Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Co to za miejsce ?

reflektometr - Czw Cze 25, 2009 9:48 am
Temat postu: Co to za miejsce ?
Witam! Nurtuje mnie pytanie, co to za budowla na zdjęciu? Pewnie ktoś z Gdańska wie co to za miejsce? Od jednego znajomego usłyszałem że na zdjęciu widać bojówki SA ?
Jest ktoś w stanie przetłumaczyć odręczną notkę na tyle fotografii?




BillyBoy - Czw Cze 25, 2009 10:16 am

Wiebenkaserne Danzig.
Rejon ulic Rzeźnickiej i Żabi Kruk.

renekk - Czw Cze 25, 2009 10:17 am

Tak jak z tyłu napisano - Wiebenkaserne, czyli koszary Wiebego przy Placu Wałowym; póżniejszy "Unimor", a obecnie siedziba I Urzędu Skarbowego i jakiejś wyższej szkoły.
Hochstriess - Czw Cze 25, 2009 10:17 am

Koszary Wiebego na placu Wałowym.
reflektometr - Czw Cze 25, 2009 12:58 pm

No to super! Postanowiłem wystawić na aukcji, może komuś się spodoba ;)

a czy ten Kościół jest znany mieszkańcom Gdańska? Pod lupą można odczytać jedną rejestracje z samochodu ale myślę że właściciel samochodu raczej nie do namierzenia ;-)




i kolejne zdjęcie:


to ostatnie dość ciekawe...

Sabaoth - Czw Cze 25, 2009 6:37 pm

Na zdjęciu koszar jest jeszcze dopisek S.A. Aufmarsch czyli wymarsz oddziałów SA.

Dwa kolejne zdjęcia nie są z Gdańska. Na numerach rejestracyjnych są inne litery niż DZ (przydałby sie lepszy skan) co świadczy, że nie jest to teren Wolnego Miasta (samochody wyglądają na lata 20.).

BillyBoy - Czw Cze 25, 2009 7:18 pm

Kolejne dwa zdjęcia to Bydgoszcz.
1. kościół na rogu Gdańskiej i Jagiellońskiej.
2. most na Brdzie, w głębi po lewej nieistniejący teatr.
Oba miejsca są oddalone od siebie o ok. 100 metrów.

reflektometr - Czw Cze 25, 2009 8:58 pm


Tyle mogę zrobić, nie dysponuje skanerem a jedynie aparatem :-/
Wielkie dzięki za informacje.

feyg - Czw Cze 25, 2009 9:03 pm

Korzystając z okazji - czy to koszary w Nowym Porcie?
Sabaoth - Czw Cze 25, 2009 9:27 pm

Tak, to są koszary w Nowym Porcie. Zakupiłem to zdjęcie, w oryginale jest bardziej "kolorowe". :mrgreen:
reflektometr - Czw Cze 25, 2009 9:29 pm


znalezione w internecie... zgadza sie Bydgoszcz plac teatralny ;-)

reflektometr - Czw Cze 25, 2009 11:17 pm

Nie wiem czy to kogoś interesuje ale o placu teatralnym takie informacje. Po lewej jest teatr zbużony w roku 45 lub 46.

tutaj już nie ma napisu "B.Ziegelski" a jest "CYGARA" a także "Brac. Neitzke" i płynie statek o nazwie "wisła" teatr jeszcze stoi, ale pojawiają się polskie nazwy co sugeruje że zdjęcie było zrobione tuż po wojnie ? i tuż przed zburzeniem teatru?


natomiast tutaj widnieje jeszcze niemiecki napis, który na wcześniejszej fotce zmieniony jest na polski napis "cygara" i teatr stoi.

a tutaj zdjęcie tego budynku w tle - pomiędzy teatrem a tym budynkiem po prawej widać to po napisie ( który jest czytelny pod lupa na moim zdjęciu i brzmi "Alfred Hubschmann" ) widok tego budynku z boku ( budynek po lewej ).




Wiem że to forum o Gdańsku, ale pomogliście mi rozszyfrować miejsce więc podzieliłem się swoim małym dochodzeniem ;-) jeśli coś nie tak to proszę mnie poprawić.

pawel.45 - Pią Cze 26, 2009 8:07 am

reflektometr napisał/a:
...a czy ten Kościół jest znany mieszkańcom Gdańska? Pod lupą można odczytać jedną rejestracje z samochodu...

Kościół - to bydgoski p.w.Wniebowstąpienia NPM przy ul.Gdańskiej, a rejestracja samochodu PZ - czyli ówczesne woj. poznańskie. Powiat bydgoski był wtedy najdalej na północ wysuniętym powiatem tego województwa. Tablica rej. wzór 1928r., lecz fot. mogła być wykonana najwcześniej w 1929r. bo numery od 40 001-50 000 zostały wtedy dodane jako dodatkowe do nadanych w 1922r. dla woj.poznańskiego.

Sabaoth - Nie Gru 27, 2009 6:19 pm

Jakiś czas temu pojawiło się na ebayu zdjęcie, teraz w ramach porządkowania folderów przyjrzałem mu się dokładniej. I pojawił sie drobny problem, gdzie zostało zrobione to zdjęcie?

Wilhelm Ebner mieszkał i miał swój geszeft "Kaffee u. Tee Import" przy Kohlenmarkt 32 (Targ Węglowy), a Kontor u. Lager przy Melzergasse 4 (ul. Słodowników). Zdjęcie zaś nijak mi nie pasuje do obu tych lokalizacji. Może Wam z czymś się kojarzy?

Ponury2 - Nie Gru 27, 2009 9:37 pm

Wskazówka - te tory. I to podwójne. Zapewne tramwajowe. Gdzie w Gdańsku był taki mostek z torami? Błędnik? Gdzieś na Oruni? Jakoś tak podpada pod wjazd na obecną Małomiejską?
Sabaoth - Nie Gru 27, 2009 10:06 pm

Teoretycznie tory mogłyby być kolejowe, jak np. na wyspie Spichrzów. Ale nie kojarzę żadnej dwutorowej linii w okolicy.
Ponury2 - Nie Gru 27, 2009 10:11 pm

A może nasz bohater miał jeszcze jakiś inny lokal, widoczny na zdjęciu? :biedactwo:
2xM - Pon Gru 28, 2009 12:07 am

Sabaoth napisał/a:
Teoretycznie tory mogłyby być kolejowe, jak np. na wyspie Spichrzów.
Z siecią trakcyjną? :%
Pietrucha - Pon Gru 28, 2009 2:03 am

pewnie na to zwróciłeś uwagę, ale zapytam na wszelki wypadek, czy masz to zdjęcie w większej rozdzielczości? bo łapią się tabliczki z ulicami.
Anker - Pon Gru 28, 2009 2:18 am

Ponury2 napisał/a:
Gdzie w Gdańsku był taki mostek z torami?

Był most na torami kolejowymi i nad Radunią w kierunku na ul. Czarne Morze /Swarzes Meer/ istniejący jeszcze po II WŚ do lat sześcdziesiątych.
Po tym moście biegła linia tramwajowa na Orunię.
Ale to na pewno nie to samo miejsce.

renekk - Pon Gru 28, 2009 8:17 am

To może być Most Stągiewny, widok w kierunku Długich Ogrodów. Pewną wskazówką jest ukośny pręt z lewej strony zdjęcia, być może fragment konstrukcji służącej podnoszeniu przęsła. Również kształt barierki przypomina ten ze znanej pocztówki. Ponadto w książce adresowej 1936/37 pod adresem Langgarten 2 występuje sklep mięsny Rudolfa Hallmanna. Co prawda nie ma tam "geszeftu" Wilhelma Ebnera, ale nie znaczy to, że przez pewien okres czasu nie mogły one funkcjonować obok siebie.
Anker - Pon Gru 28, 2009 12:04 pm

W Einwohnerbuch Danzig 1938r jest. :==
Anker - Pon Gru 28, 2009 12:37 pm

http://bpkgate.picturemax...ARCHTXT1=Danzig
str. nr. 24 zdj. nr. 50067753
To samo miejsce w 1944r
Wymarsz oddziałów Volkssturm na front

jayms - Pon Gru 28, 2009 12:45 pm

renekk napisał/a:
To może być Most Stągiewny, widok w kierunku Długich Ogrodów. Pewną wskazówką jest ukośny pręt z lewej strony zdjęcia, być może fragment konstrukcji służącej podnoszeniu przęsła. Również kształt barierki przypomina ten ze znanej pocztówki. Ponadto w książce adresowej 1936/37 pod adresem Langgarten 2 występuje sklep mięsny Rudolfa Hallmanna. Co prawda nie ma tam "geszeftu" Wilhelma Ebnera, ale nie znaczy to, że przez pewien okres czasu nie mogły one funkcjonować obok siebie.


To napewno jest to miejsce. :== A tu jeszcze zdjęcie na którym widać wszystkie szczegóły które wymieniłeś. Dodatkowym detalem,który występuje na obu fotografiach jest słup o żebrowanej konstrukcji podtrzymujący trakcję tramwajową.

Sabaoth - Pon Gru 28, 2009 3:49 pm

Lepszej rozdzielczości niestety nie mam, nie udało mi się nabyć tego zdjęcia. Dziękuję za pomoc w lokalizacji.
tobocian - Wto Gru 29, 2009 9:45 pm

Jayms coś nie mogę sobie "ustawić" miejscówki fotografa... :???: ...
Z jakiego kierunku on robił zdjęcie...i coś wąski ten most chyba... :hmm: oczywiście myslę o zdjęciu-zagadce Sabaotha...

Anker - Sro Gru 30, 2009 12:12 am

Jeszcze jedno zdjęcie mostu.
http://www.heimatsammlung.../danzig-140.jpg
Dla przypomnienia most został przebudowany w połowie lat trzydziestych ub. wieku.
Pierwsze zdjęcie zostało wykonane /jak sądze/ na krótko przed tą przebudową.
Most widoczny na zdjęciu nie był podnoszony tylko przęsło przesuwano w bok w celu otwarcia toru wodnego.
W trakcie przebudowy wymieniono przęsło na szersze a także zmieniono lokalizację mostu tak że znalazł się w osi ul. Długie Ogrody.
Przypuszczam że zdjęcie zostało wykonane po roku 1933, a to ze względu na widoczną flagę.
Ciekawe gdzie ci goście niosą ten wieniec?
Na Baszcie Stągiewnej była przed II WŚ jakaś tablica "ku pamięci ",może tam?

jayms - Sro Gru 30, 2009 8:46 am

tobocian napisał/a:
Jayms coś nie mogę sobie "ustawić" miejscówki fotografa... :???: ...
Z jakiego kierunku on robił zdjęcie...i coś wąski ten most chyba... :hmm: oczywiście myslę o zdjęciu-zagadce Sabaotha...


Fotograf stał pod Stągwiami Mlecznymi a zdjęcie wykonał w stronę Długich Ogrodów. Most nie jest za wąski,po prostu wstawiłem tylko fragment tego zdjęcia i stąd pewnie takie wrażenie.

Krzysztof - Pią Sty 08, 2010 8:57 pm

Anker napisał/a:
Ciekawe gdzie ci goście niosą ten wieniec?

U sąsiadów jest chyba odpowiedź: http://wolneforumgdansk.p...fc473f29a#23086

pumeks - Pią Sty 08, 2010 9:01 pm

:==
ciekawe, że zdaniem redaktora notki, było to "na przedmieściu gdańskiem" - to by się zgadzało z lokalizacją mostu "pod Gdańskiem"

djjack - Pią Cze 12, 2020 10:23 am
Temat postu: Kawa i herbata od Wilhelma Ebnera
Inne ujęcie sklepu Wilhelma Ebnera z Długich Ogrodów 1 i fragmentu ulicy Szopy.

Długie Ogrody z Bałkanów


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group