Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wieża Jana, tramwaje i haki
Autor Wiadomość
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Czw Cze 03, 2004 9:17 am   Wieża Jana, tramwaje i haki

Wieża Jana. :hihi:
aukcja 25986252
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Cze 03, 2004 9:26 am   

Może wtedy mieszkał w niej jakiś Jan? :wink:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Cze 03, 2004 1:23 pm   

Eeee, no zaraaz po wojnie, to nikt nie wiedzial jak po polsku powinny nazywac sie zabytki i ulice. I trafiaja sie takie "kwiatki". Jest tez Wysoka Brama, przemianowana na Brame Wyzynna, Dlugi most, zamieniony na Dlugie Pobrzeze, itd. Proces ustalania nazw zajmuje troche czasu.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Cze 03, 2004 1:26 pm   

Sabaoth napisał/a:
Eeee, no zaraaz po wojnie, to nikt nie wiedzial jak po polsku powinny nazywac sie zabytki i ulice. I trafiaja sie takie "kwiatki". Jest tez Wysoka Brama, przemianowana na Brame Wyzynna, Dlugi most, zamieniony na Dlugie Pobrzeze, itd. Proces ustalania nazw zajmuje troche czasu.


No... jest jeszcze wersja że fotograf miał bazgroły zamiast notatek i źle odczytał to, co zapisał :hihi: Dziś też można trafić na pocztówkę z Długiego Targu podpisaną "Stare Miasto w Gdańsku"
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Cze 03, 2004 1:30 pm   

Tu nie chodzi o blad w stylu "Stare Miasto". Trzeba sprawdzic, kto wydal ta pocztowke. Bardzo czesto zdarza sie, ze osoby nie znajace Gdanska tlumacza nieprecyzyjnie dawne nazwy albo, co gorsza, tworza zupelnie nowe. Byc moze w 1945 r. ktos spolszczyl nazwe Kieck in de Koeck na Wieza Jana ale sie nie przyjelo.
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Czw Cze 03, 2004 1:33 pm   

Cytat:
Trzeba sprawdzic, kto wydal ta pocztowke.

Wg opisu na aukcji: "50-TE PTTK NR-821".
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Cze 03, 2004 1:54 pm   

To prawda że mogły być problemy z nazwą tej Baszty - prawdę mówiąc, nie udało nam się ustalić, kto i kiedy nazwał ją "Basztą Jacek", w przedwojennych polskich przewodnikach taka nazwa chyba się nie pojawiała. Ale sądzę, że w tym przypadku to naprawdę jest głupi błąd.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Cze 03, 2004 4:41 pm   

Być może jest to głupi błąd, może też próba wprowadzenia nazwy, która się później nie przyjęła.

Przeglądając stare roczniki Danziger Hauskalender natknąłem się na ciekawe informacje na temat nazewnictwa. Spierałem się kiedyś na temat nazwy Baszta Łabędź, otóż baszta ta miała dwie nazwy: Schwanen- lub Fischturm. Podobnie ma się sprawa z Rybackim Pobrzeżem, w oryginale Fische Bruecke ale spotyka się też nazwę Fichmarkt, która właściwie odnosi się do terenu obecnego parkingu, a nie do pobrzeża. Tak więc nazwy zmieniały się w czasie, może podobnie jest z tym nieszczęsnym Janem?

Natomiast sam Fischmarkt pojawia się czasami (w mowie potocznej / Volksmund) jako Kartoffel- lub Bulwenmarkt (lub Bulwen-Fischmarkt). Gwoli wyjaśnienia: Kartoffel (po niemiecku) to Bulwen (po gdańsku) czyli po polsku ziemniak. Czy ktoś wie skąd i dokąd kursowały tramwaje z Targu Rybnego? I kiedy zlikwidowano tą linię?

Cytat:
Wg opisu na aukcji: "50-TE PTTK NR-821".
- niewiele mówi, może pocztówka była wydana w Warszawie albo w Krakowie przez kogoś, kto nigdy nie był w Gdańsku.
 
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Pią Cze 04, 2004 7:54 am   

Cytat:
No... jest jeszcze wersja że fotograf miał bazgroły zamiast notatek i źle odczytał to, co zapisał Dziś też można trafić na pocztówkę z Długiego Targu podpisaną "Stare Miasto w Gdańsku"

A ja mam pocztówkę z podpisem: "stary Żóraw w Gdańsku" :wink:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Cze 04, 2004 8:08 am   

Cytat:
Podobnie ma się sprawa z Rybackim Pobrzeżem, w oryginale Fische Bruecke ale spotyka się też nazwę Fichmarkt, która właściwie odnosi się do terenu obecnego parkingu, a nie do pobrzeża.

Fischmarkt powstał na mocy przywileju wlk. mistrza Ludolfa Koeniga z 1342 r. i początkowo dochodził do Motławy. Fischer Brücke jako nazwa pojawia się (tak podaje Walter Stephan, Die Strassennamen Danzigs) dopiero w XVII wieku. A powstanie jednolitego nabrzeża od Bramy Zielonej aż po Basztę Łabędź nastąpiło zdaje się dopiero w drugiej poł. XIX wieku.
Cytat:
Czy ktoś wie skąd i dokąd kursowały tramwaje z Targu Rybnego? I kiedy zlikwidowano tą linię?

Linię otwarto w 1886 r. jako linię tramwaju konnego, a od 24.VI.1900 była zelektryfikowana. Prowadziła od zajezdni na Dolnym Mieście przez Toruńską, Żabi Kruk, Słodowników, Ogarną, Garbary, Węglarską, Szeroką, Groble, Tobiasza na Targ Rybny. Stamtąd było połączenie przez Grodzką, Rycerską, Knüppelgasse, Rammbau, Wallgasse, Am Jakobstor do Kassubischer Markt i do dworca. Zlikwidowano ją chyba na początku lat 20-tych, bo mam ją na planie z ok. 1920 r., a na tym który jest dostępny m. in. na Danzig-Online (ok. 1927?) już jej nie ma.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Cze 04, 2004 10:12 am   

Pumeks, powinienes zostac Naczelnym Kanarem na Elektrische Strassenbahn, znasz wszystkie linie. A ponizej Bulwen-Fischmarkt z tramwajami.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Cze 04, 2004 11:33 am   

Sabaoth napisał/a:
Pumeks, powinienes zostac Naczelnym Kanarem na Elektrische Strassenbahn, znasz wszystkie linie.

Porobiłem sobie notatki, bo pytania o linie tramwajowe często się na forum powtarzają :D A nawet kilka dni temu tutaj, na którymś wątku (ale nie mogę sobie przypomnieć, na którym), pisałem o tej linii przez Rycerską.
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pią Cze 04, 2004 11:49 am   

To my rozmawialiśmy o Rycerskiej i "hakach" do podwieszania trakcji. :)
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Cze 04, 2004 12:22 pm   

Marcin napisał/a:
To my rozmawialiśmy o Rycerskiej i "hakach" do podwieszania trakcji. :)

Ale w jakim wątku? :???:
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pią Cze 04, 2004 12:32 pm   

W żadnym. :D Rozmawialiśmy częściowo osobiście, a częściowo mail'owo. 8))
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk