Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przystanek Brętowo. Gdzie w końcu był?!
Autor Wiadomość
dariusz08 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 152
Wysłany: Czw Sty 11, 2007 8:04 pm   

To fakt ,piękne to były czasy.
Wracając jeszcze do tematu kładki przypomniałem sobie jak to w koncówce lat siedemdziesiątych przyjechała do Brętowa ekipa filmowa.
Zdaje się,że byli tam nawet Krzysztof Kolberger i Henryk Talar,właśnie na kładce kręcili jedno ujęcie do filmu którego tytułu niestety nie pamietam.Przypominam sobie natomiast,że powtarzali je kilkukrotnie bo my bachory z Bretowa ciagle cos do nich krzyczeliśmy schowani w okolicznych krzakach.Kwestia wypowiadana przez aktorów brzmiała tak :
"- tu będzie dyskoteka,(drugi z aktorów na to)
- nie,tam "
Ot i cały epizod .Może mało efektowny ale fajnie wiedzieć ,że i tu dotarli wielcy polskiej kinematografii.
 
dariusz08 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 152
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 9:17 pm   

Po gruntownym przeszukaniu domowego archiwum udało mi sie odnależć jeszcze kilka zdjeć ukazujących Brętowo jakiego juz nie ma.Szkoda tylko,że fotki są słabej jakości ale z drugiej strony to i tak dobrze,że się zachowały.

brr_7.jpg
Na początek widok ulicy Dolne Młyny ze wzgórza od strony Matemblewa.
Punkt charakterystyczny dla lepszej orientacji to połozony w środkowej części zdjęcia po lewej stronie to istniejący do dzisiaj budynek tuż przed stacją benzynową.
Plik ściągnięto 10277 raz(y) 41,22 KB

brr_1.jpg
Kolejne zdjęcie przedstawia widok dokładnie przeciwny.
Zrobiono je ze wzgórza nad tym charakterystycznym budynkiem w strone Matemblewa.
Szpaler drzew to ulica Potokowa.
Plik ściągnięto 10280 raz(y) 42,71 KB

brr_8.jpg
Na kolejnych zdjeciach widać ulicę Potokową,nieistniejący budynek w miejscu którego znajduje się skrzyżowanie Potokowej z Rakoczego oraz w głębokim tle wzgórza na których próżno szukać będącego jeszcze na deskach projektantów Niedzwiednika.
Plik ściągnięto 10285 raz(y) 37,36 KB

brr_9.jpg
To samo miejsce ale jakby trochę inne.
Plik ściągnięto 10286 raz(y) 35,13 KB

brr_2.jpg
Pokazywany już kilkukrotnie zburzony most ale jeszcze z resztkami konstrukcji znajdującymi się pod prawym przęsłem oraz tak charakterystycznymi dla tej okolicy gołębnikami.Wzgórza na których za kilka lat powstanie Morena spowija piękna zimowa mgiełka.
Plik ściągnięto 10289 raz(y) 35,69 KB

BRR 3.JPG
Jeszcze jedno zdjęcie ukazujące zabudowania przy obecnej ulicy Rakoczego,pokazywałem ten fragment juz wcześniej ale ta fotografia jest zrobiona o wiele wcześniej.Po prawej stronie znajduje się stacja benzynowa.
Plik ściągnięto 10331 raz(y) 40,48 KB

Ostatnio zmieniony przez dariusz08 Pon Sty 22, 2007 8:10 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
dariusz08 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 152
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 9:19 pm   

Zostało mi jeszcze kilka perełek ale te zostawię na jutro. :co_jest:
 
Anna B. 

Dołączyła: 21 Kwi 2006
Posty: 141
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 10:15 pm   

:== :==
 
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 1:08 am   

siuper :)
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 10:19 am   

Aż mi dech zapiera. :wow: Takich starych to nie ale dwudziestoletnie zdjęcia też mógłbym mieć.... gdybym je zrobił. :oops:
 
 
dariusz08 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 152
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 8:00 pm   

Zgodnie z obietnicą wrzucę dzisiaj kilka zdjęć które udało mi sie odnależć wczoraj w zakurzonym albumie moich rodziców.
Na początek zdjęcie ukazujące pole przez które przebiega dzisiaj ulica Rakoczego.U dołu widać szpaler dzrzew to koryto rzeki Strzyża ,u góry nasyp kolejowy z widocznym nieistniejącym mostem.Jedyne jak do tej pory zdjęcie które posiadam na którym jest on ukazany.(Choć juz za moment może się to zmienić,żeby tylko nie zapeszyć)

brr.jpg
Na początek zdjęcie ukazujące pole przez które przebiega dzisiaj ulica Rakoczego.U dołu widać szpaler dzrzew to koryto rzeki Strzyża ,u góry nasyp kolejowy z widocznym nieistniejącym mostem.Jedyne jak do tej pory zdjęcie które posiadam na którym jest on u
Plik ściągnięto 10136 raz(y) 75,11 KB

brr_4.jpg
Na poprzednim zdjęciu widać u podnóża nasypu ,po lewej stronie mostu zabudowania które zostały wyburzone przy okazji wysadzania mostu.Ten sam budynek widać na kolejnym z prezentowanych przeze mnie zdjęć.
Plik ściągnięto 10138 raz(y) 43,69 KB

bez_tytu_u_342.jpg
I jeszcze jedno ujęcie miesca gdzie stał gołębnik.
Plik ściągnięto 10139 raz(y) 46,25 KB

BRR 5.JPG
Ciekaw jestem czy poznajecie to miejsce ?
Fakt, zdjęcie niewyrażne i tło strasznie zamglone ale mam zdjęcie tego samego miejsca latem, zrobione kilka lat póżniej, na którym widać już poważne zmiany w krajobrazie.
Plik ściągnięto 10170 raz(y) 43,48 KB

 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 9:09 pm   

Fotki- rewelka! :== Opisy także. :)
Po cichu liczę jeszcze na to,że znajdą się również jakieś perełki z okolic dzisiejszej Moreny,o których wspomniałeś na privie. :roll:

A miejsca z ostatniej nie kojarzę chyba ale rozumiem,że będzie kontynuuacja :wink:
 
 
dariusz08 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 152
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 10:15 pm   

No właśnie to jest miejsce związane z Twoją prośbą.Na wprost to nasyp,po lewej za górką obecnie znajduje się stacja benzynowa .W prawym górnym rogu już za kilka lat wyrosną bloki Moreny.To zbocze na wprost to była jedna z naszych ulubionych górek do zjeżdzania na nartach.Widać nawet ślady na śniegu.
Ale skoro lokalizacja tego miejsca sprawia kłopoty to juz po następnym zdjęciu nie powinno byc żadnych wątpliwości.Niestety zdjęcie skopiowane ze slajdu który zachował się średnio.
A, własnie dowiedziałem się,że byc może jeszcze w tym tygodniu dostane kilka zupełnie mi nie znanych zdjęć tej okolicy.
To efekt mojego poszukiwania wśród starych mieszkańców.W sumie to fajnie,że wpadłem na ten wątek bo dzięki temu uda się uratować materialne pamiątki po tamtych czasach. :wink:

BRR 10.JPG
Plik ściągnięto 10109 raz(y) 38,32 KB

 
dariusz08 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 152
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 10:21 pm   

Wracając do tego ostatniego zdjęcia to widać na nim smukłe dżwigi wznoszące nowe osiedle i ogromne ilości ziemi które zaczęto przesuwać w stronę Brętowa zasypując okoliczną dolinę wraz z jej skarbami o których innym razem. :co_jest:
 
wodnik88 
Adamek


Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 269
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 10:59 pm   

:szczena: :huuurra: Kapitalne fotki. Trzymam mocno kciuki, abyś wyszukał jak najwięcej. Oby tak dalej :==
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 11:28 pm   

8O :wow: zwariować z radosci można!
 
Marek1024 
Moreniak

Dołączyła: 25 Maj 2006
Posty: 69
Wysłany: Wto Sty 23, 2007 11:37 am   

:== :== :== :==
A ja tam codziennie przejeżdżam w nieświadomości mojej.
I myślałem, że Rakoczego - Potokowa istniała od zawsze ... :haha:
Chociaż pamiętam jeszcze tylko jedną nitkę Rakoczego w dół, niestety, nie mam takiego zdjęcia,
Pozdrawiam
Marek
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Wto Sty 23, 2007 3:17 pm   

Marek1024 napisał/a:
Chociaż pamiętam jeszcze tylko jedną nitkę Rakoczego w dół, niestety, nie mam takiego zdjęcia,


Jedną nitkę? Chodzi Ci pewnie o ten ja wiem gdzieś 200 metrowy odcinek, mniej więcej od nasypu do Strzyży? Takie kretyńskie zwężenie zlikwidowane z 10-12 lat temu.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Wto Sty 23, 2007 5:37 pm   

Nawet nie wiedziałem,że tam jakaś dolina była...
Zawsze się zastanawiałem gdzie prowadziła droga,która leciała mniej więcej z góry z Migowa,zahaczała o dzisiejszą Kusocińskiego,następnie(przecinając Marusarzówny)zahaczała o pawilony(koło ówczesnego stawu...ciekawe czy do niego też docieraliście za dzieciaka) i szła w kierunku Rakoczego(tak jak jest ten dojazd do parkingu teraz)...Podejrzewam,że gdzieś na tę dolinę musiała wychodzić ale nie wiem czy dobrze kalkuluję...

Trochę się oddaliłem od Brętowa ale tak jakoś wyszło :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk