Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Piwo, wody itp. w Gdańsku i na Pomorzu

Lech - Pią Lis 05, 2004 4:05 pm
Temat postu: Piwo, wody itp. w Gdańsku i na Pomorzu
Witam,
jestem ze Słupska, ale interesuje mnie historia Pomorza (~w ob. granicach), a więc i Gdańska.
Na forum trafiłem dzięki "Sabaoth'owi" - przy okazji pozdrowienia i podziękowania.
Szczególnie interesuje mnie wszystko co dotyczy browarów, składów piwa i wytwórni wód mineralnych z całego Pomorza - a więc firm, które posiadały własne butelki, zamknięcia porcelanowe, podstawki itp. Zbieram wszelkie pamiątki związane z tą tematyką. Oprócz zbiorów staram się kataloguję również wszelkie pamiątki związane z browarnictwem Pomorza. Udało mi się już zgromadzić ponad 500 skanów porcelanek z całego Pomorza, w tym ponad 60 Gdańska, ponad 200 etykiet w tym kilkanaście gdańskich, sporo podstawek, zdjęć, reklam itp. Robię również zestawienie firm pomorskich z branży "butelkowej", a więc browarów, składów i rozl. piwa oraz fabryk wód. Poniżej zamieszczam to co udało mi się do tej pory ustalić i mam nadzieję na pomoc w uzupełnieniu (wyjaśnieniu niejasności). Informacje z braku dostępu do gdańskich adresówek czerpałem głównie z porcelanek. Kolejnym razem (za kilka dni - brak stałego dostępu do netu) podeślę trochę porcelanek do:
"...Pasje -> Poszukuję/mam/oddam -> Kapsle porcelanowe od piwa". Póki co załączam spis w plik *html w fornie *.zip. Żółte pola - brak informacji lub informacje niepewne. Spis nie zawiera browarów bo o nich była już mowa na forum - a sam nie trafiłem na inne infoermacje.
Pozdrawiam

Sabaoth - Pią Lis 05, 2004 7:41 pm

Witaj, mam nadzieję, że znajdzie się tu kilka osób o zbliżonych zainteresowaniach.
Dziki REX - Pią Lis 05, 2004 11:44 pm

Mój wujas jest geodetą i wykoał kiedyś koło jakiegoś browaru na pomorzu kilka siatek porcelanowych kapsli wraz ze skorodwanymi zamknięciami. Musiałbym się kiedyś temu przyjrzeć uważnie bo liczb tego jest dość spora i wydaje mi się, że jest tam wiele różnych marek.
abernacka - Nie Lis 07, 2004 10:36 am

Witam ciebie bardzo serdecznie! Jest nas coraz więcej (można prawie założyć sekcje browar.biz) :hihi: .
Tak apropo. W sobote udało mi się otrzmać bardzo ciekawą (do mojej kolekcji) skrzynkę z Bierbrauerei Leonard Waas Danzig.

Lech - Nie Lis 07, 2004 1:58 pm

abernacka,
Abernacka - gratuluję skrzynki. Czy masz może jakieś luźne porcelanki z Pomorza? To, ze względu na braki w miejscu interesuje mnie bardziej.

Sabaoth - Nie Lis 07, 2004 4:08 pm

Czy ja mógłbym poprosić o skany różnych piwnych pamiątek do rozbudowy strony?
abernacka - Nie Lis 07, 2004 4:40 pm

Prosić zawsze możesz :hihi: ale na razie nie mam skanera. Ale jak tylko nadarzy sie okazja zaraz je wszystkie zeskanuje.

Ps. Stolp, jeżeli możesz do dopisz sobie, do swojej listy gdyńską rozlewnie piwa "Haberbusch i Schiele", która znajdowała się na ul. Morskiej 46. Rozlewnia należała do rodziny Maulerów i działała na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych.

mat - Pon Lis 08, 2004 11:49 pm

Niestety nie posiadam zadnych przedmiotów związanych z tematem . Interesują mnie natomiast gatunki piwa wazonego (uwazam ze tego teraz brakuje) w Gdansku nie tylko w XXw ale i dawniej. Nieraz myślałem o smaku takiego 'starego' piwa np. jopejskie oj popróbowało by się. Teraz tylko małe jasne i przewaznie tzw. sikacze.
abernacka - Wto Lis 09, 2004 4:02 am

Otóż Mat polskie browary nie tylko produkują same jasne sikacze. Posmakuj piw z Browarów Czarnków, Konstancin, Gościszewo itp. W Polsce jest niecałe 70 browarów. Niestety większość z nas ogranicza się do typowej masówki typu. Lech, Żywiec. Te browary nie warzą piwa tylko je produkują. Pijmy piwo z małych, regionalnych browarów!
Zoppoter - Wto Lis 09, 2004 8:55 am

abernacka napisał/a:
Pijmy piwo z małych, regionalnych browarów!


No to brzmi ciekawie. Mam zatem prośbę. Ja się kompletnie nie zanm na piwach, pijam te, które akurat są dostępne. Jedne smakują mi bardziej inne mniej, ale to własnie chyba ta masówka, o której piszesz.
Mógłbyś poinstruować laika, które browary sa regionalne i piwa z nich pochodzące są oryginalne? Z tym że chodzi o te, które są dostepne tu u nas...

Bo kiedys poczęstowano mnie piwem (ciemne i mętne) takim regionalnym, z miejscowego browaru własnie. Smakowało mi i rzeczywiście różniło sie pod kazdym względem od masówki w sklepach. Tyle, że to było w... Kassel. Daleko trochę...

abernacka - Wto Lis 09, 2004 9:38 am

Cytat:
Mógłbyś poinstruować laika, które browary sa regionalne i piwa z nich pochodzące są oryginalne? Z tym że chodzi o te, które są dostepne tu u nas...


Ależ oczywiście :) ! Browarami regionalnymi nazywamy wszystkie browary które produkują (powiedzmy) 50 tyś. hektolitrów piwa. W Trójmieście z powodzenim można znaleźć piwa z ok. 10 browarów regionalnych. Większość faktycznie produkuje jasne piwa. Ale naprzykład Bowar Boss warzy najlepszego portera w kraju (największa ilość nagród, bardzo duży eksport). Będąc w Poznaniu każdy poznaniak zaprowadzi wam na smacze regionalne piwo które pochodzi nie z B.Lech tylko z Browarów Fortuna (ciemna fortuna -pycha!) i Czarnków (piwo Noteckie). Wydaje mi się że my sie nie mamy czego wsytdzić. Bardzo dobrym browarem (z okolic Trójmiasta) jest browar Amber. Warzą znakomitego Koźlaka (tak apropo w Gdyni i w Sopocie w ten weekend odbędą sie Dni Koźlaka). Jeżeli pójdziemy do knajpki to z pewnością powinno się zamówić piwo niefiltrowane i niepasteryzowane! Powiecie: Takiego u nas nie ma! a JA WAM POWIEM jest! :D Jest kilka knajpek które serwują Ambera niefiltrowanego i niepasteryzwanego oraz z Browar Gościszewo (pyszny Rycerz także niepasteryzowany).
Piwo niefiltrowane - jest to piwko które zawiera mnóstwo witaminy B oraz innych mikroelementów zapewniających człowiekowi zdrowie.

Maciek - Wto Lis 09, 2004 10:33 am

Cytat:
a JA WAM POWIEM jest! Jest kilka knajpek które serwują Ambera niefiltrowanego i niepasteryzwanego oraz z Browar Gościszewo

Szczegóły poproszę . :D

abernacka - Wto Lis 09, 2004 11:01 am

Ambera leją m.in.w gdańsku- pub u stańczyka -ul.dąbrowszczaków 7; w Gdyni w "Zielonej Tawernie" na skwerze kościuszki a w Sopocie w "Bulaju" na ul.mamuszki 22.
Gościszewo leją tylko w Gdyni np. w barze Atut (koło hali targowej)

ptc - Wto Lis 09, 2004 11:49 am

abernacka napisał/a:
Ambera leją m.in.w gdańsku


Zapomniales o 'Do zrodelka' przy Heiligenbrunnerweg i Althoffweg.

abernacka - Wto Lis 09, 2004 11:57 am

Cytat:
Zapomniales o 'Do zrodelka' przy Heiligenbrunnerweg i Althoffweg.


Niestety już nie! Z dobrego źródła wiem że serwują tam już tyskłera! :roll:

ptc - Wto Lis 09, 2004 12:13 pm

abernacka napisał/a:
Cytat:
Zapomniales o 'Do zrodelka' przy Heiligenbrunnerweg i Althoffweg.


Niestety już nie! Z dobrego źródła wiem że serwują tam już tyskłera! :roll:


Wczoraj pilem tam Amberowego Kozlaka!!!

Oprocz tego dostepne beczkowe: Amber Full, Gdanskie i Specjal z Elblaga.
I rozne butelki.

abernacka - Wto Lis 09, 2004 12:24 pm

Najwyraźniej moje źródło jest do niczego! :hihi:
ptc - Wto Lis 09, 2004 12:35 pm

abernacka napisał/a:
Najwyraźniej moje źródło jest do niczego! :hihi:


Trzeba siegnac 'Do zrodelka'

:)

mat - Wto Lis 09, 2004 10:02 pm

Mozecie się śmiać lub nie ale o koźlaku nie wiedziałem , wielkie dzięki abernacka,a właśnie o tą piwną tandetę mi chodziło. Kiedyś czytałem ze stare jopejskie było bardzo gęstym piwem?
Ps nowym hasłem moim dzisiej koźlak koźlak - tak powaznie to muszę koniecznie spr.

Dziki REX - Czw Lis 11, 2004 2:35 am

Jeśli chodzi o browary jestem patriotą. Choć Ambera nie lubiłem jakoś nigdy bo był za słaby to fajnie, że wyskoczyli z tym Koźlakiem. Zarówno Amber jak i Kożlak (niesłusznie traktowany jako mocny Amber, bo nie ma z nim nic wspulnego) dają z kija i w butelkach w wrzeszczańskim Orbitalu. To klub studencki co prawda i z ciężką muzą, ale za piataka każdy tam wejdzie.

Moim ulubionym jednak piwem do lat jest Kaper choć niestety muszę przyznać, że z roku na rok z przerażeniem widzę, że jego moc spada. Już nawet nie ma całych 9% a kiedyś był najmocniejszym piwem ważonym (a nie na spirycie) w Polsce. Widocznie technologia jest jakoś mało oplacalna. No cóż. Lubię za to jego nowe etykiety, warto też szarpnąć się na butelkę choć wychodzi to cenowo jak dwa zwykłe specjale, które choć dobre to przy naszym Kaperku cienkie siki.

Przypomniała mi się historia gdy czytałem recenzje kapera na jakimś amerykańskim forum piwoszy. Koleś opisywał swoje zdziwienie gdy zapragnął spić te tajemnicze egzotyczne piwo tak do meczu. Dla ostrożności wypił tylko jedno, ale nie doczekał końca bo mu się urwał film. Wnosek, Amerykanie mają liche głowy. To wręcz nieprawdopodobne.

Inny przypadek szweda, który w jednym z sopockich klubów wywszedł przez okno razem z szybą i tłumaczył potem policji, że wypił tylko dwa piwa z kija, ale go oszukali bo nie wiedział, że będą tak mocne heh.

Ech, coś czuję, że z takimi zainteresowaniami będę miał na 10 lat wielki bemben zamiast torsu achillesa. :OO

Sabaoth - Czw Lis 11, 2004 9:20 am

Cytat:
Inny przypadek szweda, który w jednym z sopockich klubów wywszedł przez okno razem z szybą i tłumaczył potem policji, że wypił tylko dwa piwa z kija, ale go oszukali bo nie wiedział, że będą tak mocne heh.

Ze wyszedl przez okno, to slyszalem. Ale jego tlumaczenie jakos do mnie nie przemawia. Wiem jak pija Szwedzi (chociaz do Finow im daleko). Przez caly tydzien nic, ale jak przychodzi piatek, to w kolejce w Systembolaget (monopolowy) mozna czekac i pol godziny.

Mikołaj - Czw Lis 11, 2004 9:22 am

Cytat:
to w kolejce w Systembolaget (monopolowy) mozna czekac i pol godziny.
nic dziwnego, skoro mają moze po dwa w każdym mieście
Marcin - Czw Lis 11, 2004 9:29 am

Cytat:
to w kolejce w Systembolaget (monopolowy) mozna czekac i pol godziny.

A co dopiero się dzieje w sklepach wolnocłowych na promach na trasie Szwecja - Polska. :hihi:

Sabaoth - Czw Lis 11, 2004 9:35 am

Cytat:
A co dopiero się dzieje w sklepach wolnocłowych na promach


Sklepow wolnoclowych juz nie ma :II

Mikołaj - Czw Lis 11, 2004 9:36 am

bo i ceł nie ma :hihi:
Marcin - Czw Lis 11, 2004 9:49 am

No to w sklepach "eksterytorialnych". :wink:
Sabaoth - Czw Lis 11, 2004 11:43 am

Mikołaj napisał/a:
bo i ceł nie ma :hihi:


Cel nie ma, ale tu nie tylko o cla chodzilo. Kiedys mozna bylo kupic porzadne alkohole stosunkowo tanio. Koniak Viking, np. za 100 SEK, a oryginalna, niemiecka Danziger Goldwasser za 55 SEK. Dzisiaj, jak juz nie ma cel, ceny poszly w gore, a zamiast Danziger Goldwasser mozna kupic Gdanska Zlotowke za ponad 60 koron. A jak sie pytalem o oryginal, to na promie powiedzieli mi, ze poniewaz nie sprzedaje sie go w Polsce, to i na promach ez go nie ma, ale moge sobie przeciez kupic podrobke :hihi:

Dziki REX - Czw Lis 11, 2004 11:59 am

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
Inny przypadek szweda, który w jednym z sopockich klubów wywszedł przez okno razem z szybą i tłumaczył potem policji, że wypił tylko dwa piwa z kija, ale go oszukali bo nie wiedział, że będą tak mocne heh.

Ze wyszedl przez okno, to slyszalem. Ale jego tlumaczenie jakos do mnie nie przemawia. Wiem jak pija Szwedzi (chociaz do Finow im daleko). Przez caly tydzien nic, ale jak przychodzi piatek, to w kolejce w Systembolaget (monopolowy) mozna czekac i pol godziny.


W piątek cała tunelbana śpiewa, ale te browary, które tam mają to porażka. Mocny bro to 3,5%, słaby 2,5%. Szwed wypije jeden mocny i drze ryja na całe metro. Przekonałęm się też o tym na statku widząc jak zataczają się po jednym bosmanie.

Ciotka mi zeresztą opowiadała, że Szwedzi lubią alkohol, ale niewiele im potrzeba. Są wkońcu znani ze swej oszczędności :) . Finowie to zupełnie inny naród tak naprawdę.

Sabaoth - Czw Lis 11, 2004 12:45 pm

Zgadza sie, piwo w sklepach jest slabe, ale innego sklepy spozywcze nie moga sprzedawac. I normale jest tu to, ze do lunchu wypija sie takie slabe piwko. Ale w Systembolaget Szwedzi nie stoja w kolejkach po piwo :hihi:

I tak oto zrobil sie "zboczony temat".

Mikołaj - Czw Lis 11, 2004 12:57 pm

Cytat:
I tak oto zrobil sie "zboczony temat".

przyjdzie admin i wyrówna :hihi:

Grün - Czw Lis 11, 2004 6:42 pm

abo zamknie ;)
abernacka - Czw Lis 11, 2004 7:28 pm

Cytat:
Moim ulubionym jednak piwem do lat jest Kaper choć niestety muszę przyznać, że z roku na rok z przerażeniem widzę, że jego moc spada. Już nawet nie ma całych 9% a kiedyś był najmocniejszym piwem ważonym (a nie na spirycie) w Polsce.


Po pierwsze faktycznie obecny Kaper to mizerna kopia tego co robił kiedyś Heveliusz. A po drugie gdzie to wyczytałeś że do piwa dodają spirytus??? Piszesz niestety niesprawdzone informacje! Po prostu posmak spirytusowy i fuzlowy powstaje w wyniku fermentacji piw w podwyższonych temperaturach przy dużym stężeniu cukrów fermentujących w brzeczce. Oto i cała tajemnia!

Dziki REX - Pią Lis 12, 2004 2:36 pm

Jakbyś sprubował Imperatora albo Potera nie miałbyś takich wątpliwości. To tak jak z piwami z kija. Nigdzie nie piszą, że dodają do piwa wody. To opinia moja i poprostu wielu ludzi. Do kapera nie dodają spirytu podonie jak do innych piw do 7%. Potem jednak jest już ryzyko. Zresztą zobacz czy na takim piwie jak Poter jest gdzieś napisane, że to jest Piwo. Heh. Z jakiegoś powodu nie mogą tak napisać. Nie ma sensu bronić tu polskiego przemysłu piwowarskiego. Kombinują jak wszyscy. Mocne piwa skądś muszą czerpać swą moc zwłąszcza, jeśli są tanie. Nawet Amsterdam, zwłaszcza ten zielony, który żadko można dostać choć kosztuje ponad 4 ziko ma posmak spirytowy. Pewności mieć nie można, ale Kaper nawet za najlepsych czasów gdy miał prawie całe 10% nie miał takiego posmaku.
Grün - Pią Lis 12, 2004 4:58 pm

Rexie - kaper odmienia się według starej polskiej odmiany z "e" ruchomym. Kaper - kapra. :)
Dziki REX - Wto Lis 16, 2004 3:13 am

Ja wiele słów odmieniam jak wolem o nie znaczy, że nie wiem jak jest poprawnie :D
Czesiek - Wto Lis 30, 2004 9:10 pm

może dołącze się ze swoimi informcjimi na temt firm produkujących napoje:
we wrzeszczu na ul.Kubacza była rozlewnia orenżady, istniała do lat chyba 70, gdy rozpdł się PSS Społem.Przed wojną mogła być tam rozlewni lub wytwórnia piwa- zobcz załączona mapka tej części wrzeszcza

Czesiek - Wto Lis 30, 2004 9:15 pm

oraz inna część Wrzeszcza z browarem? miejscem przedwojennym
pumeks - Sro Gru 01, 2004 10:12 am

Czesiek napisał/a:
oraz inna część Wrzeszcza z browarem? miejscem przedwojennym

Ten drugi wycinek jest z planu z 1899 r., browar (Vereins-Brauerei) został zamknięty w 1904 r. (a więc był to browar BARDZO PRZEDWOJENNY) - zresztą zamieszczałem już prawie ten sam wycinek w wątku "Nowości na stronie Sabaotha", a Abernacka wymienił ten browar w wątku "Piwo z gdańskich browarów". Tego pirewszego browaru, w rejonie Kubacza, nikt zdaje się dotąd nie wymieniał.

Mikołaj - Sro Gru 29, 2004 9:55 pm

ŻYWE z browaru Amber - kooniecznie trzeba spróbowac!
abernacka - Czw Gru 30, 2004 9:50 am

Witam serdecznie po duuugim milczeniu. Mam jedno do was pytanie. Czy macie ochotę zwiedzić gdański browar Heveliusz od środka, jeżeli tak to ja wraz kilkoma osobami organizujemy mała wycieczkę po tak pięknym obiekcie (wstępny termin -druga połowa Lutego). Czy są chętni :D .

Ps. A czy macie ochotę zobaczyć browar Amber od środka?
Ps. Polecam wam przepyszne piwo jakim jest (Rycerz, Pils) z Browaru Gościszewo!

pumeks - Czw Gru 30, 2004 9:53 am

abernacka napisał/a:
Czy macie ochotę zwiedzić gdański browar Heveliusz od środka, jeżeli tak to ja wraz kilkoma osobami organizujemy mała wycieczkę po tak pięknym obiekcie (wstępny termin -druga połowa Lutego). Czy są chętni

TAAAAAAAK!!!! :==
Cytat:
Ps. A czy macie ochotę zobaczyć browar Amber od środka?
TAAAAAAAK!!!! :==
Marcin - Czw Gru 30, 2004 9:58 am

2 x TAAAAAAAAAAAAK!!! :==
abernacka - Czw Gru 30, 2004 10:07 am

Cieszę sie ogromnie, że jest zainteresowanie :hihi: ! Wycieczka na pewno dojdzie do skutku tylko termin musze dopasować sie do ludzi, którzy przyjadą z głębi Polski (forumoiwcze browar.biz).

Ps. A co do wycieczki do Ambera w sumie można pojechać w każdej chwili. Proszę wskażcie jakiś termin a ja już dogadam się z dyrekcją browaru :D .

Grün - Czw Gru 30, 2004 10:07 am

3 X Tak !!!!!!!!!!!!!! :hiihihi:
Marcin - Czw Gru 30, 2004 10:09 am

Cytat:
Ps. A co do wycieczki do Ambera w sumie można pojechać w każdej chwili.
Sylwester w browarze? :wink: :hihi:
Corzano - Czw Gru 30, 2004 10:13 am

To będzie wycieczka z przewodnikiem? Będzie można robić zdjęcia? Jakie godziny i jakie dni tygodnia wchodzą w grę?
abernacka - Czw Gru 30, 2004 10:14 am

:^^ Niezły plan! Aczkolwiek sylwester mam juz zajety (może za rok) . Tak czy siak keg z Browaru Amber (Full niepasteryzowany) już stoi w domku!
abernacka - Czw Gru 30, 2004 10:19 am

Corzano napisał/a:
To będzie wycieczka z przewodnikiem? Będzie można robić zdjęcia? Jakie godziny i jakie dni tygodnia wchodzą w grę?


Piszesz o Heveliuszu?? Planujemy wycieczkę zrobić w weekend. A co do fotek.....trzeba koniecznie wziąść aparaty fotograficzne :D ! A co do kwestii przewodnika, to tego to ja jeszcze niewiem czy będzie taki czy nie (bez przewodnika także sobie poradzimy, coś nie coś wiem o tym browarze).
Ps. Polecam wam wycieczkę na ul. Rycerką jest tam ślicznie zachowana stara słodownia oraz część browaru.

Pietrucha - Pon Sty 17, 2005 6:27 pm

Cytat:
Ps. Polecam wam wycieczkę na ul. Rycerką jest tam ślicznie zachowana stara słodownia oraz część browaru


A jak można wejść do środka?

abernacka - Wto Sty 18, 2005 2:52 pm

Cytat:
A jak można wejść do środka?


To zależy gdzie chcesz wejść! Do słodowni najlepiej przeskoczyć mur :D a do budynku po starym browarze najlepiej wejść, zapytać grzecznie a na pewno wpuszczą! Ale od razu uprzedzam nic tam ciekawego nie ma! Całe piękno widać z ulicy!

Ps. Jutro idę na mały rekonesans rozpoznawczy do browaru Fritz Jansen & Sohn na ulice Brabank, a w sobotę na Orunie!

pumeks - Wto Sty 18, 2005 2:58 pm

abernacka napisał/a:
Jutro idę na mały rekonesans rozpoznawczy do browaru Fritz Jansen & Sohn na ulice Brabank

No, na tej ulicy to ty wiele nie znajdziesz. Co najwyżej spotkasz mało wymagających konsumentów 'Van Pura' i innych płynów piwoidalnych.

abernacka - Wto Sty 18, 2005 3:20 pm

Może masz i rację. Nigdy jeszcze nie byłem na tej ulicy (ale wstyd :cry: ) ale łopatkę zawsze można użyć! Do tej pory jeszcze nie mam w swojej kolekcji ani porcelanki ani butelki a tym bardziej skrzynki.
Jutro opiszę moje wrażenia z jutrzejszej wycieczki.

pumeks - Wto Sty 18, 2005 3:22 pm

abernacka napisał/a:
Może masz i rację. Nigdy jeszcze nie byłem na tej ulicy (ale wstyd :cry: ) ale łopatkę zawsze można użyć! Do tej pory jeszcze nie mam w swojej kolekcji ani porcelanki ani butelki a tym bardziej skrzynki.
Jutro opiszę moje wrażenia z jutrzejszej wycieczki.

Hmm, nie wiem czy będziesz miał gdzie wbić łopatkę... ale powodzenia :%

abernacka - Czw Sty 20, 2005 5:25 pm

pumeks napisał/a:

Hmm, nie wiem czy będziesz miał gdzie wbić łopatkę... ale powodzenia :%


Zgodnie z moją deklaracją byłem wczoraj na przechadzce po Brabank'u. Faktycznie jakichkolwiek śladów po browarze nie uświadczyłem aczkolwiek na viz a vi tam gdzie stał browar jest duży nieużytek (a wiec jest gdzie wbić łopatkę), niestety wczorajsza pogoda nie pozwoliła na jakąkolwiek "eksplorację" terenu. No, ale żeby nie było mi tak smutno zrobiłem mała dokumentację fotograficzną ulicyRittergasse :D .

Pietrucha - Wto Lut 01, 2005 8:26 pm

Cytat:
Faktycznie jakichkolwiek śladów po browarze nie uświadczyłem aczkolwiek na viz a vi tam gdzie stał browar jest duży nieużytek


Możesz napisać dokładniej w którym miejscu był ten browar?

jahrek - Czw Paź 20, 2005 2:39 am

A tak sobie przegrzebuję starsze wątki... w każdym razie od kiedy pamiętam w moim domu stały sobie takie kufle, których nigdy nie pozwalano mi dotykać ;) Widniały na nich jakieś niezrozumiałe hieroglify... :hiihihi: Dziś wiem, że jeden jest ze Słupska, a drugi z Koszalina. Co ciekawe, na Stolperze widnieje ciekawy system miar - zamiast 1/4 jest 5/20. Na dnie kufla jest symbol. którego niestety moim sprzętem nie da się sfotografować...stąd nieporadny rysunek :P

Dla zaciekawionych - stronka o słupskim browarze [nie ma na niej mojego kufla:hurra: ]
http://www.stolp.de/Stolp...ernbrauerei.htm

Oto one:

Lech - Nie Paź 30, 2005 10:15 pm

Nowy wzór do "galerii" gdańskich piw, ze składu w Sopocie, zapewne sprzed 1918 roku.
Lech - Wto Lis 08, 2005 11:14 am

Zobaczyłem etykietę dodaną przez Sabaoth'a i teraz juz wiem skąd się wzieły powojenne wzory - niestety ten wzór w zbiorach warszawskich.
Corzano - Wto Lis 08, 2005 11:23 am

Lech napisał/a:
teraz juz wiem skąd się wzieły powojenne wzory

:hihi: Dobre.

Federico - Wto Lis 08, 2005 9:31 pm

Co znaczy zwrot "ZNAK OCHRONNY"? Że tego nie można pić? :hiihihi:
Sabaoth - Wto Lis 08, 2005 10:45 pm

Nie, to znaczy, że projekt tej etykiety został zerżnięty z etykiety przedwojennej i teraz nikt nie ma prawa go więcej kopiować :mrgreen:
Lech - Pon Lis 14, 2005 9:01 pm

Jako uzupełnienie tematu załączam 3 wody produkowane przez dawnego DAB, później Heveliusa.
Wszystkie stoją na półce w Słupsku u żony (wdowy) R.I.P. znajomego :|
Zainteresowanych proszę o mail'a na browarek@jestsuper.pl

Marcin - Pon Lis 14, 2005 11:58 pm

Browar w wersji mini

Cytat:
- Ponad sześć hektarów w centrum Wrzeszcza to idealny fragment Gdańska na nowoczesne osiedle, sklepy, hotel i minibrowar - powiedział "Gazecie" Bogdan Górski, prezes kartuskiej firmy znanej m.in. z wybudowania osiedla domów jednorodzinnych Słoneczny Stok w Gdańsku. - Marzy nam się minibrowar na wzór wrocławskiej "starówki (300 km>>)", gdzie w lokalu można obserwować, jak warzy się piwo. W styczniu finalizujemy transakcję, wtedy zdradzimy więcej konkretów.

Hmmm... Dobry i by był minibrowar... :|

parker - Wto Lis 15, 2005 8:52 am

Byłam w takim minibrowarze ostatnio w Zielonej Górze :)

www.haust.pl

abernacka - Wto Lis 15, 2005 2:46 pm

Haust jest o tyle ciekawy, że jak na razie nie warzą tam piwa jedynie serwują piwa z zaprzyjaźnionego czeskiego mini browaru. Bardzo ciekawe browary restauracyjne postały ostanio w Warszawie (Browarmia oraz Bierhalle) i Katowickach (Spiż).
seestrasse - Wto Lis 15, 2005 3:18 pm

abernacka napisał/a:
serują piwa

:hiihihi: :wink:
i od razu skojarzenie - buda z piwem przy jelitkowskiej plaży, głębokie lata 80-te - "piwa bez sera nie sprzedajemy"

abernacka - Wto Lis 15, 2005 3:32 pm

Masz racje z tym serem :^^
Ps. Byk już poprawiony.

Sabaoth - Wto Lis 15, 2005 6:50 pm

Serek :% Ja kiedyś na rogu Wajdeloty i Waryńskiego musiałem kupić kanapkę, czerstwą bułkę posmarowaną margaryną, z plasterkiem wyschniętego sera i zwiędłym ogórkiem, buuueeeee bo alkohol podawali tylko razem do konsumpcji :%
fritzek - Wto Lis 15, 2005 7:07 pm

A ja tam lubię serek do piwa. Zwłaszcza wszelkie pleśniowe śmierdziuchy :D
Marcin - Czw Sty 19, 2006 9:53 pm

... i dalsze wieści o mini...
Browar w wersji mini
DB, Czwartek, 19 stycznia 2006r., Janina Stefanowska napisał/a:
Teren po browarze we Wrzeszczu, który Przedsiębiorstwo Budowlane Górski z Kartuz kupiło od Grupy Żywiec, za kilka lat gruntownie się zmieni. Nowy właściciel zapewnia jednak, że pozostanie w tym miejscu ślad z przeszłości - minibrowar.
Nad zagospodarowaniem części starego Wrzeszcza, między ulicami Nad Stawem i Wajdeloty, pracuje zespół projektantów. Mają przygotować 2-3 koncepcje, z których najlepsza zostanie przedstawiona do akceptacji konserwatorowi zabytków i władzom miasta. Projektanci mają zaplanować zabudowę mieszkaniową, hotel, restaurację, biura usługowe typu notariaty, kancelarie adwokackie.
- Dziś nie potrafię jeszcze określić, ile będzie tych mieszkań, czy będzie to zabudowa wysoka, czy niska - mówi Bogdan Górski, prezes zarządu firmy. - Na przygotowanie planów i całej inwestycji mamy cały 2006 rok, tym bardziej, że dla tego terenu nie ma jeszcze planu zagospodarowania przestrzennego. Liczę na to, że zostanie on uchwalony w tym roku, a ekipy wykonawcze wejdą na plac budowy w 2007 roku. Budowa powinna zakończyć się po 3-4 latach.
Cena tej transakcji owiana jest tajemnicą, nieoficjalnie mówi się o kilkunastu milionach złotych.
Firma Bogdana Górskiego jest znana na trójmiejskich rynkach budowlanych. Obecnie buduje lub wykańcza ok. 1500 mieszkań. Firma wykonywała już rewitalizację budynku w Sopocie przy ul Łokietka. Kupiła też zabytkowy dworek w Gdańsku Zakoniczynie.
Niewykluczone, że do jednego z zabytkowych budynków odmładzanego Wrzeszcza spółka Górskich przeniesie z Kartuz swoją siedzibę.
- Rewitalizacja takiego zakątka Gdańska na pewno pozostanie w pamięci potomnych, a wraz z nią także imię naszej firmy - przyznaje Bogdan Górski..

A o dworku w Zakoniczynie to dobra wiadomość - mam nadzieję, zę teraz ktoś o niego zadba. :D

seestrasse - Czw Sty 19, 2006 9:56 pm

Marcin napisał/a:
A o dworku w Zakoniczynie to dobra wiadomość - mam nadzieję, zę teraz ktoś o niego zadba. :D

ja to będę na bieżąco spradzać :%

DarioB - Pią Sty 20, 2006 2:05 pm

Marcin napisał/a:
... i dalsze wieści o mini...
Browar w wersji mini
DB, Czwartek, 19 stycznia 2006r., Janina Stefanowska napisał/a:
Teren po browarze we Wrzeszczu, który Przedsiębiorstwo Budowlane Górski z Kartuz kupiło od Grupy Żywiec, za kilka lat gruntownie się zmieni. Nowy właściciel zapewnia jednak, że pozostanie w tym miejscu ślad z przeszłości - minibrowar.
Nad zagospodarowaniem części starego Wrzeszcza, między ulicami Nad Stawem i Wajdeloty, pracuje zespół projektantów. Mają przygotować 2-3 koncepcje, z których najlepsza zostanie przedstawiona do akceptacji konserwatorowi zabytków i władzom miasta. Projektanci mają zaplanować zabudowę mieszkaniową, hotel, restaurację, biura usługowe typu notariaty, kancelarie adwokackie.
- Dziś nie potrafię jeszcze określić, ile będzie tych mieszkań, czy będzie to zabudowa wysoka, czy niska - mówi Bogdan Górski, prezes zarządu firmy. - Na przygotowanie planów i całej inwestycji mamy cały 2006 rok, tym bardziej, że dla tego terenu nie ma jeszcze planu zagospodarowania przestrzennego. Liczę na to, że zostanie on uchwalony w tym roku, a ekipy wykonawcze wejdą na plac budowy w 2007 roku. Budowa powinna zakończyć się po 3-4 latach.
Cena tej transakcji owiana jest tajemnicą, nieoficjalnie mówi się o kilkunastu milionach złotych.
Firma Bogdana Górskiego jest znana na trójmiejskich rynkach budowlanych. Obecnie buduje lub wykańcza ok. 1500 mieszkań. Firma wykonywała już rewitalizację budynku w Sopocie przy ul Łokietka. Kupiła też zabytkowy dworek w Gdańsku Zakoniczynie.
Niewykluczone, że do jednego z zabytkowych budynków odmładzanego Wrzeszcza spółka Górskich przeniesie z Kartuz swoją siedzibę.
- Rewitalizacja takiego zakątka Gdańska na pewno pozostanie w pamięci potomnych, a wraz z nią także imię naszej firmy - przyznaje Bogdan Górski..

A o dworku w Zakoniczynie to dobra wiadomość - mam nadzieję, zę teraz ktoś o niego zadba. :D


Może to dobra okazja by zrobić "wizję lokalną"?? Wiadomo czasu jeszcze trochę jest, ale jak już takie newsy krążą to zaraz się zacznie to co widzieliśmy w koszarach.

stanalex - Nie Sty 22, 2006 6:45 pm
Temat postu: Gdańskie produkty
Kiedy takie piwa sprzedawano?Lata pięćdziesiąte,sześćdziesiąte? :hmmm:
stanalex - Nie Sty 22, 2006 6:50 pm
Temat postu: Trochę się wyjaśniło
W powiększeniu na ekranie teraz widać rok wydania normy PN-60,czyli później.
Lech - Sob Mar 04, 2006 10:52 pm

:wow: Kolejna Trójmiejska etykieta. Tym razem z browaru Bergschloesschen Brauerei Zoppot, Michael Wanninger Soehne (~1908-1918). Ze zbioru Pawła Kinowskiego z Gdańska.
yama - Nie Kwi 16, 2006 6:16 am
Temat postu: kapsle
Jam mam tylko trzy :-(
yama - Nie Kwi 16, 2006 12:34 pm

zapomniałem dodac jeszcze jednego zdjęcia
villaoliva - Wto Lis 06, 2007 9:47 pm

A oto ślady po wytwórni wód gazowanych na Starym Rynku Oliwskim 5a.
Swego czasu wytwórnia nosiła nazwę "Paradygmat" :hihi:
Przed budynkiem dawnej wytwórni stoi oryginalna budka z dawnej epoki :^^

Mikołaj - Wto Lis 06, 2007 11:39 pm

Cytat:
"Paradygmat"

dużo oddam za flaszkę z taką etykietą!

villaoliva - Sro Lis 07, 2007 12:15 am

Aż popędziłem do piwnicy poszukać. Na razie się nie dokopałem.
Ale przy okazji przyjrzałem się szklanemu syfonowi który leżał w kącie.
Ma jeszcze z pół szklanki wody i syczy po naciśnięciu! :D

Oto produkt Wytwórni Wód Gazowanych "GDANKA" z Brzeźna.

feyg - Sob Lis 24, 2007 1:53 pm

Znalazłem w sklepie wódkę o bardzo o intrygującej nazwie. Mi się ta nazwa nieodparcie kojarzy z pewnym miastem :hihi: A wam?
seestrasse - Sob Lis 24, 2007 2:14 pm

ach, rozmarzyłam się :hihi: opakowanie tego szlachetnego alkoholu przypomniało mi jedną z odległych w czasie wypraw do tzw. Reichu, gdzie wówczas tego typu produkty były znacznie tańsze, i nawet jakby smaczniejsze :wink:
feyg - Sro Gru 19, 2007 11:22 am

Wspomnienia z lat dzieciństwa:
villaoliva - Sro Gru 19, 2007 11:23 am

To były napoje :dziadek:
feyg - Sro Gru 19, 2007 11:33 am

Errata:
feyg - Pią Gru 21, 2007 8:38 pm

Errata nr 2
feyg - Nie Sty 13, 2008 8:52 pm

Jeszcze coś dla spragnionych:
Tequilla - Nie Sty 13, 2008 10:00 pm

Cytat:
przy okazji przyjrzałem się szklanemu syfonowi który leżał w kącie.
Ma jeszcze z pół szklanki wody i syczy po naciśnięciu!


A ja z takimi butelkami biegałem na skrzyżowanie Droszyńskiego i Krzywoustego do napełnienia (czasami za dużo nabijali gazu w efekcie nie raz zdażał się niespodziewany dyngus) :hurra:

feyg - Pon Sty 14, 2008 10:42 pm

Uzupełnienie:
penetrator - Wto Sty 15, 2008 6:23 pm

Ja dorzucę. :D
Seeburg - Wto Sty 15, 2008 11:54 pm

Ja również mam kilka :hurra:
fritzek - Sro Sty 16, 2008 1:15 pm

Woda w syfonach jak najbardziej współczesna. "Akwen" i "Sopot". Nie ma lepszej bombelwasser :D Szkoda tylko, że żadna wytwórnia nie wpadła na pomysł napełniania szklanych syfonów. Ten plastik nie nadaje się do postawienia na stole w salonie.
gargoyle dfl - Sro Sty 16, 2008 4:35 pm

kiedys we Wrzeszczu na Warynskiego kolo Bialej byl pan co sie zajmowal nabijaniem tych starych syfonow a pozniej to naboje do automatow.....
penetrator - Sro Sty 16, 2008 11:00 pm

Może jeszcze takie... :piwo: :co_jest:
renekk - Czw Sty 17, 2008 7:50 pm

"Krzepkie"... pamiętam, to prawdziwy hardcore był :vomit:
Ze swoich szpargałów dorzucam etykietę wyrobu z najniższej półki: piwa(?) "Morskiego".

Seeburg - Czw Sty 17, 2008 10:44 pm

A takie pamiętacie ?
roland - Nie Lut 03, 2008 6:46 pm
Temat postu: Rodenacker
Przygotowując się do realizacji pewnego projektu związanego z firmą E. Rodenacker znalazłem w antykwariacie w Niemczech interesującą pocztówkę, przedstawiającą wnętrze firmy. (prawdopodobnie jest to Ogarna 12).
Ten post jest jednocześnie prośbą do Was. Poszukuję wszelkich informacji o tym browarze.
Mimo, że przeszukuję już internet od kilku tygodnini, żadnych konkretnych informacji nie znalazłem.

villaoliva - Nie Lut 03, 2008 6:54 pm

Znalazłem tylko to:

E. Rodenacker Brauerei
Alte Danziger Brauerei E. Rodenacker
rodzaj działalności: browar
okres działalności: 1712 - 1918
adres: Danzig, Hundegasse 11/12 (Gdańsk, ul. Ogarna)

Sabaoth - Nie Lut 03, 2008 7:36 pm

Ja mam niewiele więcej:
abernacka - Pon Lut 04, 2008 7:25 am

Za to ja, posiadam taką skrzyneczkę:


danziger - Pon Lut 04, 2008 5:09 pm

Jaka śliczna - kupiłeś już taki piękny stan, czy jakoś ją odświeżałeś?
abernacka - Pon Lut 04, 2008 9:15 pm

Taką już zakupiłem. Kosztowała mnie około 30zł.
Ps. Polecam ten temat: http://www.forum.dawnygda...hlight=skrzynki

huanghua - Pią Lut 15, 2008 11:33 pm

Reanimacja tematu...:==
Czy któryś z Szanownych Forumowiczów dysponuje informacjami nt. Jopenbier warzonego w Gdańsku?
Interesują mnie głównie informacje technologiczne i wszelkie inne dotyczące receptury. Zresztą... żadną informacją nie pogardzę. :D

Celem tych informacji jest uwarzenie piwa w stylu Jopenbier. :co_jest:

villaoliva - Pią Lut 15, 2008 11:59 pm

Był gdzieś link na forum to recepruty.
Wbij hasło piwo w wyszykiwarkę FDG.

A póki co zapraszam na kufel tutaj :piwo:

huanghua - Sob Lut 16, 2008 1:32 pm

villaoliva napisał/a:
Był gdzieś link na forum to recepruty.
Wbij hasło piwo w wyszykiwarkę FDG.
(...)

Póki co, to rozwiązanie takie nie zwróciło mi żądanego wyniku :II

stary szkot - Pon Lut 18, 2008 1:43 am

huanghua napisał/a:

Póki co, to rozwiązanie takie nie zwróciło mi żądanego wyniku


Wklep może "jopejskie" lub kliknij tu. :D

huanghua - Pon Lut 18, 2008 7:34 pm

stary szkot napisał/a:
Wklep może "jopejskie" lub kliknij tu. :D

Dzięki :D
Wszystkie te strony jak i Twoje odwołanie do allaboutbeer.com mam wyeksplorowane dość dobrze. :^^ Mam wręcz spore watpliwości, co do zastosowania drożdzy Sherry proponowane przez Randy Mosher w "Any Port in a Beer". To w żadnym wypadku nie będzie Jopenbier :yyy:
Moje zapytanie tutaj spowodowane jest wzmiankami, że gdzieś sa zachowane dość dokładne opisy warzenia i składników wykorzystywanych, a kto jak nie uczestnicy tego forum będzie to wiedział najlepiej:==
Póki co, sprowadzam właśnie z US drożdże, które wydaje się najpełniej zrealizują założenia fermentacji spontanicznej 8))

jayms - Sob Paź 17, 2009 4:09 pm

Piwko z "szałerka" na Partyzantów.
justine2 - Wto Mar 20, 2012 1:32 pm

Oddam za free (ewentualnie uśmiech ) porcelankę E. Rodenacker Danzig :) .
Fuzzy - Nie Mar 25, 2012 10:47 pm

Hey Justine! Pomimo, że uśmiech mój nie jest największą atrakcją pod słońcem ale oferuję Ci cały pęczek uśmiechów lub rzodkiewek - cokolwiek wybierzesz. Ja bym chciał taki kapselek bardzo :oops: Powiedz tylko słowo a będzie uzdrowiona dusza moja...
Romek52 - Pon Mar 26, 2012 3:51 pm

Ja też bym chciał :oops: choćby jeden :mrgreen:
justine2 - Pon Mar 26, 2012 7:33 pm

Fuzzy napisał/a:
Hey Justine! Pomimo, że uśmiech mój nie jest największą atrakcją pod słońcem ale oferuję Ci cały pęczek uśmiechów lub rzodkiewek - cokolwiek wybierzesz. Ja bym chciał taki kapselek bardzo :oops: Powiedz tylko słowo a będzie uzdrowiona dusza moja...


Kupuję w ciemno Twój uśmiech - choćby pochodził od Szpiega z Krainy Deszczowców - carramba! :wink:

Fuzzy pierwszy się zgłosiłeś - porcelanka jest Twoja. Podaj proszę adres na priv - będę wysyłała trochę korespondencji świątecznej w przyszłym tygodniu - nadam i kapsel, możesz też odebrać go osobiście na Siedlcach.

Sorry Romku - porcelanka jest tylko jedna - sfotografowałam ją tylko dwa razy - w dwóch ujęciach.

Romek52 - Pon Mar 26, 2012 8:31 pm

:mur: Trudno.
TomaszK - Pon Mar 26, 2012 8:38 pm

Niestety ja też nie zdążyłem ale też wysyłam pęczek uśmiechów :k3: :D
Fuzzy - Czw Mar 29, 2012 5:06 pm

Justine, nie wiem dlaczemu moje "pw" zamiast wysyłać się do Ciebie lądują w folderze "do wysłania" i utykają tam na dobre :jakto: Prześlij mie swój email a'dresik plisss
Mikołaj - Czw Mar 29, 2012 5:14 pm

Fuzzy napisał/a:
pw" zamiast wysyłać się do Ciebie lądują w folderze "do wysłania"

będą tam, dopóki Justine ich nie odczyta

justine2 - Czw Mar 29, 2012 6:06 pm

Hejka, odebrałam właśnie wiadomości - sorki za ich przegapienie - nie logowałam się na forum kilka dni, a nie ustawiłam jakichkolwiek "powiadamiaczy" mailowych. Jeszcze raz przepraszam za milczenie.
Lech - Sob Cze 02, 2012 11:57 pm
Temat postu: Puck - August Lieske
ostatnia nowość z regionu: Puck - August Lieske
abernacka - Czw Cze 07, 2012 10:05 pm

No i doczekaliśmy się nowego browaru restauracyjnego w Gdańsku: http://piwnyturysta.wordp...iwna-z-gdanska/
TOMB - Pią Cze 08, 2012 8:19 pm

Może ulica Piwna ponownie będzie się właściwie kojarzyć. :==
aplikant - Wto Gru 01, 2015 7:52 pm

A gdzie leją gdanskie:}}}?
abernacka - Wto Lut 23, 2016 8:47 pm

Wrzeszczańskie piwowarstwo po latach ponownie się odradza: https://piwnyturysta.wordpress.com/2016/02/22/browar-stary-manez-z-gdanskiego-wrzeszcza/#more-4125
Irx - Pon Gru 09, 2019 4:34 pm

Folder z Browaru Gdańskiego i pocztówka z tego browaru i kartka z Browaru w Słupsku
aleksind - Sro Sty 01, 2020 3:44 am
Temat postu: Woda źródlana "Mg" - P.U.H. "Paradygmat"
Mikołaj napisał/a:
Cytat:
"Paradygmat"

dużo oddam za flaszkę z taką etykietą!

Jestem otwarty na propozycje :wink:

Cypis - Sro Cze 10, 2020 11:47 am

Witam
Przekopując swój ogródek natrafiłem na kapsel po jak sądzę piwie. Nie mogę zidentyfikować producenta trunku.

pumeks - Sro Cze 10, 2020 3:00 pm

Google podpowiada, że producent znajdował się w Kilonii (Kiel), Schleswig-Holstein.
https://www.plopsite.de/_...raeu1_2030.html

abernacka - Wto Kwi 05, 2022 3:33 pm

Nadarza się niebywała okazja, aby zobaczyć pięknie odrestaurowaną siedzibę browaru Alte Danziger Schloßbrauerei, który funkcjonował przez dziesiątkami lat przy ulicy Rycerskiej 10, w Gdańsku. Co trzeba zrobić? Jedynie zapisać, się na bezpłatną wycieczkę, pod adresem: https://www.dombrowarnika.pl/

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group