Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Cmentarze żuławskie

Aartin - Sro Lip 07, 2010 1:05 pm
Temat postu: Cmentarze żuławskie
Zauważyłem, że nie ma chyba tematu zbiorowego cmentarzy żuławskich, więc pora coś takiego stworzyć. Będę wklejał fotki w ramach możliwości. 8))

na pierwszy ogień cmentarz-dżungla w Bielniku + ruiny tamtejszego kościoła. Swoją droga przydałoby się tam trochę roboty. (albo jakiś napalm na te krzaczory)














































Aartin - Sro Lip 07, 2010 1:21 pm

Cmentarz Żelichowo + elementy od tamtejszej kaplicy (kawałki obramówki okna/witraża)



































Aartin - Sro Lip 07, 2010 1:30 pm

Orłowo koło kaplicy. Te kości leżące sobie w odkrytym dołku to jakaś głupota :evil: :głupi_ty:





Linka - Sro Lip 07, 2010 10:37 pm

No fakt, kto wpadł na tak "genialny" pomysł?
Ale to, że wreszcie zrobiono porządek z tymi walniętymi w krzaczory nagrobkami, to dobra sprawa. Może i kości znikną pod ziemią?
Podobnie rzecz miała się z resztkami nagrobków zwalonymi za kościołem (czy "zdeponowanymi", jak chce holland.org.pl) w Marynowach. Leżały tam, niszczały i porastały zielskiem, aż nagle zniknęły. Co się z nimi stało? Gdzie się podziały? Widać, że parafia przygotowuje sobie miejsca pod nowe pochówki, ale co z tymi starymi, mennonickimi resztkami?

Dostojny Wieśniak - Czw Lip 08, 2010 12:03 am

Lecicie jak jaki ekspres. Cmentarz w Bielinku porządkowany był jakiś czas temu.Tutaj wzmianka o tej akcji. Niestety nie miałem wówczas czasu na weryfikację tej informacji. Kilka tygodni temu zajrzałem tam. Porośnięty jak był, tak jest. Pojawiła się natomiast tablica granitowa informująca o fakcie istnienia w tym miejscu dawnego cmentarza.

Co do Orłowa - kościół Św. Barbary powstał i funkcjonował przez długie lata, faktycznie jako kaplica. Obecnie ma status kościoła filialnego parafii Św. Elżbiety w Lubieszewie. Tyle w kwestii formalnej.
W ubiegłym roku, wbrew wszystkim możliwym okolicznościom, przeprowadzono remont fundamentów kościoła. Tutaj krótka wzmianka. By wyremontować fundamenty należało odsłonić je oczywiście. W czasie wykopków wydobyto z ziemi niewielką ilość luźno porozrzucanych w ziemi kości. Pochowano je ze wszystkimi stosownymi szykanami. Wiosną porządkowany był ostatecznie teren po budowie.
To co udało Ci się tak sensacyjnie sfocić, są to prawdopodobnie przeoczone wcześniej ludzkie szczątki, złożone przez osoby porządkujące teren.
Nie do końca wiem co masz za pomysł genialny?
Luźne kamienie nagrobne i ich fragmenty nie są jeszcze uporządkowane. Są walnięte w przypadkowy sposób w miejscu swego przeznaczenia. Mennonickie kamienie nagrobne, wmurowane w ścianę zakrystii, pozostały w tym miejscu, bo tak zdecydował Stosowny Urząd. Jeżeli chcesz z nim zawalczyć, proszę bardzo. Ale proszę jednocześnie o konkrety. "Nie podoba mi się" to trochę za mało. :wink:
W kilka tygodni po zakończeniu tego upiornego remontu, zmarł gospodarz tego miejsca. Jego następca dopiero wciąga się w problemy parafii.
Zapewniam, że wzmiankowane kości, zostaną godnie pochowane i nie ma potrzeby robienia sensacji z tego faktu ani w tym miejscu (Orłowo), ani przy tych ludziach. :zgooda:

groszek - Czw Lip 08, 2010 12:58 am

Gratuluję zdjęć.....wiem że taki post nic nie wnosi konkretnego...ale takie tematy biorę sercem nie rozumem...noo trudno .... jestem jaka jestem :mrgreen:
Gratuluję fotek i pomyslu galerii :== .

Aartin - Czw Lip 08, 2010 9:35 am

Te krzaczory w Bielniku mieli usunąć już kupę lat temu. Ostatnio jak tam byłem pojawiła się tylko tablica metalowa, a ty mówisz o granitowej. To już jakiś postęp :haha: . Masz może jej fotki?

Co do cmentarza koło kaplicy, uważam tę inicjatywę za godną pochwały i wzorową, ale... No właśnie, to jedno "ale". Te kości można by chociaż było przysypać. Są odkryte, na widoku. Tak się po prostu nie powinno robić. (dzieci, wandale i psy - chociaż to ostatnie ma trochę rozumu i takich starych gnatów nie tknie)

Tutaj mały bonus który przyuważyłem w Orłowie - namacalny dowód remontu fundamentów.


P.S. Gdyby ktoś nie wiedział co to: dzięki tej szklanej płytce możemy zaobserwować jakiekolwiek zmiany w położeniu fundamentów (obsunięcia, pęknięcia itp.)

Lapidarium w cyganku + rekonstruowany dom podcieniowy (stan z roku 2009)






























Post edytowany. Wstaw proszę zdjęcia budowanego domu podcieniowego w Cyganku, do stosownego wątku. :)
DW

Dostojny Wieśniak - Czw Lip 08, 2010 11:31 am

Plomby na ścianach założono rok przed rozpoczęciem prac przy fundamentach. Trudno je więc traktować jak dowód przeprowadzenia samego remontu posadowienia. :wink: Gdyby już takiego dowodu szukać to pomijając ogólnie dostępny serwis zdjęciowy można zaobserwować wysychanie, niestety tylko ścian. A to da się nawet zmierzyć. Mniej spostrzegawczym podpowiedzieć również można wyraźne obniżenie gruntu wokół kościoła. :oops:
Linka - Czw Lip 08, 2010 12:37 pm

Jeżeli chodzi o zdjęcie pomnika w Bielniku, to znajduje się ono TUTAJ
I garść spostrzeżeń z niedawnej wizyty. Cmentarz naprawdę jest w rozpaczliwym stanie. Kiedy byliśmy tam w zeszłym roku, niektóre nagrobki stały, teraz jest chyba gorzej. Anioł leżał przewrócony, podnieśliśmy go i ustawiliśmy z niemałym trudem (2 osobom, w tym babie, nie jest tak łatwo), ale czy nadal stoi w pierwotnej pozycji - tego nie wiem.
Bardzo mi przykro, że trud ludzi porządkujących cmentarz idzie na marne. Myślę, że może trochę dobrego zrobiłyby np. odpowiednie kazania miejscowych księży, choć nie wiem, czy wandale tych księży słuchają :hmm:

Aartin - Czw Lip 08, 2010 4:22 pm

@Mały edit - dodałem zdjęcia z Cyganka (2h uploadu - o Bożeeee)


A to przepraszam. Ostatnio przy pracach remontowych w Gdańsku widziałem jak zakładali takie plomby już po remoncie, więc automatycznie założyłem, że w Orłowie było tak samo.

@Linka - Moje zdjęcia są z 2008 roku, więc widzę z innych zdjęć, że mało co się tam zmieniło. (pod względem stanu tych nagrobków). Jak obtłuczone były tak są,a wyzbierane są tylko te kawałki, które leżały na glebie w krzaczorach (Te czarne zawsze będą wyglądały jakby je ktoś z 5 minut temu rozbił, są z materiału szkło podobnego). Chwasty rzeczywiście wycięte. (Chociaż te liany, ciemność i robactwo były świetnym zobrazowaniem stanu umysłów tubylczych)
Co do kazania, no to ciekawy pomysł. Moim zdaniem trzeba by było zrobić to od razu.
Może nagrobki poprzewracała ekipa tworząca ten nasyp i umieszczająca tam pomnik?

Dostojny Wieśniak - Pią Lip 09, 2010 12:31 am

Cytat:
Lapidarium w Cyganku + rekonstruowany dom podcieniowy (stan z roku 2009)
Ja tylko w kwestii formalnej. Dom podcieniowy, budowany w Cyganku obgadywany jest w osobnym wątku. Podobnie jak kościół Św. Barbary w Orłowie. W tym wątku zaproponowałeś przedstawienie cmentarzy żuławskich i trzymajmy się tego. :)
Temat rozwinie się mam nadzieję i może przyczyni do zainteresowania tematem nie tylko zapaleńców.

Prezentując konkretne cmentarze, nie mieszajmy jednak zupełnie innych problemów z okolicy i nie mylmy może cmentarzy. :wink: - Przedostatnie zdjęcie Aartin'a przedstawia zachowany grób na terenie dawnego cmentarza przy Św. Mikołaju w Cyganku. Lapidarium zorganizowano nieco dalej, jak powszechnie wiadomo. :)

ruda - Pią Lip 09, 2010 5:40 am

I ja coś sprostuję :mrgreen:
Płytki w Orłowie zostały zamontowane 2lata przed remontem.
Dom podcieniowy w Cyganku nie jest rekonstruowany w ścisłym znaczeniu tego terminu - on tam nigdy nie stał. Został przeniesiony z Jelonek i jest stawiany zamiast koszmarnego klocka mieszkalnego :==

Aartin - Pią Lip 09, 2010 9:50 am

Oj wiem, że nigdy nie stał :khmm: . Raz czy dwa pomagałem przy jego budowie, więc jestem trochę zorientowany. Fotki wstawiłem, bo to zaraz za miedzą od lapidarium, a pan Zbysiu nalegał na wizytę(a patrz młody ile już zrobiliśmy, jeszcze z rok i fajrant!) :^^ Nawet nie wiedziałem, że jest do tego domu wydzielony wątek. Co do tej ukraińskiej mogiły, to tam też był cmentarz mennonicki, więc myślę, że to raczej dobry pomysł, żeby to zaprezentować, a przez to całe uploadowanie tych fotek zapomniałem te zdjęcie podpisać.

Cytat:
i jest stawiany zamiast koszmarnego klocka mieszkalnego

@Ruda, mogłabyś rozwinąć?

Dostojny Wieśniak - Pią Lip 09, 2010 5:45 pm

Aartin napisał/a:
@Ruda, mogłabyś rozwinąć?
To już tyle razy było rozwijane... :rozpacz:
Aartin - Sro Lip 14, 2010 1:31 pm

Tujsk. Przepraszam za jakość zdjęć, ale sandały nie wytrzymują w starciu z ostami i pokrzywami. Nie miałem też dość czasu, żeby znaleźć więcej kawałków.







Linka - Sob Lip 31, 2010 10:25 pm

Zajechaliśmy dziś do Orłowa z Franculą. Zastaliśmy przygotowane solidnie miejsce pod lapidarium, które, jak widać, jeszcze nie jest gotowe. Jest ładny kawałek steli, który leży tuż obok przykryty ziemią, ale wierzę, że i ona znajdzie swoje miejsce.
Zastanawiają mnie te kości - czemu ich od razu nie pogrzebano? Teraz są przykryte w tym dołku jakimiś fragmentami płyt.
Ale ogólnie cieszymy się, że coś wreszcie się dobrego z tym dzieje :)

Dostojny Wieśniak - Nie Sie 01, 2010 12:12 am

Pomysłodawca tworzonego w Orłowie lapidarium, nie stworzy go już niestety. Nie żyje.
W trakcie prac przy remoncie fundamentów kościoła, wydobyto sporo luźno rozrzuconych w miejscach wykopów, kości. Pogrzebano je ze wszystkimi możliwymi szykanami na w obrębie tworzonego wówczas lapidarium. To co Cię tak bardzo intryguje, to ludzkie szczątki jakie przeoczono w trakcie prac a zauważone później, w czasie porządkowania terenu wiosną. Może trudno to pojąć mieszczanom - ziemia oddaje przez jakiś czas to co blisko jej powierzchni znaleźć można. Według informacji uzyskanych na miejscu, zostaną one w stosownym czasie godnie pochowane.
Jest też zła wiadomość. Jeżeli masz ambicję robić komuś za etatowe sumienie, to nie będzie to łatwe. :II
Na marginesie - Orłowo ma własny wątek. :wink:

Linka - Nie Sie 01, 2010 12:27 am

Rozumiem, że czasem wyjrzą jakieś kostki. Nie zamierzam robić za żadne sumienie. Dziwi mnie tylko, czemu od razu ich nie schowano.
Dobrej nocy.

Dostojny Wieśniak - Nie Sie 01, 2010 1:42 am

Może to praktyczna strona problemu wzięła górę? Kości, o ile się zachowały w tym miejscu, "będą wychodziły" jeszcze przez jakiś czas z ziemi. Spójrz na temat z innej strony. Jest ktoś, kto polecił je gromadzić przez jakiś czas, by pochować te szczątki z należytym szacunkiem. :zgooda:
Linka - Nie Sie 01, 2010 11:30 am

Skoro tak mówisz, to super :zgooda: I tak dużo zrobiono, bo kiedy byliśmy tam przed 2 laty, wszystko po prostu leżało sobie w kącie, w krzakach. Jest jeszcze w okolicy kilka kościołów, gdzie można by też coś takiego zrobić... ale to już temat na inny wątek :wink:
Dostojny Wieśniak - Pon Sie 02, 2010 3:07 am

Linka napisał/a:
Jest jeszcze w okolicy kilka kościołów, gdzie można by też coś takiego zrobić... ale to już temat na inny wątek :wink:
Jest właśnie tak jak Mówisz. To temat na inny wątek. Miejsca te podlegają ochronie konserwatorskiej. Każdy, kto w ostatnich czasach kontaktował się z WUOZ ma w temacie własne zdanie i potrafi ocenić szanse powodzenia proponowanych przez Ciebie działań.
Jest jak jest, co więcej dodać? :???:

ruda - Pon Sie 02, 2010 6:11 am

Linka napisał/a:
Jest jeszcze w okolicy kilka kościołów, gdzie można by też coś takiego zrobić...

Fajnie, bo jak rozumiem trwaja przygotowania do podjęcia prac. Man nadzieję, że tym razem obedzie się bez koparki.. :wink:

Linka - Pon Sie 02, 2010 12:27 pm

Takie sobie z mojej strony teoretyzowanie... może za dużo mi się marzy :)
Dostojny Wieśniak - Wto Sie 03, 2010 12:02 am

W Lubieszewie, na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego stawiany jest obelisk upamiętniający istnienie w tym miejscu zboru i cmentarza. Realizuje się projekt zmarłego na początku roku proboszcza lubieszewskiego. - Orłowo jest filią Parafii Lubieszewskiej.

W trakcie realizacji wystąpiła drobna pomyłka, ale to chyba jest do poprawienia. :wink:

Linka - Wto Sie 03, 2010 8:10 pm

Cenna inicjatywa :== bardzo podobny kamień stoi w Bielniku.
Dostojny Wieśniak - Pon Wrz 27, 2010 1:31 am

Kamień w Bielinku.
Stał tam kiedyś, nad brzegiem Nogatu kościół, zbór w zasadzie. Wokół jak to zwykle bywało cmentarz parafialny. Był to kiedyś temat mocno frapujący Fritzka :arrow: Naduś Ktoś, kiedyś próbował coś z tym cmentarzem zrobić. Nie mogłem wówczas podjechać, czas mijał a teraz wygląda to jak wszystkie inne tego typu miejsca. Smutno.
Stanął kamień pamiątkowy, ruiny zboru i cmentarz porasta bujna roślinność. O ile było coś tam robione, śladu po tym nie ma... :II

Linka - Pon Wrz 27, 2010 8:53 pm

A tak, nawet pisałam o tym u nas, malborczyków , przy okazji wycieczki po okolicach, ale może przyszły rok będzie łaskawszy dla tego cmentarza? :)
Dostojny Wieśniak - Pon Wrz 27, 2010 11:42 pm

Takich zapaleńców jak Wy niewielu niestety. :II To nie jest temat łaskawości losu. Sprawa rozbija się o kasę. A tej na zabytki mało. Mając do wyboru ratowanie XVII wiecznego ołtarza, zachowanego w kompletnym stanie i ruiny cmentarza z ledwo widocznymi fundamentami kościoła, co wybrać? Osoby decyzyjne nie maja wątpliwości. Tym bardziej, że potomkowie osób pochowanych na starych cmentarzach, nie wykazują specjalnej inicjatywy w temacie ratowania tych nekropolii. Inna sprawa, że znakomita większość z nich za Wielką Wodę się wyniosła. :II
Linka - Wto Wrz 28, 2010 1:25 pm

Potomkami akurat bym sobie głowy nie zawracała, bo skoro to teraz jest nasze państwo, to my powinniśmy się wykazać dbałością o swoje. Moim zdaniem, kasa kasą, ale żeby posprzątać cmentarz, nie trzeba takiego nakładu środków i specjalistycznej wiedzy, jak np. przy renowacji kościoła. Tutaj więcej liczą się ręce i chęci do roboty i dobry plan działania, we współpracy z organami administracyjnymi odpowiedzialnymi za dany teren. Jeżeli np. gmina w porozumieniu z konserwatorem wyśle ludzi z kosami i piłami na zapuszczony cmentarz, to wolontariusze, pod okiem kogoś odpowiedzialnego, zrobią to, co trzeba :D
Tylko chodzi o to, żeby tych wolontariuszy zebrać :wink: Ludzie pracujący rzadziej mają czas na takie akcje. Pozostaje pokładać nadzieję w nauczycielach, którzy zdolni będą zachęcić uczniów szkół średnich do takiej pracy.

pumeks - Wto Wrz 28, 2010 1:38 pm

Linka napisał/a:
Potomkami akurat bym sobie głowy nie zawracała, bo skoro to teraz jest nasze państwo

Zdaje się, że po ratyfikacji traktatu lizbońskiego już tak nie do końca "nasze" ...

Linka - Wto Wrz 28, 2010 6:30 pm

Tu ładnie pasuje Twój cytat w podpisie, pumeksie :)
Aartin - Nie Paź 03, 2010 6:56 pm

Cmentarz przy kościele św. Mikołaja w Cyganku































Aartin - Nie Paź 03, 2010 7:58 pm

Stawiec










































Dostojny Wieśniak - Pon Paź 04, 2010 1:49 am

W Cyganku to nie jest już cmentarz niestety. To pozostałości po nim czekające na lepsze czasy. :II
Post edytowany
DW

Dla porządku, dot. sprawozdania Artin'a z Cyganka - ostatnie zdjęcie przedstawia cokół krzyża misyjnego, stojącego przy wejściu do cerkwi.

Aartin - Pon Paź 04, 2010 8:43 am

Tak jak i większość poniemieckich cmentarzy z Żuław. Dobrze, że zostało chociaż tyle, np. z cmentarza w Tujsku zostało jeszcze mniej.
Aartin - Sro Paź 27, 2010 10:02 pm

Przecie na tym krzyżu misyjnym pisze co to :wink:

Dzisiaj odwiedziłem Różewo. Oto ofekt:





Widać, że ktoś od czasu do czasu stawia znicze, trochę tego się pałętało tu i ówdzie po cmentarzu.









To chyba element jakiejś rzeźby, wygląda mi na skrzydło


Bardzo cienki.















Jestem ciekaw co to jest.


















Na prawym kamiennym dębie widać miejsce w którym kiedyś była tabliczka wytwórcy, nawet jakiś ułamek jej się tam ostał.











Tutaj miałem już małe problemy z rękami, po prostu za zimno było, a ja bez rękawiczek. Słońce zachodziło i z światłem też było nieciekawie.













Jak widać, niektórzy nadal traktują takie miejsca jako pijalnie.



Tutaj perełka, szkoda tylko, że tak mało widać, ale robiłem co mogłem.







Niektórzy jednak o teren dbają. Prowizoryczny śmietnik.









Sygnatury "Dreyling, Danzig" pojawiały się już tu i ówdzie.







Nie znam niemieckiego na tyle, żeby wiedzieć o co chodzi. Może mi ktoś przybliżyć co oznacza ten zwrot pod nazwiskiem?














Tutaj chyba brygada sprzątająca niezbyt ostrożnie obchodziła się z kosiarką... :głupi_ty:


Ostatnie zdjęcia robiłem już praktycznie po ciemku, jednak flesz się przydaje :D





I w tym momencie padła mi bateria w telefonie. A mógł wyjść tak ładny nocny plener.

Linka - Sro Paź 27, 2010 10:29 pm

Chodzi o tego "Mitnachbara?" Wydaje mi się, że chodzi po prostu o określenie sąsiada, zwłaszcza spotykane w Prusach, widywane na mennonickich nagrobkach, ale mogę się mylić, wtedy proszę o sprostowanie :)

Potwierdzam: http://de.wikipedia.org/wiki/Mitnachbar

A ponieważ Laakendorf to Solnica, to chodziło o pana Petera Neufelda, który mieszkał w okolicznej Solnicy, czyli po sąsiedzku :)

A, no i dobrze, że podniesiono nagrobek z tablica upamiętniającą stulecie wyjazdu mennonitów do Rosji. Ostatnio widzieliśmy, jak leżała na ziemi. Znaczy, że jednak trochę dbają :zgooda:

Aartin - Sro Paź 27, 2010 11:15 pm

Burmistrz najął ekipę sprzątającą do Różewa i Orłowskiego Pola. Może to sprawka tej ekipy?
Dostojny Wieśniak - Czw Paź 28, 2010 12:05 am

Aartin napisał/a:
Przecie na tym krzyżu misyjnym pisze co to :wink:
Jest napisane. :wink: I w cmentarz wrzucone, to prostuję. :)
Aartin - Czw Paź 28, 2010 12:26 am

Stylizacja to była, dlatego tak dziwnie napisałem. :D
Niedługo zamieszczę ciekawostkę z Cyganka.

Aartin - Sro Lis 03, 2010 11:12 am

Cyganek





Tutaj wspomniana wcześniej ciekawostka




Tutaj pomnik, który ma osobny wątek, którego nie potrafię znaleźć :II Chociaż zdjęcia chyba można i w tym wątku wstawić.




Nie wiem dlaczego, ale przy wrzucania zdjęć na Imageshack coś je przekręca. :oops:
W moim poście o Różewie jedno zdjęcie znikło z serwera. Ciekawe. :alenumer:

Dostojny Wieśniak - Czw Lis 04, 2010 1:03 am

Aartin napisał/a:

Tutaj pomnik, który ma osobny wątek, którego nie potrafię znaleźć :II
Bo nie ma. :wink:
Aartin napisał/a:
Nie wiem dlaczego, ale przy wrzucania zdjęć na Imageshack coś je przekręca. :oops:
To wrzucaj zdjęcia na forum. Po co się meczysz z Imageshack? :skolowany:
Aartin - Czw Lis 04, 2010 9:57 am

Kiedyś chyba był na ten pomnik osobny temat.
Wrzucając zdjęcia na imageshacka mam mniej roboty, niż gdybym wrzucał je na forum.

Krzysztof - Czw Lis 04, 2010 10:03 am

Aartin napisał/a:
Wrzucając zdjęcia na imageshacka mam mniej roboty, niż gdybym wrzucał je na forum.

Ale oglądający więcej :%

Fenix - Czw Lis 04, 2010 10:24 am

Aartin, na bliźniaczym pewnie wątek czytałeś : http://wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=1277
Aartin - Czw Lis 04, 2010 5:39 pm

Rzeczywiście, musiałem czytać o tym pomniku tam.
Ludki niech się pomęczą z klikaniem w miniaturki :hiihihi:

Krzysztof - Czw Lis 04, 2010 6:41 pm

Aartin napisał/a:
Ludki niech się pomęczą z klikaniem w miniaturki

Na pewno są tacy, ale ja nie mam tyle czasu. A może niektóre są warte obejrzenia :|

Dostojny Wieśniak - Nie Lis 07, 2010 1:17 am

Aartin napisał/a:
Ludki niech się pomęczą z klikaniem w miniaturki :hiihihi:
Ździebko arogancka wypowiedź a to tępimy tutaj. Ostrożnie więc proszę na przyszłość. :%
Mi tam też nie chce się czekać na załadowanie tych zdjęć.
Twoja ciekawostka zalega na terenie skansenu cygankowego. Wiesz może coś bliższego na temat tego fragmentu rzeźby? :)

Aartin - Czw Cze 09, 2011 8:22 pm

Zupełnie zapomniałem o tym temacie. :oops:
Rzeźba znaleziona w zeszłym roku podczas wykopów w okolicy zabudowań Stobbego.

angel - Wto Sty 03, 2012 9:40 pm
Temat postu: Re: Cmentarze żuławskie
Aartin gdzie takie cudenka w tujsku leza?
angel - Wto Sty 03, 2012 9:44 pm

Aartin napisał/a:
Tak jak i większość poniemieckich cmentarzy z Żuław. Dobrze, że zostało chociaż tyle, np. z cmentarza w Tujsku zostało jeszcze mniej.

Aartin - Sro Sty 04, 2012 10:16 am

Edzia, te kawałki leżą w tym betonie obok drogi na Stegnę.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group