Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zagadki BillyBoya
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 10:58 pm   

Spóźniłem się. :II
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 10:59 pm   

Cytat:
Jeśli "gorąco", to będzie to wąwóz opadający z Mygowa w stronę Christinenhof za Zabornią, obecna ul. Myśliwska. Drugi plan to nie odległe wypłaszczenie ponad Emausem, obecne: Piekarnicza i dalej Trzy Lipy.
Od dawna intrygowało mnie: kiedy i kto wykonał tak głęboki wykop.

a nie ma to związku z planowanymi "za Niemca" nowymi drogami? parę słów o tym tutaj
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 11:15 pm   

Ten wykop i ten z Mygówka są wcześniejsze, z przed ery automobilowej.
To zdjęcie sugeruje przełom wieków. Z dzieciństwa pamiętam ją brukowaną kocimi łbami, tu jeszcze nie ma utwardzonej nawierzchni.
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 11:18 pm   

a to szkoda :roll: :wink:
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 12:00 am   

łby na Myśliwskiej jeszcze są,
warto się przejść, bo w związku z budową osiedli w tamtym rejonie, zapewne niebawem znikną :|

DSC05121 500.jpg
Plik ściągnięto 7954 raz(y) 68,05 KB

 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 2:07 am   

No dobra, podaję rozwiązanie: ten wąwóz to dzisiejsza ulica ... Rakoczego!
Wykadrowałem grn fragment widokówki z następującym opisem miejsca: " Danzig - Kassubische Schweiz (Pietzkendorfer Berge)." Zagadka była rzeczywiście trudna, sam miałem nieco kłopotów z umiejscowieniem tego jaru mimo iż wiedziałem, że są to Piecki. Identyfikacji dokonałem dzięki analizie kształtu pagórków w tle. Ujęcie zostało wykonane mniej więcej tam gdzie jest dzisiaj jest parking u styku ulic Kolumba i Rakoczego, patrząc stamtąd w stronę Niedźwiednika. Na dole widoczny jest zawijas odpowiadający miejscu gdzie dawniej dzisiejsza Rakoczego przechodziła w Potokową. Z lewej strony jest tam widoczny skos odpowiadający skrzyżowaniu z ulicą Dolne Migowo. Fotka jest sprzed 100 lat, gdyby wykonano ją chwilę później to w tym miejscu oglądalibyśmy wiadukt kolejki Wrzeszcz - Stara Piła. Górka z lewej strony została mocno zniwelowana - prawdopodobnie najpierw przy wytyczniu wspomnianego nasypu kolejowego, a lata później zjechały ją spychacze podczas budowy Osiedla Morena i poszerzania samej ulicy Rakoczego. Dzisiaj na jej miejscu - trochę jeszcze bardziej w lewo jest parking przy ulicy Czecha. O ile to co jest na pierwszym planie niewiele przypomina stan dzisiejszy to nadal w miarę czytelny pozostaje układ wzgórz w tle. Pojedyncze wzgórze w głębi po prawej to górka między Potokową a Słowackiego, górka za nią i trochę w lewo dzisiaj pokryta jest blokami przy ul. Leśna Góra. Za wzgórzem w głębi po lewej jest Matemblewo.
Topograficznie najbliżej rozwiązania był renekk, ale pawel.45 jako pierwszy sprecyzował właściwy namiar. Zatem w tym konkursie obaj mają u mnie ex aequo 2. miejsce.
Zaskakujące jest użyte określenie Kassubische Schweiz. Do tej pory Szwajcaria Kaszubska kojarzyła mi się z Wdzydzami, Stężycą a tu proszę: okazuje się, że Szwajcarię mamy w zasięgu ręki, wystarczy tylko dojechać do końca Jaśkową Doliną :hiihihi: .

Szwajcaria.tif
Plik ściągnięto 8395 raz(y) 7,61 KB

 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 2:39 am   

Kolejna Twoja niełatwa zagadka :== Brak charakterystycznych (poza wąwozem) punktów w terenie - zwłaszcza budowli, czy zadrzewień nie ułatwiał zadania. Dzisiaj wielu miejsc uwiecznionych na tak dawnych fot.nie da się już rozpoznać bez widocznych nawet w oddali budowli. Czekamy na następne!!! :co_jest:
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 2:51 am   

bill, to nie daj się prosić, i wrzuć całą pocztówkę... rarytas! :LL:
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 3:13 am   

Cała pocztówka wygląda tak jak w zagadce plus obcięta grn część, którą na potrzeby zagadki musiałem usunąć. Razem wygląda to tak:

Rakoczego.jpg
Plik ściągnięto 8382 raz(y) 22,88 KB

 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 4:02 pm   

Zastanawiałem się nad Twoją interpretacją obiektów terenowych widocznych na fotografii. Może żle zrozumiałem treść tego zdania:
Cytat:
Na dole widoczny jest zawijas odpowiadający miejscu gdzie dawniej dzisiejsza Rakoczego przechodziła w Potokową.
- czy uważasz, że na fotografii widoczna jest droga, która dziś nazywa się ul.Potokową? Jeśli tak, to dokładnie w którym miejscu.
Podobnie z tym zdaniem :
Cytat:
Fotka jest sprzed 100 lat, gdyby wykonano ją chwilę później to w tym miejscu oglądalibyśmy wiadukt kolejki Wrzeszcz - Stara Piła.
- w którym miejscu (względem osi dolnego odc.drogi przed zakrętem w prawo) powinien znajdować się wiadukt?
Przepraszam,że tak dociekam, ale nie widzę tam żadnych zabudowań. Przecież przy Potokowej były młyny i inne zabudowania. Podobnie przy drodze od Piecek w tym kierunku - nawet na odcinku wąwozu, więc ten widoczny na fotografii parów jest zbyt wąski (szerokość jego dna ma ok.5-6m).Zabudowa widoczna jest na planach i mapach zarówno przed wybudowaniem linii kolejowej, jak też w latach póżniejszych - aż do 40-tych.Najwcześniejszy plan na którym sprawdzałem jest sprzed 1896r. bo widoczne są na nim fortyfikacje Dominikswall i Karenwall. Jestem w rozterce - proszę oTwoje zdanie w tej kwestii. :???: Pozdrawiam
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 9:04 pm   

bill, myślałam o większym rozmiarze :wink:
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Wto Sty 23, 2007 11:30 pm   

pawel.45 napisał/a:
- czy uważasz, że na fotografii widoczna jest droga, która dziś nazywa się ul.Potokową? Jeśli tak, to dokładnie w którym miejscu.
- w którym miejscu (względem osi dolnego odc.drogi przed zakrętem w prawo) powinien znajdować się wiadukt?
Przepraszam,że tak dociekam, ale nie widzę tam żadnych zabudowań. Przecież przy Potokowej były młyny i inne zabudowania. Podobnie przy drodze od Piecek w tym kierunku - nawet na odcinku wąwozu, więc ten widoczny na fotografii parów jest zbyt wąski (szerokość jego dna ma ok.5-6m).Zabudowa widoczna jest na planach i mapach zarówno przed wybudowaniem linii kolejowej, jak też w latach póżniejszych - aż do 40-tych.


Nie, w tym ujęciu Potokowa jest niewidoczna. Widzimy tylko ul. Rakoczego, a parów kończy się mniej więcej tam, gdzie dziś jest stacja benzynowa z jednej strony a styk Rakoczego, Dolne Młyny i Dolne Migowo z drugiej. Parę metrów dalej rozpoczyna się Potokowa. Lokalizacja wiaduktu powinna z grubsza odpowiadać miejscu, gdzie kończy się parów.
Młyny oraz wszelka inna zabudowa Brętowa jest przesłonięta przez pagórki pierwszego planu.
Dla lepszego wyobrażenia i aby porównać tamten widok ze stanem dzisiejszym musisz stanąć przy Rakoczego, koło bloku Kolumba 2 i stamtąd spojrzeć w kierunku Niedźwiednika.
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Sro Sty 24, 2007 3:12 am   

Dziękuję bardzo za odpowiedż na mój post. Spróbuję jeszcze raz "spojrzeć" na na to miejsce korzystając z Twych wyjaśnień. Pozdrawiam.
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Wto Sty 30, 2007 10:34 pm   

Kolejna zagadka, tym razem o zdecydowanie miejskim charakterze. Pytanie nie będzie nazbyt wyszukane: GDZIE TO JEST?

zagadka.jpg
Plik ściągnięto 8185 raz(y) 65,05 KB

 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Pią Lut 02, 2007 2:03 am   

Myślałem, że to będzie prosta zagadka, lecz okazuje się że jest najtrudniejsza ze wszystkich dotychczasowych.
Może mała wskazówka: wprawne oko 8O dostrzeże pewien szczególik, dzięki któremu ilość potencjalnych ulic można zawęzić do dwóch lub trzech. Jeśli do tego wziąć pod uwagę budynek z ukośnym murkiem po lewej to voila - zagadka rozwiązana!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk