Dawny Gdańsk

Na papierze, ekranie i w Mieście - Nowości na Danzig-online.pl

Sabaoth - Wto Wrz 27, 2005 9:02 pm
Temat postu: Nowości na Danzig-online.pl
Ponieważ poprzedni wątek informujący o nowościach na mojej stronie zaczął się dziwnie zachowywać (wcale nie podejrzewam konkurencji o sabotaż) założyłem nowy.

A teraz do rzeczy, dodałem informacje (głównie obrazkowe) na temat sławnych gdańskich butelek. Zapraszam



P.S. Jeszcze prośba, poszukuję pilnie zdjęcia lub skanu butelki i/lub kieliszków do Machandla.

Marcin - Wto Wrz 27, 2005 9:17 pm
Temat postu: Re: Nowości na Danzig-online.pl
Cytat:
P.S. Jeszcze prośba, poszukuję pilnie zdjęcia lub skanu butelki i/lub kieliszków do Machandla.

Mówisz i masz... :wink:

Sabaoth - Wto Wrz 27, 2005 9:27 pm

A nie dałoby sie ich trochę umyć przed wyjściem do fotografa? :wink:
pumeks - Sro Wrz 28, 2005 12:23 pm

Aha, a dodana poprzednio paczka papierosów "Stella" nie jest produkcji Danziger Tabak-Monopol, tylko konkurencyjnej firmy Jacoba Borga na Lastadii.
Sabaoth - Sro Wrz 28, 2005 12:26 pm

No przeciez nie zrobie osobnej strony dla firmy Borga i dla Danziger Holzmonopol :hihi: Dopisze moze notke na stronie.
Sabaoth - Czw Wrz 29, 2005 9:40 am

Dodalem dwie etykiety (jedna od piwa, druga od lemoniady Brause) do strony o piwach. Etykiety wrzucilem dwa dni temu na Forum. :^^
Sabaoth - Pią Wrz 30, 2005 11:28 am

Dodalem zdjecie restauracji Haffner Klause. Kto wie, gdzie sie miescila?
pumeks - Pią Wrz 30, 2005 11:50 am

W Sopotach :mrgreen: Czyżby na Haffnera, pardon, Sobieskiego?
Sabaoth - Pią Wrz 30, 2005 10:37 pm

Dodałem nową stronę w Innych informacjach - o teatrze miejskim na Targu Węglowym. Serdecznie zapraszam do obejrzenia, skomentowania i przysłania uzupełniających materiałów :^^

Takie zdjęcie już mam:

Sabaoth - Nie Paź 02, 2005 2:07 pm

Brakowało planu teatru z rozkładem miejsc, już go dodałem :^^
Corzano - Nie Paź 02, 2005 5:17 pm

Sabaoth napisał/a:
Brakowało planu teatru z rozkładem miejsc, już go dodałem :^^

Brakuje Ci jednak tej broszurki, o której pisał pumeks. :wink:

Sabaoth - Nie Paź 02, 2005 6:36 pm

Powoli, muszę sobie coś zostawic na później :^^
pumeks - Pon Paź 03, 2005 7:48 am

Poszła w piątek priorytetem... zależy, na ile sprawnie w pogańskim kraju funkcjonuje poczta :P
Sabaoth - Pon Paź 03, 2005 7:50 am

W poganskim bardzo sprawnie :mrgreen: "Thank you from the mountain" :hihi:
Sabaoth - Sro Paź 05, 2005 10:07 pm

Dodałem dzisiaj konkurencyjne wobec Rechtórowego tłumaczenie hymnu Wolnego Miasta, łącznie z trzecią, kontrowersyjną zwrotką (a niech tam, zaraz będzie żem germanofil :^^ ).

Po konsultacjach społecznych (Danziger, dzięki) zrezygnowałem z bardzo poetyckiego "Znasz li to miasto..." na rzecz bardziej współczesnego sformułowania "Czy znasz to miasto..." :hihi:

danziger - Sro Paź 05, 2005 10:15 pm

Sabaoth napisał/a:
Danziger, dzięki

Drobiazg :oops: :wink:

Sabaoth - Pią Paź 07, 2005 4:30 pm

Dodałem znane już Wam obligacje i jedną ciekawostkę, talon na akcję z kuponami dywidendy.
Sabaoth - Nie Paź 09, 2005 7:14 pm

Strona o gdańskich statkach i okrętach jest już gotowa, na wersję angielską trzeba poczekać jeszcze troszkę. Wszelkie uwagi i uzupełnienia (również w postaci skanów zdjęć i pocztówek) są mile widziane :^^

Zapraszam

pumeks - Pon Paź 10, 2005 9:14 am

Uwagi: "Hansestadt Danzig" nie był "Użytkowany był przez niemieckie towarzystwo Seedienst Ostpreussen", tylko przez armatora Norddeutscher Lloyd. "Seedienst Ostpreussen" to nie było żadne towarzystwo ani armator, tylko raczej rządowy program komunikacji z Prusami Wschodnimi, w którym - jak pisałem - uczestniczyły statki trzech różnych armatorów (oprócz wspomnianej jednostki NDL, także "Preussen" szczecińskiego armatora " Reederei Braeunlich" "Tannenberg" hambusrkiego HAPAG.)

Nie bardzo mi odpowiada określenie pruskiej korwety SMS Danzig z 1851 jako "nowoczesny parowy bocznokołowiec". W tym czasie nowoczesny byłby statek ze śrubą napędową.

Zaintrygowała mnie informacja o parowym bocznokołowcu "Danzig", zbudowanym jakoby przez Klawittera jeszcze przed 1851 r. Czy są jakieś daty z dziejów tego statku? a może jednak zbudowano go później?

Aha, wydaje mi się że zamiast "lekki krążownik" w odniesieniu do jednostek takich jak "SMS Danzig" z 1905 r. stosuje się raczej określenie "mały krążownik" - ale to może być różnie u różnych autorów.

Sabaoth - Pon Paź 10, 2005 9:33 am

Dzieki za uwagi. Poprawki naniose, a jesli chodzi o Danzig zbudowany w 1951 sprawdze w materialach w domu. Aha, ja sie spotkalem z okresleniem "lekki krazownik" ale moze to w wyniku tlumaczenia "light cruiser" :hmmm:
danziger - Pon Paź 10, 2005 9:40 am

Jak najbardziej lekki krążownik!
Krążowniki mogą być lekkie, średnie, ciężkie, liniowe... Ale o "małych krążownikach" jeszcze nie słyszałem - oczywiście jeśli mówimy o oficjalnej nomenklaturze klasyfikacji okrętów.

Zoppoter - Pon Paź 10, 2005 9:52 am

danziger napisał/a:
Jak najbardziej lekki krążownik!
Krążowniki mogą być lekkie, średnie, ciężkie, liniowe... Ale o "małych krążownikach" jeszcze nie słyszałem - oczywiście jeśli mówimy o oficjalnej nomenklaturze klasyfikacji okrętów.


Light to chyba z obnizona zawartościa nikotyny... :mrgreen:

Sabaoth - Pon Paź 10, 2005 10:00 am

Czy ktos ma jakies informacje na temat parowca pasazerskiego "Zoppot"?
pumeks - Pon Paź 10, 2005 10:33 am

danziger napisał/a:
Jak najbardziej lekki krążownik!
Krążowniki mogą być lekkie, średnie, ciężkie, liniowe... Ale o "małych krążownikach" jeszcze nie słyszałem - oczywiście jeśli mówimy o oficjalnej nomenklaturze klasyfikacji okrętów.

To że ty nie słyszałeś, to nie znaczy, że czegoś nie ma :%
http://www.google.pl/sear...%BFownik%22&lr=
Jak popatrzysz na pocztówki zamieszczone przez Sabaotha, to na wszystkich jest konsekwentnie "Kleiner Kreuzer".

danziger - Pon Paź 10, 2005 10:38 am

Kleiner Kreuzer jest po niemiecku.
Po polsku jest lekki krążownik
http://www.google.pl/sear...btnG=Szukaj&lr=

Sabaoth - Pon Paź 10, 2005 12:02 pm

To jest chyba kwestia "lokalnego" nazewnictwa. W jez. angielskim jest light cruiser, w jez. polskim (na 90%) jest lekki krazownik, a w niemieckim jest Kleiner Kruser. A wszystko to oznacza jeden typ okretu.
pumeks - Pon Paź 10, 2005 12:15 pm

Ok, skoro tak uważacie - wydawało mi się po prostu, że krążowniki budowane ok. 1905 r. rózniły się dość znacznie od tych z II wojny światowej, a tym bardziej od współczesnych, więc może różnice terminologiczne związane są z jakąś ewolucją definicji krążownika. W każdym razie w literaturze z której korzystałem pisząc o stoczniach, często pisano "mały krążownik" i takiej wersji się trzymałem. Ale nie będę się upierał.
Sabaoth - Pon Paź 10, 2005 12:23 pm

Ja tez sie nie upieram. Podobne problemy sa np. z tlumaczeniem nazwy pancernik, po angielsku battleship, a po niemiecku Panzer Schiff (o ile mnie pamiec nie zawodzi).
Sabaoth - Pon Paź 17, 2005 11:05 pm

W temacie statków i okrętów dodałem bilecik na prom z Neufahrwasser do Weichselmünde i zdjęcie przystani statków tow. Weichsel.

Wrzuciłem też nową stronę o Politechnice Gdańskiej, jest to kolejna strona z cyklu Gdańskie budynki i budowle (takie neverending story :^^ ).

Serdecznie zapraszam.

Sabaoth - Pon Paź 31, 2005 4:08 pm

Dodalem ostatnio kilka drobiazgow i znane juz pewnie wszystkim 10 prywatnych zdjec Gdanska, Oliwy i Sopotu. Z braku czasu ograniczam ostatnio rozbudowe strony.
Sabaoth - Czw Lis 03, 2005 11:13 pm

Dokończyłem po wielu podejściach stronę o Artushof (jako część większego cyklu :mrgreen: ). Na razie tylko po polsku.
Sabaoth - Pią Lis 04, 2005 10:59 pm

Dodałem dwa ciekawe ujęcia do innych zdjęć lotniczych:
Mikołaj - Pią Lis 04, 2005 11:22 pm

wspaniałe są te zdjęcia! chętnie zrobiłbym jakąś komparatystykę :^^
Sabaoth - Pią Lis 04, 2005 11:27 pm

:hmmm: Może kupić baloniki, nadmuchać helem i puścić kogoś żeby zrobił taką komparatystykę. Zoppcio odpada, Mikuś, Ty też, może Pumeks, trzeba myśleć o ograniczeniu kosztów :^^
Mikołaj - Pią Lis 04, 2005 11:30 pm

Pietrucha albo Gdańszczanin - to moi kandydaci :wink:
Zoppoter - Sob Lis 05, 2005 7:21 am

Sabaoth napisał/a:
:hmmm: Może kupić baloniki, nadmuchać helem i puścić kogoś żeby zrobił taką komparatystykę. Zoppcio odpada,


Słusznie, ja ma lęk wysokości....

Sabaoth - Wto Lis 08, 2005 10:42 pm

Pojawiła się na stronie krótka, ilustrowana historia kaplicy królewskiej. Zapraszam.
Sabaoth - Sro Lis 23, 2005 2:32 pm

W tzw. miedzyczasie zamiescilem troche drobnostek i dodalem strone o Wielkiej Synagodze.
Sabaoth - Pon Lis 28, 2005 9:16 pm

Dodałem zdjęcie domu studenckiego (obecnie Kwadratowa) i jego planu. Materiały pochodzą z książki "Beiträge und Dokumente zur Geschichte der Technischen Hochschule Danzig 1904 - 1945".
pumeks - Wto Lis 29, 2005 9:32 am

Nie miałeś tego zdjęcia już dawno? 8O
Sabaoth - Wto Lis 29, 2005 10:20 am

Niestety, ale teraz mam od razu cala ksiazke :^^ A dzisiaj dostalem inna, 432 strony, duzo zdjec i planow i jedna rozkladana mapka. Kto zgadnie, co to za ksiazka? :^^ (Marcin, Ty nie zgaduj, Ty wiesz).
Sabaoth - Pon Gru 19, 2005 8:49 pm

Dodałem kilka zdań i kilka obrazków oliwskich kościołów w cyklu "Sławne budynki". Pozmieniałem też troszkę stronę główną, z której tekst przeniosłem do Historii. Samą Historię też troszkę "podrasowałem" :hihi:
Sabaoth - Pon Gru 19, 2005 11:19 pm

Poproszę o komentarze na temat nowego wyglądu strony głównej. Nie do końca mi się podoba, coś mi nie gra.
seestrasse - Pon Gru 19, 2005 11:35 pm

ja wywaliłabym adres stronki pisany "gotykiem". trochę daje po oczach (może za duży?), poza tym już wiadomo, gdzie internauta się znalazł...
villaoliva - Wto Gru 20, 2005 6:29 am

Podzielam zdanie Zesztrasi.
Jednocześnie wielkie dzięki za nowe zdjęcia z Oliwy, zwłaszcza te dotyczące Katedry :D

Sabaoth - Wto Gru 20, 2005 6:32 am

Masz chyba rację Zesztrasiu, ten napis jest zbyt intensywny. Zmieniłem obrazek ale nazwę strony zostawiłem, to właśnie ta nazwa ma być identyfikowana z zawartością.
Corzano - Wto Gru 20, 2005 7:31 am

Teraz jest znacznie lepiej, choć krawędzie tej grupki zdjęć są jakieś takie niewyraźne, rozmazane. Może tak miało być, ale ja odnoszę wrażenie nieestetyczności.
seestrasse - Wto Gru 20, 2005 2:58 pm

oj, się Sabi nasłucha :D
ale teraz jest fajnie :==

Sabaoth - Sro Gru 21, 2005 10:08 pm

No i wreszcie, po długich bólach urodziła się kolejna strona z cyklu Sławne budynki, tym razem o Marienkirche. Ze względu na pojemność serwera ograniczyłem trochę liczbę zamieszczonych tam zdjęć i wyselekcjonowałem te, moim zdaniem, najciekawsze :mrgreen:
Mikołaj - Pią Gru 23, 2005 2:56 pm

jest jedna zmiana, która mnie irytuje - wokół menu po lewej pojawiły się suwaki. wystarczy tę ramkę odrobinę powiększyć albo wyłączyć je w ogóle (choć być może dla rozdzielczości 800x600 są porzebne)
Sabaoth - Pią Gru 23, 2005 3:30 pm

Ale ja tego menu nie zmieniałem, może teraz pracujesz na mniejszej rozdzielczości. Ale zastanawiam się, czy wogóle nie usunąć tych przycisków i zastąpić ich zwykłymi linkami tekstowymi :hmmm: Jak uważacie?
Pepo - Pią Gru 23, 2005 3:42 pm

...jeśli o mnie chodzi, to te przyciski mi się podobają ;)
villaoliva - Pią Gru 23, 2005 3:44 pm

Ja też mam suwak, a chyba wcześniej go nie było (rozdzielczość 1024x768).
Przyciski po najechaniu na nie sprawiaja wrażenie że już coś wcisneliśmy a to może mylić. Ale liternictwo przyciskow jest extra.

Sabaoth - Pią Gru 23, 2005 4:05 pm

Suwak może pojawiać się przy rozdzielczościach mniejszych niż 1024 x 768, kiedyś dostosowałem strone do 800 x 600 ale później dużo sie zmieniło, no i dodałem logo "Jestem stąd", które może wyskakiwać za krawędź strony i stąd biorą się suwaki.
seestrasse - Pią Gru 23, 2005 4:45 pm

a ja suwaków nie mam :D
Mikołaj - Pią Gru 23, 2005 5:16 pm

Cytat:
Suwak może pojawiać się przy rozdzielczościach mniejszych niż 1024 x 768

no właśnie przy 1024 się pojawia, a się nie pojawiał. i to nie jeden ale dwa :%

villaoliva - Pią Gru 23, 2005 5:30 pm

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
Suwak może pojawiać się przy rozdzielczościach mniejszych niż 1024 x 768

no właśnie przy 1024 się pojawia, a się nie pojawiał. i to nie jeden ale dwa :%

Potwierdzam, u mnie również.

Sabaoth - Pią Gru 23, 2005 5:33 pm

Już wiem :huuurra: po prostu ostatnio dodałem o jedną więcej pozycję w menu - Sławne budynki i wszystko sie rozjechało. Już poprawiłem. A nie zauważyłem tego bo pracuje w większej rozdzielczości.
villaoliva - Pią Gru 23, 2005 5:47 pm

:hurra: Teraz jest OK
seestrasse - Pią Gru 23, 2005 9:16 pm

cały czas było :wink:
Sabaoth - Nie Gru 25, 2005 9:02 pm

Korzystając ze świątecznego lenistwa rodziny przygotowałem niewielką stronkę o Danziger Infanterie Regiment No. 128 czyli Gdańskim Regimencie Piechoty, który był skoszarowany w Nowym Porcie. Niestety ilość informacji i materiałów fotograficznych jest niewielka. Jeśli ktoś ma inne materiały i chciałby się nimi podzielić będę bardzo wdzięczny.

Zapraszam: Inne informacje / Danziger Infanterie Regiment No. 128


Sabaoth - Pon Sty 02, 2006 1:45 pm

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zmiany pocztówek. Pocztówki na mojej stronie pojawiły sie bardzo dawno temu i ze względu na prędkość transmisji, możliwości srwera i rozdzielczość ekranu miały (i mają nadal) wielkość 320 px. Co byście powiedzieli na zmianę rozdzielczości obrazków na 450 px, niestety mogłoby się to wiązać z niewielkim zmniejszeniem ilości pocztówek.
villaoliva - Pon Sty 02, 2006 1:53 pm

Zmniejszyć ilość :hmmm: Myślę, że szkoda by było. :hmmmm:
Corzano - Pon Sty 02, 2006 2:00 pm

Wolę mniejsze, a więcej.
Sabaoth - Pon Sty 02, 2006 2:01 pm

Np. teraz jest 400 pocztówek z Gdańska, 175 z Sopotu, 125 z Wrzeszcza, itd. sporo jest podobnych ujęć. Myślę, że zmniejszyłbym liczbę pocztówek o jakieś 10 - 20%
wrangla - Pon Sty 02, 2006 10:05 pm

Corzano napisał/a:
Wolę mniejsze, a więcej.
Ja również.
Sabaoth - Pon Sty 02, 2006 10:11 pm

To zostanie jak jest!
seestrasse - Pon Sty 02, 2006 10:51 pm

i bardzo dobrze :D
villaoliva - Pon Sty 02, 2006 11:02 pm

Bo jak to czasem mówią: "Lepsze jest wrogiem dobrego" :hihi:
Sabaoth - Wto Sty 03, 2006 4:34 pm

Dodałem zdjęcia z albumu Rudolfa Hoffmanna z dokładnymi opisami. Zapraszam do obejrzenia jeszcze raz :mrgreen:
Jarek z Wrzeszcza - Wto Sty 03, 2006 8:50 pm

Sabciu, na gorąco poprawka:

"Nie istniejący dziś dom przy ul. Hallera nr 19 - 65"

Ten budynek wciąż istnieje i ma się dobrze, choć pomalowano go na różne kolory i na pierwszy rzut oka ciężko go skojarzyć. Znajduje się on, tak jak wspomniał Pepo w wątku o zdjęciach Hoffmanna, na przeciwko ZSBO. Nie mam akurat pod ręka zdjęcia, ale jestem tego pewien na 100% :wink:

I jeszcze jedno:

"Domy mieszkalne przy ul. Kościuszki nr 63, 65, 67, 69, 71 - widok z ul. Chrobrego"

Kurcze, jakoś tego tam nie widzę... :hmmm: Czy to czasem nie jest skrzyżowanie Hallera z Kościuszki, w miejscu, gdzie dziś jest sklep mięsny? :hmmm:

seestrasse - Wto Sty 03, 2006 8:54 pm

Yarecque napisał/a:
Sabciu, na gorąco poprawka: "Nie istniejący dziś dom przy ul. Hallera nr 19 - 65" Ten budynek wciąż istnieje

potwierdzam :D i mieszka tam moja znajoma :D

Sabaoth - Wto Sty 03, 2006 8:54 pm

Cytat:
Nie istniejący dziś dom przy ul. Hallera nr 19 - 65

Zaraz poprawię, dzięki.

Cytat:
Domy mieszkalne przy ul. Kościuszki nr 63, 65, 67, 69, 71 - widok z ul. Chrobrego

Mi to wygląda na róg Chrobrego ale głowy nie dam, ostatnio widziałem to miejsce kilka lat temu :II Może z Hallera masz rację, da się to sprawdzić?

Jarek z Wrzeszcza - Wto Sty 03, 2006 9:32 pm

Sabaoth napisał/a:
Mi to wygląda na róg Chrobrego ale głowy nie dam, ostatnio widziałem to miejsce kilka lat temu :II Może z Hallera masz rację, da się to sprawdzić?


Tak, jak napisałem w tamtym wątku, jeśli jutro pogoda będzie znośna, to udaję się na spacer z aparatem i mam nadzieję wszystkie wątpliwości rozstrzygnąć :^^

DODANE PO DŁUŻSZYM NAMYŚLE:

To może być róg Chrobrego i Kościuszki ale tylko wtedy, gdy zrobimy odbicie lustrzane tego zdjęcia (patrz niżej).

Anyway, jutro postaram się to rozstrzygnąć :wink:

Tequilla - Sro Sty 04, 2006 12:41 am

Dla mnie wydaje sie iż w tym miejscu znajduje się sklep motoryzacyjny Kościuszki i Legionów
Jarek z Wrzeszcza - Sro Sty 04, 2006 2:37 pm

Tutaj umieściłem komparystyki, wątpliwości zostały rozwiane:
- bydunek przy Ostseestrasse istnieje na pewno, Sabciu ;) (ostsee.jpg)
- owa fotografia rzeczywiście przedstawia skrzyżowanie ul.Kościuszki i ul.Chrobrego (widok w kierunku Al.Legionów - bezpieczniej jest to zawrzeć w opisie, Sabciu), zgadza się również numeracja :wink:

Voila :D

parker - Nie Sty 08, 2006 12:03 pm

Nie wiem, kiedy to się zmieniło, bo dawno nie zaglądałam - ale do rzeczy: przy użyciu Opery, jeśli podgląda się jakiś obrazek (z pocztówek albo zdjęć) i po obejrzeniu zamknie się okienko podglądu, to już się to okienko więcej nie otworzy, choćbym klikała w inne obrazki całe lata :wink:
Sabaoth - Nie Sty 08, 2006 2:15 pm

Cytat:
przy użyciu Opery

Użyj IE :mrgreen:

parker - Nie Sty 08, 2006 2:22 pm

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
przy użyciu Opery

Użyj IE :mrgreen:


Użyłam :%
Rozumiem, że użytkownicy Opery nie należą do twojego kręgu czytelników/oglądaczy...

Sabaoth - Nie Sty 08, 2006 2:59 pm

Nie w tym rzecz, po prostu nie znalazłem skryptu, który chodziłby na wszystkich przeglądarkach i na wszystkich systemach. A dopiero jak taki znajdę przerobię wszystkie moje strony.
parker - Nie Sty 08, 2006 3:25 pm

W porządku, ja tylko zgłaszam usterkę. Sprawdziłam co chciałam i teraz może sobie dalej nie działać :wink:
Sabaoth - Nie Sty 08, 2006 5:51 pm

Zabrałem się do poprawiania, zdjęcia Hoffmanna, kolorowe, znad Motławy, albumy, piwo, plan Gdańska i pieniądze wyświetlają sie już za pomocą nowego skryptu. Niestety, okienko nie pojawia się na środku ekranu. Chyba ta częś skryptu, pozycjonująca okno nie była obsługiwana przez Operę i FireFoxa i stąd te problemy.
Sabaoth - Sob Lut 04, 2006 10:16 am

Niewiele ostatnio zmienia się na mojej stronie, czasu mi brakuje. Na pocieszenie dodałem jedną pocztówkę z kościołem na Stogach:


parker - Sob Lut 04, 2006 10:55 am

Saab!!! Czy to jest kościół na Stogach czy w Górkach? Bo jeśli Chrystusa Króla... to ja kilka miesięcy go szukałam :)
Sabaoth - Sob Lut 04, 2006 11:32 am

To jest jak najbardziej kościół na Stogach:
Sabaoth - Nie Lut 05, 2006 9:34 pm

Pojawiły się cztery pocztówki reklamowe, całkiem sympatyczne :mrgreen:


villaoliva - Pon Lut 06, 2006 7:34 am

Ale na przestrzeni wieków zmienił się wzorzec modelki reklamowej :hihi:
Corzano - Pon Lut 06, 2006 7:37 am

villaoliva napisał/a:
Ale na przestrzeni wieków zmienił się wzorzec modelki reklamowej :hihi:

Chodzi Ci o Goździkową? :hihi:

villaoliva - Pon Lut 06, 2006 7:48 am

A która to, ta z kieliszkiem wyżej czy niżej? :haha:
Sabaoth - Wto Lut 21, 2006 9:55 pm

Permanentny brak czasu nie pozwala mi na zbyt częste uaktualnienia strony. Niemniej jednak dodałem jedno zdjęcie przejścia granicznego w Przebrnie (Proebbernau), pewnie wszystkim znane.
Sabaoth - Wto Mar 21, 2006 11:19 pm

Wstęp: j.w.
Zmiany: dorzuciłem trochę pocztówek Wrzeszcza, które zebrały mi sie w ostatnim okresie.
Zapraszam: jak zwykle serdecznie.
:mrgreen:

Corzano - Czw Maj 04, 2006 7:34 am

Twoją stronę podlinkowano w Google Earth, o czym uprzejmie donoszę.
Btw. to nie ja. :wink:

Sabaoth - Czw Maj 04, 2006 5:50 pm

Dzięki za info, swoją drogą to Jelitkowo Beach brzmi interesująco, prawie tak interesująco jak Costa del Sol :hihi:
seestrasse - Czw Maj 04, 2006 9:24 pm

tylko czytaj tak: [dżelitkoło] :hihi:
Corzano - Pią Maj 05, 2006 5:19 am

Sabaoth napisał/a:
Jelitkowo Beach brzmi interesująco

Yeleetcovo Beech near Bzhezno. :mrgreen:

seestrasse - Pią Maj 05, 2006 1:50 pm

byle nie "bitch" :hihi:
Marcin - Nie Maj 21, 2006 3:12 pm

Strona 11-ta "Nowin Żuławskich" - kwiecień 2006 (biuletyn informacyjny gminy Cedry Wielkie). :D
Sabaoth - Nie Maj 21, 2006 10:19 pm

Być może ktoś już zauważył, dodałem krótkie opisy i zdjęcia wrzeszczańskich kościołów.
grzechuu - Sob Cze 10, 2006 10:42 pm

takie ładne zdjęcie Jaśkowej Łąki dodałeś i się nie chwalisz! :%
Sabaoth - Nie Cze 11, 2006 9:41 am

To masz na myśli? Nie mogłem się zdecydować, czy wrzucić to do Nowości czy do Pocztówek :hmmm: zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze.
grzechuu - Nie Cze 11, 2006 12:46 pm

i to jeszcze z kolorkiem 8O :LL:

no najbardziej zaciekawił mnie domek trzeci od prawej, którego dziś nie ma, ale "dziura" w numeracji jest (bo to by była dzisiejsza Jaśkowa 35), ciekawe kiedy zniknął...

no i oczywiście warto też popatrzeć na domek pierwszy z prawej, który dziś już nie ma dachu na wieżyczce :II

Sabaoth - Nie Lip 02, 2006 1:48 pm

Pojawiła się taka skromna stronka o policji Wolnego Miasta. Zapraszam.
danziger - Nie Lip 02, 2006 2:33 pm

Sabaoth napisał/a:
Pojawiła się taka skromna stronka o policji Wolnego Miasta. Zapraszam.

Cytat:
Opracowano na podstawie "Policja Wolnego Miasta Gdańska 1920 - 1939" Tomasza Sadowskiego

Czyżby Tomek to już wydał drukiem, czy tylko tak "książkowo" podpisałeś?

Sabaoth - Nie Lip 02, 2006 6:07 pm

A jak miałem podpisać? W końcu to jest też książka :mrgreen:
Sabaoth - Pią Lip 07, 2006 11:47 pm

Dodałem trochę obrazków różniastych banków w Gdańsku :^^
Sabaoth - Sob Lip 08, 2006 11:18 pm

I z rozpędu trochę zdjęć portu lotniczego we Wrzeszczu i innych awiacyjnych obrazków związanych z Gdańskiem. Czas teraz na wakacyjną przerwę :mrgreen:
bassa - Sob Lip 08, 2006 11:28 pm

:== :== arcyciekawe!!! Miłych wakacji-i polowań równie udanych,Saab! :OO
Sabaoth - Sob Lip 08, 2006 11:39 pm

Dzięki Basso. Poluję cały czas, teraz muszę tylko przycisnąć pewnego danzigera z Helsingborg :^^
Sabaoth - Pon Sie 07, 2006 4:44 pm

Po powrocie do domu zabrałem się ostro do roboty i oto efekty:

1. Plan (a właściwie schemat) lotniska we Wrzeszczu.
2. Album Danzig und Umgegend (pewnie wszystkim dobrze znany).
3. Krótka informacja o tablicach rejestracyjnych i owalnych oznaczeniach przynależności państwowej.

villaoliva - Pon Sie 07, 2006 4:55 pm

:==
No prosze! Co robi kilka dni wolnego :wink:

seestrasse - Pon Sie 07, 2006 4:55 pm

:== :hurra: :co_jest: :D
danziger - Pon Sie 07, 2006 5:31 pm

Sabaoth napisał/a:
3. Krótka informacja o tablicach rejestracyjnych i owalnych oznaczeniach przynależności państwowej.

Cytat:
W 1911 wprowadzono je w Luxemburgu, (...) Montenegro

Nie lepiej było napisać w "Czarnogórze"? :wink:

Sabaoth - Pon Sie 07, 2006 8:10 pm

Cytat:
Nie lepiej było napisać w "Czarnogórze"?

Sorki, historię tłumaczyłem z anglijskiego :hihi:

Sabaoth - Sob Wrz 30, 2006 7:02 pm

Zbiorczo informuję o kilku zmianach na stronie:

1. Dodałem skan pudełka cygar "Senat",
2. Poprawiłem koronę na fladze Wolnego Miasta (teraz jest bardziej zbliżona do oryginału),
3. Dodałem zdjęcie poczty we Wrzeszczu (przy ul. Głównej),
4. Dodałem skany wszystkich stron folderu turystycznego zachęcającego do przyjazdu do Gdańska.

I jak zwykle zapraszam.

villaoliva - Sob Wrz 30, 2006 7:15 pm

A czy te krzyże na fladze nie przypominały bardziej krzyża na fladze Szwajcarii? :hmmm:
Sabaoth - Sob Wrz 30, 2006 7:19 pm

Raczej Sfajcarji :hihi: Zwróć uwagę na środkowe zdjęcie oryginalnej flagi.
villaoliva - Sob Wrz 30, 2006 7:23 pm

:hmmm: To pierwsza taka flaga jaką widzę. Pozostałe jakie znam mają zwykłe "plusy" :wink:
Sabaoth - Sob Wrz 30, 2006 8:03 pm

Też tak myślałem ale obejrzałem dokładnie zdjęcia oryginalnych, przedwojennych flag i poprawiłem wzór krzyża (troszeczkę) i korony (drastycznie).
Sabaoth - Nie Paź 22, 2006 3:26 pm

Słów kilka i obrazków troszkę więcej o naszej św. Kasi, zapraszam.
Sabaoth - Sro Paź 25, 2006 8:03 pm

Podjąłem decyzję! Postanowiłem zminić rozdzielczość prezentowanych na stronie pocztówek. Zacząłem od litografii (głównie artystycznych), jak zmiana będzie wyglądać możecie zobaczyć na obrazkach. Przy doborze pocztówek okazało się, że ich liczba w tym dziale wzrośnie (!!!) z 69 do 87.

Przy okazji testuję automatyczny generator kodu html mojego pomysłu. Wystarczy wpisać opisy pocztówek, a cała reszta zostanie wygenerowana automatycznie (przynajmniej tak to powinno działać w teorii).

Zmiany w pocztówkach pojawią się najwcześniej w przyszłym roku (ze względu na ilość pocztówek). Nie dotyczy to testowanych właśnie litografii, które na stronie pojawią się w najbliższych dniach.

villaoliva - Sro Paź 25, 2006 9:18 pm

To bardzo dobra wiadomość :hurra:
Gdynka - Czw Paź 26, 2006 7:30 am

Cytat:
Podjąłem decyzję! Postanowiłem zminić rozdzielczość prezentowanych na stronie pocztówek.

:==
:hurra:
:LL:

Sabaoth - Pią Paź 27, 2006 10:15 pm

Jak wyglądają litografie w nowej wersji możecie się juz przekonać na stronie. Zapraszam i proszę o uwagi i komentarze.
villaoliva - Sob Paź 28, 2006 11:53 pm

:szczena: Olbrzymia kolekcja.
Uwagi???? :hmmm: Ewentualnie można podzielić je na części miasta podobnie jak zdjęcia i pocztówki

Sabaoth - Nie Paź 29, 2006 11:13 pm

Cytat:
Ewentualnie można podzielić je na części miasta podobnie jak zdjęcia i pocztówki

Twoja uwaga została uwzględniona, podzieliłem i dodałem jeszcze trzy (słownie: czy) pocztówki :mrgreen:

villaoliva - Nie Gru 03, 2006 11:21 am

Autor sam się nie chwali :II .....
To ja nie tylko z patriotyzmu lokalnego zapraszam na małą wycieczkę po Olivie.
Szczególnie niesamowite :wow: jest zdjęcie kościoła św. Jakuba. Bez domków które stoją teraz na przeciw "czerwonej" szkoły.

Sabaoth - Pon Lut 05, 2007 11:55 pm

Kosztowało mnie to kilkanaście godzin pracy i groźbę eksmisji komputera, ale było warto. Zapraszam na całkowicie przeredagowaną stronę o przedwojennym Sopocie. Tekst na stronie pochodzi ze specjalnego wydania Die Moewe z zachowaniem przedwojennej składni i stylistyki. Część zdjęć pewnie już znacie ale nie wszystkie. Ilość imprez i atrakcji w przedwojennym Sopocie była nieporównywalnie większa do tego, co oferuje miasto dzisiaj. Zapraszam: Inne informacje / Sopot - riwiera północy.
http://www.danzig-online.pl/zoppot/riviera.html


P.S. Proszę o informacje, gdyby w tekście pojawiły się jakieś błędy lub literówki.

seestrasse - Wto Lut 06, 2007 12:12 am

:== :co_jest:

Cytat:
Chór obejmuje 500 uczestników.

uczestnicy chóru...? już członkowie lepsi :wink: albo, żeby tych członków nie obejmować :hihi: Chór liczy 500 osób [względnie: śpiewaków]

Sabaoth - Wto Lut 06, 2007 12:17 am

Zesiu, w styl i słownictwo nie ingerowałem. Wiem, niektóre zdania ciężko się czyta, a dobór słownictwa może śmieszyć ale jest to oryginalny tekst z lat 30-tych.
seestrasse - Wto Lut 06, 2007 12:22 am

Sabciu, tak się po prostu nie mówi... :wink: w języku polskim to zwykły błąd stylistyczny :D
Sabaoth - Nie Kwi 01, 2007 10:23 pm

Dorzuciłem znane wam już zdjęcia ze spacerku po Gdańsku w latach, późnych, 30-tych i zmieniłem mapy na nowe, w lepszej rozdzielczości.
villaoliva - Nie Kwi 01, 2007 10:26 pm

O!
I baba z wozu jest :^^

Sabaoth - Sob Cze 30, 2007 3:19 pm

Testuję nowe rozwiązania dla strony. Prosiłbym o sprawdzenie, czy skrypt otwierający zdjęcia na poniższej stronie działa prawidłowo na różnych systemach. Wszelkie komentarze mile widziane.

P.S. Dla niewtajemniczonych: należy kliknąć w miniaturkę żeby otworzyć zdjęcie. Powtórne kliknięcie zamyka zdjęcie.

Strona testowa

danziger - Sob Cze 30, 2007 3:26 pm

Mi w FF działa (w przeciwieństwie do poprzednio stosowanego rozwiązania, które działało tylko czasem, a nawet jeśli to nie najlepiej) :)
Sabaoth - Sob Cze 30, 2007 3:37 pm

Wspaniale! Moze to pierwszy uniwersalny skrypt. Zeby to to jeszcze zadzialalo na Operze i zesiowym macu to bylbym szczesliwy.
Corzano - Sob Cze 30, 2007 4:06 pm

Działa. Testowane na Linuksie na przeglądarkach Firefox 2.0.0.4, Epiphany 2.18.1, Opera 9.21.
villaoliva - Sob Cze 30, 2007 4:16 pm

IE 7 i Opera 9.21 super :==
Mikołaj - Sob Cze 30, 2007 4:31 pm

świetne rozwiązanie, od razu widać, że zagraniczne!
Chris - Sob Cze 30, 2007 5:11 pm

Potwierdzam, na mojej Operce tez smiga :)
seestrasse - Nie Lip 01, 2007 1:43 pm

na zesiowym Macu: działa w FF i Safari, nie działa w IE
Sabaoth - Nie Lip 01, 2007 2:43 pm

:II Na Windowsie śmiga na wszystkim, a na Macu nie działa na mało-miękkim IE. I jak tu wszystkim dogodzić?
Corzano - Nie Lip 01, 2007 2:57 pm

Sabaoth napisał/a:
Macu nie działa na mało-miękkim IE

Czyli pewnie gdzieś u promila Twoich gości. :wink:

gargoyle dfl - Nie Lip 01, 2007 7:06 pm

powiem tak : SWEET!!!! (IE7)
czy wszystkie zdjecia bedzie mozna tak ogladac na Twojej stronie??

Sabaoth - Nie Lip 01, 2007 9:28 pm

Cytat:
czy wszystkie zdjecia bedzie mozna tak ogladac na Twojej stronie??

Takie mam dalekosiężne plany (powiązane z poprawą rozdzielczości zdjęć :^^ ). Ale to na razie dosyć odległa przyszłość :II

Sabaoth - Sob Paź 13, 2007 10:20 pm

Nie da się zmienić wszystkiego na raz ale jakieś postępy już są. Największe widoczne są w pocztówkach, na razie dotyczące tych mniej zasobnych w pocztówki dzielnic: Brzeźna, Stogów, Jelitkowa, Westerplatte i Wisłoujścia. Kolejne zmiany będą pojawiać się systematycznie.

Jak zwykle poproszę o komentarze i uwagi.

Sabaoth - Wto Paź 23, 2007 9:47 pm

Jak widzę komentarzy brak. Albo się nie podoba albo nie interesuje. :II

Kiedyś pisałem, że zwiększę rozdzielczość kosztem ilości. Nie jest tak źle, nowych, większych pocztówek Wrzeszcza jest równe 200 w porównaniu do 149 w starej wersji. Czyli poprawiła się i ilość i jakość. Od ostatniego wpisu zdążyłem jeszcze uaktualnić Nowy Port.

fritzek - Wto Paź 23, 2007 10:10 pm

Sabaoth napisał/a:
Jak widzę komentarzy brak. Albo się nie podoba albo nie interesuje. :II
ostatniego wpisu zdążyłem jeszcze uaktualnić Nowy Port.

No to oficjalnie Ci mówię, że jest cuuudnie
:love:

Sabaoth - Wto Paź 23, 2007 10:14 pm

Frysiu, dziękuję. :co_jest:
fritzek - Wto Paź 23, 2007 10:38 pm

Sabaoth napisał/a:
Frysiu, dziękuję. :co_jest:

Ależ proszę Sabciu. A o szczegółach pogadamy w łikend (o koguciku, kszyrzu i takich tam) :mrgreen:
:co_jest:

villaoliva - Czw Paź 25, 2007 11:21 am

Sabaoth napisał/a:

Kiedyś pisałem, że zwiększę rozdzielczość kosztem ilości. Nie jest tak źle, nowych, większych pocztówek Wrzeszcza jest równe 200 w porównaniu do 149 w starej wersji. Czyli poprawiła się i ilość i jakość. Od ostatniego wpisu zdążyłem jeszcze uaktualnić Nowy Port.

Postuluję: "Teraz Oliwa" :protest:
Może też będzie więcej :^^

Sabaoth - Czw Paź 25, 2007 3:51 pm

Będzie i Oliwa i więcej ale dopiero w przyszłym tygodniu.
gargoyle dfl - Pią Paź 26, 2007 12:41 am

musze sie przyznac ,ze jak ostatnio zagladalem na Twoja strone to jeszcze Wrzeszcza nie bylo ale teraz to :==
villaoliva - Sro Paź 31, 2007 8:46 pm

Sabaoth napisał/a:
Będzie i Oliwa i więcej ale dopiero w przyszłym tygodniu.

:hurra: Już jest!


I sporo przybyło :==

Ponury2 - Pią Lis 02, 2007 6:48 pm

Sab, tą twoją kochaną stronę już chyba z sześć razy całą przejrzałem. I pewnie za jakiś czas znowu zacznę od początku! Dziękuję!

Ten Gdańsk z tej strony normalnie żyje :)

Sabaoth - Pią Lis 02, 2007 7:28 pm

Teraz kolej na Sopot, później Gdańsk (z Orunią i Siedlcami), a w dalszej perspektywie poprawa rozdzielczości (i ilości :mrgreen: ) zdjęć na stronie.
Sabaoth - Pią Lis 16, 2007 11:45 pm

Ponieważ rozrasta się mój zbiorek pocztówek z Soedertälje postanowiłem podzielić się z Wami widokami tego pięknego i starego miasteczka, w którym mieszkam. Zapraszam http://www.danzig-online.pl/s-telge/s-telge.html
Ponury2 - Sob Lis 17, 2007 12:12 am

E tam :II
seestrasse - Sob Lis 17, 2007 12:25 am

czy to miasteczko ma jakieś związki z Gdańskiem? (poza Twoją osobą, rzecz jasna :wink: )
ale widokówki bardzo fajne :D

pawel.45 - Sob Lis 17, 2007 2:01 am

seestrasse napisał/a:
czy to miasteczko ma jakieś związki z Gdańskiem? (poza Twoją osobą, rzecz jasna :wink: )
ale widokówki bardzo fajne :D

Oglądając te fotografie czuję atmosferę przypominającą dawno-gdańsko-sopocką. Jeśli obecnie te miejsca wyglądają podobnie, to rozumiem jak przyjemnie Tobie się tam mieszka. :D

Sabaoth - Sob Lis 17, 2007 10:58 am

Wyjaśnię. Samo Soedertälje nie ma z Gdańskiem wiele wspólnego, jest to niewielkie portowe miasteczko niedaleko Sztokholmu. Klimat portowy jest tu wyraźnie odczuwalny, a wrażenie z podnoszenia mostu żeby przepuścić pełnomorski statek wpływający z Bałtyku przez kanał na jezioro Mälaren jest niesamowite. Podobnie pewnie było w Gdańsku jak statki przepływały "pod" Zielonym Mostem. Chociaż z drugiej strony, jak człowiek się gdzieś spieszy i mu taki most przed nosem otworzą to trochę denerwuje.
Sabaoth - Pon Lut 11, 2008 11:03 pm

Po wielu godzinach ślęczenia przy komputerze w końcu nowe pocztówki z Gdańska pojawiły się na stronie. Zauważalny jest wzrost ich liczby (z 400 do 500, z perspektywą dalszego wzrostu w najbliższym czasie) jak i poprawa rozdzielczości.

ZAPRASZAM!

Marcin - Pon Lut 11, 2008 11:12 pm

:== No to zabieram sie za buszowanie po stronie... :D
Sabaoth - Pon Lut 11, 2008 11:17 pm

Sporo mniejszych zmian (np. Zoppoter Waldoper) nie opisywałem.
bassa - Wto Lut 12, 2008 2:44 pm

Bardzo przyjazne jest to szybkie żblizenie-i powrót do miniaturki,co ćwiczyłam oczywiście na pocztówkach Wrzeszcza u Sabaotha!
Podobno wydano ogółem tylko 800 pocztówek wrzeszczańskich-co i tak lepiej niż teraz...wrzeszczańskich nie ma w kioskach i "pamiątkarniach" w muzeach-wcale!

villaoliva - Sro Mar 19, 2008 9:25 pm

Co się kolega nie chwali :cisza:

Świetne nawiązanie do pogody za oknem :balwan1:

Wirtualna wycieczka po zimowym Gdańsku



danzig-online.pl
Karlsberg in Oliva
Kulig w okolicy góry Pachołek w Oliwie

Sabaoth - Sro Mar 19, 2008 11:30 pm

Jak ktoś posiada okulary do oglądania anaglifów...



...może teraz na mojej stronie obejrzeć dawny Gdańsk w 3D :mrgreen:

Pietrucha - Czw Mar 27, 2008 2:54 pm

hehe, fajne to, musze sobie zorganizować takie gogle :D
Sabaoth - Sob Mar 07, 2009 4:04 pm

Nowa galeria (nr 8) w dziale ze starymi zdjęciami przedstawiająca przedwojenny Gdańsk nocą.
Sabaoth - Wto Kwi 14, 2009 4:51 pm

Podstrona ze zdjęciami z domu Uphagena.
Sabaoth - Sro Lip 01, 2009 8:15 pm

Po trwających kilka miesięcy przygotowaniach wrzuciłem na serwer całkowicie zmienone wirtualne wycieczki. Jest w nich więcej zdjęć, w lepszej rozdzielczości.

Zapraszam do oglądania.

Sabaoth - Pon Wrz 07, 2009 7:47 pm

Trochę nowości, strona o szpitalach w WMG i skany banknotów różnych emisji obowiązujących w WMG.
Ponury2 - Pon Wrz 07, 2009 8:44 pm

Szpitale! Dzięki :==
Sabaoth - Pon Wrz 07, 2009 9:29 pm

Proszę bardzo, ale opisałem głównie te, funkcjonujące w okresie WMG.
Sabaoth - Pon Wrz 14, 2009 4:26 pm

Zmieniłem sposób oglądania map i dodałem kilka map i planów miasta. Teraz są one w większej rozdzielczości ale...
danziger - Pon Wrz 14, 2009 5:37 pm

ale co?
Sabaoth - Pon Wrz 14, 2009 6:24 pm

...ale nie da się tego off-line oglądać i wszystko jest w małym okienku. Ale zalety przewyższają wady.
jayms - Wto Wrz 15, 2009 5:58 pm

Sabaoth napisał/a:
Ale zalety przewyższają wady.


jest dobrze :wink: :==

Sabaoth - Wto Wrz 15, 2009 6:56 pm

Z zoomifyierem :hihi: zabawy ciąg dalszy. W Starych zdjęciach, w galerii 7 z lotniczymi ujęciami Gdańska dodałem dwa powięszenia, kościoła Mariackiego i Targu Węglowego. Szerokość zdjęć to tylko 1500 pixeli, na więcej nie pozwala jakość odbitek.
bijouM - Czw Wrz 17, 2009 11:41 am

Jesteś wielki... chyba w końcu kupię te Twoje książki tylko dla siebie... i przeczytam... bo jak narazie kupiłam :oops: , ale powędrowała do USA i Australii :oops: .. i są rozchwytywane :==

trochę wazeliniarstwa... ale nic to ..hy :oops:

Sabaoth - Czw Wrz 17, 2009 3:12 pm

Książkę co najwyżej, pierwszy tom jest już całkowicie wyprzedany.
Sabaoth - Pią Paź 23, 2009 8:58 pm

Na prośbę pewnego internauty dodałem wirtualną wycieczkę przez plaże od Sopotu do Sobieszewa. Zapraszam.
Sabaoth - Sob Paź 31, 2009 9:39 pm

Niby nic specjalnego, informacje znane z różnych źródeł ale może warto mieć to w jednym miejscu. Loże masońskie w Gdańsku - to nowa podstrona, którą właśnie dodałem. Zapraszam do oglądania. Komplementy..., przepraszam komentarze mile widziane :wink: A serio, to wszelkie uwagi i poprawki bardzo się przydadzą.
Corzano - Nie Lis 01, 2009 7:59 am

Sabaoth napisał/a:
A serio, to wszelkie uwagi i poprawki bardzo się przydadzą.

Gdy kliknę na "Zmiany i aktualizacje na stronie" pokazuje się lista aktualizacji z linkami to tychże. Jednak po kliknięciu na którykolwiek link, okienko znika i nic poza tym. Kiedyś o tym pisałem i odpisałeś, że to działa tylko w IE, ale biorąc pod uwagę, że najczęściej używaną przeglądarką w Polsce jest Ff ( http://www.ranking.pl/pl/...b-browsers.html ) , może warto byłoby sprawić, by także większość mogła korzystać z dobrodziejstw Twojej strony.

Sabaoth - Nie Lis 01, 2009 10:03 am

Nie znalazłem skryptu, który przekierowywałby do innego okna. To znaczy, owszem przekierowuje ale tylko do nowego albo całego okna, a u mnie musi przekierować do okna w ramce.
Corzano - Nie Lis 01, 2009 10:14 am

Innymi słowy, osoby nie korzystające z IE jeśli chcą zobaczyć nowości ciągle muszą przeszukiwać całą stronę w poszukiwaniu "gdzie też on to dodał?". To wybitnie uciążliwe, ale trudno. Widocznie masz jakiś powód przy trwać w swoim uporze przy tym niewygodnym dla większości rozwiązaniu.
Sabaoth - Nie Lis 01, 2009 11:10 am

Corzano, nie udało mi się znaleźć skryptu, który działałby tak na FF. Nie moja to wina, że przeglądarki nie są w 100% kompatybilne.

Jestem otwarty na wszelkie propozycje zmian, z tym że nie wchodzi w grę całkowita przebudowa strony na PHP, nie mam na to czasu! "Konstrukcja" mojej strony jest bardzo stara i sięga końca lat 90. Oparta jest na ramkach (dwóch), jedna ramka to menu, druga to treść strony. Linki z menu wyświetlają konkretne podstrony w drugiej ramce. Podobnie działa okienko z informacjami o zmianach. Z tym, że linki z tego okienka otwierają zadaną podstronę w odpowiedniej ramce.

Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś znalazł mi skrypt, który otworzy zadaną stronę w odpowiedniej ramce i jednocześnie zamknie okienko z informacjami o nowościach. Inne pomysły związane z informacjami o nowościach będą również mile widziane.

P.S. Samo działanie linku nie jest oparte na javascript, javascript obsługuje tylko zamknięcie okienka z info. W linku podana jest informacja, gdzie ma zostać otwarta nowa podstrona, np:
<a href="plan/plan.html" target="main" onClick="wclose()">Nowe plany i mapy</a>

Ponury2 - Nie Lis 01, 2009 11:11 am

W Operze to samo niestety :oops:
Corzano - Nie Lis 01, 2009 11:25 am

Sabaoth napisał/a:
Nie moja to wina, że przeglądarki nie są w 100% kompatybilne.

IE jest niekompatybilne. :)
Sabaoth napisał/a:
Inne pomysły związane z informacjami o nowościach będą również mile widziane.

Proponuję zrezygnować z tego skryptu. Kliknięcie "Zmiany i aktualizacje na stronie" otwierałoby normalną stronę z listą nowości w głównej ramce, a tam zwykłe odnośniki odsyłały do tych nowości. Twoja strona nic by tam nie straciła, a czytelnikom Twojej strony ułatwiłbyś jej lekturę i śledzenie nowości. Ten skrypt to zbędna fontanna, w dodatku niedziałająca.
Jest jeszcze inna możliwość, bardziej rozbudowana: uwarunkować odtwarzanie skryptu od marki przeglądarki, ale nie wiem czy to warte jest czasu, jaki trzeba by temu poświęcić.

Sabaoth - Nie Lis 01, 2009 11:56 am

Corzano napisał/a:
IE jest niekompatybilne.

Na IE działa więc tu nie ma problemu z kompatybilnością. Niekóre inne przeglądarki mają problemy kompatybilnością. Ale to tylko dygresja.

Corzano napisał/a:
"Zmiany i aktualizacje na stronie" otwierałoby normalną stronę z listą nowości w głównej ramce, a tam zwykłe odnośniki odsyłały do tych nowości.

To jest najprostsze rozwiązanie i chyba to zrobię.

Jarek z Wrzeszcza - Nie Lis 01, 2009 12:28 pm

Corzano napisał/a:
Kliknięcie "Zmiany i aktualizacje na stronie" otwierałoby normalną stronę z listą nowości w głównej ramce, a tam zwykłe odnośniki odsyłały do tych nowości.


Właśnie w ten sposób rozwiązałem to na naszej stronie: http://www.dolnywrzeszcz.pl/new.htm, z tą drobną różnicą, że u nas nie ma ramek :wink:

Corzano - Nie Lis 01, 2009 12:52 pm

Sabaoth napisał/a:
To jest najprostsze rozwiązanie i chyba to zrobię.

:== i :LL: To naprawdę ułatwi śledzenie nowości. Nie pisałbym Ci tego wszystkiego, gdyby mi nie zależało i gdybym nie był stałym czytelnikiem danzig-online.pl :)
Yarecque napisał/a:
Właśnie w ten sposób rozwiązałem to na naszej stronie

Właśnie o to chodzi.

Sabaoth - Nie Lis 01, 2009 1:20 pm

Dzisiaj to zmienię. A zastosowałem ramki, bo nie lubię jak w czasie przeglądania długiej strony menu gdzieś mi ucieka.
norveg - Nie Lis 01, 2009 2:19 pm

Sabaoth napisał/a:
Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś znalazł mi skrypt, który otworzy zadaną stronę w odpowiedniej ramce i jednocześnie zamknie okienko z informacjami o nowościach. Inne pomysły związane z informacjami o nowościach będą również mile widziane.

P.S. Samo działanie linku nie jest oparte na javascript, javascript obsługuje tylko zamknięcie okienka z info. W linku podana jest informacja, gdzie ma zostać otwarta nowa podstrona, np:
<a href="plan/plan.html" target="main" onClick="wclose()">Nowe plany i mapy</a>


Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale od biedy można to rozwiązać zmieniając skrypt, który masz do zamykania na taki:
function wclose(newhref) {
mymain = window.opener;
mymain.location = newhref;
self.close();
}

Wtedy każde wywołanie (link) musiałoby wyglądać tak:
<a href="adres" target="main" onClick="wclose('adres')">Nowe plany i mapy</a>

gdzie adres to np. plan/plan.html

Sabaoth - Nie Lis 01, 2009 3:23 pm

Już zmieniłem na prostszą wersję. Ale problem nie leżał chyba w zamykaniu okienka tylko w otwieraniu linku w ramce innego okna. Wygląda jakby FF "zapominał" nazwy ramki po otwarciu nowego okienka pop-up.
norveg - Nie Lis 01, 2009 7:50 pm

Sabaoth napisał/a:
Już zmieniłem na prostszą wersję. Ale problem nie leżał chyba w zamykaniu okienka tylko w otwieraniu linku w ramce innego okna. Wygląda jakby FF "zapominał" nazwy ramki po otwarciu nowego okienka pop-up.


Można to tak ująć. Po prostu najpierw wykonuje to co w onload zadane, a dopiero potem zabiera się za target. Ale po zamknięciu okna, definicji target już nie ma, więc nic się nie dzieje.

Sabaoth - Nie Lis 01, 2009 8:18 pm

Ale target="main" dotyczy głównego, otwartego okna i IE o tym pamięta.
norveg - Nie Lis 01, 2009 9:08 pm

Sabaoth napisał/a:
Ale target="main" dotyczy głównego, otwartego okna i IE o tym pamięta.


Nie będę się kłócił :wink: Bo w sumie nie ma to żadnego znaczenia. Sposób w jaki teraz ma Pan to rozwiązane na stronie jest najlepszym wyjściem z kłopotliwej (skryptowej) sytuacji.

Sabaoth - Pią Gru 11, 2009 8:43 pm

Dodałem trzy nowe anaglify przetworzone z oryginalnych zdjęć stereoskopowych wydanych w Hiszpanii (!!!) na przełomie lat 20. i 30.
Sabaoth - Pon Gru 28, 2009 5:58 pm

Wrzuciłem ostatnio kilka nowości i uaktualnień na sronę, obok pomniejszych, niewymienionych w informacji na stronie głównej są to:

1. Skany folderu turystycznego "Danzig und seine Seebäder"
2. Lepsze skany z albumu "Länder-Wappen der ganze Welt" wydanego przez Danziger Tabak Monopol
3. Skany planów budynku Senatu z "Zentralblatt der Bauverwaltung" nr 1 z 3 stycznia 1885 (to jeden z dodatków wspomnianych w wątku o Kurhausie)

Zapraszam

Sabaoth - Pią Sty 01, 2010 1:16 pm

Można już oglądać nową stronę o sopockim domu zdrojowym, jest tam też rozwiązanie mojej zagadki z obrazem przedstawiającym Kronprinza w stroju Leibhusarów.
Sabaoth - Pią Sty 01, 2010 2:09 pm

Pierwszy z czterech numerów "Deutsche Bauzeitung" z artykułem "Der Neubau des Kurhauses in Zoppot bei Danzig" opisującym nowy Kurhaus w Sopocie jest dostępny do ściągnięcia z mojego serwera.

Deutsche Bauzeitung No. 12

Sabaoth - Pią Sty 01, 2010 2:31 pm

Kolejny numer Deutsche Bauzeitung, No. 13 jest już gotowy do ściągnięcia:

Deutsche Bauzeitung No. 13

Sabaoth - Pią Sty 01, 2010 3:29 pm

Numer 14 Deutsche Bauzeitung jest już na serwerze:

Deutsche Bauzeitung No. 14

Sabaoth - Pią Sty 01, 2010 3:41 pm

I ostatnia część, numer 15 Deutsche Bauzeitung jest już na serwerze:

Deutsche Bauzeitung No. 15

Corzano - Sob Sty 02, 2010 8:08 am

Dzięki, Sabaoth. Wiele z tego nie rozumiem, ale z przyjemnością obejrzałem.
Zdzislaw - Czw Sty 07, 2010 12:25 am

Ufff, Corzano, jesteś w lepszej sytuacji... z uwagi na totalna nieznajomość niemieckiego ja nie zrozumiałem NIC :hmm:
Sabaoth - Wto Lut 09, 2010 9:31 pm

Przygotowałem nową, wirtualną wycieczkę. Tym razem po gdańskich i niegdańskich parkach. Trochę wybiórcza ale jako alternatywę miałem pokazanie terenów zielonych w Gdańsku, a tego bym do wakacji nie skończył. Mimo wszystko zapraszam do obejrzenia.
groszek - Czw Lut 11, 2010 5:49 pm

Saab ,wycieczka jak zwykle doskonała :== tylko czemu nie ma Brzezna? :hmm:
Corzano - Czw Lut 11, 2010 9:46 pm

groszek napisał/a:
tylko czemu nie ma Brzezna?

Zapraszam: http://www.brzezno.net/park.php

Sabaoth - Czw Lut 11, 2010 11:21 pm

Nie mam takich parkowych zdjęć.
groszek - Pią Lut 12, 2010 10:59 pm

Corzano , stronę odwiedziłam już dawno. :== bardzo ciekawa i dużo dzięki niej dowiedziałam się o Brzeżnie .
Sabaoth napisał/a:
Nie mam takich parkowych zdjęć.
szkoda bo bym miała wszytko razem, tak pożądnie poukładane :wink: .
bijouM - Sob Lut 13, 2010 6:31 pm

Deutsche Bauzeitung No. wszystkie..

nie działają u mnie te linki :evil:

Sabaoth - Pon Lut 15, 2010 2:01 pm

Pdf-y z Deutsche Bauzeitung sa tymczasowo niedostępne z powodów ideologicznych.

Dodałem "w zamian" skany drugiego albumu ze zdjęciami z Sopotu, który jest już integralną częścią strony.

groszek - Pon Lut 22, 2010 10:08 pm

Saab a myślałeś kiedyś zrobić wycieczkę szlakiem fontann .Piękne były w F.S.D :roll: . O ile się nie mylę nie masz takiej.
Sabaoth - Wto Lut 23, 2010 5:25 pm

Nie mam, to prawda. Już widzę tą wycieczkę, trzy okrążenia Neptuna, a później spacerek na Winterplatz i dalej na Wallplatz. Aż nogi mogą człowieka rozboleć. :hihi:

Chociaż z drugiej strony, mam jeszcze fotkę fontanny na Markt we Wrzeszczu. :hmm:

pumeks - Wto Lut 23, 2010 5:37 pm

Od biedy jeszcze pomnik grenadierów na rogu Wiebenwall/Trinitatiskirchengasse tryskał wodą, i w Oliwie była fontanna w okolicy Łazarza.
Sabaoth - Wto Lut 23, 2010 5:58 pm

No tak ale to i tak za mało na wycieczkę. Zresztą zdjęcia tych wszystkich fontann są na mojej stronie.

Równie dobrze mógłbym zrobić wycieczkę po gdańskich redakcjach gazet, mam zdjęcia budynku Danziger Zeitung, Danziger Allgemeine Zeitung, Danziger Neueste Nachrichten, Danziger Landeszeitung i Danziger Volksstimme.

Przy okazji, kto potrafi zlokalizowac te budynki? :mrgreen:

pumeks - Wto Lut 23, 2010 6:06 pm

Ja tylko pierwszą i trzecią. Umiałbym jeszcze dwie, które pominąłeś: "Gazetę Gdańską" i "Der Danziger Vorposten" :hihi:
Sabaoth - Wto Lut 23, 2010 7:39 pm

Die alte liberale Danziger Zeitung - Katterhagergasse
Danziger Allgemeine Zeitung - Zeitung zur Erhaltung deutscher Art und deutscher Sitte in Danzig - Hundegasse
Danziger Neuste Nachrichten - Breitgasse
Danziger Landeszeitung - vertritt die Interesse des 144 000 Katholiken zählenden Teiles der Bevölkerung - Am Sande
Danziger Volksstimme - die Zeitung des Volkes - Am Spendhaus

Zdjęć na razie nie wrzucam, planowałem pokazać je w 3 tomie mojego przewodnika ale jakoś mam coraz mniej przekonania, że warto go napisać. :II

P.S. Opisy zdjęć wzięte z oryginału.

groszek - Wto Lut 23, 2010 8:52 pm

Żartownisie :hihi: moja najbardziej ulubiona to ta koło liceum niestety już jej nie ma...został tylko nie równy zachwaszczony placyk :II .Noo Saab jak byś się postarał to napewno coś fajnego by wyszło, Ty się po prostu nie doceniasz :wink: .
Sabaoth - Wto Lut 23, 2010 10:44 pm

groszek napisał/a:
Noo Saab jak byś się postarał to napewno coś fajnego by wyszło, Ty się po prostu nie doceniasz

Groszku, to już bardziej prywatny post niż merytoryczny :hihi: Niedocenianie nie ma tu nic do rzeczy, tu chodzi o czas i efekty. Pośród wielu wspaniałych maili trafiają się też takie, po których przeczytaniu opadają ręce. A ja stronę rozwijam hobbystycznie, w wolnym czasie wyłącznie dla przyjemności.

groszek - Wto Lut 23, 2010 11:58 pm

Och wiem, Saab :oops: ,ja jestem mało merytoryczna :oops: :oops: :oops: .
BillyBoy - Sro Lut 24, 2010 8:47 am

pumeks napisał/a:
Od biedy jeszcze pomnik grenadierów na rogu Wiebenwall/Trinitatiskirchengasse tryskał wodą, i w Oliwie była fontanna w okolicy Łazarza.


W Kleiner Irrgarten też była fontanna. To już będzie razem siedem.

pumeks - Sro Lut 24, 2010 9:00 am

Jak dołożyć Sopot, to już się uzbiera wycieczka :hihi:
jayms - Sro Lut 24, 2010 4:15 pm

Sabaoth napisał/a:
Zdjęć na razie nie wrzucam, planowałem pokazać je w 3 tomie mojego przewodnika ale jakoś mam coraz mniej przekonania, że warto go napisać. :II


Sab,przecież tu ludzie czekają na kolejną część przewodnika! :D Może jako doping powiem,że znam przynajmniej kilku ludzi którzy oczekują właśnie takich pozycji książkowych. Po pierwsze dwie części "jeździłem do Gdańska"aby kupić je ludziom,którzy mieszkają bardzo daleko stąd i podobnie jak ja bardzo cenią Twoją pracę.

Sabaoth - Sro Lut 24, 2010 4:44 pm

Ja wiem, że niektórym wydaje się, że na książkach zarobiłęm krocie. Otóż nic bardziej mylnego, oprócz egzemplarzy autorskich (które rozdałem rodzinie i przyjaciołom) oraz kilku gadżetów nic z tego nie mam. A zebranie materiałów do książki kosztuje. Ponadto książkę mogę pisać wyłącznie w czasie prywatnym, a napisanie takiej książki zajmuje w przeliczeniu na "dniówki" dobry miesiąc, jak nie więcej. Po prostu, mając do wyboru pisanie książki i pracę zawodową wybieram to drugie, bo przynosi mi niezły dochód. Z czegoś trzeba żyć i utrzymać rodzinę.
groszek - Sro Lut 24, 2010 6:17 pm

Ale kiedyś tam napiszesz? :roll: Noo życie mam nadzieję nie kończy się jutro , i te fontanny ( już naliczono sztuk siedem) :mrgreen: .
Sabaoth - Sob Lut 27, 2010 10:23 pm

Dodałem trochę informacji i zdjęć na temat postawionej w 1915 r. Kriegssäule i ustawionego 18 lat później w tym samym miejscu Gefallendenkmal. Zapraszam.
Sabaoth - Czw Mar 25, 2010 6:45 pm

W galerii zdjęć lotniczych dodałem panoramę głównego miasta z możliwością oglądania zdjęcia w powiększeniu.
Sabaoth - Sob Kwi 03, 2010 1:32 pm

Kolejne dwa zdjęcia lotnicze da się powiększyć, tym razem okolice Akademii Medycznej i szkoły Heleny Lange.
Corzano - Pon Maj 24, 2010 4:11 pm

Sabaoth napisał/a:
Dodałem trzy nowe anaglify przetworzone z oryginalnych zdjęć stereoskopowych wydanych w Hiszpanii (!!!) na przełomie lat 20. i 30.

Teraz dopiero mam odpowiedni sprzęt do oglądania tych zdjęć i muszę powiedzieć, że wygląda to REWELACYJNIE! :) Dzięki, Sabaoth!

Sabaoth - Sob Cze 05, 2010 6:49 pm

Dodałem możliwość oglądania zdjęcia lotniczego Brzeźna oraz Jelitkowa w powiększeniu (stare zdjęcia / galeria 7) i zdjęcie samolotu w barwach Akaflieg Danzig (w innych informacjach / port lotniczy).
Sabaoth - Wto Cze 08, 2010 8:03 pm

A dzisiaj doszły trzy zdjęcia gdańskich policjantów.
Sabaoth - Pon Cze 28, 2010 2:19 pm

Zeskanowałem pocztówki z ujęciami lotniczymi parku w Oliwie i krematorium we Wrzeszczu. Teraz można oglądać je w powiększeniu (stare zdjęcia / galeria 7).

Dorzuciłem też kolejne ujęcie gdańskiej flagi, tym razem z pocztówki.

Sabaoth - Sob Wrz 25, 2010 4:01 pm

Dzisiaj, po dłuższej przerwie dodałem stronę z kościołami w Nowym Porcie (sławne budynki / kościoły w Nowym Porcie).
Sabaoth - Czw Paź 07, 2010 5:30 pm

Kilka nowych ujęć lotniczych można teraz oglądać w opcji powiększenia (zoomify). Dodałem też skany albumu "Danzig und Umgebung in Bildern". Zapraszam.
Sabaoth - Wto Paź 19, 2010 9:28 pm

Dodałem dwa zdjęcia słupów ogłoszeniowych z Gdańska. Znaleźć je można w dziale: "Inne informacje / Szyldy i reklamy".
Sabaoth - Pon Lis 08, 2010 9:42 pm

W wolnej chwili ukończyłem stronę o kościele Św. Jana (Sławne budynki / Kościół Św. Jana). Zapraszam.
Sabaoth - Nie Lut 13, 2011 3:46 pm

Po długim czasie wrzuciłem na serwer stronę o pozostałych gdańskich kościołach: Sławne budynki / Inne kościoły w Gdańsku.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, uzupełnienia i komentarze. W przyszłości być może uzupełnię listę o gdańskie kaplice.

Sabaoth - Pią Sie 26, 2011 10:29 pm

Przyszedł wreszcie czas na kościoły w Sopocie: Sławne budynki / Kościoły w Sopocie. Zapraszam.
Gucio - Sro Lis 09, 2011 12:34 pm

Sabaoth, zauważyłem, że dorzuciłeś kilka kolorowych zdjęć na swoją stronkę :== mam tylko jedną uwagę (pytanie?) - czy zdjęcie "Fragment Targu Drzewnego (Holzmarkt) z pomnikiem ofiar wojny (Kriegerdenkmal)" nie jest przypadkiem odwrócone?



Moim zdaniem kamienica po lewej stała na rogu Targu Drzewnego i Huciska, a po lewej widzimy wjazd na Targ Węglowy. Wieżyczka po prawej stronie należy już do kamienicy z Targu Węglowego:

(tu widoczna w centrum ujęcia).

Zauważyłem to już z chwilą wrzucenia zdjęć na trojmiasto.pl, ale mogę się mylić :oops:

Mikołaj - Sro Lis 09, 2011 1:13 pm

Gucio napisał/a:
nie jest przypadkiem odwrócone?

:== pani powinna iść w drugą stronę :wink:

pumeks - Sro Lis 09, 2011 2:10 pm

:==
Nie zwróciłem uwagi.
To zdjęcie z zestawu prezentowanego niedawno na portalu Trójmiasto.

Sabaoth - Sro Lis 09, 2011 3:33 pm

Masz rację, znak drogowy pokazuje zły ruch wokół pomnika, powinno być przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Poprawię w najbliższym czasie.

Ostatnio zaprzestałem anonsowania zmian, bo są to głównie zmiany kosmetyczne.

Gucio - Sro Lis 09, 2011 6:20 pm

Tak się cieszę, że udało mi się to samemu wytropić :D

A może wiecie czy tych kolorowych fotek nie było więcej? na trojmiasto.pl jest ich tylko (a może "aż") 6.

Gneralnie kolorowe zdjęcia Gdańska sprzed tragicznego 1945 roku są fascynujące:


takie zdjęcia przyprawiają mnie o palpitację serca :wink:

pumeks - Sro Lis 09, 2011 10:26 pm

Gucio napisał/a:
A może wiecie czy tych kolorowych fotek nie było więcej?

Słyszałem, że było więcej.

Cytat:
Gneralnie kolorowe zdjęcia Gdańska sprzed tragicznego 1945 roku są fascynujące:

Obrazek
takie zdjęcia przyprawiają mnie o palpitację serca

To z Długą wygląda na pocztówkę, też mam jedną taką:

Sabaoth - Sro Lis 09, 2011 11:43 pm

W latach czterdziestych wydano serię pocztówek z widokami z Gdańska, Wrzeszcza i Sopotu w kolorze. Poniżej kilka z nich. Gdyby ktoś miał ochotę może pokusić się o wyszukanie pozostałych.
Gucio - Sro Lis 23, 2011 11:28 am

Sabaoth, tak sobie siedzę i analizuję kolorowe zdjęcia Gdańska z twojej strony i.. znów wypatrzyłem drobną nieścisłość :D i znów chodzi o to samo co wcześniej.
Fotka poniżej też jest odwrócona


Kamienica po lewej musiała stać po prawej stronie Zbrojowni, bo po lewej "od zawsze" :wink: stał teatr.

Sabaoth - Sro Lis 23, 2011 3:01 pm

Oczywiście masz rację. To fotka z Bildindexu, pewnie zeskanowano odwrotnie negatyw. W wolnej chwili poprawię.
Sabaoth - Sob Lut 25, 2012 7:30 pm

Wreszcie znalazłem trochę czasu na dokończenie strony o przedwojennych gdańskich (i nie tylko) pomnikach. Jednak w dalszym ciągu poszukuję informacji i starych zdjęć gdańskich pomników.

Stronę o pomnikach znajdziecie w: Inne informacje / Pomniki w Gdańsku. Zapraszam i zachęcam do komentarzy na forum.

Mikołaj - Nie Lut 26, 2012 7:10 pm

tak żeby powkurzać - przydałyby się:
- fotka Sobieskiego z czasów pobytu we Lwowie
- coś o odnalezionych detalach z Kaiser Wilhelm Denkmal
- coś o dających się odczytać napisach na Kriegerdenkmal 5. Grenadier-Regiments
- fontanna z Targu Rakowego?

pucior - Nie Lut 26, 2012 7:26 pm

Można również dorzucić pomnik przed kościołem w Nowym Porcie, obelisk sprzed gimnazjum czy I-wojenny pomnik wystawiony przez rosyjskich emigrantów na cmentarzu garnizonowym. Przy pomniku z Emaus przydałoby się dorzucić zdanie o odnalezionym akcie erekcyjnym.

Kawał dobrej roboty :D

Mikołaj napisał/a:
- coś o dających się odczytać napisach na Kriegerdenkmal 5. Grenadier-Regiments


Odczyt tablic z pomnika wrzuciłem tu:
http://www.rowery.olsztyn...omorskie/gdansk
Jeśli się przyda to proszę korzystać :D

Sabaoth - Nie Lut 26, 2012 8:15 pm

Jeśli chodzi o informacje o dzisiejszych losach pomników to nie chciałem się tu za dużo rozwodzić. Skupiałem się raczej na okresie przed 1939 r.

Zdjęcie pomnika Jana III Sobieskiego we Lwowie bardziej pasuje do strony typu dawnylwow.ua :hihi:

Fontanna na Targu Rakowym, czy może raczej w parku Mały Błędnik nie była pomnikiem ale pomyślę o rozszerzeniu formy strony o fontanny i może tablice pamiątkowe.

O pomniku przed kościołem w Nowym Porcie postaram się coś dodać ale zdjęć nie mam :II

O jaki obelisk przed gimnazjum chodzi?

Cmentarz garnizonowy będę musiał dokładniej opisać.

Bardzo dziękuję za komentarze i uwagi.

pucior - Nie Lut 26, 2012 8:30 pm

Sabaoth napisał/a:
O pomniku przed kościołem w Nowym Porcie postaram się coś dodać ale zdjęć nie mam :II


Współczene są tu: http://www.rowery.olsztyn...rskie/nowy_port
(jakby co do Twojej dyspozycji :D ). Archiwalne foto jest z tego co wiem w czasopiśmie "Die Christliche Kunst" z 1926 r. (wraz z innymi smaczkami typu zdjęcie pomnika marynarzy z Magdeburga na cm. garnizonowym czy zdjęcie tablic poległych z kościoła św. Elżbiety) - niestety jeszcze nie dotarłem...

Sabaoth napisał/a:
O jaki obelisk przed gimnazjum chodzi?


Ten sprzed Muzeum Narodowego:
http://www.rowery.olsztyn...omnik_poleglych
Niestety również nie trafiłem na archiwalne ujęcie.

Sabaoth - Nie Lut 26, 2012 8:52 pm

pucior napisał/a:
"Die Christliche Kunst" z 1926 r.

A wiesz może który konkretnie Heft?

pucior - Nie Lut 26, 2012 11:13 pm

Artykuł nosi nazwę "Kriegerdenkmaeler von Prof. Friedrich Fischer" i znajduje się w 22. tomie Die Christliche Kunst: Monatschrift für alle Gebiete der christlichen Kunst und der Kunstwissenschaft, strona 62. Google Books niestety słabo opisało wydawnictwo:
http://books.google.pl/bo...=neufahrwasser+
Sieć podaje, że może chodzić o rocznik 1925/26, podzielony na 12 zeszytów. Pytanie który Heft jest tym właściwym pozostaje otwarte...

Sabaoth - Pon Lut 27, 2012 4:28 pm

Spróbuję wyszukać przez Choosebooks.com może się uda. Całego rocznika nie chcę kupować bo to wydatek rzędu 55 Euro za 1925/26 i drugie tyle za 1296/27.
pucior - Pon Lut 27, 2012 7:07 pm

A może ktoś ma wtyki na Uniwersytecie Warszawskim? Tamtejszy Instytut Historii Sztuki ma interesujące nas roczniki:
https://opac.buw.uw.edu.pl/cgi-bin/katalog/chameleon?sessionid=2009091300451609144&skin=default&lng=pl&inst=consortium&host=193.0.118.1%2B2223%2BDEFAULT&patronhost=193.0.118.1%202223%20DEFAULT&searchid=10&sourcescreen=INITREQ&pos=1&itempos=1&rootsearch=SCAN&function=INITREQ&search=AUTHID&authid=2879544&authidu=4

Pomożecie? :D

feyg - Pon Lut 27, 2012 8:09 pm

Według mnie chodzi o numer 2 z roku 1926. Swoje przypuszczenia opieram na numeracji która jest ciągła w obrębie rocznika. Czy moje przypuszczenie są prawdziwe okaże się gdy przesyłka dojdzie... :wink:
Sabaoth - Sro Lut 29, 2012 10:04 pm

Dodałem pomnik poległych z Nowego Portu i sopocki Schlageter-Gedankstein. Czy wiadomo, co stało się z tym kamieniem po 1945 r.

No i czekam na Die Christliche Kunst, zobaczymy czy trafiłem na zdjęcie.

P.S. Mikołaju, wrzuciłem zdjęcie Sobieskiego ze Lwowa.

Mikołaj - Czw Mar 01, 2012 9:07 am

Sabaoth napisał/a:
Czy wiadomo, co stało się z tym kamieniem po 1945 r.

może Mickiewicz go kryje?
http://old.sopot.net/miejsca/mickiewicza.htm


feyg - Pią Mar 16, 2012 1:59 pm

feyg napisał/a:
Według mnie chodzi o numer 2 z roku 1926. Swoje przypuszczenia opieram na numeracji która jest ciągła w obrębie rocznika. Czy moje przypuszczenie są prawdziwe okaże się gdy przesyłka dojdzie... :wink:

Moje obliczenia okazały się słuszne ale nie do końca: cykl wydawniczy tego czasopisma był dość nietypowy gdyż w ramach konkretnego rocznika zeszyt z numerem 1 ukazywał się w... październiku. Biorąc za podstawę numer strony widoczny w Googlach i rocznik wychodzi że "nasz" zeszyt ukazał się w listopadzie 1925 jako nr 2 rocznika XXII. Niestety mój strzał okazał się chybiony równo o rok. :wink:

pucior - Pią Mar 16, 2012 7:26 pm

Czyżby chodziło zatem o ten numer:
http://www.zvab.com/displ...d=174104104&b=1
?

Jaką okładkę ma numer zamówiony przez Ciebie (z tego co widzę to każdy rocznik ma inną)?

feyg - Pią Mar 16, 2012 8:30 pm

Na to wygląda, aczkolwiek lepiej podpytać się o artykuł ze strony 63 (dla pewności).
Sabaoth - Pon Kwi 02, 2012 2:58 pm

No i mam!!!! W załączeniu skan nowoporckiego Kriegerdenkmalu. A jest tam coś jeszcze :mrgreen:
feyg - Pon Kwi 02, 2012 3:21 pm

Gratulacje! A ten "bonus" też nowoporcki?
Sabaoth - Pon Kwi 02, 2012 3:26 pm

Zapomniałem o napisie: Den im Kampfe 1914 - 1918 für ihre deutsche Heimat gefallenen Söhnen Neufahrwassers.

P.S. A bonus to zdjęcia trzech innych gdańskich Kriegerdenkmali :^^

Fenix - Pon Kwi 02, 2012 5:20 pm

A tego Pana nie lubisz?
Sabaoth - Pon Kwi 02, 2012 6:16 pm

Eee, jeszcze jest Kriegerdenkmal w kościele Św. Katarzyny i Św. Trójcy (te zdjęcia mam). W wolnej chwili poszukam informacji o tych pomnikach (o Gusto też).
Sabaoth - Pon Kwi 02, 2012 7:46 pm

I kolejny pomnik pojawił się na mojej stronie (znaczy się, jego zdjęcie).
feyg - Pon Kwi 02, 2012 8:13 pm

W opisie pomnika poległych w kościele Św. Katarzyny jest literówka w nazwisku autora
Sabaoth - Pon Kwi 02, 2012 9:14 pm

Za szybko pisałem i palec mi się z i na o omsknął :hihi:
pucior - Pon Kwi 02, 2012 9:47 pm

Gratuluję dotarcia do źródła :==

Dziękuję też za umieszczenie graficznej zawartości artykułów w przestrzeni internetowej:) Potwierdziło się, że nowoporcki pomnik miał inną inskrypcję niż ta, na którą wskazywał przedwojenny przewodnik (źródło poniżej - BTW. czy ktoś coś wie o wspomnianym w nim pomniku-kamieniu gdzieś na Schleussenstrasse upamiętniającym 1813 rok?). Powojenne zdjęcie pomnika jest na innym forum - widać, że usunięto już żelazny krzyż, ale kolumna istniała jeszcze przez jakiś czas. Ciekawy ten pomnik z St. Katharinen. Herder ma dwa ujęcia,które wskazują, że pomnikowi towarzyszyły tablice z nazwiskami poległych:
http://www.herder-institu...rost/204449.jpg
http://www.herder-institu...rost/204446.jpg

Dana - Wto Kwi 03, 2012 4:09 pm

Sabaoth - pozwolę sobie poprosić o korektę wpisu:
Kriegerdenkmal na Targu Drzewnym

Pomnik poświęcony poległym żołnierzom z Gdańska i okolic biorącym udział w wojnach z Danią w 1864 r., Austrią w 1866 r. i z Francją w latach 1870-71 odsłonięto 8 maja 1904 r. na Holzmarkt (Targ Węglowy).
Znowu ci się palec omsknął :wink:

Sabaoth - Wto Kwi 03, 2012 4:42 pm

Oj, to nie pierwszy raz kiedy myślę Targ Drzewny a piszę Węglowy :oops: Coś w tym musi być :hmm:
Dohler - Wto Kwi 03, 2012 5:20 pm

To pewnie przez ostrą zimę, stale myśli się o węglu, drewnie i tym, czy wystarczy.
Zbych - Czw Kwi 05, 2012 7:34 pm

W numerze 69 czasopisma Zentralblatt der Bauverwaltung z 1915 r. jest zdjęcie (str. 6 pdf), szkic architektoniczny i opis (str. 7 pdf) die Danziger Kriegssäule. Niestety jakość grafiki nie jest porywająca.
Sabaoth - Sob Kwi 28, 2012 4:43 pm

Dodałem dwa filmy, czarno-biały z Gdańska z 1937 r. i kolorowy z Sopotu z 1940. Oba pochodzą z archiwum Karl Hoeffkes.
Sabaoth - Wto Sie 21, 2012 6:32 pm

Rzadko ostatnio uaktualniam stronę ale coś tam nowego zawsze podrzucę. Zapraszam do obejrzenia kilku nowości:

- zdjęć i informacji o gdańskiej straży pożarnej (menu: Freie Stadt Danzig / Straż pożarna Wolnego Miasta)

- zdjęć pomnika cesarza Wilhelma w Sopocie (menu: Inne informacje / Pomniki w Gdańsku)

- skany książeczek oszczędnościowych (menu: Sławne budynki / Banki w Gdańsku)

Sabaoth - Pią Paź 12, 2012 8:35 pm

Dorzuciłem trochę nowych zdjęć związanych z przemysłem tytoniowym w Gdańsku.
Sabaoth - Pon Paź 29, 2012 4:10 pm

Ostatnie aktualizacje:

- pomnik smyczy w Sopocie w Inne informacje / Pomniki w Gdańsku
- Conradinum w Sławne budynki / Conradinum

Zapraszam do oglądania.

Sabaoth - Czw Lis 15, 2012 10:07 pm

Wychodząc na przeciw potrzebom ludu pracującego miast i wsi zamieściłem na mojej stronie (w dziale Inne informacje / Gdańsk na filmach) prawie wszystkie ogólnodostępne filmy związane z dawnym Gdańskiem. Innymi słowy, zebrałem wszystko do kupy :hihi:
Hochstriess - Sob Lis 17, 2012 5:41 pm

Lud pracujący miast i wsi jest głęboko wdzięczny! :==
Ampersand - Wto Lis 20, 2012 8:23 pm

Sabaoth napisał/a:
zebrałem wszystko do kupy :hihi:
Nie wiem czy to była dokładnie potrzeba lud pracującego, ale personel szaletów na pewno odetchnie. :hmm:
Sabaoth - Sro Maj 01, 2013 11:25 am

Odświeżyłem stronę dotyczącą 1. Leib-Husaren Brigade, dodałem sporo nowych zdjęć w lepszej rozdzielczości (Inne informacje / 1. Leibhusaren Brigade).

Dodałem też kilka zdjęć gdańskich samolotów i lotniska we Wrzeszczu (to w dziale Inne informacje / Port lotniczy w Gdańsku).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group