Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Artyści z Wolnego Miasta Gdańska

Adamdownunder - Pią Mar 28, 2014 6:34 am
Temat postu: Artyści z Wolnego Miasta Gdańska
:rulez: Temat ten jest poświęcony wszystkim artystom z Wolnego Miasta Gdańska. Chciał bym przypomnieć gdzie kiedyś mieszkali albo jak obecnie nazywa się ich dawna ulica. Może ktoś ma ujecie ich kamienicy lub domu aby nam wszystkim przypomnieć i w ten sposób uwiecznić ich pamięć. Wszystkie informacje o artystach gdańskich mile widziane.

Albert Lipczynski (1876 Lębork – 1974 Sopot) Malarz
Wyjechał do Angli w 1901 roku i zamieszkał w Liverpoolu gdzie osiadł i pracował. Po krótkiej edukacji w gdańskiej szkole sztuk pięknych powrócił na Pomorze i do końca życia mieszkał w Sopocie pod adresem Südstr. 10 Zoppot.
Zmarł w osamotnieniu i nędzy w 1974 roku. :hmmmm:

Adamdownunder - Sob Mar 29, 2014 9:36 pm

Portret Malarza
Adamdownunder - Pon Mar 31, 2014 10:02 am

Może ktoś wie czy to prawda że dawna ulica Südstr. 10 to był dzisiejszy odcinek Grunwaldzkiej?
Jutrzenka - Czw Kwi 03, 2014 12:52 pm

tak - Sudstrasse czyli Południowa to obecna Grunwaldzka, budynek nr 10 nie istnieje, w tym miejscu postawiono nową kamienicę. Grób Lipczyńskiego i jego angielskiej żony
na cmentarzu katolickim też już nie istnieje

Adamdownunder - Czw Kwi 03, 2014 8:43 pm

Cytat:
Jutrzenka :zgooda:

Hans Urban (1874) Architekt Malarz
Fr. Urban-Weidemann - Malarka. Najprawdopodobniej była to Margarete Weidemann

Oboje mieszkali w Gdańsku pod adresem Stadtgraben 5 Danzig.

Adamdownunder - Czw Maj 08, 2014 12:08 pm

Stanisław Chlebowski herbu Poraj (1835 Pokutyńce na Podolu - 1884 Kowanówek) Malarz podróżnik.
Mieszkał w Gdansku pod adresem Fleischergasse 62/63 Danzig.

Adamdownunder - Pią Maj 16, 2014 9:27 am

Adamdownunder napisał/a:
Hans Urban (1874) Architekt Malarz

Informacja o artyscie i jednej z jego prac wystawionych do Aukcji na ALLEGRO
Akwarela Hansa Urbana przedstawiająca Długie Pobrzeże w Gdańsku
Wymiary: 27,5 cm x 17 cm (bez passe-partout), 40 cm x 29,5 cm (z ramą)
Opis: Na pierwszym planie przedstawiono Długie Pobrzeże z mocno zarysowaną bryłą Żurawia oraz przyległe kamienice. W oddali widoczny jest kościół Maraicki oraz wieża Ratusza Miejskiego w Gdańsku. Na wodach Starej Motławy zaprezentowano stateczek i łódź żaglową.
Hans Urban ( ur. 18.11.1874 Stargard Szczeciński - zm. ?) – Gdański architekt i malarz. Studiował architekturę na Politechnice w Berlinie Charlottenburgu. Po przeprowadzeniu się do Gdańska zamieszkał we Wrzeszczu, później w Sopocie. W swoich pejzażach oddawał piękno starego Gdańska i nizinnego krajobrazu Żuław. Obok Harry’ego Schultza, malarza pochodzącego z Elbląga, był jednym z niewielu pejzażystów, który uwieczniał tolkmickie, płaskodenne lomy, jedno- i dwumasztowe łodzie zalewowe.
Fajny obrazek :ok:

Mirekaszub - Pią Maj 16, 2014 2:32 pm
Temat postu: Aktorka Hildegard Friebel
http://postcard.com.pl/po...elier-basilisus
Adamdownunder - Nie Maj 25, 2014 11:50 am

Clara (Klara) BREHMER (XIX – XX wiek) Malarka i grafikarka zamieszkująca w latach 1917 -1929 w mieście Sopocie pod adresem Große Unterführung 9 Zoppot, (dzisiejsza ulica Podjazd 9)
Artystka została w tym miesiącu po raz pierwszy dodana do miedzynarodowego leksykonu wszystkich znanych artystów świata
Benezit Online Dictionary of Artists.
Oxford Sztuka Online oferuje dostęp do bogatych zasobów informacyjnych o wszystkich znanych artystach sztuki na całym świecie. Niestety portal jest jak na razie płatny.

Adamdownunder - Pią Paź 24, 2014 9:21 am

Max Buchholz, malarz plastyk i rytownik (urodził się 13 lutego 1878 w Legnicy - zmarl ?). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie i we Wrocławiu. Był nauczycielem klas artystycznych w Wielkim Młynie i czlonkiem zrzeszenia artystow amatorow Gdańskich.

W roku 1923 zaprojektował znaczki pocztowe dla poczty z herbem Gdańska. Był autorem winiet do telegramów i seri pocztowek znanych obywateli miasta: Jana Heweliusza, Daniela Chodowieckego, Arthura Schopenhauera.

Mieszkal we Wrzeszczu przy ulicy Große Allee 39, Danzig (dzisiejsza al. Zwycięstwa).

Dario - Pią Paź 24, 2014 7:38 pm

Dzień dobry,
Skąd pochodzi plik z rysunkiem z Janem Heweliuszem?
Mam kartki WMG ze znaczkiem z tym rysunkiem, ale wcześniej nie zastanawiałem się kto jest autorem.

Adamdownunder - Sob Paź 25, 2014 12:02 am

Plik jest waśnie zrobiony z jednej z takich kartek WMG. Sprawdz na dole pod samą grafiką swojej pocztówki jakim nazwiskiem jest podpisana. :czytaj:
Dario - Sob Paź 25, 2014 6:47 am

Portret Jana Heweliusza pochodzi z dzieła Selenographia, rytowany przez Jeremiasza Falcka według Helmicha Twenhusena (w zbiorach Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej)
Adamdownunder - Nie Lis 02, 2014 7:20 am

Wineta przygotowana do Telegramu z WMG wykonana przez artyste Max Buchholz
Adamdownunder - Sro Gru 17, 2014 8:13 am

Konrad Wiederhold (urodził się 1868 - zmarl 1940). Malarz

Uczestniczył w wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuki jaka odbyła się w Muzeum Miejskim od 30 Marca – 20 Maja 1907 roku. Encyklopedia Gdańska podaje jego nazwisko w gronie gdańskich artystów plastyków.

Swojego czasu został wybrany do ozdobienia kajuty kapitańskiej na okręcie S.M.S Danzig. Tak oto wyszło jego dzieło artystyczne naszego miasta Gdańska.

Adamdownunder - Wto Lut 10, 2015 9:16 am

Suzanne Eisendieck ( urodzona 14 listopada 1906 Danzig – zmarła 15 czerwca 1998 Paryż) Malarka
Miejsce jej zamieszkania w Gdańsku przed wyjazdem na obczyzne jest nieznane. Pare dodatkowych informacji o artystce na innym temacie w naszym Forum

Rodowita Gdańszczanka malowała w bardzo charakterystycznym sobie stylu. Po owocnej współpracy ze znanym gdańskim malarzem F.A. Pfuhle oraz ukończeniu Akademi Sztuk Pięknych w Berlinie wyjechała na stałe do Paryża. W roku 1938 wyszła za mąż za znanego malarza imresjoniste - Dietz Edzard. Tak artysta przedstawił żone na swoim obrazie olejnym w 1963 roku. Kliknij tutaj

Na dole fotografia Suzanne Eisendieck w kawiarni des Deux Magots w Paryżu. Zdjęcie wykonane w 1936 roku.

Większość szkiców do malarstwa Eisendieck charakteryzowało się sposobem ich wykonania przez szybkie dynamiczne ruchy ołówkiem. Popularność jej malarstwa i popyt na gotowe obrazy w galeriach pozostawiało jej mało czasu na dodatkowe studia rysunkowe. Jej doskonałość w tej dziedzinie jest jednak niezaprzeczalna i szeroko odzwierciedlona w ukończonym malarstwie.


Poniżej przedstawiam nieznany dotychczas szkic wykonany do planowanego obrazu Suzanny Eisendieck - najprawdopodobniej pokazujacego malarkę i portret jej malowanego modela w pozie siedzącej z lat 1936-1937.

Adamdownunder - Pon Mar 02, 2015 10:28 am

Adamdownunder napisał/a:
Suzanne Eisendieck ( urodzona 14 listopada 1906 Danzig – zmarła 15 czerwca 1998 Paryż) Malarka
Miejsce jej zamieszkania w Gdańsku przed wyjazdem na obczyzne jest nieznane.

No to wygląda na to że troszeczke się pospieszyłem z moim ostatnim postem.

Po bardzo długich poszukiwaniach udało mi się w końcu dotrzeć do miejsca urodzenia naszej gdańskiej artystki Suzanne Eisendieck. Rodzice artystki byli Polakami niestety pozostaje ona zapomniana w artrystycznej literaturze polskiej.

Wiem już na pewno że Suzanne Eisendieck (urodzona 14 listopada 1906 Danzig – zmarła 15 czerwca 1998 Paryż) zamieszkiwała w Danzig na - Halzraum Platz 2 B.

Zwracam sie przy okazji do was wszystkich z prośbą o udostempnienie w tej cześci forum jakiechkolwiek mapek samej lokalizacji budynku, zdjęć lub pocztówek pokazujacych ten wlasnie dom lub linka na Forum Dawnego Gdańska do miejsca gdzie już były umieszczone. Chodzi mi szczególnie o lata 1906-1930, wiem że sama ulica nie istnieje lub nie posiada obecnie nazwy.
Niestety nie znam tak dobrze naszego Gdańska jak wy ale mimo to chcę wszystkim przypomnieć i uwiecznić to miejsce zamieszkania znanej artystki polskiego pochodzenia.

Adamdownunder - Czw Mar 05, 2015 11:43 am

Mam do was wszystkich zapytanie, czy to może być Holzraum Platz 2B :???:
Krzysztof - Czw Mar 05, 2015 6:25 pm

Jest nie wykluczone, że początkowy odcinek ul. Am Holzraum, albo to rozszerzenie ulicy, na zakręcie, było tak nazywane.
Tu (na lewo od numeru 3) widać jak ten placyk wyglądał, a za dżewaim nr. 2.

I inna mapkaP:

Obrazki z: http://forum.dawnygdansk....er=asc&start=30

EwkaW - Pią Mar 06, 2015 12:28 am

Adamdownunder napisał/a:
Mam do was wszystkich zapytanie, czy to może być Holzraum Platz 2B

Przejrzałam księgę adresową WMG 1937-38 i:
- nazwy Holzraum Platz nie znalazłam
- znalazłam Eisendick Annę (nazwisko bez litery "e" między i a c) pod adresem Am Holzraum 2b.
To prawdopodobnie ktoś z rodziny i zapewne o ten adres chodziło :)

Adamdownunder - Sob Mar 07, 2015 10:24 am

EwkaW napisał/a:
Przejrzałam księgę adresową WMG 1937-38 i:
- nazwy Holzraum Platz nie znalazłam
- znalazłam Eisendick Annę (nazwisko bez litery "e" między i a c) pod adresem Am Holzraum 2b.

Anna Eisendick była matką artystki. Suzanne zmieniła swoje nazwisko panieńskie jako dorosła osoba na SUZANNE EISENDIECK i tak już potem zawsze podpisywała swoje prace artystyczne.

Krzysztof napisał/a:
Jest nie wykluczone, że początkowy odcinek ul. Am Holzraum, albo to rozszerzenie ulicy, na zakręcie, było tak nazywane.

Biorac pod uwage bardzo wiarygodne informacje i wasze posty moge potwierdzic teraz że dom pod numerem 2B obok ulicy Am Holzraum na pewno był podawany w oficjalnych dokumentach urzędowych pod nazwą Holzraum Platz 2B.

Dziekuję serdecznie za waszą pomoc i udzielone dodatkowe informacje. :ok:

Adamdownunder - Nie Mar 08, 2015 10:10 am

Zdjęcie początkowej części Am Holzraum z troszeczke widocznym Holzraum Platz zaraz za numerem 19.



Chyba już znane ale tym razem bez Zeppelina.

Adamdownunder - Czw Kwi 02, 2015 3:05 am

Zwrócono mi uwagę że popełniłem dosyć poważny błąd w starszym poście. :ok:

Adamdownunder napisał/a:
Clara (Klara) BREHMER (XIX – XX wiek) Malarka i grafikarka zamieszkująca w latach 1917 -1929 w mieście Sopocie pod adresem Große Unterführung 9 Zoppot, (dzisiejsza ulica Podjazd 9)

"grafikarka", niestety takie słowo nie istnieje. On to grafik, ona - graficzka, choć ze względu na grafików komputerowych, okreslajacych się właśnie jako graficy, dla artysty uprawiajacego gatunek artystyczny zwany grafiką stosuje się, może nieco archaiczne pojęcie rytownik. Aby nikt nie pomylił tego z grafiką komputerową :wink: , miałem na myśli słowo rytowniczka. :oops:

Tak na marginesie to już wiem że artystka mieszkała na początku w Sopocie a później w Gdańsku od 1931 do roku 1939. Kilka ostatnich wzmianek o jej zamieszkaniu są pod adresem Horst-Hoffman-Wall / Promenade 24 Danzig (Dzisiejsza ulica 3 Maja)

Clara (Klara) BREHMER (XIX – XX wiek) Malarka i rytowniczka mieszkała w latach 1917 do 1939 w mieście Zoppot i Danzig.

Adamdownunder - Czw Kwi 23, 2015 10:29 pm

Daniel Chodowiecki był urodzony 16 Października 1726 roku w Gdańsku i zmarł 7 Lutego 1801 roku w Berlinie. Malarz, rysownik, rytownik oraz miniaturzysta.
Mieszkał przy Heilige-Geist-Gasse 53, dzisiejsza ulica Św. Ducha. Ten orginalny dom już nie istnieje ale jest przedstawiony na jego szkicu poniżej.

Kiedyś napisał w jednym ze swoich listów do Józefa Łęskiego profesora astronomii na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie „Za zaszczyt sobie poczytuję być prawdziwym Polakiem, chociaż jako pierwszy z Chodowieckich w Niemczech osiadłem”. Artysta posiadał biegłą znajomość języka francuskiego i niemieckiego oraz do pewnego stopnia języka polskiego. Na podkreślenie zasługuje fakt, że nie posiadając gruntownych akademickich studiów malarskich, został mianowany dyrektorem Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie i piastował to stanowisko aż do śmierci.

Adamdownunder - Czw Sie 06, 2015 3:24 am

Ozdobna wineta do telegramu z “Freie Stadt Danzig”, wykonana przez artyste Max Buchholz
Adamdownunder - Pon Sie 10, 2015 10:18 am

No i jest jeszcze jedna ozdobna wineta do telegramu z “Freie Stadt Danzig”, wykonana przez artyste Max Buchholz.

Tym razem bez pełnego podpisu ale za to z jego inicjałami takimi jakie robił na powszechnie znanych medalach "Für besondere Leistungen" , "Danziger Rettungsmedaille" oraz zaprojektowanych przez siebie znaczkach pocztowych w tym okresie.

Troche więcej na ten temat :arrow: linka

Adamdownunder - Nie Sie 16, 2015 12:44 pm

Drzeworyt Max Buchholz „Weichselkähne” lub „Barki wiślane

Troszeczke mi przypomina z widoku wcześniej zaprezentowany na naszym forum EXLIBRIS "administratora" :% no ale to tylko moja teza :hmm:

Sami sobie oceniajcie jak macie ochote :)


Dario - Sro Gru 09, 2015 5:25 pm

Dzień dobry,
Już jakiś czas temu zakupiłem obraz z gdańskim motywem.
Obraz podpisany, ale ciekawy jestem, czy to nic nie warty bohomaz, czy może autor jest komuś znany.
Pozdrawiam.

Adamdownunder - Pią Gru 11, 2015 9:49 am

Dario napisał/a:
czy to nic nie warty bohomaz

Mi osobiście wydaje się że obrazy powinno się oceniać tematycznie i jeśli chcesz abyśmy go tylko szacowali po podpisie, to w tym przypadku jest to raczej nieznazny artysta. Tematycznie to musi być ładny - bo jak sam piszesz z gdańskim motywem. Jak coś znajdziesz o artyście lub ktoś coś więcej ci podpowie to bonus nie tylko dla ciebie ale i na upamietnienie tej osoby co go kiedyś namalowała.

Jest zapewne wielu zapomnianych malarzy amatorow, a jeszcze wiecej kiczy malarskich. W czasie wojny jak ktoś miał talent to malował czym się dało nawet na desce lub drewniamnej płycie. Tak też najprawdopodobnie było w przypadku twojego obrazka bo wydaje mi się że widać na nim ślady tak zwannych znaków „foxing”.
:zarobiony:

Powodzenia w poszukiwaniach.

Adamdownunder - Nie Gru 20, 2015 1:18 pm

Lucia Steigerwald (ur. 22 styczeń 1913 r. w Łodzi; zm. 17 sierpnia 1995 r. w Hanowerze) – malarka i rzeźbiarka.

Lucia Steigerwald jako córka niemieckiego inżyniera spędziła młodość w Gdańsku, gdzie w latach 1932-1936 studiowała sztuke w Technische Hochschule der Freien Stadt Danzig pod okiem Profesora Fritz A. Pfuhle i Profesora Willy Drost. Potem przeniosła się do Paryża i w latach 1950-tych osiedliła się na stałe w Hanowerze.

Przy nadchodzącym Bożym Narodzeniu aby was wprowadzić do tego typowego świątecznym nastroju mam do pokazania jej okolicznościawy linoryt "Danziger Weihnacht".
Jest to wycinek orginalnej pracy artystycznej troszeczkę zapomnianej przez nas artystki i zarazem uwiecznieniem jej talentu malarsko rzeźbiarskiego w Danzig.

Adamdownunder - Nie Lip 10, 2016 7:14 am

Fritz August Pfuhle (urodzony 5 marce 1878 w Berlinie; † 11 grudnia 1969 w Reinbeku, Niemcy)
zamieszkujący w Gdańsku Wrzeszczu przy ulicy Uphagena 24

Znany gdański artysta plastyk oraz pedagog. Projektant wielu plakatów i specjalnych karty okolicznościowych. Osobiście był projektantem witraża do dzisiejszego kościoła Matki Bożej Królowej Korony Polski w Oliwie.
W 1895 roku słuchacz studium przy Berlińskim Muzeum Sztuki, następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. W roku 1905 nauczyciel w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Berlinie. Od 1 października 1910 roku docent, następnie profesor rysunku na Wydziale Architektury Technische Hochschule Danzig. Był wielkim gdańskim malarzem i sam wykształcił grono znakomitych malarzy artystow oraz architektów. Jego uczniami byli m.in. architekt Wilhelm Ohm i Richard Tüngel oraz często bardzo młodzi malarze gdańscy jakich wzioł “pod swoje skrzydła”: Susanne Eisendieck, Lucia Steigerwald obie malarki nadmienione w tym temacie, oraz inni znani malarze Ernst Oldenburg, Stanisław Chlebowski, Fritz Heidingsfed, Manfred Kant, Wolfram Claviez, Karl Friedrich Kunz, Anni Spetzler, Julius Zellmann, Kurt Zeuner, Heinrich von Luckner.

Wiecej ciekawych informacji na ten temat :arrow: naduś Fritz August Pfuhle Gdańszczanin z wyboru.

Adamdownunder - Pon Sie 15, 2016 9:24 am

Karl Friedrich Kunz (urodzony 26 maja 1904 w Książniku gmina Morąg - zmarł 18 stycznia 1969 w Kladow; dzielnica Berlina, Niemcy)

Malarz pochodzący z tradycji artystów Politechniki Gdańskiej wyuczonych od 1920 roku w Gdańsku pod okiem artysty Fritza Agusta Pfuhle. W roku 1926 studiował też w Dreźnie. Malował krajobrazy Mazur i Prus Górnych. Ze swoim nauczycielem przyjaźnił się przez całe życie. Upamietnił go w 1944 roku na własnoręcznym portrecie: źródło

Adamdownunder - Pią Sty 27, 2017 6:13 am

Ciekawostka artystyczno graficzna (chyba w temacie), jest to dyplom honorowy z 14 czerwca 1938 roku przyznany za 25 lat pracy w kolejnictwie Danzig jako konduktor.

Dyplom wykonany w Instytucie Sztuki Grafiki R. Gorschalky Danzig. Artysta nieznany :???:

dariusz08 - Wto Sty 31, 2017 9:52 am

Ernst A. Klauck (niemiecki malarz ur. w Kurlandii w 1900 r., zm. w 1977 r.) Do 1945 roku tworzący na pomorzu. Malował m.in. widoki przedwojennego Sopotu, Gdańska i okolic.
Adamdownunder - Wto Mar 07, 2017 6:51 am

Erich Scholtis (urodzony 29 marca 1892 w Lubinie [Lüben] na Dolnym Śląsku - † 11 grudnia 1964 Akwizgran [Aachen] w Niemczech)

Artysta plastyk, malarz
malował głównie akwarele i grafiki. Zamieszkał początkowo w Gdańsku Oruni przy ul. Przyjemnej 6 (Linsingenstrasse 6), potem na Głównym Mieście przy ulicy Chlebnickiej 28 (Brotbänkengasse 28) i przed wyjazdem do Niemiec na Żuławach w miejscowości Przemysław (Prinzlaff).

Przed wyjazdem namalował cykl znanych rysunków Gdańsk po zniszczeniu :arrow: (Danzig nach der Zerstörung ) W roku 1946 Scholtis wyjechał wraz z rodziną jako uchodźcy do gminy (Bimöhlen) w prowincji Szlezwik-Holsztyn (Schleswig-Holstein) z jej stolicą miastem Kilonia (Kiel). Artysta osiedlił się początkowo właśnie w Kiloni.

Dokładnie nie wiadomo kiedy ale zaprojektował, namalował i sprzedawał w Niemczech gdańską hazardową grę planszową “Danziger Heimat-Spiel”.


Kiedy sama gra została zaprojektowana i namalowana przez malarza to ciężko powiedzieć. Temat artystyczny zrobionych akwareli i uwidoczniona na jednym wizerunku 5Pf. moneta z Wolnego Miasta Gdańska wskazują nam na datę nie wcześniejszą niż rok 1932. Niemniej powszechnie wiadomo też że artyści gdańscy często cofali sie historycznie w tematach wykonywanych pracach artystycznych. Co prawda niemiecki wydawca gry - Rucks&Co GmbH istniał już w latach 1930-tych ale pierwsze znane mi wydanie gry “Danziger Heimat-Spiel” na sprzedaż powstało chyba dużo pózniej, najprawdopodobniej w latach 1940-tych na zlecenie samego artysty; na rynku było chyba wprowadzone do sprzedaży dopiero gdy wyjeżdża do Niemiec (po jesieni 1945 roku).

Zaprezentowana gra planszowa “Danziger Heimat-Spiel” była zrobiona na osobistą sprzedaż artysty i zostala wyprodukowana przez firme z miasta Kiel. Wszystkie orginalne gry posiadają małą czerwoną pieczątke firmową “Rucks&Co GmbH” na przykrywce od pudełeczka w dolnym lewym okienku grafiki, oraz zawierają pod niemieckim opisem gry bieżący adres zamieszkania Erich Scholtis.

Na podstawie znanych mi gier wiem że Erich Scholtis przed wyjazdem do Aachen wpierw osiedlił się tymczasowo w mieście Kiel. Wiadomo też że firma Rucks&Co GmbH miała własnie w tym samym niemieckim mieście swoją siedzibę. Kolejne wydania gry a właściwie opisu gry z środka opakowania mają małe zmiany wskazujące gdzie w danym czasie zamieszkiwał artysta jeśli ktoś był zainteresowany ją kupić. Plansza nie uległa zmianom.

Moja gra jest orginalna i pod swoim hazardowym opisem w jezyku niemieckim ma wydrukowany adres mieszkalny do artysty Erich Scholtis w mieście Kiel przy ulicy “Saarbrückenstraße 178”. Jest to raczej na pewno pierwsze wyprodukowane wydanie gry “Danziger Heimat-Spiel”. Jeśli się nie mylę to te pierwotne wydawnictwo zawierało w środku jeszcze jeden dodatkowy załacznik z inną grą planszową na papierze “Wymarzona podróż do Danzig” gdańskiej artystki Felicitas Wild. Ta dodatkowa gra znajduje się w moim obiekcie ale mogła być tam dodana całkiem przypadkowo przez pierwotnego właściciela mojej gry. Nie wiem czy oboje artyści się razem znali w tym samym czasie, można przypuszczać że prawdopodobnie tak.

Kartonik mojej gry i plansza ma napisany adres i nazwisko w kilku miejscach do byłej mieszkanki Zoppot z jej domowym adresem oraz z datą “bis 1945”. Myśle jednak że jest to tylko okres czasu do jakiego właścicielka gry zamieszkiwała w Zoppot, a sama data nie odzwierciedla daty produkcji lub wydania mojego obiektu. Wiem natomiast na pewno, że ta pani urodziła się 30 sierpnia w 1920 roku i wywodziła się z rodziny znanego niemieckiego doktora/profesora. Ile miała lat jak dostała gre i czy było to w Zoppot czy dopiero po ucieczce rodziny do Niemiec, jak by już miała ponad 25 lat to tylko moje domniemania?

Wydaje mi się że przedstawiona gra “Danziger Heimat-Spiel” wydawana przez Rucks&Co GmbH z Kiel w orginalnej edycji do sprzedaży została najprawdopodobniej wydrukowana na przełomie lat 1946-1950. Z cała pewnościa mogę powiedzieć że była zrobiona jeszcze przed wyjazdem artysty Erich Scholtis do Aachen. Pierwsze wydanie miało czarną drewnianą kostkę i sześć pionków (jak podawano w opisie do gry była dostosowana od dwóch do sześciu graczy). Miała nastepujące drewniane pionki: czarny, fioletowy, niebieski, zielony, żółty, oraz czerwony. Gra ma bardzo proste pojedyńcze kartonowe opakowanie.

Kolejne sprzedawane wydane gry miały opis z przekreślonym pierwszym niemieckim adresem artysty przy ulicy “Saarbrückenstraße 178” i widać pod korektą dodatkową pieczatkę z nowym adresem zamieszkania pod “Feldstraße 67”. Oba adresy były w tym samym niemieckim mieście Kiel.

Wiemy że około 1959 roku Erich Scholtis wyjechał do Aachen i reklamuje swoją orginalną gdańską grę przez kilka kolejnych lat w gazetce nekrologicznej “Sterbeanzeige” pod swoim nowym adressem zamieszkania “20-22 Luisenstraße” w Aachen. Ogłaszana wtedy cana gry to 4.5DM plus przesyłka 0.70DM.

Gra miała prawdopodobnie jasne umocniane papierowe brzegi na przykrywce do kartonowego opakowania. Tak jak to widać w muzem w Lubece.

Wcześniej przedstawione ogłoszenie w Danziger Hauskalender z lat 1975, 1976, 1979 to prawdopodobnie już ostatnia wersja wydania do orginalnej gry “Danziger Heimat-Spiel”, zrobiona w 10 lat po śmierci artysty. Myślę że data wydania była zwiazana z przedawnieniem praw autorskich i firma Rucks&Co GmbH w Kiel wydała kolejną wspóczesna wersję tej gry aby na tym po prostu zarobić. Z tego co wiem to w Niemczech wynalazek jest chroniony przez 20 lat co by wskazywało (biorąc pod uwage ogłoszenie w Danziger Hauskalender z 1975 roku) na opatentowanie gry przez artyste jeszcze przed rokiem 1955. Ta ostatnia komercyjna wersja gry wydana po śmierci artysty z drugiej połowy lat 70-tych ma ciemno niebieskawe umocniane papierowe brzegi na przykrywce do kartonowego opakowania. Ogłaszana wtedy cana gry to 18DM.

Nie jestem pewny czy ta nowo wyprodukowana gra posiadała jeszcze na verso okładki hazardowy opis do grania na pienądze. Prawdopodobnie miała już tylko plastykowe pionki oraz plastykową kostkę do gry. Ciekawy jestem czy ktoś z was ma taką wspóczesną grę aby to potwierdzić? To chyba ta sama gra co jest do sprzedania na :arrow: Ebay w Niemczech

Miro - Wto Mar 07, 2017 12:20 pm

W tym opisie jest już zmieniony adres: Achen Luisenstraße 20-22.

Miro

Adamdownunder - Sro Mar 08, 2017 2:34 am

Miro napisał/a:
W tym opisie jest już zmieniony adres: Achen Luisenstraße 20-22.
:== Czy ta gra sprzedana w Aachen ma naklejony mały znaczek z herbem Gdańska na verso planszy do gry?

Wzmianka o Erich Scholtis w gazetce Nr1 Rundschreiben Mitteilungsblatt Bund der Danziger z listopada 1948 roku. Napisał kiedyś ładnie w jednym swoim liście: “Alles, was Danzig Betrifft, ist mir Herzensangelegenheit” - Nie jestem poliglotą ale chyba to w tłumaczeniu wyjdzie jakoś tak:

"Wszystko o Danzig, jest moje serce"

Miro - Pią Mar 17, 2017 11:27 am

Kolejne wcześniejsze ogłoszenie, które ukazało się w Danziger Heimat z 1955 roku. Myślę, że chodzi tutaj o pierwsze wydanie “Danziger Heimat-Spiel”. Zakładam, że kalendarz ten był drukowany jesienią 1954 roku i gra była już w sprzedaży.

Miro

Adamdownunder - Sob Mar 18, 2017 1:24 pm

Miro napisał/a:
Kolejne wcześniejsze ogłoszenie, które ukazało się w Danziger Heimat z 1955 roku.
:ok:
Miro napisał/a:
Myślę, że chodzi tutaj o pierwsze wydanie “Danziger Heimat-Spiel”.
Pierwsze orginalne wydanie “Danziger Heimat-Spiel” miało wydrukowany w opisie nie przekreślony adres mieszkalny do artysty Erich Scholtis w mieście Kiel przy ulicy “Saarbrückenstraße 178”.
Adamdownunder - Czw Mar 30, 2017 12:33 pm

Erich Scholtis - piórko i akwarela "Spichlerze nad Motławą".
Adamdownunder - Sob Maj 01, 2021 2:34 pm

Wiem na pewno że Senat Gdańska zamówił w 1927 roku takie obiekty:
- “Neubildung des Danziger Wappens (löwen auf goldennen wellen)”
- “wappen für Zoppot, Tiegenhof, Neuteich and Oliva.”

Czyli:
- Nową kreację herbu Gdańska (lwy na złotych falach)
- Herby Sopot, Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw i Oliwa.

Czy ktoś z was był by w stanie mi pokazać o jakie konkretnie obiekty chodziło w tych przypadkach? :???:
Chodzi prawdopodobnie o jakieś namalowane prace artystyczne powstałe w roku 1927 dla Senatu.

Adamdownunder - Sro Maj 19, 2021 10:35 am

Adamdownunder napisał/a:
Max Buchholz, malarz plastyk i rytownik (urodził się 13 lutego 1878 w Legnicy - zmarl ?). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie i we Wrocławiu. Był nauczycielem klas artystycznych w Wielkim Młynie i czlonkiem zrzeszenia artystow amatorow Gdańskich.

Max Paul Julius Buchholz urodził się 13 lutego 1878 roku w Legnicy, zmarł 11 października 1947 roku w niemieckim Pegnitz. :dziadek:
Oto jedna z jego kolejnych gdańskich prac artystycznych.

Adamdownunder - Sro Maj 19, 2021 1:49 pm

:co_jest:
Adamdownunder - Czw Lip 01, 2021 11:50 am

Adamdownunder napisał/a:
Max Paul Julius Buchholz urodził się 13 lutego 1878 roku w Legnicy, zmarł 11 października 1947 roku w niemieckim Pegnitz.

Zainteresowanych biografią i sztuką tego niemieckiego malarza i grafika, który pracował głównie w Gdańsku zapraszam do przeczytania całości opracowania w GZN-163 na stronach od 5 do 35 :arrow: KLIK

Dario - Sob Lip 03, 2021 9:57 am

Adamdownunder napisał/a:
Adamdownunder napisał/a:
Max Paul Julius Buchholz urodził się 13 lutego 1878 roku w Legnicy, zmarł 11 października 1947 roku w niemieckim Pegnitz.

Zainteresowanych biografią i sztuką tego niemieckiego malarza i grafika, który pracował głównie w Gdańsku zapraszam do przeczytania całości opracowania w GZN-163 na stronach od 5 do 35 :arrow: KLIK
Gratuluję Adamowi za dotarcie do tych materiałów i przygotowanie ciekawego opracowania.
Adamdownunder - Wto Kwi 04, 2023 2:25 pm

Dla zainteresowanych

Od 20 marca 2023 r. w Bürgerzentrum Pegnitz można oglądać wystawę „Max Buchholz – malarz i grafik w Gdańsku i Pegnitz”.
Będzie ona trwać do 30 czerwca.

Szczęśliwym trafem archiwum miejskie Pegnitz dotarło do wnuka Maxa Buchholz, profesora Detleva Buchholz. Detlev Buchholz podarował miastu Pegnitz na stałe wypożyczenie ponad 60 obrazów, rysunki i szkice jego dziadka Maxa Buchholz. Są tym pejzaże miejskie Pegnitz oraz innych okolicznych gmin, motywy roślinne i studia portretów osobistych.
Z tego stałego wypożyczenia i dalszych badań rozwinęła się wystawa, która będzie prezentowana od 20 marca 2023 roku.

Kuratorem wystawy jest Andreas Bayerlein - Archiwista miasta Pegnitz

Wiecej informacji i fotografii w innej części forum po zalogowaniu: :arrow: KLIK

Adamdownunder - Sro Kwi 05, 2023 5:41 am

Na poprzedniej stronie tego tematu zmieniła się internetowa linka do wczaśniejszego artykułu w GZN-163.

Wszystkich zainteresowanych biografią i sztuką tego niemieckiego malarza i grafika, który pracował głównie w Gdańsku zapraszam do przeczytania całości szerszego opracowania w Gdańskich Zeszytach Numizmatycznych :arrow: KLIK


Adamdownunder - Sro Kwi 05, 2023 5:42 am

Kolejna wystawa bedzie prawdopodobnie w przyszłosci :co_jest: :palce:
Adamdownunder - Czw Gru 14, 2023 6:04 am

Wcześniej nie znana grafika artysty Maxa Buchholz z części ozdobnego papieru listowego, który był wysłany na Wigilię 1942 roku i przedstawia wizerunek “Stockturm mit Peinkammer”.

Korespondencja z wizerunkiem tej właśnie grafiki wzbogaci jego skromną kolekcję w mieście Pegnitz

valens - Wto Lut 13, 2024 6:44 pm

Puszka z grafikami tego artysty.
Adamdownunder - Czw Lut 15, 2024 5:57 am

valens napisał/a:
Puszka z grafikami tego artysty.

:== :ok:

Adamdownunder - Sob Lut 17, 2024 5:08 am

Mam prośbę o dodatkowe zdjęcia pozostałych części oraz jeśli to możliwe wnętrza tej puszki.

Jakie ma wymiary ten obiekt?

valens - Nie Lut 18, 2024 12:51 pm

Puszka jest sześcianem o bokach 23 cm ,czyli dość duża.Nie ma dodatkowych grafik ani sygnatur na wieczku lub spodzie. Są egzemplarze z owocami i logiem DAGOMA.Istnieje podobno też bardzo rzadka z innymi grafikami ( chyba Żuławy i okolice).
valens - Nie Lut 18, 2024 12:55 pm

Ktoś mi kiedyś przesłał to zdjęcie. Pokrywka z Dagomy.
valens - Nie Lut 18, 2024 1:31 pm

Muzeum prz Zielonej Bramie. Można zobaczyć kilka egzemplarzy.
Adamdownunder - Pon Lut 19, 2024 4:44 am

valens napisał/a:
Muzeum prz Zielonej Bramie. Można zobaczyć kilka egzemplarzy.

Dziekuję!

Max Buchholz był przez szereg lat zwiazany z “Schokoladenfabrik G. Mix Danzig” czyli Fabryki Czekolady G. Mix Gdańsk.

Już w roku 1933 Max Buchholz zaprojektował wystrój stoiska czekolady dla czterech znanych lokalnych firm na Targi Gdańskie które odbyły się tego roku w naszym mieście.

Mogę również potwierdzić, że w roku 1937 Max Buchholz wykonał malowidło ścienne: 4 duże widoki Gdańska dla firmy „DAGOMA” – czyli Fabryki w Gdańsku oraz plakaty i grafiki na ich biurowe dokumenty.

Tak więc rok 1933 to chyba najprawdopodobniejsza data powstania wiekszosci tych malowanych zwykłych puszek, a tej z widocznym później logo “DAGOMA” to może byc nawet cztery lata później w roku 1937.
:dziadek:

Adamdownunder - Pon Lut 19, 2024 4:55 am

valens napisał/a:
Ktoś mi kiedyś przesłał to zdjęcie. Pokrywka z Dagomy.

Proszę o dodatkowe zdjęcie waszej puszki z przkrywką co ma obrazek z owocami oraz widoczny znak firmowy “DAGOMA” bo jest chyba lepiej zachowana jak pokazana fotografia?

Adamdownunder - Pon Lut 19, 2024 5:04 am

Przy okazji pełne Logo firmy projektu Maxa Buchholz
valens - Pon Lut 19, 2024 10:35 am

Ostatnio takie zdjęcie w komentarzach FB otrzymałem. Może coś wniesie do tego ciekawego tematu.
Adamdownunder - Pon Lut 19, 2024 11:13 am

Super jeszcze raz dziękuję!
valens napisał/a:
Istnieje podobno też bardzo rzadka z innymi grafikami ( chyba Żuławy i okolice)

Jeśli ktoś z czytelników ma zdjęcie lub kiedyś napotka tego typu odmianę gdańskiej puszki z innymi wizerunkami artystycznymi, to proszę dodać jej fotografie w tym temacie :hmm:

valens - Pon Lut 19, 2024 4:25 pm

Z tego co zrozumiałem to Max Buchholtz był autorem logo DAGOMA?
Adamdownunder - Wto Lut 20, 2024 5:55 am

Potwierdzam tylko, że w roku 1937 Max Buchholz zaprojektował między innymi jakieś plakaty oraz grafiki na biurowe dokumenty które wszystkie były wykonane właśnie dla DAGAMY. Wiadomo że wszystkie oficjalne dokumenty firmy miały Logo. Nie jestem całkowicie przekonany, że specyficzny wzór Logo przedstawiający tylko napis DOGAMA (ten bez dziecka ze słoikiem dżemu) jest jego autorstwa ale wygląda na to, że element ozdobny firmy szczególnie ten z widoczną koroną jest podobny charakterem do jego jego innych znanych przykładów projektów artystycznych.
MłodyBocieK - Nie Lut 25, 2024 11:55 am

Paul Kolleck Danzig

Reprodukcję na zachętę załączam niżej.
O artyście wiem tylko to, com wyczytał z księgi adresowej:
Kunstmaler und Gebrauchsgraphiker Am Olivaer Tor 9 Wohn. Grenadiergasse 14.
Jeśli dobrze rozumiem, trudnił się malarstwem artystycznym i usługami graficznymi we wdowim przytułku na Dyrekcyjnej, mieszkając na Na Stoku.

Adamdownunder - Nie Kwi 14, 2024 1:07 pm

Adamdownunder napisał/a:
Zaprezentowana gra planszowa “Danziger Heimat-Spiel” była zrobiona na osobistą sprzedaż artysty i zostala wyprodukowana przez firme z miasta Kiel. Wszystkie orginalne gry posiadają małą czerwoną pieczątke firmową “Rucks&Co GmbH” na przykrywce od pudełeczka w dolnym lewym okienku grafiki, oraz zawierają pod niemieckim opisem gry bieżący adres zamieszkania Erich Scholtis.



Dla zainteresowany w zakupie gry planszowej Ericha Scholtisa :arrow: KLIK do eBay

Dana - Sro Kwi 17, 2024 11:49 pm

Szukam informacji o Paulu Kollecku. Oprócz folderu, który wrzucił MłodyBociek znalazłam jeszcze na stronach aukcyjnych "Szkicownik sztuki gdańskiej", gdzie wśród innych jest coś jego i info, że jakaś jego akwarela jest w Bibliotece Pan. I to wszystko. Kiedy się urodził i zmarł, i gdzie? Może ktoś lepiej szuka?
Miro - Czw Kwi 18, 2024 3:52 pm

W moich zbiorach mam dwie litografie według Paula Kolleck, tektura artystyczna.

Miro

Miro - Nie Kwi 28, 2024 5:34 pm

Kilka prac Kolleck Paul.

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group