Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy to zdjęcie mogło być zrobione na Oksywiu
Autor Wiadomość
Slaw 

Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 33
Wysłany: Wto Lut 07, 2006 11:01 pm   Czy to zdjęcie mogło być zrobione na Oksywiu

Witam !!
Czy to zdjęcie mogło być zrobione na Oksywiu, mam oczywiście na myśli okres II RP . Z tego co wiem przy cmentarzu marynarskim było mauzoleum gen.Orlicz -Dreszera . Zdjęciu jest podpisane "Aleja Orlicz -Dreszera " , ale..... nie mam pojęcia czy stojące z tyłu domy to Oksywiu.
poz.Slaw

aleja.jpg
Plik ściągnięto 13643 raz(y) 42,05 KB

 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 7:58 am   

Witam!
A czy mogłabym liczyć na wstawienie tutaj tej fotki (albo najlepiej przesłanie na moją skrznkę) w znacznym powiększeniu i lepszej rozdzielczości? Moja teoria jest taka - tak to zdjęcie jest zrobione na Oksywiu pod warunkiem że dobrze rozpoznaję fragment w tle jako wystającą ponad budynki laternę oksywskiej latarni morskiej - ale żeby to stwierdzić musiałabym zobaczyć tą fotografię w lepszej jakości reprodukcji. W tej chwili nie mam możliwości sprawdzenia gdzie przebiegała wspomniana aleja i czy ma powiązanie z okolicami latarni. Czy to zdjęcie to Twoja własność? Pamiątka rodzinna? Wiesz w którym roku zostało wykonane? Pozdrawiam!

Na jednej ze stron internetowych z krótką historią Oksywia znalazłam taki akapit umiejscawiający w stosunku do latarni mauzoleum Orlicz-Dreszera:

[...] Na Oksywiu nie zachowało się wiele zabytków. Najstarszym jest kościół św. Michała Archanioła. Na jego ścianach umieszczono liczne spiżowe tablice, upamiętniające okręty Marynarki Wojennej. Otacza go cmentarz, na którym spoczywa wielu zasłużonych Gdynian. Przed wojną na Oksywiu wznosiła się bliza - kaszubska latarnia morska, jednak została ona zlikwidowana w 1933 roku. W jej pobliżu wzniesiono monumentalne mauzoleum generała Gustawa Orlicz-Dreszera, który zginął w katastrofie lotniczej na zatoce. W 1940 roku Niemcy je zburzyli i wybudowali w tym miejscu kompleks bunkrów.

Skoro samo mauzoleum było w pobliżu laarni to można tylko pokusic się na stwierdzenie że aleja (jak widnieje na podpisie zdjęcia) mogła być również gdzieś w tej okolicya więc to zdjęcie prawdopodobnie jest zrobione na Oksywiu. Ale może ktoś jeszcze zabierze głos w tej sprawie, kto ma jakieś stare plany czy mapy Oksywia z lat międzywojennych. Pozdrawiam!

alejaoks.jpg
Plik ściągnięto 13589 raz(y) 40,86 KB

_________________

 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 8:39 am   

I jeszcze trzy zdjęcia wspomagające dochodzenie na temat tej fotografii :)

oksywie4.jpg
Plik ściągnięto 13582 raz(y) 77,73 KB

Oksywiemapka.jpg
Plik ściągnięto 13582 raz(y) 59,59 KB

Oksywie2.jpg
Plik ściągnięto 13582 raz(y) 63,5 KB

_________________

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 9:00 am   

Do tego polecałbym jeszcze artykuł o oksywskich cmentarzach w przedostatnim numerze "30 Dni".
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 9:02 am   

A skąd ja mam mieć biedna w Poznaniu ostatnie "30 Dni"??? Moge na skan albo ksero liczyć?
_________________

 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 9:26 am   

Zasiegnęłam rady w tym temacie doskonale zorientowanego w temtach latarnianych i okołolatarnianych Pawła z Radomia. Bywa niezastąpiony wprzypadku niektórych kwestii. Przysłał mi takie info:
[...] W 1990 roku na Oksywiu poświęcono symboliczny głaz pomnika – przypomina nasz Czytelnik – na którym umieszczono tablicę z napisem „Cmentarz Marynarski 1939 r.(...) kryje prochy 60 marynarzy i ich rodzin, 18 żołnierzy baterii Caneta oraz prawdopodobnie generała dywizji Gustawa Orlicz-Dreszera, prezesa Ligi Morskiej i Kolonialnej.”
Paweł napisał do mnie też pobliskie mauzoleum zostało zniszoczone przez Niemcow pod koniec 1939 razem z blizą. Więć podobnie jakjak idąc tym tokiem rozumowania uważa że wspomaian aleja i fotka musiała byc robiona w okolicy latarni oksywskiej.
_________________

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 10:14 am   

Układa się to w sensowną całość, ale muszę dodać, że ulica (nie aleja) Orlicz-Dreszera teraz jak i przed wojną była gdzie indziej - na granicy Chylonii i Grabówka. Istniało nawet coś takiego jak Wzgórze Dreszera, zwane też Robotniczym Grabówkiem albo Gdyńskim Oczkiem i wówczas było tam sporo tzw. dzikiej zabudowy, różych bud mieszkalnych.
Krajobraz na zdjęciu jest moim zdaniem nieco za płaski na tę okolicę, ale warto zastanowić się i nad tym tropem.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 10:30 am   

Zdaniem autora artykułu w "30 Dniach", latarnia stała dokładnie w miejscu kapliczki na obecnym cmentarzu - ale mam co do tego kilka wątpliwości :hmmm:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 10:46 am   

pumeks napisał/a:
Zdaniem autora artykułu w "30 Dniach", latarnia stała dokładnie w miejscu kapliczki na obecnym cmentarzu - ale mam co do tego kilka wątpliwości :hmmm:


Witaj! A kto jest autorem tego artykuu? Na miejscu kapliczki? A kiedy powstała kapliczka? Myslałam że o jakims starszym cmentarzu mowa. Jakoś nie bardzo to mi pasuje... Chociaż zawsze chciałam znać dokładne miejsce latarni oksywskej tj. co obenie się tam znajduje. Aleto pewie z GPS-em trzeba by się wybrac boponoc mimo zabezpieczenia terenu (kiedys wojskowy) mozna po klifie oksywskim chodzic choc to teraz niebezpieczne. Dwa tygodnie temu pan Apoloniusz Łysejko (autor jednej z książek o polskich latarniach i kolekcjoner kartek i zdjęć) mówił mi że w miejscu oksywskiej latarni nie ma teraz dosłownie nic, jakis gruz i ziemia tylko. Więc to co piszesz zupełnie mi tu nie pasuje... Hm. Zagadka.

Aha, jeszcze link do artykułu "Gdyńskie ślady gen. Orlicz-Dreszera.Może to jakos uzupełni fakty w tym śledztwie:
http://www.gazeta.razem.p...=121&find_nr=14
_________________

 
Slaw 

Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 33
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 12:06 pm   

Witam
Po powiększeniu fotki i porównaniu z tą gdzie jest latarnia morska -śmiem twierdzić nieśmiało że to Oksywie .

kopia_aleja_a.jpg
Plik ściągnięto 13508 raz(y) 10,54 KB

 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 12:21 pm   

Sławku! A czy wiesz może kiedy to zdjecie zostałó zrobione tj, cp oznacza to 20 V czy 20 X ze 20 maja albo pazdziernika czy cos innego i czy to zdjęcie z rodzinnego albumu, znasz okoliczności powstania tej fotografii? Pozdrawiam i dziękuje za powiększenie fragmentu z laterną.
_________________

 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 12:21 pm   

Slaw napisał/a:
śmiem twierdzić nieśmiało


:haha:
 
Jacekra1 

Dołączył: 29 Wrz 2006
Posty: 2
Wysłany: Pią Wrz 29, 2006 2:58 pm   

Witam.
Myślę że rozwieje Wasze wątpliwości.
Aleja Orlicz-Dreszera rozpoczynała się przy dzisiejszym Rondzie Bitwy Pod Oliwą a kończyła nad morzem przy Cmentarzu Marynarskim, bardzo ładnie była widoczna na filmie 'Błękitna Rapsodia Bałtyku". Dzisiaj układ ulicy nieznacznie się zmienił, sam podjazd do Górnego Oksywie w związkuz powiększeniem terenu cmentarza przesunięto delikatnie w kierunku zachodnim .Początek dawnej Alei Dreszera to dzisiaj ulica Arciszewskich która następnie przy samym kosciele pw. św Michała Archanioła zakręca w prawo i prowadzi do Cmentarza Marynarki Wojennej i to własnie w tej części czyli między kościołem a Cmentarzem MW zrobiono to zdjęcie. Tuz obok tego cmentarza była latarnia morska Oksywie. Dzisiaj pozostał po niej sam podniszczony budynek bez wieży Widoczna na zdjęciu wieża to kopuła kościoła a nie iglica wieży latarni. Samo mauzoleum gen. Orlicz Dreszera znajdowało się na dzisiejszym terenie Akademi Marynarki Wojennej. Po zajęciu Oksywia Niemcy rzeczywiście zwłoki generała wywieźli nie wiadomo gdzie a samo mauzoleum zostało zniszczone .Może miało coś z tym wspólnego to że generał był po części Niemcem oraz to że był wyznania protestanckiego - mam zdjęcia z pogrzebu - obecna była delegacja oficerów niemieckich. Na jego miejscu wybudowali bunkry które można było ogladać jeszcze pod koniec lat 70 tych minionego stulecia, ale i one zostały rozebrane w trakcie budowy przez Jugosłowian internatu tzw . libijskiego - w czasach PRL u mieszkali tam podchorążowie libijscy i wietnamscy. Dzisiaj budynek ten pełni rolę hotelu - dla cywilnych studentów Akademii Marynarki Wojennej. Z ciekawszych wiadomości mogę dodać że na wspomnianym Cmentarzu Marynarskim czy jak dzisiaj się nazywa Cmentarzu Marynarki Wojennej pochowany został pilot bombowca niemieckiego zestrzelonego w pierwszych dniach września 1939r. Niby nic gdyby nie fakt że tym pilotem był najstarszy syn późniejszego "Lisa Pustyni " Erwina Roomla. Jego eskadra bombowa stacjonująca w Pilawie - dzisiaj Bałtijsk, atakowała zarówno Westerplatte jak i Broniące się Oksywie. Po zakończeniu kampani wrześniowej rodzina ekshumowała zwłoki do rodzinnego grobowca.
Za cmentarzem idąc wysokim brzegiem w kierunku na Babie Doły stała nasza bateria dział Canet która tak dzielnie pojedynkowała się z artylerią okrętową niemieckich łąjb. A idąc jeszcze dalej znajdziemy się na polu / pamietam że zawsze rosła tam kapusta/ teraz w części zabudowanym na którym w poczatkach lat 30 znaleziono/odkryto / ślady prasłowiańskiej kultury z okresu łużyckiego- mniejwięcej okres Biskupina- znanej w literaturze jako Kultura Oksywska. To chyba wszystko co mogę dodać o miejscu z fotografi .
Pozdrawiam Jacek.
 
Jacekra1 

Dołączył: 29 Wrz 2006
Posty: 2
Wysłany: Pią Wrz 29, 2006 3:50 pm   

Dla ciekawych dodam że nieopodal mauzoleum Dreszera stał i stoi do dziś willa admirała Unruga. Dzisiaj mieści sie tam Zespół Artystyczny Mar. Woj - FLOTYLLA . To własnie w niej jak i połozonym nieopodal klubie marynarskim, Oksywiacy nazywają to miejsce 3 bramy - a ja mam na myśli pierwszą bramę z prawej patrząc od portu MWoj. kręcone były niektóre zdjęcia do wspomnianego wyżej filmu Błękitna Rapsodia Bałtyku w reżyserii Leona Buczkowskiego z 1935 r. Część zdjęć robiono na naszym niszczycielu Wicher/ jego resztki wystawały jeszcze na początku lat 90 z wody przy wejściu do porty wojennego na Helu - gdzie został zbombardowany i zatopiony/ , część na Dworcu Morskim- tam gdzie cumował ss Stefan Batory w filmie o Kargulu i Pawlaku.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk