Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - ul. Stągiewna / Milchkannengasse

dandola - Nie Lut 13, 2011 8:42 pm
Temat postu: ul. Stągiewna / Milchkannengasse
Nie było jeszcze na tym forum ul. Stągiewnej (a co najmniej takowej nie znalazłem). Trochę zdjęć i pocztówek jest m.in. tu http://www.danzig-online....g/danzige4.html . W tej chwili kontempluję piękne ujęcie początku ulicy, gdzie widzimy Sparkasse, a za nią poprzedników obecnego ZUS - u, a co po lewej? Prawej strony i zaplecza się nie odtworzy, ale może da się odbudować budynek, o który pytam ( http://www.zoppot.com/cat...sp?b=421&c=650# )
Mikołaj - Pon Lut 14, 2011 1:12 am

dandola napisał/a:
Nie było jeszcze na tym forum ul. Stągiewnej

teza dosyć odważna tym bardziej, że sam wrzuciłeś poniższy obrazek:



a Pumeks:


oraz


pamiętam jak przez mgłę dyskusję o banku na rogu... ale nie potrafię teraz tego odnaleźć
dorzucam jeszcze:

dandola - Pon Lut 14, 2011 7:54 am

Mikołaj napisał/a:
dandola napisał/a:
Nie było jeszcze na tym forum ul. Stągiewnej

teza dosyć odważna tym bardziej, że sam wrzuciłeś poniższy obrazek:

Obrazek

pamiętam jak przez mgłę dyskusję o banku na rogu... ale nie potrafię teraz tego odnaleźć
dorzucam jeszcze:

Zgadza się, ale nie mogłem znaleźć tego zdjęcia, gdyż nie istniał jeszcze taki temat. Ale mamy już porządek. Szczerze mówiąc lubię te uliczkę. Widać na zdjęciach, jak bardzo zmienił się wygląd Sparkassy.

feyg - Pon Lut 14, 2011 9:03 am
Temat postu: Re: ul. Stągiewna / Milchkannengasse
dandola napisał/a:
W tej chwili kontempluję piękne ujęcie początku ulicy, gdzie widzimy Sparkasse, a za nią poprzedników obecnego ZUS - u, a co po lewej?

Sparkasse! :wink:


Budynek Miejskiej Kasy Oszczędnościowej (Städtlische Sparkasse). Za: danzig-online.pl

dandola - Pon Lut 14, 2011 6:55 pm

No to już zgłupiałem - Sparkasse była po lewej stronie?
pumeks - Pon Lut 14, 2011 10:50 pm

Zdecydowanie po lewej. Znaczy po północnej, wyrażając się bardziej precyzyjnie, pod adresem Milchkannengasse 33/34. To po południowej stronie ulicy to kamienica Milchkannengasse 1, były tam różne firmy kupieckie, m. in. Johann Wierzba, Lipetz & Co. i jakieś inne.
dandola - Wto Lut 15, 2011 8:38 am

Ja nie widzę przeszkód, aby jeszcze w porę i czas odbudować ten budynek póki jest wolna parcela. Ale może się mylę. Bo powstanie potworek wzorem tego przy marinie.
I wnętrze budynku firmy spedycyjnej Friedricha Bernharda Pragera Eisengrosshandlung mieszczącej się pod numerem 20, która posiadała 3 spichrze obok oraz reklama firmy F. Plagemanna założonej w 1903 roku i mieszczącej się pod numerem 25. A pod "ósemką" mieściła się firma Emila Ruschaua związana z przemysłem monopolowym.
Przyglądając się dokładniej pierwszemu widokowi ul. Stągiewnej zauważamy po prawej stronie (tam, gdzie dziś stoi ZUS) szyld firmy Fischer & Nickel. Dysponujemy historią firmy i biogramami właścicieli.

pumeks - Wto Lut 15, 2011 8:51 am

Mikołaj napisał/a:
pamiętam jak przez mgłę dyskusję o banku na rogu... ale nie potrafię teraz tego odnaleźć

To pewnie tutaj?

dandola - Wto Mar 01, 2011 7:39 pm

I reklama spółki handlowej Leibrandta - zwraca uwagę błędnie napisana nazwa ulicy - Milchkonnengasse.
Mikołaj - Wto Mar 01, 2011 7:54 pm

ja tam "kannen" widzę :???:
dandola - Wto Mar 01, 2011 8:07 pm

Mikołaj napisał/a:
ja tam "kannen" widzę :???:

Zwróć uwagę na kształt liter "o" i "a"
I przy okazji ważne dla mnie pytanie - czy ktoś się orientuje, jaką długość posiada przedmiotowa ulica (od mostu do mostu)?

Mikołaj - Wto Mar 01, 2011 8:18 pm

racja
dandola - Sro Mar 09, 2011 1:32 pm

A tak pisała prasa gdańska w dniu 15 marca 1917 roku o jednej z firm z Milchkannengasse oraz reklama kolejnej mieszczącej się w 1928 br. pod numerem 9.
dandola - Sro Mar 16, 2011 4:46 pm

I jeszcze jedna reklama z tej ulicy, tym razem bankowa. Czy "jedynka" to nie była przy moście naprzeciw Sparkasy?
dandola - Wto Mar 22, 2011 12:28 pm

I kolejna bankowa. Wygląda na to, że moja ulubiona ulica to magazyny, firmy i banki.
darzan - Wto Mar 22, 2011 1:30 pm

Drogi Dondolo,

Bogatą w tekst i ikonografię dla Wyspy Spichrzów stanowi praca doktorska Volkholza.
Niestety jest ona niedostępna (np. w BG PAN) czytaj: zawłaszczona przez osoby prywatne w części dotyczącej ikonografii.
Od wielu lat znane są osoby, które zawłaszczyły skrupulatnie wykonane zdjęcia z tej pracy, lecz poszczególne instytucje nie mogą ich odzyskać.

Nawiasem mówiąc, przeglądałem kiedyś projekty zabudowy Stągiewnej i nie wiedzieć czemu są tam odnośniki do źródeł ikonografii (są też kopie zdjęć), których nie ma w przywołanych sygnaturach.

dandola - Wto Mar 22, 2011 2:01 pm

Moje plany są takie, aby spróbować przypisać do miejsc i numerów domów poszczególne firmy, magazyny etc. Nie wiem, czy przedstawiony przez Pumeksa na początku tematu plan to numery domów. Poza tym do dziś nie mogę znaleźć informacji na temat długości tej uliczki (od mostu do mostu licząc).
pumeks - Wto Mar 22, 2011 2:06 pm

dandola napisał/a:
Nie wiem, czy przedstawiony przez Pumeksa na początku tematu plan to numery domów.

A co mogłoby to być innego? :???:

darzan - Wto Mar 22, 2011 2:51 pm

Czy Ty Dondola, pracujesz w którymś z programów 3D ?
Jeśli tak to mam dla Ciebie poważną robotę.

Sabaoth - Wto Mar 22, 2011 2:55 pm

dandola napisał/a:
Wygląda na to, że moja ulubiona ulica to magazyny, firmy i banki.

Tak, cyrku tam nie było :hihi:

dandola - Wto Mar 22, 2011 5:12 pm

Sabaoth a propos cyrku taki temat już rozpocząłem,ale niestety leży. Czyżby przed i po wojnie w Gdańsku nie stacjonowały takie przybytki rozrywki?
Sabaoth - Wto Mar 22, 2011 5:23 pm

Na Milchkannengasse nie :hihi:
dandola - Wto Mar 22, 2011 5:37 pm

To chyba logiczne i oczywiste. W innym miejscu. Swego czasu cyrk przyjeżdżał na Targ Sienny
atego815 - Sro Mar 23, 2011 7:40 pm

Dzisiaj przy tym wykopie zatrzymał się starszy pan i mówi "o,mury banku. Ja panie mieszkam w Gdańsku 80 lat. Tu był bank i poczta, pamiętam...."
Czy faktycznie? Zawsze wiedziałem tylko o banku... 8O

dandola - Sro Mar 23, 2011 9:51 pm

I jeszcze jedna firma. Coraz bardziej uzupełnia mi się numeracja ulicy.
Miro - Sro Kwi 20, 2011 3:14 pm

Miejska Kasa Oszczędności ok.1888 roku.

Miro

atego815 - Czw Lip 07, 2011 7:11 am

Czy cokolwiek wiadomo kiedy rozebrano Sparkasse ? Widać że po wojnie stał całkiem ładny budynek. Tak że zdjęć sprawia wrażenie że można było go odbudować...Jaki był powód rozbiórki? Czy może posłużył jako materiał do odbudowy czegoś w pobliżu?
Mikołaj - Czw Lip 07, 2011 8:55 am

pytanie, co się kryje za tą fasadą, pewnie wypalone resztki i kupa gruzu
Sabaoth - Czw Lip 07, 2011 1:52 pm

A materiał po rozbiórce, podobnie jak i cegły rozbiórkowe z reszty Głównego i Starego Miasta posłużyły pewnie do odbudowy Warszawy.
pumeks - Czw Lip 07, 2011 2:08 pm

Mikołaj napisał/a:
pytanie, co się kryje za tą fasadą, pewnie wypalone resztki i kupa gruzu

Śmiem twierdzić, że np. gimnazjum i była dyrekcja poczt przy Targu Maślanym były w gorszym stanie, a mimo to zostały odbudowane.

atego815 - Czw Lip 07, 2011 3:26 pm

Właśnie te zdjęcia wprawiły mnie w zdziwienie, że tak ładny budynek "poległ"...
Jarek z Wrzeszcza - Czw Lip 07, 2011 3:29 pm

Pewnie poległ dlatego, że był prusko-faszystowski (patrz: budynek poczty przy ul.Długiej).
Feldfebel - Nie Lip 10, 2011 1:12 pm

Jarek PDW napisał/a:
że był prusko-faszystowski (patrz: budynek poczty przy ul.Długiej).
-dokładnie,swego czasu czytałem coś niecoś na ten temat.Wyburzono bo był "typowo krzyżacko-pruską" ceglana bryłą ....
Miro - Sro Mar 19, 2014 1:14 pm
Temat postu: ul.Stągiewna lata 80-te
ul.Stągiewna lata 80-te.

Miro

W.Danielewicz - Czw Mar 20, 2014 12:13 am

Ten budynek kasy oszczędnościowej ocalał, był wprawdzie wypalony wewnątrz ale ocalał. Jak opowiadała mi moja teściowa [mieszkała w Gdańsku od 1934 do 1948]został rozebrany cegła po cegle na warszawską starówkę (300 km>>).
djjack - Nie Lut 01, 2015 7:28 pm
Temat postu: Sparkasse
"Neubau eines BankgeMudes für den Sparkassenrerein in Danzig".

Plany Sparkasse z ulicy Stągiewnej

Źródło - "Centralblatt der Bauwerwaltung" nr 51 z 1886 r.

Miro - Wto Lut 24, 2015 11:43 am

ul. Stągiewna na zdjęciu przed wojną i po odbudowie w 2000 roku.


Miro

doldar - Wto Lut 24, 2015 7:10 pm
Temat postu: Re: Sparkasse
djjack napisał/a:
"Neubau eines BankgeMudes für den Sparkassenrerein in Danzig".

Plany Sparkasse z ulicy Stągiewnej

Źródło - "Centralblatt der Bauwerwaltung" nr 51 z 1886 r.


Czyli mając plany można go odbudować i jest gdzie

asael - Nie Maj 15, 2016 11:16 pm

Odnośnie Stągiewnej, to w pracy Grzegorza Sulikowskiego o rozwoju przestrzennym Wyspy Spichrzów natrafiłem na taki plan. Zastanawia mnie, co to za obiekt, który zakreśliłem czerwonym kołem. Czy ktoś wie? Tak samo zastanawia mnie, co to za kolisty obiekt tuż po prawej od tego zakreślonego.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group