Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pianino Max Lipczinsky Danzig
Autor Wiadomość
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 6:54 pm   

I jak tam "mebel".
Wydaje już dzwięki? :^^
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Sro Sty 30, 2008 4:45 pm   

villaoliva napisał/a:
I jak tam "mebel".
Wydaje już dzwięki? :^^

Trza se było brzdąknąć i samemu sprawdzić :wink:

A póki co zapraszam do lektury poprawionego i uzupełnionego artykułu w ARZ. Otrzymałam bezinteresowną, wielką pomoc od p. Michalaka i p. Vogel, dzięki której mogłam rozwinąć tekst.

:co_jest: Pianin wersja 01.2008 :co_jest:
_________________

 
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Czw Sty 31, 2008 3:30 pm   

Lektura została zaliczona. Pianino Pani Profesor jest biutyful i opracowanie również. I wklejam obrazek Alberta Lipczyńskiego jako suplement do informacji na stronie Rzygaczy(z ciekawostek można tylko dodać, że bratem Maxa był Albert (Wojciech) Lipczinsky, malarz (1876-1974). Większość życia spędził w Sopocie, malował w stylu delikatnego koloryzmu).

lipczinski.jpg
Albert Lipczinski, "Widok od ulicy Grobla II", ok. 1935. olej na płótnie
Plik ściągnięto 15404 raz(y) 74,2 KB

 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Czw Sty 31, 2008 4:00 pm   

Bajdełejem obgadując Alberta Lipczinsky'ego, to w poniedziałek dostałam maila od dr. Zabłockiej, która przygotowuje jego biografię. No i prócz samego malarza, interesują ją też wszelkie informacje i szczegóły dotyczące rodzinki L. Ile ja się już ciekawych rzeczy dowiedziałam, i ilu ciekawych ludzi poznałam. A wszystko przez ten pianin :D
_________________

 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sob Lut 02, 2008 3:42 pm   

Powstałe tu :blah: jest przeniesione


ku opamiętaniu :II
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Sob Lut 02, 2008 5:11 pm   

villaoliva brawo. :==
Dla fritzek mam pomysł. Mój szwagier kupił sobie pianino, też antyk, odnowił i znajomy elektronik zamontował podłączenie do klawiszy pianina elektronicznego. I pogrywa sobie Jazz bo kiedyś grał w zespole. Dla pianistek lub wiolonczelistek które nie znoszą mebli lub instrumentów niefunkcjonalnych takich jak niegrające pianino (mebel antyk na którym nie można usiąść bo cenny, ale sfatygowany konstrukcyjnie, wypić wino z kielicha z XV wieku lub posłuchać zegara typu kowalskiego z Żuław bo kto dorobi części) to będzie frajda jak odbębnią u Ciebie koncert na cztery ręce. :D
Gdyby iść tokiem rozumowania że pianino na którym na razie nie można pograć (tu odnoszę się do przeniesionej dysputy tutaj) jest meblem i zabytkiem wątpliwym to niejedno muzeum straciło by sens istnienia bo tam jest całe mnóstwo takich nietykających zegarów, krzeseł, stołów, pucharów, itp. przedmiotów zabytkowych często nawet w gablotach. :D
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sob Lut 02, 2008 8:14 pm   

Cytat:
bo kto dorobi części)


Wicek dorobi!
Dobry jest!
 
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Nie Lut 03, 2008 8:39 pm   

I jeszcze kilka zdjęć z lipca 2007. Obudowa była już przygotowana (prawie) do położenia warstwy wykończeniowej. Ogrom pracy, który został włożony jest trudny do wyobrażenia. Część elementów trzeba było zrekonstruować, bo zachowane resztki zwyczajnie się rozsypały. Nie pomogły specjalistyczne techniki konsolidacji drewna. Na szczęście renowator jest człowiekiem o złotych rękach, a nie "złotą rączką" :D I pasjonatem, który doprowadził skrzynię do stanu takiego jak widać na zdjęciach w artykule. Wiesiek :love: :love: :love:
Teraz przed nami renowacja samego instrumentu. Będzie dobrze, bo człowiek, który będzie go leczył, też jest specem i pasjonatem.
To pianino jest moją najpiękniejszą i największą przygodą z antykiem w życiu. Warto było, pomimo nerwów, chwil zwątpień, ogromnych nakładów finansowych.

pianin5.JPG
Plik ściągnięto 15142 raz(y) 48,43 KB

pianin4.JPG
Plik ściągnięto 15142 raz(y) 41,71 KB

pianin6.JPG
Plik ściągnięto 15142 raz(y) 52,3 KB

pianin3.JPG
Plik ściągnięto 15142 raz(y) 44,71 KB

pianin1.jpg
Plik ściągnięto 15142 raz(y) 41,13 KB

pianin2.JPG
Plik ściągnięto 15142 raz(y) 41,94 KB

_________________

 
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Nie Lut 03, 2008 8:45 pm   

Podziwiam Cię za determinację i pasję. Kibicuję i trzymam kciuki. Pianin jest przepiękny. :OO
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Nie Lut 03, 2008 9:24 pm   

Chwalić trzeba za huk roboty!

Podziw wyrażam za całokształt, za determinację itp !

A bywa gorzej.

organy.jpg
Plik ściągnięto 15126 raz(y) 79,21 KB

organy 1.jpg
Plik ściągnięto 15126 raz(y) 32,91 KB

 
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Nie Gru 21, 2008 4:34 pm   

W Bonn w dniach 11-13 września 2008 odbyła się konferencja naukowa "Die Geschichte der Musikkultur in Danzig und Westpreußen. Perspektiven einer transnationalen Forschung". Universität Bonn, Abteilung für Musikwissenschaft/Sound Studies,
Wśród prelegentów wystąpił dr hab. prof. Krzysztof Rottermund z Uniwersytetu Szczecińskiego z referatem:
Cytat:
Referat: Joseph und Max Lipczinsky - Klavier- und Harmoniumbauer in Lauenburg und Danzig.

źródło

Z innego źródła pochodzi informacja że zakład w Lęborku mieścił się przy Neuendorfstrasse 7:
Cytat:
a J. Lipczinsky z Lęborka (Lauenburg, Neuendorfstrasse 7), sam będąc budowniczym fortepianów, także oferował pianina Wolkenhauera po cenach fabrycznych. Instrumenty te reklamował jako "znakomite pianina ze słynnej nadwornej fabryki fortepianów G. Wolkenhauera", dając na nie dziesięcioletnią gwarancję(8)
(8) "Danziger Zeitung" z 29 lipca 1876 i 3 sierpnia 1876.
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
colin 

Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 7
Wysłany: Sro Lip 29, 2009 2:00 pm   

Moje informacje dot. zamieszaknia osób o nazwisku Lipczinsky w Lauenburgu i. Pom.

Cytat:
Lipczinski - Alexander - Instrumentenbauer - Kaiserstraße 29 - Originalname: Lipcinski (Straßenverzeichnis: Lipczinski) - Informacja z 1929 roku
Lipczinski - Josef - Musikinstrumentemacher, Pianofortefabrik - Informacja z 1913 roku.
 
 
farfareli 

Dołączyła: 08 Sie 2010
Posty: 1
Wysłany: Nie Sie 08, 2010 10:23 am   

fritzek,

Witam

Nie wiem czy kliknelam i poszlo juz raz , wiec:) pisze. Mam pianino Maxa Lipczinsky. Nie wiem gdzie szukac nr seryjnego. Bardzo proszę o wskazówki. Chciałabym ustalic z jakiego jest okresu.Będe wdzieczna za pomoc.

Pozdrawiam
Ania
_________________
farfareli
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk