Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Plan Buhse'go

lukasz996 - Sro Lut 14, 2007 2:48 pm
Temat postu: Plan Buhse'go
Zdobyłem cztery mikrofilmy planu Buhse'go z roku 1866.
Być może to temat przeszłości, jeśli nie, to proszę o pomoc w skanowaniu tych klisz.

gargoyle dfl - Sro Lut 14, 2007 8:41 pm

skontaktuj sie z rolandem
Corzano - Sro Lut 14, 2007 9:43 pm
Temat postu: Re: Plan Buhse'go
lukasz996 napisał/a:
Zdobyłem cztery mikrofilmy planu Buhse'go z roku 1866.

Taki plan to byłoby coś. Chcesz się nim podzielić czy tylko szukasz kogoś, kto to zeskanuje? :roll:

lukasz996 - Czw Lut 15, 2007 7:39 am

Oczywiście. Chcę zeskanować by m.in. udostępnić materiał na forum.
Mak - Sro Lut 21, 2007 1:53 am

Czy historia wyłaniająca się z postów powyżej ma jakiś dalszy ciąg?
Bo strasznie interesuje mnie P.B.
A moze ktoś po prostu wie gdzie rozpocząć poszukiwanie?

lukasz996 - Czw Lut 22, 2007 12:11 am

To proste, należy zeskanować klisze.
Mak - Sob Mar 31, 2007 11:25 pm

:)
Chętnie bym pomógł, ale nie mam pomysłu :???:
gargoyle dfl proponuje:
Cytat:
skontaktuj sie z rolandem

lukasz996 - Nie Kwi 01, 2007 12:21 pm

Drugie wyjście: Muzeum Archeologiczne i wykonanie zdjęć leżących tam matryc.
Mak - Nie Kwi 01, 2007 3:51 pm

Wielkie dzięki, tak zrobię! :co_jest:
lukasz996 - Pon Kwi 30, 2007 6:13 pm

Tak wygląda mikrofilm planu Bushego.
annia - Wto Gru 08, 2009 5:38 pm

czy da się jeszcze ściągnąć ten plan Buhsego, czy już nie?
hajsssss - Wto Gru 08, 2009 9:25 pm

Dołączam się do pytania powyżej. Czy jest ktoś w stanie ten plan udostępnić??
Łukasz - Sro Gru 09, 2009 8:28 am

Villaoliva dopiero co udostępnił na WFG: http://wolneforumgdansk.p...?t=989&start=45
annia - Sro Gru 09, 2009 7:22 pm

Łukasz napisał/a:
Villaoliva dopiero co udostępnił na WFG: http://wolneforumgdansk.p...?t=989&start=45


jestem bardzo wdzięczna! Dziekuję:)

Krzysztof - Wto Paź 09, 2012 7:01 pm

Zapytał mnie ktoś ostatnio co oznaczają inne niż numery posesji numery na tym planie.
Ja nie wiem :???:
Plan ten był utworzony (wyryty na płytach piaskowca) w 1866 r. Później były na nim nanoszone aktualizacje. Ze względu na brak możliwości usunięcia pierwotnej wersji przekreślano małymi krzyżykami nie aktualne linie, a napisy po prostu przekreślano. Nową wersję "dorytowywano".
Poniżej fragment planu z Północną stroną Długich Ogrodów. Tutaj też mamy starszy i nowszy stan. Numery zaznaczone na granatowo to numery posesji (pocztowe). Zielone też, ale już po wytyczeniu Trojan Gasse. Te numery zaczynają się od "1" od mostu nad Nową Motławą, po południowej stronie. Przy Bramie Żuławskiej zawracały i wracały do Motławy. Na żółto to też takie numery tylko ulicy Trojan Gasse.
To jasne.
Ale są jeszcze numery czerwone; tu 13 - 24. Ich numeracja zaczyna się przy fortach i rośnie do Motławy. Wydaje mi się, że dopisane później. Oraz błękitne, związane z czerwonymi. Pisane nad nimi; często zmieniane (zdarza się kilka przekreślonych wersji). Wydaje mi się, że dotyczą działek - ogrodów. Ale co oznaczają :jakto:

geo71 - Sob Paź 20, 2012 9:29 pm

Są to numery parcel katastru pruskiego (ówczesna ewidencja gruntów).
Krzysztof - Nie Paź 21, 2012 11:56 am

Dzięki.
Oceniam, że dodane one zostały po wykonaniu pierwotnego rytu. Czy jest możliwe, że wprowadzono je do użytku po tej dacie :hmm:

geo71 - Nie Paź 21, 2012 3:23 pm

Numer, który zaznaczyłeś na czerwono, był numerem pierwotnym parceli. W wyniku późniejszych podziałów parcele nowo wydzielone dostawały numer w postaci ułamka, gdzie mianownikiem był numer parceli przed podziałem, a licznikiem kolejny numer parceli po ostatnim numerze parceli zapisanej w księdze parcel (zaznaczony na błękitno). Księga parcel (Flurbuch) była wykazem ułożonym w kolejności numerów wszystkich parcel położonych w granicach jednostki katastralnej (Gemarkung).
Tak więc parcele posiadające numer ułamkowy pojawiły się po sporządzeniu "planu" i zostały na niego wniesione jako uaktualnienie jego treści.
Według mnie tzw. Plan Buhse'go jest mapę katastru podatku gruntowego.

Krzysztof - Nie Paź 21, 2012 7:20 pm

geo71 napisał/a:
w granicach jednostki katastralnej (Gemarkung).

Co to ta jednostka katastralna? I ile ich mogło być w Gdańsku?
Z poniższego fragmentu wnioskuję, że pierwotny numer parceli 23 nie był wyryty na planie. Dopiero po wytyczeniu nowej ulicy i po podziale tej parceli na mniejsze opisano jej fragmenty, nie wchodzące w pas nowej ulicy.

edycja:
(Po powtórnym przyjrzeniu się)
Numer 23. (z kropką, pod "Husaren") mógł być od początku. Dodano mu tylko "licznik" i opisy innych fragmentów :hmm:

geo71 - Nie Paź 21, 2012 7:49 pm

Jednostkę katastralną tworzył zwarty obszar gruntów, zawarty w granicach naturalnych takich, jak drogi, ulice, wody (kanały i rowy odwadniające), przedstawiony na jednym arkuszu mapy. Najprawdopodobniej w Gdańsku było tyle jednostek katastralnych ile powstało arkuszy (sekcji) "Planu Buhse'go. Arkusz mapy katastralnej miał wymiar 1000X666 mm. Niestety, nie wiem, ile powstało arkuszy "Planu Buhse'go" - widziałem tylko fragmenty umieszczone na FDG.
Parcela 23 musiała być oznaczona - najpewniej w wyniku późniejszych podziałów numer 23 został uzupełniony o kreskę ułamkową i liczbę w liczniku. Jest to praktyka stosowana również dzisiaj przez geodetów.

Krzysztof - Pon Paź 22, 2012 12:15 am

geo71 napisał/a:
ile powstało arkuszy "Planu Buhse'go"

Śródmieście wyryte zostało na 18 płytach piaskowcowych.
Dla własnego ułatwienia w korzystaniu z tego planu na trochę późniejszym (1880 r.) zaznaczyłem podział Gdańska na te sekcje.
Tą jednostkę katastralną podkolorowałem na żółto. Nie do końca ogranicza ją sekcja 14. Numeracja przebiega od fortyfikacji - numer 1 do numeru 60 na granicy sekcji, ale już po drugiej stronie Długich Ogrodów od numeru 61 w sekcji 10 do fortyfikacji - numer 155.

Dostojny Wieśniak - Pon Paź 22, 2012 12:47 am

Krzysztof napisał/a:
Śródmieście wyryte zostało na 18 płytach piaskowcowych.
Ja tam tych płyt nie widziałem, nie dotykałem. Skąd przepraszam, informacja o materiale? Piaskowiec jak sama nazwa wskazuje, to materiał osadowy, najogólniej rzecz biorąc z piasków ( :wink: ) zbudowany. No jak by się tam nie napinać, gładkiego tła w wydruku nie da.
To jakiś wapień musiał być - stosunkowo prosta obróbka. :wink: Wiem co mówię - terminowałem w młodości u nie byle majstrów kamieniarskich. :P

Anker - Pon Paź 22, 2012 9:42 am

Szukajcie a znajdziecie !
http://www.trojmiasto.pl/...lat-n22129.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Litografia

geo71 - Pon Paź 22, 2012 8:04 pm

Na podstawie zdjęcia kamienia litograficznego umieszczonego na "trójmiasto.pl" oraz z numeracji parcel podanej przez Krzysztofa wnioskuję, że "Plan Buhse,go" nie był wykonany według podziału na jednostki katastralne. Wtedy rysunek na kamieniu nie urywał by się na jego krawędzi lecz umieszczony byłby centralnie z pustymi miejscami między rysunkiem a krawędzią kamienia. Ponieważ rysunek urywa się na krawędzi kamienia, "Plan Buhse,go" został wykonany w tzw. podziale sekcyjnym, w którym rysunek z jednego arkusza mapy jest kontynuowany na sąsiednim.
Parcele w kastrze pruskim były numerowane dla każdej jednostki katastralnej oddzielnie. Pojawienie się parceli 61 na sekcji 10 (związanej z parcelami z sekcji 14) to potwierdza. Na każdym arkuszu mapy jednostki katastralnej numerację rozpoczynano od północnej lub północno-zachodniej części arkusza w kierunku wschodnim i z powrotem. Niezgodny z kierunkiem północy układ "Planu Buhse'go" powoduje też niezgodność numeracji parcel z zasadami katastru pruskiego.
Ile było więc jednostek katastralnych w ówczesnym Gdańsku? Pewnie tyle, ile razy powtórzy się jeden numer na całym planie (o ile na całym planie występują numery parcel).

pumeks - Sro Paź 24, 2012 11:56 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Krzysztof napisał/a:
Śródmieście wyryte zostało na 18 płytach piaskowcowych.
Ja tam tych płyt nie widziałem, nie dotykałem.

Widziałem, dotykałem. Piaskowiec to nie był, ale co w takim razie? jakiś trawertyn? :???:

Dostojny Wieśniak - Czw Paź 25, 2012 12:33 am

To by trzeba było się wybrać i poprosić o pozwolenie obejrzenia i dotknięcia. :wink: Na logikę jednak rzecz biorąc najsensowniejszym materiałem jest jakaś odmiana przekrystalizowanego wapienia. Stosunkowo prosty w obróbce materiał, umożliwiający precyzyjne wycięcie wzoru zadanego (nieważne czy to plan miasta czy etykieta piwa) i wyprowadzenie gładkiej powierzchni, nieprzyjmującej farby w tle. :) Rzecz powstała w czasach, w których kamieniarstwo było rzemiosłem powszechnym i takie sztuczki należały do zadań banalnych w profesjonalnych warsztatach. :wink:
A zresztą, przecież tego typu znaleziska poddawane są badaniom opisywanym w kartach zakładanych. Pewnie ktoś już dawno rozwiązał tę banalną zagadkę. :skolowany:

Krzysztof - Czw Paź 25, 2012 9:48 am

Anker napisał/a:
http://www.trojmiasto.pl/...lat-n22129.html

Cytat:
Aby umożliwić replikację planu przeniesiono go metodą litografii na wapienne tablice.

polly - Wto Maj 11, 2021 8:57 am
Temat postu: Plan Buhsego - sekcja 5
Dzień dobry
Czy posiada ktoś plik z sekcją 5 planu Buhsego?
Interesuje mnie fragment ze śluzą kamienna i terenem wokół. Znalazłam w internecie taki fragment ale ucięty od północy, a potrzebuje informacji na temat terenu, gdzie znajduje się obecnie pompownia.
Pozdrawiam

Krzysztof - Wto Maj 11, 2021 9:50 am

Czy o ten fragment chodzi?
Mikołaj - Wto Maj 11, 2021 10:25 am

Pewnie większość z Was wie, ale na wszelki wypadek - w ostatnim albumie Fotografia w Gdańsku 1868-1877 znajduje się reprodukcja całego planu. Jest prezentowana na 18 stronach - odbitkach 18 płyt, nie w formie scalonej rozkładanej mapy.
https://photoseum.shoplo.com/fotografia-w-gdansku-1868-1877

polly - Wto Maj 11, 2021 5:20 pm

Krzysztof napisał/a:
Czy o ten fragment chodzi?


Tak. Dziękuję bardzo!

A skąd ma Pan dostęp do tego planu, jeśli można spytać? Z tej książki?

Krzysztof - Wto Maj 11, 2021 5:34 pm

Kiedyś był do pobrania.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group