Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Jak dziś wygląda to miejsce?

kotmonika - Nie Mar 05, 2006 9:10 pm
Temat postu: Jak dziś wygląda to miejsce?
Witam! Na aukcach trafiłam na taką kartkę pocztową z Nowego Portu; jesli dobrze odczytuję to w podpisie jest iż zdjęcie przedstawia :Restaurant zum Leuchttrum i znajduje się w Neufahrwasser , dalej jest chyba podana ulica, nie widać dobrze i nie ma lepszego skanu ale ja widzę to jako Olivastrasse choć może się mylę. Znacie to miejsce, słyszeliście o nim (szczególnie intryguje mnie w tej nazwie slowo latarnia czyli leuchtturm). Może uda się pokazać jak dziś wygląda ten budynek lub co jest w jego miejscu? Pozdrawiam!
Sabaoth - Nie Mar 05, 2006 9:36 pm

To restauracja "Zum Leuchtturm" przy Olivaerstrasse 43 czyli dzisiejszej ul. Oliwskiej.
fritzek - Nie Mar 05, 2006 11:52 pm

Sabaoth napisał/a:
To restauracja "Zum Leuchtturm" przy Olivaerstrasse 43 czyli dzisiejszej ul. Oliwskiej.

No to jest w opisie pocztówki. Chatka chyba nie istnieje, ale do końca pewności nie mam. Jak tylko znaję chwilę, to pobieżę tam pofocić. Może już z prosiakiem :wink:

kotmonika - Pon Mar 06, 2006 8:44 am

fritzek napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
To restauracja "Zum Leuchtturm" przy Olivaerstrasse 43 czyli dzisiejszej ul. Oliwskiej.

No to jest w opisie pocztówki. Chatka chyba nie istnieje, ale do końca pewności nie mam. Jak tylko znaję chwilę, to pobieżę tam pofocić. Może już z prosiakiem :wink:


Hej Fritzek! W sumie po cichu liczyłam że się skusisz na wyprawę z aparatem, dzięki!

kotmonika - Pon Mar 06, 2006 8:47 am

Sabaoth napisał/a:
To restauracja "Zum Leuchtturm" przy Olivaerstrasse 43 czyli dzisiejszej ul. Oliwskiej.


Nie mam dziś planu Nowego Portu ze sobą ale czy ulica Oliwska może mieć coś wspólnego z jakąs drogą prowadzącą do latarni że tak nazwano właśnie restaurację?

Goldwasser - Pon Mar 06, 2006 4:22 pm

Jeszcze w 1942 roku na ulicy Oliwskiej 43 istniala Gaststätte "Zum Leuchturm" Maxa Puttkammera /wlasciciela calego domu/, ktory prowadzil ten lokal z wdowa Frida Bainling. Oprocz knajpy Puttkammer mial tam tez sklep kolonialny i z artykulami zelaznymi. Na gorze byly mieszkania wynajete kilku lokatorom. W tym czasie sasiedni budynek Nr. 42 zostal wyburzony, a pod Nr. 44 byla kwiaciarnia i "Handel Skorami" Herberta Zielke. Stare domy w NP mialy swoje szczegolne nazwy. Na poczatku XVI w. egzystowaly tam jedynie dwa domki zwane "Der Hakenkrug"- na miejscu dzisiejszej dzialki Oliwska 65. Wczesniej, bo ok. 1500 roku u samego ujscia Wisly powstal domek Mündemaistera - kogos, kto po trochu byl dozorca, strozem i pilotem. Na Olivier Straße 8 znajdowal sie jeszcze Tanzhaus "Zum Goldenen Anker"- ulubione miejsce marynarzy do wywolywania burd i czeste miejsce policyjnych interwencji. Przed lokalem tym znajdowala sie sadzawka zwana "Slepa studnia" (Blindburn). Na tejze ulicy znajdowal sie jeszcze jeden lokal "rozrywkowy" -"Die Boerse" (Gielda). Wlascicielem byl Schffskapitän Gastheier. Budynek stanowil interesujaca budowle, gdyz mial czworo drzwi prowadzacych badz do knajpy na parterze, badz tez do mieszkan na pietra. Z domu tego byl szczegolnie piekny widok na Wisle. Szczegoly- w tym opisy innych NP-ckich lokali w ksiazce Maxa Kiesewettera "Aus dem alten Danzig- Errinerungen an Neufahrwasser". Powoluje sie na czlowieka, ktory spisal swoje wspomnienia z NP, wiec jesli ktos bedzie mial "natretne mysli" i zadawal tzw. upierdliwe pytania to powiadam od razu, ze nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania.
kotmonika - Pon Mar 06, 2006 7:15 pm

Goldwasser! Nie będę zadawać dziwnych i natrętnych pytań!:) Bardzo dziękuję za te niezwykle ciekawe informacje. Szkoda że taka książka nie ukazala się w jezyku polskim, myślę że mogłaby niejednego zaintersować i przenieść w odlegle lata do miejsc wciąż mu bliskich. Pozdrawiam!
Goldwasser - Pon Mar 06, 2006 10:08 pm

Dzieki za pozdrowienia. Merytoryczne i sensowne uzupelnienie zawsze jestem gotow zrobic, wzdrygam sie jedynie przed osadami, cudowaniem i zlosliwymi nieraz pytaniami z gatunku wiercenia zardzewialym gwozdziem w dziurawym zebie. Takze pozdrawiam.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group