Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Żuławski koszmar...
Autor Wiadomość
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Sob Lis 17, 2007 10:06 pm   

ruda napisał/a:
no i po chałupie. Poszło szybciej niz myslałam :evil:


Tzn.? Byłaś tam dzisiaj? Oprócz tego co wiadomo od kilku tyg. (mówię o zawaleniu dachu, a nie ogólnej kondycji budynku) coś się pogorszyło? Ja co prawda dzisiaj przejeżdżałam most na Wiśle i miałam zamiar podjechać do Żuławek, ale czas za dnia bardzo gonił, a po ciemku, to czego tam wypatrywać. Może jutro uda mi się do Żuławek podjechać.
_________________

 
 
tobiasz 
wrzeszczanin :)

Dołączyła: 12 Gru 2006
Posty: 109
Wysłany: Sob Lis 17, 2007 11:41 pm   

dzisiaj pokazali to w tv
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Nie Lis 18, 2007 12:35 pm   

Dziennikarze Panoramy czytają lokalne gazety po prostu...
http://ww6.tvp.pl/7014,20071117602683.strona O domach podcieniowych w ok. 10 minucie.
_________________
Linkologia - 230 stron o Gdańsku. Dodaj do ulubionych!
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Nie Lis 18, 2007 7:32 pm   

Czytają gazety, ale chyba ze zwrotowni...O tym domu było kilkanaście dni temu w wyborczej:
Cytat:
Zabytkowy dom w Żuławkach popada w ruinę

Na naszych oczach ginie kolejny unikatowy dom podcieniowy. Tym razem w Żuławkach w gminie Stegna.

Drewniany dom podcieniowy numer 43 zbudowano w 1848 r. w centrum wsi. Reprezentacyjny podcień podpierał się na sześciu słupach. Podpierał, ponieważ kilka lat temu, ze względów bezpieczeństwa, został rozebrany. Teraz zawalił się dach domu.

O "upadku" pięknego niegdyś budynku poinformował nas Marcin Osiński - gdański rekonstruktor i historyk, dokumentujący znikającą kulturę materialną Żuław.

- Obserwuję agonię tego pięknego zabytku od kilku lat. Najpierw rozebrano poszycie ścian. Potem pozwolono, aby rozsypał się podcień. Teraz zaś nie interweniowano, kiedy skapitulował od dawna wyginający się dach - opowiada Osiński.

- Dom podcieniowy znajduje się w rejestrze pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Postaramy się znaleźć właściciela i wydamy wszelkie możliwe nakazy, aby zabezpieczyć to, co pozostało - obiecuje Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora. - Na początek właściciel będzie musiał zabezpieczyć budynek. Liczymy też w tej sprawie na wsparcie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Według Elżbiety i Daniela Kuflów, właścicieli pięknie odrestaurowanego domu podcieniowego w Trutnowach, za rok-dwa to samo co w Żuławkach czeka kilkanaście podobnych obiektów na Żuławach Gdańskich. - Unikatowe domy są w takim stanie, że nie pomogą im już lokalne działania - mówi Elżbieta Skirmuntt-Kufel. - Tutaj trzeba kompleksowego programu na poziomie co najmniej województwa. Niestety - żaden z dotychczasowych wojewodów, ani ministrów kultury, nie wyraził chęci uchronienia substancji, której poza Pomorzem, nie znajdziemy w żadnym zakątku Polski.
Bartosz Gondek


A tak wygląda dom dzisiaj... :cry: :cry: :cry:

A-1012635.JPG
Plik ściągnięto 8602 raz(y) 78,28 KB

A-1012634.JPG
Plik ściągnięto 8602 raz(y) 74,87 KB

A-1012631.JPG
Plik ściągnięto 8602 raz(y) 69,95 KB

A-1012633.JPG
Plik ściągnięto 8602 raz(y) 73,14 KB

A-1012626.JPG
Plik ściągnięto 8602 raz(y) 72,27 KB

A-1012627.JPG
Plik ściągnięto 8602 raz(y) 78,01 KB

A-1012622.JPG
Plik ściągnięto 8602 raz(y) 77,58 KB

A-1012625.JPG
Plik ściągnięto 8602 raz(y) 74,67 KB

A-1012624.JPG
Plik ściągnięto 8602 raz(y) 71,59 KB

_________________

 
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Nie Lis 18, 2007 8:34 pm   

tylko płakać się chce , dom już nie do odratowania , jedynie kilka elementow drewnianych i część dachowki można by jeszcze wykorzystać .
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
tobiasz 
wrzeszczanin :)

Dołączyła: 12 Gru 2006
Posty: 109
Wysłany: Nie Lis 18, 2007 9:04 pm   

szkoda nie do wiary
 
Fenix 


Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 161
Wysłany: Nie Lis 18, 2007 11:57 pm   

Za takie rzeczy powinien odpowiadać samorząd :???: .
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Wto Lis 20, 2007 6:25 pm   

Stan zaniedbania trwał od bardzo dawna, pisano i mówiono o tym też od dawna więc ktoś może jednak za to odpowie? A może ktosie raczej. :evil:
 
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Czw Lis 22, 2007 12:39 am   

Nie ma rzeczy nie do odratowania. Czasami się to ociera o rekonstrukcję, ale uratować można. Tako rzecze mój kumpel, właściciel zamku w Mohrungen.
Tylko, że wątpię szczerze, czy to się uda w przypadku tego domu. Dzisiejsza wyprawa Żuławskiej Komisji Śledczej zakończyła się bardzo smutnym podsumowaniem.... :cry: :cry: :cry:
Jednocześnie zwracam uwagę, żeby nikt tam bez asekuracji i bez doświadczenia łażenia po ruinach nie wchodził, a nawet poruszał się wzdłuż budynku. Tam jest na prawdę bardzo niebezpiecznie.
Marcin i ja żyjemy, ale mieliśmy obawy chodząc po tym domu

furst8.JPG
Sień
Plik ściągnięto 8509 raz(y) 64,04 KB

furst9.jpg
Tablica, taka jak ta wygląda na ponury chichot...
Plik ściągnięto 8509 raz(y) 50,57 KB

furst7.JPG
Część mieszkalna
Plik ściągnięto 8509 raz(y) 62 KB

furst6.JPG
Część mieszkalna
Plik ściągnięto 8509 raz(y) 77,62 KB

furst3.JPG
Klatka schodowa w sieni.
Plik ściągnięto 8509 raz(y) 64,54 KB

furst5.JPG
Część mieszkalna
Plik ściągnięto 8509 raz(y) 78 KB

furst4.JPG
Zamurowane wejście do "czarnej kuchni". Po prawej stronie prawdopodobnie był "brotszrank".
Plik ściągnięto 8509 raz(y) 41,95 KB

_________________

 
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Czw Lis 22, 2007 6:35 pm   

Zgadza się, odratować można wszystko.W tym przypadku byłaby to już rekonstrukcja.
Myślę sobie jednak, że skoro dopuszczono do takiego stanu, to kto i za co odbuduje.
A może lepiej zadbać o te budynki, które jeszcze istnieją. Oby sytuacja nie powtórzyła się!
 
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Czw Lis 22, 2007 6:57 pm   

demolka kompletna , nawet schody poszły na opał .
no coż pieniędzy na ratowanie zabytkow na Zuławach zawsze brakowało
ale np . na nowy i z wyglądu uważam niezbyt piekny ratusz w Elblągu pieniążki się znalazły.
a co mu tam , nawet kosztem remontu Kanału Elbląskiego .

patrz tu
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Nie Lis 25, 2007 10:32 pm   

Pokłosie dzisiejszej wycieczki w śniegu, wietrze i zimnie:
Pijackie imprezy na menonickich mogiłach
GW napisał/a:
Pijackie imprezy na menonickich mogiłach

Mieszkańcy wsi Żuławka Sztumska urządzili sobie na menonickim cmentarzu pijalnię piwa i stanicę do połowu ryb. Proboszcz z tamtejszej parafii po interwencji "Gazety" obiecał porozmawiać z parafianami.


Żuławka Sztumska leży na wschodnim skraju naszego województwa. Niegdyś gospodarzyli tu menonici, którzy pozostawili po sobie, oprócz charakterystycznego budownictwa, duży cmentarz. Menonityzm wykształcił się w XVI w. jako odłam anabaptyzmu. W 1555 r. w wyniku prześladowań jego wyznawcy musieli opuścić Holandię. W Polsce osiedlili się na Żuławach i w Dolinie Dolnej Wisły. Opuścili te tereny w 1945 r. Według większości historyków to właśnie im zawdzięczamy meliorację Żuław.

- Wielkość nekropolii oraz bogate formy nagrobków sprawiały, że należała ona do najciekawszych pozostałości po menonitach na terenie województwa pomorskiego - mówi Marcin Osiński, odkrywca i historyk amator. - Dziś o dawnej świetności tego miejsca przypominają jedynie niewielkie wzgórki po pochówkach i ułamki płyt, z których miejscowi mieszkańcy zrobili sobie pomost oraz pijalnię piwa.

Marcin Osiński odwiedza cmentarz w Żuławce od bez mała dekady. Ostateczna zagłada tego miejsca rozpoczęła się mniej więcej trzy lata temu. Wtedy wywieziono większość charakterystycznych dla menonitów strzelistych stalli. Pozostałe jeszcze płyty nagrobne porozbijano, organizując z nich miejsce biesiad. W ubiegłym roku z nekropolii zniknął ostatni, potężny ostrosłup. Dziś leży w pobliskim stawie. Jego kontury można zobaczyć z pomostu, zbudowanego także z płyt nagrobkowych.

- Zamienienie nekropolii w pijalnię piwa to smutny, ale niestety standardowy proces, jakim uległa większość podobnych miejsc na Żuławach - mówi Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Urząd konserwatora od dawna apeluje do lokalnych społeczności o zachowanie takich miejsc dla potomnych. Na razie jednak - z mizernym rezultatem.

Po naszej interwencji sprawą zapuszczonej pamiątki po menonitach obiecał zająć się proboszcz lokalnej parafii.

- Proboszczuję tu od trzech miesięcy i obok cmentarza dotąd tylko przejeżdżałem. Jeżeli jednak na cmentarzu dzieje się taki skandal, na pewno na to zareaguję - obiecał "Gazecie" ksiądz Waldemar Joniak, proboszcz parafii Żuławka Sztumska. - Na pewno powiem o tym podczas mszy. Mam nadzieję, że uda mi się namówić moich wiernych do uporządkowania tego miejsca.
Bartosz Gondek

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
_________________

 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pon Lis 26, 2007 7:52 am   

Przykre to :(

Mam pytanie do ekspertów od żuławskich tematów:
- menonici czy mennonici? (obie formy sa prawidłowe?)
- stalle czy stele? stalle to przecież ławki z kościelnego prezbiterium...
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pon Lis 26, 2007 11:46 am   

Ależ droga Parker :wink: :haha: - widzę, że lubisz zadawać pytania na które znasz odpowiedzi.

A "eksperci od żuławskich tematów" nie biorą odpowiedzialności za drobne lapsusy językowe czy też jakieś chochliki drukarskie osób piszących.
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pon Lis 26, 2007 12:32 pm   

Dobrze kombinuję? Nie jestem pewna, dlatego pytam.
Wiem, jak bywa z dziennikarzami (ale Twoja w tym rola, żeby się nauczyli, skoro wystepujesz w każdym ich artykule na te tematy :wink: )
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk