Dawny Gdańsk

Na papierze, ekranie i w Mieście - Rzymianie na bursztynowym szlaku - Legio XXI Rapax

Cacaius Rebus - Wto Gru 30, 2008 12:21 am
Temat postu: Rzymianie na bursztynowym szlaku - Legio XXI Rapax
Zaciągnij się! Poznasz nowe kraje! Weźmiesz udział w eksterminacji egzotycznych ludów! :wink:

Grupa Legio XXI Rapax, zajmująca się rekonstrukcją legionu rzymskiego z końca I wieku n.e. ogłasza nabór do swoich szeregów.

Rapax (in. drapieżny, szybki) jest obecnie największą grupą rekonstrukcyjną w Polsce zajmującą się I wiekiem n.e. Odtwarzamy pełen zakres profesji wojskowych: oficerów, szeregowych legionistów, jednostki pomocnicze, kawalerzystów, artylerzystów oraz gladiatorów i cywilów.

Posiadamy swoje siedziby w kilku miejscach w Polsce (Trójmiasto, Olsztyn, Chojnice, Warszawa). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, jeżeli mieszkasz gdzie indziej, aby dołączyć do grupy. Grunt to chęć wzięcia udziału w wyjątkowej przygodzie, jaką jest rekonstrukcja jednostek wojskowych Starożytnego Rzymu.

Jeżeli pasjonuje Cię historia Rzymu, zawsze chciałeś na własnej skórze poczuć uroki żołnierskiego życia, a poniższe zdjęcia pobudzają Twoją wyobraźnię NIE WAHAJ SIĘ!

Cacaius Rebus Asellio


Wszelkie pytania proszę kierować do mnie bezpośrednio na

email: cezar@freha.pl
GG: 1419708
web: http://www.legioxxirapax.com/







Mikołaj - Wto Gru 30, 2008 12:47 am

dobry obyczaj nakazywałby się najpierw :arrow: przedstawić i napisać coś więcej niż reklamową kopiuj wklej formułkę
gdyby ogłoszenie dotyczyło czego innego to post dawno by już wyleciał

Cacaius Rebus - Wto Gru 30, 2008 12:57 am

Witam

Przepraszam, że w złej kolejności. Ale właśnie to uczyniłem

ruda - Wto Gru 30, 2008 7:35 am

Cacaius Rebus napisał/a:
]Poznasz nowe kraje!

To brzmi fajnie!

Cacaius Rebus napisał/a:
Weźmiesz udział w eksterminacji egzotycznych ludów!
A to juz niebardzo, nawet jezeli jest to tylko zabawa . :II
Hochstriess - Wto Gru 30, 2008 8:04 am

O widzisz, tutaj też się popisałeś. Na szczęście Ruda wcześniej wstaje i Ci już powiedziała.
Cacaius Rebus - Wto Gru 30, 2008 10:00 am

Witam o poranku

Hallo.. !! :brake:
To tylko hasło z przymrużeniem oka :mrgreen:
Nie zajmujemy się żadną eksterminacją, ani nie bawimy się w to. Nie to jest celem rekonstrukcji ani nawet jej środkiem. Nikogo też do tego nie nawołujemy.

Grupa składa się z miłych i kulturalnych osób, które rekonstruują dawne uzbrojenie, stroje, przedmioty życia codziennego i próbują także odtworzyć eksperymentalnie sposoby budowania rzymskich obozów, gotowania dawnych posiłków, musztry, walki itp

Skoro już jesteśmy przy ludach egzotycznych, to nie jesteśmy żadnymi rasistami. Mamy w planach nawiązanie kontaktów z czarnoskórymi studentami Trójmiasta, aby stworzyć pododdział nubijskich auxiliares, czyli wojsk wspierających.

Łacinę znamy, przynajmniej część chociaż w minimalnym stopniu, bo też cała musztra odbywa się w tym języku. A i wszystkie przedmioty i elementy uzbrojenia mają swoje dawne nazwy i trzeba je zwyczajnie znać.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim rozmówcom miłego dnia

Cacaius Rebus
p.s. więcej poczucia humoru o poranku ... czyżby syndrom przemijania się włączył w związku ze starym rokiem ? :wink:

Hochstriess - Wto Gru 30, 2008 10:06 am

Może więcej rozumu i odpowiedzialności o poranku? Czyżby syndrom beztroskiej głupoty w związku z Sylwestrem sie właczył? ;-)
Cacaius Rebus - Wto Gru 30, 2008 10:28 am

Dokładnie

Więcej rozumu ...
Proszę uprzejmie czytać ze zrozumieniem, a nie między wierszami. :hmm:
Wyjaśniłem to u góry przejrzyście.

Także więcej odpowiedzialności ...
W nazywaniu spraw po imieniu, które tego imienia nie mają.

To nie sylwestrowa krotochwila, a poważny projekt z cechami naukowego podejścia do badanych przedmiotów i dawnej kultury.

Współpracujemy z ośrodkami badawczymi i muzeami w całej Europie, autorami publikacji o starożytności w Polsce i na świecie.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. :szabelka:

ruda - Wto Gru 30, 2008 11:25 am

Cacaius Rebus napisał/a:
Weźmiesz udział w eksterminacji egzotycznych ludów!


Cacaius Rebus napisał/a:
Proszę uprzejmie czytać ze zrozumieniem, a nie między wierszami.
8O
Cacaius Rebus - Wto Gru 30, 2008 1:49 pm

Witaj Ruda

Tylko, że ja wyraźnie po raz kolejny zaznaczam, że jedno zdanie jest żartobliwe. A pozostałe kolejnych dwadzieścia zdań jest na poważnie.

I proszę uprzejmie o zrozumienie tych kolejnych, a nie tylko tego jednego.
Dla jasności umysłu pogrubiłem w ostatnim poście to co wydaje się być niezauważonym.


Mimo wszystko mam nadzieję na chociaż jedną pozytywną reakcję w tym temacie.

Pozdrawiam wszystkich rozmówców.

ruda - Wto Gru 30, 2008 3:53 pm

Cacaius Rebus napisał/a:
Nie zajmujemy się żadną eksterminacją, ani nie bawimy się w to. Nie to jest celem rekonstrukcji ani nawet jej środkiem. Nikogo też do tego nie nawołujemy.

To po co o tym piszesz w zdaniu reklamowym? :???:

tobocian - Wto Gru 30, 2008 10:13 pm

Cacaius Rebus napisał/a:
Odtwarzamy pełen zakres profesji wojskowych: oficerów, szeregowych legionistów, jednostki pomocnicze, kawalerzystów, artylerzystów oraz gladiatorów i cywilów.


Dobra Cezar to ja chce być oficerem :^^ nie wnikaj w gadki o eksterminacji :wink: dawaj chełm,wojsko,zbroje i lecim na Troje :zgooda:
kurna fajne takie

ruda - Sro Gru 31, 2008 12:15 am

Oj, zaraz oficer!
Ważne żeby być żywym, nawet szeregowcem a nie zwłokami piątymi w szóstym rzędzie z prawej strony :hihi:

Dostojny Wieśniak - Sro Gru 31, 2008 1:04 am

Sam termin eksterminacja trudno raczej jakimkolwiek motikonem złagodzić. Niezręcznie to trochę wyszło.
tobocian napisał/a:
Dobra Cezar to ja chce być oficerem

Ta Legia piechotą chadza. Chce Ci się? :hihi:

Cacaius Rebus - Wto Sty 13, 2009 11:11 pm

Witam ponownie

Serdecznie zapraszam na film

mms://live.swiatowid.elblag.pl/legionisci-reportaz08102008_v2

prezentujący pokaz edukacyjny grupy rzymskiej, jaki odbył się w Elblągu we wrześniu 2008.


(kadr z materiału telewizyjnego)

Wyprodukowane przez eSwiatowid.pl


Manewry dla rekrutów

Już za kilka dni .... 17 stycznia (w sobotę) odbywają się w Rumii manewry i szkolenie rekrutów z zakresu musztry rzymskiej. To wspaniała okazja dla wszystkich zainteresowanych, aby spotkać się z członkami Legio XXI Rapax, przymierzyć i obejrzeć "zabawki", porozmawiać o możliwościach rekonstrukcji rzymskich jednostek militarnych.

Nie wahaj się. Czekamy.

Dane kontaktowe:
tel. 604 941 378
email: cezar@freha.pl
GG: 1419708

Cacaius Rebus Asellio

Cacaius Rebus - Pon Lut 02, 2009 5:59 pm

Witam ponownie


Tym razem zapraszam wszystkich na rzymską krotochwilę.... :)

Ogromna ilość zdjęć z naszych imprez to świetna okazja by się trochę zabawić ... i dostawić gdzieniegdzie wesołe chmurki ...


Poniżej przedstawiam pęk komiksów z udziałem członków grupy Legio XXI Rapax zrobionych z przypadkowych, niereżyserowanych zdjęć.




















Łukasz - Pon Lut 02, 2009 9:26 pm

:lol: Bardzo fajnie wyglądacie.

Ale czy Rzymianie nie golili czasem nóg i rąk (i czego tam jeszcze)? :hihi:

Dostojny Wieśniak - Pon Lut 02, 2009 9:41 pm

Niewymowne, to wynalazek XIX wieku. :wink: A Wy chłopaki, to jak bardzo zbliżacie się do oryginału legii? :hihi:
schulze - Pon Lut 02, 2009 11:37 pm

Nie przejmuj sie Cacaius Rebus, tu to standard ,ze jak sie pojawi swieza duszyczka, to się ozywiaja i musza pazurkami podrapac i krewki utoczyc :hihi:

A Tu ,prosze, kulturka ,i zrozumienie pasji....
http://forum.eksploracja....hp?f=14&t=11221

Mikołaj - Wto Lut 03, 2009 1:10 am

nieświeżym duszyczkom też nie odpuszczamy - przyłóż się trochę do ortografii i interpunkcji, co? :hihi:
Dostojny Wieśniak - Wto Lut 03, 2009 1:48 am

schulze napisał/a:
A Tu ,prosze, kulturka ,i zrozumienie pasji....
http://forum.eksploracja....hp?f=14&t=11221

Kiedy już spełni się marzenie Cirrusa CX i jego żołnierze będą tak pijani jak ci Polacy, to ja zbiorę ich wszystkich – i tych Polaków pijanych, i tych żołnierzy cirrusowych, przebiorę ich za konnicę gen. Granta, i zdobędziemy Południe w pijanym widzie. Warszawa będzie nasza, zniknie niewolnictwo a kukurydziana berbelucha będzie wreszcie tańsza. W stosownym czasie ogłosi się konkurs na stanowisko białego konia wodza. :wink:

schulze - Wto Lut 03, 2009 9:11 am

Pomyślę o Przyłożeniu....
Na szczęście nie jestem na forum ortografia .pl :hihi:
A Wy jak zwykle to samo, dla mnie to czepiliście się gościa, takie intelektualne do srywki .
Faktem jest ze nie bardzo trafił w profil Forum.
I rozumiem że jak będę tworzył grupę rekonstrukcyjną "Żuławscy Chłopi " będę miał pełne poparcie :)

Cacaius Rebus - Wto Lut 03, 2009 10:23 am

Łukasz napisał/a:

Ale czy Rzymianie nie golili czasem nóg i rąk (i czego tam jeszcze)? :hihi:


Specjalnie dla Ciebie Łukaszu ...





:)

A teraz poważnie. Szeregowi żołnierze rzymscy nie musieli się golić ani na twarzy ani innych częściach ciała. Jeśli czynili to od czasu do czasu to nie ze względu na nakaz regulaminowy (bo taki nie istniał), a wedle własnych pobudek estetycznych (jeden lubi nosić się z brodą inny nie).

Na źródłach (np. Kolumna Trajana) żołnierze są przedstawiani z zarośniętymi mordami nader często.

Natomiast sam temat golenia pośród stanów wyższych był znany w epoce. W muzeach całej Europy znajdujemy szereg brzytew z tego okresu, które wyglądają trochę inaczej niż dzisiejsze.

Oto przykładowy oryginał i przykładowa rekonstrukcja.




Należy też pamiętać, iż ludzie tamtych czasów generalnie nie używali mydła, wzamian nawilżając swoje ciało oliwą i zdzierając brud wraz z naskórkiem brązowym drapakiem zwanym strigilis.




Cytat:
Faktem jest ze nie bardzo trafił w profil Forum.


Hmmm .... czy aby na pewno ? Trzon naszej grupy znajduje się w Trójmieście. Stąd próba znalezienia kolejnych pasjonatów z tego regionu. A co do żartów i żarcików ... nie są nam obce. Powszechnie wiadomo, że preferujemy pruski dowcip :)

Pozdrawiam i mam nadzieję spotkać "myślących podobnie"

ruda - Wto Lut 03, 2009 11:23 am

Ciekawostki :==
Dostojny Wieśniak - Wto Lut 03, 2009 5:15 pm

schulze napisał/a:
I rozumiem że jak będę tworzył grupę rekonstrukcyjną "Żuławscy Chłopi " będę miał pełne poparcie

Nie było na Żuławach chłopów. Na prawie chełmińskim osadzano ludzi wolnych, co Schulze akurat wiedzieć powinien. Rekonstrukcję wdzianek, o ile rzetelna będzie, z radością powitamy. Zapraszam tutaj

danziger - Sro Lut 11, 2009 10:24 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
przebiorę ich za konnicę gen. Granta, i zdobędziemy Południe w pijanym widzie.

A gucio. Generał Lee wam pokaże! :P

Łukasz - Sro Lut 11, 2009 10:33 am

Cacaius Rebus napisał/a:
A teraz poważnie. Szeregowi żołnierze rzymscy nie musieli się golić ani na twarzy ani innych częściach ciała. Jeśli czynili to od czasu do czasu to nie ze względu na nakaz regulaminowy (bo taki nie istniał), a wedle własnych pobudek estetycznych (jeden lubi nosić się z brodą inny nie).


Dzięki Cacaiusie za te wszystkie informacje. Ciekawią mnie jednak jeszcze te pobudki estetyczne. Gdzieś kiedyś czytałem, że Rzymianie golili sobie ręce. Czy rzeczywiście istniał taki zwyczaj?

Cacaius Rebus - Sro Lut 11, 2009 11:16 am

Witam

Chętnie sam się dowiem, gdzie można o takich rzeczach przeczytać :) Bo jakoś się nie spotkałem.

Łukasz - Sro Lut 11, 2009 11:56 am

Niestety za diabła nie mogę sobie przypomnieć, to było dawno temu... :( Ale raczej nie "Quo vadis". :hihi:
knovak - Sro Lut 11, 2009 1:32 pm

O ile pamiętam to o goleniu pisał Carcopino w "Życiu codziennym w Rzymie w okresie rozkwitu cesarstwa". Kiedyś miałem to na półce ale chyba nie wróciło z pożyczki więc nie sprawdzę.
Nb. pare dni temu zmarł prof. Stanisław Mrozek, wykładowca starożytności na historii UG. Miał człowiek wiedzę, nie powiem...

Dostojny Wieśniak - Sro Lut 11, 2009 7:02 pm

A może ci Rzymianie tacy mało owłosieni byli? Gładkie chłopaki też się przecież trafiają. :D

danziger napisał/a:
A gucio. Generał Lee wam pokaże!

Nie da rady. Schulce podbił stawkę rzucając żuławskich chłopów do puli. Siła złego. :kop:

danziger - Czw Lut 12, 2009 11:20 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Nie da rady. Schulce podbił stawkę rzucając żuławskich chłopów do puli. Siła złego. :kop:

Za to po stronie Południa niechybnie stanie Peter Konfederat :mrgreen:

Dostojny Wieśniak - Pią Lut 13, 2009 1:59 am

danziger napisał/a:
Za to po stronie Południa niechybnie stanie Peter Konfederat

To ja to jeszcze muszę przemyśleć. Tym bardziej, że południe dopieszcza nas ostatnio wprost nieprzytomnie. Ktoś mówił, że jakieś miliony pod stołem premier przerzucił do wieży Mariackiego. Może się jeszcze wykupią. :mrgreen:

Cacaius Rebus - Sro Maj 13, 2009 3:36 pm

Witam

Już za kilka dni w Elblągu....
W sobotę 16 maja podczas ogólno-europejskiego dnia tzw. Nocy Muzeów nasza grupa zaprezentuje swoje możliwości na terenie tamtejszego Muzeum Archeologicznego.

Jakkolwiek program pokazów przewidziany jest w godzinach wieczornych 20.00-24.00, to grupa będzie stacjonować swoim obozem już od rana i będzie można nas tam odwiedzić .. zobaczyć, dotknąć, porozmawiać ....

Serdecznie zapraszam

Więcej informacji znajdziecie również tutaj

Dostojny Wieśniak - Czw Maj 14, 2009 12:11 am

Cacaius Rebus napisał/a:
Jakkolwiek program pokazów przewidziany jest w godzinach wieczornych 20.00-24.00, to grupa będzie stacjonować swoim obozem już od rana i będzie można nas tam odwiedzić .. zobaczyć, dotknąć, porozmawiać ....

Regułą w muzeach jest nie dotykanie eksponatów. A tu za kilka dni będzie można zobaczyć, porozmawiać i nawet dotknąć rzymskiego legionistę i w dzień, i w nocy. Ciekawa propozycja. :hihi: :wink:

Corzano - Czw Maj 14, 2009 8:22 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Ciekawa propozycja.

Dotykanie stalowych muskułów legionistów? Dostojny... nie wiem, co myśleć. :hihi:

ruda - Czw Maj 14, 2009 9:39 am

Wokół obozów zawsze dziewki bywały........ :haha:
Dostojny Wieśniak - Czw Maj 14, 2009 10:57 am

Corzano napisał/a:
Dotykanie stalowych muskułów legionistów? Dostojny... nie wiem, co myśleć.

Muzealną noc się przeżywa, to dla emocji wymyślone a Pan, Panie, od razu z myśleniem. :jezyk:

groszek - Czw Maj 14, 2009 5:13 pm

Corzano napisał/a:
Dotykanie stalowych muskułów legionistów?
Hmmmm oby tylko muskułów.... :haha: :hihi:
ruda napisał/a:
Wokół obozów zawsze dziewki bywały........
I zapewne różnego rodzaju :wink: zależnie co lubił legionista :hihi: .
Dostojny Wieśniak napisał/a:
Muzealną noc się przeżywa,
Każdy przeżywa inaczej... :wink:
Cacaius Rebus - Sro Lip 01, 2009 1:15 am

Witam


Nasza grupa zawita tym razem do Sopotu w dniach 4-5 lipca 2009 .

Na tamtejszym Grodzisku w pięknych okolicznościach przyrody rozłoży się obozem i będzie prezentować swoje możliwości przez całe dwa dni trwania imprezy.

W programie imprezy nie tylko Starożytność. Na terenie skansenu rozstawi się wiele grup rekonstrukcyjnych z najprzeróżniejszych epok historycznych.

Serdecznie zapraszam.



Wstępny program imprezy : http://www.trojmiasto.pl/...p?id_imp=122888

pumeks - Pon Lip 06, 2009 8:33 am

Mój młodszy syn się załapał jako kontynuator związków z imperium :D
Cacaius Rebus - Nie Lis 15, 2009 8:31 pm

Witam

W dniach 12-13 grudnia odbędą się manewry w Rumi i Gdyni z udziałem członków naszej grupy.

To idealna okazja dla zainteresowanych by mogli spotkać się z nami i ....

Zamiast ....

PRAAAAĆ RZYMIAN



Lepiej ....

Hmmm... A MOŻE BY TAK SIĘ U NICH ZACIĄGNĄĆ DO WOJA ?
DOBRZE PŁACĄ .... POZNAM NOWE KRAJE .... Hmmmm ...






No ! :)


WOW !!! ALE FAAAJNE MJECE ROZDAJĄ ...




A po szkoleniu to już tylko .... za matkę ... !!

ROMA VICTOR !!!



Cacaius Rebus - Czw Sie 19, 2010 5:07 pm

Witam

Serdecznie zapraszam na spotkanie z Legio XXI Rapax

- w najbliższy weekend 21-22 sierpnia w Nowej Słupi na imprezie zwanej Dymarki Świętokrzyskie - więcej na http://www.dymarki.pl

- oraz w kolejny 27-29 sierpnia w Sopocie na Grodzisku na imprezie zwanej Wehikuł Czasu - więcej na http://www.archeologia.pl...zy_wehikul.html

Nie przegapcie okazji .... Wierni żołnierze Simplusa Maximusa powracają :)










Przy okazji polecam uwadze zdjęcia z tegorocznego Kalisza, w ktorym w dniah 12-13 czerwca odbyła sie największa impreza starożytna w Polsce.

Takie jak poniżej i kolejne na stronie: http://fotokhaalart.blogs...istoryczna.html

Tu sporo zdjęć naszych nowych sekcji : gladiatorów i rapaxowej kawalerii... polecam


A takie jak ponizej i mnóstwo innych na stronie : http://www.km-blog.pl/fes...13czerwca-2010/






Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group