Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Za granicą - Gdingen
Autor Wiadomość
Filejski 

Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 67
Wysłany: Nie Lut 24, 2008 4:17 pm   

Pocztowka wydawnictwa Photo-Plat Warszawa dokumentuje zmiane oblicza Gdyni w 1929 r.

Zmiana oblicza-1929-net.jpg
Plik ściągnięto 17590 raz(y) 53,96 KB

 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sob Mar 08, 2008 3:21 pm   

Widoczek prawdopodobnie z rejonu dzisiejszej ulicy Wolności, a na starych mapach określanej jako "Pańska Droga". Spośród wszystkich osób widocznych na zdjęciu tylko pani w kapeluszu rzeczywiście znalazła się w kadrze :wink:

Ostseebad Gdingen Waldpartie 1914.jpg
Plik ściągnięto 17513 raz(y) 55,58 KB

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Pon Mar 10, 2008 3:10 pm   

Cytat:
Spośród wszystkich osób widocznych na zdjęciu tylko pani w kapeluszu rzeczywiście znalazła się w kadrze

Photoshop 8O :wink:
_________________
Linkologia - 230 stron o Gdańsku. Dodaj do ulubionych!
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pon Mar 10, 2008 9:25 pm   

Gdynka napisał/a:
Cytat:
Spośród wszystkich osób widocznych na zdjęciu tylko pani w kapeluszu rzeczywiście znalazła się w kadrze

Photoshop 8O :wink:

Raczej analogowe nożyczki :hihi:
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Czw Mar 13, 2008 2:40 pm   

smutne i ...

Cytat:
Trzy dni i po kłopocie Orłowo uboższe o Biały Dwór.
Idzie nowe Biały Dwór, była perełka wśród orłowskich pensjonatów, zniknął z powierzchni ziemi. A miało być tak pięknie …

Coś mnie tknęło. Wykorzystując słoneczną (chwilami) pogodę, wybrałam się na ul. Przebendowskich w Orłowie, żeby rzucić okiem na Biały Dwór. Miesiąc temu sfotografowałam go ponad wysokim płotem, który szczelnie ogrodził posesję, ale zdjęcia gdzieś mi się zawieruszyły. Dzisiaj przeżyłam szok … Dwór został wyburzony!

Zabytek, który nigdy nim nie był


Potocznie o Białym Dworze mówiło się zabytek, chociaż nie był wpisany do stosownego rejestru. Narodził się 1926 roku według projektu Antoniego Jaworskiego, który cudownie wkomponował budynek w krajobraz nieopodal plaży. Jego właściciele, Jan i Łucja Maciaszek, prowadzili w nim jeden z najbardziej drogich i luksusowych pensjonatów. Otwarty na morze, otoczony parkiem z fontanną, przyciągał najznakomitszych letników, w tym członków rządu.

Charakterystyczny dla Gdyni dworek przetrwał, chociaż w opłakanym stanie, do XXI wieku, żeby na przełomie lutego i marca 2006 r. zakończyć żywot.


Początek nowej historii


Śledziłam losy dworku i kilkuletnią dyskusję na temat jego przyszłych losów. Trzy lata temu prasę obiegła wiadomość, że mieszkająca w Australii spadkobierczyni pensjonatu zażądała jego wyburzenia, co spowodowało oburzenie członków Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.

Nowy właściciel obiektu - firma Allcon Osiedla, ustami swojego przedstawiciela Arkadiusza Łęczyckiego, oznajmił na łamach Gazety Wyborczej (5-6 marca 2005 r.) - Decyzję o rekonstrukcji Białego Dworu podjąłem parę tygodni temu, pod wrażeniem prezentacji Sławomira Kitowskiego na temat architektury Gdyni na przestrzeni lat. Kiedy zobaczyłem archiwalne zdjęcia rekonstrukcja stała się dla mnie jedynym możliwym rozwiązaniem.

Jak się dzisiaj przekonałam, były to tylko słowa.

Spacerująca w okolicy starsza pani, z wyraźnym smutkiem spoglądała w kierunku ciężkich samochodów bezczelnie rozjeżdżających dawny ogród.

- Wie pani, to wszystko trwało trzy dni. Trzy dni i po kłopocie. Eh, jakże łatwo się niszczy historię - powiedziała.

O zaistniałą sytuację zapytałam miejskiego konserwatora zabytków w Gdyni Roberta Hirscha, który był uprzejmy udzielić mi natychmiastowej odpowiedzi.

- Budynek był w złym stanie technicznym, ale rozważano objęcie go ochroną. Problem polegał na tym, że Niemcy podwyższyli przedwojenny Biały Dwór o jedno piętro i zmienili całkowicie układ wnętrza, więc bezwzględna ochrona nie bardzo miała sens.

Po wielu naradach z udziałem społeczności Orłowa, reprezentowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Orłowa i Towarzystwo Miłośników Gdyni, wypracowano realne wyjście akceptowane przez wszystkich, chociaż może nie idealne z punktu widzenia miłośników zabytków. Biały Dwór zostanie odbudowany w formie z okresu międzywojennego, w lokalizacji bliższej morza, a w jego miejscu powstanie nowy budynek o tych samych gabarytach. Wszystko to zostało precyzyjnie zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Orłowa, przyjętym w 2007 r. - dodał konserwator zabytków.

Nie jestem ortodoksyjną miłośniczką architektonicznej spuścizny, ale kiedy historia ginie w gruzach, jest mi po prostu żal. Tym razem opłakuję Biały Dwór. Nad którą z trójmiejskich perełek zbierają się kolejne, czarne chmury? Deweloperzy pewnie już wiedzą …


orłowo 2.JPG
autorem artykułu i zdjęć jest Ewa Kowalska
Plik ściągnięto 17386 raz(y) 51,43 KB

orłowo 1.JPG
Plik ściągnięto 17386 raz(y) 53,92 KB

 
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Nie Mar 23, 2008 2:58 pm   

Do poczytania na święta...
http://straus.bzzz.net/ka...skim_brzegu.pdf
źródło
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Nie Maj 04, 2008 11:34 am   

Starowiejska:

Gdingen Dorfstrasse 1904.jpg
Plik ściągnięto 17151 raz(y) 31,51 KB

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sob Wrz 06, 2008 1:45 pm   

Czy dysponuje ktoś zdjęciem senatora Juliusa Jewelowskiego?
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Wrz 06, 2008 11:45 pm   

To jest z książeczki Marka Andrzejewskiego "Ludzie Wolnego Miasta Gdańska". Mam wrażenie, że widziałem gdzieś lepszą reprodukcję, ale w tej chwili nie pamiętam, gdzie.

Jewelowski.jpg
Plik ściągnięto 16829 raz(y) 48,44 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
abernacka 


Dołączył: 29 Paź 2004
Posty: 333
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 5:15 am   

feyg napisał/a:
Widoczek prawdopodobnie z rejonu dzisiejszej ulicy Wolności, a na starych mapach określanej jako "Pańska Droga". Spośród wszystkich osób widocznych na zdjęciu tylko pani w kapeluszu rzeczywiście znalazła się w kadrze :wink:


Niestety nie są to okolice ulicy Wolności ponieważ w tamtym rejonie występują tylko i wyłącznie drzwa liściaste.
_________________
Danziger Aktien- Bierbrauerei
 
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 12:55 pm   

abernacka napisał/a:

Niestety nie są to okolice ulicy Wolności ponieważ w tamtym rejonie występują tylko i wyłącznie drzewa liściaste.

Dziś tak, ale w 1914? :wink:
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
abernacka 


Dołączył: 29 Paź 2004
Posty: 333
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 4:27 pm   

Nie przesadzajmy drzewa nie rosną dziesięciu lat.
Po drugie wychowałem sie na tej dzielnicy i znam tamtejsze lasy dokładnie.
_________________
Danziger Aktien- Bierbrauerei
 
 
Werk Inc. 

Dołączył: 02 Wrz 2008
Posty: 7
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 5:33 pm   

Cytat:
Niestety nie są to okolice ulicy Wolności ponieważ w tamtym rejonie występują tylko i wyłącznie drzewa liściaste.


Dość ryzykowne stwierdzenie. Może kiedyś, zaraz po epoce lodowcowej tak było... Drzewostan na Działakach Leśnych jest co najmniej mieszany.
 
abernacka 


Dołączył: 29 Paź 2004
Posty: 333
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 9:10 pm   

Szczególnie w okolicy ulicy Wolności :yyy: .
_________________
Danziger Aktien- Bierbrauerei
 
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pią Wrz 19, 2008 2:23 pm   

Werk Inc. napisał/a:
Cytat:
Niestety nie są to okolice ulicy Wolności ponieważ w tamtym rejonie występują tylko i wyłącznie drzewa liściaste.


Dość ryzykowne stwierdzenie. Może kiedyś, zaraz po epoce lodowcowej tak było... Drzewostan na Działakach Leśnych jest co najmniej mieszany.

Nawet jeszcze w okresie międzywojennym :hiihihi: Chyba że to nie sosny? :wink:

Gdynia Poddębski.jpg
Fot Henryk Poddębski
Plik ściągnięto 16683 raz(y) 71,91 KB

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk