Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przystanek Brętowo. Gdzie w końcu był?!
Autor Wiadomość
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Czw Sty 25, 2007 10:20 am   

Piotr J. napisał/a:
Nie pamiętam dat oddania drugich nitek było to może w 1997 albo 1998 roku, ale nie daję głowy.


Ale niemożliwe. Jakby mnie ktoś przedwczoraj zapytał od kiedy istnieją tam drugie nitki, to bym powiedział, że gdzieś od 1990. Pewnie się więc mylę i mógł to być rok 1995, czyli tak jak druga jezdnia Nowolipa. Gdzieś do około 1996 istniało to zwężenie (nasyp – mostek nad Strzyżą). Mam wrażenie, że jesienią 1996 roku już go nie było.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
dariusz08 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 152
Wysłany: Sob Sty 27, 2007 4:49 pm   

Pisząc o ujeżdzalni w miejscu gdzie wybudowano Filharmonie oczywiście nie myślałem o Ołowiance tylko o placu w okolicy Opery Bałtyckiej.
Wracając do tematu samego Brętowa to udało mi się dowiedzieć o kilku szczegółach związanych z powojenną historią tej okolicy.
Mianowicie :
dom w którym obecnie mieszkają siostry zakonne został im przekazany w formie zapisu w testamencie przez poprzednią właścicielkę w latach sześćdziesiątych,
resztki fundamentu który znajduje się na wzniesieniu po lewej stronie za mostem na Ogrodowej to ruiny domu w którym po wojnie mieszkała samotna matka z trójką dzieci,wyprowadziła się w latach sześćdziesiątych po tym jak jej sześcioletnie dziecko zostało w tych okolicznych krzakach skrzywdzone przez ... no nie ważne.Dom popadł w ruinę,cegły się przydały a resztę zrobił czas.
Przy Ogrodowej znajdował się również jeden z trzech młynów zbudowanych nad Strzyżą.
Drugi był w miejscu tych nad palonych ruin należących do rodziny Sawras .Ten młyn ocalał z wojennej pożogi i nawet pracował po wojnie .Trzeci znajdował się około 300 m powyżej.Dziś mieszka tam rodzina o ile się nie mylę Czarnieckich.


I może jeszcze tylko wspomnę o budynku na ul.Dolne Młyny 4,to mój rodzinny dom.Budynek ten przed wojną miał bardzo ciekawą funkcję bo znajdował się tam na parterze,zresztą jak obecnie sklep połączony z barem ,salą taneczną w której obecnie znajduje się żaglownia pana Sawko.Po wojnie budynek wraz z trzema hektarami ziemi dostał od Państwa zasłużony żołnierz LWP w randze chyba majora o nazwisku Podstawko.Z czasem zamieszkały tam kolejne rodziny w tym rodziny repatriantów z za Buga.


Z obiecanych zdjęć tylko jedno wnosi cos ciekawego do tego wątku.
Na zdjęciu tym zrobionym z nasypu ,dokładnie nad mostem patrząc w stronę Niedżwiednika widać nieistniejący budynek przez który obecnie biegnie ul.Rakoczego.
Póki co kończę swoje wspominki.Jak uda mi sie zdobyć jeszcze jakieś ciekawe fotki to nie omieszkam znów odwiedzić to niezmiernie ciekawe forum.
Pozdrawiam. :co_jest:

widok z mostu.JPG
Plik ściągnięto 12326 raz(y) 34,07 KB

 
ados 

Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 5
Wysłany: Sob Lut 10, 2007 10:32 pm   

witam, nowy tu jestem :) , po długich poszukiwaniach stwierdzam że jakieś fotki/ryciny z czasów kiedy kolej Wrzeszcz - Kokoszki funkcjonowała to chyba marzenie ściętej głowy, fajnie by było jakby ktoś mnie z błędu wyprowadził ;)
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sob Lut 10, 2007 10:39 pm   

ados napisał/a:
po długich poszukiwaniach stwierdzam że jakieś fotki/ryciny z czasów kiedy kolej Wrzeszcz - Kokoszki funkcjonowała to chyba marzenie ściętej głowy, fajnie by było jakby ktoś mnie z błędu wyprowadził ;)

wiesz co, też bym tak chciała :wink: tymczasem witaj, i zajrzyj do naszego wątku powitalnego :D
 
ados 

Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 5
Wysłany: Sob Lut 10, 2007 10:59 pm   

seestrasse napisał/a:
ados napisał/a:
po długich poszukiwaniach stwierdzam że jakieś fotki/ryciny z czasów kiedy kolej Wrzeszcz - Kokoszki funkcjonowała to chyba marzenie ściętej głowy, fajnie by było jakby ktoś mnie z błędu wyprowadził ;)

wiesz co, też bym tak chciała :wink: tymczasem witaj, i zajrzyj do naszego wątku powitalnego :D


już ten nietakt nadrobiłem :)
 
binkowskig 
sp7sqp

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 18
Wysłany: Sro Lut 14, 2007 6:51 pm   

Dom w którym obecnie mieszkają siostry zakonne został im przekazany w formie zapisu w testamencie przez poprzednią właścicielkę w latach sześćdziesiątych,
resztki fundamentu który znajduje się na wzniesieniu po lewej stronie za mostem na Ogrodowej to ruiny domu w którym po wojnie mieszkała samotna matka z trójką dzieci,wyprowadziła się w latach sześćdziesiątych po tym jak jej sześcioletnie dziecko zostało w tych okolicznych krzakach skrzywdzone przez ... no nie ważne.Dom popadł w ruinę,cegły się przydały a resztę zrobił czas.
Przy Ogrodowej znajdował się również jeden z trzech młynów zbudowanych nad Strzyżą.
Drugi był w miejscu tych nad palonych ruin należących do rodziny Sawras .Ten młyn ocalał z wojennej pożogi i nawet pracował po wojnie .Trzeci znajdował się około 300 m powyżej.Dziś mieszka tam rodzina o ile się nie mylę Czarnieckich.

Witam.Jestem nowy Mam na imie Grzegorz, mieszkam w Radomiu, wiek 40. W latach 1974- 1987 co roku spędzałem wakcje przy Ogrodowej 5 - tym spalonym domku na przeciwko domku sióstr. W tamtych latach to były piękne dziewicze tereny, niby nad morzem ale jakby w górach...do czasu jak zaczeto budową Niedzwiednika a pozniej Morene. Cywilizacji nie dało się zatrzymać. To były piękne czasy gdy latało sie po okolicznych wałach byłej kolejki, morenach czy z dreszczykiem przekradało na poligon. Znalazłem to forum i juz się stałem jego fanem. Może wniosę cos nowego do wiadomości tu znajdujacych sie. Ten spalony domek w ktorym mieszkała moja rodzina nie należał do sióstr zas rodzina przekazała nawet siostrom częśc ziemi. W 1986 roku moja rodzina sprzedała go jakiejs firmie zajmujacej się zielenią a dalszych losów juz niestety nie znam . Wiem od rodziny , że kilka lat temu zapalił sie dach. Mam troche fotek z tamtych lat- ech co to były za czasy. Dziś zamieszcam jedną z nich , wykonaną Smieną na początku lat 80 tych. Przedstawia pochodzący z przełomu 18/19 wieku dom przy ogrodowej 5 . Pozdrawiam grzegorz

ogrodowa5.jpg
brentowo ogrodowa 5
Plik ściągnięto 12093 raz(y) 60,79 KB

 
dariusz08 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 152
Wysłany: Sro Lut 14, 2007 8:24 pm   

Widzę Grzegorz,że dozujesz napięcie.
Pokaż następne zdjęcia bo już usiedzieć nie mogę z ciekawości.
Pozdrawiam,
Darek.
 
gargoyle dfl 
Mottlauspucker


Dołączyła: 11 Kwi 2005
Posty: 926
Wysłany: Sro Lut 14, 2007 8:27 pm   

:tuptup: nie mogie sie doczekac :wink:
_________________
"...robala co mnie zzera wciaz zalewam sam..."
 
 
binkowskig 
sp7sqp

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 18
Wysłany: Sro Lut 14, 2007 9:36 pm   

Witam. Będę miał kilka zdjęć ale zamieszczę je w weekend. Muszę je odnależć, uruchomić skaner , trochę obrobić...bo jest to raczej radosna twórczośc szczeniaka , który dorwała SMIENE i robił fotki.... Oczywiście umiejętności fotograficzne autora, ząb czasu i jakość materiału fotograficznego zrobiły też swoje..
Cieszę się, że znalazłem to forum bo porusza temat bardzo mi bliski. Niestety nie mogę wsiąść w 116 i pojechać na Potokowa...ale mam nadzieję , że odwiedzę kiedyś bliskie sercu miejsca. Pozdrawiam i do soboty
 
binkowskig 
sp7sqp

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 18
Wysłany: Czw Lut 15, 2007 11:53 pm   

Witam. Wracając do głównego wątku to z opowieści pewnego autochtona o nazwisku - REDMAN (jeszcze w latach 70 miała warsztat przy Potokowej ) wynikało , że stacja BRENTAU mieściła sie dokładnie w miejscu wskazanym przez Zoppotera. Miejsce to przedstawione jest również na zdjęciu BARTOSZA. Jak pamietam rosły tam wysokie drzewa a obok znajdował się zjazd kończący się przy drugim moście na Ogrodowej. Za moich czasów ponżej wału mieszkali p. Wegner...tak mniej więcej. W miejscu przystanku kolejowego znajdowała sie betonowa wylewka, której resztki można było znalezć w trawie Często tymi resztkami odganiałem upierdliwego psa, który pilnował znajdujacych sie obok na wzgórzu zabudowań...a raczej baraków. Ktoś tam hodował jakieś zwierzaki. Z tego co wiem stacja BRENTAU nie miałą żadnych budynków. Gdzieś na jakiejś stronce widziałem rozkłada jazdy dla stacji BRENTAU. Zamieszczam fotkę zrobioną ze wzgórza nad Srebrzyskiem. W oddali widać budowaną Morenę i nasyp kolejki...widać też miejsce po stacji. Pozdrawiam grzegorz

brentowo wały 1.jpg
Plik ściągnięto 11994 raz(y) 63,46 KB

 
binkowskig 
sp7sqp

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 18
Wysłany: Nie Kwi 01, 2007 12:28 am   

Zamieszczam kilka fotek z lat 90 - tych...ubiegłego wieku :hiihihi: mam jeszcze kilka starszych fotek, które zamieszczę za kilka dni...niestety są czarno - białe i technicznie takie sobie. Pozdrawiam

Brętowo wał.JPG
Wał koło domku zakonnic
Plik ściągnięto 11789 raz(y) 60,75 KB

Widok z wału kolejki.JPG
Widok na Niedzwiednik
Plik ściągnięto 11789 raz(y) 58,7 KB

Ulica Rakoczego.JPG
Ulica Rakoczego
Plik ściągnięto 11789 raz(y) 57,43 KB

 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Kwi 01, 2007 1:54 am   

tak! tak! tak! :hurra:

(czy zdjęcia doszły mailem?)
 
binkowskig 
sp7sqp

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 18
Wysłany: Nie Kwi 01, 2007 2:27 pm   

I kolejna fotka wału kolejki na wysokości ulicy Ogrodowej ...między dwoma wiaduktami . Fotografia została wykonana na początku lat 80-tych.

Wał kolejki na wysokości Ogrodowej.JPG
Plik ściągnięto 11747 raz(y) 74,63 KB

 
binkowskig 
sp7sqp

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 18
Wysłany: Pią Kwi 06, 2007 7:14 pm   

Witam. Oto kolejne 2 zdjęcia. Zostały wykonana w 1995 roku, z tego samego miejsca ale w dwie strony. Oczywiście wał kolejki w wąwozie pomiędzy wysadzonym wiaduktem k. Srebrzyska a ulicą Ogrodową.

Okolice srebrzyska.JPG
Plik ściągnięto 11640 raz(y) 58,94 KB

Pomiędzy Słowackiego a Ogrodową.JPG
Plik ściągnięto 11640 raz(y) 59,27 KB

 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Kwi 06, 2007 8:28 pm   

Cytat:
Oto kolejne 2 zdjęcia. Zostały wykonana w 1995 roku

Oj, chyba wcześniej, sądząc po ubraniu i słupach (których w latach 90. nie było).
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk