Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
elbląski neo neogotyk :) i neomodernizm :)
Autor Wiadomość
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Sro Kwi 12, 2006 6:21 pm   

danziger napisał/a:

Opierając się na przykładzie Gdańska widzę, że w zniszczonych dzielnicach historycznych rekonstrukcja lub pseudorekonstrukcja, ale stylizowana na stare budownictwo (czyli to zrobiono na Głównym Mieście, albo na Stągiewnej) jest dużo lepsza od budownictwa nowoczesnego, czy pseudonowoczesnego zachowującego jedynie historyczną skalę budynków (czyli mniej więcej tego co zrobiono na Starym Mieście). Nie znam nikogo, czy to gdańszczanina, czy "turysty" komu bardziej podobało się to drugie.


Nie nazwałabym tego, co stoi na Starym Mieście budownictwem nowoczesnym. To, co stawiano taśmowo w latach 50 i 60-tych miało podłoże ideologiczne i gospodarcze - teraz zapewne wyglądałoby zupełnie inaczej (pewnie i tak by się wam nie podobało, ale na pewno byłoby lepsze jakościowo i bardziej urozmaicone)
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Sro Kwi 12, 2006 9:26 pm   

zacznijmy od tego, ze w Gdansku nie ma praktycznie zadnej dobrej nowoczesnej architektury :p no moze poza Manhattanem, chociaz po obcieciu jednego pietra nie wyglada tak super jak mial - stracil proporcje i jest zbyt przysadzisty :/
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Czw Kwi 13, 2006 1:40 pm   

jak odwiedzicie tą elbląską "nowówkę", to zwróćcie jeszcze uwagę na to, że jest to wymarły obszar miasta. Tam poza godzinami odprawiania mszy w katedrze nikogo nie ma! Wynoszą się stamtąd kolejno wszystkie sklepy i knajpki.
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
Zag 
Pommern


Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 23
Wysłany: Czw Kwi 13, 2006 5:32 pm   

Mieszkam w Elblągu i powiem że ta STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) to nic ciekawego, parę kamienic przy Wigilijnej i sw. Ducha przypomina trochę starówkę (300 km>>) ale reszta nie oddaje klimatu. A były tak wspaniałe zabytki i dziwne że nikt nie pokwapił się by to odtworzyć. Nie dziwię się że tu jest pusto, skoro nie ma atrakcji turystycznych, to co ma tu przyciągac? Rozgrzebane budowy? Niektore przedproża o ile mozna je tak nazwać już się sypią, taka cegła, może te parę kamienic co Mytych buduje będzie ciekawiej wyglądać.
_________________
..."polskie drogi...o rrrannyyyy"...
 
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Czw Kwi 13, 2006 5:56 pm   

Zag napisał/a:
A były tak wspaniałe zabytki i dziwne że nikt nie pokwapił się by to odtworzyć.

To co zostało po "wyzwoleniu" Elbląga i nadawało się do "użycia" zostało z niego wywiezione. Miasto zostało praktycznie unicestwione przez "wyzwolicieli". Tkanka miasta została kompletnie zniszczona. Podobnie wygląda Królewiec :cry:
_________________

 
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Pią Kwi 14, 2006 10:51 am   

Chris napisał/a:
ja bym zbudowal budynki o sredniej kubaturze i wysokosci 4-5 pieter ze sklepami na dole. Budynki bylyby raczej nowoczesne, chociaz ze sporym udzialem czerwonej cegly. Nad sama woda powinno byc duzo szkla,


:II
A jak na tym tle oceniasz "starówkę (300 km>>)" słupską?
Mi akurat wydawało się szczęśliwym dla Elbląga, że po wojnie nie zabudowano tego terenu klockami, tylko teren leżał wolny. Jakkolwiek nie lubię architektury typu gdański Hotel "Hanza" autorstwa bodajże Sz. Baumy, to akurat w Elblągu gdzie zabudowę trzeba zaczynać od zera takie "hanzy" wydają (mi) się znacznie lepsze od tego co proponujesz. Niech się pan Baum wyszaleje a nie tworzy kolejne potworki na Głównym Mieście.
Co innego zwarta koncepcja na dziewiczym terenie Elbląga a co innego plomby w Gdańsku.

BTW o co chodzi z tymi 300 km w starówce (300 km>>)? :-)
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Pią Kwi 14, 2006 11:21 am   

Zasadnicza różnica między Gdańskiem i Elblągiem jest taka, że na staym mieście elbląskim dzięki zachowaniu dawnego podziału działek kamienice każda z osobna może żyć własnym życiem. Każda ma swojego prywatnego właściciela. W Gdańsku łączono po kilka domów jedną klatką schodową gigantycznych rozmiarów. Moja ciocia mieszka w jednej z takich " kamieniczek" przy ul. Chlebnickiej. Kuchnia i pokój są w jednej, a drugi pokój w następnej kamieniczce. Dzwi od strony ulicy są martwe, zamknięte na głucho W Gdańsku w czasie odbudowy fundamenty rozbierano do gołej ziemi, budowano od zera. W Elblągu - przeciwnie starano się zachować choć część dawnych piwnic. I dlatego moim zdaniem to Elbląg ma większe szanse, inna sprawa, czy ją wykorzysta. A fasady, jak to fasady, można je z czasem zmienić. Nie jestem entuzjastą kamieniczek w stylu hotelu "Hanza", a na pewno zabudowania takimi formami całych kwartałów, ale to i tak sukces w porównaniu np. z Malborkiem, gdzie w miejscu pięknych kamieniczek wokół ratusza stoją teraz koszmarne bloki.
 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Pią Kwi 14, 2006 11:46 am   

Cytat:
dlatego moim zdaniem to Elbląg ma większe szanse

większe szanse na co?
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Kwi 14, 2006 12:10 pm   

Cytat:
BTW o co chodzi z tymi 300 km w starówce (300 km>>) (300 km>>)? :-)

Bo najbliższa staroowka jest około 300 km od Gdańska :^^

BTW, kiedyś na pytanie o drogę na staroowke skierowałem jedną panią na drogę na Warszawę :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Pią Kwi 14, 2006 12:15 pm   

Sabaoth napisał/a:

BTW, kiedyś na pytanie o drogę na staroowke skierowałem jedną panią na drogę na Warszawę :hihi:

Będziesz się za to smażył w piekle :hihi: :uuaaa:
_________________

 
 
maly-cinek 
Ciekawski


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 100
Wysłany: Nie Kwi 16, 2006 7:49 pm   

a dla mnie STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)-Nowówka w Elblągu jest superek! W końcu miasto ma dzielniće reprezentacyjną! oby trzymac tak dalej! Ta STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) ma swój klimat!
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Sro Kwi 19, 2006 9:34 pm   

Cytat:
kiedyś na pytanie o drogę na staroowke skierowałem jedną panią na drogę na Warszawę


Nie no ja nie jestem taki okrutny, przeważnie takich delikwentów kieruje na dworzec kolejowy, zeby nie musieli "stopa" łapać :hihi:
_________________
Peter von Danzig
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Sro Kwi 19, 2006 9:46 pm   

Okropni jesteście. Ja takie praktyki stosowałam tylko przy kierowaniu kogoś na Stare Miasto - zawsze to bliżej :wink:
 
method man 
Gdańsk


Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 59
Wysłany: Nie Maj 07, 2006 11:03 pm   

nowa nawierzchnia ul. Stary Rynek będzie robić wrażenie


:szabelka:



 
fdt 

Dołączył: 29 Maj 2006
Posty: 8
Wysłany: Pon Maj 29, 2006 1:37 pm   

Troche stary materiał tu macie o "nowówce'... Postaram sie wam wkrótce dostarczyć lepszych fotek do krytykowania :OO .
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk