Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zapowiedzi wydawnicze - dopisujcie!
Autor Wiadomość
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Sro Wrz 27, 2006 10:01 pm   Dieter Schenk "Jak pogoniłam Hitlera"

Recenzja książki Dietera Schenka
Cytat:
Przemysław Gulda2006-09-27, ostatnia aktualizacja 2006-09-27 20:43
Niemiecki pisarz Dieter Schenk przygotował właśnie powieść "Jak pogoniłam Hitlera", fabularyzowaną historię opartą na prawdziwym życiorysie.
Jeśli opowiedzieć pokrótce historię zapisaną w tej książce, może się ona wydać co najmniej niecodzienna. Oto bowiem bohaterka, Polka urodzona przed wojną w Gdańsku i kultywująca wraz z patriotyczną rodziną polską tradycję wbrew narastającym w Wolnym Mieście antypolskim nastrojom, doznaje coraz liczniejszych krzywd od Niemców - najpierw sąsiadów, a potem okupantów. Wywieziona na przymusowe roboty na Wschód, przebija się do Warszawy, by tam stanąć na powstańczych barykadach, a po klęsce warszawskiego zrywu trafia znów do rodzinnego miasta.

Okazuje się jednak, że to historia prawdziwa, a powieściowa forma, którą zastosował Schenk jest tylko kamuflażem, pod którym kryje się niemal dosłowny zapis wspomnień Budzimiry Wojtalewicz-Winke. To pewna nowość na fali niedawnych wydawnictw zawierających opowieści osób urodzonych w Wolnym Mieście Gdańsku - większość ich: pamiętniki Very Ratzke Jansson, Brigitte Wehrmeyer-Jancy czy Nelly Marianne Wannow były historiami kobiet urodzonych w niemieckich rodzinach i przez niemiecki pryzmat patrzących i opisujących to, co działo się w mieście tuż przed drugą wojną światową i w trakcie niej. Schenk spisał relację Polki, która na własnej skórze doświadczyła hitlerowskiego terroru, a jej przeżycia miały o wiele bardziej dramatyczny i bolesny wymiar.

Ale nie o licytację skali cierpienia tu chodzi, a raczej o ukazanie zawirowań polskiej historii sprzed ponad pół wieku i niezwykłych jednostkowych losów. Losów nie powszechnie znanego bohatera, osoby z pierwszych stron historycznych opracowań, ale zwykłej, młodej dziewczyny, którą historia wezwała do tablicy i kazała jednoznacznie określić, po której chce być stronie. Bohaterka książki Schenka wybrała bez wahania - stanęła po stronie walki o ojczyznę i codziennego, zwykłego heroizmu. Stała się tym samym jednym z tysięcy bezimiennych bohaterów tamtych czasów, którzy tylko dzięki książkom takim jak ta mają szansę zaistnieć w ludzkiej świadomości.

Pod tym względem książce Schenka nie sposób nic zarzucić - taki sposób uprawiania i propagowania historii, nie poprzez wielkie nazwiska, daty i schematy przebiegu krwawych bitew czy analizę przyczyn wielkich zjawisk o masowej skali, ale przez ukazanie jednostkowych losów, przeżyć konkretnych osób, pojedynczych małych opowieści, wyrwanych czasem zupełnie z kontekstu wielkich historycznych metanarracji, jest ostatnio coraz bardziej popularny, a zarazem - bardzo skuteczny w swym dydaktycznym wymiarze.

Można za to wrzucić kilka kamyków do ogródka autora z powodu literackiej formy, którą wybrał do opisania losów swojej bohaterki. Ramy fabularne - współczesne spotkanie bohaterki z niemiecką nastolatką - wydają się mocno sztuczne i zupełnie niepotrzebne. Ta opowieść sama w sobie broni się tak skutecznie, że nie trzeba było ubierać ją ten przykrótki i niedopasowany mundurek współczesności. Schenk dał się do tej pory poznać jako sprawny autor literatury faktu - pisał m.in. o sądowym mordzie na obrońcach gdańskiej Poczty Polskiej czy o Hansie Franku, hitlerowskim gubernatorze - i jak się wydaje przy takiej właśnie konwencji powinien pozostać. Opowieść o losach Wojtalewicz-Winke sprawdziłaby się znakomicie podana zupełnie saute, bez fabularyzowanych dodatków.

Spotkanie promocyjne książki Dietera Schenka odbędzie się w czwartek, 28 września o godz. 18 w Muzeum Sopotu (Sopot, ul. Poniatowskiego 8) . Wstęp wolny. Gościem specjalnym wieczoru będzie Budzimira Wojtalewicz-Winke - pierwowzór bohaterki powieści.
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Czw Wrz 28, 2006 12:20 am   

Bardzo,bardzo poszlabym na to spotkanie...
Faktycznie obramowanie opowiesci spotkaniem ze wspolczesna nastolatką jest niedobrym pomyslem.Mdli od samego poczatku.Ja przebrnelam jakos ze wzgledu na historie pani Budzimiry.Po prostu odrzucilam te ramki i czytalam historie:-)
A swoja droga to juz nie zapowiedzi wydawnicze a fakt.
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Pon Paź 02, 2006 10:47 pm   Reprint "Ilustrowanego przewodnika po Gdańsku"

Promocja reprintu przewodnika po Gdańsku
Cytat:
We wtorek, 3 października o godz. 18 w Małej Galerii Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (Gdańsk, Targ Rakowy 5/6) odbędzie się promocja reprintu "Ilustrowanego przewodnika po Gdańsku".
Właśnie ujrzał światło dzienne kolejny z serii reprintów przygotowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Gdańska. Tym razem zapoznać się można z "Ilustrowanym przewodnikiem po Gdańsku". Książka została pierwotnie wydana już prawie osiemdziesiąt lat temu - w roku 1927, nakładem Wydawnictwa Ajencji Wchodniej, a zdobi ją okładka z wizerunkiem ratusza głównego miasta. Dzięki archaicznemu językowi opisów poszczególnych miejsc i tras wycieczkowych z reprintem w ręku można odbyć wycieczkę w czasie i sprawdzić na ile dzisiejszy Gdańsk przypomina tamten, sprzed wojny. Na pewno znajdzie się wielu chętnych na takie sentymentalne wyprawy.

Promocja tego nietypowego, kolekcjonerskiego wydawnictwa odbędzie się dziś, o godz. 18 w Małej Galerii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (Gdańsk, Targ Rakowy 5/6). Spotkanie poprowadzi Piotr Mazurek. Wstęp wolny.
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Wto Paź 03, 2006 7:43 am   Re: Reprint "Ilustrowanego przewodnika po Gdańsku"

Cytat:
We wtorek, 3 października o godz. 18 w Małej Galerii Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (Gdańsk, Targ Rakowy 5/6) odbędzie się promocja reprintu "Ilustrowanego przewodnika po Gdańsku".

Wybiera się ktoś? Ja niestety nie mogę, a tam zepwne będzie można kupić ten przewodnik troszkę taniej.
_________________
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Paź 03, 2006 11:51 am   Re: Reprint "Ilustrowanego przewodnika po Gdańsku"

Corzano napisał/a:
a tam zepwne będzie można kupić ten przewodnik troszkę taniej.

Podejrzewam, że taniej będzie można kupić i później - w siedzibie TPG.
_________________
da, da, da...
 
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Sro Paź 04, 2006 7:57 pm   

Polecam aktualny numer "Biuletynu IPN" (8-9/2006) - w nim kilka artykułów gdańskich i pomorskich.

W numerze:
Cytat:
DWUGŁOS
Piotr Szubarczyk – Byłem na wystawie Eriki Steinbach
Kazimierz Wóycicki – „Wymuszone Drogi”. Potrzebna inna dyskusja

WYDARZENIA

ROZMOWY BIULETYNU
Kolebka „Solidarności”. O polskich kresach północnych – ze Sławomirem Cenckiewiczem i Grzegorzem Berendtem rozmawia Barbara Polak

KOMENTARZE HISTORYCZNE
Piotr Semków – Martyrologia Polaków z Pomorza Gdańskiego w latach II wojny światowej
Grzegorz Berendt – Gdańsk – od niemieckości do polskości
Piotr Semków – Pobór Polaków z Pomorza do Wehrmachtu
Piotr Szubarczyk – „Malgré-nous” – żołnierze mimo woli
Janusz Marszalec, Piotr Niwiński – Akowcy w Gdańsku – w obronie sztandaru
Marzena Kruk – Racja po ich stronie

DOKUMENTY
Sławomir Cenckiewicz – Zemsta czy „wypadek przy pracy”?
Wojciech Fałkowski – „Czarna Jedynka”

WSPOMNIENIA
Jan Karandziej – Musiałem przeskakiwać przez płot

DEBATA
Polityka historyczna w Polsce i w Niemczech

ZAPOWIEDZI
Międzynarodowa konferencja naukowa „Kryzysy systemu komunistycznego 1953–1981”


Kilka dni temu kupilem w Empiku, 7,50 zł.
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Sro Paź 04, 2006 8:05 pm   

A jak już będziecie w Empiku - sięgnijcie też po najnowszy 49. numer "KARTY"
Tu z kolei m.in. wspomnienia Adama Uziębły z okresu plebiscytu na Warmii i Mazurach "I my Polacy". A spoza regionu - harczerze, Akcja "Wisła", Akcja "HB" i inne - bardzo ciekawe. Polecam!
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Pią Paź 06, 2006 10:13 am   Powstają trzy nowe książki o Sopocie

Z autorami przygotowywanych książek o Sopocie: Romanem Stinzingiem, Wojciechem Fułkiem, Józefem Golecem i Maciejem Szemelowski będzie się można spotkać jutro w Dworku Sierakowskich. O godz. 16.00 rozpocznie się tam debata Sopockie dekady.
Cytat:
Sopot. Skaldowie i pasta do butów
04.10.2006
O tym, jak kurort przeżył klęskę płatków owsianych, a Bolesław Bierut pływał motorówką wokół mola opowiedzą w dworku Sierakowskich uczestnicy sobotniej debaty "Sopockie Dekady”.

Roman Stinzing, Wojciech Fułek, Józef Golec i Maciej Szemelowski zaprezentują w ten sposób przygotowywane przez siebie książki i albumy.
- Nie będziemy tylko opowiadać, ale pokażemy różne rekwizyty: od plakatów Skaldów po oryginalną pastę do butów, którą wyprodukowała kilkanaście lat temu sopocka spółdzielnia - zapewnia Roman Stinzing, pisarz, który razem z Wojciechem Fułkiem pracuje nad książką "Kurort w cieniu PRL-u - Sopot 1945-1989”.
Z kolei Józef Golec, kronikarz kurortu zdradzi kilka z ponad 700 biogramów, jakie zebrał do "Sopockiego Przewodnika Biograficznego”, a Maciej Szemelowski zaprezentuje zdjęcia z albumu "Cztery pory roku dolnego i górnego Sopotu”. Autorzy liczą na przyniesienie przez publiczność własnych pamiątek. Początek debaty w sobotę o godz. 16. Wstęp wolny.

(JG) - Dziennik Bałtycki
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Pon Paź 23, 2006 12:05 pm   II tom KSIĘGI PISARZY GDAŃSKICH GDAŃSK LITERACKI 1793 &#

25.10.2006, godz. 18:00
Wielka Sala Wety Ratusza Głównego Miasta, Gdańsk, ul. Długa 47
Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Prezes Gdańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich Kazimierz Radowicz mają zaszczyt prosić o przybycie na uroczystą promocję II tomu KSIĘGI PISARZY GDAŃSKICH GDAŃSK LITERACKI 1793 – 1945 autorstwa PETERA OLIVERA LOEWA
_________________
Linkologia - 230 stron o Gdańsku. Dodaj do ulubionych!
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Czw Paź 26, 2006 12:39 pm   

W informacji o Pomorskich Zaduszkach Artystycznych wyczytałam, że ich ważną częścią będzie...
Cytat:
edycja pamiątkowego wydawnictwa z biogramami zmarłych, znanych Gdańszczan. Folder będzie rozdawany podczas uroczystego koncertu w kościele św. Jana
_________________
Linkologia - 230 stron o Gdańsku. Dodaj do ulubionych!
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 10:41 am   

Jest juz w kioskach nowy numer "30 dni". Pod hasłem "10 lat 'Był sobie Gdańsk' " (to na okładce, a na trzeciej stronie hasło "10 lat sieci 'Zatoka' " :hihi: ).
Przyjemnej lektury!
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 11:20 pm   

To tak jeszcze na pobudzenie apetytu - parę zdań z artykułu Naczelnego:

"W tej serii ["dzielnicowej"] jesteśmy jeszcze winni czytelnikom publikację, pokazującą dwie wyspy, w ramionach Wisły (Stogi i Sobieszewską) [...] wywiążemy się z tego w możliwie niedalekiej przyszłości."

"...przygotowujemy [...] na dziesięciolecie - nowy album "Był sobie Gdańsk". Zarazem pierwszy i ostatni. Wyboru fotografii dokonamy na zasadzie "najlepsze z najlepszych" z pięciu wydanych tomów, ale też dodamy kilkadziesiąt spoza tego zbioru. [...] spotkamy się już w grudniu. "

Pozostaje czekać...
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 11:45 pm   

wyborcza trójmiasto napisał/a:
Nowa książka Stefana Chwina
Przemysław Gulda
2006-11-01, ostatnia aktualizacja 2006-11-01 17:29
Właśnie ukazała się najnowsza powieść gdańskiego pisarza Stefana Chwina, zatytułowana "Dolina Radości". To obszerna historia o makijażyście, uczestniczącym w najważniejszych wydarzeniach XX wieku.
"Dolina Radości" to obszerna powieść. Nic dziwnego - akcja toczy się w zasadzie przez cały ubiegły wiek, a jej bohater uczestniczy w wydarzeniach, które na zawsze zmieniły bieg historii. Ma także bezpośredni kontakt z tymi, którzy ją tworzyli. Wynika to ze specyficznego zawodu, który wykonuje - jest makijażystą. Za sprawą swojej zawodowej sprawności i wrodzonego talentu szybko zyskuje uznanie i sławę, pracuje więc z największymi postaciami epoki: politykami i gwiazdami popkultury.
- To oczywiście postać symboliczna, tak jak symboliczny jest zawód, który wykonuje - mówi Chwin. - Upiększa rzeczywistość, ukrywa to, co brzydkie. Muszę się przyznać, że epoce komunizmu sam byłem kimś w rodzaju makijażysty. Jako uczeń szkoły plastycznej musiałem kiedyś zaprojektować... wygląd pochodu pierwszomajowego, liczącego 10 tys. osób. Moje pomysły zostały nawet pewnego razu zrealizowane w praktyce w postaci manifestacji, która przeszła ulicami Gdyni. Bohater mojej książki ma symbolizować rolę artysty w świecie. W tej powieści zastanawiam się, na czym ona polega i jakimi prawami się rządzi.
To postać na poły realna, na poły fantastyczna: rodzi się w Gdańsku na początku XX wieku, potem trafia m.in. do hitlerowskich Niemiec i komunistycznego Związku Radzieckiego. Mimo upływu lat nie starzeje się, obserwując zmieniający się świat.
- Zagadką jest jego pochodzenie - mówi Chwin. - On sam ma podejrzenia, że nie pochodzi z tego świata. Wiąże się z tym gdańska opowieść o głazie, który spadł kiedyś w lesie i wyszło z niego dziecko. Ten owiany legendą kamień, który w pewien sposób stał się inspiracją do napisania tej powieści, leży w Dolinie Radości. Stąd zresztą tytuł mojej najnowszej książki.
Powieść, mimo swej objętości, powstawała bardzo szybko. Samo pisanie zajęło Chwinowi kilka letnich tygodni.
- Główna część książki powstała w ubiegłe wakacje - opowiada autor. - O wiele więcej czasu potrzebowałem na poprawki. "Dolinę Radości" pisało mi się wyjątkowo sprawnie i łatwo. Chyba dlatego, że ta historia dojrzewała we mnie bardzo długo, wielokrotnie sama mi się opowiadała i tylko czekała, żeby trafić na papier.
Książka ukazała się nakładem gdańskiego wydawnictwa Tytuł. Jest już dostępna w księgarniach. Jej autor, Stefan Chwin, to jeden z najważniejszych gdańskich pisarzy współczesnych. Jest obok Pawła Huellego uznawany za twórcę "nowych gdańskich mitologii", opowieści tworzących od nowa gdańską tożsamość, zaburzaną i zniekształcaną wcześniej przez lata historycznych zawirowań i propagandowych półprawd. W swoich wcześniejszych powieściach, z których największą sławę przyniósł mu "Hanemann", opisywał Gdańsk tuż po wojnie, gdy przestało już istnieć Wolne Miasto, a nowi mieszkańcy nie stworzyli jeszcze jego nowego obrazu. Ale twórczość Chwina wykracza znacznie poza pisanie o jego rodzinnym mieście. Ma w dorobku m.in. stylizowane powieści przygodowe dla młodzieży ("Człowiek-litera" czy "Ludzie-skorpiony"), zahaczającą o gatunek historii alternatywnej i fantastyki naukowej książkę o roli mediów we współczesnym świecie ("Żona prezydenta") czy stylową powieść obyczajową ("Esther"). Oprócz literatury pięknej tworzy także dzieła krytycznoliterackie. Na co dzień jest wykładowcą współczesnej literatury polskiej na gdańskim uniwersytecie.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 11:52 pm   

knovak napisał/a:
Zarazem pierwszy i ostatni.

Tiaa.
To już drugi, czy trzeci "pierwszy" i drugi "ostatni" :hihi:
_________________
da, da, da...
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pią Lis 03, 2006 7:55 am   

seestrasse napisał/a:
wyborcza trójmiasto napisał/a:

Właśnie ukazała się najnowsza powieść gdańskiego pisarza Stefana Chwina, zatytułowana "Dolina Radości".


Trzeba było się wtedy włamać do oliwskiej księgarni :)
_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk