Dawny Gdańsk

Materialne ślady przeszłości - Sopocki kamień z ul. Łużyckiej

pumeks - Wto Maj 25, 2004 2:27 pm
Temat postu: Gedenkstein
A mnie zainteresowało inne zdjęcie, to na którym policjanci stoją przy kamieniu z napisami. Czy ten obrazek nie pasuje do któregoś z namierzonych przez Was kamieni w okolicach Sopotu?
Mikołaj - Wto Maj 25, 2004 2:51 pm

Mnie zaiteresowały wszystkie :D ale niestety nie pasuje. Poszukam miejsca, gdzie to mogło być.

http://www.kukri.de/danzig.html

Zoppoter - Wto Maj 25, 2004 3:07 pm

Mikołaj napisał/a:
Mnie zaiteresowały wszystkie :D ale niestety nie pasuje. Poszukam miejsca, gdzie to mogło być.


ten dom w tle mógłby byc na Kamiennym Potoku... Ale nie mam pewności.

Mikołaj - Wto Maj 25, 2004 3:47 pm

Trop dobry. Moim zdaniem jest to róg dzisiejszych ulic Obodrzyców i Łużyckiej. Tuż za płotem jest tam kamień z całkowicie skutymi napisami, a budynek w tle obecnie zajmuje przedszkole. Bywam w tych okolicach czesto, zrobię szybko zdjęcia.
Inny kamień ze skutymi napisami jest na rogu 23 marca i Armii Krajowej przy parkingu, to na pewno nie ten, ale może coś o nim wiecie?

Zoppoter - Wto Maj 25, 2004 4:01 pm

Mikołaj napisał/a:
Trop dobry. Moim zdaniem jest to róg dzisiejszych ulic Obodrzyców i Junaków. Tuż za płotem jest tam kamień z całkowicie skutymi napisami, a budynek w tle obecnie zajmuje Pracownia Badań Socjologicznych (ewentualnie róg Łużyckiej wtedy w tle jest przedszkole). Bywam w tych okolicach czesto, zrobię szybko zdjęcia.


Kamień jest na placu należącym do przedszkola. To jest na 90% róg Łuzyckiej i Obodrzyców. Budynek w tle to podcieniowy dom, w ktrym to przedszkole obecnie egzystuje.

Dom na Junaków (dawniej przychodnia, obecnie chyba ta Pracownia) nie ma płotu. Zresztą musiałby byc widoczny od innej strony.

Mikołaj - Wto Maj 25, 2004 4:08 pm

po szybkich konsultacjach z Asią, (mieszka niedaleko) zdążyłem już wykluczyć ul. Junaków.
Mikołaj - Wto Maj 25, 2004 4:46 pm

Asia znalazła takie cudo na stronach Sopotu - wpisuje sie nazwę ulicy, pokazuje sie mapka z nazwami, a potem można się przełączac pomiędzy zdjeciami lotniczymi z 1933 i 1999 r. 8O
http://www.estimal.com/sopot/vector.asp

tak na marginesie - temat tego kamienia chyba zasłużył na wydzielenie

Zoppoter - Wto Maj 25, 2004 7:56 pm

Mikołaj napisał/a:
po szybkich konsultacjach z Asią, (mieszka niedaleko) zdążyłem już wykluczyć ul. Junaków.


No też mówię, ze nie Junaków, tam nie ma płotu i budynek nie z tej strony.
Bylem tam pół godziny temu. Kamień stoi jak byk, w tle stoi budynek z przedszkolem. Na kamieniu wiekszość napisów jest zniszczona, ale zacod\wało się po kilka ostatnich liter z kilku wierszy. Odczytanie raczej niemożliwe, sami wiecie jak wyglądają te stare napisy w starym kamieniu. A tu na dodatek płot, który trzyma czytelnika w odległości co najmniej metra od napisu.

Mikołaj - Wto Maj 25, 2004 9:08 pm

he he, mało brakowało, abyśmy się tam spotkali... byliśmy tam z Asią trochę po 8. miały być zdjęcia, ale nie będzie, bo baterie się wytraciły, a nie sprawdziłem przed wyjściem :%
Mikołaj - Wto Maj 25, 2004 10:05 pm

Powyciągaliśmy baterie z pilotów i coś się jednak dało zrobić :mrgreen:
Mikołaj - Wto Maj 25, 2004 10:23 pm

i jeszcze małe zestawienie. Grun, może zrobić w lepszej wersji do 'wczoraj i dziś"?
dago - Wto Maj 25, 2004 10:31 pm

Wiecie co?....jestem pod wrażeniem...co za tempo... :==
Pozdrawiam

lucy - Wto Maj 25, 2004 10:37 pm

A co tam jest napisane? Nie mozna tego z lewej odczytać? 8O
lucy - Wto Maj 25, 2004 10:38 pm

Acha :D

Mikołaju, skakałeś przez płot??? :co_jest:

Mikołaj - Wto Maj 25, 2004 11:25 pm

Cytat:
Mikołaju, skakałeś przez płot???

Ma się te sposoby :^^

Cytat:
Wiecie co?....jestem pod wrażeniem...co za tempo...

zbierajmy kamienie, tak szybko odchodzą...

pumeks - Sro Maj 26, 2004 1:55 pm

lucy napisał/a:
A co tam jest napisane? Nie mozna tego z lewej odczytać? 8O


Tak po zdjęciach Mikołaja sądząc, co nieco da się z kamienia odczytać, ale na moim monitorze nie dam rady. Na tym starym zdjęciu widzę w ostatniej linijce: Zoppot 1932 (a może 1938?), w przedostatniej ....... Arbeiter geweiht, w trzeciej od dołu jakiś wyraz zaczynający się na Ausb.... (Ausbauamt?). Niestety nie ma o tym kamieniu informacji w artykule Sperskiego z "Jantarowych Szlaków", który cytowałem w wątku o kamieniu z ulicy Żeromskiego.

Mikołaj - Sro Maj 26, 2004 11:02 pm

i jeszcze kilka dziennych zdjęć
resztki napisu w dużym formacie (600 kb) mozna zobaczyć tutaj

villaoliva - Czw Sty 12, 2006 3:59 pm

lucy napisał/a:
A co tam jest napisane? Nie mozna tego z lewej odczytać? 8O

:brake: Tajemnica chyba rozwikłana :hurra:

pumeks - Wto Sty 24, 2006 12:38 pm

villaoliva napisał/a:
:brake: Tajemnica chyba rozwikłana :hurra:

A mógłbyś coś więcej ujawnić? :%

villaoliva - Nie Sty 29, 2006 11:31 pm

Oczywiście :wink:
Tym bardziej, że ta tajemnica już tak długo jest nierozwikłana.

Otóż kamień ten ustawiony obok ówczesnego Domu Młodzieży upamiętniał wybudowane w latach 1938-1939 przez Narodowosocjalistyczne Towarzystwo Opiekuńcze (NS-Siedlugsverein Zoppot) osiedle w Kamiennym Potoku.

Na głazie widniał napis:
"To osiedle zostało poświęcone niemieckim robotnikom w pięciolecie pracy narodowosocjalistycznej. Sopot 1938"

Mikołaj - Nie Sty 29, 2006 11:50 pm

:hurra: gdzie znalazłeś informacje?
villaoliva - Nie Sty 29, 2006 11:57 pm

Napis z kamienia oraz fantastyczne zdjęcia można zobaczyć na str. 26 pięknego albumu
Sopot w latach wojny 1939-1945 wydanego przez Muzeum Sopotu z okazji wystawy o takim temacie.

Byłem w szoku :wow: jak zobaczyłem to tłumaczenie bo to też mnie nurtowało

danziger - Pon Sty 30, 2006 12:09 am

villaoliva napisał/a:
Narodowosocjalistyczne Towarzystwo Opiekuńcze (NS-Siedlugsverein Zoppot)

Siedlungsverein to raczej Towarzystwo Osiedleńcze niż opiekuńcze :wink:

villaoliva - Pon Sty 30, 2006 12:12 am

danziger napisał/a:
villaoliva napisał/a:
Narodowosocjalistyczne Towarzystwo Opiekuńcze (NS-Siedlugsverein Zoppot)

Siedlungsverein to raczej Towarzystwo Osiedleńcze niż opiekuńcze :wink:


Wiernie tłumacząc TAK. Zapewnie to coś w rodzaju dziejszych TBS-ów :hihi:

To tłumaczenie zaczerpnięte z wyżej wymienionego albumu.
A wracając do głównego wątku, na zdjęciu prawie, prawie widać napis czytelnie 8O

Horhe - Pon Sty 30, 2006 9:43 pm

http://www.forum.dawnygdansk.pl/files/luzycka2.jpg
Ten budynek, to podobno był siedzibą HJ. Później to była moja przychodnia :lol:

Zoppoter - Wto Sty 31, 2006 8:13 am

Horhe napisał/a:

Ten budynek, to podobno był siedzibą HJ.


To chyba uproszczenie. O ile wiem, był to "dom przyjażni", oczywiście indoktrynowano tam młodzież w wiadomym kierunku, ale to nie była "siedziba Hitler Jugend". Ja bym to raczej kojarzył z czymś co w PRL nazywało się WDK - Młodzieżowymi Domami Kultury. W MDK harcerze z ZHP tez nie byli gospodarzami, choć podobieństwa w działalności były oczywiste.

Gdaaanszczanka - Czw Lut 09, 2006 10:22 am

Dzień Dobry Paniom i Panom!!! :hurra:

Widzę ze mieli Państwo już odczynienia z „Owym Kamieniem” i to od dłuższego już czasu…
Tak, źródło też bardzo ciekawe, to Piękna Książka, w dobrej cenie jak na Album i do dostania w muzeum na miejscu gorąco polecam...
Pozdrawiam :co_jest:

Zoppoter - Czw Lut 09, 2006 10:29 am

Gdaaanszczanka napisał/a:
w dobrej cenie jak na Album


No szczerze mówiąc to własnie cena mnie odrzuciła i z jej powodu nie mam tego albumu...

villaoliva - Czw Lut 09, 2006 11:08 am

Eeeeee, za tę jakość i ilość zdjęć :hmmm:
Bardzo ciężko dostać coś podobnie treściwego i porządnie wydanego w tej cenie. Albumy BSG ostatniej serii są sporo droższe.

A wyjatkowość tego albumy wynika też z tego, że jest wydany okazyjnie, a w związku z tym chyba tylko jednokrotnie bez szans na wznowienie. "Biały Kruk" :wink:

danziger - Czw Lut 09, 2006 11:13 am

A ile on kosztuje i czy można go zamówić online?
villaoliva - Czw Lut 09, 2006 1:28 pm

danziger napisał/a:
A ile on kosztuje i czy można go zamówić online?


40 zł. Czy online? :hmmm: Muzeum Sopotu

Zoppoter - Czw Lut 09, 2006 2:13 pm

villaoliva napisał/a:


40 zł. Czy online? :hmmm: Muzeum Sopotu


40? Mam wrazenie ze pierwotnie bylo drozsze, bylem na promocji tego albumu... ale moze sie myle.

Gdaaanszczanka - Pią Lut 10, 2006 7:50 am

danziger napisał/a:
A ile on kosztuje i czy można go zamówić online?


:wink: Owszem, zapakuje w kopertę i wyślę Panu za zaliczeniem pocztowym :hihi:

pumeks - Wto Lut 01, 2011 11:16 am

Po latach... jeszcze jedno zdjęcie, nawet w tej rozdzielczości można próbować czytać.
Mikołaj - Sro Paź 05, 2022 2:21 pm

Odświeżę po 11 latach :dziadek:
https://www.facebook.com/...311094502352477

djjack - Sro Paź 05, 2022 7:28 pm
Temat postu: Tablica

Źródło: "Danziger Kalender" z 1939 roku

pumeks - Pią Paź 07, 2022 7:59 am
Temat postu: Re: Tablica
djjack napisał/a:
[url=https://images92.fotosik.pl/624/7c432b9bda1d0ebem.jpg]Obrazek[/URL]
Źródło: "Danziger Kalender" z 1939 roku

To inny kamień niż na poprzednich zdjęciach. A dom w tle wygląda jak te w Gdańsku przy Grodzieńskiej/Wileńskiej :???: https://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?p=116595#116595

Mikołaj - Wto Paź 11, 2022 9:05 am

W podpisie jest Hochwasser, czyli Stawowie
https://goo.gl/maps/59YHHARm2YbUjZU18


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group