Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zeppeliny nad Gdańskiem
Autor Wiadomość
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pon Mar 20, 2006 1:58 pm   

Noo!
Ta fotka wyjaśnia wszystko. Położenie hangarów jak i budynków terminalu na lotnisku. W dali widać kościół. Mi si wydaji, :^^ że to kościół "Na Czarnej".
Do tej pory nie umiałem rozgryźć dosyć popularnej fotki a umieszczonej powyżej jako Langfuhr-lotnisko.jpg.

lotnisko_353.jpg
Plik ściągnięto 21602 raz(y) 36,77 KB

 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pon Mar 20, 2006 5:59 pm   

a wczoraj albo przedwczoraj na którymś Discovery był program o Hindenburgu ("Hindenburg: Ogień w niebiosach")
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Mar 20, 2006 6:39 pm   

To raczej nie jest kościół na Czarnej, przy takim układzie przed nim byłyby domy (chociażby ul. Lelewela) lub browar. Ja bym raczej stawiał na kościół w Nowym Porcie, wtedy zgadzałoby się ustawienie hangarów z ustawieniem obecnym, ale nie jestem pewien, czy byłby on tak dobrze widoczny (przed wojną wieże były jednak dużo wyższe).
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Wto Mar 21, 2006 7:42 am   

A pamiętasz Sab taka fotkę, naktórej były widoczne hangary i remontowany obecnie wiadukt nad koleją. Na tamtej fotce nie ma jeszcze budynku lotniska bo jak widać po architekturze to dzieło raczej z lat trzydziestych a tamta fotka jest chyba odrobinę starsza. To są te same hangary. Nawet krój liter się zgadza.
Poza tym w Nowym Porcie należałoby spodziewać się "podwójnej" wieży.

flughafendanzig.jpg
Plik ściągnięto 21547 raz(y) 42,16 KB

 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Mar 21, 2006 5:13 pm   

Chyba masz rację. Te drzewa mogły rosnąć nad stawem browarnym i w Kleinhammerpark.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 8:52 am   

Kolejny motyw "lotniczy" z Gdańskiem w tle :hihi:

Ein Ausflug nach Danzig.jpg
Plik ściągnięto 21507 raz(y) 24,95 KB

_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 9:02 am   

rispetto napisał/a:
Kolejny motyw "lotniczy" z Gdańskiem w tle :hihi:

Pewnie są po oświadczynach na wieży Mariackiego. :hihi:
_________________
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 6:48 pm   

Loty wertykalne o napędzie grawitacyjnym właściwie sie nie liczą, a taki lot jaki widać na pocztówce był raczej jednorazowy i zakończony w jakiejś kwaterce przay Grosse Allee :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
syrenka 


Dołączyła: 04 Mar 2006
Posty: 256
Wysłany: Czw Mar 23, 2006 1:18 am   

Co chcecie? To urocze... :mrgreen:
_________________

 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Czw Mar 23, 2006 9:21 am   

Pamiętacie Mary Poppins? :hihi:
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Czw Mar 23, 2006 7:28 pm   

właśnie przypadkiem kilka lotniczych fotek znalazłem - moze kogoś zaciekawi
http://www.gdansk.pl/arti...e=2067&history=
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684
Wysłany: Pon Mar 27, 2006 8:24 am   

grzechuu napisał/a:
co do Zeppelinów to w 30dni nr2 (grudzień 1998) jest artykuł i zdjecia m. in. nad Nowym Portem i Orunią

Tylko że to nie był Nowy Port :hihi: a zdjęcie, które tu wyżej w wątku nazywa się 618.jpg - rejon Polskiego Haka i obecnej ulicy Wiosny Ludów.
Zauważcie, że sterowiec na zdjęciach 618.jpg, 619.jpg, 620.jpg jest identyczny, łącznie z najdrobniejszymi cieniami na kadłubie - prawdopodobnie wszystkie trzy ujęcia to fotomontaż - wycięte cygaro sterowca naklejone na fragment lotniczego zdjęcia Gdańska.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sro Maj 16, 2007 12:04 pm   

Wracając do sterowców, to według mnie jeden z pierwszych, jak nie pierwszy sterowiec w Gdańsku, to SL1 który to lądował tu w połowie lipca 1913 r. Zbudowany został według projektu prof. Johanna Schütte z ówczesnej Techniche Hochschule w Gdańsku. Jego zdjęcie opublikowane jest w jednym z albumów BSG. Przyleciał on od strony Słupska wzdłuż linii kolejowej, wylądował na terenie lotniska na Zaspie (zdjęcie na ziemi widziałem w zbiorach jednego z kolekcjonerów) potem poleciał do Królewca. Niestety 17 lipca w drodze powrotnej rozbił się koło miejscowości Erpel (Kaczory) koło Piły. Przy okazji link do strony ze spisem sterowców wyprodukowanych przez firmę Sterowce Schütte-Lanz....

http://www.mars.slupsk.pl...wce/spis-sl.htm
Ostatnio zmieniony przez feyg Czw Maj 17, 2007 9:49 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sro Maj 16, 2007 3:19 pm   

feyg napisał/a:
Niestety w drodze powrotnej rozbił się koło miejscowości Erpel (Kaczory) koło Piły.



jesteś tego pewien? Czytałem relacje w gazetach z jego wizyty (jeśli mnie pamieć nie myli, to wizytował on Gdańsk w sierpniu 1913), a w drodze powrotnej miałe miejsce wypadek, ale nie rozbił się sam sterowiec, tylko z wysokości kilkudziesięciu metrów wypadł z zeppelina jeden z członków obsługi. Kiedyś może rozwinę ten wątek, bo to ciekawe było :)
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sro Maj 16, 2007 3:40 pm   

Pepo napisał/a:
jesteś tego pewien? Czytałem relacje w gazetach z jego wizyty (jeśli mnie pamięć nie myli, to wizytował on Gdańsk w sierpniu 1913), a w drodze powrotnej miał miejsce wypadek, ale nie rozbił się sam sterowiec, tylko z wysokości kilkudziesięciu metrów wypadł z zeppelina jeden z członków obsługi.


Jestem pewien że się rozbił, mam w domu książkę ze zdjęciami z miejsca wypadku wyraźnie widać że spadł na sosnowy lasek i przełamał się na trzy części. Co do członka załogi który miał spaść na ziemię to stało się to podczas katastrofy, wedle notatki ze specjalnego dodatku Danziger Zeitung jeden z żołnierzy spadł z wysokości 30 metrów i został ranny.

a tak z drugiej strony nazywać wszystkie sterowce zeppelinami to trochę niesprawiedliwe :%

SL1.jpg
Rozbity sterowiec SL1. Źródło: Der Traum vom Fliegen Johann Schütte- Ein Pionier der Luftschiffe. Isensee Verlag Oldenburg 2000r.
Plik ściągnięto 20993 raz(y) 30,2 KB

DZ.jpg
Specjalny dodatek "Danziger Zeitung" o katastrofie sterowca SL1. Źródło: Der Traum vom Fliegen Johann Schütte - Ein Pionier der Luftschiffe. Isensee Verlag Oldenburg 2000r.
Plik ściągnięto 20998 raz(y) 53,38 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk