Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
BillyBoya podróże w czasie i przestrzeni...
Autor Wiadomość
kothek 
chociaż100lat

Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 1
Wysłany: Nie Kwi 08, 2012 8:33 am   Kościół Ewangelicki w Warlubiu

Witam,
Co do kościoła ewangelickiego w Warlubiu to jak wiemy dzisiaj na jego miejscu a nawet fundamentach stoi dzisiaj budynek domu kultury i Osp, tam gdzie była nawa ,jest sala widowiskowa na której odbywają się imprezy okolicznościowe, wesela itp.
Czy wie ktoś kiedy kośćiół zbudowano?
Czy wie ktoś dlaczego kościół został rozebrany? Czy w wyniku zniszczeń? Czy dlatego że zbudowali go Niemcy których wysiedlono?
Pytałem kiedyś miejscowego ewangelika ale on niepraktykujący i mówił że w kościele był 2 razy jak był mały i nie pamięta.

Pozdrawiam
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Kwi 08, 2012 12:54 pm   

Może to nie na temat Warlubia ale też warto rzucić okiem. Zdecydowanie polecam :arrow: Naduś sobie. :)
_________________
Poldergeist
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Nie Lip 08, 2012 11:38 pm   

Gdynia. W sumie nic się nie zmieniło od czasów ostatniej wojny :wink:
1. Lokal "Piotr z Gdańska" przy Wikingerstr. 55 należący do związku kolejarzy Rzeszy //
sąd rejonowy przy ul. Jana z Kolna 55
2. Szkoła urzędników Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Adlershorst // liceum plastyczne w Orłowie

Peter von Danzig1.jpg
Plik ściągnięto 11769 raz(y) 37,33 KB

Gdynia.JPG
Plik ściągnięto 11769 raz(y) 30,54 KB

Adlershorst.jpg
Plik ściągnięto 11769 raz(y) 38,53 KB

Orlowo.JPG
Plik ściągnięto 11769 raz(y) 51,96 KB

_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Pon Lip 09, 2012 1:30 pm   

Przykład nr 1 pokazuje, jak można spaprać ciekawą architekturę niby nic nie znaczącymi przeróbkami :roll:
 
Wojtas 

Dołączył: 17 Lut 2013
Posty: 7
Wysłany: Nie Lut 17, 2013 11:20 pm   

BillyBoy napisał/a:
Dawno nigdzie nie podróżowałem.
Wybrałem się dzisiaj do Cedrów Wlk, ale ku mojemu rozczarowaniu okazało się, że przy ul. Osadników Wojskowych nie ma już nic z przedwojennej zabudowy jaką chciałem przedstawić. Nawet nie dało rady wykonać ujęć miejsc gdzie te domy stały, tak aby chociaż perspektywa była ta sama... :II
Następnym przystankiem były Koźliny i tu miałem wiecej szczęścia.
1.Tamtejszy kościółek jest wg mnie jednym z najciekawszych na Żuławach. To nieotynkowane coś po prawej to dzisiejsza plebania - leży na terenie byłego cmentarza przykościelnego.
2.Byłem niemal pewien, że tego budynku już nie ma, jako że oryginalnych drewnianych domów na Żuławach ubywa z każdym rokiem. A tu taka miła niespodzianka! Dawna wiejska szkoła wciąż stoi i ma się dobrze. Dzisiaj ex-Schule pełni funkcję budynku mieszkalnego.


Jak odzyskam zdjęcia pierwotnego wnętrza kościoła w Koźlinach postaram się wrzucić jak najszybciej na forum
 
HENRYK0072 
HENRYK0072

Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 126
Wysłany: Pią Maj 24, 2013 9:36 am   

szkoda tylko, że [ ,ze] zdjęcia zniszczone przez tak ogromny napis forum.
Ostatnio zmieniony przez Mikołaj Pią Maj 24, 2013 2:23 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
doldar 

Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 132
Wysłany: Pon Paź 06, 2014 5:23 pm   

BillyBoy napisał/a:
Nazwa osady Trutenauer Herrenland chyba nie ma swojego odpowiednika w języku polskim. Właściwe Trutnowy zaczynają się ok. 1 km dalej. Więc jak to nazwać - Trutnowy Zachód? Trutnowy Przedmieście :wink: ? W każdym bądź razie jest to rejon skrzyżowania drogi Pruszcz - Trutnowy i skrętu z tej trasy w kierunku Stanisławowa i Wocław.

Gospoda Alberta Blödorna...
... i to co z niej dzisiaj zostało. Lewa część domu jest już non existent, pozostała część czeka na ... czyjeś zmiłowanie (?)...


Trutnowy Trzecie
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Maj 30, 2021 6:33 pm   

BillyBoy napisał/a:
Nazwa osady Trutenauer Herrenland chyba nie ma swojego odpowiednika w języku polskim. Właściwe Trutnowy zaczynają się ok. 1 km dalej. Więc jak to nazwać - Trutnowy Zachód? Trutnowy Przedmieście :wink: ? W każdym bądź razie jest to rejon skrzyżowania drogi Pruszcz - Trutnowy i skrętu z tej trasy w kierunku Stanisławowa i Wocław.



Gospoda Alberta Blödorna...



... i to co z niej dzisiaj zostało. Lewa część domu jest już non existent, pozostała część czeka na ... czyjeś zmiłowanie (?)...

No i chyba się doczekała. Pedałowałem dziś szosą Grabiny - Trutnowy i na 90% wydaje mi się, że tego domu nie było, nawet ślady po nim zostały zatarte. :roll:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk