Dawny Gdańsk

Napisy - Ogarna 27/28 - sensacyjne odczytanie!

pumeks - Sro Mar 22, 2006 1:41 pm
Temat postu: Ogarna 27/28 - sensacyjne odczytanie!
Mam cholerne zaległości - 1300 postów do czytania - kiedy ja to przejrzę? Ale muszę się podzielić świeżutkim - z przedwczoraj - odkryciem. Idąc raniutko ul. Ogarną, jak zawsze kiedy tamtędy przechodzę, powgapiałem się w fasadę wiadomej kamienicy neogotyckiej 27/28. I doznałem olśnienia - zobaczyłem prawie jak na dłoni napis WARSZAWSKI BANK ..................... (litera K jest niemal dokładnie pośrodku elewacji, więc było jeszcze miejsce na długie słowo).

Jakby tego było mało, tego samego dnia czystym przypadkiem !!! wpadły mi w ręce pewne stare dokumenty na temat tejże kamienicy. I dowiedziałem się, że 18 listopada 1922 właścicielka, pani Philippine Abrahamsohn, wynajęła pomieszczenia w kamienicy bankowi „Warschauer Union-Bank” (w dokumentach niemieckich również jako Warunion GmbH). Na początku 1923 nastąpiła adaptacja budynku na potrzeby banku. Prawdopodobnie placówka istniała krótko i w 1927 już jej tam nie było.

Następnie ustaliłem, że polska nazwa tego banku to Warszawski Bank Zjednoczony SA. Tu jest drobny problem, bo na elewacji można zlokalizować kilka liter ze słowa "Zjednoczony" ale po "Y" jest miejsce już tylko na jedną literę - ale może były to np. literki SA napisane jedna nad drugą, a może nawet GmbH napisane w dwóch albo i w czterech rzędach.

W każdym razie, Mikołaju, w nowej wersji strony będziesz musiał umieścić ten napis w kategorii "napisy w języku polskim".

Mikołaj - Sro Mar 22, 2006 1:48 pm

:== :== :==
Cytat:
w nowej wersji strony będziesz musiał umieścić

sam będziesz mógł to zrobić :D

Zoppoter - Sro Mar 22, 2006 4:45 pm
Temat postu: Re: Ogarna 27/28 - sensacyjne odczytanie!
pumeks napisał/a:
„Warschauer Union-Bank” (w dokumentach niemieckich również jako Warunion GmbH). (...) Następnie ustaliłem, że polska nazwa tego banku to Warszawski Bank Zjednoczony SA. Tu jest drobny problem, bo na elewacji można zlokalizować kilka liter ze słowa "Zjednoczony" ale po "Y" jest miejsce już tylko na jedną literę - ale może były to np. literki SA napisane jedna nad drugą, a może nawet GmbH napisane w dwóch albo i w czterech rzędach.

.


Byc moze to zupełnie bez znaczenia, ale niemieckie GmbH i polskie SA, to nie to samo. GmbH = Sp. z o.o., a AG = SA.

Czy na pewno chodzi tu o ten sam podmiot prawny?

danziger - Sro Mar 22, 2006 5:50 pm

Warunion GmbH mogła być spółką - córką Warszawskiego Banku Zjednoczonego SA :hmmm:
Sabaoth - Sro Mar 22, 2006 7:38 pm

Na Ogarnej, pod numerem 85 był inny polski bank - Bank Kwilecki, Potocki i S-ka. Później mogę wrzucić skan wnętrza.
parker - Sro Mar 22, 2006 7:56 pm

A czy na szyldzie musiało byc SA albo GmbH? Teraz banki nie wieszają tych "końcówek" tylko samą nazwę :)
danziger - Sro Mar 22, 2006 8:30 pm

parker napisał/a:
A czy na szyldzie musiało byc SA albo GmbH? Teraz banki nie wieszają tych "końcówek" tylko samą nazwę :)

No, różnie z tym bywa - z moich obserwacji wynika, że bardzo często to S.A. się jednak pojawia.
BTW - Pamiętam jak będąc kiedyś w Gdyni przez ułamek sekundy nieco się zdezorientowałem co do swego "położenia" widząc na fasadzie banku napis "Bank Handlowy w Warszawie S.A." :hihi:

pumeks - Nie Mar 26, 2006 5:49 pm

parker napisał/a:
A czy na szyldzie musiało byc SA albo GmbH? Teraz banki nie wieszają tych "końcówek" tylko samą nazwę :)


Może to nie było ani SA, ani AG, ani GmbH, ale NA PEWNO coś jest jeszcze po słowie "ZJEDNOCZONY" i to coś ma szerokość jednej litery.

villaoliva - Nie Mar 26, 2006 6:20 pm

Dziś oglądałem.
Litery ..ANK.. po srodku są najbardziej widoczne.

pumeks - Pon Mar 27, 2006 7:15 am

Sabaoth napisał/a:
Na Ogarnej, pod numerem 85 był inny polski bank - Bank Kwilecki, Potocki i S-ka. Później mogę wrzucić skan wnętrza.

Zdjęcia wnętrza to wszyscy mają, ale jakbyś znalazł zdjęcie fasady, albo przynajmniej sam portal, to ja poproszę.

Sabaoth - Pon Mar 27, 2006 6:51 pm

Ja niestety Pumeksiu mam to, co mają wszyscy :II
pumeks - Sro Mar 29, 2006 11:04 am

Dla porządku - teraz załączam zdjęcia najbardziej czytelnych fragmentów:
pumeks - Czw Lut 18, 2010 9:25 am

Przeżyjmy to jeszcze raz :wink:

Zapomniana pamiątka polskości w Wolnym Mieście

Z podziękowaniami dla Ojca Założyciela :piwo:

Hochstriess - Czw Lut 18, 2010 9:36 am

:==
bijouM - Czw Lut 18, 2010 4:07 pm

:==

czytałam, kiedyś o tej kamienicy, banku. nawet poszłam sprawdzać literki, ale niestety nic nie widziałam :oops:

Mikołaj - Czw Lut 18, 2010 6:46 pm

mądrze, zgrabnie i w ogóle :==
pumeks - Czw Lut 18, 2010 6:59 pm

Oj oj :oops: a w ogóle to wystąpiłem dziś też w "Panoramie" i chyba w "Radiu Gdańsk", ale na inny temat :hihi:
Corzano - Czw Lut 18, 2010 7:15 pm

pumeks napisał/a:
wystąpiłem dziś też w "Panoramie"

A czy przypadkiem Szanowna Małżonka nie pokazywała tam sprzętu kuchennego z wykopków? :wink:
Fajnie było, szkoda, że tak krótko. :==

pumeks - Czw Lut 18, 2010 7:58 pm

Gadaliśmy więcej, ale tyle zostało po obróbce :hihi:
bijouM - Czw Lut 18, 2010 10:58 pm

pumeks napisał/a:
Oj oj :oops: a w ogóle to wystąpiłem dziś też w "Panoramie" i chyba w "Radiu Gdańsk", ale na inny temat :hihi:

nono.. ja dziś mam zwariowany dzień.. daj linka.. proszę

pumeks - Pią Lut 19, 2010 8:26 am

bijouM napisał/a:
daj linka

Temat jest tu:
http://ww6.tvp.pl/6818,20100218961100.strona
a całe wydanie "Panoramy" tu:
http://ww6.tvp.pl/7014,20100218961094.strona
w pracy akurat nie mogę sprawdzić, ale gdzieś około 13 minuty pojawiłem się najpierw na momencik ja a zaraz potem moja żona :mrgreen:

lukasz996 - Pią Lut 19, 2010 12:36 pm

Innym bankiem w części polskim był bank na Ogarnej 127-128.
Dołączam rysunek.

lep22 - Sob Lut 27, 2010 9:50 am

chyba chodzi o ten bank
lep22 - Sob Lut 27, 2010 9:52 am

a tu napis
lep22 - Sob Lut 27, 2010 9:53 am

przepraszam o ten
lukasz996 - Wto Mar 02, 2010 8:32 am

Chodzi o ten.
roko - Nie Sie 08, 2010 7:28 am

Pumeksie, dzięki za poruszony temat, tej kamienicy na Ogarnej.
Jest trochę informacji na jej temat a kilka wiążących ją z Lożą Masońską, (co było tylko jakimś tam incydentem w historii tego obiektu) ale w dalszym ciągu sporo informacji o budynku, o historii czy o jego uzytkownikach brakuje.
Chciałbym wrócić może do losu kamienicy już po zakończonej wojnie.
Jak pamietam przez wiele, wiele lat, budynek ów należał (czy raczej był użytkowany) przez RSW Książka-Prasa-Ruch i na parterze znajdował się salon prasowo-księgarski a w jego tylnej części, stoisko z płytami. Był to taki pierwowzór obecnego EMPiK-u.
No dobrze ale samo RSW "Prasa" zostało założone w dn. 25.04.1947 roku w Warszawie uchwałą sekretariatu KC PPR, powodując przejęcie istniejących ówcześnie kilkunastu wydawnictw, przedsiębiorstw związanych z wydawnictwem oraz wszystkich drukarni podległych pod Wojewódzkie i Powiatowe Komitety tak PPR-u jak i Związku Walki Młodych.
Ale Ja nie o historii RSW a o kamienicy właśnie, bo nie potrafię znaleźć informacji, kiedy ów obiekt znalazł się w użytkowaniu RSW (i w jaki sposób) oraz co się działo w owej kamienicy zaraz po zakończeniu działań wojennych w Gdańsku.

djjack - Nie Lut 03, 2019 8:36 pm
Temat postu: Bank Związku Spółek Zarobkowych
Po wojnie w tej kamienicy mieścił się Bank Związku Spółek Zarobkowych.
Gdyby ktoś chciał zadzwonić - podaję numer telefonu 41051/268 😉


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group