Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dawny Gdańsk pod napięciem
Autor Wiadomość
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Sro Sie 17, 2005 12:19 pm   Dawny Gdańsk pod napięciem

Zainspirowany innym wątkiem proponuję nowy wątek, w którym zbieralibyśmy różne wiadomości na temat dziejów energetyki w Gdańsku. Przyznaję się, że temat jest dla mnie interesujący a informacji mam prawie zero. Nie chodzi mi też o jakąś akcję zbierania wiadomości. Chciałbym aby ten wątek był miejscem gdzie sukcesywnie wrzucać będziemy informacje zdobyte przy okazji innych poszukiwań. Niech i ten aspekt życia miasta doczeka zaistnienia na naszym Forum.
Na dobry początek trochę domysłów wynikających z tzw planu Mikołaja. Są tam uwidocznione dwie linie energetyczne. Jedna z Elbląga a druga z Bielkowa. Bielkowo wiadomo - zespół elektrowni wodnych na Raduni a Elbląg? A może to na Ołowiance produkowano energię elektryczną dla Elbląga?
Zapewne kojarzycie pewien obiekt na Ołowiance obok dawnej elektrowni. Jest to ceglany prostopadłościenny budynek bez okien pochodzący z lat 20-tych lub 30-tych. Najwyraźniej były tam stacja transformatorowa czy rodzaj rozdzielni elektrycznej. I chyba właśnie tam schodziły się zaznaczone przeze mnie linie energetyczne.
A tak w ogóle to jakie napięcie było w sieci miejskiej?
Czy oprócz wyżej wymienionych elektrowni były w Gdańsku inne?
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Sie 17, 2005 12:40 pm   

Ja bardzo chętnie - ale pod jednym warunkiem :) a takim, że zbierzesz to potem w artykuł dla Akademii :)
A mam parę interesujących informacji :%
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Sro Sie 17, 2005 1:06 pm   

Jak skończe tą tułaczkę po heretyckich krajach to marzy mi się posadka profesorska na Akademii. W końcu jak dotąd jestem tylko doktorem. A do tego trzeba publikacji.
Niestety teraz nie ma mowy o "pracy naukowej" bo 12-14 godzin zabiera mi praca zarobkowa. A na Forum zaglądam głównie w przerwie na "lunch".
Generalnie cierpię na nadmiar pomysłów tylko z ich realizacją nie za bardzo. :hmmm:
Bedę jednak chciał coś spuentować jakimś artykulikiem. Może to będzie o elektryczności.
 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sro Sie 17, 2005 1:18 pm   

Makabunda napisał/a:
jestem tylko doktorem

A doktor to co? Pies? :% :wink:
 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Sro Sie 17, 2005 11:40 pm   

Tu zagladałeś?

http://www.gdansk.energa.pl/index.cgi?pg=2

http://www.gdansk.energa.pl/index.cgi?pg=*|O%20firmie|Historia|Rys%20historyczny
_________________
O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny
I pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny...
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 12:55 am   

pod latarnią najciemniej :hihi:
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 8:58 am   

Senk ju za podpowiedzi. To dobra baza wyjściowa do dalszych badań. Wiem w którą stronę "uderzyć" aby trafić na ślady energetycznej historii . Ale do tego trzeba być na miejscu. :II Na ten przykład na początek dzięki róznym wynalazkom epoki kosmicznej spróbuję pójść sladem dawnych linii energetycznych. Będę w Gdańsku aż 2 tygodnie na początku września to chociaz parę godzin się znajdzie.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 9:45 am   

Polecam też to:
ENERGA Zakład Elektrowni Wodnych Sp. z o.o.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 10:10 am   

Właśnie poczytałem sobie podane linki i tu dopiero pojawiają sie pytania. :hmmm:
Wynika z tego, że linia przesyłowa Gdańsk - Elbląg służyła raczej do przesyłu energii do Elbląga niż przeciwnym kierunku.

Przeanalizowałem też poniższy fragment ze strony Energi:
Tradycje elektroenergetyki zawodowej naszego regionu sięgają 1898 r. , kiedy to po raz pierwszy z latarni morskiej w Nowym Porcie zabłysło światło elektryczne, zaś w 1896 roku wyjechały na ulice Gdańska pierwsze elektryczne tramwaje. Po liczącej 27,5 km trakcji jeździło 45 wagonów i 53 przyczepy tramwajowe zasilane przez elektrownię w zajezdni Wrzeszcz
Po pierwsze jeżeli tradycje energetyki zaczynają się w 1898 to co robiły tramwaje elektryczne w 1896? Jeździły na bateryjkę? Ale mniejsza o to. Ktoś po prostu robił bezmyślnie CTRL C + CTRL V.
Chodzi mi raczej o domniemaną elektrownię w zajezdni Wrzeszcz. Nie wydaje mi się aby we Wrzeszczu znajdowała si e elektrownia i to za zajezdnią. Z pewnością zauważyłbym ją na jakiejś starej mapie albo pocztówce.
Jest inne miejsce gdzie mogło być coś na kształt elektrowni tramwajowej i to właśnie juz w 1896r. Pokazuje je załączony fragment mapki. Muszę tu jednak poprosić Was o pomoc w rozszyfrowaniu podpisu na mapce właśnie z tamtego roku. Cz to coś to elektrownia?
A może w wasze zbiory zawierają zdjęcia tego obiektu. Oczywiście nie angażujcie od razu do szukania tych fotek pani z dziekanatu. :mrgreen:
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 11:51 am   

Kraftstat to może skrót od Kraftstation - stacja siłowa - nie wiem czy to to samo co elektrownia (Kraftwerk)?
delektr Strassenb to po prostu Danziger Elektrische Strassenbahn AG - czyli Gdańskie Tramwaje Elektryczne S.A.
Wygląda na to, że faktycznie była tam jakaś tramwajowa infrastruktura elektryczna - tylko nie jestem pewien, czy z całą pewnością można powiedzieć, że to była elektrownia - może tylko jakaś trafostacja, czy co innego - nie znam się na prundzie niestety za dobrze :wink:
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 12:05 pm   

Rozmawialiśmy już kiedyś o tym z Pumeksem, nie potrafię znaleźć tego wątku :evil:
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 12:27 pm   

No fakt. Trafostacja pod niezmienina nazwą "Bojowców" znajduje sie do dzisiaj. Pumeks kiedyś zwrócił na nia uwagę i na jej archaiczna nazwę.
No ale ona jest malutka apoza tym nie jest taka duża jak zaznaczona na planie miasta.
A co myślicie o tej domniemanej elektrowni we Wrzeszczu? To chyba jakaś lipa. No gdzie by tam wetknąć tą elektrownię. Bo zajezdnia to chyba we Wrzeszczu była jedna (dziś Centrum "Sukces")?
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 12:34 pm   

No to kilka faktów, może ułatwią zgadywanie:

1. W 1895 r. firma AEG z Berlina, która przejęła Danziger Straßeneisenbahn buduje sieć trakcyjną i elektrownię.
2. W 1899 powstaje w Nowym Porcie firma Danziger Elektrische Straßenbahn.
3. W 1903 r. obie firmy się połączyły, firma z Gdańska wniosła m.in. elektrownię i 4 zajezdnie, firma z Nowego Portu zajezdnię z elektrownią.

To by znaczyło, że były przynajmniej dwie elektrownie zasilające gdańskie tramwaje.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 12:40 pm   

Cytat:
Pumeks kiedyś zwrócił na nia uwagę i na jej archaiczna nazwę.

Było lepiej - omawialiśmy dokładnie ten sam fragment mapki i rozszyfrowywaliśmy skrót. Ale za Chiny nie mogę tego znaleźć... Może zeżarło to wtedy podczas awarii...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 2:22 pm   

Ja też czytałem, że w zajezdni w Nowym Porcie była jednocześnie elektrownia (elektrostacja?) zasilająca tramwaje korzystające z tej zajezdni...
A co do trafostacji "Bojowców" przy Targu Rakowym, to oglądaliśmy ją, o ile pamiętam, razem z Makabundą. Myślę że ona nie jest taka stara, ale mogła powstać po wojnie na gruzach jakichś wcześniejszych urządzeń elektrycznych.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk