Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Ulice Kochanowskiego, Reja, Mickiewicza oraz Zielony Trójkąt

DarioB - Sob Mar 04, 2006 2:10 pm
Temat postu: Ulice Kochanowskiego, Reja, Mickiewicza oraz Zielony Trójkąt
Jako że jest nas coraz więcej to może uda mi się zdobyć trochę ciekawostek.
Jeśli zatem macie jakieś zdjęcia dotyczące ulic które wymieniłem to proszę o wrzucenie w tym temacie.
Szczegółnie szukam jednej pocztówki, którą zamieszczam poniżej. Z tym, że mam ją tylko w słabej jakości.

seestrasse - Sob Mar 04, 2006 5:55 pm

czy mnie wzrok nie myli??? Reichskolonie Bahnhof to chyba dzisiejszy przystanek Gdańsk-Kolonia! 8O :hurra:
DarioB - Sob Mar 04, 2006 6:23 pm

seestrasse napisał/a:
czy mnie wzrok nie myli??? Reichskolonie Bahnhof to chyba dzisiejszy przystanek Gdańsk-Kolonia! 8O :hurra:


Dokładnie :) Szukam już od kiłku ładnych lat (od wystawy pocztówek w 97 w Sieni Gdańskij)j tej pocztówki i tylko od MarkaZ zdobyłem taką jakość jaką mam (wersja na forum oczywiście pomniejszona).

Mikołaj - Sob Mar 04, 2006 6:25 pm

trochę rarytasik ta pocztówka :D

Cytat:
wersja na forum oczywiście pomniejszona

na co jescze czekasz? :%

seestrasse - Sob Mar 04, 2006 6:29 pm

dawaj!!! :D :D :D
DarioB - Sob Mar 04, 2006 6:38 pm

Mikołaj napisał/a:
trochę rarytasik ta pocztówka :D

Cytat:
wersja na forum oczywiście pomniejszona

na co jescze czekasz? :%


Tak rarytasik, szczególnie dla mnie, gdyż w jednej z tych kamienic (na górnym lewym zdjęciu) mieszka już kilkadziesiąt lat rodzina mojej żony, a i ja przez jakiś czas tam mieszkałem.

Próbowałem namówić wystawiającego na skan tej pocztówki ale odpowiedź była taka że nie ma szans a i tak wyjdzie album (który większość z was zna) z tymi pocztówkami z wystawy). Wszystko w nim było oprócz tych które ja szukam :(

Jarek z Wrzeszcza - Nie Mar 05, 2006 5:12 pm

Dario, REWELACJA!!! :== :== :==

Czy możesz coś więcej o owym albumie? Ja go nie znam :hmmm:

:D

DarioB - Nie Mar 05, 2006 8:53 pm

Yarecque napisał/a:
Dario, REWELACJA!!! :== :== :==

Czy możesz coś więcej o owym albumie? Ja go nie znam :hmmm:

:D

Znasz. Często jest chyba na Allegro. To chyba kolekcja tego naszego znanego kolekcjonera. Niech się wypowiedzą kumaci :) a nie milczą.

jayms - Nie Mar 05, 2006 9:09 pm

Chodzi o albumy Piotra Popińskiego "Gdańsk na starej pocztówce" lub "Dawny Gdańsk na pocztówkach"?
DarioB - Nie Mar 05, 2006 9:24 pm

Wrzucam kilka fotek które wrzucił kiedyś Pumeks w innym wątku.
Jak dla mnie to na 90% te domki to Zielony Trójkąt. Liczę na to :)

Pepo - Nie Mar 05, 2006 10:50 pm

tak na marginesie, to podpis obrazu w lewej, górnej części pocztówki (Marine- und Posadowskyweg) jest moim zdaniem błędna, bo jest to ujęcie skrzyżowania wprawdzie ulicy Kochanowskiego (Posadowskyweg) , ALE Mickiewicza (Bärenweg), a nie Marineweg (Klonowicza). Zresztą, to ujęcie przedstawia tą samą część Kochanowskiego, co zdjęcie w dolnym, prawym (przeciwległym) rogu pocztówki, widać charakterystyczne trzy czubki fasad mniej więcej w połowie ulicy i dwie, wyższe kamienice, już przy rogu z ulicą Mickiewicza. Tak w ogóle, to dziś ta ulica nie zmieniła się w swoim kształcie praktycznie w ogóle, miło :)
stumar - Pon Mar 06, 2006 1:23 pm

A tak na marginesie to czym w zasadzie była ta Reichskolonia ? Czy był to rodzaj specjalnego założenia urbanistycznego stanowiącego większą całość, może jakieś osiedle przeznaczone dla określonej grupy mieszkańców (wojskowi, urzędnicy itp.). :hmmm: Jak Ktoś wie coś więcej na ten temat to poproszę o podzielenie się informacjami.
Pepo - Pon Mar 06, 2006 3:01 pm

stumar napisał/a:
był to rodzaj specjalnego założenia urbanistycznego stanowiącego większą całość, może jakieś osiedle przeznaczone dla określonej grupy mieszkańców (


Praktycznie odpowiedziałeś sam sobie :mrgreen: To było osiedle we Wrzeszczu; większa część Reichskolonie powstała prawie jednocześnie, zastosowano jednakowe projekty mieszkań i kamienic. A było to osiedle głównie dla robotników, które miało stanowić zaplecze mieszkaniowe dla powstałego po drugiej stronie linii kolejowej całego obszaru przemysłowego, licznych fabryk itd.

baska - Czw Mar 09, 2006 6:54 pm

plik 59 - thx, kościół św. Krzyża na Barenweg, czegoś takiego szukałam :D , gdyby ktoś miał więcej... :wink:
bassa - Czw Mar 09, 2006 10:42 pm

Fantastyczne!!! No prosze,coraz więcej sie ujawnia wrzeszczańskich korzeni i gałęzi...śliczne 1933,ujecie od strony torówSKM a nie od znanego na pamieć widoczku wgłebionego bloku przy CEN na Hallera.Zawsze sie zastanawiałam,jak sie tam mieszka-pólokrągłe meble dominują?
Brawo DarioB,dużą radochę Wrzeszczanom zrobiłeś(z Yarecque na czele). :OO

DarioB - Czw Mar 09, 2006 11:26 pm

bassa napisał/a:
Fantastyczne!!! No prosze,coraz więcej sie ujawnia wrzeszczańskich korzeni i gałęzi...śliczne 1933,ujecie od strony torówSKM a nie od znanego na pamieć widoczku wgłebionego bloku przy CEN na Hallera.Zawsze sie zastanawiałam,jak sie tam mieszka-pólokrągłe meble dominują?
Brawo DarioB, dużą radochę Wrzeszczanom zrobiłeś (z Yarecque na czele). :OO


Szczerze to mnie to dziwi. Nie liczyłem że tymi ujęciami coś odkryję. Sądziłem, że to już dawno znacie. Ja jak już wspomniałem od 9 lat poluję na lepszą jakość tej widokówki.

Jarek z Wrzeszcza - Czw Mar 09, 2006 11:38 pm

A czy masz coś jeszcze z tych okolic, co dawno już znamy? :wink:
Miro - Pią Kwi 04, 2014 9:30 am
Temat postu: Marienweg- Klonowicza
Marienweg- Klonowicza

Miro

Jarek z Wrzeszcza - Nie Kwi 06, 2014 11:28 am

:==

Podeślesz mi lepszy skan? :wink:

Miro - Nie Kwi 06, 2014 1:51 pm

Jarek z Wrzeszcza napisał/a:
:==

Podeślesz mi lepszy skan? :wink:

Nie ma lepszego.
To wszystko co się dało zrobić.

Miro

Miro - Pon Kwi 14, 2014 8:46 am
Temat postu: Posadowskyweg-Kochanowskiego
Posadowskyweg-Kochanowskiego.
Z tym skanem też było możliwe tylko takie powiększenie.

Miro

Miro - Wto Kwi 22, 2014 12:07 pm
Temat postu: Bärenweg-Mickiewicza
Bärenweg-Mickiewicza

Miro

Jarek z Wrzeszcza - Nie Kwi 27, 2014 4:28 pm

Oba ujęcia to fragment pocztówki zamieszczonej w naszej najnowszej książce:

http://maszoperia.org/ksi...8363709686.html

Miro - Wto Kwi 28, 2015 9:45 am
Temat postu: Posadowskyweg 62 (Kochanowskiego)
Posadowskyweg 62 (Kochanowskiego) przed może 70-80 laty.
Ciekawe czy barierki mostu na Strzyży te same czy takie same.

Miro

Dohler - Pią Maj 08, 2015 8:19 am

Bardzo podobne, jednak nie te same.
Miro - Czw Lut 08, 2024 12:57 pm

Bärenweg (Mickiewicza), zdjecie z gazety 1930 r.

Miro

Wiercipietek - Czw Lut 08, 2024 1:25 pm

obecnie Mickiewicza X Zbyszka z Bogdańca
Jarek z Wrzeszcza - Nie Maj 05, 2024 11:35 am

Pisałem o tym tutaj:


https://jarekwasielewski.pl/zwrzeszcza/2021/05/blok-mieszkalny-z-1930-przy-ul-mickiewicza/


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group