Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Budynki Abegga na Grodzy Kamiennej?
Autor Wiadomość
kirstein 

Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 4
Wysłany: Pon Mar 25, 2013 9:45 pm   Budynki Abegga na Grodzy Kamiennej?

Witam,
To mój pierwszy wpis, ale czytelnikiem forum jestem już od dłuższej chwili.

Mam takie pytanie czy ktoś zetknął się z jakakolwiek informacją na temat
sześciu budynków (dawniej siedmiu) znajdujących się na ulicy Grodza Kamienna, dotyczącą tego dla kogo lub przez kogo te budynki były postawione?

Chwilę temu byłem w urzędzie miasta podpytać się o plany miejscowe na ten teren,
i Pan architekt z którym na ten temat rozmawiałem określi te budynki jako "zabudowa dr Abegga". Nigdzie nie mogę się doszukać informacji na ten temat, jeśli ktoś jest mi w stanie pomóc albo nakierować moje poszukiwania byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Mar 25, 2013 10:01 pm   

jak to zazwyczaj bywa, wystarczy wpisać do forumowej wyszukiwarki:
Kolonia Abegga na Dolnym Mieście
 
kirstein 

Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 4
Wysłany: Wto Mar 26, 2013 7:29 pm   i niby takie proste....

Na ten sam pomysł wpadłem już jakiś czas temu, ale okazuje się że owszem post jest o kolonii Abegga na dolnym mieście, ale na przedłużeniu ul.Dobra.

Mi chodzi o kolonie/zabudowę/osiedle Abegga po drugiej stronie Motławy
na ulicy Grodza Kamienna



Nie pomylić z poczwarkami Górskiego :D .
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Mar 26, 2013 8:17 pm   

Tadeusz Gruszczyński, Gazownictwo na Pomorzu Gdańskim, Część pierwsza – 150 lat Gazowni Gdańskiej, s. 23

Fragment o pierwszej gazowni położonej pomiędzy Nową Motławą, ul. Toruńską, terenami dworcowymi i ul. Kamienna Grodza dotyczący pocz. XX w.
Cytat:
Dalsza modernizacja i rozbudowa gazowni na tym terenie stałą się niemożliwa. Zaczęto poszukiwać nowego miejsca dla zbudowania nowego zakładu. Jeszcze w tym czasie dla zapewnienia załodze gazowni odpowiednich mieszkań wybudowano około 1903 roku bezpośrednio w sąsiedztwie zakładu pracy przy ulicy Kamienna Grodza sześć budynków mieszkalnych, piętrowych, podpiwniczonych. Były one przeznaczone dla pracowników zakładów miejskich, a w jednym z nich zamieszkali mistrzowie i robotnicy gazowni.


O Abeggu nic, choć oczywiście nie można tego wykluczyć.
 
rogal 

Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 7
Wysłany: Pią Lis 01, 2013 7:47 pm   

Cześć,
Także debiutuję na forum, ale podobnie jak kirstein - zaglądałem tu nieraz.

Fragment rodziału, poświęconego fundacji Abbega w książce "Wędrówki po Wrzeszczu" pod red. Katarzyny i Jakuba Szczepańskich, który potwierdza przypuszczenie, że budynki przy Grodzy Kamiennej to jednak nie "sprawka" tej fundacji.

Cytat:
(...) dwa największe i najpełniejsze osiedla zrealizowane przez fundację ulokowane zostały na terenie Wrzeszcza. Podobnie budowano również w wielu miastach Europy, zwłaszcza tam, gdzie rozwinął się przemysł wydobywczy i hutniczy. Najczęśćiej osiedla robotnicze powstawały jako przyzakładowe, tzw. patronackie, finansowane z inicjatywy właścicieli zakładów przemysłowych, którzy budowali je dla swoich pracowników. W Gdańsku przykładem takiej zabudowy jest zespół domów dla pracowników gazowni miejskiej i wodociągów przy ulicy Grodza Kamienna, budowanych od 1902 roku (...)
 
kirstein 

Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 4
Wysłany: Czw Maj 12, 2016 1:58 pm   Podbijam temat dotyczący tej samej ulicy

Znalazłem zdjęcie z 1929 roku. Na tym zdjęciu jest jeszcze cały fragment Grodzy kamiennej bez drzew wysokich przy wodociągach. Pomiędzy młynem, budynkami wodociągów a budynkami na Grodzy kamiennej stoi jeszcze jakiś jeden ładny, wygląda na dość mocno zdobiony budynek.

Ktoś może kojarzy co to za budynek? Albo może ma jakieś inne zdjęcie tego budynku?
 
kirstein 

Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 4
Wysłany: Czw Maj 12, 2016 2:02 pm   

Nie wiem czemu nie mogę dodać zdjęcia, więc dodaje dodaje link ze zdjęciem:

http://afterbefore.pl/?p=5671
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Maj 12, 2016 4:15 pm   

To co mi się udało ściągnąć.

GrodzaKam.jpg
Plik ściągnięto 9017 raz(y) 76,31 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk