Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Akademia Świętego Mikołaja w Cyganku

Dostojny Wieśniak - Nie Paź 31, 2010 10:08 pm
Temat postu: Akademia Świętego Mikołaja w Cyganku
W Cyganku, obok średniowiecznego kościoła Św. Mikołaja stoi drewniany dom nauczyciela z dostawioną do niego nieco później murowaną szkołą katolicką. Po zniszczeniu i rozebraniu z czasem budynku dawnej plebani (jej odsłonięte piwnice można zobaczyć po wschodniej stronie kościoła), plebanię przeniesiono do wspomnianego domu nauczyciela. Dawna szkoła z chwilą przejęcia jej przez parafię greckokatolicką służyła do celów kulturalno oświatowych. Przed dwoma laty, powołano tutaj Akademię Świętego Mikołaja – Centrum Kultury Ukraińskiej.
Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęto remont budynku. Do zrobienia jest jeszcze więcej niż mniej ale efekty powoli widać.
W prawie wyremontowanej sali dydaktycznej odbywa się nauka języka, okolicznościowe spotkania starszych i młodszych, występy młodzieży, wystawy.

Niżej stan budynku przed remontem.

Dostojny Wieśniak - Nie Lis 07, 2010 2:25 am

Nim przejdę do minionego remontu, szalenie istotnego z punktu widzenia wielu osób, zupełnie niepotrzebnego z punktu widzenia kilku innych mrocznych postaci, kilka ujęć z wystawy haftu krzyżykowego. :)
AnWe - Nie Lis 07, 2010 3:29 pm

super super super, że Akademia będzie miała swój wątek :==

no i dzięki za fotki haftów :huuurra: :huuurra: :huuurra:

Dostojny Wieśniak - Nie Lis 07, 2010 6:22 pm

Wszystko sfocone i do dyspozycji badaczy terenowych. :) Tutaj wrzuciłem tylko małą próbkę, no chyba że kogoś więcej zainteresują te hafty. Nie chciałbym przynudzać. :wink:
Dostojny Wieśniak - Sob Lis 13, 2010 12:47 am

Krótka migawka z remontu. Wymyśliliśmy sobie kiedyś projekt uratowania tej szkoły. Jeszcze ich trochę na Żuławach pozostało. Przerabiane są na mieszkania albo rozbierane. Ot takie tam budynki użytkowe. Jest ich coraz mniej. Ochroną żadną nie objęte, jak na razie. Architektura też nie specjalnie ciekawa. Ale kiedy znikną na dobre w cieniu współczesnych klocków, ta jedna może ostanie się jako świadek czasów minionych. Pomijając oczywisty efekt użytkowy budynku, do którego z wolna wraca życie.
Pilnowane jest, by co bardziej charakterystyczne elementy wyposażenia, wykrój otworów okiennych, przejść i takich tam drobiazgów zachować. Lata szkoleń osób decyzyjnych po stronie inwestora, też zaczynają przynosić powoli efekty. :) Spróchniałej ławeczki nie da się wyrwać ot tak sobie, bo może cenna? :hihi: Tyle chociaż po nas zostanie. :)
Remont tej części Akademii dział się od lata do późnej jesieni 2009 roku.
Na wszelki wypadek przysięgam na wszystkie świętości - nie miało to nic wspólnego z remontem sąsiedniej cerkwi. :dizzy:

AnWe - Sob Lis 13, 2010 12:14 pm

Cytat:
Na wszelki wypadek przysięgam na wszystkie świętości - nie miało to nic wspólnego z remontem sąsiedniej cerkwi.


:mrgreen:

Dostojny Wieśniak - Nie Lis 14, 2010 12:47 am

AnWe napisał/a:
:mrgreen:
Mi tam pod ścianą do śmiechu nie było. :jezyk:
Ale do rzeczy. W parterowej sali zachował się starogermański wywietrznik. Ekipa serio potraktowała groźby urwania łba za usunięcie tej głupotki. Wróciliśmy też do pierwotnego kształtu okien. To paskudztwo widoczne za oknem, zniknie z czasem.

tomaszek - Wto Lis 16, 2010 12:24 am

kolejna super akcja - gratuluje
Dostojny Wieśniak - Sro Gru 08, 2010 2:35 am

tomaszek napisał/a:
kolejna super akcja
Wolę nie dziękować. :wink: Zaproponowano nam ostatnio spuszczenie ze smyczy fantazji. Zamknięci w gettcie relacji współczesno - gdańskich, prawie zapomnieliśmy, że istnieje gdzieś inny, normalny świat. Jest taki. :)
A wracając do tematu, klatka schodowa, widok współczesny. A będzie piękna jak marzenie. Rupieciarnię na poddaszu przekształcić planujemy na kolejne pomieszczenie dydaktyczne. Dotąd ekipy remontowe buszowały tu sobie.

Dostojny Wieśniak - Czw Mar 24, 2011 1:01 am

Siedzę sobie nad kwitem z jednego z ministerstw i nie wiem, śmiać się czy dać ponieść krwi gorącej, do czego skłonności genetyczne mam żywe. Namaszczony jedwabnymi zarękawnikami autor, jeżeli pominąć niby prawnicze bajdurzenie, przywołuje paragrafy, z których wynikać ma, że w zasadzie ludności pochodzenia ukraińskiego na Żuławach nie ma. Zwidy mam jakie albo co?
No ja wiem, że z perspektywy Stolycy, to nic nie ma. No może tych kilka działek rekreacyjnych w bajkowych Prusach. Ale one też wypreparowane z rzeczywistości.
Z około 140 000 deportowanych Ukraińców, w poprzednim spisie do narodowości ukraińskiej przyznawało się coś ok. 25 000. Kolejny Cud na Wisłą albo zaszczucie legendami propagandy PRL-owskiej? Choć kiedy patrzę wkoło, to chyba jakaś mimikra jednak.
I jak ja mam tu pracować?

Dostojny Wieśniak - Sro Wrz 19, 2012 12:37 am

Wspomniane wyżej ministerstwo odpuściłem sobie. Czegoś nie mam w sobie motywacji do dowodzenia komukolwiek w stolicy, że jestem strusiem albo wielbłądem, a to co robię ma służyć bocianom albo innym kosmopolitom.
A póki co trwa remont Akademii. W znacznym stopniu dofinansowywany jest przez MKiDN.
Projekt tegorocznego remontu zakłada doprowadzenie do stanu używalności kolejnej 1/3 kubatury budynku.
Zgodnie z założeniami, nie wchodzimy z remontem w konstrukcję budynku. :wink:

AnWe - Wto Wrz 25, 2012 10:44 pm

trzymam kciuki!

za wszystko: za nerwy, za konstrukcję i elewację i tak na wszelki wypadek :==

Dostojny Wieśniak - Sro Wrz 26, 2012 12:52 am

Nie no, spokojnie jest. Z nerwami już wszystko w porządku. :) Damy radę. :ok: teraz czekamy na zamówione części zamienne. Jak dojdą, to dopiero się będzie działo. :mrgreen:
A na marginesie, dziękuję za dobre słowo. :zgooda:

Dostojny Wieśniak - Wto Sty 29, 2013 11:54 pm

Zakończono kolejny etap remontu budynku Akademii. Trochę nie wypada wyrywać się ze sprawozdaniem, nim nie dotrze ono do sponsorów. Póki co więc anonsuję tylko. :)
Niżej widok klatki schodowej po remoncie. Stan wyjściowy widać na 28.jpg, 29.jpg, 30.jpg i 31.jpg nieco wyżej. Ładny rysunek tego drewna. Nieprawdaż? :)

EwkaW - Sro Sty 30, 2013 12:10 am

Wygląda mi na jesion :) Ładny.
A czy rysunek drewna może być brzydki? :wink:

Dostojny Wieśniak - Sro Sty 30, 2013 12:20 am

EwkaW napisał/a:
A czy rysunek drewna może być brzydki? :wink:
W życiu. :wink: I jest to faktycznie jesion. Pan majster kazał zamknąć na tydzień drzwi wejściowe, coby lakiery związały porządnie. :)
EwkaW - Sro Sty 30, 2013 10:36 pm

Pan majster wie, co robi. Wykonał porządnie robotę i przestrzega technologii, żeby schody służyły jak najdłużej do następnego lakierowania. :== dla pana majstra, ale też dla całej ekipy, która jest w ten remont wmieszana :D
Dostojny Wieśniak - Pią Lut 01, 2013 1:43 am

Gdyby Pan Majster miał inne poglądy, pewnie by tej roboty nie dostał. :wink:
Sponsorzy już poinformowani. Zatem niżej jedna z dwóch dawnych izb lekcyjnych, katolickiej szkoły powszechnej w czasach Wolnego Miasta, po kapitalnym remoncie. Powszechnie wiadomo, że zagina się przestrzeń i czas ale tym razem wyszło to z mojej winy. Ot, niedoskonałości sprzętowe.

AnWe - Pią Lut 01, 2013 3:01 pm

Cytat:
Gdyby Pan Majster miał inne poglądy, pewnie by tej roboty nie dostał.


:haha:

Dostojny Wieśniak - Pon Lut 11, 2013 12:09 am

Dzisiaj łącząc tradycyjne spotkanie kolędowe w Akademii, otwarto świeżo wyremontowaną jej część. Oczywiście spóźniłem się na samą nadzwyczaj podniosłą uroczystość otwarcia. Plama. :oops: Zdążyłem jedynie złapać ślady święcenia na ścianach. Do tego, nim się dopchałem do sprzętu, szpieg jakiś wydrenował mi prawie wszystkie zdjęcia i wkleił je na :arrow: facebooka. Nie będę więc dublował ujęć.

Po zakończeniu i rozliczeniu remontu, nastąpiło normalne dopieszczenie drobiazgów. Szef najbardziej dumny jest z bezbarwnych nakładek na stopnie. Sam je znalazł, zamówił i jego ludzie to przykleili. :mrgreen: Brawo. :wink:

Zupełnie nie planowanym wcześniej skutkiem remontu jest, podnosząca na duchu ilość pomysłów na wykorzystanie pomieszczeń.
W latach dawno minionych, Cyganek był jednym z tych miejsc na Pomorzu, w jakim tętniło skrywane skrzętnie życie diaspory ukraińskiej. Tu rodziły się pomysły, inicjatywy powtarzane później w całej północnej Polsce. Potem zdechło to z różnych powodów.
Teraz jesteśmy na dobrej drodze do ożywienia ducha tego miejsca.

A już w czasach niemieckojęzycznych był on wielki. Takie miejsce. :)

Dostojny Wieśniak - Pon Cze 23, 2014 12:43 am

Jak już wspominałem wcześniej, w innym wątku, w Cyganku nastał nowy gospodarz. Może właściwiej byłoby powiedzieć, że wreszcie nastał gospodarz. :wink: Niemrawo, utykając, powoli turlała się nam Akademia przez czas dłuższy. Wiele jednak wskazuje na to, że ruszymy wreszcie nieco szybciej.
Chętnych zapraszam do zwiedzania Cyganka jako takiego, zaś przy okazji można rzucić okiem na prawdziwy unikat. W skali Żuław przynajmniej. W Akademii wystawiono, na widok publiczny bibliotekę ostatniego nauczyciela i organisty St. Nicolaus Kirche w nieistniejącym już dzisiaj Tiegenhagen. Do mnie te nutki tak docierają jak arabska pisanka. Ale zbiór sam w sobie bezcenny wydaje się być. Już o koncertowaniu coś słyszę. :wink:
:arrow: Naduś sobie.
Zdjęcie pochodzi z przywołanej wyżej strony.

Rose926 - Pon Cze 23, 2014 1:04 pm

Przyznam się że nie dotarłam wcześniej do tego wątku, więc nie wiedziałam nic o tej inicjatywie. Mimo to zaplątałam się jakiś czas temu (chyba dwa lata) w tych okolicach (może nie do końca przypadkiem bo też mam korzenie ukraińskie) gdy miejsce miało spotkanie jakiejś grupy ukraińskiej. Wszyscy byli wtedy na zewnątrz, wokół kościoła, więc nie wzbudziło to moich podejrzeń odnośnie remontu budynku.

A czy mają tam miejsce jakieś regularne spotkania, czy tylko tak od święta? I kto tam gości, zainteresowane jednostki, czy jakieś zorganizowane grupy? :hmm:

Dostojny Wieśniak - Wto Cze 24, 2014 12:19 am

Kilka razy w roku w Akademii odbywają się stałe spotkania. Wszystkie mają charakter otwarty, choć trzeba przyznać, że promocja kulała do tej pory. I to bardzo. Co jakiś czas organizowane są wystawy czasowe. Planowane są stałe ale to uzależnione jest od, marnego na dzień dzisiejszy, budżetu.
Obecnie wystawiona jest biblioteka organisty. Jednocześnie, gdyby to kogoś interesowało, na kilkudziesięciu ogromnych planszach opowiadana jest historia ostatnich dziesięcioleci Cerkwi greckokatolickiej.
Umówiwszy się z Księdzem dobrodziejem można to wszystko obejrzeć czy dopytać o szczegóły. Namiary na stronie cytowanej wyżej.

Plany rozwojowe są karkołomne, ale inne przecież nie mają sensu. :mrgreen:

Co do goszczenia – wszystko dla ludu. Bywają grupy zorganizowane, bywają samotni zwiedzacze. Ponieważ jednak nie ma tam etatowych pracowników, najlepiej zapowiedzieć się wcześniej. Nikt nie odejdzie z kwitkiem. :ok: Narodowość, wyznanie, kolor skóry nie mają tu żadnego znaczenia. Nie nawracamy nikogo, nie walczymy z nikim, nie przekonujemy do niczego. 8)) Chce nam się żyć, nic więcej. :mrgreen:

Dostojny Wieśniak - Sro Sie 20, 2014 12:22 am

Bez żadnych dotacji, własnymi siłami i środkami wymieniono pokrycie dachu nad Akademią. Wymieniono zniszczone elementy, uzupełniono brakujące. Żeby nie było, legalnie. Zostało zdobyć trochę kasy na rozbudowę.
Szersza relacja tutaj.

Dostojny Wieśniak - Nie Paź 26, 2014 12:30 am

A to jeszcze właśnie zakończony remont fundamentów budynku Akademii. Własnym sumptem wykonany. I generalne porządki w jej okolicy. Jak za starych dobrych, krzyżackich czasów, dzieje się karczowanie chaszczy w Tiegenhagen. A w murach prześwietnej Akademii zaawansowany kurs diakonów się dzieje. Naduś sobie. Można się tam naumieć śpiewu cerkiewnego. I to bez projektu, harmonogramu i takich tam szykan dotacyjnych. :ok:
Dostojny Wieśniak - Czw Lis 13, 2014 8:18 pm

Roboty idą pełną parą. Dwa dni od świtu do zmierzchu, niwelowany był teren nad rzeką. Dzisiaj, powstawszy z łoża boleści, kierownik postanowił przećwiczyć maszynę spulchniającą glebę pod przyszłe trawniki, place dzieciowe i takie tam tereny rekreacyjne. Budowa przystani powinna ruszyć w przyszłym roku. Chcemy mieć do tego czasu zorganizowane zaplecze. :)
Linka - Pią Lis 14, 2014 9:17 pm

Czy to xiądz z tą piłą szaleje? :)
Dostojny Wieśniak - Sob Lis 15, 2014 12:36 am

We własnej, dostojnej osobie. Tę drugą maszynę też on dręczy.
Tu lepiej widać. :wink:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group