Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Uratować romańskie piwnice!
Autor Wiadomość
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Gru 07, 2007 6:05 pm   

feyg napisał/a:
Do mnie też dotarło późno, niestety zdołałem dotrzeć pod Jacka dopiero 17:05.

Demonstracji żadnej nie było - kilka osób stało sobie po prostu na ulicy i patrzyło co się dzieje, z czego mniej więcej połowa to Ci, którzy wystąpili na antenie.
Audycja była nagrywana koło kościoła św. Mikołaja (od strony południowej), choć miała początkowo być na placu Kobzdeja (zmiana z przyczyn technicznych nastąpiła w ostatniej chwili.
_________________
da, da, da...
 
 
SaViK 


Dołączył: 11 Wrz 2006
Posty: 47
Wysłany: Pią Gru 07, 2007 8:38 pm   

1. Też proponuję powtórzyć akcję, z dużo większym rozmachem. Z wcześniejszym rozgłosem i planem.

2. Można wystąpić z wnioskiem o zbadanie sprawy do Prokuratury Okręgowej, i ewentualny sprzeciw prokuratorski - przy odrobinie czasu coś takiego napiszę.

3. Też do prokuratury rejonowej - o zbadanie w postępowaniu sprawdzającym czy nie doszło do przekorczenia uprawnień urzędniczych (lobbing właścicieli terenu) - z 231 kk

na razie tyle mi do głowy przychodzi
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Gru 07, 2007 9:13 pm   

Z kupcami nie ma co iść na wojnę. Lepiej dogadać się na rozwiązanie, które by wszystkich satysfakcjonowało - to jest możliwe i o ile wiem czynione są w tym kierunku pewne kroki.
_________________
da, da, da...
 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 3:36 am   

to jak, cos się dzisiaj dzieje czy nie?
_________________
Peter von Danzig
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 11:55 am   

Ja nic nie wiem :???:
_________________
da, da, da...
 
 
adzygmunt 
A capriccio


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 255
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 7:29 pm   

Mam wiadomość od kolegi, który mieszka obok na Szerokiej i widział jak wczoraj i dzisiaj zasypywano piaskiem cały ogrodzony teren.
Proszę tę wiadomość sprawdzić, bo kolega może do końca nie jest zorientowany w sprawie. Studnia na tym placu jest wg mojego informatora zasypana.
Lecz to chyba inna sprawa?
Z 650 km odległości trudno być b. dokładnym!
_________________
Kłaniam się
Tylko ten może zmieniać poglądy, kto je posiada.
 
 
lukasz996 

Dołączył: 09 Maj 2006
Posty: 306
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 1:01 am   BĄDŹMY SKUTECZNI

Potencjalna akcja protestacyjna (piwnice romańskie), mimo anonsów Admina chyba okazała się niewypałem.
Sam otrzymałem maila o zbiórce pod Jackiem - za późno.
Stawiam pytanie, co zrobić, aby forumowicze z tego unikalnego w Gdańsku forum, mogli być bardziej skuteczni w egzekwowaniu praw do ochrony, tak nielicznych obiektów pamiętających czasy wcześniejsze niż betonowe osiedle na Zaspie.
Jednym z tropów jest dosyć radykalna sugestia SaVIK-a.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 5:59 pm   Re: BĄDŹMY SKUTECZNI

lukasz996 napisał/a:
Potencjalna akcja protestacyjna (piwnice romańskie), mimo anonsów Admina chyba okazała się niewypałem.
Sam otrzymałem maila o zbiórce pod Jackiem - za późno.

NIE MIAŁO BYĆ ŻADNEJ AKCJI PROTESTACYJNEJ!
To nieporozumienie.
Miała być (i była) audycja radiowa, w której oprócz "zaproszonych znamienitych" pani redaktor planowała tez udział "głosu ludu". Dlatego jeden z "zaproszonych znamienitych", czyli Grün, zaczął wydzwaniać po ludziach, co by się stawili w charakterze "wzburzonej ludności" gotowej w razie czego wypowiedzieć się do mikrofonu.
Ponieważ jego ustalenia z p. redaktor zapadały w ostatniej chwili, również "akcja rekrutacyjna" odbyła się na gwałt i w "last minute".
A w dodatku jeszcze tuż przed nagraniem zmieniono miejsce z Placu Kobzdeja na południową stronę kościoła św. Mikołaja (aczkolwiek ja do 16:55 czekałem na ewentualną wzburzoną ludność na pl. Kobzdeja z poleceniem sprowadzenia jej we właściwe miejsce)
Efekt był taki, że za "wzburzoną ludność" robiłem ja sam - jeśli nie liczyć ok. trójki kupców i 2 czy trzech panów z PG(?).
W każdym razie ostatecznie głos "wzburzonej ludności" i tak nie został na antenę dopuszczony.

Natomiast ewentualna akcja protestacyjna warta jest rzecz jasna rozważenia - ale to już zupełnie odrębna sprawa.
_________________
da, da, da...
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 11:39 pm   

Jak uratować romański zabytek

Cytat:
Zasypana ziemią ma być romańska piwnica, którą odkryto obok hali targowej w Gdańsku. Zdaniem archeologów to skandal i barbarzyństwo. Władze samorządowe województwa i miasta obiecują ratunek dla zabytku

Jeśli 750-letnia piwnica zostanie przykryta ziemią - niemal na pewno zawalą się jej sklepienia. Decyzję o zasypaniu wydał nadzorujący prace archeologiczne w tym miejscu wielkopolski konserwator zabytków, Aleksander Starzyński. Powód? Rządzone jeszcze przez PiS ministerstwo kultury wycofało się z obiecanej dotacji na prace budowlane, które ocaliłyby obiekt dla turystów.

O piwnicy było głośno latem tego roku. To pomieszczenie o powierzchni 52 mkw., z dobrze zachowanymi sklepieniami. Wybudowano je w XIII wieku i było częścią najstarszego klasztoru dominikańskiego, który założył św. Jacek Odrowąż. Klasztor był później przebudowywany. Spłonął w XIX w., jego mury rozebrano, całe miejsce zrównano z ziemią i utworzono plac ćwiczeń dla wojska, a później targowisko. Obok powstała gdańska hala targowa.

Historycy i archeolodzy nie mają wątpliwości - ta romańska piwnica to zabytek architektury najwyższej klasy. Do Gdańska dwukrotnie przyjeżdżał znawca architektury romańskiej prof. Zygmunt Świechowski z Polskiej Akademii Nauk.

- Profesor zachwycił się kunsztem budowniczych tej piwnicy - opowiada Maciej Szyszka, kierownik prac archeologicznych. - Pod względem oryginalności zastosowanych rozwiązań jest to obiekt wyjątkowy na skalę kraju.

Była to sala wsparta na jednym filarze, przykryta czterema sklepieniami o przekroju eliptycznym. Każde z nich wsparte są w narożu na czterech tzw. żagielkach, pozwalających na przejście z planu prostokątnego na owalny.

Co zrobić z taką piwnicą, skoro plac szykowany jest pod budowę nowego targowiska owocowo-warzywnego? Stworzono projekt, który jednocześnie umożliwić ma handel na placu i udostępnienie podziemia zwiedzającym. Nad piwnicą miałaby powstać specjalna żelbetowa konstrukcja - wkomponowana w płytę targowiska, tak by nie było utrudnień dla handlu. Wejście do piwnicy zlokalizowane byłoby w pawiloniku, stojącym między straganami owocowo-warzywnymi. Turyści schodziliby po schodach.

- Albo można wybudować tunel od strony kościoła św. Mikołaja - deklaruje o. Jacek Krzysztofowicz, przeor gdańskich dominikanów. - Chętnie udostępnimy nasz teren.

Jednak w ostatnich dniach na terenie targowiska przystąpiono do zasypywania wykopalisk archeologicznych. Informacja o tym dotarła do wicemarszałka województwa Mieczysława Struka.

- Wysyłamy pismo do wielkopolskiego konserwatora zabytków, by odstąpił od zasypania romańskiej piwnicy - mówi Struk. - Zbierzemy pieniądze na jej adaptowanie dla zwiedzających. Część sfinansujemy ze środków urzędu marszałkowskiego, część kosztów weźmie na siebie Gdańsk, potwierdził to wiceprezydent Wiesław Bielawski. Liczymy na wsparcie finansowe ze strony nowego ministra kultury. Cały projekt ma być zrealizowany w dwa lata i będzie kosztował ok. 3 mln zł.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Wto Gru 11, 2007 8:28 am   

Latem było głośno o piwnicach? Coś im się .... chyba że dla kogoś przełom marca i kwietnia to już lato :wink:
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Gru 12, 2007 5:19 pm   

Kolejne już, trzecie Post scriptum "Kolejne jaskółki, które wiosny jeszcze nad piwnicami nie czynią, ale lecą w dobrym kierunku" .
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Gru 12, 2007 5:26 pm   

Grün prosi mnie, abym w jego imieniu przekazał Wam, iż jakakolwiek akcja protestacyjna jest w chwili obecnej nie wskazana:
Grün napisał/a:
mam więc prośbę, żebyś w moim imieniu napisał na FDG, że bardzo proszę o to, żeby teraz nie występowali tłumnie i zbrojnie w obronie piwnic, bo więcej mogą tym zaszkodzić niż pomóc. Od dobrego tygodnia poświęcam tej sprawie cały wolny czas (i trochę zajętego) i mam silne przekonanie, że sprawa się powoli prostuje. Naprawdę ostatnia rzecz jaka teraz jest potrzebna to jakieś protesty czy demonstracje. Sprawa jest bardzo delikatna, bo w tej chwili bazuje naprawdę na dobrej woli kupców dominikańskich i trzeba ją poprowadzić tak, żeby wilk był cały i owca syta. Jesteśmy o krok od wypracowania rozwiązania, które umożliwi kupcom realizację ich jak najsłuszniejszego interesu przy jednoczesnym zachowaniu i zabezpieczeniu zabytku. Nie wykluczam, że jakaś akcja poparcia (nie protestu) może być potrzebna, ale na pewno nie teraz ani nie w najbliższych dniach. Teraz naprawdę można więcej popsuć niż naprawić. Szanuję bardzo zapał użytkowników FDG w tej sprawie i bardzo mi miło, że są gotowi do podjęcia "zdecydowanych działań" ale naprawdę bardzo proszę - nie teraz. Polecam natomiast oglądanie najbliższego wydania "Patrolu reporterów" na TVP3 - tam będzie się można (mam nadzieję) dowiedzieć wiele o aktualnym stanie sprawy. I spodziewam się dobrych wiadomości.


lukasz996 napisał/a:
Danziger, dziekuję za wyjaśnienia. Sam fakt, że dzieje się to w taki chaotyczny sposób, pokazuje, że forum jest ignorowane. Ale pomińmy to.

Ignorowane przez kogo i w jaki sposób? :wow:
Rozumiem, ze według Ciebie należało zrezygnować z udziału w audycji, a zamiast niej rozpocząć dyskusję na forum?

lukasz996 napisał/a:
Pozyskane dobra od sponsora możnaby przeznaczyć na coś w rodzaju profesjonalizacji Forum. Np. we Wrocławiu to bardzo dobrze działa.

Nie sądzę, żeby Ojciec Założyciel podzielał Twoją opinię w tej kwestii.
_________________
da, da, da...
 
 
SaViK 


Dołączył: 11 Wrz 2006
Posty: 47
Wysłany: Czw Gru 13, 2007 7:12 pm   

Super!

Nb. W jaki sposób można skontaktować się z Grunem? (m.in. w tej sprawie) Czy odbiera maile, czy przez Pana, Panie Danzingerze?
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Gru 13, 2007 7:38 pm   

SaViK napisał/a:
Nb. W jaki sposób można skontaktować się z Grunem?

podam Ci na pw.
SaViK napisał/a:
Panie Danzingerze?

primo - na forum zwracamy się do siebie per "ty"
secundo - danziger, a nie danzinger jeśli łaska.
Za nieprzestrzeganie pisowni mojego nicka będą warny :bejsbol:
:wink:
_________________
da, da, da...
 
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Pon Gru 17, 2007 7:55 pm   Patrol reporterów

Cytat:
Polecam natomiast oglądanie najbliższego wydania "Patrolu reporterów" na TVP3 - tam będzie się można (mam nadzieję) dowiedzieć wiele o aktualnym stanie sprawy. I spodziewam się dobrych wiadomości.

wtorek, 18.30
18 grudnia

W zeszłym roku podczas wykoplisk archeologicznych między Halą Targową w Gdańsku a kościołem Świętego Mikołaja odkryto romańskie piwnice z XIII wieku. Ponoć tej klasy zabytku nie nad Bałtykiem. Rozpoczęła się dobata co z tym zabykiem zrobić. O zamieszaniu, jakie wywołało wykoplisko w "Patrolu reporterów" we wtorek, 18 grudnia o 18.30.
_________________
Linkologia - 230 stron o Gdańsku. Dodaj do ulubionych!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk