Dawny Gdańsk

Na papierze, ekranie i w Mieście - Encyklopedia Gdańska

Inga - Czw Gru 06, 2012 9:06 pm
Temat postu: Encyklopedia Gdańska
Coś tam w temacie Encyklopedii zaczęło się co prawda pisać w wątku o schronie na Olejarnej - ale wolałam założyć osobny wątek poświęcony konkretnie tejże książce.
Mój kontakt z tym "dziełem" trwał wczoraj mniej więcej 20 minut - i z minuty na minutę moje rozczarowanie stawało się coraz większe i większe...
Przez 20 minut zauważyłam, co następuje:
- na pierwszy rzut oka Encyklopedia przypomina bardziej zbiór biogramów - ja wiem, że Miasto to także tworzący je i związani z nim ludzie - ale jakoś tych ludzi w stosunku do innych haseł jest, jak na mój gust, za dużo...
-obecne są nader irytujące odsyłacze do internetowej wersji encyklopedii - a wydaje mi się, że nie po to kupuje się wersję papierową, żeby docelowo i tak dłubać w internecie...
-trudno jest znaleźć w Encyklopedii cokolwiek - hasła są jakoś dziwnie formułowane - no ale powiedzmy, że te trudności wynikają z mojej pokrętnej logiki...
-bardzo, ale to bardzo dziwny i pokrętny system stosowania nazw polsko - niemieckich - np. jest "Heweliusz Jan", ale "Letzkau Conrad"...
-jak już wspominał aldek1944 - obecne są błędy, różnego rodzaju - już przy pobieżnym oglądaniu książki wczoraj, znalazłam bodajże dwie literówki i jeden błąd rzeczowy; skutek tego jest taki, że straciłam ochotę na dokładniejsze czytanie i zwyczajnie boję się z tej książki korzystać...
-i na koniec, absolutne czepialstwo z mojej strony - książkę wydrukowano jakąś niemożliwie śmierdzącą farbą :wink:
Zaletę Encyklopedia, jak do tej pory, ma jedną: bardzo ładnie wygląda :wink:

Krzysztof - Czw Gru 06, 2012 10:07 pm

Inga napisał/a:
ale jakoś tych ludzi w stosunku do innych haseł jest, jak na mój gust, za dużo..
A i tak dla Bertrama zabrakło miejsca :II
Uważam, że w swojej rekonstrukcji Żuław z 1300 r. zrobił sporo błędów, ale jak na razie nikt nie zrobił lepszej.

princessita - Pią Gru 07, 2012 11:24 am

a obrazki ma?
Nigdzie jak dotad tej ksiazki nie widzialam ... w Empiku jej nie ma.

Krzysztof - Pią Gru 07, 2012 1:21 pm

Cytat:
a obrazki ma?
Ma, ale nie za wiele. Ale kilka wydaje mi się unikatowych. Szkoda, że te unikatowe (widoki, panoramy, mapy) są w niewielkich rozmiarach. Poniższego planu Gdańska do tej pory, nigdzie nie widziałem, a uważam, że bardzo ciekawy i dobry.
pumeks - Pią Gru 07, 2012 1:46 pm

Toż to plan sporządzony przez Gabriela Bodenehra drukowany w Augsburgu ok. 1725 r. Nigdy mi jakoś nie zależało na jego cyfrowej kopii (mam niezłą reprodukcję papierową) bo nie zauważyłem, żeby wnosił coś nowego w stosunku do planu Willera (1687), na którym jest oparty.
rysiu - Pią Gru 07, 2012 7:33 pm
Temat postu: Ks. Magnus Bruski
Witam
Interesuje mnie czy w encyklopedii jest osoba Ks. Magnusa Bruskiego proboszcza bazyliki św.Mikołaja w latach 1935 - 1945 lipiec . Rysiu .

Inga - Pią Gru 07, 2012 8:09 pm

rysiu napisał/a:
czy w encyklopedii jest osoba Ks. Magnusa Bruskiego
Jest - 10 linijek, bez obrazka.
Romek52 - Pią Gru 07, 2012 10:57 pm

Mam :huuurra: dzisiaj odebrałem,robi wrażenie :hiphip:
Ale jak to Encyklopedia-kawał książki.

EwkaW - Sob Gru 08, 2012 12:54 am

Krzysztof napisał/a:
Poniższego planu Gdańska

Krzysztofie, ciekawi mnie, na jakim skanerze zrobiłes tę kopię planu. Bo przyznam, że bałabym się tę 3-kilową cegłę, tzn. Encyklopedię, położyć na takim zwykłym płaskim Canonie... :hmm: Zresztą nie ma on aż takiego zapasu na grubość książki, gdyby to coś do skanowania było na jej początku lub końcu.

Krzysztof - Sob Gru 08, 2012 8:16 am

EwkaW napisał/a:
na takim zwykłym płaskim Canonie
Właśnie na takim :szept:
Tylko dla wyrównania powierzchni lewej i prawej strony włożyłem pod tą niższą, a skanowaną inną ok. 1 cm książkę. Oczywiście bez zamykania pokrywy.

Fotomemoria - Sob Gru 08, 2012 9:50 am

Staram się nie wypowiadac na tematy polityczne, ale dla mnie wydanie Encyklopedii jest czynnością polityczną. Powiem tylko, że przypadkiem, będąc w gdańskiej instytucji archiwizującej, byłem świadkiem spotkania urzędnika tejże instytucji z czlowiekiem reprezentującym wydawcę tej Encyklopedii. Posłannik wydawcy miał zajmować się opracowaniem kilkudziesięciu haseł do tej publikacji. Z rozmowy wywnioskowałem, że ten młody mężczyzna: po pierwsze nie zna niemieckiego, po drugie jego wiedza historyczna jest na poziomie szkoły podstawowej i po trzecie jest mi przykro, że tacy ludzie zawiadują świadomością historyczną mieszkańsców Gdańska.
slowik45 - Sob Gru 08, 2012 3:07 pm

Fotomemoria napisał/a:
a dla mnie wydanie Encyklopedii jest czynnością polityczną.
w pełni się zgadzam i Budyniową encyklopedię sobie odpuściłem.
princessita - Sob Gru 08, 2012 3:30 pm

Mnie zdziwila wrecz ogolnopolska reklama, slyszalam ja w radiu chyba tok fm. Samej ksiazki nie widzialam, nie czytalam, wiec trudno oceniac ale slyszalam ze tam piecze mieli miec profesorowie (jacy nie wiem). Byc moze jest to publikacja dla zwyklego mieszkanca Gdanska a nie pasjonata i posiadajacego wiedze w stopniu wyzszym.
Ja jej nie kupie bo, zazwyczaj sa to wiadomosci juz znane i drukowane, o wiele ciekawsze sa prace badawcze i przede wszytskim prace A.Januszajtisa.

renekk - Sob Gru 08, 2012 4:37 pm

Przejrzałem hasła z tematyki kolejowej, no i ręce mi opadły. Nie ma hasła, w którym nie byłoby nieścisłości, przeinaczeń czy wręcz zwykłych zmyśleń. Szczytem wszystkiego jest hasło "Dworzec Centralny" :rwie_wlosy: Poza tym autor (autorzy) zupełnie nie radzą sobie z terminologią, np. "czterotorowy nasyp, w formie przypominającego estakadę ziemnego nasypu, z pionowymi murami oporowymi" :o_co: Hasła "kolejowe" to zwyczajny gniot i radzę omijać je z daleka. Sprawdziłem jeszcze hasło "Panna Wodna", no i oczywiście jest błąd (nb. ten sam, co w Wikipedii) - "Panny" nie złomowano w GSR!
Niestety, porównanie z Wikipedią bardzo się nasuwa... :rzyg_1:

Sabaoth - Sob Gru 08, 2012 6:19 pm

renekk napisał/a:
Niestety, porównanie z Wikipedią bardzo się nasuwa...

Może to papierowa wersja Wikipedii, w której część haseł skopiowano z internetu. Ja jeszcze encyklopedii w ręku nie miałem więc nic na jej temat nie mogę powiedzieć. Ale sprawdzę dokładniej hasła z okresu II Wolnego Miasta i może wtedy podzielę się opiniami (jeśli będą cenzuralne :hihi: ).

Hochstriess - Sob Gru 08, 2012 6:20 pm

Ja też, póki co, dość pobieżnie przejrzałam to wydawnictwo. Błędy rzucające się w oczy mniej lub bardziej, baaaardzo specyficzny dobór biogramów. Przykro i mdli.
feyg - Sob Gru 08, 2012 7:59 pm

Sabaoth napisał/a:
Ale sprawdzę dokładniej hasła z okresu II Wolnego Miasta i może wtedy podzielę się opiniami (jeśli będą cenzuralne :hihi: ).

Pytanie czy takowe będą? Bo mnie z kolei intryguje potraktowanie reprezentantów dziewiętnastowiecznego (i nie ma co ukrywać niemieckiego) Gdańska. Czy w ogóle zostali oni za godnych by trafić na łamy Encyklopedii?

renekk - Sob Gru 08, 2012 9:59 pm

Dziewiętnastowieczni Gdańszczanie też są, ale na pierwszy rzut oka trudno powiedzieć czy znaleźli się wszyscy bez wątpienia zasługujący... Na pewno nie ma Daniela Buhsego, nie ma też hasła "plan Buhsego" czy "Buhsego plan". Nikt nie słyszał o kimś/czymś takim?
princessita - Sob Gru 08, 2012 10:10 pm

A czy to nie ten plan Gdańska co wisi w dalszym holu biblioteki PAN. Plan wyryty na duzych kamiennych blokach (negatyw?).
pumeks - Pon Gru 10, 2012 11:52 am

A kto mógłby zerknąć, czy w Encyklopedii pojawia się biogram Ernsta Förstemanna (1822-1906) lub przynajmniej jego ojca Wilhelma Augusta Förstemanna? zakładam, że ich nie ma, ale chciałbym mieć pewność.
pumeks - Pon Gru 10, 2012 1:22 pm

Dopisane: źle zakładałem :P Krótki biogram jednak się w Encyklopedii znalazł.
rysiu - Pon Gru 10, 2012 2:03 pm

Jestem ciekawy co piszą o ks. Magnusie Bruskim proboszczem bazyliki św.Mikołaja w Gdańsku i czy jest możliwość podania tej informacji na tym forum .Rysiu .
Krzysztof - Pon Gru 10, 2012 3:13 pm

rysiu napisał/a:
co piszą o ks. Magnusie Bruskim

W.Danielewicz - Wto Gru 11, 2012 10:36 am

Jeżeli chodzi o encyklopedię gdańską to uważam, że dobrze się stało, że powstała. Krytyka była jest i będzie. Nie ma dzieł doskonałych. Sam badając hasła tzw. „spraw mokrych”, czyli żegluga, stocznie itp. znalazłem błędy a nawet jakieś sensacyjne wyssane z palca informacje. Mam nadzieje, że jest to „kręgosłup” do dalszego opracowania, uzupełnień czy sprostowań. Wprawdzie jestem w nią trochę zamieszany, ale uważam, że nie ma, co za mocno krytykować. Bo przecież nikt nie jest doskonały.
A co do „Panny Wodnej” to została ona, zezłomowana na terenie Stoczni „Radunia” w Gdańsku, ale głównym zleceniodawcą była Gdańska Stocznia Remontowa i to jej pracownicy dokonali złomowania.

Piotr A. - Wto Gru 11, 2012 10:43 pm
Temat postu: Moje 3 grosze...
Rzeczywiście, planu Sztokholmskiego nie ma, sam znalazłem kilka grzeszków, ale jedna rzecz mnie trochę zniesmaczyła - prawdziwy wysyp tzw "polityków". W pewnym miejscu trafiłem wręcz na Kronikę Rodzinną. Fuj.
Moim zdaniem fajnie byłoby mieć dostęp do strony na którą można byłoby przesyłać swoje sugestie, poprawki, uzupełnienie etc.
Apeluję o rozsądne komentarze - w Encyklopedii jest fura ciekawych rzeczy. Pomijając tzw "polytyke" to naprawdę ciekawe wydawnictwo. A braki? Błędów nie robi tylko ten co nic nie robi. Tak sądzę.

EwkaW - Wto Gru 11, 2012 11:12 pm

Swego czasu czytałam w prasie anonsującej ukazanie się Encyklopedii, że niedługo po wydaniu papierowym ukaże się ona w internecie i będzie możliwość dopisywania uzupełnień itp, bodaj też i nowych haseł.
Potem jednak to ucichło i jak na razie, żadnych zapowiedzi nie ma. Bądźmy jednak może dobrej myśli :)

Hochstriess - Sro Gru 12, 2012 10:45 am

Takie nazwiska jak Vredeman de Vries, Ringering czy Herle - nieobecne. (Obberghen sie załapał). Natomiast obszerny biogram panaprezydentowego brata - jest.
:II

rysiu - Sro Gru 12, 2012 6:17 pm

Dziękuje za informację o ks. Magnusie Bruskim .Rysiu .
Zbych - Sro Gru 12, 2012 8:28 pm

EwkaW napisał/a:
Swego czasu czytałam w prasie anonsującej ukazanie się Encyklopedii, że niedługo po wydaniu papierowym ukaże się ona w internecie ...

Ukazanie się Encyklopedii Gdańska w internecie może być uzależnione od wyczerpania się nakładu publikacji papierowej.

Mikołaj - Czw Gru 13, 2012 9:35 am

Zbych napisał/a:
Ukazanie się Encyklopedii Gdańska w internecie może być uzależnione od wyczerpania się nakładu publikacji papierowej

tak, ale nie za bardzo
wyborcza.pl
Cytat:
wydanie książki nie zamyka "Encyklopedii Gdańska". Prezes Fundacji, Cezary Windorbski, wpadł na pomysł, by projekt rozwijał się w internecie. Będą tam hasła, które są w encyklopedii, które się do niej nie zmieściły i które dopiero powstaną. Towarzyszyć im będzie wielki katalog zdjęć i rycin dotyczących Gdańska. W sumie - coś, czego dotąd nie było.

- Gedanopedia ruszy 15 grudnia tego roku - mówi Windorbski. - Każdy, kto kocha Gdańsk i ma na jego temat istotną wiedzę, będzie mógł sam opracować hasło, którego jeszcze nie ma. To hasło będzie opublikowane, gdy tylko jego jakość i prawdziwość zaakceptuje komitet naukowy. Fundacja Gdańska będzie płacić autorom za te hasła. Nie będą to wielkie pieniądze, ale będą. A do tego satysfakcja gwarantowana.


Gość Gdański:
Cytat:
Dlatego w połowie grudnia 2012 roku w sieci zostanie uruchomiona Gedanopedia, czyli internetowa wersja encyklopedii. Znajdą się w niej treści już opublikowane oraz ponad 500 stron informacji, które z przyczyn technicznych nie zmieściły się w wydaniu papierowym.

Wszyscy chętni będą mogli także wysyłać swoje hasła oraz zastrzeżenia do już istniejących tematów. ‒ Chcemy, żeby gdańszczanie wzięli czynny udział w tworzeniu Gedanopedii. Niech konstruktywnie dyskutują o historii, ale również teraźniejszości swojego miasta ‒ mówi „Gościowi Niedzielnemu” Cezary Windorbski, prezes Fundacji Gdańskiej, wydawca. Propozycje internautów będą weryfikowane merytorycznie przez powołaną 24 listopada Ławę Encyklopedystów Gdańskich. W jej skład weszli dotychczasowi autorzy haseł.



ma powstać Ława Encyklopedystów (więcej tutaj):
• W poczet Ławy będzie mógł się dostać każdy, kto stanie się współtwórcą hasła w Gedanopedii, czyli elektronicznym wydaniu EG
• Twórcą hasła stać się można po spełnieniu określonych wytycznych, co do sposobu naukowego opracowania proponowanego przez siebie hasła
• Ława ma czuwać nad ciągłym rozbudowywaniem Gedanopedii w sposób gwarantujący naukowy jej charakter

za wersję internetową odpowiada sprint.pl

renekk - Czw Gru 13, 2012 5:14 pm

Mikołaj napisał/a:
Propozycje internautów będą weryfikowane merytorycznie przez powołaną 24 listopada Ławę Encyklopedystów Gdańskich. W jej skład weszli dotychczasowi autorzy haseł.

To znaczy, że jak taki encyklopedysta popełnił wierutne bzdury, to będzie oceniał propozycje sprostowania?????

Hochstriess - Pią Gru 14, 2012 11:03 am

No tak i wszystko będzie cacy :hiihihi:
Piotr A. - Pią Gru 14, 2012 12:05 pm
Temat postu: Odpowiedź Fundacji
Kilka dni temu wysłałem kilka pytań do Fundacji - oto główna część odpowiedzi. »

cyt: "Szanowny Panie,


w nawiązaniu do otrzymanej korespondencji pragnę poinformować, że przygotowujemy się do uruchomienia wersji internetowej Encyklopedii Gdańska, errata do wydania papierowego będzie na stronie internetowej ; wydanie suplementu ma być wydane w przyszłości." Koniec cytatu.

Brzmi fajnie, ale jeżeli wystąpią problemy o których pisze Renekk, nie pozostanie nic innego jak "powieszenie w Internecie" własnej erraty i własnego suplementu. O ile wiem, to prawo tego nie zabrania. :D

renekk - Pią Gru 14, 2012 4:01 pm

Już towarzysz Wiesław mawiał, że najlepiej naprawić zegarek może tylko ten, kto go zepsuł :dziadek:
Piotr A. - Pią Gru 14, 2012 4:47 pm

renekk napisał/a:
Już towarzysz Wiesław mawiał, że najlepiej naprawić zegarek może tylko ten, kto go zepsuł :dziadek:


Tak, ale jemu chodziło o radzieckie zegarki. :D

Piotr - Pią Gru 14, 2012 6:30 pm
Temat postu: Re: Odpowiedź Fundacji
Piotr A. napisał/a:
Kilka dni temu wysłałem kilka pytań do Fundacji - oto główna część odpowiedzi. »


w nawiązaniu do otrzymanej korespondencji pragnę poinformować, że przygotowujemy się do uruchomienia wersji internetowej Encyklopedii Gdańska, errata do wydania papierowego będzie na stronie internetowej ; wydanie suplementu ma być wydane w przyszłości." Koniec cytatu.
:D

Do mnie nic nie odpisali. Fakt, że problem dotyczył braku informacji o Unimorze. Taka sobie fabryczka, gdzie w kwiecie jej wieku pracowało ponad pięć tysięcy ludzi...
P

Zbych - Sob Gru 29, 2012 3:00 pm

Cytat:
w nawiązaniu do otrzymanej korespondencji pragnę poinformować, że przygotowujemy się do uruchomienia wersji internetowej Encyklopedii Gdańska

Już działa pod tym adresem.

Zbych - Sob Gru 29, 2012 4:04 pm

Internetowa Encyklopedia Gdańska jest w trakcie tworzenia i można pogodzić się z mam nadzieję tymczasowym brakiem niektórych (delikatnie rzecz ujmując) haseł. Jednak, gdy do hasła jest dołączony obraz (miniatura), to okazuje się, że do jego obejrzenia trzeba się zalogować, a rejestracja jest niemożliwa. Być może to stan tymczasowy, ale drugą rzeczą jest to, czemu w ogóle ma służyć obowiązek logowania się czytelnika, no chyba, że dostęp do niektórych stron encyklopedii będzie płatny, bo jeśli nie to będzie to tylko wykazanie się znajomością php lub innego języka skryptowego pracującego na serwerze.
slowik45 - Sob Gru 29, 2012 5:56 pm

No Qrrrr wiedziałem :głupi_ty: Budyń musi być :rzyg_1:
pumeks - Sob Gru 29, 2012 7:31 pm

Ciekawe, że jest np. Krzysztof Skiba, a nie ma "Tymona" Tymańskiego. Dla ułatwienia, zgadnijcie: z kim Skiba chodził do klasy? :P
EwkaW - Sob Gru 29, 2012 7:42 pm

Oj, chyba z Maćkiem Kosycarzem, w podstawówce i w liceum też :tralalala:
EwkaW - Sob Gru 29, 2012 10:12 pm

W księdze, o której ten wątek, znalazłam zastanawiającą ilustrację do hasła "Autobusy miejskie".
Chcę tu podkreślić, że obszerna część opisowa zawiera masę rzeczowych informacji, a obejmuje okres przed 1945 i po, aż do teraz. Jest to zresztą hasło opracowane przez pana Mirosława Glińskiego, to wszystko wyjaśnia.

Natomiast ilustracja pochodzi chyba z jakiegoś okazjonalnego zjazdu "ogórków" na Targu Węglowym, na którym dworca autobusowego, o ile wiem, nigdy nie było, a w latach 60-tych to nawet pamiętam.
Przypuszczam, że autor hasła nie miał wglądu w poczynania ilustratorów Encyklopedii. No i wyszło jak wyszło :hmmmm:

slowik45 - Sob Gru 29, 2012 11:35 pm

A ja pamiętam przystanek niebieskiego autobusu przy fontannie koło teatru.
EwkaW - Nie Gru 30, 2012 12:46 am

slowik45 napisał/a:
A ja pamiętam przystanek niebieskiego autobusu przy fontannie koło teatru.

Może i był gdzieś tam przystanek, choć przyznam, że nie pamiętam, a od 1963 roku jeździłam z Targu Węglowego na Politechnikę.
Niebieski, to jakby miał być PKS. Dworzec PKS był jednak z całą pewnością na Targu Siennym.
Z którego roku pamiętasz ten przystanek przy teatrze, Słowiku?

slowik45 - Nie Gru 30, 2012 9:34 am

No i tu jest problem, to jest taki przebłysk jaźni 3-5 letniego dziecka, więc jakiś 1965 - 67r. Pamiętam to bo mama zawsze pilnowała żebym nie wpadł do fontanny jak rozrabiałem w oczekiwaniu na busa ;).
W.Danielewicz - Nie Gru 30, 2012 2:42 pm

Niestety Pan M. Gliński w niektórych swoich hasłach mija się z prawdą. Mam tu na myśli np. hasła o Stoczni Wojana czy inne sprawy "mokre". Wiem nikt nie jest doskonały ale czasami lepiej coś nie dopisać niż podać nie prawdę.
Zbych - Nie Gru 30, 2012 3:14 pm

slowik45 napisał/a:
... więc jakiś 1965 - 67r. Pamiętam to bo mama zawsze pilnowała żebym nie wpadł do fontanny ...

Ten okres jest w polu zainteresowań Fotomemorii i na jego stronach są zdjęcia Targu Węglowego z tych czasów, w szczególności z roku 1973: 1, 2, 3.
Nie kojarzę tylko fontanny.

princessita - Nie Gru 30, 2012 4:30 pm

Przejrzalam i na pewno jej juz nie chce, wiekszosc informacji sa zawarte w innych ksiazkach, zostaly wiec powielone. Brakuje mi hasel odnoszacych sie do tanca i baletu, dzialanosci Tauberta, Czerwinskiego i wielu innych znanych tancerzy. Jakim sposobem tance cechowe znalazly sie w hasle o teatrze? :dziadek:
slowik45 - Nie Gru 30, 2012 5:39 pm

Cytat:
Nie kojarzę tylko fontanny.
o tu
Zbych - Nie Gru 30, 2012 7:30 pm

Teraz kojarzę, pamięć odświeżona, dzięki.
EwkaW - Nie Gru 30, 2012 8:25 pm

pumeks napisał/a:
zgadnijcie: z kim Skiba chodził do klasy?

Pumeksie, czy zgadłam? :???:

pumeks - Nie Gru 30, 2012 10:22 pm

EwkaW napisał/a:
pumeks napisał/a:
zgadnijcie: z kim Skiba chodził do klasy?

Pumeksie, czy zgadłam? :???:

Hmm... no trochę mi nie wypada... w każdym razie, ważniejsze (z całym szacunkiem) osoby niż pan Kosycarz też uczyły się w SP 50, a następnie w I LO :%

EwkaW - Nie Gru 30, 2012 11:23 pm

Krótko mówiąc, nie wygrałam nagrody :cry:
A starałam się jak ta foczka z oliwskiego ZOO http://www.trojmiasto.pl/...sem-n64982.html

Dostojny Wieśniak - Pon Gru 31, 2012 12:42 am

pumeks napisał/a:
:%
A czemu się jeżysz? :D
Mikołaj - Wto Sty 08, 2013 1:09 pm

ruszyła Gedanopedia, internetowa wersja Encyklopedii Gdańska
http://gedanopedia.pl

danziger - Wto Sty 08, 2013 6:55 pm

Encyklopedię dostałem pod choinkę, do tej pory zdążyłem ją jedynie pobieżnie przejrzeć, bo św. Mikołaj przyniósł mi też i inne ciekawe lektury.
Niestety, wnioski wysnuwające się z lektury tego dzieła są zatrważające.
Może na początek plusy: duża objętość, ładnie wydana, będzie dobrze wyglądać na półce (zwłaszcza jak ktoś dostał wydanie w skórze, czy płótnie - ja mam tylko to standardowe). No i – było nie było – jest to chyba jedyna encyklopedia Miasta jaka do tej pory wyszła. A więc, w sumie wypada ją mieć. Na tym chyba koniec plusów.

Minusy:
1. Mnóstwo błędów, hmm... jak to nazwać... - redakcyjnych może (?) - chodzi o literówki i inne duperele wynikające z ewidentnego niechlujstwa/niedociągnięć korekty (np. że Jacek Kurski jest bratem Jacka Kurskiego).

2. Polityka. Niestety ewidentnie widać, że jest to dzieło stworzone przez/dla/ku czci (niepotrzebne skreślić) budyniowej kliki. Świadczy o tym już sam skład komitetu honorowego, w którym zostali uwzględnieni np. prawie wszyscy ważniejsi przedstawiciele gdańskich kościołów/związków wyznaniowych, oprócz... głowy największego z nich, rzymskokatolickiego czyli abpa Głodzia, który jak wiadomo z budyniową ekipą się zbytnio nie lubi. Jest za to abp. senior Gocłowski, który te relacje ma "odrobinę" cieplejsze. Cokolwiek by myśleć o urzędującym arcybiskupie, to takie pominięcie dobrze nie wygląda. Oczywiście możliwe, że abp. Głódź był o udział w komitecie proszony, ale odmówił - to by autorów Encyklopedii oczywiście usprawiedliwiało, niemniej IMHO jest to mało prawdopodobne.
O upolitycznieniu świadczy też dobór niektórych biogramów (nie tylko panaprezydentowy brat, ale też i np. spory biogram matki obecnego Prezydenta RP, która z Gdańskiem tyle ma wspólnego, że mieszka tu od 1997 r.
Tu może się nieco czepiam, ale co tam: biogramy Olechnowicza, Bielińskiego i Skarbka czy zbyt obszerny (jak na mój gust) artykuł na temat Lotosu można jeszcze wybaczyć - wiadomo, sponsor wymaga, ale moim zdaniem starczyłyby te wszystkie pochwalne laurki, które zamieszczono na początku i końcu dzieła, dodawanie odpowiednich haseł było chyba zbędne.
A tu , to już na pewno nie moje czepialstwo, tylko coś, na co zwróci uwagę każdy: otóż na stronie 740 mamy hasło "Organizacje pozarządowe", zilustrowane dużym zdjęciem "Wolontariuszy Fundacji Hospicjum". Nietrudno zauważyć, iż jeden z wolontariuszy przerasta innych o głowę, również charakterystyczny, jajowaty kształt czaszki wydaję się być dziwnie znajomym. To zresztą nie jedyne zdjęcie, którego bym się czepił - wystarczy dobrze przejrzeć obrazki i (jeśli nie jest się zaślepionym fanem obecnego układu rządzącego) pewne prawidłowości się zauważy.
Dobra, dosyć o polityce, idźmy dalej.

3. Dobór haseł, zwłaszcza biogramów. Już tu kilka osób o tym pisało, ale nie sposób nie poruszyć tego tematu. Oprócz tych, o których wspomniałem wcześniej, to nie bardzo rozumiem po co np. hasło "ORMO" i „Milicja Obywatelska”? Czyżby to były gdańskie instytucje? Można o nich było wspomnieć, owszem, ale w haśle nt. historii policji gdańskiej na przestrzeni dziejów, a nie tworzyć osobne, obszerne hasła.
Albo hasło "Angela Merkel"? Jest ono wprawdzie tylko odnośnikiem do hasła "Willi Jentzsch", ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, iż ten senator WMG nie doczekałby się swojego (hasła), gdyby nie był dziadkiem obecnej pani kanclerz.
Czesław Niemen - z całym szacunkiem, ale czy fakt, że ktoś przez krótki czas mieszkał w Gdańsku od razu predestynuje do opracowywania jego biogramu? ... nie jestem pewien.
Wielu haseł za to brak - np. byłego prezydenta Franciszka Jamroża. Nie był może najbardziej świetlaną postacią, ale były prezydent Miasta chyba na biogram zasługuje? Dlaczego brak jest Mikołaja Trzaski? Dalej - skoro jest Skiba, to dlaczego nie figuruje w Encyklopedii Jarek Janiszewski albo Koñjo (o Tymańskim już było mówione)? Albo z innych, pozamuzycznych maniek – czemu nie ma takich haseł jak choćby np. Reignald Tower, Richard Haking, Andrzej Sulewski (Pirat), Tadeusz Duffek, Stanisław Michel, Janusz Trus, Michał Targowski? Może to i nie najważniejsze postacie w historii Miasta, ale skoro na całkiem spore biogramy zasłużyli np. Jarosław i Danuta Wałęsowie, albo szereg postaci „publicznych” znanych chyba jedynie czytelnikom tej encyklopedii, to ci wymienieni przeze mnie chyba też mogliby się w niej znaleźć? Ba, czemu nie wspomniano o – bądź co bądź honorowym obywatelu WMG – Hermannie Göringu (Hitler biogram ma :hihi: )?
Czemu jedne hasła są niepotrzebnie zbyt rozbudowane, a inne (np. artykuły na temat Machandla albo KS Gedania) zdecydowanie zbyt krótkie?
W haśle „Lechia” – wiem, że kryterium „najbardziej znani piłkarze” jest mocno uznaniowe, ale na litość – skąd tam się wziął np. Tetteh, czy Lukjanovs? Przy okazji – nie znam się na wewnątrzplatformianych wojenkach, ale coś mi się zdaje, że ekipa Jego Jajowatości musi nie przepadać za panem phemiehem, skoro największą ilustracją do artykułu o Lechii jest zdjęcie ukazujące pamiętny transparent skierowany do Donala Tuska („Nie jesteś, nie byłeś, nie będziesz nigdy kibicem Lechii”).

4. Na koniec – błędy merytoryczne. Z tego co pisali poprzednicy jest ich sporo. Ja wyłapałem tylko kilka drobniutkich (np. mieszanie pojęcia „honorowy obywatel Gdańska” i „honorowy obywatel WMG”), ale i jeden poważny – mianowicie w haśle „Herb Gdańska” zamieszczono podhasło o rzekomym herbie I WMG (ten z tańczącymi parami, pojawiał się i u nas na Forum). Jeśli mi autor hasła przedstawi jednoznaczne „kwity” na prawdziwość zawartych w nim tez, publicznie swoje zarzuty „odszczekam” i postawię flaszkę Machandla, albo i dwie. Ale póki co, skoro na wszelkich monetach, rycinach itp. artefaktach, nie wspominając o literaturze, widnieje wyłącznie i niezmiennie herb znany do dzisiaj, pozwolę sobie na daleko posunięty sceptycyzm. :wink:

To takie moje pierwsze wrażenia, po wstępnym przejrzeniu „dzieła”.

Sabaoth - Wto Sty 08, 2013 7:06 pm

I ja znalazłem pod choinką to "wiekopomne" dzieło tylko jeszcze jakoś czasu nie starczyło by przekartkować. A po przeczytaniu opinii zastanawiam się, czy mnie coś nie trafi podczas kartkowania. :hihi:
pumeks - Wto Sty 08, 2013 7:54 pm

danziger napisał/a:
podhasło o rzekomym herbie I WMG (ten z tańczącymi parami, pojawiał się i u nas na Forum). Jeśli mi autor hasła przedstawi jednoznaczne „kwity” na prawdziwość zawartych w nim tez, publicznie swoje zarzuty „odszczekam” i postawię flaszkę Machandla, albo i dwie. Ale póki co, skoro na wszelkich monetach, rycinach itp. artefaktach, nie wspominając o literaturze, widnieje wyłącznie i niezmiennie herb znany do dzisiaj, pozwolę sobie na daleko posunięty sceptycyzm. :wink:

Nie wiem, o jakim herbie z tancerzami mowa, da się to gdzieś odszukać?
Ja to bym chętnie zobaczył kwity, że w latach 1807-13 w ogóle używano pojęcia "Wolne Miasto Gdańsk" w jakimkolwiek języku... bo mam poważne podejrzenia, że dla Francuzów oficjalnie była to République de Dantzig, jak na francuskojęzycznej Wikipedii. :roll:

danziger - Wto Sty 08, 2013 11:23 pm

pumeks napisał/a:
Nie wiem, o jakim herbie z tancerzami mowa, da się to gdzieś odszukać?

Nie wiem czy się da - ktoś kiedyś tu coś takiego zamieszczał (jakaś użytkowniczka płci przeciwnej :wink: , o ile pamiętam) i nawet jakaś niewielka dyskusja była. Gdzie to nie wiem, nie mogę znaleźć, ale i nie szukałem zbyt intensywnie.
W załączniku masz obrazek jak to wyglądało.


pumeks napisał/a:
Ja to bym chętnie zobaczył kwity, że w latach 1807-13 w ogóle używano pojęcia "Wolne Miasto Gdańsk" w jakimkolwiek języku... bo mam poważne podejrzenia, że dla Francuzów oficjalnie była to République de Dantzig, jak na francuskojęzycznej Wikipedii. :roll:

Używano. Zarówno samego terminu "WMG" jak i "Wolne Hanzeatyckie...."
Kwit masz np. tu: http://rzygacz.webd.pl/index.php?aid=528
Teksty innych dokumentów (choć chyba tylko w polskim tłumaczeniu), w których te terminy się pojawiały, były też np. w książce Zalewskiego o napoleońskim WMG.

Dostojny Wieśniak - Sro Sty 09, 2013 1:04 am

A ten skan herbu to skąd się wziął, jeżeli można? :hmm: Czegoś korona z podpisem mi nie gra, stąd pytanie.
feyg - Sro Sty 09, 2013 9:50 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
A ten skan herbu to skąd się wziął, jeżeli można?

Sądząc po aparaciku w prawym dolnym narożniku to z aukcji na eBay-u :wink:

Sabaoth - Sro Sty 09, 2013 4:12 pm

Tak mi się zdaje, że po francusko powinno być Dantzig. :hmm:
Hagedorn - Sro Sty 09, 2013 4:33 pm

Sabaoth napisał/a:
Tak mi się zdaje, że po francusko powinno być Dantzig. :hmm:

tak przynajmniej stoi na Łuku Triumfalnym...

danziger - Sro Sty 09, 2013 6:16 pm

feyg napisał/a:
Dostojny Wieśniak napisał/a:
A ten skan herbu to skąd się wziął, jeżeli można?

Sądząc po aparaciku w prawym dolnym narożniku to z aukcji na eBay-u :wink:

Oczywiście, że ten jest z ebay'a. A skąd pochodzi oryginalny obrazek to nie mam pojęcia.

Sabaoth napisał/a:
Tak mi się zdaje, że po francusko powinno być Dantzig. :hmm:

Jak najbardziej.
Ale tu jest Stadt Danzig, więc to jest po niemiecku.

Sabaoth - Sro Sty 09, 2013 7:12 pm

danziger napisał/a:
Ale tu jest Stadt Danzig, więc to jest po niemiecku.

Czyli nie po francusku! :dziadek:

EwkaW - Pią Sty 11, 2013 11:35 pm

Weszłam na stronę Gedanopedii, ale tam, zeby coś obejrzeć, trzeba się zalogować. Ja bardzo chętnie, tylko jakoś nie widzę możliwości rejestracji. Równiez wskazówek, gdzie to i jak zrobić :???:
Czy ktoś z Was miał podobny problem, czy to tylko ja jestem taka gapa? :hihi:

Zbych - Pią Sty 11, 2013 11:46 pm

EwkaW napisał/a:
Czy ktoś z Was miał podobny problem, czy to tylko ja jestem taka gapa? :hihi:
Nie jesteś gapa, jest tak w rzeczywistości. Pisałem już o tym tutaj pod koniec grudnia.
EwkaW - Pią Sty 11, 2013 11:59 pm

To co warta informacja, że Gedanopedia już ruszyła? Nie ze wszystkim, ale jednak. :II
Spróbuję ich zapytać, jest jakiś kontakt. Jak się czegoś konkretnego dowiem, to ogłoszę.

Krzysztof - Sob Sty 12, 2013 9:12 am

EwkaW napisał/a:
ale tam, zeby coś obejrzeć, trzeba się zalogować.

Nie koniecznie.

Mikołaj - Sob Sty 12, 2013 10:13 am

EwkaW napisał/a:
Weszłam na stronę Gedanopedii, ale tam, zeby coś obejrzeć, trzeba się zalogować.

może jak mam jakiś lepszy internet :wink: , ale od samego początku mogę przeglądać wszystkie hasła bez logowania
pierwsze z brzegu:
http://gedanopedia.pl/index.php?title=BENEKE_PAUL
nie działa?

Zbych - Sob Sty 12, 2013 11:34 am

Mikołaj napisał/a:
nie działa?
Dla samego otwarcia hasła działa, ale kliknij na obrazek z prawej strony, aby powiększyć i wtedy napisz, czy działa.
Mikołaj - Sob Sty 12, 2013 12:59 pm

EwkaW napisał/a:
jakoś nie widzę możliwości rejestracji

rzeczywiście rejestracja nie działa, przez co m.in. obrazki wyświetlają się w małej rozdzielczości
zgodnie ze strukturą stron typu wiki powinna być pod adresem
http://encyklopediagdansk...guj&type=signup
pewnie za jakiś czas uruchomią

EwkaW - Sob Sty 12, 2013 3:02 pm

Mikołaj napisał/a:
może jak mam jakiś lepszy internet :wink:

No nie, to ja miałam, mam nadzieję że chwilowe, zaćmienie umysłu :oops:
Zdopingowaliście mnie tym pospolitym ruszeniem z pomocą i pozbierałam klepki :hihi:
Dziękuję :D
Obrazki w mniejszej rozdzielczości na razie jakoś przeżyję.

pumeks - Sob Sty 12, 2013 9:06 pm

Zdumiewa mnie brak w Gedanopedii (czy w drukowanej encyklopedii też?) hasła "Nowy Port", podczas gdy są "Nowe Szkoty", "Nowe Ogrody", nawet "Nowy Hel" :???: Nie ma hasła "Latarnia morska"? :roll:
Hochstriess - Sob Sty 12, 2013 9:51 pm

No a po co Ci, nie wiesz? :haha: (przez łzy)
danziger - Sob Sty 12, 2013 9:54 pm

W papierowej jest oczywiście hasło "Nowy Port", a także "Latarnie morskie". Kilku innych, które są w papierowej (np. herb Gdańska), w internetowej nie znalazłem. Wydaje mi się, że w elektronicznej jest po prostu mniej haseł niż w papierowej (a na logikę powinno być więcej).
EwkaW - Sob Sty 12, 2013 10:38 pm

pumeks napisał/a:
zdumiewa mnie brak w Gedanopedii (czy w drukowanej encyklopedii też?) hasła "Nowy Port"

W drukowanej jest "Nowy Port" i jest hasło "Latarnie morskie (blizy)" a w nim historia i kilka zdjęć historycznych latarni w Nowym Porcie i jedno z Westerplatte.
Autor Jerzy Litwin :D

Hochstriess, otrzyj łzy :wink:

danziger - Nie Sty 13, 2013 5:18 pm

W haśle "Beneke Paul" (czemu nie Pawel, skoro sam się tak pisał?) i "Peter von Danzig" gdański okręt konsekwentnie nazywany jest karawelą, a jego najsłynniejszy pryz - galerą.
To mniej więcej tak jakby mówić, że w Rajdzie Dakar startują bolidy F1.

renekk - Nie Sty 13, 2013 11:42 pm

W hasłach "most" można znaleźć przykłady zupełnej ignorancji, np. "most kolejowy nad Motławą" - autor, który prawdopodobnie nie widział tego mostu nawet na obrazku pisze, że to jest most obrotowy - głupota, czy bezczelność? Inny przykład: "most na Nowej Motławie" (chodzi o tzw. most Bailey'a, jednotorowy most tramwajowy z chodnikiem dla pieszych - hasło tego oczywiscie nie precyzuje) - autor hasła napisał je nawyraźniej na ciężkim kacu; nie dość że nieprecyzyjne, to w dodatku pozbawione sensu. I tak dalej, i tak dalej...
Zbych - Pon Sty 14, 2013 12:32 am

renekk napisał/a:
...chodzi o tzw. most Bailey'a, jednotorowy most tramwajowy z chodnikiem dla pieszych...
Czy to ten, przed którym było targowisko patrząc od zachodu?
renekk - Pon Sty 14, 2013 5:31 pm

Most Bailey'a był na północ od targowiska i na północ od obecnej przeprawy. Zdjęcie mostu mozna znaleźć np. tu: http://forum.dawnygdansk....0&postorder=asc albo na 14 stronie najnowszego albumu Kosycarza.
Zbych - Wto Sty 15, 2013 12:15 am

Dzięki. Nie znałem jego nazwy, ale to właśnie tego mostu widok chciałem sobie przypomnieć. W dzieciństwie zrobił na mnie wrażenie - wąski, z torem tramwajowym i prowadził do nieznanego świata.

Zbych - Pią Sie 30, 2013 7:20 pm

Minęło 8 miesięcy od uruchomienia internetowej wersji Encyklopedii Gdańska. Trudno ocenić, jak się rozwija bo nie pamiętam ilości haseł na początku. Naprawiam to niedopatrzenie: dzisiaj są w Encyklopedii 3652 hasła opracowane i 395 haseł w przygotowaniu. Zobaczymy ile ich będzie w rocznicę uruchomienia, w grudniu.
Zbych - Nie Sty 26, 2014 7:18 pm

Minęły prawie cztery miesiące od mojego ostatniego postu, czas więc na podsumowanie. W Gedanopedii przybyło 71 opracowanych haseł, a 64 hasła są przygotowaniu. Powoli, ale jednak się rozwija.
Zbych - Czw Sie 28, 2014 9:20 pm

Nareszcie Gedanopedia pozwoliła oglądać obrazki w pełnej rozdzielczości.
MłodyBocieK - Nie Sty 09, 2022 11:16 am

Może już wszyscy wiedzą, może nie, Gedanopedia ma nowy adres, stare linki nie działają

Gedanopedia


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group