Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Cmentarz przy Labesweg
Autor Wiadomość
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Pią Sty 05, 2007 10:42 pm   Koparki na dawnym cmentarzu

Koparki na dawnym cmentarzu
Cytat:
Bartosz Gondek2007-01-05, ostatnia aktualizacja 2007-01-05 20:55

Mieszkańcy protestują przeciw rozkopywaniu starej wrzeszczańskiej nekropolii.

Chodzi o róg ulic Kościuszki i Grunwaldzkiej, naprzeciwko powstającej Galerii Bałtyckiej. Maszyny budowlane rozkopują tam niewielki parking - długi i głęboki dół przygotowano pod rurociąg.

- Jeszcze po wojnie był tu cmentarz katolicki - mówi mieszkaniec dzielnicy Marcin Osiński. - Dawni mieszkańcy Wrzeszcza twierdzą, że nigdy nie przeprowadzono tu ekshumacji. A teraz, bez żadnych badań terenu, wpuszczono maszyny.

Przedstawiciele wykonawcy - firmy MTM - są zdziwieni, że pracują w miejscu pochówku. - Takiej informacji nie zawierają żadne dostępne mi dokumenty - tłumaczy Maciej Bułgowski z MTM.

Wątpliwości rozwiewa profesor Andrzej Januszajtis, znawca dziejów Gdańska: - Na rogu Kościuszki i Grunwaldzkiej znajdował się tak zwany stary cmentarz Strzyży, założony już w połowie XIX wieku. Chowano tu katolików, w tym wielu przedstawicieli Polonii gdańskiej. Cmentarz zlikwidowano po wojnie, po prostu rozbijając nagrobki i niwelując grunt.

- Jeżeli podczas prac buldożery natrafią na ludzkie szczątki, inwestor, firma stawiająca Galerię Bałtycką, będzie musiała je ekshumować - zapewnia Romuald Nietupski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Maciej Bułgowski uspokaja mieszkańców Wrzeszcza: - Mogę zapewnić, że w tym miejscu nie powstanie żaden budynek. W przyszłości będzie tu alejka z zieleńcem i ławeczkami.

A Nietupski dodaje: - Po zbudowaniu zieleńca planujemy umieścić w nim pamiątkową tablicę informującą o historycznym charakterze tego obszaru. Podobne stoją już na terenie dawnych cmentarzy przy alei Zwycięstwa.

Centrum handlowe Galeria Bałtycka i zieleniec mają być gotowe w 2008 roku.
_________________
Linkologia - 230 stron o Gdańsku. Dodaj do ulubionych!
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Sty 05, 2007 10:56 pm   

wyborcza trojmiasto napisał/a:
mówi mieszkaniec dzielnicy Marcin Osiński

teraz wiemy, dlaczego Marcin preferuje GW :wink:
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sob Sty 06, 2007 7:23 am   

Tutaj http://www.forum.dawnygda...er=asc&start=90 widać,a było to 1 lipca jak firma "ekshumowała" ludzkie szczątki. :II
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sob Sty 06, 2007 9:57 am   

...poza tym...cmentarz katolicki w tym miejscu był starszy, powstał wcześniej niż w poł. XIX w. Z tego, co pamiętam, sporo starszy. Ale będę musiał to niedługo sprawdzić dokładniej w ZDiZ (tak na marginesie, to posiadają oni dość bogatą dokumentację wszystkich cmentarzy, w tym również tych nieistniejących już, a więc też i tego na temacie).[/center]
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Nie Sty 07, 2007 11:33 pm   

Ja sie trochę zamotałam.Wiemy,ze ulica zarówno Labesweg, Magdeburgerstrasse czy Ringstrasse wychodzily na dzisiejszą Grunwaldzką nie w tym miejscu,gdzie dzisiaj Kosciuszki sie z nią łączy.Według map skrzyzowanie to było przesuniete w stronę Oliwy.Na kazdej z map cmentarz zaznaczony jest po prawej stronie ulicy patrząc na wylot Hochstriess,a więc nie w miejscu sprzedazy lodówek i pralek pod chmurką.
No mowie,ze sie zamotałam :yyy:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 1:27 am   

No jak tak spojrzeć na mapy, to można mieć wątpliwości...
Ale szpaler drzew przy tym parkingu wygląda na typowo cmentarny.
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 1:31 am   

Furya napisał/a:
Ja sie trochę zamotałam.Wiemy,ze ulica zarówno Labesweg, Magdeburgerstrasse czy Ringstrasse wychodzily na dzisiejszą Grunwaldzką nie w tym miejscu,gdzie dzisiaj Kosciuszki sie z nią łączy.Według map skrzyzowanie to było przesuniete w stronę Oliwy.Na kazdej z map cmentarz zaznaczony jest po prawej stronie ulicy patrząc na wylot Hochstriess,a więc nie w miejscu sprzedazy lodówek i pralek pod chmurką.
No mowie,ze sie zamotałam :yyy:

Wydaje się, że te lodówki są sprzedawane właśnie na cmentarzu - proszę spojrzeć na plan poniżej. Jutro spróbuję wygrzebać oryginał planu, może będzie na nim też skrzyżowanie Labesweg z Hauptstrasse.

Imag0002.jpg
Plik ściągnięto 16453 raz(y) 76,95 KB

 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 12:49 pm   

==>Mikołaj:nie znalazlam tego tematu na forum wczesniej a meczylo mnie jakis czas.Oczywiscie nie twierdze,ze absolutnie to nie tam, tylko dopadly mnie watpliwosci po przejrzeniu kilku map.Probowalam "zobaczyc" te czesc Wrzeszcza z emaliernia Segora.

==>renekk: :-) z tego co jestem w stanie z tego planu odczytac, to faktycznie wyglada na to,ze cmentarz był z lewej strony ulicy.Na dostepnych mapach wystepuje zawsze po prawej.Ale ja swoim odczytaniom map i planow srednio wierze.Duzo jasniejsze sa dla mnie pozornie zawiłe koligacje rodzinne :wink:
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 2:20 pm   

Ta mapka juz byla (zasoby PAN).Nie wiem czy temat ciagnac tutaj czy w watku podanym przez Mikołaja.



Jak dla mnie sytuacja nie jest jasna.
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 3:18 pm   

Hmm, no tu rzeczywiście Labesweg wpada prostopadle do Hauptstrasse (a nie pod kątem). A może ta mapka jest niedokładnie narysowana? (Czy sa jeszcze jakieś inne mapy, na których wpada prostopadle?)
Bo zauważcie że dzisiejsza Słowackiego, w dalszej części, już za koszarami, też ma na tej mapce trochę "dziwny" kształt, nie wiem czy nie za bardzo wygięty. :%
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 7:49 pm   

Sęk w tym, że na wszystkich planach (wkleje za moment) uklad ulic jest jednakowy.Czyli Labesweg,Ringstrasse i Magdeburgerstrasse łączą sie z Hauptstrasse nieco dalej w strone Oliwy.Taki uklad ulic potwierdza p.Zwarra (i zaraz zadzwonie do Babć).Jedyny plan,ktory widze po raz pierwszy i ktory potwierdzalby wersje o istnieniu cmentarza "pod" lodówkami pod chmurka ,to ten zamieszczony przez renkka:-)
Słowackiego jest "wygieta!Od wjazdu od strony Oliwy do kasyna oficerskiego.Tylko nie wiem czy to wygiecie jest historyczne (na to wskazuja jednak plany) czy pozniejsze przy okazji przebudowy calego skrzyzowania.
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 8:18 pm   

Nie, nie - z tym wygięciem Słowackiego to chodziło mi o dalszą część ulicy (niż to co widać na fragmencie który pokazałaś) - o część bardziej w stronę Niedźwiednika - ulica chyba jest trochę przesadnie wygięta. Ale to taki offtopic tylko był. Chodziło mi o to, że na tym planie ogólnie kąty mogą być trochę zniekształcone.

A co do mojej wersji lokalizacji - to układ drzew pasuje do tego co jest na większości planów - tak by to wygladało wg mnie - no ale nie wiem, to tylko moje przypuszczenia są :)

cm3.JPG
Plik ściągnięto 16361 raz(y) 55,95 KB

 
Wloczykij 
Weißhof Saspe


Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 64
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 8:25 pm   

Furya napisał/a:
Jedyny plan,ktory widze po raz pierwszy i ktory potwierdzalby wersje o istnieniu cmentarza "pod" lodówkami pod chmurka ,to ten zamieszczony przez renkka:-)

Na temat map się nie wypowiem, bo są tu mądrzejsi, ale sam widziałem 2 pożółkłe kości na hałdzie wykopanej ziemi w czasie poprzednich robót (~ 3-5 mies. temu). Wtedy kopali w pasie zieleni między "lodówkami" a parkingiem Lidla. Nie gwarantuję, że to były ludzkie kości, ale można tak podejrzewać.
Pozdrawiam
 
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 8:43 pm   

"Tylko mogą odpowiadać na posty na tym forum" :haha:
Chyba sie cos miesza jeszcze przy przenoszeniu,wiec powtórze: ja tez sie nie znam, dlatego z zamotaniem do mądrzejszych przyszłam.
(jedna Babcia nie pamieta cmentarza,druga nie odbiera telefonu.Tylko jak jej wytlumaczyc o co chodzi, skoro ona Gdańsk ostatni raz widziała w 47?Moze jedynie potwierdzic lewą lub prawą stronę Labesweg,wylotu na Hauptstrasse juz nie,bo nie ma odniesienia do dzisiejszej Kosciuszki)
Plany:







 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 11:04 pm   

Wygrzebałem. Zdjecie jest słabe, bo robione z ręki, pod żarówką. Jest to fragment planu przebudowy stacji Wrzeszcz z 1911 roku. Nie czytającym mapy :-) wyjaśniam: górna ramka obrazka zorientowana jest na wschód, kolorem czerwonym oznaczono obiekty projektowane. W środku obrazka widać projektowany dojazd do wiaduktu Ringstrasse i przyczółek wiaduktu. Ukośna ulica to Labesweg. Cmentarz i Hauptsrasse są podpisane. Prawdopodobnie dzisiaj część cmentarza znalazła się pod jezdnią Grunwaldzkiej w kierunku Gdyni, niemniej pozostała reszta to właśnie "lodówki". Ciekawe zdjęcia tego skrzyżowania można znaleźć w BSG 1945 na stronach 152-153. Moim zdaniem skrzyżowanie zostało "wyprostowane" - czyli uzyskało dzisiejszy kształt - w czasie modernizacji późnowiesławiańskich lub wczesnoedwardiańskich.

Imag0004.jpg
Plik ściągnięto 16305 raz(y) 75,1 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk