Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Mapy od renekk-a

renekk - Pią Gru 22, 2006 10:00 pm

Cytat:
ja bardzo chętnie wrzucę do downloadu, musiałbym tylko dostać wszytsko na maila - w cześciach albo spakowane

Pytanie do Admina - mam trzy mapy, których jeszcze nie ma w downloadzie: Wybrzeże i Gdańsk Karpowicza 1925 rok, sieć kolejowa w porcie gdańskim 1942 rok, Gdańsk w 1809 roku. Czy ewentualnie byłbyś nimi zainteresowany?

Corzano - Pią Gru 22, 2006 10:09 pm

renekk, cóż za pytanie!
renekk - Pią Gru 22, 2006 10:14 pm

Noo, domyślam się że tak, pytanie tylko jak...??
Mikołaj - Pią Gru 22, 2006 10:23 pm

pewnie, że jestem zainteresowany
jaka jest wielkość tych plików? jak po kilka MB to poproszę na maila (adres na PW), jeśli są większe, to prosiłbym o płytę

renekk - Pią Gru 22, 2006 10:31 pm

Są duże - od 8 do 23 MB. Płytę podeślę dokąd wskażesz.
DarioB - Sob Gru 23, 2006 11:51 pm

renekk napisał/a:
Są duże - od 8 do 23 MB. Płytę podeślę dokąd wskażesz.

A ja mam prośbę pewnie też w imieniu innych byś (jeśli oczywiście to nie robi problemu) wrzucił je np. na www.wyslijto.pl

Mikołaj - Pią Gru 29, 2006 1:22 am

renekk, pięknie dziękuję za przesyłkę!
mapy się wgrywają, około 1 w nocy powinny być dostępne (klik i się otworzy albo prawy i zapisz jako...)
:arrow: PKP1
:arrow: PKP
:arrow: Karpowicz

Corzano - Pią Gru 29, 2006 8:28 am

Śliczności! Dzięki! :hurra: :co_jest:
jayms - Pią Gru 29, 2006 9:44 am

:== Wielkie dzięki! :masta:
renekk - Pią Gru 29, 2006 11:22 am

Miło mi. Przy okazji ponawiam apel o pomoc w zeskanowaniu innych moich map.
penetrator - Pią Gru 29, 2006 11:43 am

Mapy wspaniałe. 8O :lol:
Bartosz B. - Pią Gru 29, 2006 12:49 pm

Mikołaj napisał/a:
Karpowicz


Nie no, zawracacie głowę. Dzień wcześniej tą samą mapę ściągnąłem już stąd: http://www.mapy.eksploracja.pl/news.php

Mikołaj - Pią Gru 29, 2006 1:27 pm

Cytat:
Nie no, zawracacie głowę.

Rzeczywiście, bardzo przepraszamy, że nie sprawdziliśmy czy już gdzieś ktoś jej nie udostępnił i czy ty czasem jej już nie ściągnąłeś. Oczywiście pokrywamy koszty zbędnego przesyłu danych.

Bartosz B. - Pią Gru 29, 2006 2:32 pm

Mikołaj napisał/a:
Rzeczywiście, bardzo przepraszamy, że nie sprawdziliśmy czy już gdzieś

Archiwum map Pomorza Gdańskiego to chyba nie jest "gdzieś". Chyba nie ma sensu dublować się z nimi. Zresztą pewnie sam wiesz ja kto wygląda. Moja post to oczywiście była wymówka w formie żartu, ale chyba prawie to wyczułeś.
Szczęśliwego Nowego Roku!

kazik - Pią Gru 29, 2006 2:33 pm

nawet ja mam trudności z ogarnięciem zbiorów na swojej stronie i czasem się sam dubluje ;) Karpowicz co prawda wcześniej już był przeskanowany przez Vandenblock'a, ale skan renekk'a jest nieco inny, bardziej barwny i wykontrastowany. Lepiej cierpieć od nadmiaru map w sieci, niż od ich niedoboru :]

renekk napisał/a:
Miło mi. Przy okazji ponawiam apel o pomoc w zeskanowaniu innych moich map.
Zgłaszam się do pomocy! Mam już pewne doświadczenie przy skanowaniu archiwalnych map :)
seestrasse - Pią Gru 29, 2006 8:20 pm

Bartosz B. napisał/a:
Nie no, zawracacie głowę. Dzień wcześniej tą samą mapę ściągnąłem już stąd

trzeba było wszystkim dać cynk :wink:

renekk, DZIĘKI!!! :love:

Mikołaj - Sob Gru 30, 2006 6:02 pm

Renekk dosłał jeszcze jedną, nietypowo orientowaną Waldkarte von Zoppot und Oliva
Uwaga, jest też na kazikowej stronie!

kazik - Pią Sty 12, 2007 12:12 am

Kolejna mapa od Renekk'a
Plan der Stadt Danzig z 1912 roku

Hochstriess - Pią Sty 12, 2007 12:47 am

Czy mogę liczyc na podesłanie mailem tej mapy?Nie wiem czemu mam problemy ze sciaganiem z wyslijto,nie pierwszy raz zresztą :-( Pokazuje mi strone under construction. :yyy:
jayms - Pią Sty 12, 2007 7:20 am

U mnie zeszła bez problemu.Dzięki serdeczne! :masta:
Corzano - Pią Sty 12, 2007 8:18 am

Również dziękuję!
Furya, dla Ciebie i osób, które mają podobne problemy, mapa do poniedziałku jest tu: http://www.brzezno.net/_t...1912_renekk.jpg

seestrasse - Pią Sty 12, 2007 4:55 pm

renekk, duża buźka! :love:
kazik - Nie Sty 14, 2007 1:55 am

Właśnie się wysyła na serwer kolejna mapa od renekk'a. Będzie ona dostępna za godzinę.
Die Weichsel von Neufahrwasser bis Danzig - 1909 (z poprawkami z 1924r), 14,4 MB.

kazik - Sob Lut 17, 2007 8:09 pm

Z pewną dozą nieśmiałości prezentuję kolejną mapę ze zbiorów renka_k. Zasługuje ona na szczególną uwagę. Jest to radziecka mapa topograficzna Gdańska w skali 1:10 000, która pochodzi z 1979 roku. Są na niej zaznaczone obiekty "strategiczne" w postaci państwowych placówek (szkoły, szpitale, zakłady) jak i schronów.
Mam pewne wątpliwości związane z prawami autorskimi, gdyż do końca nie wiadomo kto tak naprawdę wydał tą mapę. Mam cichą nadzieję, że wykonali ją nasi bracia ze Wschodu, gdyż ich ustawa o prawie autorskim jest skonstruowana nieco inaczej...

Jeśli nie dam znaku życia w przeciągu tygodnia, to będzie znaczyło, że KGB dorwało się do mojej skóry :]

Mapa skanowana wielkoformatowo w 300DPI, z uwagi na problemy z wyświetlaniem mapa została pomniejszona do 75%. Rozmiar 10,9MB


seestrasse - Sob Lut 17, 2007 11:41 pm

dzięki :== :== :==

ale aktualizacja mapy z pewnością nie pochodzi z '79 ani z '78 roku (jak podano na arkuszu). myślę, że trzeba jej odjąć jakieś dziesięć lat :)

villaoliva - Sob Lut 17, 2007 11:49 pm

Mapa ma trochę niedokładności. Nie widzę wielu budynków np. hali Olivia, Uniwersytetu, a do Brętowa biegnie linia kolejowa :D
Myślę, że celowo ukryto pewne obiekty np. Dwór II w Oliwie ( Koszary Marynarki Wojennej )

seestrasse - Sob Lut 17, 2007 11:51 pm

mam nadzieję, że nikt celowo nie ukrywał moich czterech szaf przy Pomorskiej :wink:
villaoliva - Sob Lut 17, 2007 11:59 pm

Może w szafach trzeba było ukryć agentów WSI :hihi:
Eto takaja hmmm znajetie.... nierzucająca się w oczy zabudowa, kamu by wadziło sztoby my nie dali na etu kartu. Skażitie :mrgreen:

Sabaoth - Nie Lut 18, 2007 12:04 am

seestrasse napisał/a:
dzięki :== :== :==

ale aktualizacja mapy z pewnością nie pochodzi z '79 ani z '78 roku (jak podano na arkuszu). myślę, że trzeba jej odjąć jakieś dziesięć lat :)

Minimum! Przy Partyzantów nie ma zaznaczonych kilku domów wybudowanych w 1963 r. Linie tramwajowe też nieaktualne.

A jak pięknie widać zbiornik wodny (chyba p.poż.) na Pl. Wybickiego.

seestrasse - Nie Lut 18, 2007 12:06 am

ale rewelacja, jest tramwaj na Waryńskiego i pętla na Kolonii Uroda. to chyba faktycznie więcej, niż dziesięć lat :hihi:
czekałam na taką mapę :hurra:

villaoliva - Nie Lut 18, 2007 12:15 am

A ja odkryłem oczko wodne na Tetmajera :hmmm:
pawel.45 - Nie Lut 18, 2007 12:53 am

Na podstawie stanu zabudowy w rej.skrzyż.Grunwaldzka- Miszewskiego - Do Studzienki i w okolicy przypuszczam że aktualizacja mapy dokonana była ok.1960r.(wydana w III.1978r.), bo brak już budynków na Boh.Getta Warsz. między Politechniczną, a Grunw.(wyburzono w 58-59r.), brak jeszcze bud.przy Grunw.nr 30-32 (zbud.w 62r.), istnieją jeszcze bud.przy Grunw.nr 36 na rogu Do Studzienki (wówczas Hibnera - wyburzone w 61r.) :co_jest:
grzechuu - Nie Lut 18, 2007 1:48 am

Hmm, trzeba by jeszcze sprawdzić budynki, których znamy dokładne daty wybudowania z okolic 1960 :)

A co do ulic to m. in.:
- mamy jeszcze zygzak na Kartuskiej
- 3 Maja jest jeszcze krótsza

I ile oczek na Pieckach... :hurra:

Monter - Nie Lut 18, 2007 3:06 am

A ktoś sie orientuje czy pętla tramwajowa w Jelitkowie była kiedyś po przeciwnej stronie Pomorskiej? Tak przynajmniej wynika z tego planu.
seestrasse - Nie Lut 18, 2007 3:30 am

a była tam pętla? bo tory leciały prosto i kończyły się pd krzyżem, stąd zresztą budka przystanku - ta, w której dziś w sezonie letnim sprzedają się lody
penetrator - Nie Lut 18, 2007 11:00 am

Pętla była napewno po przeciwnej stronie obecnej.
Zlikwidowano ją kiedy budowano drugą jezdnię Pomorskiej.
:)
To jest pierwsza mapa na której widzę ją zaznaczoną.

Sabaoth - Nie Lut 18, 2007 11:06 am

Przymorze (Gdańsk - Polanki) też wygląda na bardzo nieaktualne. Bloki przy Kołobrzeskiej w okolicy Opolskiej i Olsztyńskiej stały w 1972 r. (wtedy tam się wprowadziłem), a po przeciwnej stronie jeszcze wcześniej. Na mapie w tym miejscu są tylko łąki.
penetrator - Nie Lut 18, 2007 11:26 am

Jest zaznaczona linia tramwajowa do Sopotu.
Sabaoth - Nie Lut 18, 2007 11:40 am

penetrator napisał/a:
Jest zaznaczona linia tramwajowa do Sopotu.

I na Orunię, napisałem kilka postów wyżej, że linie tramwajowe są nieaktualne.

renekk - Nie Lut 18, 2007 12:05 pm

Mapa pojawiła się pierwszy raz tutaj:
http://www.forum.dawnygda...r=asc&start=180
Dzisiaj jestem pewien, że przedstawia stan nie późniejszy niż w 1961 roku (likwidacja linii tramwajowej do Sopotu).

Gdanszczanin - Nie Lut 18, 2007 1:27 pm

To może w ogóle nie było aktualizacji?
Marcin - Nie Lut 18, 2007 2:29 pm

:== :huuurra: :LL: Dziękuję, wspaniała mapa.
Cytat:
A ktoś sie orientuje czy pętla tramwajowa w Jelitkowie była kiedyś po przeciwnej stronie Pomorskiej? Tak przynajmniej wynika z tego planu.

Nawet fragmentarycznie została uwieczniona na focie krórą wrzucił kiedyś Sab. :)


seestrasse - Nie Lut 18, 2007 2:51 pm

no więc chyba jednak nie pętla :P
Jarek z Wrzeszcza - Nie Lut 18, 2007 3:54 pm

Helene-Lange-Lyzeum/Wydział Farmacji AMG przy al.Hallera jest w pokazany w kształcie sprzed rozbudowy w latach 1962-66. Poza tym nie ma mojej byłej podstawówki przy Wrzeszczańskiej (obecnie Gimnazjum nr 12), powstałej, zdaje się, w 1961 roku.
Marcin - Nie Lut 18, 2007 4:18 pm

Cytat:
no więc chyba jednak nie pętla

Jak nie, jak tak... ;) widać początek łuku pętli.

Krzysztof - Nie Lut 18, 2007 4:47 pm

Marcin napisał/a:
Cytat:
no więc chyba jednak nie pętla

Jak nie, jak tak... ;) widać początek łuku pętli.

To chyba łuk mijanki.
Wtedy gdy robiono to zdjęcie pętli nie było.
Pętlę z mapy wybudowano ok. 60 r., a zlikwidowano (przeniesiono na północną stronę) ok. 70 r.

Marcin - Nie Lut 18, 2007 5:04 pm

Racja... :D
Pętla występuje już na schematycznym planie Oliwy z 1958 roku (Franciszek Mamuszka, Oliwa. Dzieje i zabytki, Gdańsk 1959).
http://www.trojmiasto.pl/oliwa/mapa1958_.jpg

kazik - Nie Lut 18, 2007 7:54 pm

kolejne dary od Renka :D





Krzysztof - Nie Lut 18, 2007 9:12 pm

:== :== :== :== :== :== :== :== :== :== :== :== :== :== :== :==
Arkusz 3 przedstawia stan znacznie późniejszy niż z arkusza 1.
Zaznaczona jest obwodnica (w budowie).

Na ark. 1 linia tramwajowa 8 nie jest zakończona pętlą.
Czy tam w latach 60-tych rzeczywiście jej nie było, czy to błąd.

seestrasse - Nie Lut 18, 2007 9:23 pm

Marcin napisał/a:
Racja... :D

:<> :hihi: :wink:

pawel.45 - Nie Lut 18, 2007 9:30 pm

jeszcze do ark.1:
tramwaj nie jedzie już przez Długą i Dł.Targ, lecz nową trasą z Okopowej w Podw.Przedm. uruchomioną 20.05.59r.
zaznaczony jest bud.przy Grunw.nr105 zbud.w 1960r. w którym otwarto 02.07.61r.rest.Cristal.
A teraz obejrzę nowe arkusze - wielkie dzięki za wspaniałą niespodziankę :hurra: :hurra: :hurra: :co_jest:

seestrasse - Nie Lut 18, 2007 9:34 pm

dzięki. dzięki. dzięki!!! :hurra:
villaoliva - Pon Lut 19, 2007 12:32 pm

8O Ile uliczek osady Wisłoujście. :==
seestrasse - Pon Lut 19, 2007 12:36 pm

i przefajna wąskotorówka! :hurra:
pawel.45 - Wto Lut 20, 2007 7:29 pm

na ark.2 jest już chłodnia składowa - potem Lodmor - pracująca od 1958r.(lody Calypso produkowali od 1960r.) , ale pobliska ulica Zabłotna nosi nazwę "Zabłocka". Czy to błąd, czy może nosiła kiedyś taką nazwę? Ja takiej nie pamiętam.
na ark.3 w opisie podają liczbę mieszkańców wg stanu z 1974r., ale opis mogli wykonać póżniej, bez ingerencji w treść mapy.
Jak wynika z adnotacji na ramce - jest to pierwsze wydanie mapy zrealizowane w III.1978r., a większość szczegółów rozeznanych przez przeze mnie i innych uczestników dyskusji wskazuje aktualizację podkładu (mapy podstawowej, czy też żródłowej) na ok.1960r. - warto byłoby poszukać jej polskiego odpowiednika (przynajmniej ark.1) dla konfrontacji.
Ciekawym jest dla mnie dlaczego wydali tak mało aktualną mapę? Prawdopodobnie uznali za pilną potrzebę posiadania w 1978r. takich szczegółowych map, lecz nie było czasu (być może również materiałów) do sporządzenia lepszych. :???: U nas napewno były wydawane uaktualniane w 1977r., bo sam posiadam takie, lecz arkusze dot. innych rejonów. :hmmm:

kazik - Wto Lut 20, 2007 8:39 pm

może przygotowywali się do tłumienia przyszłych strajków stoczniowców :]

Porównywałem radziecką mapę z polską mapą topograficzną Wisłoujścia 1:10 000 "wydanie drugie 1978" odwzorowanie 1942. Mapy różnią się od siebie. Przy Westerplatte "falochron wschodni" na polskiej mapie jest jednolity, a na radzieckiej mapie ten sam falochron posiada po środku wąski basen.

pawel.45 - Wto Lut 20, 2007 9:12 pm

Cytat:
Porównywałem radziecką mapę z polską mapą topograficzną Wisłoujścia 1:10 000 "wydanie drugie 1978" odwzorowanie 1942.

odwzorowanie dotyczy układu współrzędnych (sistiema koordinat), a poziomem odniesienia dla radz. i naszych map wojsk. wydawanych po wojnie jest Kronsztadt (bałtijskaja sistiema wysot).
Aktualność na naszych mapach opisywana jest najczęściej na dolnym marginesie, rzadziej górnym. Na mapach radzieckich różnie, najczęściej niestety wcale. Zwykle w dolnej ramce wpisywali kolejność i datę wydania.
Najlepiej porównywać mapy z dużą ilością szczegółów (teren zabudowany), lub o dokładnie znanych co do terminu i zakresu prowadzonych inwestycji w terenie. Pozdrawiam :co_jest:

stary szkot - Sro Lut 21, 2007 1:45 am

pawel.45 napisał/a:
ale pobliska ulica Zabłotna nosi nazwę "Zabłocka". Czy to błąd, czy może nosiła kiedyś taką nazwę?


Formę „ul. Zabłocka“ podaje już „Informator Miasta Gdańska” z 1946 roku. Nie mam pojęcia kiedy zmieniono tę nazwę upamiętniającą producenta mydła na obecną, bardziej prozaiczną.

pawel.45 - Sro Lut 21, 2007 2:46 am

Cytat:
Formę „ul. Zabłocka“ podaje już „Informator Miasta Gdańska” z 1946 roku.

Dziękuję za informację.
Na moim planie i wykazie ulic z 1946r.niestety wcale ni występuje, lecz znalazłem na planie z 1957r. "ul.Zabłocka" , a na planie z 1964r. już nazywa się "ul.Zabłotna".
Potwierdzałoby to przypuszczenie, że mapę aktualizowano ok.1960r. Pozdrawiam.

kazik - Pią Lut 23, 2007 8:41 pm

Przez kilka najblizszych dni mapy nie beda dostepne :II Przekroczylem limity transferu jednoczesnie na dwoch serwerach obslugujacych strone mapy.eksploracja.pl
Corzano - Pią Lut 23, 2007 9:12 pm

kazik napisał/a:
Przekroczylem limity

Szczere gratulacje! :)

Vuki - Nie Mar 04, 2007 11:07 pm

Czy jakaś dobra dusza mogłaby udostępnić te dwie ostatnie radzieckie mapy? Z Lycosa już nie da się ich ściągnąć.
kazik - Czw Mar 29, 2007 7:20 pm

Vuki napisał/a:
Czy jakaś dobra dusza mogłaby udostępnić te dwie ostatnie radzieckie mapy? Z Lycosa już nie da się ich ściągnąć.
Lycosa zablokowali chyba już na amen za te mapy. KGB czuwa ;) Teraz umieściłem wszystkie trzy mapy na rapidshare: http://rapidshare.com/fil..._10000.zip.html

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group