Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Za granicą - Gdingen

rispetto - Sro Wrz 12, 2007 10:56 am
Temat postu: Za granicą - Gdingen
Witam
Zdaje mi się, że publikowano tu kiedyś zdjęcia z okresu, gdy Gdynia nazywała się jeszcze Gdingen, ale wygląda na to, że albo mi się zdawało, albo szukajka mnie nie lubi. Znalazłem tylko skany Mikołaja z Kurhausem. Czy ma ktoś w swoim archiwum zdjęcia Gdingen sprzed I WŚ?

villaoliva - Czw Wrz 13, 2007 12:05 pm

Napewno kilka jest na na stronie miasta.
Trzy ostatnie zakładki kategorii Historia :)

pothkan - Czw Wrz 13, 2007 1:39 pm

Najwięcej jest chyba w albumie "Miasto z morza i marzeń" Kitowskiego.
feyg - Czw Wrz 13, 2007 2:39 pm

pothkan napisał/a:
Najwięcej jest chyba w albumie "Miasto z morza i marzeń" Kitowskiego.

Ba! jest tam nawet jedno zdjęcie z Gdańska :hihi:

pawel.45 - Czw Wrz 13, 2007 4:47 pm

feyg napisał/a:
...Ba! jest tam nawet jedno zdjęcie z Gdańska :hihi:

i kilka fot. "Gdańska" :hiihihi:

villaoliva - Czw Wrz 13, 2007 5:09 pm

Dobra dobra, konkrety proszę :)
Dawno nie miałem tych albumów w rękach.

pawel.45 - Czw Wrz 13, 2007 6:31 pm

villaoliva napisał/a:
Dobra dobra, konkrety proszę :) ...

Proszę uprzejmie!
Jak wskazują roześmiane bużki :hihi: i :hiihihi: - to żart. Feyg miał na myśli zapewne reprod.okł.miesięcznika Morze i Kolonie z sierpnia 1939r.z fot.fontanny Neptuna, a ja fotografie statku pasażerskiego "Gdańsk"- zbudowanego dla żeglugi Polskiej w Gdańsku. Pozdrawiam.

feyg - Czw Wrz 13, 2007 8:37 pm

pawel.45 napisał/a:
villaoliva napisał/a:
Dobra dobra, konkrety proszę :) ...

Proszę uprzejmie!
Jak wskazują roześmiane bużki :hihi: i :hiihihi: - to żart. Feyg miał na myśli zapewne reprod.okł.miesięcznika Morze i Kolonie z sierpnia 1939r.z fot.fontanny Neptuna, a ja fotografie statku pasażerskiego "Gdańsk"- zbudowanego dla żeglugi Polskiej w Gdańsku. Pozdrawiam.


:???: niestety to nie to. Zdjęcie zostało wykonane w Gdańsku i do tego po wojnie. Jutro je zeskanuję (pisze te słowa jeszcze w pracy) i wrzucę na forum jako zagadkę - gdzie dokładnie zostało wykonane :hihi:

feyg - Sro Paź 17, 2007 9:12 pm

Co prawda zdjęcia w większości pochodzą z czasów gdy Gdynia była już Gdynią, ale myślę że warte są zachowania (ale nie swojej ceny 8O )
feyg - Wto Lis 27, 2007 8:03 pm

... i to też :wink:
feyg - Sob Gru 29, 2007 9:48 pm
Temat postu: Re: Za granicą - Gdingen
rispetto napisał/a:
Witam
Zdaje mi się, że publikowano tu kiedyś zdjęcia z okresu, gdy Gdynia nazywała się jeszcze Gdingen, ale wygląda na to, że albo mi się zdawało, albo szukajka mnie nie lubi. Znalazłem tylko skany Mikołaja z Kurhausem. Czy ma ktoś w swoim archiwum zdjęcia Gdingen sprzed I WŚ?

Tym razem dokładnie w temacie:
Kawiarnia i pensjonat Feliksa Kohnke na skrzyżowaniu obecnej ul. 10 lutego i Świętojańskiej (budynek nie zachował się, rozebrany w okresie okupacji)

Filejski - Sob Sty 05, 2008 8:19 pm

Zdjecie nie jest najlepsze, ale moze warte pokazania
rispetto - Nie Sty 06, 2008 11:20 am

8O Super! Widziałem już gdzieś ten stary dworzec, ale nie takie ujęcie :==
Gdynka - Nie Sty 06, 2008 12:25 pm

Warte, warte! :==
Filejski - Nie Sty 06, 2008 6:43 pm

Jeszcze trzy zdjecia z tej samej ksiazki, dwa sprzed r. 1919 i jedno, moim zdaniem pelne uroku, przedstawiajace budowe chyba ulicy Swietojanskiej (moze ktos rozpozna to miejsce).
Mikołaj - Nie Sty 06, 2008 8:36 pm

Cytat:
jedno, moim zdaniem pelne uroku, przedstawiajace budowe chyba ulicy Swietojanskiej (moze ktos rozpozna to miejsce)

http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=3395

feyg - Pią Sty 11, 2008 5:36 pm

Filejski napisał/a:
Zdjecie nie jest najlepsze, ale może warte pokazania

W rzeczywistości zdjęcie jest późniejsze, mniej więcej z przełomu lat 20-tych i 30-tych, kiedy to stary dworzec był już nieczynny. A tak przy okazji w Archiwum Państwowym w Gdańsku zachowały się plany rozbudowy budynku dworcowego z roku 1917.

Z kolei pocztówka poniżej co prawda już była, ale w wersji czarno-białej. Bardzo interesuje mnie budynek z wiatrakiem na pierwszym planie. Powstał prawdopodobnie tuż przed I wojną światową z myślą o letnikach, w okresie międzywojennym mieściło się w nim Schronisko / Letnisko Św. Jędrzeja Boboli a swego żywota dokończył po wojnie jako siedziba Muzeum Marynarki Wojennej.
P.S. Czy ktoś spotkał się gdzieś z wiatrakami firmy "SAXONIA"?

kazik - Nie Sty 13, 2008 11:26 am

ostatnio na allegro trafiłem na pocztówkę przedstawiającą panoramę Małego Kacka (Gruss aus Klein Katz :] ). Pierwszy plan został podpisany jako "kościół przy szkole". Przed kościołem widać linię kolejową a w tle wzgórza morenowe.
Który dokładnie kościół został przedstawiony na pocztówce? Na początku przypuszczałem, ze to może być kościół na Kolibkach, ale układ linii kolejowej względem wzgórz mi nie pasuje. Podobnie z kościołem przy zbiegu ul. Wielkopolskiej z Al. Zwycięstwa.

Sabaoth - Nie Sty 13, 2008 12:20 pm

Obecna cena 4200 złotych :wow: i informacja, że cena minimalna nie zostala osiągnięta świadcza o tym, że "sprzedający" chce raczej wycenić pocztówkę na wolnym rynku, a nie ją sprzedać. Chociaż może się mylę.
fritzek - Nie Sty 13, 2008 3:15 pm

Też tak myślę. Poza tym w takich wypadkach często się podstawia krewnych i znajomych Królika, żeby narobili szumu (czyt. windowali cenę), po to, żeby chociażby na FDG o tym napisać. Podobna sytuacja była z pocztówką opisaną jako unikat i judaik ( panorama miasta z widoczną kopułą synagogi). W pierwszej licytacji z ceną minimalną doszła do 500 czy 600 pln i nie została sprzedana, a po kilku wystawieniach była do kupienia za niecałe 100. I chyba też nie było chętnych. Nie jest to oczywiście zabronione. Ja będę śledziła z zapartym tchem losy tej pocztówki za 4200 (póki co):P
feyg - Nie Sty 13, 2008 3:54 pm

kazik napisał/a:
ostatnio na allegro trafiłem na pocztówkę przedstawiającą panoramę Małego Kacka (Gruss aus Klein Katz :] ). Pierwszy plan został podpisany jako "kościół przy szkole". Przed kościołem widać linię kolejową a w tle wzgórza morenowe.
Który dokładnie kościół został przedstawiony na pocztówce? Na początku przypuszczałem, ze to może być kościół na Kolibkach, ale układ linii kolejowej względem wzgórz mi nie pasuje. Podobnie z kościołem przy zbiegu ul. Wielkopolskiej z Al. Zwycięstwa.
Obrazek

To dawny kościół protestancki w Małym Kacku (przez pewien okres parafia małokacka obejmowała swoim zasięgiem Sopot!) obecnie po rozbudowie kościół katolicki p.w. Matki Boskiej Bolesnej
Cytat:
Zbudowany kościół był niski, przysadzisty, charakterystyczny dla wiejskiego pejzażu pomorskiego. Do czasów współczesnych zachowały się w dobrym stanie mury dawnego kościoła, stanowiące obecną niższą - "starą" - część świątyni. Wewnątrz (w nowej części) można podziwiać zabytkową ambonę, pochodzącą z 1648 r.
Do rozpoczęcia wojny w 1939 r. kościół znajdował się w rękach protestantów. Po wojnie, w czasie której rozebrany został kościółek katolicki na Kolibkach, kościół orłowski został z powrotem przejęty przez katolików. Parafią kierował dawny wikariusz z Małego Kacka - ks. Stefan Kwiatkowski.
Po wojnie rozpoczęto rozbudowę odzyskanego kościoła, powiększając go od strony zachodniej. Prace zakończyły się w 1949 r., a budowa nowej wieży w 1955 r.
Przejazd kolejowy na pierwszym planie znajdował się na przedłużeniu obecnej ulicy Kościelnej (po zachodniej stronie nasypu kolejowego zachowały zachowały dwa duże stare drzewa rosnące ongiś przy nieistniejącej już drodze. Nieopodal w latach 1872 -1929 istniał przystanek kolejowy Klein Katz/Kack Mały. Obecnej ulicy Wielkopolskiej oczywiście wtedy jeszcze nie było :wink:
Jeszcze jedną ciekawostką jest to, że kartka wydana została na zlecenie J. (Juliusa) F. (Ferdinanda) Kühla właściciela pobliskiego młyna (spalonego w 1939 roku) a przygotowana przez J.H. Jacobsona w Gdańsku.

villaoliva - Nie Sty 13, 2008 3:58 pm

Feyg :==

widzę, że podpis
Cytat:
Gruss aus Klein Katz
zobowiązuje :D
feyg - Nie Sty 13, 2008 4:07 pm

villaoliva napisał/a:
widzę, że podpis
Cytat:
Gruss aus Klein Katz
zobowiązuje :D

Villaoliva również :wink:

kazik - Nie Sty 13, 2008 5:19 pm

dzięki Feyg! Teraz już załapuję kadr tej pocztówki. Czyli wzgórza widoczne po prawej stronie to Kępa Redłowska.
Swoją drogą jestem dumny z tego, że mieszkam na dzielnicy, której pocztówki na allegro chodzą po kilka tysięcy złotych :hihi:

feyg - Nie Sty 13, 2008 6:37 pm

kazik napisał/a:
dzięki Feyg! Teraz już załapuję kadr tej pocztówki. Czyli wzgórza widoczne po prawej stronie to Kępa Redłowska.
Swoją drogą jestem dumny z tego, że mieszkam na dzielnicy, której pocztówki na allegro chodzą po kilka tysięcy złotych :hihi:

E tam, spośród czołówki licytujących tylko jeden może naprawdę chcieć ją kupić, reszta to podstawieni ludzie. Wystarczy tylko przejrzeć historię ich zakupów :wink:

villaoliva - Nie Sty 13, 2008 6:44 pm

tzw. "sztuczny tłok"
:dobranoc: tym "licytującym"

fritzek - Nie Sty 13, 2008 6:59 pm

Inna aukcja tego sprzedawcy:Heubude
Wyjątkowa okazja :wink:

rispetto - Pon Sty 14, 2008 8:57 pm

Ściemniacz i tyle :%
feyg - Pią Lut 22, 2008 5:27 pm

Jeszcze jedna kartka z Gdingen, w tle "tsunami" :hihi:


parker - Nie Lut 24, 2008 11:41 am

Dworzec w Gdyni - w 1922 i w 1939 roku.
Filejski - Nie Lut 24, 2008 4:17 pm

Pocztowka wydawnictwa Photo-Plat Warszawa dokumentuje zmiane oblicza Gdyni w 1929 r.
feyg - Sob Mar 08, 2008 3:21 pm

Widoczek prawdopodobnie z rejonu dzisiejszej ulicy Wolności, a na starych mapach określanej jako "Pańska Droga". Spośród wszystkich osób widocznych na zdjęciu tylko pani w kapeluszu rzeczywiście znalazła się w kadrze :wink:
Gdynka - Pon Mar 10, 2008 3:10 pm

Cytat:
Spośród wszystkich osób widocznych na zdjęciu tylko pani w kapeluszu rzeczywiście znalazła się w kadrze

Photoshop 8O :wink:

feyg - Pon Mar 10, 2008 9:25 pm

Gdynka napisał/a:
Cytat:
Spośród wszystkich osób widocznych na zdjęciu tylko pani w kapeluszu rzeczywiście znalazła się w kadrze

Photoshop 8O :wink:

Raczej analogowe nożyczki :hihi:

ruda - Czw Mar 13, 2008 2:40 pm

smutne i ...

Cytat:
Trzy dni i po kłopocie Orłowo uboższe o Biały Dwór.
Idzie nowe Biały Dwór, była perełka wśród orłowskich pensjonatów, zniknął z powierzchni ziemi. A miało być tak pięknie …

Coś mnie tknęło. Wykorzystując słoneczną (chwilami) pogodę, wybrałam się na ul. Przebendowskich w Orłowie, żeby rzucić okiem na Biały Dwór. Miesiąc temu sfotografowałam go ponad wysokim płotem, który szczelnie ogrodził posesję, ale zdjęcia gdzieś mi się zawieruszyły. Dzisiaj przeżyłam szok … Dwór został wyburzony!

Zabytek, który nigdy nim nie był


Potocznie o Białym Dworze mówiło się zabytek, chociaż nie był wpisany do stosownego rejestru. Narodził się 1926 roku według projektu Antoniego Jaworskiego, który cudownie wkomponował budynek w krajobraz nieopodal plaży. Jego właściciele, Jan i Łucja Maciaszek, prowadzili w nim jeden z najbardziej drogich i luksusowych pensjonatów. Otwarty na morze, otoczony parkiem z fontanną, przyciągał najznakomitszych letników, w tym członków rządu.

Charakterystyczny dla Gdyni dworek przetrwał, chociaż w opłakanym stanie, do XXI wieku, żeby na przełomie lutego i marca 2006 r. zakończyć żywot.


Początek nowej historii


Śledziłam losy dworku i kilkuletnią dyskusję na temat jego przyszłych losów. Trzy lata temu prasę obiegła wiadomość, że mieszkająca w Australii spadkobierczyni pensjonatu zażądała jego wyburzenia, co spowodowało oburzenie członków Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.

Nowy właściciel obiektu - firma Allcon Osiedla, ustami swojego przedstawiciela Arkadiusza Łęczyckiego, oznajmił na łamach Gazety Wyborczej (5-6 marca 2005 r.) - Decyzję o rekonstrukcji Białego Dworu podjąłem parę tygodni temu, pod wrażeniem prezentacji Sławomira Kitowskiego na temat architektury Gdyni na przestrzeni lat. Kiedy zobaczyłem archiwalne zdjęcia rekonstrukcja stała się dla mnie jedynym możliwym rozwiązaniem.

Jak się dzisiaj przekonałam, były to tylko słowa.

Spacerująca w okolicy starsza pani, z wyraźnym smutkiem spoglądała w kierunku ciężkich samochodów bezczelnie rozjeżdżających dawny ogród.

- Wie pani, to wszystko trwało trzy dni. Trzy dni i po kłopocie. Eh, jakże łatwo się niszczy historię - powiedziała.

O zaistniałą sytuację zapytałam miejskiego konserwatora zabytków w Gdyni Roberta Hirscha, który był uprzejmy udzielić mi natychmiastowej odpowiedzi.

- Budynek był w złym stanie technicznym, ale rozważano objęcie go ochroną. Problem polegał na tym, że Niemcy podwyższyli przedwojenny Biały Dwór o jedno piętro i zmienili całkowicie układ wnętrza, więc bezwzględna ochrona nie bardzo miała sens.

Po wielu naradach z udziałem społeczności Orłowa, reprezentowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Orłowa i Towarzystwo Miłośników Gdyni, wypracowano realne wyjście akceptowane przez wszystkich, chociaż może nie idealne z punktu widzenia miłośników zabytków. Biały Dwór zostanie odbudowany w formie z okresu międzywojennego, w lokalizacji bliższej morza, a w jego miejscu powstanie nowy budynek o tych samych gabarytach. Wszystko to zostało precyzyjnie zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Orłowa, przyjętym w 2007 r. - dodał konserwator zabytków.

Nie jestem ortodoksyjną miłośniczką architektonicznej spuścizny, ale kiedy historia ginie w gruzach, jest mi po prostu żal. Tym razem opłakuję Biały Dwór. Nad którą z trójmiejskich perełek zbierają się kolejne, czarne chmury? Deweloperzy pewnie już wiedzą …

feyg - Nie Mar 23, 2008 2:58 pm

Do poczytania na święta...
http://straus.bzzz.net/ka...skim_brzegu.pdf
źródło

feyg - Nie Maj 04, 2008 12:34 pm

Starowiejska:
feyg - Sob Wrz 06, 2008 2:45 pm

Czy dysponuje ktoś zdjęciem senatora Juliusa Jewelowskiego?
pumeks - Nie Wrz 07, 2008 12:45 am

To jest z książeczki Marka Andrzejewskiego "Ludzie Wolnego Miasta Gdańska". Mam wrażenie, że widziałem gdzieś lepszą reprodukcję, ale w tej chwili nie pamiętam, gdzie.
abernacka - Nie Wrz 07, 2008 6:15 am

feyg napisał/a:
Widoczek prawdopodobnie z rejonu dzisiejszej ulicy Wolności, a na starych mapach określanej jako "Pańska Droga". Spośród wszystkich osób widocznych na zdjęciu tylko pani w kapeluszu rzeczywiście znalazła się w kadrze :wink:


Niestety nie są to okolice ulicy Wolności ponieważ w tamtym rejonie występują tylko i wyłącznie drzwa liściaste.

feyg - Nie Wrz 07, 2008 1:55 pm

abernacka napisał/a:

Niestety nie są to okolice ulicy Wolności ponieważ w tamtym rejonie występują tylko i wyłącznie drzewa liściaste.

Dziś tak, ale w 1914? :wink:

abernacka - Nie Wrz 07, 2008 5:27 pm

Nie przesadzajmy drzewa nie rosną dziesięciu lat.
Po drugie wychowałem sie na tej dzielnicy i znam tamtejsze lasy dokładnie.

Werk Inc. - Nie Wrz 07, 2008 6:33 pm

Cytat:
Niestety nie są to okolice ulicy Wolności ponieważ w tamtym rejonie występują tylko i wyłącznie drzewa liściaste.


Dość ryzykowne stwierdzenie. Może kiedyś, zaraz po epoce lodowcowej tak było... Drzewostan na Działakach Leśnych jest co najmniej mieszany.

abernacka - Nie Wrz 07, 2008 10:10 pm

Szczególnie w okolicy ulicy Wolności :yyy: .
feyg - Pią Wrz 19, 2008 3:23 pm

Werk Inc. napisał/a:
Cytat:
Niestety nie są to okolice ulicy Wolności ponieważ w tamtym rejonie występują tylko i wyłącznie drzewa liściaste.


Dość ryzykowne stwierdzenie. Może kiedyś, zaraz po epoce lodowcowej tak było... Drzewostan na Działakach Leśnych jest co najmniej mieszany.

Nawet jeszcze w okresie międzywojennym :hiihihi: Chyba że to nie sosny? :wink:

abernacka - Sob Wrz 20, 2008 3:04 am

Tylko, że ta fotka nie jest z rejonu ulicy Wolności a ulicy Słupeckiej a to robi w tym wypadku dużą róznice.
Postaraj się lepiej.

feyg - Sob Wrz 20, 2008 11:11 am

abernacka napisał/a:
Postaraj się lepiej.

Postaram się Pani Profesor!

abernacka - Sob Wrz 20, 2008 11:53 am

Skąd ta pewność, że pani a nie pan :%
feyg - Sob Wrz 20, 2008 12:03 pm

abernacka napisał/a:
Skąd ta pewność, że pani a nie pan :%

To wszystko przez ten wczorajszy bimber, jakoś gorzej dziś widzę :hihi:

abernacka - Sob Wrz 20, 2008 12:07 pm

Zawsze powtarzam pij PIWO a nie bimer lub inne spirytualia. :D
GDINGEN - Nie Lip 26, 2009 5:22 pm

Temat opowiesci o Gdyni bardzo ciekawy szkoda ze dyskusja urwala sie prawie rok temu

pozdr

GDINGEN - Nie Lip 26, 2009 5:27 pm

Popniżej bardzo ciekawa i rzadko pojawiajaca sie na wolnym rynku litografia z Orłowa.
Litografia z obiegiem pocztowym z Klein Katz 1898r. Z litografii dawny wyglad pensjonatu Adlera.


Sabaoth - Sob Wrz 12, 2009 4:12 pm

Ciekawa pocztówka amerykańskiej firmy:
groszek - Sob Wrz 12, 2009 10:02 pm

To zapewne widok z przed wojny :hmm: .
pawel.45 - Nie Wrz 13, 2009 1:04 am

To chyba Nabrzeże Rotterdamskie przy Nb.Polskim (z prawej str.), a statek wydaje się podobny do flagowej jednostki tego armatora ss Scanpenn.
groszek - Nie Wrz 13, 2009 6:40 pm

:hmm: wydaje się że podobny, ale ja znawcą nie jestem może ktoś się jeszcze wypowie...
Sabaoth - Nie Wrz 13, 2009 7:58 pm

Na pocztówce widać tylko komin i fragment nadbudówki ale to pewnie ta sama jednostka. Chyba, że firma posiadała kilka bliźniaczo do siebie podobnych :hihi:
feyg - Nie Wrz 13, 2009 8:30 pm

Sabaoth napisał/a:
Na pocztówce widać tylko komin i fragment nadbudówki ale to pewnie ta sama jednostka. Chyba, że firma posiadała kilka bliźniaczo do siebie podobnych :hihi:

Z informacji umieszczonych na stronie z której zapewne pochodzi zdjęcie wynika, że "Scanpenn" posiadał kilka sióstr "Scanyork", "Scanmail" i "Scanstates".

Sabaoth - Nie Wrz 13, 2009 9:25 pm

To po samym kominie się go nie rozpozna.
groszek - Nie Wrz 13, 2009 11:04 pm

Ale jeśli to "siostry" to można powiedzieć że p r a w i e :wink: ten sam statek.No, prawdziwy znawca to i po kominie rozpozna :hihi: .
feyg - Pon Wrz 14, 2009 12:45 am

To samo miejsce z nieco innego ujęcia (powitanie gen Baden-Powella w Gdyni)


źródło

pawel.45 - Pon Wrz 14, 2009 11:52 am

Chyba tylko dwa ich statki obsługiwały linię północno-europejską:

"...The Scanpenn and her sister the Scanmail were also used on the American Caribbean Line service
during a few winter seasons in the mid-1930s, alternating with summer season service to the Baltic.
Following the arrival of new tonnage, all ships used on the American Scantic Line were sold to Lloyd Brasileiro in 1939...."

Komin i jeszcze parę elementów pozwala zidentyfikować te statki. Na samej górze "Scanmail" już jako brazylijski "Cayru"

feyg - Pon Wrz 14, 2009 12:05 pm

American Scantic Line
P.S. Zaprezentowana na stronie oznaka armatorska pasuje do zdjęcia z Gdyni:

Piotr J. - Nie Mar 06, 2016 9:06 pm
Temat postu: Orłowo Al.Zwycięstwa/Wielkopolska
Dzieje mojej rodziny nierozerwalnie związane były z zespołem domków przy Al. Zwycięstwa 170 w Gdyni, na rogu ul. Wielkopolskiej. Zamieszkiwała w nim siostra mojej babci, Anna Łytkowska (zm. w 1975 r) z mężem Teofilem ( zm. 1957 r.) oraz ich córką, moją Ciocią, mec. Janiną Łytkowską ( zm. w 1977 r.) Budynek był 3-mieszkaniowy , sąsiadów nie pamiętam, wiem że jedni nazywali się Kubiak, a drudzy Myszkowscy. W domku w podwórku zamieszkiwała druga córka Cioci Ani, Ciocia Kazimiera z rodziną. Do 1975 roku, czyli śmierci cioci Ani, bywaliśmy tam często. Moja babcia mówiła mi, że podobno wujek Teofil planował przed wojną otwarcie stacji benzynowej w tym miejscu, ale te śmiałe plany pokrzyżowała wojna. Lubiłem jeździć do Orłowa: okno z pokoju wychodziło na ruchliwą ulicę, a z niego mogłem obserwować ruch samochodów w Gdyni. Zajęcie to uwielbiałem . Ciocia Janina była adwokatem w zespole adwokackim w Gdyni. Była panną, nie miała dzieci. Przyjaźniła się z kolegą z Palestry, Panem Mecenasem Eugeniuszem Odyńcem. Był to w latach 60 i 70 starszy już, elegancki mężczyzna, jeździł czarną simcą "aronde" z charakterystycznymi tablicami rejestracyjnymi GS 5555. Cały ten magiczny świat skończył się wraz ze śmiercią cioci Ani. Budynki były w fatalnym stanie. Ciocia Janina i Ciocia Kazia z rodziną otrzymały nowe mieszkania, a zespół domków rozebrano w 1976 lub 1977 r. Ciocia Janina zmarła wkrótce wskutek ran odniesionych w tragicznym wypadku. Wraz ze swoimi rodzicami spoczywa na pobliskim cmentarzu. Zdjęcia prezentuję za zgodą syna Cioci Kazi, Marka Osińskiego , któremu serdecznie dziękuję. Kiedy je kilka dni temu zobaczyłem, zaniemówiłem. Zdaje się, że dwa z nich są jeszcze przedwojenne (kiedy w budynku był skład kolonialny). Reszta pochodzi prawdopodobnie z ostatnich chwil przed wyprowadzką, albo może już nawet po. W tym miejscu jest obecnie skwer i poszerzone skrzyżowanie. Z dawnych domków nie zostało nic.






















feyg - Nie Mar 06, 2016 10:05 pm

Inne zdjęcia owego domu :arrow: http://forum.dawnygdansk....p?p=99703#99703
oraz z jego rozbiórki: :arrow: http://fotomemoria.pl/pl/c/Aleja-Zwyciestwa/2004/2

Piotr J. - Pon Mar 07, 2016 10:34 am

:== , feyg stukrotne dzięki.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group