Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
domki fińskie
Autor Wiadomość
beaviso 


Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 182
Wysłany: Nie Mar 08, 2009 11:35 am   

W kontekście nazwania domków "fińskimi" ciekawostką wydaje się być plan sąsiedniego obozu wynaleziony przez "feyg" - http://architekturmuseum....79&Daten=173040

Zwracam uwagę na lewy górny róg planu. Znajdują się tam "Parzellen fuer schwedische Holzhaeuser" - parcele pod szwedzkie domki drewniane. Jak dla mnie - zbieżność nie może być przypadkowa. Niemcy w 1942. roku planowali postawić tam "szwedzkie domki drewniane", a Polacy 6 lat później ulokowali w tym samym miejscu drewniane domki "fińskie", w ogóle zapewne nie znając tego niemieckiego planu. A może - Niemcy coś tam już postawili przed końcem wojny, a Polacy tylko dostawili kolejne domki? Czy ktoś je policzył?

M.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Mar 08, 2009 10:03 pm   

beaviso napisał/a:
Niemcy w 1942. roku planowali postawić tam "szwedzkie domki drewniane", a Polacy 6 lat później ulokowali w tym samym miejscu drewniane domki "fińskie", w ogóle zapewne nie znając tego niemieckiego planu. A może - Niemcy coś tam już postawili przed końcem wojny, a Polacy tylko dostawili kolejne domki? Czy ktoś je policzył?

To chyba jest niezupełnie to samo miejsce. Wzdłuż ulicy Chrobrego żadnych domków chyba nie postawiono. A poza tym, wydaje mi się, że Graudenzer Strasse z tego planu nie pokrywa się z obecną ulicą Grudziądzką, bo ta stara leżała kawałek dalej w stronę Brzeźna - na wysokości oczyszczalni ścieków Zaspa. Więc wydaje mi się, że te parcele w lewym górnym rogu planu leżą naprzeciwko cmentarza (to wprawdzie niedaleko powojennych "fińskich domków" ale jednak nie to samo miejsce).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 12:44 am   

nie do końca rozumiem posty :skolowany: ale może mapka z około 1960 roku coś pomoże (tak in case)

1960ok radziecka mapa topograficzna 1979.jpg
Plik ściągnięto 8912 raz(y) 75,88 KB

 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 12:47 am   

Tadeusz napisał/a:
Interesują mnie wspomniane już tutaj domki fińskie na rogu Chłopskiej i Bora-Komorowskiego (okolice ulicy Chociszewskiego)...wiadomo o nich coś konkretnego? może jakieś zdjęcia się uchowały z początków?
Wiadome jest mi tylko to,że mieszkali tam pracownicy budujący lotnisko na dzisiejszej Zaspie...

I jeszcze mam foty tych innych, o które pytał Tadeusz - to chyba ulica Chociszewskiego na Przymorzu

DSC05567b500.jpg
kilka tu wzdłuż ulicy
Plik ściągnięto 8911 raz(y) 54,19 KB

DSC05566b500.jpg
i tu drugi od prawej
Plik ściągnięto 8911 raz(y) 45,92 KB

 
beaviso 


Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 182
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 2:11 am   

pumeks napisał/a:
To chyba jest niezupełnie to samo miejsce. Wzdłuż ulicy Chrobrego żadnych domków chyba nie postawiono. A poza tym, wydaje mi się, że Graudenzer Strasse z tego planu nie pokrywa się z obecną ulicą Grudziądzką, bo ta stara leżała kawałek dalej w stronę Brzeźna - na wysokości oczyszczalni ścieków Zaspa. Więc wydaje mi się, że te parcele w lewym górnym rogu planu leżą naprzeciwko cmentarza (to wprawdzie niedaleko powojennych "fińskich domków" ale jednak nie to samo miejsce).

Ukazana na niemieckim planie budowy obozu Graudenzer Strasse nie pokrywa się z obecną. Jest to droga, której brukowany fragment widać za bramą przy prawej ścianie budynku S-ni Inwalidów, prowadząca dawniej przez teren obecnej zajezdni w kierunku dzisiejszej Powstańców Wielkopolskich i ujęcia wody.
Bauparzellen wzdłuż Chrobrego jak najbardziej znajdują się na odcinku między dzisiejszą Pstrowskiego a Dźwigową, a nie naprzeciw cmentarza. Powstało tam 5-6 domków i jakiś warsztat.

M.
 
dotik 


Dołączyła: 15 Kwi 2009
Posty: 12
Wysłany: Sro Kwi 15, 2009 10:53 pm   

http://www.fotohistoria.p...2_itemId=124463

Zerknijcie tu, tych zdjęć jest sporo.
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Wrz 08, 2021 7:49 pm   

Dzisiaj krążąc po rewirach przyuważyem, że zniknęli domek przy Kopalnianej 25. Wycięli w pień, wykarczowali, a dziurę w ziemi zasypali i udeptali. Jeżeli ktoś chce ten "zespół urbanistyczny" jeszcze jakoś sobie udokumentować (najlepiej z drona), to chyba nie zostało duzo czasu. MPZP 0616 przewiduje (w ramach WARUNKÓW WYNIKAJĄCYCH Z OCHRONY ŚRODOWISKA KULTUROWEGO):
"Zespół zabudowy przy ul. Kopalnianej – do zachowania typ zabudowy i charakter budynków. Rozbudowa możliwa przy zachowaniu elewacji od strony ul. Kopalnianej"
ale jak widać, papierek spychacza nie powstrzyma :evil:
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk