Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
A Conradinum ???
Autor Wiadomość
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Sob Wrz 03, 2005 9:56 am   

jacek-gdansk napisał/a:
Oczywiście musiał być chłopcem, dziewcząt nie przyjmowano do tej szkoły."

Feministki Cię zjedzą za to "oczywiście". :hihi: :wink:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Wrz 03, 2005 10:23 am   

Eee jak to nie przyjmowano... spędziłem ostatnio sporo czasu z absolwentem Conradinum, matura 95, mówił, że dziewczyny się zdarzały. I opowiadał mi o jakimś legendarnym nauczycielu wuefu, byłym żołnierzu armii Andersa. Przeprowadzał z nim obszerny wywiad do gazetki szkolnej - jak dostanę te materiały, to się z Wami tutaj nimi podzielę.
 
jacek-gdansk 
GDAŃSZCZANIN


Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 197
Wysłany: Sob Wrz 03, 2005 11:05 am   

Pierwsze dziewczęta w ilości sztuk 2 przyjęto do Conradinum dopiero pod koniec lat 60 ubiegłego wieku :)
Jak na razie skupiam się na okresie z przed 2 wieków i na dawnej siedzibie szkoły w Jankowie i wtedy panowały tam bardzo surowe obyczaje :)

A tym nauczycielem to był oczywiście niezapomniany i niesamowity Walerand. W sumie na jego temat też można było napisać interesujący artykuł - chętnie przeczytam jak go zamieścisz. Był związany ze szkołą od momentu jej uruchomienia po wojnie.
_________________

 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Sob Wrz 03, 2005 12:00 pm   

jacek-gdansk napisał/a:
Pierwsze dziewczęta w ilości sztuk 2...
Za te sztuki też Cię zjedzą... :hihi:



ps. ja się nie czepiam, tylko trochę sobie żartuję. :wink:
nie przejmuj się. pisz tekst. z chęcią przeczytam.
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sob Wrz 03, 2005 1:05 pm   

wrangla napisał/a:
Cię zjedzą...

Obiecanki cacanki. :hihi:
_________________
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Wrz 03, 2005 2:22 pm   

Cytat:
A tym nauczycielem to był oczywiście niezapomniany i niesamowity Walerand. W sumie na jego temat też można było napisać interesujący artykuł - chętnie przeczytam jak go zamieścisz. Był związany ze szkołą od momentu jej uruchomienia po wojnie.

Wallerand (chyba się go przez dwa "l" pisało) to był człowiek-symbol. Ja też mógłbym o nim sporo opowiedzieć.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Nie Wrz 04, 2005 4:52 pm   

Brawo!Drążenie tematu Conradinum moze nas zaprowadzić daaaleko... :P Absolwencja rozsiana po całym świecie.A też i "badania w terenie" może warto odbyć w weekend promocji piwa Złoty Lew w Bielkówku ?Miejscowi przecie wiedzą i powiedzą,co sie ostało lokalnie.Ze już nie wspomnę,że istnieją spisy absolwentów i drukiem wydane publikacje z historii C. do nabycia w sekretariacie oraz w Stow. Absolwentów Conradinum.Jaaasne,ze strony Stow.A.C. oczywiście nie ma,jak wiekszość gdańskich stow. absolwenckich... :P
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Wrz 05, 2005 1:11 pm   

Cytat:
Czy ktoś ma może informacje czy coś przetrwało do dziś z zabudowań szkoły? Wybieram się tam tak czy owak w przyszłym tygodniu, może coś ustalę, przynajmniej zdjęcia okolicy zrobię.

Zdaje się, że gdzieś czytałem o znajdującym się tam (w Jankowie), poniewierającym się w zaroślach nagrobku któregoś z XIX-wiecznych dyrektorów tego zakładu... Może to w "30 Dniach" było?
W czasie wojny pierwotne Conradinum służyło jako "zamek szkoleniowy" partii narodowych socjalistów.

Jenkau1.jpg
Plik ściągnięto 15669 raz(y) 45,77 KB

Jenkau2.jpg
Plik ściągnięto 15669 raz(y) 30,93 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
jacek-gdansk 
GDAŃSZCZANIN


Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 197
Wysłany: Pon Wrz 05, 2005 10:09 pm   

Cytat:
Jaaasne,ze strony Stow.A.C. oczywiście nie ma,jak wiekszość gdańskich stow. absolwenckich...

Właśnie pracuję nad tym aby coś w tym stylu zaistniało w sieci :) Nie spodziewajcie się zbyt wiele gdyż z czasem będzie tam co najwyżej o szkole i o mojej klasie, nic poza tym. Tak dla ciekawości powiem jednak, że conradinowcy są gorsi niż powiedzmy mafia :) Jejciu jak my się kochamy choć gejami to nie jesteśmy :) To przyjaźń na całe życie która zapoczątkowała się w tej szkole tak na nas działa po prostu.
Cytat:
Zdaje się, że gdzieś czytałem o znajdującym się tam (w Jankowie), poniewierającym się w zaroślach nagrobku któregoś z XIX-wiecznych dyrektorów tego zakładu... Może to w "30 Dniach" było?
W czasie wojny pierwotne Conradinum służyło jako "zamek szkoleniowy" partii narodowych socjalistów

Całkiem możliwe, że jest tam nagrobek pierwszego dyrektora tego przybytku. Był to niejaki Rajnold Bernard Jachmann, był uczniem i przyjacielem Kanta. Pumeks :== za zdjęcia, dziękuję serdecznie za informacje
Cytat:
Wallerand (chyba się go przez dwa "l" pisało) to był człowiek-symbol. Ja też mógłbym o nim sporo opowiedzieć.
:==
Ja też:) Nieziemski gościu z niego był:)
_________________

 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Wto Wrz 06, 2005 4:52 am   

jacek-gdansk napisał/a:
Jejciu jak my się kochamy choć gejami to nie jesteśmy

Pewnie nie wiesz wszystkiego. :wink:
_________________
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Wrz 07, 2005 9:10 am   

jacek-gdansk napisał/a:
Cytat:
Zdaje się, że gdzieś czytałem o znajdującym się tam (w Jankowie), poniewierającym się w zaroślach nagrobku któregoś z XIX-wiecznych dyrektorów tego zakładu... Może to w "30 Dniach" było?

Całkiem możliwe, że jest tam nagrobek pierwszego dyrektora tego przybytku. Był to niejaki Rajnold Bernard Jachmann, był uczniem i przyjacielem Kanta.

To było w 16 numerze "30 Dni" z 2000 roku. Z listu do redakcji wynika, że są to dwa nagrobki: Ernsta Bonstedta (1842-1914), dyrektora Conradinum w l. 1875-1910, i jego żony. Z tym, że te nagrobki zostały podobno przed 2000 r. ustawione i nawet osadzono na nich żelazne krzyże, więc moje słowa o "poniewieraniu się w zaroślach" są, mam nadzieję, nieaktualne.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
jacek-gdansk 
GDAŃSZCZANIN


Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 197
Wysłany: Pią Wrz 09, 2005 10:38 pm   

Ponownie dziękuję za informacje Pumeksie :==
Ja miałem w tym tygodniu tyle pracy, że nawet na forum niespecjalnie mogłem coś napisać, a co dopiero mówić o wycieczce do Jankowa. Jak tylko znajdę chwilę to pojadę w najbliższym czasie i podzielę się zdjęciami. Może znajdę te nagrobki, w każdym razie dokonam wywiadu środowiskowego.
_________________

 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Wrz 12, 2005 9:34 am   

Czy przy Conradinum nadal rosnie orzech wloski? Ma ktos jakies informacje na ten temat?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Federico 


Dołączył: 02 Kwi 2005
Posty: 155
Wysłany: Wto Wrz 13, 2005 7:30 pm   

pumeks napisał/a:
jacek-gdansk napisał/a:
Cytat:
Zdaje się, że gdzieś czytałem o znajdującym się tam (w Jankowie), poniewierającym się w zaroślach nagrobku któregoś z XIX-wiecznych dyrektorów tego zakładu... Może to w "30 Dniach" było?

Całkiem możliwe, że jest tam nagrobek pierwszego dyrektora tego przybytku. Był to niejaki Rajnold Bernard Jachmann, był uczniem i przyjacielem Kanta.

To było w 16 numerze "30 Dni" z 2000 roku. Z listu do redakcji wynika, że są to dwa nagrobki: Ernsta Bonstedta (1842-1914), dyrektora Conradinum w l. 1875-1910, i jego żony. Z tym, że te nagrobki zostały podobno przed 2000 r. ustawione i nawet osadzono na nich żelazne krzyże, więc moje słowa o "poniewieraniu się w zaroślach" są, mam nadzieję, nieaktualne.


Nieaktualne są w tym znaczeniu, że wszelkie nagrobki z cmentarza w ogóle znikły. Pozostała ładna, leśna górka, porośnięta bluszczem...

R.I.P
 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Sro Sie 16, 2006 6:17 pm   

Ponieważ jestem uczestnikiem Forum od kilku dni, nie zdązyłem przejrzeć wszystkich wątków i dopiero dzisiaj natrafiłem na temat CONRADINUM. Nie mam w tej chwili nic specjalnego do zakomunikowania, ale..... nie wytrzymałem ....
Kłania sie zatem nisko absolwent tej UCZELNI (rok rozpoczęcia - 1970 - matura 1975), klasa D (elektryczna więc najlepsza... :OO ).
Pozwolę sobie tylko przypomnieć kolegom (hm... chyba kolezankom również choc za moich czasów byla tylko jedna (Obecna dyrektor SZKOŁY czyli Ania Wasilewska), że w tym roku a konkretnie w dniu 09 września jest kolejny zlot CONRADINOWCÓW.


:masta:

PS. Poszperam w swoim archiwum, moze odnajdę foty związane ze Szkołą
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk