Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Kiezmarku

Dostojny Wieśniak - Sro Paź 06, 2010 1:13 am
Temat postu: Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Kiezmarku
Wyparował mi w kosmos dysk z toną materiałów żuławskich. :II Nie mam więc zdjęć kościoła przed remontem. Ale kilka ujęć można znaleźć u sąsiadów.
Za pieniądze MKiDN trwa remont kościoła. Chłopaki mówią, że potrwa do końca listopada. Zakres spory. Mają wyremontować ściany, okna i coś tam jeszcze. W wolnej chwili podłubię w temacie. Póki co, to co widać z zewnątrz. :)
Post edytowany
Usunięta informacja o finansowaniu robót przez Urząd Marszałkowski WP. Sorry. :oops:
DW

Dostojny Wieśniak - Czw Paź 07, 2010 2:06 am

Proszę Szanownego Państwa. Czytają nas w mieście, czytają w stolicy. Tak poważne instytucje jak Minister Kultury oraz Samorząd Województwa Pomorskiego zrzuciły się na ten remont a na forumie ludzi zainteresowanych, jak się zdaje tematem, nikt faktem tym się nie zachwycił? 8O No co Wy? Deprymująco musi to działać na osoby decyzyjne. :II Trzydziestu ośmiu ludzi (na tę chwilę) ściągnęło fotki powyższe.
No to ja się chociaż cieszę i dla zachęty jeden z witraży, widzianych z wnętrza kościoła, wrzucam. No proszę o dobre słowo. :wink:
Nie wiem na ile to ważne albo nie. Jeżeli nie liczyć niekłamanej radości z faktu rozpoczęcia prac remontowych i kilku zdjęć, nic z tego nie mam. :wink:

Linka - Czw Paź 07, 2010 1:28 pm

No ja tam zawsze się cieszę z prac remontowych prowadzonych przy zabytkach :D Kiedy byliśmy tam ostatnio, nie bardzo było co oglądać w środku, bo panował ogólny chaos i anarchia :skolowany: , ale pstryknęliśmy kilka fotek na zewnątrz. Wiem, że są tam piękne witraże i dzięki za zamieszczenie zdjęcia, chciałabym zobaczyć je wszystkie w otwartym i wyremontowanym kościele :D
Godny uwagi jest też stary nagrobek w formie monumentalnego obelisku, znajdujący się na przykościelnym cmentarzu :)

Dostojny Wieśniak - Pią Paź 08, 2010 12:40 am

To jest nas więcej trochę. :wink: W środku jest co oglądać, wbrew pozorom. Chaos pozorny na szczęście zaś anarchii nawet śladu. Że nie wszyscy mogą dojechać czymkolwiek, zachowane witraże w Kiezmarku.
Linka - Pią Paź 08, 2010 3:51 pm

Piękne :D Gdyby był środek sezonu rowerowego, to jakoś bym może jeszcze podskoczyła, żeby obfocić własnoręcznie (wtedy nie bałdzo były warunki), ale już trochę późno :roll: Ale tam. Nie teraz, to kiedy indziej, mam nadzieję :)
Dzięki za fotki - choć, zgodnie z forumowymi wytycznymi, niewielkie, to i tak oddają urodę tych witraży :)

Dostojny Wieśniak - Sob Paź 09, 2010 2:48 am

No to trochę wyraźniej kilka fragmentów, skoro jest ktoś, komu się to podoba. :wink:
danziger - Sob Paź 09, 2010 7:36 pm

Chcę mieć takie w domu! :wink:
Linka - Sob Paź 09, 2010 10:11 pm

Pięknie dziękuję za te detale :D I jaka ładna sygnatura :)
Ja mam zdjęcia tych witraży zrobione... od zewnątrz, czyli pozbawione duszy, którą daje witrażowi światło wpadające do wnętrza.

Dostojny Wieśniak - Pon Paź 11, 2010 3:00 am

danziger napisał/a:
Chcę mieć takie w domu! :wink:
Drobiazg. Dostawa pocztą czy kurierem? :mrgreen:
danziger - Pon Paź 11, 2010 9:59 pm

Pocztą. Do kurierów mam uraz :hihi:
Dostojny Wieśniak - Pon Paź 18, 2010 12:59 am

Dobrze się stało, że znalazły się pieniądze na remont tego kościoła. Wiatr tu hulał po kolędzie. Przegniła miejscami ryglówka, w konsekwencji prześwity w ścianach bo wypełnienie między belkami siadało. Świetna decyzja.
To teraz trochę reperacji ścian od strony wnętrza widzianych.

Dostojny Wieśniak - Czw Lis 04, 2010 1:12 am

Żeby zbyt szaro nie było i technicznie, jeszcze dwa witraże. Komponowane z kilku innych, z czego można wnosić, że było ich więcej. Szkoda, że nie przetrwały. :II
tobocian - Czw Lis 04, 2010 3:32 pm

:== Piękne te witraże echh...
Dostojny Wieśniak - Pon Lis 08, 2010 1:25 am

W części ryglowej tynki wypełniające pola pomiędzy belkami, malowane są na kolor cegły. Na tynkach wieży, powtarzając wcześniejszy pomysł, malują niby belki i ceglaste plamy. Z daleka wygląda to jakoś, z bliska tak sobie. Ale to już sprawa gustu. Wymieniona jest stolarka części okien, uzupełnione ubytki w belkach ryglowych, zamurowują ubytki w ścianach, tynkują, malują. Fajnie im to idzie.
Malarstwo ludowe jak nic. :wink:

Dostojny Wieśniak - Czw Lis 11, 2010 2:10 am

To teraz trochę ujęć wnętrza. Ofensywna to dość renowacja. Założono tynki wewnętrzne, deskowanie stropu malują jakąś białą farbą. Będzie jaśniej przez pewien czas. :wink:
Dostojny Wieśniak - Pią Lis 12, 2010 6:29 pm

Przepraszam za błąd popełniony na początku wątku. Robót remontowych nie finansuje Marszałek Pomorski. Zastanawiałem się właśnie, czy ktoś się znowu potknął, czy zmieniła się wreszcie koncepcja podejścia do obiektów zabytkowych w Departamencie Kultury UMWP.
Równolegle z robotami przy samym kościele, porządkowany jest teren wokół niego. Usuwana jest koszmarna, betonowa opaska. W jej miejsce układany jest chodnik z kostek granitowych. Trochę się chłopaki rąbnęli w obrysie - chodnik biegnie po liniach prostych. Załamania porobili na przedłużeniu ścian. Zwykle robi się to na przekątnych. Może poprawią. :roll:
Jako dodatek, dedykowany Lince - zdjęcia ceramicznego kafla. Prawie się o niego potknąłem łażąc po zakazanych zakamarkach. 8))

Linka - Pią Lis 12, 2010 8:08 pm

:szczena: :szczena: :szczena:
WOW! Płyta nagrobna (a w zasadzie tablica inskrypcyjna) w formie kafla - tego jeszcze nie widziałam :brake:
Wielkie dzięki :D

Aartin - Pią Lis 12, 2010 11:50 pm

Ja widziałem, ale tylko w częsciach. :szczena: :szczena:
:brake: :brake: nie wiem czy można taką rzecz powiedzieć o nagrobku, ale odjazdowe :D

Dostojny Wieśniak - Sob Lis 13, 2010 1:24 am

No właśnie. Nie daje mi spokoju wspomnienie tego kafla. Zostawiłem go w środku remontu na pastwę przypadku. Niewiele trzeba by powiedzieć jutro, że widziałem go przez chwilę w całości. Chyba się rano przelecę tam raz jeszcze. Już mnie znają, to nie pobiją tak od razu. :II
ruda - Sob Lis 13, 2010 7:45 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Usuwana jest koszmarna, betonowa opaska.

Trochę ważniejsze są inne sprawy, nie tylko estetyczne :hihi:
Betony położone blisko budynków usuwa się zupełnie z innych powodów zwłaszcza przy osuszaniu murów i zakładaniu izolacji. Trudno to niektórym wytłumaczyć było. :zgooda:
Tym bardziej , że parafianki nie są tym zachwycone bo "szpileczki wchodzą w szpary, jak tu iść do ślubu, nie ma to jak beton" Prawdziwe, naprawdę :szczena: :mrgreen:

Dostojny Wieśniak - Nie Lis 14, 2010 1:51 am

Ruda dużym skrótem poleciała. :wink: W tych sprawach chodzi głównie o wymianę wilgoci. Betonowa opaska działa jak folia. Kostka, jaka by ona nie była, umożliwia odparowywanie wody.

A ja jak obiecałem, poleciałem. Sucho, wiatr słabszy od tego co to zawsze w oczy wieje. Udało się. Kafel wcisnąłem w najciemnieszy kąt jaki mogłem znaleźć. Zostawiłem go opatrzności. Na przetrwanie. Jest w doskonałym stanie co widać na zdjęciach. Lekko zachlapany jakimiś zupełnie nieszkodliwymi cosiami, zachował się w stanie idealnym.

Jak dowiaduję się od chłopaków, a oni są od tego żeby robić co im każą, zamalowane mają być malowanki na belkach pod chórem. Za tej wrednej komuny to się zachowywało, choćby w najmniejszym fragmencie, nazywało świadkami i zostawiało. A tu zasmarkać każą. Co za czasy. :II :%

Przy okazji porobiłem trochę odkryć. Że to bardziej kręci szanownych czytelników, niż sam remont, wrzucę z czasem. :wink: No sensacyjki proszę Państwa. :)

Dostojny Wieśniak - Sro Lis 17, 2010 1:28 am

Unikam polityki jak powietrza morowego. Wybory jakie pozwala nam się robić, mam za pozorne wysoce. Ale są wyjątki, których nie sposób zignorować. Gmina Cedry Wielkie ma po prostu szczęście. :roll: Nie moje małpy, nie mój cyrk. Zazdroszczę im po prostu wójta i życzę Mu najlepiej, jak się da. :) Remont tego kościoła i wielu innych obiektów jest zasługą tego faceta . Jeżeli to czyta, polecam uwadze wykopaliska z kościoła w Kiezmarku. Znalazłem tam zapomniane ramki z czterema fragmentami witraży. Znalazłem protestanckie tablice epitafijne. Tego akurat na Żuławach niewiele można zobaczyć. Kilka wisi w Borętach . Myślę sobie, że warto się tymi tematami też zająć. Pan Wójt ma zdecydowanie lepsze notowania, wiec grzechem by było, nie skorzystanie z okazji. :wink:

Zdjęcia z natury. No nie było czym nawet odkurzyć tego wszystkiego. Nie do końca też byłem pewien reakcji otoczenia. Jak się okazało, pośpiech był zbędny. Wrócę sobie tam kiedyś. :zgooda:

Aartin - Sro Lis 17, 2010 10:39 am

No, no, kto by się spodziewał? Ja dla pewności przyczepiłbym na tym plakietkę "Nie ruszać - zabytki" :wink:
Dostojny Wieśniak - Czw Lis 18, 2010 12:15 am

Cytat:

No, no, kto by się spodziewał?
Kiedy Widzisz jako tako zachowane wyposażenie np. kościoła, możesz spodziewać się w jakimś zakamarku znaleziska. :wink: No przecież Wiesz jak to działa. Niżej dla przykładu fragmenty barokowego ołtarza. Daleko, daleko od Kiezmarka, żeby nie było. 8))
Linka - Czw Lis 18, 2010 9:49 pm

Zastanawia mnie to, że nikt się tym wcześniej nie zainteresował :) Mam nadzieję, że te elementy powrócą na godniejsze miejsca. Czy już Dostojny nadał komu trza, co za "skarby" się poniewierają w kurzu?
pumeks - Czw Lis 18, 2010 10:31 pm

Linka napisał/a:
Czy już Dostojny nadał komu trza

Komu trza? a znasz takich? bo ja mam wrażenie, że to Dostojny jest tą osobą, które "trza nadawać" w razie odkrycia takich bądź podobnych fantów.

Linka - Pią Lis 19, 2010 6:04 pm

Ale są pewne procedury, których nie da się obejść :) Ja wiem, że Dostojny jest osobą, która, biorąc problem od strony technicznej, jest nad wyraz kompetentna :D
Dostojny Wieśniak - Pią Lis 19, 2010 7:56 pm

Więcej wiary. Nie pokazuję niczego takiego, o czym nie wiedzieliby inspektorzy terenowi WKZ. :wink:
Linka - Pią Lis 19, 2010 8:45 pm

Ja myślę też o bardziej prozaicznych procedurach, jak uzyskanie zgody i poparcia dla takich działań xiędza 8)) a czasem takie coś łatwe nie jest :hihi:
Dostojny Wieśniak - Sob Lis 20, 2010 12:48 am

W tym przypadku znacznie skuteczniejszy będzie Urząd Gminy w Cedrach Wielkich, stale i efektywnie współpracujący z parafią w tychże. :)
Dostojny Wieśniak - Wto Kwi 19, 2011 3:25 am

Trochę czasu minęło. Zima przyszła nagle, zaskoczyła chyba wszystkich. Ale że już wszystko widać, wybrałem się by pokazać efekty pracy. Na dobry zatem początek:
Dostojny Wieśniak - Sro Kwi 20, 2011 12:25 am

I ciąg dalszy wnętrza. Na ścianę kruchty powróciły dwie tablice epitafijne. Kiedyś sfocę je porządniej nieco. :wink: I w uzupełnieniu widok jednego z witraży w ścianie północnej, zasłonięty na czas trwania remontu. Wielebny nosi się z zamiarem renowacji witraży i tablic epitafijnych. Nie wspominając oczywiście o posadzce i pozostałych elementach wyposażenia. Za samo zauważanie tematu epitafijnego, protestanckiego pomysłu, wielki szacun. :== Chociaż nie będę ukrywał, ma wsparcie w kościelnym, a w zasadzie w kościelnej bo to kobieta. Niesamowita do tego. Wiszę jej czekoladę. :skolowany:
tomaszek - Wto Maj 03, 2011 5:51 pm

I ja tam byłem i podziwiałem piękną pracę ekip remontujących.
Wszystko wygląda całkiem nie najgorzej tylko moją mała głowa za nic nie może pojąć dlaczego kościół z zewnątrz ma takie kolory. Czy aby biel która kiedyś zdobiła jego ściany okazała się już nieładna. A może wchodzą tu jakieś względy historyczne (że niby dawno, dawno temu taki był). Ten kościół był dzięki tej bieli wyjątkowy a teraz już taki nie jest.

tomaszek - Wto Maj 03, 2011 5:51 pm

A oto mały dodatek :)
Zdjęcie zrobiłem 22.03.2011

Linka - Wto Maj 03, 2011 10:24 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
a w zasadzie w kościelnej bo to kobieta. Niesamowita do tego.

Baby górą :D :braawo:
Można jakoś obadać wnętrze, gdyby się chciało wpaść podczas wycieczki rowerowej? :)

Dostojny Wieśniak - Wto Maj 03, 2011 11:40 pm

Cytat:
I ja tam byłem i podziwiałem piękną pracę ekip remontujących.
Ich poprzednicy chyba się nie popisali. :II Zdjęcia niżej.
tomaszek napisał/a:
Czy aby biel która kiedyś zdobiła jego ściany okazała się już nieładna. A może wchodzą tu jakieś względy historyczne (że niby dawno, dawno temu taki był).
Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. :II Może komuś wyszło w badaniach takie malowanie tynków na ścianach kościoła w przeszłości? Nie wiem. To co jest, udawać ma chyba cegłę z jakiejś tam odległości, przypuszczam tylko. Chociaż na Twoim zdjęciu kolorek w panujących okolicznościach przyrody prezentuje się upiornie. :roll:
Linka napisał/a:
Można jakoś obadać wnętrze, gdyby się chciało wpaść podczas wycieczki rowerowej? :)
Pewnie, że tak. Szczegóły, kiedy temat będzie aktualny na PV. :wink:
dandola - Sro Maj 11, 2011 6:51 pm

Czy mógłbyś przedstawić herb Gdańska z kiezmarskiego kościoła, którego nigdzie nie można uzyskać? Przypuszczalnie ma być w kruchcie. Dzięki
Dostojny Wieśniak - Czw Maj 12, 2011 12:37 am

A proszę bardzo. Wydawało mi się, że ten element jest dość znany. Na forum chyba też przewinął się najmniej raz. W zagadkach herbowych chyba.
Faktycznie znaleźć go można nad wejściem do kruchty, w stanie jak widać, zasmarkania totalnego. Może kiedyś trafi się jakiś miłośnik świata kolorowości i wydłubie spod tych farb i rzeźbę, i barwy pierwotne. Ale to raczej w ramach partyzantki pewnie jakiejś. Bo na zlecenie to raczej za mała sprawa w biznesowej mentalności decydentów. Chociaż z punktu widzenia polityki historycznej, temat poprawny jak mało który - korona nad tarczą herbową. :wink:
Że herby plątały się po tym wątku niefrasobliwie, wypada chyba dorzucić jeszcze jeden. W ramach nadgorliwości jakiejś, przez kogoś dorzucony nad wejście do kościoła. Złoty orzeł w koronie nie mniej złotej, na tarczy srebrnej. Domyślać się można o co chodzi, choć sensu w tym za grosz. :skolowany: Metaloplastika rządzi się swoimi prawami. :jezyk:

martusinska - Wto Lip 05, 2011 1:52 pm
Temat postu: kościół w 2009r
dla porównania
Dostojny Wieśniak - Wto Lip 05, 2011 2:57 pm

Dzięki. Tego właśnie brakowało. :zgooda:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group