Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Piwo, wody itp. w Gdańsku i na Pomorzu
Autor Wiadomość
Lech 
piwosz


Dołączył: 03 Lis 2004
Posty: 32
Wysłany: Pią Lis 05, 2004 4:05 pm   Piwo, wody itp. w Gdańsku i na Pomorzu

Witam,
jestem ze Słupska, ale interesuje mnie historia Pomorza (~w ob. granicach), a więc i Gdańska.
Na forum trafiłem dzięki "Sabaoth'owi" - przy okazji pozdrowienia i podziękowania.
Szczególnie interesuje mnie wszystko co dotyczy browarów, składów piwa i wytwórni wód mineralnych z całego Pomorza - a więc firm, które posiadały własne butelki, zamknięcia porcelanowe, podstawki itp. Zbieram wszelkie pamiątki związane z tą tematyką. Oprócz zbiorów staram się kataloguję również wszelkie pamiątki związane z browarnictwem Pomorza. Udało mi się już zgromadzić ponad 500 skanów porcelanek z całego Pomorza, w tym ponad 60 Gdańska, ponad 200 etykiet w tym kilkanaście gdańskich, sporo podstawek, zdjęć, reklam itp. Robię również zestawienie firm pomorskich z branży "butelkowej", a więc browarów, składów i rozl. piwa oraz fabryk wód. Poniżej zamieszczam to co udało mi się do tej pory ustalić i mam nadzieję na pomoc w uzupełnieniu (wyjaśnieniu niejasności). Informacje z braku dostępu do gdańskich adresówek czerpałem głównie z porcelanek. Kolejnym razem (za kilka dni - brak stałego dostępu do netu) podeślę trochę porcelanek do:
"...Pasje -> Poszukuję/mam/oddam -> Kapsle porcelanowe od piwa". Póki co załączam spis w plik *html w fornie *.zip. Żółte pola - brak informacji lub informacje niepewne. Spis nie zawiera browarów bo o nich była już mowa na forum - a sam nie trafiłem na inne infoermacje.
Pozdrawiam

gdansk_firmy.zip
Spis firm z Trójmiasta - składy i rozl. piwa, fabryki wód +branża nieznana
Pobierz Plik ściągnięto 1048 raz(y) 1,67 KB

 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Lis 05, 2004 7:41 pm   

Witaj, mam nadzieję, że znajdzie się tu kilka osób o zbliżonych zainteresowaniach.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Pią Lis 05, 2004 11:44 pm   

Mój wujas jest geodetą i wykoał kiedyś koło jakiegoś browaru na pomorzu kilka siatek porcelanowych kapsli wraz ze skorodwanymi zamknięciami. Musiałbym się kiedyś temu przyjrzeć uważnie bo liczb tego jest dość spora i wydaje mi się, że jest tam wiele różnych marek.
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
abernacka 


Dołączył: 29 Paź 2004
Posty: 333
Wysłany: Nie Lis 07, 2004 10:36 am   

Witam ciebie bardzo serdecznie! Jest nas coraz więcej (można prawie założyć sekcje browar.biz) :hihi: .
Tak apropo. W sobote udało mi się otrzmać bardzo ciekawą (do mojej kolekcji) skrzynkę z Bierbrauerei Leonard Waas Danzig.
 
 
Lech 
piwosz


Dołączył: 03 Lis 2004
Posty: 32
Wysłany: Nie Lis 07, 2004 1:58 pm   

abernacka,
Abernacka - gratuluję skrzynki. Czy masz może jakieś luźne porcelanki z Pomorza? To, ze względu na braki w miejscu interesuje mnie bardziej.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Lis 07, 2004 4:08 pm   

Czy ja mógłbym poprosić o skany różnych piwnych pamiątek do rozbudowy strony?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
abernacka 


Dołączył: 29 Paź 2004
Posty: 333
Wysłany: Nie Lis 07, 2004 4:40 pm   

Prosić zawsze możesz :hihi: ale na razie nie mam skanera. Ale jak tylko nadarzy sie okazja zaraz je wszystkie zeskanuje.

Ps. Stolp, jeżeli możesz do dopisz sobie, do swojej listy gdyńską rozlewnie piwa "Haberbusch i Schiele", która znajdowała się na ul. Morskiej 46. Rozlewnia należała do rodziny Maulerów i działała na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych.
 
 
mat 


Dołączył: 12 Paź 2004
Posty: 148
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 11:49 pm   

Niestety nie posiadam zadnych przedmiotów związanych z tematem . Interesują mnie natomiast gatunki piwa wazonego (uwazam ze tego teraz brakuje) w Gdansku nie tylko w XXw ale i dawniej. Nieraz myślałem o smaku takiego 'starego' piwa np. jopejskie oj popróbowało by się. Teraz tylko małe jasne i przewaznie tzw. sikacze.
_________________
****************M.OjE_Mi@StO****************
 
abernacka 


Dołączył: 29 Paź 2004
Posty: 333
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 4:02 am   

Otóż Mat polskie browary nie tylko produkują same jasne sikacze. Posmakuj piw z Browarów Czarnków, Konstancin, Gościszewo itp. W Polsce jest niecałe 70 browarów. Niestety większość z nas ogranicza się do typowej masówki typu. Lech, Żywiec. Te browary nie warzą piwa tylko je produkują. Pijmy piwo z małych, regionalnych browarów!
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 8:55 am   

abernacka napisał/a:
Pijmy piwo z małych, regionalnych browarów!


No to brzmi ciekawie. Mam zatem prośbę. Ja się kompletnie nie zanm na piwach, pijam te, które akurat są dostępne. Jedne smakują mi bardziej inne mniej, ale to własnie chyba ta masówka, o której piszesz.
Mógłbyś poinstruować laika, które browary sa regionalne i piwa z nich pochodzące są oryginalne? Z tym że chodzi o te, które są dostepne tu u nas...

Bo kiedys poczęstowano mnie piwem (ciemne i mętne) takim regionalnym, z miejscowego browaru własnie. Smakowało mi i rzeczywiście różniło sie pod kazdym względem od masówki w sklepach. Tyle, że to było w... Kassel. Daleko trochę...
 
abernacka 


Dołączył: 29 Paź 2004
Posty: 333
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 9:38 am   

Cytat:
Mógłbyś poinstruować laika, które browary sa regionalne i piwa z nich pochodzące są oryginalne? Z tym że chodzi o te, które są dostepne tu u nas...


Ależ oczywiście :) ! Browarami regionalnymi nazywamy wszystkie browary które produkują (powiedzmy) 50 tyś. hektolitrów piwa. W Trójmieście z powodzenim można znaleźć piwa z ok. 10 browarów regionalnych. Większość faktycznie produkuje jasne piwa. Ale naprzykład Bowar Boss warzy najlepszego portera w kraju (największa ilość nagród, bardzo duży eksport). Będąc w Poznaniu każdy poznaniak zaprowadzi wam na smacze regionalne piwo które pochodzi nie z B.Lech tylko z Browarów Fortuna (ciemna fortuna -pycha!) i Czarnków (piwo Noteckie). Wydaje mi się że my sie nie mamy czego wsytdzić. Bardzo dobrym browarem (z okolic Trójmiasta) jest browar Amber. Warzą znakomitego Koźlaka (tak apropo w Gdyni i w Sopocie w ten weekend odbędą sie Dni Koźlaka). Jeżeli pójdziemy do knajpki to z pewnością powinno się zamówić piwo niefiltrowane i niepasteryzowane! Powiecie: Takiego u nas nie ma! a JA WAM POWIEM jest! :D Jest kilka knajpek które serwują Ambera niefiltrowanego i niepasteryzwanego oraz z Browar Gościszewo (pyszny Rycerz także niepasteryzowany).
Piwo niefiltrowane - jest to piwko które zawiera mnóstwo witaminy B oraz innych mikroelementów zapewniających człowiekowi zdrowie.
 
 
Maciek 
Krzywek

Dołączył: 09 Mar 2004
Posty: 286
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 10:33 am   

Cytat:
a JA WAM POWIEM jest! Jest kilka knajpek które serwują Ambera niefiltrowanego i niepasteryzwanego oraz z Browar Gościszewo

Szczegóły poproszę . :D
_________________
Nie wiem, nie znam się, nie orientuje się, zarobiony jestem !
 
 
abernacka 


Dołączył: 29 Paź 2004
Posty: 333
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 11:01 am   

Ambera leją m.in.w gdańsku- pub u stańczyka -ul.dąbrowszczaków 7; w Gdyni w "Zielonej Tawernie" na skwerze kościuszki a w Sopocie w "Bulaju" na ul.mamuszki 22.
Gościszewo leją tylko w Gdyni np. w barze Atut (koło hali targowej)
 
 
ptc 

Dołączył: 14 Paź 2004
Posty: 5
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 11:49 am   

abernacka napisał/a:
Ambera leją m.in.w gdańsku


Zapomniales o 'Do zrodelka' przy Heiligenbrunnerweg i Althoffweg.
 
abernacka 


Dołączył: 29 Paź 2004
Posty: 333
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 11:57 am   

Cytat:
Zapomniales o 'Do zrodelka' przy Heiligenbrunnerweg i Althoffweg.


Niestety już nie! Z dobrego źródła wiem że serwują tam już tyskłera! :roll:
_________________
Danziger Aktien- Bierbrauerei
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk