Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Liga Gdańskich Architektów
Autor Wiadomość
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 9:08 pm   

A gdzie, przepraszam, kolega Rex wyczytał takie rewelacje o tych egiptejskich architektach?
 
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 9:10 pm   

Nikt tu o mrówkach nie rozmawia, nie widzę problemu :P

Od egiptu rozpoczyna się przedmiot Rozwój Myśli Architektonicznej, ale wcześniej już o tym słyszałem w jakimś programie.
Są pisma hieroglifowe, które opisują budowę pierwszej z piramid, której architektem był Imhotep. Pierwszy architekt znany z imienia w histori naszej cywilizacji. Jasno w nich jest określone, że jego pozycja była ponad najwyższym z kapłanów. Był najbardziej zaufaną osobą faraona Dżesera. Imhotep zarządzał praktycznie całym państwem, również świątyniami. Przyczyna tego była prosta był prawdopodobnie najbardziej wykształconą osobą w kraju i najbardziej wszechstronną. (Podobnie bywa w dzisiejszych czasach :D )
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 9:30 pm   

Chwileczkę - Imhotep był przede wszystkim pisarzem, kapłanem, "wezyrem", i dopiero architektem. Do tego poetą i lekarzem. Nie dlatego był potężny, że był architektem, tylko był znanym architektem, dlatego że był potężny. Nie naciągaj faktów.
 
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 9:43 pm   

To twoja opinia, przedewszytkim był architektem. To wymienia się w jego kontekście przedewszystkim. Nie kwestionuję tego, że pełnił te inne finkcje zwłaszcza, że architektura egiptu była głównie architekturą religijną i stanowiło to coś nierozerwalnego. Nie manipulując faktami Imhotep był imho najpoteżniejszym człowiekiem po faronie. Często rónież że był lekarzem faraona ale przedewszystkim był arhitektem gdyż budowie świątyń i piramidy podporządkowana była gospodarka całego kraju. Sprawdź chociażby w googlach jak się go określa.
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
Ostatnio zmieniony przez Dziki REX Pon Lis 08, 2004 10:07 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 9:59 pm   

Tak naprawdę to znany jest tylko z jednej inskrypcji - na piramidzie Dżesera - a reszta to mitologia.
 
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 10:15 pm   

Mimo wszystko wybudowana przez niego piramida jest najstarszą tak wielką budowlą na świecie. Gdy powstała była jedynym w swoim rodzaju dziełem reki ludzkiej, nie dającym się porównać z niczym, ale oczywiście ponieważ ja to napisałem na tym forum jego rola w histori ludzkości jako architekta z założenia znacząco spada. :P
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 10:26 pm   

Architektura starożytnego Egiptu to już całkowicie nie moja działka ale tak bez żadnego grzebania w ksiażkach ani w necie chciałbym zauważyć, że piramida Dżasera, tzw. piramida schodkowa, raczej nie jest
Cytat:
najstarszą tak wielką budowlą na świecie
.
tzn, że pozostałe piramidy (wiem, że wybudowane nieco później) są sporo większe. Mylę się?
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 10:33 pm   

Tak wiem według Von Denikena obca cywilizacja z poza ziemi budowała wcześniej piramidy na antarktydzie. No i była jeszcze wierza Babel, która runęła. Nic więcej z wcześniejszych budowli niż 2000 lat przed naszą erą nie przychodzi mi do głowy.

Dla jasności wysokość 58m, długości boków 121x109m ale oczywiście jak zwykle wszystko co napisałem wyssałem z palca.
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 10:38 pm   

:czytaj: oj nie, chodzi mi o to, że są większe piramidy, a nie że większe budowle powstawały wcześniej. ale zostawmy już to...
Dzisiaj i tak rządza prawnicy :hihi:
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 10:39 pm   

A to czy one są wybudowane później, to wcale nie jest takie pewne...
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 11:25 pm   

aaa...że się spytam w tak światłym gronie -czy wyobrażacie sobie,czym i jak ma być mierzona ,,gdańskość ,, kamieniczek w konkursie na koncepcję, ogłoszonym przez Prez Miasta ? W piramidach chodzi o stałe proporcje, a czym się wymierza gdańskość ?
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 11:41 pm   

Po prostu projekty muszą pasować. Ale na czym to moim zdaniem polega nie powiem dopóki wątek Karta Gdańska jest prawie pusty.
 
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 12:29 am   

Moim zdaniem Gdańskość wymierza się analizując architekturę dawnych budowli i starając się dotrzeć do sednaidei, która przyświecała ich twórcom a nie tylko przez tworzenie bazy danych materiałów i detali z częstotliwością pojawiania się na różnych obiektach. Ta idea była prosta. Tworzyć budowle współczesne swoim czasom a jednocześnie harmonizujące z przeszłością. To dlatego barokowe, renesansowe i klasycystyczne kamienice tak dobrze ze sobą współgrają stojąc koło siebie. Dopiero wychodząc z tej idei można zastanawiać się jak przekłada się ona na ewolucję proporcji, detalów i innych aspektów. Nie jest to kwestia bardzo skomplikowana, ale aby ją zrozumieć trzeba dotrzeć własnie do tego ideowego wspólnego mianownika.

Todlatego typowy styl XIX wiecznych kamienic, który przywędrował do nas z zachodu nie oddaje dobrze charakteru naszego miasta. W swej idei pochodzi on bowiem od miejskich klasycystycznych pałaców typowych dla Paryża na przykład, obecnych również w Warszawie.

Odrębną kwestią, która wpływa na charakter kamienic jest sam plan lokacyjny Gdańska, który wiele już określa na starcie. Kamienice były w duzym stopniu zdeterminowane przez układ wąskich wydłuzonych działek i równoległych ulic zdążajacych w kierunku rzeki nad którą znajdował się port. Powstająca w takim układzie zabudowa kojaży się obecnie z miastami portowymi. Nie ma w niej na przykład miejsca dla czterofasadowych kwartałów jak w miastach centralnej Polski.
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
mat 


Dołączył: 12 Paź 2004
Posty: 148
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 12:43 am   

Powinny być gdańskie i koniec(trochę wysiłku bez tandety). REX ty naprawdę to jestes.
Tia to ze w googlach Imhotep jest architektem to naprawdę coś. Był przede wszystkim wezyrem i kapłanem. Wykształcenie zdobywała tylko elita to się chiba wie , stąd ten architekt a ze potrzeba nowych budowli była duza (zwiazek z religią to fakt) to i budować ktoś musiał (lepiej czy gorzej to inny temat). Poza tym jak powstawały piramidy to do dnia dzisiejszego dokładnie nie wiedzą (ciekawi mnie gdzie ty znalazłeś to opisane). W starozytnym świecie budowano tez nie tylko piramidy. Ludzie niestety mają krótką pamięć - nie znamy początków naszych cywilizacji . Sorki trochę zeszło ale nie mogłem się powstrzymać i proszę tego nie odbierać w sposób osobisty ani taki ze ja wiem najlepiej bo po to jest forum.
_________________
****************M.OjE_Mi@StO****************
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 1:50 am   

Nic nie szkodzi, moja wiedza pochodzi głównie z wykładów, ale pogłębiam ją czasami właśnie w internecie. Sora część tam to bajki, ale znając podstawowe fakty można odróżnić wartościową wiedzę do mitów.

W ramach ciekawostki skoro już drązymy Egipt.
Nie jest tak do końca z tym, że nie wiadomo jak budowano piramidy. Piramida Dżesera była wielokrotnie badana. Na podstawie tego co odkryli w jej wnętrzu mozna z dośc dużym prawdopodobieństwem zrekonstruować proces jej budowy. Geneza piramidy wywodzi się z wczesniejszej formy grobowców faraonów, którą była mastaba. Prostokatny obiekt , który po zakończni ceremoni pochówku był wypełniany ziemią. Imhotep jako pierwszy wpadł na pomysł aby ustawić kilka mastab jednana drugiej. Są ślady nawet tego, że pierwotna piramida była niższa i miałakrótszy bok podstawy. Musiało to nie satysfakcjonować faranoa dlatego powiększono mastabę podstawy i kolejno wszystkie mastaby nad nią dodając jeszcze kilka na szczycie. W ten sposób powstała piramida schodkowa. Kolejne piramidy były budowane już w inny sposób gdyż z góry miały mieć ksztaut ostrosłupu a kwestie, które nie są jeszcze poznane tryczą się przedewszystkim technik jakimi transportowano bloki skalne.
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk