Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Różewo koło Kmiecina - jaka budowla tam się znajdowała???

iwonadorota - Pon Gru 14, 2009 7:21 pm
Temat postu: Różewo koło Kmiecina - jaka budowla tam się znajdowała???
Witam wszystkich Forumowiczów!!! Może ktoś z Was posiada wiedzę, jaka budowla znajdowała się w tej małej miejscowości? Pozostał tylko komin ceglany górujący nad okolicznymi polami i coś w rodzaju murowango kanału zaokrąglonego z jednej strony.
groszek - Wto Gru 15, 2009 4:08 pm

A moze wklepiesz fotkę tego tam czegoś co się ostało :roll: i coś napiszesz o tej miejscowości. :mrgreen:
iwonadorota - Sob Gru 26, 2009 12:54 pm

fotki owej budowli
iwonadorota - Sob Gru 26, 2009 1:22 pm

i ciąg dalszy
iwonadorota - Sob Gru 26, 2009 1:34 pm

Różewo to mała wieś po PGR-owska przy trasie E 7 ( ok. 2 km od drogi). Położenie 54° 11' 58'' N 19° 10' 46'' E . Dawniej podobno Gmina mennonicka, zachowały się resztki cmentarza.
iwonadorota - Sob Gru 26, 2009 3:12 pm

i jeszcze jedno
Krzysztof - Sob Gru 26, 2009 5:56 pm

Mogłabyś zaznaczyć na mapce, w którym to jest miejscu?
iwonadorota - Nie Gru 27, 2009 9:13 am

Mam pewne przypuszczenia, że są to pozostałości po stacji pomp lub tego podobnej budowli
iwonadorota - Nie Gru 27, 2009 9:29 am

Zamieszczam tekst, który odnalazłam na stronie Katalog zabytków osadnictwa holenderskiego w Polsce dotyczący miejscowości Różewo (ROSENROT)


SUCHOWO, gm. Nowy Dwór Gdański, woj. pomorskie.


Suchowo, 1814 r., H. Penner, Die ost- und westpreussischen Mennoniten in ihrem religiösen und sozialen Leben in ihren kulturellen und wirtschaftlichen Leistungen, Weierhof/Pfalz 1978.

1. ROSENORT

2. Gmina flamandzka.

3. Gmina początkowo niesamodzielna, do 1639 r. obsługiwana przez starszego z Gdańska. Od 1735 r. samodzielna (Elbing Quarter), lecz jeszcze do 1857 r. obsługiwana przez starszego z gminy "Wielka Żuława" w Tujcach.

Spotkania religijne gminy początkowo odbywały się w domach prywatnych, spichlerzach, stodołach czy szopach. Nie wcześniej jak w 1754 r. gmina otrzymała pozwolenie na wybudowanie własnego domu modlitwy w Suchowie, pierwsze nabożeństwo w nowym budynku odbyło się 2 marca 1755 r. i brało w nim udział 1566 członków gminy. Budynek ten spłonął 19 stycznia 1812 r., został odbudowany i ponownie oddany do użytku 20 listopada 1814 r. Mieścił ponad 600 osób. Został ostatecznie zniszczony około 1945 r.

4. a) Pierwszy budynek zapewne drewniany w stylu tradycyjnych mennonickich budynków sakralnych. Brak dokładnych przekazów co do jego szczegółowego wyglądu.

b) Opierając się na ilustaracji zamieszczonej w pracy H. Pennera należy wnioskować, że odbudowa budynku w 1814 r. powtórzyła jego pierwotną formę z XVIII w. Wzniesiony został budynek drewniany w stylu tradycyjnych mennonickich budynków sakralnych.

5. - E. Kizik, op. cit.

- Mennonite Encyklopedia, op. cit., Vol. 4, s. 360-361.

- H. Penner, Die ost- und westpreussischen Mennoniten in ihrem religiösen und sozialen Leben in ihren kulturellen und wirtschaftlichen Leistungen, Weierhof/Pfalz 1978.

- E. Regehr, Geschichts und Predigertabelle der Mennonitengemeinde Rosenort, Elbing 1937.

- E. Regehr, Zur 300-Jahrfeier der Gemeinde Rosenort, Mennonitische Blätter, Bd 9, 1939, s. 60-61.

Krzysztof - Nie Gru 27, 2009 7:54 pm

iwonadorota napisał/a:
Mam pewne przypuszczenia, że są to pozostałości po stacji pomp lub tego podobnej budowli

Sądzę, że są to właściwe podejrzenia
Obiekt mnie zaciekawił i wybiorę się go obejrzeć, ale na razie mogę analizować mapy i twoje zdjęcia.
„Entw. M.” to urządzenie odwadniające. Może to być wiatrak odwadniający i stacja pomp. Ze zdjęć wynika, że mogła to być duża stacja pomp napędzanych maszyną parową. Komin mógł odprowadzać dym z paleniska tej maszyny parowej. Te murki mogą być pozostałościami po kanałach wodnych, a na tym okrągłym mogła stać pompa. Podobne pozostałości po młynie odwadniającym są w Marzęcinie: http://forum.dawnygdansk....p=110501#110501
Kanał Różewo jest odnogą (dopływem) Kanału Panieńskiego. Do wybudowania śluzy w Marzęcinie, w połowie XIX w., poziom wody w tych kanałach był taki sam jak w Zalewie Wiślanym, a w czasie przechodzenia fali powodziowej Szkarpawą i Nogatem jeszcze wyższy. Aby móc uprawiać okoliczne pola wzdłuż tych kanałów usypano wały, a na przylegającym terenie obniżano poziom wody. Na mapie z 1811 r. na końcu Kanału Różewo zaznaczono 3 wiatraki odwadniające. Przepompowywanie wody z rowów odwadniających do tych kanałów stało się zbyteczne, gdy w 1942 r. odcięto Kanał Panieński od Zalewu w Osłonce i wydajnymi pompami obniżono w nim poziom wody o ok. 3 m. Teraz woda z pól Kmiecina dopływała grawitacyjnie do przepompowni w Osłonce.

Kasia_57 - Sob Sty 02, 2010 12:16 am

iwonadorota napisał/a:
podobno Gmina mennonicka


Silna gmina flamandzka - z centrum w Suchowie (osada nie istnieje). Różewo-Suchowo (Rosenort-Blumenort) - należało do wiejskiego terytorium miasta Elbląga. Suchowski zbór odnotowany w 1755. W Różewie na cmentarzu tablica stulecia wychodźctwa. Jedno z najczęściej odwiedzanych do dzisiaj miejsc przez Mennonitów.

groszek - Nie Sty 03, 2010 3:41 pm

Kasia_57 napisał/a:
w Suchowie (osada nie istnieje). Różewo-Suchowo (Rosenort-Blumenort) -
Może jakieś fotki :mrgreen: posiada któryś z szacownych kolekcjonerów i podzieli się z "pasożytem forumowym" :wink: .
Kasia_57 - Pią Sty 08, 2010 5:24 pm

są... na znajomym forum :mrgreen:
groszek - Sob Sty 09, 2010 3:27 pm

Kasia_57 napisał/a:
są... na znajomym forum
Kasiu... :masta: szukałam, wpisywałam i......nul ,podaj linka , :LL:
groszek napisał/a:
i podzieli się z "pasożytem forumowym

Krzysztof - Sob Sty 09, 2010 5:15 pm

A mnie się udało :biedactwo:
http://www.marienburg.pl/...ight=r%F3%BFewo

groszek - Pon Sty 11, 2010 1:22 am

Dzięki Krzyś :love: A to moje zdobycze upolowane od kolegów.Jeszcze były takie ciekawe fotki starego menonickiego cmentarza ale mi nie weszły.Ten o emigrantach z Rosji Carskiej ciekawy pod względem historycznym.
Krzysztof - Pon Sty 11, 2010 10:59 am

groszek napisał/a:
dab_z_rosenort__kopia_117.jpg
Piękny...nie mogłam sie Mu oprzeć

A z jakiego materiału wykonano tą kopię dębu? :roftl:

Kasia_57 - Pon Sty 11, 2010 3:11 pm

groszek napisał/a:
nie mogłam sie Mu oprzeć


ja mu się też nigdy nie mogę oprzeć :hihi:

często nieopodal dębu można spotkać żuławskie piękności ...

groszek - Sro Sty 13, 2010 3:01 pm

Kasia_57 napisał/a:
często nieopodal dębu można spotkać żuławskie piękności ...
Kasia a pocałowałaś :mrug: no wiesz księciunio to byc moze.... :jezyk:
Krzysztof napisał/a:
wykonano tą kopię dębu
z dębiny , rzecz jasna :hihi:
Rose926 - Czw Lut 25, 2010 4:13 pm

Tajemnicza różewska budowla to stacja pomp, prawdopodobnie taka sama jak istaniejąca do dziś stacja w Różanach http://www.zalewwislany.p...ezel-wodny/tina
Do dziś intryguje mnie, czy skoro pomiędzy tymi dwoma ceglanymi murami byl kanal wodny, to czy w tym "okrąglym" moglo pracować kolo lopatkowe napędzane pompą parową ? A sam budynek wydaje mi się że stal tuż za ceglanymi wrotami, bo widac tam zarys fundamentu.Mam nadzieję na jakieś pomysly mądrzejszych ode mnie.

alkozi - Czw Mar 04, 2010 10:45 am

Z tego co słyszałem to to była cegielnia,a w okolicy sa duże złoża gliny :zamykamy: :zamykamy:
alkozi - Sob Kwi 03, 2010 6:07 pm
Temat postu: no i chyba mi głupot naopowiadali
przeczytajcie to ,faktycznie to chyba była pompa parowa
różewo

Linka - Pią Kwi 23, 2010 11:33 pm

Świetna sprawa, że wyjaśniliście te kwestię, bo zachodziłam w głowę, co też mogło tam być :huuurra:
Wielkie dzięki, a w dowód wdzięczności jeszcze parę fotek z miejsca:

Krzysztof - Wto Maj 04, 2010 9:27 pm

Linka napisał/a:
P5161668.JPG

Wykorzystałem twoje zdjęcie to pokazania sposobu działania tej pompy odwadniającej.
Uważam, że w tej okrągłej studni była zainstalowana, na pionowej osi, turbina pompy. Kanał o prostych ceglanych ścianach to przejście przez wał na końcu Kanału Różewo. Wystające z jego ścian kawałki dwuteowników sugerują, że kiedyś na nich leżał most umożliwiający komunikację po koronie wału. W studni i kanale łączącym poziom wody był taki jak w Kanale Różewo - wysoki. Turbina pompy znajdowała się pod wodą. Średnica turbiny była duża, taka jak średnica studni. Turbina obracała się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara; świadczą o tym wyoblenia w ścianach łączących studnię z kanałem łączącym. Na zdjęciu narysowałem czerwoną strzałkę pokazującą spiralny ruch wody w górę, w studni i dalszy jej przepływ do Kanału Różewo. W ruch obrotowy wprawiała turbinę maszyna parowa, której fundamentów nie zauważyłem, ale o tym, że była ona i kocioł świadczy komin. Dolna woda dopływała do studni pompy dwoma rowami równoległymi do wału. Pomimo, że zamulone są one czytelne jeszcze teraz. To zamulenie musi zakrywać otwory w ścianach studni, którymi woda była zasysana przez turbinę. Aby woda podczas przerw w pracy pompy nie cofała się do tych rowów musiały być tam zainstalowane jakieś zawory zwrotne umożliwiające przepływ wody tylko z rowów do studni, a uniemożliwiające odwrotny przepływ wody (ciekawa czy są tam jeszcze pod ziemią?). Mogły to być drewniane klapy na zawiasach dociskane ciśnieniem wody podczas postoju pompy.
Działało to podobnie jak elektrownia wodna, tylko odwrotnie.
Śladu po ewentualnym istnieniu tam cegielni nie zauważyłem.

Linka - Pią Maj 14, 2010 1:51 pm

Jestem pod wrażeniem :D :==
tomaeh - Sro Cze 09, 2010 3:20 pm

Krzysztof jak zwykle stanał na wysokości zadania i rozwiał wszelkie wątpliwości :==
Gratuluję :D

Leszek M. - Pią Sty 06, 2012 7:13 pm

Przepompownia w Różanach.
Coś na odnowienie tematu.
Kilka fotek z przepompowni parowej w Różanach w gminie Gronowo Elbląskie.dzięki temu, że obiekt jest zamknięty, jeszcze to "cudo" istnieje. Szkoda tylko, iż turyści, którzy tu zaglądają, mogą się tylko nacieszyć widokiem z zewnątrz.
Ale dla pocieszenia informuję, iż dla chętnych dysponuję możliwością wejścia do środka tego wspaniałego zabytku.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group