Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Kampfbahn Niederstadt

stanalex - Wto Wrz 05, 2006 9:23 pm
Temat postu: Kampfbahn Niederstadt
Być może ten temat już był.Ciekawi mnie ogromnie czy zachowały sie jakieś dawne zdjęcia obiektów sportowych na terenach przylegajacych do stadionu miejskiego MOSiR / do niedawna GKS Wybrzeże? .W archiwum GKS zachowało się parę, ale tylko z lat powojennych.Z kąpieliska nic. A Kampfbahn Niederstadt otwarto uroczyście 8 maja 1925r. Kapielisko nad dawną fosą otaczajacą bastiony i wały, baseny i zespół boisk. Musiał to być obiekt atrakcyjny skoro później trafił nawet do literatury. Tu przecież nauczył się pływać "na wędce"grassowy Joachim Mahlke, z podziwem wspominał obiekt Brunon Zwarra. Baseny istniały jeszcze po wojnie, niestety w coraz gorszym stanie. Z dokumentacji GKS wynika, że kilkakrotnie przygotowywano ich remont.Niestety.W końcu parę lat temu resztki zasypano ziemią budując mini-tor żużlowy. Również resztki charakterystycznej wieży do skoków rozebrano przy okazji rekultywacji brzegów opływu Motławy.Boiska również zarastały zielskiem.Dziś warcza tam tylko żuzlowe motocykle.Teren jest ogrodzony i prawie niedostępny.Czasem kopią tam piłkę chłopaki z okolicy.Wkrótce zacznie się na części terenu budowa obiektów handlowych. Wprawdzie MOSiR ma ambitne plany reanimacji hali sportowej i stadionu ale czy starczy chęci i kasy?Tyle nowych superobiektów sportowych ma w Gdańsku powstać. Czy ktoś z forumowiczów tam pływał ,grał i zrobił zdjęcia?
hudyjan - Wto Wrz 05, 2006 10:33 pm

Ja owszem, kąpałem się tu nieraz, zwłaszcza, że mieszkam 200 metrów obok. Niestety było to w tym roku i rok temu. Ale wieżę do skoków dobrze pamiętam, z tym że zdjęc zero.
To miejsce na zdjęciu dzisiaj też jest kąpieliskiem, tyle, że samowolnym. Pod tym niebieskim płotem na południowym stoku dzieciaki grzeją się w słońcu, większośc lata spędzając na skakaniu do Opływu. Kąpią się też chętnie pod mostem na ul. Zawodników i pod tym obok - dawnym mostem kolejki wąskotorowej.

Jest też jeden Forumowicz, który tu spędził dzieciństwo, ale jak będzie chciał, to sam opowie.

Mikołaj - Wto Wrz 05, 2006 10:53 pm

coś mi switało, że była o tym mowa na C@afe Trójmiasto :D
http://forum.gazeta.pl/fo...4686&a=10865682

hudyjan - Sro Wrz 06, 2006 11:39 pm

U Sabaotha jest na stronie zdjęcie lotnicze tej części miasta. Skopiowałem sobie w tej małej rozdzielczości. Zrobione zaraz po wojnie, bo widac same ruiny.
Ale ciekawy jest właśnie omawiany stadion.
Zauważ, że nie ma jeszcze wałów, czyli trybun. Moi sąsiedzi twierdzą, że wały były sypane z gruzu wywożonego ze starówki (300 km>>). Na Olszynce jest kilka takich miejsc, gdzie gruzy wywożono i składowano przez jakiś czas. Sam, kopiąc fundamenty pod dom, wyciągnąłem kilkadziesiąt pięknych wygładzonych brukowców i całe fury cegieł.
Nie wiem czy z tym wałem na stadionie to prawda, ale chętnie bym tam pogrzebał w ziemi i wyciągnął jakiegoś rzygacza. Jeżeli masz dostęp do archiwów GKS, to sprawdź może kiedy i jak budowano trybuny.

Przy okazji mam prośbę do Sabaotha:
Mógłbyś mi na maila wysłac to zdjęcie w maksymalnej rozdzielczości?
Z góry dziękuję.
Hudyjan

kwidzin - Czw Wrz 07, 2006 12:21 pm

Ze zdjęciami basenów w okresie świetności może być problem gdyż dokonały swego żywota pod koniec lat 60-tych. Dzika skocznia nad opływem funkcjonowała w zasadzie do momentu rozbiórki, choć była świadkiem kilku nieszczęśliwch wypadków. Z początku lat osiemdziesiątych, pamiętam na terenie basenów piękne osty i niczego sobie pokrzywy. Boiska umiejscowione kiedyś od strony Bramy Maratońskiej miały więcej szczęścia, tj. funkcjonowały do momentu wybudowania na tym terenie, niskiej zabudowy z przeznaczeniem na handel i małą gastronomię. Zdarzyło mi sie nawet zdawać na jednym z tych boisk egzamin na kartę rowerową :hihi: Bodaj dwa razy korzystałem z lodowiska na terenie stadionu, raz na mniejszym boisku, raz na torze żużlowym.
stanalex - Sob Wrz 09, 2006 1:58 pm
Temat postu: Stadion Gwardii
W dokumentach nie wspomniano z czego usypano wały trybun, ale wielokrotnie przekonywaliśmy się że z gdańskiego gruzu.Przy okazji róznych prac np układania kabli oprócz cegieł wydobywano wiele drobiazgów: resztki porcelany, sztućce, butelki /niestety puste/,ja kiedyś znalazłem klamkę od jakiejś bramy, bo bardzo pokaźnej wielkości w kształcie lwa i szyld od tego zamka - też pięknie zdobiony.Wymieniłem to na jarmarku.W wiekszości te rzeczy miały ślady kontaktu z ogniem. Dokumentacja jest skromna i dotyczy okresu od adaptacji stadionu dla potrzeb żużla - od lat 1962-1964.Starsze rzeczy są pewnie w archiwach wydziałów administracyjnych Policji, bo przecież stadion przez wiele lat był "mielicyjny".Jeszcze gdzieś przeczytałem,że gdy wiosną 1945 z Gdańska ewakuowali się Niemcy, na Kampfbahn Niederstadt spędzano pozostawione zwierzęta - pewnie dlatego, że niedaleko rzeźni. Trybuny usypano w latach pięćdziesiatych, bo na zdjęciu z 1957 juz jest brama wejsciowa tzw. Maratońska. Pamiętam że przed modernizacją na bramie była tablica, że obiekt z funduszy Totalizatora Sportowego chyba zmodernizowano, bo Totalizator istnieje od 1956 roku, więc na zbudowanie byłoby za późno.Starsi mieszkańcy wciaż nazywają stadion " Gwardia".
Zdzislaw - Sob Wrz 09, 2006 3:47 pm

Na początku lat 60-tych wielokrotnie kąpaliśmy sie w kąpielisku o którym powyżej. Obiekty byłu w całkiem niezłym stanie technicznym. Skakaliśmy z wieży bez żadnego problemu. Na kąpielisku bywało mnóstwo ludzi i to nie tylko z najbliższych okolic (sam docierałem tam z rejonu Heweliusza). Nie chcę w tym miejscu konfabulować, ale wydaje mi sie (nie mam 100% pewności - wspominal o tym rownież przyjaciel, który mieszkał na ul. Szczyglej), iż w poczatkowym okresie czasu funkcjonował tam chyba nawet ratownik. Kąpielisko zostało "załatwione" nie tyle przez zaniedbanie obiektów technicznych, a (zdecydowanie) przez koszmarny stan sanitarny wód opływających Gdańsk. Kąpiel w póżniejszym okresie w Opływie Motławy, Kanale Raduni i innych "ciekach" wodnych, groziła złapaniem ..... wszystkiego (a znam przyjemniejsze sposoby).
Dodam, iż wcześniej jakość wód była taka, iż zarówno na opisanym kapielisku przy GKS-ie, ale i nad Kanałem Raduni pomiędzy Małym Młynem a dzisiejszą Kawiarnią Vinifera(tam gdzie stoi budynek NOT-u), dalej przy ul Więcierze, oraz w miejscu rozlewiska gdzie Kanał łączy sie z Motławą funkcjonoiwały "dzikie plaże i kąpieliska" masowo odwiedzane przez gdańszczan. Podobnie wielokrotnie kąpałem sie na Ołowiance skacząc z mostu kolejowego obok tzw. koszarek o betonowej konstrukcji (rodzaj poniemieckich barek wykonanych z betonu - niektóre były zamieszkale). Ciekawe było to, iż ta część opływu Motławy była doskonała do kąpieli bo tuż obok znajdował sie zrzut gorącej wody z Elektrowni Ołowianka co powodowało, iż z jednej strony było tam mnóstwo ryb (rany julek jakie bolenie tam chodziły), a z drugiej, temeratura wody była wyższa niż gdzie indziej.

danziger - Sob Wrz 09, 2006 4:14 pm

Zdzislaw napisał/a:
groziła złapaniem ..... wszystkiego (a znam przyjemniejsze sposoby).
:haha:
roland - Nie Wrz 10, 2006 6:10 pm

Pamiętam, że za stadionem był mały basen i plac zabaw. Najciekawszym obiektem na tym placyku była mała rakieta (taka mała V2 :hiihihi: )
Zdzislaw - Nie Wrz 10, 2006 8:36 pm

roland napisał/a:
Pamiętam, że za stadionem był mały basen i plac zabaw. Najciekawszym obiektem na tym placyku była mała rakieta (taka mała V2 :hiihihi: )


Do diabła...... masz recht..... Wiesz, jak sie pisze takie rzeczy to mam czasem wrażenbie, że sie jakieś szufladki otwierają w mózgowiu, a poza tym ty miałes tam nieco bliżej niż ja...
Ukłony

stanalex - Nie Wrz 10, 2006 8:40 pm
Temat postu: Yes yes rakieta była the best
Wsród archiwalnych dokumentów najwieksze wrażenie robi futurystyczna wizja p.n."Ośrodek Sportowy GKS" z 1974 roku.Autostrada E-81 własnie po estakadzie nad starym kąpieliskiem,pływalnia odkryta,pływalnia kryta,lodowisko,sale gier,bary,kawiarnie,korty i kapielisko nad opływem - 50 m od przystanku SKM mniej wiecej tam, gdzie dziś stoi stacja paliw LOTOS.
kwidzin - Nie Wrz 10, 2006 10:00 pm

stanalex czyżbyś odkopał zaginione archiwum WUSW? :hihi: Tylko pozazdrościć takiej dokumentacji.
hudyjan - Pon Wrz 11, 2006 12:44 am
Temat postu: Re: Yes yes rakieta była the best
stanalex napisał/a:
Autostrada E-81 własnie po estakadzie nad starym kąpieliskiem
Dobrze (dla mnie), że się nie udało. Miałbym hajłeja w kuchni 8O
gargoyle dfl - Pon Wrz 11, 2006 9:18 am

Cytat:
Dobrze (dla mnie), że się nie udało. Miałbym hajłeja w kuchni


moglbys kasowac za przejazd :mrgreen:

stanalex - Pon Wrz 11, 2006 8:38 pm
Temat postu: Taka moja kurza natura
Jak tylko widzę kupę :D /makulatury/,zaczynam grzebać.A kiedy widzę,że ileś osób dołączyło do swoich zbiorów ściagnięty dokument, który skończyłby w śmietniku, to mam radochę jakbym zniósł jajo.Ko,ko,koooo
kwidzin - Pon Wrz 11, 2006 9:03 pm

I takim jajkom mówimy nasze stanowcze tak!
stanalex - Czw Wrz 14, 2006 7:24 pm
Temat postu: Widok z lotu kury
Szybko się przyzwyczajamy i dziś trudno dziecku wmówić,że tramwaje jeździły ul.Łąkową i Elbląską /o Długiej nie wspominając/ a Sadowa- w dali - była cichą uliczką. Na zdjęciu - obiekty sportowe, o których mowa, końcówka lat 80-tych - hala jeszcze w budowie.
seestrasse - Czw Wrz 14, 2006 9:31 pm

:==
a ten "podwójny barak" obok hali to zdaje się coś wąskotorowego :hurra:

stanalex - Sob Wrz 16, 2006 9:32 pm
Temat postu: Postrzelajmy sobie
Dwa budynki, o których wspominasz, mogły powstać jako zaplecze stacji Gdańsk- Wąskotorowy. Najstarsza parowozownia stała tam gdzie dziś stoi hala GKS, w poblizu wjazdu na wciąż istniejący most nad opływem Motławy, dworzec tam gdzie dziś jest boczna brama na targowisko, "cooltowy" WC - 40 m bliżej Elbląskiej, a półokrągły kiosk z piwem pomiędzy nimi.Biegaliśmy tam na długiej przerwie przed klasówą z matmy.Mówię o latach 60-tych.Później całość zmodernizowano-chyba nawet powstał nowy pawilon dworcowy.My, w związku ze studiami na polibudzie przenieślismy się do pijalni na Hibnera albo Lendziona.Potem w tych budynkach był skład materiałów hutniczych, potem zaplecze budowy, na początku lat 90 -tych zostały adaptowane na strzelnicę i tak jest do dzisiaj.Kto chce sobie postrzelać, nie ma problemu.Trzeba mieć swoją armatę i amunicję.Kontakt: Agencja Ochrony "Securex"
seestrasse - Sob Wrz 16, 2006 11:01 pm

Cytat:
Dwa budynki, o których wspominasz, mogły powstać jako zaplecze stacji Gdańsk- Wąskotorowy. Najstarsza parowozownia stała tam gdzie dziś stoi hala GKS, w poblizu wjazdu na wciąż istniejący most nad opływem Motławy, dworzec tam gdzie dziś jest boczna brama na targowisko

skądinąd wiem :wink: kliknij na ikonkę "www" pod moim postem :D

roland - Pon Wrz 18, 2006 12:20 pm

Aby rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące położenia tego dworca przedstawiam foto, które wszystko wyjaśnia :D :co_jest:
seestrasse - Pon Wrz 18, 2006 1:09 pm

Rolandzie, masz u mnie :piwo:
:hurra: :== :hurra: :== :hurra:

roland - Pon Wrz 18, 2006 1:31 pm

A mogę dwa piwa? :hiihihi:
Sabaoth - Pon Wrz 18, 2006 7:59 pm

Wpsniałe! :==
seestrasse - Pon Wrz 18, 2006 8:03 pm

Saab, można teraz porównać powyższe z fotą ze "zbiorów prywatnych" :D
http://www.yesmedia.pl/zkd/313.htm

stanalex - Pon Wrz 18, 2006 8:30 pm
Temat postu: Kolejarze do kolejek
Co wy tu z tą wąskotorówką :cisza: , na zdjęciu Rolanda widać przede wszystkim jak zagospodarowane było tytułowe kąpielisko i stadion i za to dokładam czteropak :P .
A przeciw kolejorzom nic nie mam.W końcu było się nim "większą połowę" życia.

Sabaoth - Pon Wrz 18, 2006 8:40 pm

Cytat:
Saab, można teraz porównać powyższe z fotą ze "zbiorów prywatnych"

Szczegółów nie widać niestety. Jak pisałem, fotka ze "zbiorów prywatnych" jest wcześniejsza, z okresu przed zasypaniem fragmentów fosy. Ale załamannie ulicy za budynkiem stacji jest takie samo. Te domki po prawej, zaraz za drogą (chyba) mogą się zgadzać, a ta droga mogła powstać w miejscu zasypanej fosy. Tak sobie myślę ale po prostu widzę to, co chcę zobaczyć :mrgreen:

seestrasse - Wto Wrz 19, 2006 12:09 am

a bryła budynku dworcowego...? :hmmm: :wink:
roland - Wto Wrz 19, 2006 8:33 am

Proszę to sa maksymalne powiększenia tych zdjęć. Mam nadzieję, że zobaczycie na nich to co Was interesuje.
Sabaoth - Wto Wrz 19, 2006 8:07 pm

seestrasse napisał/a:
a bryła budynku dworcowego...? :hmmm: :wink:

Na zdjęciu Rolanda wygląda (chociaż niewyraźnie) jakby miała jedną część wyższą od pozostałych, czyli mogłoby się zgadzać ze zdjęciem z DH :hmmm:

roland - Wto Wrz 26, 2006 10:43 am

Specjalnie dla See i Saba :D
Marcin - Wto Wrz 26, 2006 11:37 am

I przynajmniej jeszcze dla Zoppa, Plasera i Marcina... :wink:
roland - Wto Wrz 26, 2006 1:38 pm

Przepraszam, oczywiście dla wszystkich zainteresowanych :D
Sabaoth - Wto Wrz 26, 2006 8:17 pm

Zesiu, co o tym myślisz? To chyba to samo. Dla przypomnienia wrzucam zdjęcie dworca i inne ujęcie lotnicze (niestety słabej jakości).
Sabaoth - Wto Wrz 26, 2006 8:21 pm

A oto zdjęcie w pełnej okazałości (lepsze niestety nie będzie). :II
seestrasse - Wto Wrz 26, 2006 10:37 pm

mnie to się zgadza... w każdym razie na oko są podobne
ale na oko to chłop w szpitalu umarł :wink:

PLASER - Pią Wrz 29, 2006 9:56 pm

seestrasse napisał/a:
mnie to się zgadza...


Grrrr, proszę przenieść ten fragment do wątku o wąskotorówce, bo wybieracze tematów tu nie trafią :)

I widzę na zdjeciach fragmenty moich bocznic, jak dostaniesz to w większej rozdzielczości to się dossię na dłużej :)

Pozdrawiam
PLASER

stanalex - Sro Wrz 03, 2008 9:08 pm
Temat postu: Stary kogut wygrzebał...
Wspomniałem już, że trybuny wokół stadionu "Wybrzeża" usypano po wojnie z gdańskiego gruzu - ładowanego pospiesznie koparkami i spychaczami.Kazde grzebnięcie w ziemi odkrywa rózne drobiazgi - najczęściej w częściach ale też czasem w całości.Dziś układajac kawałek kabla znaleźliśmy m.in. dwa takie kałamarze.Tak sobie pomyślałem,że kiedyś ktoś maczajac w nich pióro pomyślał: "Ech, znów skończyły sie wakacje.." Na pozostałych zdjęciach radzę zwrócic uwage na widoczne w dali otoczenie stadionu:Dworzec Gdańsk Wąsk, pawilon z "Żuławianką"/ kto wie co to było? /,ulicę Sadową.
stanalex - Nie Sty 18, 2009 2:18 pm
Temat postu: Na stadionie się zmieni...
Wkrótce widoczne na zdjęciach fragmenty zmienią się znacznie. Wjazd już dziś wyglada inaczej, ale powstający właśnie salon CITROENA zajmie znaczną część tego terenu.Na stadionie wkrótce stanie nowy budynek wieży sędziowskiej, warto więc zachować obrazek jak to wygladało czterdzieści lat temu.
karlsson - Nie Sty 25, 2009 10:44 pm

Fajne zdjecia, (jesli rok na zdjeciu jest poprawny) 40 lat z "kurnikiem" vel "akwarium".
Nie sadzilem, ze tyle to moze stac :P



widok sprzed roku

Sabaoth - Wto Sty 27, 2009 7:08 pm

Niederstadt Kampfbahn i Schwimmbad.
stanalex - Sob Sty 31, 2009 10:39 am
Temat postu: A to niespodzianka!
Niczym króliki z kapelusza wyciąga Sabaoth kolejne perełki.Czy można określic z którego roku są te zdjęcia?Początkowo patrząc na nie pomyślałem to niemożliwe,żeby to było tu.A jednak.Porównując wcześniej opublikowane zdjęcia lotnicze tego terenu można stwierdzic,ze Kampfbahn Niederstadt to był naprawdę imponujacy wielofunkcyjny kompleks sportowy.Po wojnie kilkakrotnie podejmowano decyzje i prace by go odtworzyc i rozbudowac. Niestety potem następował okres,gdy zapał opadał i obiekt niszczał.
Z dokumentów wynika, że pierwszy taki okres nastąpił w latach 1951-1954 kiedy z gdańskiego gruzu usypano wyższe trybuny i zbudowano budynek szatni " z gloriettą" czyli tzw Bramę Maratońską. Rozpoczęto budowę boiska bocznego z urzadzeniami do lekkoatletyki.Odbudowano basen.Co się stało z widocznymi pomostami i zabudowaniami przy kąpielisku? Zapewne jako w znacznej części drewniane, rozebrano na opał, podobnie jak drewnianą zadaszoną trybunę.Na szczęście nie doszło do budowy trybuny honorowej i elementu dekoracyjnego przed wjazdem na stadion-z zachowanych projektów wynika że były to perły socjalistycznej estetyki,zywcem przypominajace elementy warszawskiego Pałacu Kultury i MDM.Co ciekawe wtedy stadion oficalnie nazywał się: Stadion "Gwardii" przy ul. Batalionów Chłopskich.
Na szczęście już w przyszłym roku na stadionie w tym samym miejscu stanie nowoczesna wieża sędziowska z zadaszoną trybuną. Ta która stoi teraz została zbudowana na Indywidualne Mistrzostwa Polski w 1983 roku. Historia zatoczy koło.

Sabaoth - Sob Sty 31, 2009 11:08 am

Ostatnio niezbyt chętnie zamieszczam zdjęcia. A jeśli chodzi o zdjęcia z Niederstadt Kampfbahn (i okolic) to nie znam dokładnej daty ich wykonania. W albumie jest więcej zdjęć:

194 - zdjęcie wykonane przed domem przy Herrengarten 6 (ul. Ogrodowa).
195 - zdjęcie wykonane przed budynkiem kąpieliska na stadionie.

Mam też prośbę do mieszkańców i znawców okolicy, czy miejsca z poniższych zdjęć z czymś Wam się kojarzą.

196 - "Muß i denn..." - przedostatnie zdjęcie w albumie, prawdopodobnie w drodze na przystanek autobusowy lub tramwajowy.

197 - "Ade !" - ostatnie zdjęcie z albumu, być może okolice przystanku.

Wszelkie sugestie mile widziane!!!

stanalex - Sob Sty 31, 2009 8:08 pm
Temat postu: Wydaji mi si..
Idac słusznym tropem Sabaotha zdjecie 196 to wyjscie z obiektu sportowego-wtedy prowadziło ono jak widac na zdjęciu w kierunku dzisiejszej ulicy Sadowej /dziś w kierunku stacji LOTOS /. Dom po lewej to może przebudowany niedawno biurowiec przy tej ulicy.Żeby dojśc do tramwaju szedłbym dalej pewnie do Weidengasse/ w tej okolicy sporo wyburzono, więc dom przy przystanku może dziś nie istniec/.Spróbuję jutro ruszyc tym tropem.Wiele wyjaśniło by się gdyby ktoś przypomniał, w których miejscach na Łąkowej były przystanki gdy "ósemka" jeździła jeszcze Długą i Elblaską.Po wojnie wiele przystanków pozostało w przedwojennych miejscach.
Zdjęcie skopiowane z tematu "Bloki rafineryjne..."

stanalex - Pon Lut 02, 2009 8:21 pm
Temat postu: Efekty spaceru /poza katarem/
Z postanowieniem wyjaśnienia, gdzie pstryknęła migawka uwieczniąjąc zdjęcia 196 i 197 przeszedłem domniemaną drogą sympatycznej pani,dostojnego pana i ich walizki.Wniosek: zdjęcie 197 powstało u zbiegu ulic Weidengasse/Łąkowej/i Hintergasse/Sadowej/prawie tam skąd dziś ruszają autobusy 106 i 111 i gdzie jeszcze nie tak dawno stawał tramwaj.Może i przedwojenna "trójka" też tu stawała.Tło zdjęcia stanowi nie istniejący budynek,którego fundamenty niedawno odkryto.Jego zdjęcie wypływa czasem w internecie.Na zdjęciu lotniczym go widac.Bardzo dużo się zmieniło - w końcu to co najmniej siedemdziesiąt parę lat.
pumeks - Pon Lut 02, 2009 11:05 pm
Temat postu: Re: Efekty spaceru /poza katarem/
Wielkie brawa :== i :piwo:

stanalex napisał/a:
Tło zdjęcia stanowi nie istniejący budynek,którego fundamenty niedawno odkryto.Jego zdjęcie wypływa czasem w internecie.Na zdjęciu lotniczym go widac.


Troszkę go widać na prawo od środka zdjęcia, które zamieszczam:

Sabaoth - Pon Lut 02, 2009 11:54 pm

Wielkie brawa i gratulacje !!!! :==
stanalex - Nie Lut 08, 2009 9:07 pm
Temat postu: Jeszcze inne ujęcie
Mikołaj zamieścił kiedyś inny obrazek tej okolicy.Widac na nim,że na fundamentach stał nie tylko jeden budynek.
Mikołaj - Nie Lut 08, 2009 10:13 pm

stanalex napisał/a:
Mikołaj zamieścił kiedyś inny obrazek tej okolicy

o ten chodzi?
link


stanalex - Pon Lut 09, 2009 7:06 pm
Temat postu: Yes, yes...
Wiedziałem ,że Dolne Miasto przewijało się fotograficznie w kilku wątkach i szukałem zdjęcia, na którym widac kamienice u zbiegu Łąkowej i Sadowej.Jedno z takich zdjęc to właśnie pocztówka Weidengasse Gymnasium.Dziękuję za link do kolejnych obrazków z tych okolic.Kilka dni temu obejrzałem w TVP "Krajobraz po bitwie".Pamiętam jak go kręcono wykorzystując "nasze" koszary,rozbiórkę muru od strony Nowej Motławy i wykopy pod wieżowce.Wojsko oddało wtedy kawałek terenu i wycofało :szabelka: na z góry upatrzone pozycje.
stanalex - Pon Mar 09, 2009 8:30 pm
Temat postu: Szukamy Batalionów Chłopskich
Dokumenty z lat 50-tych zeszłego stulecia określają lokalizację obiektu sportowego: ul.Batalionów Chłopskich, gdyby była to dzisiejsza ul.Zawodników to stacja Gdańsk Wąskotorowy miałaby też taki adres. A Redutowa? Gdzie ona?
Krzysztof - Pon Mar 09, 2009 10:39 pm

Na planie z 1957 r. Redutowa to ulica, później podzielona na ulice: Reduta Wilk, R. Wyskok, R. Miś, R. Dzik, R. Żbik, R. Ryś. Na tym i późniejszych planach, Równolegle do R. Żbik i R. Ryś, po wschodniej stronie, za redutami jest zaznaczana ulica, niestety na żadnym planie, nie nazwana. Dochodzi do niej ul. Sadowa. Za tą, nie opisaną, z nazwy ulicą jest zaznaczony owal stadionu. To może być ta Batalionów Chłopskich.
stanalex - Czw Mar 12, 2009 9:05 pm
Temat postu: Ale się pozmieniało!
Podziękowanie za Reduty.Jeśli się nie mylę, na zdjeciu chyba okolice gdzie dziś stoi stacja paliw LOTOS - wtedy skrzyżowanie Sadowej z Reduta Żbik. W oddali - chyba koszary przy Sadowej.No troszkę sie tu pozmieniało,kiedyś rzadko się zapuszczałem w te rejony.Biała budka to chyba kasa GKS Wybrzeże.Tak mi się coś kojarzy.
stanalex - Wto Kwi 28, 2009 8:16 pm
Temat postu: Zdjęcia stadionu
W wątku "Przeróbka" znalazły się ciekawe, zamieszczone przez dotik zdjęcia opisywanego tu stadionu.Zainteresowani powinni tam zajrzec.
Ponury2 - Sob Maj 23, 2009 11:38 pm

Pamiętam te baseny. Jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych chodziło się koło nich na skróty na Olszynkę z autobusu z nowego przystanku. Zarastały coraz bardziej, koło nich był jakiś mały warsztat, gdzie doraźnie naprawiano motory zawodników.

Stał tam także taki stary budynek - WC.

Potem postawili płot i przejścia już nie było.

Fasola_Gdańsk - Nie Maj 24, 2009 12:54 pm

Ponury2 napisał/a:
koło nich był jakiś mały warsztat, gdzie doraźnie naprawiano motory zawodników.


To byl klubowy warsztat, bo kiedys klub mial wlasne motocykle, wlasne warsztaty i wlasnych mechanikow. Teraz jest zawodowstwo, kazdy ma swoj sprzet i swoich mechanikow. Wiec nie byly to tylko "dorazne" naprawy, a ze maly - co wiekszego potrzeba do motocykli?

Ponury2 - Nie Maj 24, 2009 10:33 pm

Po wieży ani śladu. Zaraz za miejscem gdzie była wieża patrząc w kierunku Oruni jakiś cały plac, rozkopane jakieś stare fundamenty?! Coś tam budują?!

Nad odpływem postawiono jakiś czas temu nowe nabrzeże oraz cztery ławki na dole. Dwie zdewastowane kompletnie :głupi_ty:

Rytlok - Pon Wrz 21, 2009 10:16 pm
Temat postu: Zdjęcia przy skoczni 1950
Przesyłam zdjęcia pasujące do tego tematu.
Ponury2 - Pon Wrz 21, 2009 10:30 pm

Ale zmasakrowałeś te zdjęcia. Sądzisz że po 59 latach ktoś rozpozna te postaci?

Nie widzę wałów stadionu GKS. Czyli zostały jednak usypane potem, nie z gruzów miasta po 1945 roku? :???:

groszek - Wto Wrz 22, 2009 11:48 pm

Ponury2 napisał/a:
Nie widzę wałów stadionu GKS. Czyli zostały jednak usypane potem, nie z gruzów miasta po 1945 roku?
Wały stadionu w W-wie usypano z gruzów Miasta dlatego ich nie ruszano.Myślisz ze i w Gdańsku tez wykorzystano szczątki Miasta do tego celu?
Ponury2 - Sro Wrz 23, 2009 9:02 pm

No gdzieś tutaj czytałem że tak samo postąpiono z tymi wałami na stadionie GKS`u :khmm:
groszek - Sro Wrz 23, 2009 9:09 pm

:hmm: to by miało sens.
Ponury2 - Sro Wrz 23, 2009 9:17 pm

Niesamowite zdjęcia, mój dziadek miał wtedy dopiero 28 lat, matki nie było na świecie itd. A mieszkali ciut dalej na ul. Opłotki.

Ten most, jakby bez zmian do dzisiaj.

Kąpielisko niesamowite, jakieś takie z klimatem. Pod wodą w miejscu obok tego pomostu masa starych śmieci do dzisiaj, nurkowałem tam swojego czasu.

Rytlok - Czw Wrz 24, 2009 3:44 pm

Z tego co opowiada mi ojciec wały na stadionie zostały zwiększone w latach 60 kiedy na stadion wprowadzili się żużlowcy i na zawodach brakowało miejsc dla publiczności.
A ojciec mieszkał w okolicy od 1959 roku.
A przy okazji czy spotkał ktoś coś o tym bunkrze przy sadowej???

pumeks - Czw Wrz 24, 2009 11:10 pm

Rytlok napisał/a:
A przy okazji czy spotkał ktoś coś o tym bunkrze przy sadowej???

Było kiedyś na tym forum o bunkrze przy Reducie Żbik (może to ten sam? :hihi: ) według niepotwierdzonych informacji, Hitler przyjeżdżał tam incognito by przyprawiać rogi Evie Braun (więcej w tym wątku).

stanalex - Wto Wrz 29, 2009 10:21 pm

Rytlok napisał/a:
Z tego co opowiada mi ojciec wały na stadionie zostały zwiększone w latach 60 kiedy na stadion wprowadzili się żużlowcy i na zawodach brakowało miejsc dla publiczności.
A ojciec mieszkał w okolicy od 1959 roku.
A przy okazji czy spotkał ktoś coś o tym bunkrze przy sadowej???

Ojcowie przewaznie są pamiętliwi,choc nie tak jak teściowe. Żużlowcy przeprowadzili się na ul.Elblaską / wtedy Elbląską były jak wiemy również Długie Ogrody/ w 1965 roku.Pamiętam tę inaugurację, tłum tak mnie przycisnął do barierki, że tylko cudem nie zmieniłem płci.Na przełomie lat 60-70 było już oświetlenie toru a potem podwyższano trybuny od strony Olszynki, co widac na zdjęciach - niestety kiepskich. Co do wałów wokól boiska ,to z wklejonego wcześniej dokumentu wynika,że zbudowano je w 1953 roku.Napewno ze znacznym wykorzystaniem gruzu z odbudowywanych,gdańskuch ulic, bo jak wspominałem kilkakrotnie każde grzebnięcie łopatą odsłania oprócz cegieł różne szczątki domowego wyposażenia: porcelany,sztucców,butelek o wyrażnie niedzisiejszych kształtach /niestety pustych/.Zresztą na stadionie wciąż się coś przebudowuje.Od kilku miesięcy stadion żużlowy nosi imię Zbigniewa Podleckiego - znakomitego przed laty zawodnika.Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miasta.Tablica upamiętniajaca została uroczyście odsłonięta 12 września.

Rytlok - Sob Paź 03, 2009 9:52 pm
Temat postu: Obok stadionu
Prezentuję parę fotek z okolic stadionu.
I zapytuję czy widział ktoś jakieś zdjęcia z tych okolic stara Elbląska 30, Reduta Żbik 7

stanalex - Wto Gru 14, 2010 3:57 pm
Temat postu: Zimowo i ślizgawkowo
Jeszcze jedno zimowe zdjęcie z dna szuflady.Ciekawe, ile wtedy kosztował bilet na slizgawkę.
mmonka - Sro Mar 09, 2011 4:51 pm
Temat postu: kapielisko przy bastionach
Ostatnio znalazłam bardzo ciekawe informacje o istniejącym w XIX wieku kapielisku w rejonie bastiony Świętej Gertrudy.
Czy wie ktoś może cos więcej na jego temat, albo posiada jakieś fotografie?

Miro - Sro Mar 09, 2011 5:09 pm

mmonka napisał/a:
Ostatnio znalazłam bardzo ciekawe informacje o istniejącym w XIX wieku kapielisku w rejonie bastiony Świętej Gertrudy.


Proszę przedstaw te ciekawe informacje.

Miro

mmonka - Sro Mar 09, 2011 5:19 pm

informacje znalazłam na :

http://olszynka.bloog.pl/...ml?ticaid=6beaa

a dokładnie

"Ściśle militarny i forteczny charakter zespół zachował do 1920 roku. Potem, na miejscu wyburzonych obiektów wojskowych, powstały ogródki działkowe, na bastionie Królik wybudowano robotnicze osiedle mieszkaniowe, które przetrwało do dzisiaj. Umocnienia wałów oraz wzniesienia i płaszczyzny bastionów w nie zmienionym kształcie udostępniono mieszkańcom dla celów rekreacyjnych. Pozostałości kąpieliska i parku z tamtego okresu przetrwały do chwili obecnej. Było to zresztą zgodne z panującą od XIX wieku w Europie tendencją do tworzenie w miejscu dawnych fortyfikacji miejskich publicznych założeń ogrodowych."

Mikołaj - Sro Mar 09, 2011 7:50 pm

scaliłem z właściwym tematem
mmonka - Sro Mar 09, 2011 9:27 pm

dzięki

jednak nie jestem pewna czy o to kąpielisko konkretnie mi chodziło
bo wydaje mi się ,że było jeszcze jedno tuż pod bastionem św gertrudy

Krzysztof - Pią Mar 25, 2011 3:49 pm

mmonka napisał/a:
Ostatnio znalazłam bardzo ciekawe informacje o istniejącym w XIX wieku kapielisku w rejonie bastiony Świętej Gertrudy.
Mikołaj napisał/a:
scaliłem z właściwym tematem
mmonka napisał/a:
nie jestem pewna czy o to kąpielisko konkretnie mi chodziło

Podejżewam, że mmonce chodziło o to "militarne" kąpielisko.

stanalex - Pon Paź 01, 2012 6:55 pm
Temat postu: Prosto z wody...
Na trojmiescie.pl dziś pojawił sie właśnie tekst o kąpielach w tej okolicy.Znalazłem takie zdjęcie z samolotu .W dali jeszcze stoi stacja benzynowa CPN przy ul.Elbląskiej a na pierwszym planie nowiutka hala GKS Wybrzeże.Czyli przełom lat 80-90.
Miro - Pon Paź 21, 2013 1:11 pm

Kampfbahn Niederstadt.
Ze skanu, który mam nie dało się nic lepszego zrobić.
Zdjęcie trochę marne, ale zawsze coś.

Miro

stanalex - Pon Lut 03, 2014 9:25 pm
Temat postu: Krótka historia
Jeden z najbardziej pechowych obiektów w Gdańsku. Czas eksploatacji dorównał czasowi budowy,trwającej z licznymi przerwami. Początkowo obiekt dumy Gdańska, potem wstydu.
Na jej budowę przymusowo kupowali "cegiełki" wszyscy gdańscy milicjanci, bo tam mieli się szkolić i rozwijać tężyznę. Miejsce wielkich tryumfów piłkarzy ręcznych, nieco mniejszych - koszykarzy, kilku imprez bokserskich, pierwszych gdańskich targów alkoholi i występów popularnej kiedyś grupy "Kelly Family", na więcej nie starczyło czasu. Stan techniczny drewnianej hali, opuszczonej przez upadły finansowo GKS Wybrzeże stał się tak tragiczny, że ewentualny remont był nieopłacalny. W jej rówieśniczkę - halę ujeżdżalni w Sopocie, właśnie wpompowano miliony, wymieniając całą konstrukcję i konie tam rżą z radości.

rogal - Czw Lut 06, 2014 12:39 pm

to sam tow. generał Kiszczak przemawia?
rogal - Czw Lut 06, 2014 12:41 pm

w ostatnich miesiącach żywota hali, MOSiR przechowywał w niej różne elementy remontowanego wówczas albo przygotowywanego do remontu żaglowca "Gen. Zaruski". M.in. śrubę okrętową, którą z owego składziku skradziono. Skutecznie zresztą.
Miro - Sro Lip 23, 2014 1:26 pm

Zdjęcie z kolekcji Gerharda Jeke.
Stadion przy ul. Elbląskiej rok 1984.
Widoczny fragment ul.Reduta Źbik.
Jeszcze w latach powojennych była tylko jedna ul.Redutowa, którą później podzielona
na miejsze odcinki.

Miro

Miro - Nie Wrz 14, 2014 7:48 pm
Temat postu: Basen Kampfbahn Niederstadt
W 1929 roku na stadionie Kampfbahn Niederstadt zosta zbudowany odkyty basen.
Długość tego obiektu wynosiła 33.5 metra, szerokość 15 metrów.
W najpłytszym miejscu było 75 cm, najwieksza głębokość 125 cm.
Boasen został wyłożony matowymi niebieskimi kafelkami.
Czas napełniania wodą około 12 godzin.
Poniżej zdjęcie obiektu tuż po otwarciu i dla porównania wcześniej wstawione
w temacie Olszynka zdjęcie basenu przed zasypaniem w latach 60-tych.

Miro

stanalex - Sro Wrz 17, 2014 8:31 pm
Temat postu: Z przeszkodami
Kończący się z finansowymi przeszkodami sezon żużlowy, po którym na razie nie wiadomo czy na stadionie przy ul. Zawodników ścigać się będą żużlowcy, biegacze, charty czy deweloperzy, skłania do opublikowania obrazków z przeszłości. Wtedy tu biegano / aczkolwiek często też z przeszkodami/ skakano i rzucano, grano w piłkę a nawet pływano. Może to sposób na zagospodarowanie terenu. Pływalnia w miejscu rozebranej hali, uniwersalny stadion dla biegaczy i nawet amatorskich piłkarzy. A żużel? Na nowym, porządnym stadionie w obrębie Centrum Sportów Motorowych, o którym czasami bąkają media.
stanalex - Czw Sie 01, 2019 9:15 pm

Prawie to samo miejsce i trzy zdjęcia wykonane co około 50 lat. Najpierw fosa przed Bramą Długich Ogrodów / Żuławską, na kolejnym zdjęciu teren przylegający do stadionu żużlowego, na którym zbudowano w latach powojennych boisko treningowe z wyposażeniem dla lekkoatletyki a dziś znów wróciła woda. Po badaniach archeologicznych wstrzymano budowę lecz jednak staną tu budynki mieszkalne. Wszystko wskazuje, że stadion żużlowy zniknie z tego miejsca a powstanie nowy w innej lokalizacji. Tak zakończy się stuletnia historia sportowa tego miejsca, którą zapoczątkował Kampfbahn Niederstadt.
stanalex - Pią Sie 16, 2019 5:34 pm
Temat postu: Stadionowe wykopalisko
Gdy kiedyś zapadnie decyzja o rozbiórce stadionu żużlowego, z pewnością na kolejnym gdańskim jarmarku, na stoiskach zbieraczy staroci pojawi się wiele ciekawostek . Wspominałem wielokrotnie,że trybuny usypane z gdańskich gruzów kryją wiele takich drobiazgów. Czasem wystarczy ruszyć łopatą. Może fachowcy określą co to za porcelanowy żołnierzyk, który skojarzył mi się z kirasjerem? Trochę trudno, bo kolory wyblakły. A może ktoś rozpozna część swojej zabawki z dzieciństwa?
MarkA - Sob Sie 17, 2019 9:05 am
Temat postu: Re: Stadionowe wykopalisko
stanalex napisał/a:
co to za porcelanowy żołnierzyk, który skojarzył mi się z kirasjerem?

To może być pruski ułan. Oni mieli kaski z małym kwadratem i kitką zamiast "szpikulca":
http://www.kaisersbunker.com/pt/tschapka.htm

Sabaoth - Nie Sie 18, 2019 3:44 pm

Oczywiście, że ułan, ma nawet na piersi tzw. rabatkę, a na głowie nie kirasjerski hełm ale ułańską tschapkę.
stanalex - Sob Lut 04, 2023 10:14 am
Temat postu: Mała kolejka
Codziennie tu bywam i tak sobie marzę. Chciałbym doczekać jakiejś formy upamiętnienia tej stacyjki. Był czas gdy z pociągów wąskotorowych do Przejazdowa, Wiśliny, Koszwał czy Przegaliny korzystało wielu pasażerów, bo przejazdy były tanie. Pamiętam ten dworzec, półokrągły kiosk z piwem i niestety toaletę bez drzwi, za to ze ścianami wymalowanymi "materiałem naturalnym". Pociągami jeździłem tylko z powodów rozrywkowo-turystycznych, ale na "małe jasne" wpadaliśmy tam grupą Krzysio, Zbysio, Henio, Stasio podczas długiej przerwy w liceum. Taką lokomotywkę można zdobyć , Są takie skanseny gdzie mają nadmiar. Ale wystarczył by odcinek toru/ w paru miejscach pozostał oryginalny/, namiastka peronu, ławeczka do zdjęć i tablica informacyjna. Teren jest miejski co ułatwia sprawę.
djjack - Nie Lip 02, 2023 5:52 pm
Temat postu: Pływacy spod skoczni
Pływacy spod skoczni.
Miro - Pon Lip 03, 2023 11:36 am

Patrzę na to zdjęcie i sobie przypominam, że na skocznię tak regularnie zaczeliśmy chodzić gdzieś od 1964 roku. Wtedy już nie było drabinek do wchodzenia na poszczególne piętra.
Na drugim i trzecim piętrze nie było też drewnianych "podłóg" ani też poprzecznych belek, do których były przybite deski.
Na zdjęciu Jacka są drabinki i poprzeczne belki.
Moim zdaniem zdjęcie to zostało zrobione w drugiej połowie lat 50-tych.

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group