Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
okolice Brętowa
Autor Wiadomość
Vilip 


Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 26
Wysłany: Wto Wrz 21, 2010 10:44 am   

fenomenalne zdjęcie, mało z krzesła nie spadłem! Proszę o więcej :wink:
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Wto Wrz 21, 2010 4:09 pm   

Ja także ! :huuurra: :brake:
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
Vilip 


Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 26
Wysłany: Sro Wrz 22, 2010 10:42 am   

Jeszcze apropos zdjęcia Panabergo, jedna rzecz mnie intryguję, czyżby na Byczym Wzgórzu były jakieś zabudowania? 8O (albo ja niedowidzący jestem) ;)
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Sro Wrz 22, 2010 7:57 pm   

Piotr J. napisał/a:
Nie wiem, czy i tym razem się nie mylę, ale jeszcze w latach siedemdziesiątych za nasypem w kierunku Niedźwiednika było miejsce pozyskiwania żwiru dokładnie w miejscu połowy pomiędzy kominem a Lipskiem. Może istniało już w latach dwudziestych? A kolejny obiekt w 1/4 od Lipska? Pojęcia nie mam, tam obecnie jest stary bunkier, ale sądząc po jego konstrukcji (bloczki betonowe) jest to obiekt znacznie późniejszy.


Czy masz na myśli bunkier na szczycie tzw. "ślimaka"? Temat był poruszany, tylko musze sprawdzić, na którym forum
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Sro Wrz 22, 2010 8:14 pm   

Zapewne, bo to jedyny taki obiekt w okolicy. Zastanawia mnie natomiast Twoja nazwa "Ślimak", jesteś pewien ,czy wzgórze z bunkrem to był Ślimak? Huelle wymyślił nań nazwę "Bukowa Górka", ale dla mnie ta góra zawsze była bezimienna.
 
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Sro Wrz 22, 2010 8:34 pm   

Piotr J. napisał/a:
Zapewne, bo to jedyny taki obiekt w okolicy. Zastanawia mnie natomiast Twoja nazwa "Ślimak", jesteś pewien ,czy wzgórze z bunkrem to był Ślimak? Huelle wymyślił nań nazwę "Bukowa Górka", ale dla mnie ta góra zawsze była bezimienna.


jestem pewien,, interesowałem się tym tematem jakiś czas temu.. Rodzice mają działkę poniżej od lat 80-tych, pamiętam jak prawie wpadłem rowerem do tego bunkra

Polecam Ci to:

http://www.forum.eksplora...%9Blimak#p61223
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Wrz 22, 2010 10:35 pm   

Jak ja to widzę?
Zaznaczone na żółto wzniesienie, to górka, na której w czasie wojny wybudowano bunkier.
Na zielono zaznaczyłem górkę po południowej stronie Węgliska (Braunkohlen Schlucht). Górka po jego północnej stronie jest niewidoczna, zasłonięta tą żółtą. Na wzniesieniach, poza głównymi zabudowaniami Lipska (Laipzig) widać jeszcze kilka obiektów: A, B, C, D i E.
"C" - wygląda mi na komin, stoi gdzieś na początku obecnej ul. Kmiecej. "D" - to może być jakiś budynek gospodarczy pod lasem należący do Lipska.
Najbardziej interesujący może być obiekt "A". Może on stać na niższym, znajdującym się bliżej trasy kolei, wierzchołku zielonego wzgórza.
Ponieważ ten parów powstał na skutek wydobywaniu w tym miejscu węgla brunatnego może to być jakiś obiekt tej kopalni :hmm:

edycja 23.09.10 godz. 9.00
troszkę zmieniłem opis zdjęcia


1220_741[1]a.jpg
Plik ściągnięto 11929 raz(y) 70,56 KB

 
 
wodnik88 
Adamek


Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 269
Wysłany: Sob Paź 23, 2010 7:41 pm   

Krzysztof napisał/a:
"D" - to może być jakiś budynek gospodarczy pod lasem należący do Lipska

To mogą być jakieś zabudowania przy mostku Weisera. Tam, gdzie w latach ?'70, '80? była hodowla bodajże lisów?
Bo trochę daleko byłoby z Lipnika do budynków.
 
wodnik88 
Adamek


Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 269
Wysłany: Czw Sie 18, 2011 10:02 am   

Chciałbym zapytać o wiarygodność informacji zawartych w tym serwisie (i publikacji): Miasto jak ogród.
Tutaj jest część poświęcona Brętowu: Trochę historii...
Pisemko jest co prawda firmowane nazwiskiem Andrzeja Januszajtisa, ale duża ilość szczegółowych informacji na temat młynów sprawia "mieszane" uczucia co do prawdziwości.

Post po poście, ponieważ nie mogę już edytować poprzedniego.
 
ZbiGniew 

Dołączył: 18 Lis 2011
Posty: 22
Wysłany: Sob Lis 19, 2011 6:40 pm   

Nie wiem, cz y w latach 70-tych i 80-tych hodowla lisów przy "Mostku Weisera" jeszcze była. Ale w 60-tych była na pewno. Charakterystyczny smród lisiej fermy zachęcał do prześpieszenia kroku, czy naciśnięcia na pedały, aby skażoną okolicę jak najprędzej opuścić. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych bardzo często chodziłem i jeżdziłem rowerem drogą powstałą z torowiska - z Brętowa na osiedle przy kościele Braci Zmartwychstańców(?) - na ulicę Śmiałą (teraz, w ramach słusznych bohaterów - jakiegoś księdza). Uliczka ta łączy ulicę Chrzanowskiego z ulicami Zamenhoffa i al. Wojska Polskiego. (może i te nazwy również nie są już sluszne?)
Co do tematu młynów: lepiej za dużo nie gadać o urządzeniach młyńskich przy Ogrodowej. Wykonawca robót modernizacyjnych przepustu wodnego pod ulicą i przebudowy stawu na zbiornik retencyjny kazał szybciutko zasypać jakieś widoczne resztki po, prawdopodobnie bardzo starych, drewnianych urządzeniach wodnych, coby mu "archielogi na budowe nie wejszli i prac na długo nie wstrzymali!" Zasypać kazał również turbinę wodną pod ulicą, która to turbina napędzała jakiś zakład przemysłowy na posesji Ogrodowa 1. Zasypany został również postument pod wał główny młyna, który był najprawdopodobniej w wiekach wcześniejszych. Postument ten, o kształcie ściętego stożka o podstawie kwadratu o wymiarach ok 2m x2m i wysokości również ok 2m został, po nieudanych próbach jego rozbicia zakopany w łożysku koryta Strzyży zaraz przy wylocie tunelu przepustu pod ulicą Ogrodową.
I nie są to żadne wyssane z palca bzdety.
To wszystko widziałem na własne oczy!
Mieszkając w pobliżu, dzień po dniu oglądałem postępy robót. I żałuję, iż paru zdjęć wówczas nie pstryknąłem.
Jeżeli interesują jeszcze kogoś zagadnienia związane z Ogrodową i jej okolicami - proszę pytać. Dosyć dużo pamiętam, chętnie podzielę się wspomnieniami.
Pozdrawiam. ZbiG.
 
przesadziles 

Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 1
Wysłany: Sro Kwi 17, 2013 6:34 pm   

Witam, od jakiegoś czasu sobie przeglądam to forum, wspaniałe żródło super ciekawostek z moich okolic (które niestety ostatnio są rozjeżdżane przez buldożery).
Nie znalazłem właściwego tematu poświęconego okolicom Matemblewa, więc zapytam się tutaj: Czy ktokolwiek posiada jakieś stare zdjęcia kapliczki Matki Bożej w Matemblewie lub jej okolic (np. leśniczówki)? Na stronie sanktuarium pojawiają się jakieś stare fotki, ale to takie miniaturki, że mój głód wiedzy tylko na ich widok się zaostrza.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Kwi 17, 2013 7:27 pm   

Kapliczka jest:

z: http://forum.dawnygdansk....p=140534#140534
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk