Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wrzeszcz - ulica Poprzeczna?
Autor Wiadomość
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 12:25 pm   

Nie myl Wolnego Miasta państwa z Miastem jako obszarem administracyjnym.
 
 
Tołdi 


Dołączyła: 22 Gru 2004
Posty: 4
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 12:49 pm   z innej beczki

O!

ktoś mnie rozpoznał i wkleił moją podobiznę!
czary jakieś?

teraz wszyscy będą widzieli jak chodzi Tołdi po Wrzeszczu i że myśli że obywatel Matthias Gotthilf Loeschin to znaczy Śledź Gofr Poprzeczny :oops:

no niestety przyznaję sie jestem lajkonikiem 8))
 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 1:07 pm   

Grün napisał/a:
Nie myl Wolnego Miasta państwa z Miastem jako obszarem administracyjnym.

OK, ale z tego co wiem, to Brzeźno przestało być własnością opactwa wraz z rozbiorami. Mylę się?
_________________
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 3:20 pm   

Corzano napisał/a:
Grün napisał/a:
Nie myl Wolnego Miasta państwa z Miastem jako obszarem administracyjnym.

OK, ale z tego co wiem, to Brzeźno przestało być własnością opactwa wraz z rozbiorami. Mylę się?

Corzano, a przy jakiej ulicy mieszkasz, jeśli można się spytać ? Szukam "starych" mieszkańców Brzeźna z okolic ul. Korzeniowskiego i Orlej, a szczególnie fotografii z tamtych okolic.
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 3:28 pm   

Ja mieszkam, jak wspominałem, przy Młodzieży Polskiej. Jak starych mieszkańców szukasz. Mój dziadek mieszkał na tej ulicy od 45, ojciec prawie całe życie, ja ponad 20 lat (bez ciągłości - miałem przerwę na Siedlce i Orunię Grn.).
_________________
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7693
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 3:31 pm   

Grün napisał/a:
Nieee, Matthias Gotthilf Loeschin (1790-1868) był pedagogiem, rajcą i honorowym obywatelem Miasta.

Przede wszystkim był historykiem i autorem kilku cennych opracowań, m.in. "Historii Gdańska" i wykazów gdańskich burmistrzów od czasów krzyżackich.
Corzano napisał/a:
OK, ale z tego co wiem, to Brzeźno przestało być własnością opactwa wraz z rozbiorami. Mylę się?
Powiedziałbym raczej że upraszczasz sprawę. Własnością cystersów była osada rybacka, a późniejsze Brzeźno - kąpielisko i dzielnica Gdańska powstało obok tej dawnej osady.
Co do Twojego pytania, to faktycznie, moje doświadczenie z księgami adresowymi nie sięga tak daleko, by wiedzieć czy Brzeźno było ujmowane w spisach mieszkańców przed 1914 r. Ale wydaje mi się, że tak. Nocny nic na ten temat przypadkiem nie pisze?
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 3:40 pm   

pumeks napisał/a:
Powiedziałbym raczej że upraszczasz sprawę. Własnością cystersów była osada rybacka, a późniejsze Brzeźno - kąpielisko i dzielnica Gdańska powstało obok tej dawnej osady.
Masz rację, ale chodzi mi o to, że w czasach gdy powstawało kąpielisko (a tym bardziej dzielnica Gdańska), Brzeźno nie było już własnością kościelną.
Nie mam w tej chwili dostępu do źródeł, ale np. na stronie http://www.gdansk.pl/gdan...nostk/jm303.htm jest mowa: "Dobra klasztorne (do 1772); Zarząd dóbr Oliwa (Amt Oliva)(1773); Wolne Miasto Gdańsk (1807); Zarząd dóbr Mosty (1814); gmina wiejska, okręg urzędowy Zaspa (1877); miasto Gdańsk (1914)."

Czy można wyodrębnić ten wątek? Chyba trochę zeszliśmy z tematu.
_________________
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 3:51 pm   

Jejku, coraz więcej forumowiczów związanych z Brzeźnem :juhu:
Witajcie, pozdrawiam z Mazurskiej, 2 kroki od Orlej :wink:
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 3:53 pm   

Corzano napisał/a:
Ja mieszkam, jak wspominałem, przy Młodzieży Polskiej. Jak starych mieszkańców szukasz. Mój dziadek mieszkał na tej ulicy od 45, ojciec prawie całe życie, ja ponad 20 lat (bez ciągłości - miałem przerwę na Siedlce i Orunię Grn.).

A czy mógłbym poprosić Ciebie o podpytanie dziadka o dwa nazwiska ? Jedno to Rosalewski, ew. Rosert, a drugie .... kurcze, zapomniałem. Prosił mnie jeden taki Danziger o pogrzebanie w przeszłości i po trosze przekazuję jego prośbę. Po świętach dowiem się to drugie nazwisko i Ci podeślę. Obydwie rodziny mieszkały tam prawie do końca 1945.
A znasz może właścicieli galeryjki sztuki na rogu ul. Północnej ? Odnalazłem dawnych mieszkańców tego domu, ale ci nowi jakoś nie byli skorzy rozmawiać o domu i jego przeszłości "Po co nam tu Niemcy? Niech siedzą u siebie" :hihi:
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 4:04 pm   

Normalnie Brzeźniaki :) A pamiętacie te piękne czasy walnych bitew przy wiadukcie?
 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 4:10 pm   

rispetto napisał/a:
A czy mógłbym poprosić Ciebie o podpytanie dziadka o dwa nazwiska?


Będzie cieżko, bo już nie żyje od paru lat.

rispetto napisał/a:
A znasz może właścicieli galeryjki sztuki na rogu ul. Północnej?


Z widzenia. Nie utrzymujemy kontaktów towarzyskich. :^^

rispetto napisał/a:
Odnalazłem dawnych mieszkańców tego domu, ale ci nowi jakoś nie byli skorzy rozmawiać o domu i jego przeszłości "Po co nam tu Niemcy? Niech siedzą u siebie" :hihi:
Sąsiad, który też w Brzeźnie mieszka trochę lat opowiadał, że do nas też kiedyś przyjechał syn dawnego właściciela domu. Ot, taka podróż sentymentalna.
_________________
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 4:16 pm   

Corzano napisał/a:
rispetto napisał/a:
A czy mógłbym poprosić Ciebie o podpytanie dziadka o dwa nazwiska?


Będzie cieżko, bo już nie żyje od paru lat.

rispetto napisał/a:
A znasz może właścicieli galeryjki sztuki na rogu ul. Północnej?


Z widzenia. Nie utrzymujemy kontaktów towarzyskich. :^^

rispetto napisał/a:
Odnalazłem dawnych mieszkańców tego domu, ale ci nowi jakoś nie byli skorzy rozmawiać o domu i jego przeszłości "Po co nam tu Niemcy? Niech siedzą u siebie" :hihi:
Sąsiad, który też w Brzeźnie mieszka trochę lat opowiadał, że do nas też kiedyś przyjechał syn dawnego właściciela domu. Ot, taka podróż sentymentalna.

Ci z galeryjki to prawie chcieli ich kijami gonić :hihi: Nawet jak fotki z daleka robiłem, to stali cały czas w oknie i obserwowali :hihi:
Jak kiedyś mieszkałem na Przymorzu (wtedy to nazywało się Oliwa), to też odwiedzili nas poprzedni właściciele i miałem nadzieję, że powiedzą o jakichś skarbach zakopanych w ogródku, ale nic takiego się nie zdarzyło. Za to babcia opowiadała mi, jak jej sąsiedzi we Wrzeszczu wykopali z ziemi całą zastawę porcelanową !!! Tylko, że oni mieli pewny cynk :<>
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 4:16 pm   

Grün napisał/a:
Normalnie Brzeźniaki :) A pamiętacie te piękne czasy walnych bitew przy wiadukcie?

Ja nie mogłem brać w nich udziału - jestem dzieckiem sojuszu Brzeźna z Nowym Portem. :D
_________________
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Gru 23, 2004 4:39 pm   

Okropne :) musiałeś cierpieć na rozdarcie patriotyczne :)
 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Pią Gru 24, 2004 10:00 pm   

Cytat:
Ci z galeryjki to prawie chcieli ich kijami gonić Nawet jak fotki z daleka robiłem, to stali cały czas w oknie i obserwowali



To jak zorganizujemy wycieczke do Brzeźna to porządnie ich ofotografujemy :hihi:
_________________
Peter von Danzig
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk