Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Szkoła przy ul. Srebrniki
Autor Wiadomość
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pon Gru 28, 2009 5:22 pm   Szkoła przy ul. Srebrniki

Dwa przedwojenne zdjęcia szkoły "Hochstriess" (dziś ulica Srebrniki) z http://www.herder-institut.de/bildkatalog - jeden ma w nazwie "przed przebudową".
Jedyne podobieństwo jakie zauważyłem - co by mi pasowało - to tak jak zaznaczyłem poniżej...

Może ktoś chodził do tej szkoły? ma jakieś inne sugestie?

[zdjęcie współczesne zaczerpnięte z nasza-klasa]


a 4f62 244 moze.JPG
Plik ściągnięto 19833 raz(y) 43,62 KB

4f62 Schule in Danzig-Hochstriess vor dem Umbau.jpg
Plik ściągnięto 19833 raz(y) 58,14 KB

4f60 Schule in Danzig-Hochstriess.jpg
Plik ściągnięto 19833 raz(y) 60,75 KB

 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Wto Gru 29, 2009 12:55 pm   

Na te zdjęcia natknąłem się już wiele miesięcy temu , wkleiłem je na N-K. do galerii szkoły nr 27. Jest jeszcze jedno ciekawe zdjęcie - wnętrze klasy z wiszącą na ścianie mapą Wolnego Miasta. Też zastanawiałem się i doszedłem do podobnych wniosków jak Ty, wskazujesz prawdopodobnie te same okna.
 
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Wto Gru 29, 2009 1:51 pm   

Chodziłam do tej szkoły ja, moja matka, wujowie i babcia, ale nie wiem.
 
michal77_77 


Dołączył: 04 Kwi 2009
Posty: 20
Wysłany: Wto Gru 29, 2009 2:26 pm   

Bardzo ładne zestawienie obu zdjęć. Rozbudowa szkoły była tak rewolucyjna, że aż trudno uwierzyć, iż mamy do czynienia z tym samym obiektem. Ale pewnie wiedzą, co piszą :) Nie jestem przekonany, czy to są identyczne okna, na pewno podobne, ale takich jest więcej w całym Gd. Interesuje mnie natomiast obiekt na górnym zdjęciu, po lewej. Co to takiego może być między drzewami? Jakaś konstrukcja, urządzenie?
Pozdrawiam absolwentów SP 27 - absolwent :)
_________________
"Historia jest nocną zmorą, z której staramy się przebudzić"
James Joyce
 
Vilip 


Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 26
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 8:59 am   

Zastanawia mnie umiejscowienie szkoły (w czasach jej budowy). Przed wojną nie była to przecież gęsto zaludniona dzielnica, a przynajmniej nie na tyle, żeby potrzebna była tak nowoczesna i duża szkoła. Barenwinkel i Brentau "obsługiwała" szkoła nr 38, która nawiasem mówiąc była sporo mniejsza, a dzieciakom z Langfuhr było chyba trochę za daleko. Więc dlaczego w takim miejscu taki budynek?
Może ma to związek z Silberhammer ale to też nie tłumaczy aż takich rozmiarów budynku, no chyba że jego pierwotne przeznaczenie było inne.
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 1:37 pm   

Hochstriess i Mirchauerweg były dość zabudowane, sporo ludzi tam mieszkało. Szkoła się rozbudowywała w miarę potrzeb, myślę.
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Wto Mar 01, 2011 1:15 am   

Niesamowita pocztówa z aukcji sprzed kilku dni 8O
http://allegro.pl/gdansk-...1469280994.html

Widok ze wzgórz jeszcze-nie-cmentarza. Srebrniki 10, 6, 2 i za drzewami trochę słabo widocznej nieistniejącej zabudowy przy Słowackiego.

Langfuhr - Hochstriess ob1913.jpg
Plik ściągnięto 18841 raz(y) 60,35 KB

 
rykosz 

Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 14
Wysłany: Sro Mar 02, 2011 10:50 pm   

Czyli juz nie ma wątpliwości ,że to te same okna :) Niesamowity widok 8O
 
Vilip 


Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 26
Wysłany: Sob Mar 26, 2011 8:59 pm   

coś niesamowitego 8O
 
Sagapo8 

Dołączyła: 30 Sty 2011
Posty: 65
Wysłany: Nie Lip 17, 2011 5:00 pm   Szkoła w czasie wojny

Moja ciocia chodziła do tej szkoły w czasie wojny. Ma zdjęcie i je zamieszcze.
 
rykosz 

Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 14
Wysłany: Sro Lip 20, 2011 1:17 am   

Sagapo8 czekamy z niecierpliwościa!!! :)
 
ZbiGniew 

Dołączył: 18 Lis 2011
Posty: 22
Wysłany: Sob Lis 19, 2011 7:11 pm   

Toż to moja szkoła!!!
Uczęszczałem do niej pilnie w latach 1955-1962.
Wstrząsających wydarzeń raczej nie było, jeśli nie liczyć kilku pięknych pogrzebów wojskowych, głównie lotników - niski przelot odrzutowców i salwy honorowe robiły duże wrażenie! I sprawozdanie (radiowe!) w szkole z pogrzebu Bieruta.
Chodziłem do szkoły drogą łączącą Brętowo, a konkretnie ulicę Ogrodową z ulicą Partyzantów, która to droga była naszym głównym połączeniem z Wrzeszczem, zanim zaczął jeździć autbus 116. Teraz droga ta jest alternatywnym objazdem ulicy Słowackiego. HORROR!
W miejscu dzisiejszych podupadających działek było przez parę lat najpierw dzikie, a później miejskie wysypisko śmieci. Smród był okrutny.
Przy drodze, w miejscu dzisiejszego krematorium i części cmentarza tuż za nim i przy nim, woźny z naszej szkoły - pan Dawidowski miał pole z ziemniakami. Cmentarza przy drodze nie było. Był las i młodniak sosnowy posadzony ok 1950 roku. Około też tego roku wojsko wybudowało drogę bitą do składnicy garnizonowej umiejscowionej w przepięknej dolinie w pobliżu dzisiejszej Moreny.
Należałoby wspomnieć również o zapomnianym cmentarzyku, będącym teraz na terenie szpitala Srebrzysko, który jest w odlegóści ok 100m od drogi.
Z cmentarzyka został krzyż i nikłe, zarośnięte ślady nagrobków.
Taka właśnie była ta moja droga do szkoły.
Pozdrawiam. ZbiG.
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sob Lis 19, 2011 7:22 pm   

ZbiGniew napisał/a:
Toż to moja szkoła!!!
Uczęszczałem do niej pilnie w latach 1955-1962.
Wstrząsających wydarzeń raczej nie było, jeśli nie liczyć kilku pięknych pogrzebów wojskowych, głównie lotników - niski przelot odrzutowców i salwy honorowe robiły duże wrażenie! I sprawozdanie (radiowe!) w szkole z pogrzebu Bieruta.
Chodziłem do szkoły drogą łączącą Brętowo, a konkretnie ulicę Ogrodową z ulicą Partyzantów, która to droga była naszym głównym połączeniem z Wrzeszczem, zanim zaczął jeździć autbus 116. Teraz droga ta jest alternatywnym objazdem ulicy Słowackiego. HORROR!
W miejscu dzisiejszych podupadających działek było przez parę lat najpierw dzikie, a później miejskie wysypisko śmieci. Smród był okrutny.
Przy drodze, w miejscu dzisiejszego krematorium i części cmentarza tuż za nim i przy nim, woźny z naszej szkoły - pan Dawidowski miał pole z ziemniakami. Cmentarza przy drodze nie było. Był las i młodniak sosnowy posadzony ok 1950 roku. Około też tego roku wojsko wybudowało drogę bitą do składnicy garnizonowej umiejscowionej w przepięknej dolinie w pobliżu dzisiejszej Moreny.
Należałoby wspomnieć również o zapomnianym cmentarzyku, będącym teraz na terenie szpitala Srebrzysko, który jest w odlegóści ok 100m od drogi.
Z cmentarzyka został krzyż i nikłe, zarośnięte ślady nagrobków.
Taka właśnie była ta moja droga do szkoły.
Pozdrawiam. ZbiG.

Wartoby ten cmentarzyk upamiętnić może już ostatnią fotką.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk