i pstrykałem telefonem.

didid - Pon Lis 06, 2006 12:14 pm

Bardzo ladne zdjecia - temat nadaje sie na jeszcze jeden artykul.

Dobrze ze odnowiono i zabezpieczono ten grobowiec. W pewnym czasie byl bardzo zaniedbany, wrecz zbeszczeszczony.

http://www.eksploracja.eu/tps/pisza_o_nas/15.htm

Co do witraza to informacja od mojej Babci - wypytam, moze dowiem sie jakis szczgolow.

Zoppoter - Pon Lis 06, 2006 5:01 pm

Mikołaj napisał/a:

Co ciekawe, obok poustawiano kilka starych płyt nagrobnych, tworząc małe lapidarium.

.

Na jednej z nich postawiłem w środę znicz. Zapewne nie postał tam długo....

Mikołaj - Pon Lis 06, 2006 11:27 pm

na płycie ze zdjęcia 380 stało kilka zniczy, na ziemi wokół też
Mikołaj - Pon Lis 13, 2006 7:42 pm

Wracając do rozmowy o Manzenplatzu - pojawiła się bardzo ciekawa pocztówka, gdzie plac /boisko/stadion :wink: doskonale widać
didid - Pon Lis 13, 2006 10:05 pm

Bardzo pouczająca pocztówka - ja widziałem taką samą w kolekcji Sopockiego Domu Aukcyjnego... a to apropos Stolzenfels skąd zrobione było zdjęcie.... :hihi:
Sabaoth - Pon Lis 13, 2006 10:26 pm

Z Brauershoehe? :^^
didid - Wto Lis 14, 2006 11:11 am

No wlasnie. Wzgorze piwowara - poniewaz zalozycielem Restauracji Brauershohe byl niejaki Piwowar: A. Brauer 1891 :wink: , natomiast mieszczace sie w okolicy Stolzenfels wybudowal w 1870 przedsiebiorca Stolz... tak powiadaja madre ksiegi...

Ten zamek pewnie tez wybudowal niejaki Stolz z Sopotu :)


http://www.inpro.com.pl/krystyna/historia.html

pablo-pablo - Czw Lis 16, 2006 11:30 pm

Jeszcze kilka słów o Gymnastikschule. Zachęcam do obejrzenia stronki http://www.dworek-sopot.pl/ - w miejscu gdzie stała szkoła, obecnie wznosi się luksusowy Dworek Admirał. Stał on przez lata w stanie surowym ale wreszcie go ukończono i prezentuje się całkiem okazale. Można dopatrzec sie pewnej analogii pomiędzty budynkiem Gymnastikschule a jego następą.
pablo-pablo - Czw Lis 16, 2006 11:33 pm

Teraz kilka nowych fotografii z mojego rodzinnego albumu. Na rozgrzewkę kilka kadrów z miejsc które chyba każdy rozpozna.
pablo-pablo - Czw Lis 16, 2006 11:35 pm

A to dla spostrzegawczych - ktoś wie gdzie to zostało zrobione? Na szczęścje nie miałem z tym problemu :)
pablo-pablo - Czw Lis 16, 2006 11:40 pm

I ostatnia porcja zdjęć: tutaj niestety mam pewne preblemy. Pierwsze (6.jpg) z nich (obywatele Milicjanci) zostało zrobione na 99% w Sopocie, co do pozostałych niestety nie mam takiej pewnosci. Macie jakies tropy?
pablo-pablo - Pią Lis 17, 2006 12:21 am

Raz jeszcze zaginione w akcji fotki Gymnastikschule i Dworku Admirał
Zoppoter - Pią Lis 17, 2006 9:34 am

pablo-pablo napisał/a:
A to dla spostrzegawczych - ktoś wie gdzie to zostało zrobione? Na szczęścje nie miałem z tym problemu :)

Wcale nie takie proste, takich miejsc jest sporo... ul. Dębowa?

pablo-pablo - Pią Lis 17, 2006 10:52 am

Nie, ale baaaaaaaardzo blisko :)
didid - Pią Lis 17, 2006 1:23 pm

To ul. Wladyslawa IV - sam pablo pozwwoliles mi umiescic te fotki w bazie dawnego sopotu :D - reszta tez prezentuje sie okazale - chetnie tez bym wrzucil:

http://www.dawnysopot.pl/?content=galeria.php

??

postman - Wto Sty 30, 2007 10:25 pm

pare pocztówek z ebay.
Mikołaj - Sro Sty 31, 2007 1:13 pm

żadnej tajemnicy w nich nie widzę :wink:
Sabaoth - Pią Lut 02, 2007 11:37 pm

Mikołaj napisał/a:
żadnej tajemnicy w nich nie widzę :wink:

A w tej widzisz? :wink: Przy okazji, gdzie to było, bo ja nie kojarzę :mrgreen:

Mikołaj - Sob Lut 03, 2007 12:24 am

Prawdziwy kąsek! :hurra:
Ale bez żartów - do znanych mi dwóch domów Johanessa Icka to za bardzo nie pasuje... (jeden był przebudowany przez Herbsta, ale czy aż tak? cała kondygnacja dodana?)

Sabaoth - Sob Lut 03, 2007 7:13 pm

Mikuś, a może uda Ci się ustrzelić to samo miejsce dzisiaj? :wink:

P.S. To nie pocztówka.

P.P.S. Czy to nie stacja benzynowa tam po prawej?

Mikołaj - Pon Lut 05, 2007 1:15 pm

fiu fiu :==
Cytat:
Czy to nie stacja benzynowa tam po prawej?

na moje oko tak :OO

Sabaoth - Pon Lut 05, 2007 6:01 pm

Pytanie z gatunku retorycznych :^^
pawel.45 - Pon Lut 05, 2007 7:20 pm

Takiego ujęcia obecnie nie da się wykonać - nie tylko dlatego,że nie istnieje Kurhaus z arkadami przy ulicy, lecz głównie z powodu blaszanego ogrodzenia zasłaniającego stację benzynową. :%
pawel.45 - Pon Lut 05, 2007 7:43 pm

najbardziej zbliżone ujęcie
pawel.45 - Pon Lut 05, 2007 7:56 pm

autor fotki Sabaotha stał mniej-więcej tutaj (tak przypuszczam)
Gargi1961 - Pon Lut 05, 2007 11:27 pm
Temat postu: CPN - ORLEN
napatrzcie się, bo za 3 miesiące tej stacji już nie będzie, podobnie jak i tej na Niepodległości. Orlen się wyprzedaje :)
Gargi1961 - Wto Lut 13, 2007 5:44 pm
Temat postu: Pomorska 42/44
ładne, nie?
Gargi1961 - Wto Lut 13, 2007 5:53 pm
Temat postu: jw
coś się nie chce załadować
villaoliva - Wto Lut 13, 2007 7:59 pm
Temat postu: Re: CPN - ORLEN
Gargi1961 napisał/a:
napatrzcie się, bo za 3 miesiące tej stacji już nie będzie, podobnie jak i tej na Niepodległości. Orlen się wyprzedaje :)

Ale rozbiorą te budynki?

Gargi1961 - Wto Lut 13, 2007 11:07 pm

po tych budynkach, to już chyba dawno śladu nie ma. Nie kojarzę takiej zabudowy na Al. Niepodległości. Tamten post dotyczył stacji na Niepodległości 705
pawel.45 - Sro Lut 14, 2007 12:58 am

Cytat:
post dotyczył stacji na Niepodległości 705

a nie 713? - bo narożny bud. z apteką ma chyba nr 715 !

villaoliva - Sro Lut 14, 2007 11:13 am

Ale napisałeś że obu stacji nie będzie :hmmm:
Sabaoth - Sro Lut 21, 2007 8:40 pm

Ktoś na e-bayu wyprzedaje całą swoją kolekcję pocztówek. Pośród wielu klasycznych ujęć jest kilka ciekawostek, m. in. Hotel Pommerscher Hof w Sopocie:
pawel.45 - Czw Lut 22, 2007 12:00 am

Gargi 1961 napisał
Cytat:
po tych budynkach, to już chyba dawno śladu nie ma. Nie kojarzę takiej zabudowy na Al. Niepodległości.

- a ja przyglądając się budynkowi z lewej str.fot. (ganek z obłą kolumną) mam takie niejasne skojarzenie z budynkiem noszącym obecnie chyba nr 725. Piszę chyba - bo tak sobie z pamięci odtwarzam numerację - więc mogę się mylić (to prawdopod.piąty bud.od ul.3-Maja w kier.Gdyni). Co do samego budynku też nie mam pewności, lecz ta charakterystyczna kolumna utkwiła mi w pamięci.
Może ktoś z mieszkańców lub znawców Sopotu zechciałby się wypowiedzieć? :hmmm: Pozdrawiam.

Mikołaj - Czw Lut 22, 2007 10:51 am

http://www.forum.dawnygda...p?p=83962#83962 :wink:
Gargi1961 - Czw Lut 22, 2007 7:31 pm
Temat postu: ul. Pomorska
Pomerchestr. 42/44 to budynek, który musiał się mieścić na odcinu od dzisiejszego skrzyżowania z Monciakiem a ul. Goyki (w drugą stronę ulica zwała się Danziger str.)
didid - Pią Mar 02, 2007 12:41 am

Mikołaj napisał/a:

Co ciekawe, obok poustawiano kilka starych płyt nagrobnych, tworząc małe lapidarium.


Apropos lapidarium

Mikołaj - Pią Mar 02, 2007 1:22 am

Nic nie umniejszam Guntherowi, ale ten znany sopocki miał na imię Adolf.
danziger - Pią Mar 02, 2007 2:56 am

Mikołaj napisał/a:
ten znany sopocki miał na imię Adolf.

Znany sopocki Günther miał na imię Adolf? :hihi:

Mikołaj - Pią Mar 02, 2007 9:45 am

architekt mi uciekł :hiihihi:
didid - Nie Mar 04, 2007 5:51 pm

Kiedyś dawno temu pytałem się o pewne zdjęcie przedstawiające dwór nad jeziorkiem/ stawem:
http://www.forum.dawnygda...r=asc&start=120

Zagadka rozwiązała się dzięki książce Niektóre Wiadomości o Sopotach i Kwestya Kaszubska (wydana w Sopocie 1909 r.). To dość unikatowe zdjęcie przedstawia Dwór Karlikowski.

pawel.45 - Wto Mar 06, 2007 6:36 pm
Temat postu: Re: ul. Pomorska
Gargi1961 napisał/a:
Pomerchestr. 42/44 to budynek, który musiał się mieścić na odcinu od dzisiejszego skrzyżowania z Monciakiem a ul. Goyki (w drugą stronę ulica zwała się Danziger str.)

Ja sugerowałem Al.Niepodległości nr725 - podtrzymuję swoją tezę. Sami popatrzcie.

Gargi1961 - Sro Mar 07, 2007 11:18 pm
Temat postu: niepodległości 725
a ja się w dalszym ciągu nie zgadzam! Niepodległości zanim otrzymała swą obecna nazwę przechodziła szereg transfomacji ustrojowych a to ku uczczenia któregoś tam plenum - 20 Października (bardzo czesto adresowano listy 20 X), wcześniej uczciwszy dwóch zbrodniarzy Marszałka Józefa Stalina i Adolfa Hitlera. Właśnie tez ostatni scalił dotychcasowe dwie ulice (Pommerschestr. od Seestr. na południe i Danzigerstr. na północ) w jeden organizm. Adres umieszczony na widokówce dokładnie wskazuje ulice Pomorską a więc od Monciaka w kieruku Gdyni. Podobieństwo budynków jest więc, używając nomenklatury filmowej "zupełnie przypadkowe'. A tak a propos widok budynku oznaczonego numerem 725 rzucał mi się w oczy przez 40 lat po każdym wyjściu z domu. Tak, tak fotki tego budynku robiłeś mając za plecami moją chałupke, której fotkę z początku lat 60 załączam
Sabaoth - Sob Mar 10, 2007 7:21 pm

Co to za 100 letni plac sportowy w Sopocie?
Gargi1961 - Nie Mar 11, 2007 3:29 am
Temat postu: 100 letni stadion
stadion przy dzisiejszej ul. Wybickiego wybudowany został w 1925 roku w 100lecie powstania kąpieliska. a propos ładna widokówka skąd ją wytrzasnąłeś?
tobocian - Nie Mar 11, 2007 8:10 am

Cytat:
ładna widokówka skąd ją wytrzasnąłeś?

Sabao jest pod tym względem normalnie boski :LL: takie zbiory ma że oczy same wypadają... :wow:

Sabaoth - Nie Mar 11, 2007 11:14 am

Ta pocztówka nie pochodzi akurat z moich zbiorów :II
didid - Nie Mar 11, 2007 11:54 am
Temat postu: Re: ul. Pomorska
pawel.45 napisał/a:
Gargi1961 napisał/a:
Pomerchestr. 42/44 to budynek, który musiał się mieścić na odcinu od dzisiejszego skrzyżowania z Monciakiem a ul. Goyki (w drugą stronę ulica zwała się Danziger str.)

Ja sugerowałem Al.Niepodległości nr725 - podtrzymuję swoją tezę. Sami popatrzcie.


porównanie 2 fotografii :wink:
http://www.dawnysopot.pl/niepodleglosci_sym.swf
(szkoda ze nie mozna dodawac animacji swf na forum)

Mikołaj - Wto Mar 13, 2007 10:41 am

komparatystyka na szybko sklejona z tego co było pod ręką
Gargi1961 - Wto Mar 13, 2007 10:30 pm
Temat postu: dolina owcza
do tematu boiska 100-lecia dorzycam swoje "3 grosze" w postaci widokówki przedstadionowej autorstwa znanego sopockiego fotografika Johna Faltina
Gargi1961 - Sro Mar 14, 2007 11:29 pm
Temat postu: john faltin
kilka miesięcy temu poruszyłem temat tego zasłużonego dla naszego regionu fotografika. w swojej kolekcji posiadam blisko 30 widokówek jego autortwa oraz cudem kupionych kilkanaście zdjęć. w jego przypadku nie trudno ustalić autorstwo, bo jako jeden z niewielu fotogafów sygnował "swoje" pocztówki (tu trzeba zauważyć, że współpracował z wieloma wydawnictwami). wracam do tego tematu w związku z planowanym wydaniem przez Józefa Golca biogramów sławnych sopocian. niestety na dzień dzisiejszy nie dysponuję żadnymi informacjami dotyczącymi życia tego fotografika. wiem, że mieszkał w Sopocie (duże prawdopodobieństwo że był to do dziś stojący budynek przy Danziger str. 25B patrz foto), współpracował między innymi z Clarą Bernthal, R. Kiesslichem, C. Ziemssenem, L. Lankoffem. lata działalności Faltina trudne są do określenia ale można postawić hipotezę, że cezura zawiera się między latami 1881 (najstarsze ze znanych mi zdjęć) a 1911. tym postem chciałbym zapoczątkować próbę uporząkowania twórczości Johna Faltina i zebrania jak największej liczby jego prac (oczywiście wirtualnie) fotografii i widokówek. wdzięczny też będę za jakiekolwiek informację dotyczące tego artysty.
didid - Czw Mar 15, 2007 9:01 pm

Wg. Hanny Domańskiej : "Ziemssen zmarł poza Sopotem, przypuszczalnie w 1913 lub 1914 r. Wdowa po nim, Rosa z domu Faltin, przeżyła pierwszą wojnę światową, zmarła w 1921 r. w wieku 88 lat."

informacje o Ksiegarni Muzycznej Ziemssena:
http://www.dawnysopot.pl/...egarniamuzyczna

O samym budynku na zdjęciu też jest wzmianka (Villa Marie), poza tym zauważalne jest zaznaczenie krzyżykami 2 okien na górnej kondygnacji willi.

Czy można by wykorzystać powyższe zdjęcie?

Gargi1961 - Pią Mar 16, 2007 8:19 pm

ten dom na fotografi Faltina nazywał się wg opisu autora Villa Zufriedenhait (Zadowolenie) a krzyżykami zaznaczył prawdopodobnie swje mieszkanie i pracownie (może ktoś to sprawdzić w księdze adresowej?). prawdopodobnie wspomniana przez Ciebie Rosa Faltin była siostrą fotografika. sam mistrz wykonał fotografię "handelku" swojego szwagra, którą poniżej prezentuję. ciekawostki związane z tą fotką:
1 wielkości pudełka papierosów a dzięki fantastycznej jakości bez problemu można odczytać napisy na szyldach
2 brak budynku dzisiejszego Złotego Ula
3 widoczny po prawej stronie fragment Urzędu Domenalnego

didid - Pon Mar 19, 2007 12:50 am

Zdjęcia zwalają z nóg (ponawiam swoją prośbę)

Nazwa Villa Marie pochodzi z lat 20stych XX w. wg H. Domańskiej stała się wtedy własnością H. Bushiena, mieszkała też w niej rodzina żydowska Sielmanów. Sam budynek będący częścią zespołu Al. Niepodległości 765 - 771 zaprojektował Carl Kupperschmitt (1898 - 1907). Inwestorem był Daniel Wilm.

Pisze tez ze realizacje wszystkich przedsięwzięć nastąpiła w pierwszym dziesięcioleciu XX w. (??? na prezentowanym zdjęciu wyraźnie widać ów kompleks).

W całym kompleksie mieszkało 10 rodzin min. rodzina Boss (Spokrewnieni z rodziną Mendelsohn). Opis skupia się raczej na XX w. i nie jest wyczerpujący - trudno zatem ustalić czy Faltin rzeczywiście zamieszkiwał ową kamienicę.

Co do kamienicy Am Markt 12 to jej historia również rozpoczyna się pod koniec XIX w. Należała wtedy do rentiera Biebera potem do Schuberta a właścicielem samej księgarni do 1945 r. był Kiesslich zachowując jej nazwę.

Gargi1961 - Wto Kwi 03, 2007 8:08 pm
Temat postu: Moritz Stumpf und Sohn
Coś długo trwa cisza na "sopockiej" stronie forum! Ciszy - stop! Z okazji świąt malutki "zajączek", fotka narożnika Morskiej i Pólnocnej z widocznym w głebi sklepem jubilerskim znanego gdańskiego złotnika Moritza Stumfa.
Sabaoth - Wto Kwi 03, 2007 8:29 pm

Moritz Stumpf i jego syn mieli sklepy w Gdańsku, we Wrzeszczu i w Sopocie. Kapitallisty jedne :hihi:
didid - Wto Kwi 03, 2007 8:55 pm

A ja mam pytanie: kiedy Werminghoff stracił swój hełm i poddasze ?
Gargi1961 - Wto Kwi 03, 2007 10:31 pm
Temat postu: hotel werminghoff
w Historii Sopotu o tym nie piszą, trzeba założyć hipotezę, że albo to zrobili nasi w 1939 albo skutkiem jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia (np. pożaru czy nieprawidłowości budowlanych) policja budowlana nakazała przebudowę.
Krzysztof - Wto Kwi 03, 2007 11:14 pm

Cytat:
kiedy Werminghoff stracił swój hełm i poddasze ?

Ale poddasza nie stracił. Nawet zostało ono powiększone. :lol:

didid - Sro Kwi 04, 2007 7:42 am

Krzysztof napisał/a:
Cytat:
kiedy Werminghoff stracił swój hełm i poddasze ?

Ale poddasza nie stracił. Nawet zostało ono powiększone. :lol:


poddasze ze skośnym daszkiem :hihi:

Gargi1961 - Sob Maj 12, 2007 7:14 pm
Temat postu: co to ?
jak zwykle kłopot z załadowaniem :)
Mikołaj - Sob Maj 12, 2007 7:26 pm

poczta?
Gargi1961 - Sob Maj 12, 2007 9:17 pm
Temat postu: poczta
poczta a dokładnie konstrukcja wsporna węzła telefonicznego, tu na widokówce z 1946
nad stawem - Nie Maj 13, 2007 1:15 am
Temat postu: Re: poczta
Gargi1961 napisał/a:
poczta a dokładnie konstrukcja wsporna węzła telefonicznego, tu na widokówce z 1946


te białe izolatory to jeszcze pamietam z roku 1975-tego , pracowałem wtedy na poczcie jako doręczyciel telegramow .
a Tu
poczta dzisiaj

parker - Nie Maj 13, 2007 6:45 pm

Mikołaj napisał/a:
poczta?


W pierwszej chwili pomyslałam że to gołębie. To też by pasowało do poczty :wink:

Sabaoth - Wto Cze 26, 2007 5:54 pm

Już było ładnych parę postów wcześniej ale nie w takiej rozdzielczości:
Gargi1961 - Wto Cze 26, 2007 10:57 pm
Temat postu: pomnik lotników
ja dodam odwrotną stronę tej widokówki, co by raz na zawsze rozwiać wątpliwości co do czasu postawienia pomnika, Sperski i Golec piszą o roku 1918 a tu jasno czarno na białym rok 1916
didid - Czw Cze 28, 2007 7:50 am

To już nie pierwsza taka nieścisłość. Ostatnio sprawiło mi dużo problemu ustalenie wybudowania budynku przy ul. Kościuszki 18/20. Ostatecznie przyjęliśmy datę 1904 r.

http://www.dawnysopot.pl/...kt=szkolagminna

didid - Pią Cze 27, 2008 1:16 pm

Witam,

Czy ktos moze moglby pomoc z uzyskaniem dostepu do fotografii mlynow w Karlikowie ?

Pozdrawiam!
D.

Mikołaj - Wto Lut 10, 2009 11:29 pm

jakiś pomnik, obelisk, urządzenie? :???:

link

Sabaoth - Sro Lut 11, 2009 12:49 am

Mikołaju, to jest pomnik Cesarza Wilusia :^^
Mikołaj - Sro Lut 11, 2009 1:53 am

a to ciekawostka...
feyg - Czw Gru 08, 2011 2:01 pm

Sabaoth napisał/a:

Czy ktoś potrafi o tym pomniku coś powiedzieć?

Czy pytanie jest wciąż aktualne? :wink:

Pomnik marynarzy czyli o pewnej katastrofie... lotniczej

pumeks - Czw Gru 08, 2011 3:18 pm

:==
didid - Czw Gru 29, 2011 9:56 pm

To raczej nie pocztówka ale pytanie pasuje do wątku:
Czy ktoś może kojarzy miejsce w którym mogło być wykonane to zdjęcie ?

Zoppoter - Pią Gru 30, 2011 6:53 am

didid napisał/a:
To raczej nie pocztówka ale pytanie pasuje do wątku:
Czy ktoś może kojarzy miejsce w którym mogło być wykonane to zdjęcie ?

Pierwsze odruchowe skojarzenie to Suedstrasse, czyli Grunwaldzka, obecnie tam jest sklep zoologiczny, naprzeciwko Ogrodowej. Jako chłopiec mieszkałem w tej okolicy i wydało mi się to znajome na zasadzie odruchu.

Ale to oczywiście nie musi być prawda. To może być inne miejsce na Grunwaldzkiej, bliżej 3 Maja. Albo Parkowa. Albo któraś uliczka poprzeczna w tym rejonie. Trzeba sie przespacerowac.

Krzysztof - Pią Gru 30, 2011 8:43 am

Na Czyżewskiego, przed jedną z kamienic stoją do dziś te, albo podobne słupki przedbramne.
pumeks - Pią Gru 30, 2011 9:05 am

A obok widać jakiś napis?
Mikołaj - Pią Gru 30, 2011 1:46 pm

W pierwszej chwili myślałem, że to ten domek, ale drugi plan trochę nie pasuje, budynek z napisem jest trochę za blisko, bo tam jeszcze są tory.
Zoppoter - Pią Gru 30, 2011 2:50 pm

Mikołaj napisał/a:
W pierwszej chwili myślałem, że to ten domek, ale drugi plan trochę nie pasuje, budynek z napisem jest trochę za blisko, bo tam jeszcze są tory.

Do 1942 roku to tam był tylko jeden tor. No, ewentualnie dwa schodzące się w jeden patrząc w kierunku północnym, czyli w stronę Kamiennego Potoku - po zbudowaniu peronu 2 w 1907 roku na wysokości tej kamienicy tory pewnie się rozwidlały. A kamienica po drugiej stronie stała częściowo w miejscu dzisiejszych torów SKM, których wtedy jeszcze nie było wcale. Ojciec mi opowiadał, że dla potrzeb kolejki ta kamienica została nieco "obcięta". Ewentualne dopytanie go o szczegóły żeby się upewnić - raczej nie wchodzi w grę.

Ale analiza zdjęcia z 1904 roku przejazdu kolejowego (z jednym torem) w albumie "Dawny Sopot" na stronach 28 - 29 zdaje się potwierdzać opowieść o obcięciu tej kamienicy w drugim planie. Kamienica jest też widoczna na stronie 27 rzeczonego albumu. Ma ona na tym zdjęciu o 4 piony okien więcej niż obecnie. Czyli jej zachodnia ściana boczna była dużo bliżej zagadkowego domku na zdjęciu. Krótko mówiąc drugi plan poważnie się zmienił w połowie XX wieku.

Poza tym.... Tam chyba stoi (stał?) jakiś kamienny słupek...

Dopisek po 4 godzinach:
Poszedłem sprawdzić. Z wielkim poświęceniem, bo trzeba było dygać dookoła, tunel przecież zamknięty. Słupek stoi jak byk, ten który na zdjęciu jest widoczny przy prawym narożniku werandy. W miejscu tego wyższego jasnego słupka jest balustrada nad boczną ścianą zejścia do tunelu. Metalowa barierka w poprzek ulicy zapewne miała związek z przejazdem kolejowym. O ile wiem, to tunel dla pieszych pod torami powstał chyba w latach 30-ych, może wcześniej już zlikwidowano tam ruch kołowy za pomocą tej barierki? Wszak w pierwszej dekadzie XX wieku zbudowano alternatywne bezkolizyjne skrzyżowanie rogi kołowej z torami kolejowymi - czyli ulice Podjazd i wiadukt kolejowy nad nią.

Mikołaj ma absolutną rację, to jest domek na "górnym" Monciaku przy samych torach kolejowych - obecnie są w nim restauracje: włoska i francuska. Za komuny była tam cukiernia "Sopotek".

didid - Nie Sty 01, 2012 9:18 pm

Mikołaj napisał/a:
W pierwszej chwili myślałem, że to ten domek, ale drugi plan trochę nie pasuje, budynek z napisem jest trochę za blisko, bo tam jeszcze są tory.


11-stka też zgadzała by się z adresem na pocztówce ...

pumeks - Nie Sty 01, 2012 9:44 pm

To ja nie rozumiem :???: Masz na pocztówce napisany adres

i pytasz się o miejsce? robisz sobie z nas jaja, czy o co tu chodzi?

didid - Pon Sty 02, 2012 8:48 am

pumeks napisał/a:
To ja nie rozumiem :???: Masz na pocztówce napisany adres
Obrazek
i pytasz się o miejsce? robisz sobie z nas jaja, czy o co tu chodzi?


Z pisowni moim zdaniem nie wynika że to Seestrasse (raczej Nord..), za to 11 jest dość jasno napisana.

feyg - Pon Sty 02, 2012 9:47 am

Pierwsza litera w nazwie ulicy to ewidentnie S :wink:
Sabaoth - Pon Sty 02, 2012 4:20 pm

Tak, pierwsza to wielkie S, później dwa małe e, po nich s, t, r, a, ß i na koniec jeszcze raz e. Jak to złożyc do kupy to wyjdzie Seestraße :mrgreen:

P.S. Jest jeszcze numer, dwie jedynki to liczba jedenaście.

didid - Pon Sty 02, 2012 9:44 pm

Kolejne ujęcie Sopotu - fotografia - tym razem z adresem z rewersu
(biorąc pod uwagę powyższe komentarze rozszyfrowanie powinno pójść szybko ?)

feyg - Pon Sty 02, 2012 10:16 pm

Ja tu widzę Annenstr. 12 :hmmm:
Sabaoth - Pon Sty 02, 2012 10:38 pm

Annenstr. 12 czyli ul. Ceynowy.
feyg - Pon Sty 02, 2012 10:47 pm

Z tego co widać z góry dawny ogród zastawiony jest garażami
didid - Wto Sty 03, 2012 5:56 pm

feyg napisał/a:
Ja tu widzę Annenstr. 12 :hmmm:


:== dzisiaj byłem sprawdzić - dom nie zmienił się za nadto


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group