Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Powitanie/Pytanie o sopocki browar
Autor Wiadomość
Roberto 

Dołączył: 02 Lut 2005
Posty: 7
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 3:47 pm   Powitanie/Pytanie o sopocki browar

Witam Wszystkich.

Robert Oleszczuk, mieszkam w Gdyni a już niedługo w Sopocie.

Mam serdecczną proźbę. Szukam informacji, pamiątek, planów itp dwóch miejsc związanych z Sopotem:

Bergschloesschen Górski Zameczek browar w Sopocie. Jak ma ktoś np symbol, etykiete itp. Wystarczy mi nawet scan.

Drugie miejsce to „Grosser Stern” Wielka gwiazda. Po której pozostały tylko ruiny w lesie sopockim. Jeżeli ktoś by miał jakieś interesujące informację o tych miejscach lub np. pocztówkę lub zdjęcie. proszę o informację. Oczywiście na forum by wszyscy mogli poznać wiecej o tych miejscach. Wiem coś nie cos o tych miejscach ale zaczełem szukać od niedawna wiec nie mam prawie nic. Sopot od innej strony pokazała mi moja narzeczona, nie jedną wyprawę już zrobiliśmy w poszukiwaniu dziwnych i niezwykłych rzeczy w Sopocie i okolicy. Dzięku Kochanie! :wink:

Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam.


Robert Oleszczuk :hurra:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684

Wysłany: Sro Lut 02, 2005 3:50 pm   

O Wielkiej Gwieździe bardzo ciekawe informacje znajdziesz tutaj:
http://www.rzygacz.webd.p...d=20,93,0,0,1,0
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 8:35 am   

pumeks napisał/a:
O Wielkiej Gwieździe bardzo ciekawe informacje znajdziesz tutaj:
http://www.rzygacz.webd.p...d=20,93,0,0,1,0


Zdaje się, że Roberto od tego własnie zaczął, bo na tej podstawie odnalazł mnie w e-mailu :==

Ja ze swej strony przejrzę skromną literaturę w jaskini, może cnajdę tam coś, czego jeszcze nie wiecie... :hmmm:
 
Roberto 

Dołączył: 02 Lut 2005
Posty: 7
Wysłany: Sob Lut 05, 2005 12:08 am   

Witam

Ponownie, wielkie dzięki.
:==

Niestety temat jest ciężki ze względu na bardzo mało informacji.

O browarze:
Browar mieścił się przy obecnej ulicy Armii Krajowej w Sopocie. Założony został w 1875 r. przez Augusta Karpińskiego. Prowadzonego do końca pierwszej wojny światowej przez Michała Wanningera oraz jego synów. Jednym z pracowników tego browaru był Antoni Abraham. W okresie miedzywojennym przekształcono browar na mleczarnię i fabrykę mebli, a po drugiej wojnie światowej – w Sopockie Zakłady Przemysłu Galanteryjnego Sopotplast.

Piwowar z www.browar.biz znalazł taką wiadomość:
Udało mi się zaleźć tylko tyle, że po 1912 roku właścicielami browaru byli synowie Michała, Piotr i Walter Wanninger. Przed I wojną i prawdopodobnie aż do rozwiązania zakładu, funkcję dyrektora technicznego pełnił mistrz piwowarski Hoffmann.
Na browar.biz w dziale historia można zobaczyć również zdjęcie porcelanowej zatyczki od butelki z tego browaru. Na porcelania znajduje się napis: "Bergschloesschen * Zoppot *" wzdłuż brzegu. Pośrodku jest trójkąt podzielony na trzy pola dwa u góry z literami po lewej M po prawej W na dole litera Z. Możemy się domyślać że znaczyło to Michał Wanninger Z może Zoppot (Sopot).

Jeszcze jedna wiadomość zabytkowy komin, który należał do cegielni znajdujacej sie na terenie cegielni został rozebrany w 1997 roku, niby groził zawaleniem ale z tego co wiem to komuś był nie na ręke. Rozebrano go szybko i sprawnie. Tak następny zabytek szlak trafił.
:co_jest:

Co do Wielkiej gwiazdy to nie bede sie rozpisywał bo na http://www.rzygacz.webd.pl/index.php jest bardzo interesujacy artykuł.

Właśnie pisząc tę słowa znalazłem informację że właściciel i założyciel Wielkiej Gwiazdy
Paul Senff był również właścicielem "Dolinnego Młyna"nad Potokiem Kuźniczym. Już w 1830 istiał jako mały lokalik potem większy lokal. Budynek stoi do dzisiaj. "Wyzwoliciele" oszczędzili, "Wielka Gwiazda:" nie miała tego szczęcia.
Teraz próbuje znaleźć rok założenia "Wielkiej Gwiazdy" gdyż mam dwie daty: Jedną podręcznikową przewodnikową: 1835 i wcześniejszą 1888-89. Narazie za oficjalną przyjmuję 1935, gdyż taką podawał Franciszek Mamuszka.

Będe szukał dalej, jutro idę do archiwum Sopockiej biblioteki może coś znajdę nowego. Niestety specjaliści też szukali i mało tego mają. Ale jak coś dostanę to zamieszcze.

Jeżeli ktoś z Was ma coś więcej to proszę o info na forum lub na maila.
Jeżeli ktoś ma jakieś zdjęcie z browaru, miałem jednego skana ale dysk szlak trafił i przepadło jedno zdjęcie. :(, lub co kolwiek o piwie dajcie znać.
Oczywiście o Wielkiej Gwiaździe też.

Jeszcze raz dziękuje za informacje tym co sie odezwali i tym co moze coś dodadzą. Mam nadzieje ze kokoś zainteresowałem czymś nowym ;)

Pozdrawiam

Robert Oleszczuk
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Lut 05, 2005 12:26 am   

Cytat:
jutro idę do archiwum Sopockiej biblioteki

To właśnie chciałem Ci doradzić, bo człowiek, który tam pracuje jest bardzo uczynny i jeśli tylko będzie potrafił pomóc na pewno to zrobi (o ile znajdzie obecnie czas na zajmowanie się archiwum, bo w IPNie maja teraz gorące dni :hihi: )
W bibliotece są dostępne ksera planów większości budynków przygotowane na potrzeby policji budowlanej, jeśli by nie było tych, które Cię interesują, to będziesz musiał się wybrać do archiwum na Hutniczą.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Lut 05, 2005 12:36 am   

Jedyne co w tej chwili mogę dodać do tekstu z Akademii to fragment mapy:

zop_brauerei.jpg
Plik ściągnięto 19022 raz(y) 74,37 KB

 
Roberto 

Dołączył: 02 Lut 2005
Posty: 7
Wysłany: Sob Lut 05, 2005 12:43 am   

Bardzo Dziękuje.

Ja jeszcze dodam że Antoni Abraham pracując w browarze Sopockim pełnił funkcję: Bierfahrer gdyż rozwoził piwo. Była to nazwa miejscowa.

Dobra, jeszcze raz dziękuje.

I dobranoc! 8))

Robert Oleszczuk
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sob Lut 05, 2005 12:47 am   

A ja znam paru, co pełnią dożywotnio funkcję "Biertrinker" :^^
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Lut 05, 2005 10:53 am   

Ja znam jednego, co się nazywa Warmbier :II
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sob Lut 05, 2005 11:16 am   

Sabaoth napisał/a:
Warmbier :II

Niech zmieni na "Kaltbier" zaraz go ludzie polubią... :^^
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Lut 05, 2005 1:26 pm   

Ale on jest sympatycznym i bardzo zdolnym cieślą. Ludzie go lubią pomimo nazwiska.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Roberto 

Dołączył: 02 Lut 2005
Posty: 7
Wysłany: Sob Lut 05, 2005 3:35 pm   A wracając do tematu...

Witam

Jeżeli ktoś jest jeszcze zainteresowany to mam nowe informacje:
W czytelni biblioteki Sopockiej otrzymałem dwa wspaniałe artykuły pana Marka Sperskiego.

O browarze artykuł o wspomnianym wcześniej kominie.

Najstarszy zachowany dokument tego terenu pochodzi z marca 1872 wykonany przez mierniczego Droza informuje nas że stał tu tylko piec kręgowy do wypalania cegieł. Plan jest załącznikiem do podania o zezwolenie budowy następnych dwóch pieców. oraz dwóch budynków do skłądowania cegieł. Zezwolenie wydano. W czerwcu 1875 roku, po śmieci właściciela August karpiński nabył teren za 54 000 marek sopockich.Karpiński przebudował cegielnię na browar. w artykule są również nazwiska niektórych pracowników: księgowy M.D Karpiński, mistrzowie piwowarscy: R. Kastner, D. Krispin, R. Bischoff, Th. Adler, M. Wojciechowski, A Rzeppa, dyrektor: E. Brochnow, ochmistrz A. Schornack oraz księgowe M. Ochl i A. Jurek Wśród wożniców wymieniony jest Antoni Abraham (lata 1902-1903).
W pażdzierniku 1902 roku browar przeszedł na własność Michała Wanningera. Wanniger prowadził browar wraz z synami, którzy po jegośmierci przejeli zakłąd w 1908 roku.
Wanningowie przekazali browar nieznanej spółce w 1918 roku.

Ponizej jest reklama browaru kopalnia wiedzy:
O wielkiej Gwiazdzie, jeżeli kogokolwiek interesuje, dodam później jeżeli znajde coś nowego.

Pozdrawiam

Robert :hurra:

1a.jpg
Reklama z 1911
Plik ściągnięto 18975 raz(y) 69,47 KB

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Lut 05, 2005 4:30 pm   

:== jeszcze się pytasz, czy nas to interesuje...
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Sob Lut 05, 2005 11:22 pm   

A wiesz coś o tych filiach , czy coś z nich zostało ?
 
Roberto 

Dołączył: 02 Lut 2005
Posty: 7
Wysłany: Nie Lut 06, 2005 12:20 am   

Witam!!

Nowe wiadomości o browarze Górski zameczek. Tą informację udostępnił Piwowar (www.browar.biz)

"Wyposażenie techniczne browaru zakupiono w fabryce maszyn „Germania“, wcześniej Schwalbe & Sohn w Chemnitz. Dokładniejsze dane mam niestety tylko o suszarni słodu. Była to nowość na rynku, dwupoziomowa, bardzo ekonomiczna i nadająca się do produkcji wszystkich rodzajów słodu suszarnia o powierzchni 65 m2. Dane pochodzą z 1887 roku i dotyczą pewnie przebudowy browaru."

To tyle, więcej może później

Musze przejrzeć to co już widziałem.
Czy ktoś ma jakieś zdjęcie lub pocztówkę ze zdjeciem browaru? Niech wrzuci.

I prywatna prośba jak by ktoś z kolekcjonerów miał na zbyciu porcelankę z browaru w Sopocie to jestem zainteresowany.

Pozdrawiam
8))

2.jpg
Suszarnia
Plik ściągnięto 18939 raz(y) 18,32 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk