Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Düvelkau (Diabełkowo) - co stało się z wsią?
Autor Wiadomość
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Sob Maj 16, 2009 12:10 pm   Düvelkau (Diabełkowo) - co stało się z wsią?

Oto fragment przedwojennej mapy WIG:


Nie ma jeszcze osiedla przy ulicach Wileńskiej i Grodzieńskiej. I tak na wszystkich mapach do około 1939 r.
Na znanej wszystkim mapie z 1940 roku mamy i wieś i osiedle Albert Forster Siedlung.
Na mapie topograficznej z 1950 roku wsi Diabełkowo już nie ma. Pytałem mieszkańca tamtych okolic, twierdzi, że taki stan był w 1948 roku (kiedy tam przyjechał).

To chyba tu było (ujęcie z PKT):


Zainteresowałem się tym tematem przy okazji szukania śladów budowy autostrady.
Patrz: http://www.forum.dawnygda...der=asc&start=0 , http://www.wolneforumgdan...opic.php?t=1251 .
Na stronie http://www.berlinka.pcp.p...-krolewiec.html wyniki tych poszukiwań. Tam też druga fotka z tego okresu. A niżej wykadrowany fragment tej fotki:


Na środku widać wieś Düvelkau.

Obszedłem okolicę, starałem się uchwycić to samo miejsce. Na marne. Wzgórza zarosły drzewami (gdybym był tak miesiąc temu) i domkami. Wydaje mi się, że z budowanego domku na ul. Suwalskiej byłby zbliżony widok. Niestety właściciel rzekomo bardziej martwił się moim bezpieczeństwem niż chęcią poznania. Zrobiłem fotkę obok ze wzgórza, ale jest zbyt przesunięta (i przede wszystkim domki przy Suwalskiej zasłaniają widok):


Co się stało z Düvelkau? Rozebrano ją po 18.09.1939 r. w związku z budową autostrady? Czy może to nie miało wpływu, a powód był inny? Wojna? W okolicy wszystko ocalało.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Maj 16, 2009 1:18 pm   

To moja najbliższa okolica, i też mnie to właśnie ciekawi. To stare zdjęcie świetne!

Przypomnę jeszcze, że to stare Diabełkowo widoczne jest też w prawym górnym rogu na zdjęciu z Instytutu Herdera.

58142.jpg
Plik ściągnięto 29620 raz(y) 41,34 KB

 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Sob Maj 16, 2009 9:31 pm   

Kij wie? :skolowany: Stawiam na likwidację i wysiedlenie mieszkańców w związku z inwestycją.

Jedyna wersja, która pozostaje.

No chyba że była to polska osada, a jej mieszkańcy po 01.09.1939 r. zakończyli karierę w Victoriaschule i Stutthoff. A sama wioska została splantowana.
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Sob Maj 16, 2009 10:27 pm   

Ponury2 napisał/a:
... A sama wioska została splantowana.
W takich wypadkach takie miejsca były zasiedlane, nie plantowane. Z klucza.
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Agnes7 

Dołączyła: 18 Lut 2010
Posty: 6
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 10:59 pm   

Od pewnego czasu szukam informacji na temat historii Diabełkowa, ale niewiele tego w necie :???: Może ktoś pomoże? :hmm:
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Lut 20, 2010 8:54 pm   

Co się stało z Diabełkowem opisane jest tu: http://www.forum.dawnygda...p=109197#109197
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pią Maj 21, 2010 7:22 pm   

ot i całe Diabełkowo ;)
(z Herder-bilboardu)

xDSC01445r700.jpg
Plik ściągnięto 28819 raz(y) 65,54 KB

 
Agnes7 

Dołączyła: 18 Lut 2010
Posty: 6
Wysłany: Pią Maj 21, 2010 8:40 pm   

Zastanawia mnie jakie ulice obejmowałby teraz ten obszar co na powyższej fotografii??

:roll:
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Pią Maj 21, 2010 8:47 pm   

Dzięki grzechu, a mógłbyś podać jakiś punkt odniesienia, żeby było wiadomo, w którym dokładnie miejscu stały te domy? Nie mogę skojarzyć, mimo że mieszkam blisko :II Ta wieś leżała chyba w nieco innym miejscu niż dzisiejsze os. Diabełkowo.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Maj 21, 2010 10:07 pm   

Na mapie z 1940 r. jest jeszcze zaznaczone to siedlisko (wieś - to chyba za duże słowo) i już osiedle Wileńska, Grodzieńska, oraz osiedle Suchanino.

1940 Diabełkowo.jpg
Plik ściągnięto 28768 raz(y) 78,66 KB

 
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Pią Maj 21, 2010 11:56 pm   

A zatem wygląda na to, że Diabełkowo znajdowało się tam, gdzie obecnie znajduje się jeziorko przy Wileńśkiej. To pozwala sformułować hipotezę, że zniknięcie wsi wiąże się z gromadzeniem się tam wód. Mogło np. dochodzić do zalewania wsi przez wodę spływającą z Piecek. :???:
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Sob Maj 22, 2010 12:05 pm   

grzechuu napisał/a:
ot i całe Diabełkowo ;)
(z Herder-bilboardu)


Toć to jak zoom fragmentu z tego zdjęcia wyżej. Tam takich kawałków więcej jest? Może całe to ujęcie (inne) można w takiej jakości zobaczyć?
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Maj 22, 2010 12:27 pm   

Bartosz B. napisał/a:
grzechuu napisał/a:
ot i całe Diabełkowo ;)
(z Herder-bilboardu)


Toć to jak zoom fragmentu z tego zdjęcia wyżej. Tam takich kawałków więcej jest? Może całe to ujęcie (inne) można w takiej jakości zobaczyć?


Tak, to to samo zdjęcie co kilka postów wyżej (czyli od strony Wrzeszcza) - całe wielkie (no może brzegi nieco przycięte) :)

maisky napisał/a:
A zatem wygląda na to, że Diabełkowo znajdowało się tam, gdzie obecnie znajduje się jeziorko przy Wileńśkiej. To pozwala sformułować hipotezę, że zniknięcie wsi wiąże się z gromadzeniem się tam wód. Mogło np. dochodzić do zalewania wsi przez wodę spływającą z Piecek. :???:


Mi się wydaje, że siedlisko było "ciut za" zbiornikiem retencyjnym (dziś zarośla).
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sob Maj 22, 2010 2:07 pm   

Jeśli można, to parę informacji uzupełniających:
Düvelkau - Diabełkowo; nazwa alternatywna - Diwelkau; zmiany nazwy: Diabełkowo (1951); Gdańsk - Diabełkowo (2004); Düvelkau (1908); Danzig - Düvelkau (1938); po reformie administracyjnej z 1887 roku miejsce mieszkalne, wybudowanie należące do Cygańskiej Góry (Cyganki, Zigankendorf, Zianke, Zichanke, Suchanke) (1951 - Suchanino; 2004 - Gdańsk Suchanino) (Wohnplatz Düvelkau); w latach 1874 - 1904 - urząd stanu cywilnego w Cygańskiej Górze; od 1905 roku w Gdańsku; kościół ewangelicki od 1896 roku we Wrzeszczu; katolicki - Emaus od 1906, Stare Szkoty 1839 - 1906 i wcześniej Gdańsk św. Józefa.
*fragment mapy z 1811 roku (okresu napoleońskiego Wolnego Miasta Gdańska z zaznaczoną osadą Diwelkau; zwróćmy uwagę na formę nazwy osady - Diwelkau

düvelkau.jpg
Plik ściągnięto 28663 raz(y) 73,47 KB

Ostatnio zmieniony przez dandola Sob Maj 22, 2010 5:22 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Sob Maj 22, 2010 4:26 pm   

To ja dodam jeszcze, że wyraz "düvel" ('diabeł') pochodzi z języka dolnoniemieckiego i dziś funkcjonuje głównie w języku holenderskim – jako "duivel". Myślę, że nazwa wsi powstała od nazwy osobowej (nazwiska) Düvel, a nie bezpośrednio od rzeczownika "diabeł".
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk